BOUWCREOIETEM Door electrische stroom gedood D< Rottersamsche Boaz-Bank N.V. „COMFORT" Schakelaars Uitbreiding van bebouwde kommen Een nieuw veiligheids- stopcontact vooJriplexplaten SCHITTERENDE WEEKWONINGEf* TE KOOP GELDEN beschikbaar J. R. C. SONNEVELD DEAALWONEN IN 'SLANDS CENTRUM 'MANDERSLOOT Hl MiWen! GODESIA GEISER, SANITAIRE ARTIKELEN s.c.dehaan SUw IDEAAI N.V. Administratie Mij AMSTERDAM BOUWBLAD No. 71, PAG. 3 Telefoon Pompenburgsx.gel 13 1385-1386 ROTTERDAM VRAAGT INLICHTINGEN EN CONDITIËN. Hlllllllilllllllllllll N.V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN ELECTRISCHE APPARATEN „C O M F O RT" ALBERTINESTHAAT 28, 's-GRAVEMHAGE TEL. 70901 MAANDAG 6 OCTOBER 1930 Gebruikt bij Uwe Elektrische Installaties uitsluitend Zij waarborgen absolute veiligheid, comfort en vele andere voordeelcn NEDERLANDSCH FABRIKAAT Voordracht van Prof. Mr. Br. C. W. Vereeniging voor Gemeentebelangen van der Pot Bzn. voor In de te Den Haag gehouden vergadering der Vereen:ging voor Gemeentebelangen I heeft Prof. Mr. Dr. C. W. van der Pot Bzn., een voordracht gehouden over de uitbrei ding van bebouwde kommen in verband niet de aanhangige wijziging van de Wo ningwet. Aan het verslag dezer voordracht ontlee- nen wij aan „Ons Eigendom" het volgende: 'Prof. van der Pot wees erop, dat men j nog dikwijls de onjuiste gedachte heeft, dat i de overheidsbemoeiing met de uitbreiding yan de bebouwde kommen nog zeer jong is. Deze bemoeiing is zeer oud, het mis- verstand vloeit hieruit voort, dat na die oude bemoeiing een bijtijdperk van over- heidsonthouding is gevolgd. De heer Petri Jheeft in een dissertatie deze oude bc moeiïng te Alkmaar en Leiden onderzocht In de middeleeuwen trad de overheid o als .wetgever, gaf breedte van wegen e.d aan, de belanghebbenden legden ze ze!, aan. Later is daarin verandering gekomen en kwamen de kosten voor reekening der gtad. Uitbreiding der steden had in de min 'deleeuwen herhaaldelijk plaats, met name in Holland, bijv. te Leiden, waar de uit hréiding der lakennijverheid de arbeiders bevolking sterk deed toenemen. In het oosten des lands bleven de steden, tengevolge van de marke-indeeling, bij de uitbreiding meestal op eigen gebied, in het Westen kwamen zij dikwijls op ander ge bied. Vooral Leiden is het voorbeeld van een stad, waar de overheid zich dikwijls en tot in de 19e eeuw iheeft moeten bezig hou den met stadsuitbreiding. Tijdens de toene ming der bevolking zien we de overheid bezig te zorgen, dat alle ruimte, voor bewo ning te benutten, ook werkelijk gebruikt werd. Eigenaren van onbefbouwde erven aan publieke straten werden gedwongen ze te bebouwen en later werd voor woning bouw ook bestemd grond, die niet aan de publieke straat lag, doch door middel van jeen poort en een gang daarmee verbonden werd. Nog thans geeft deze bebouwing aan Leiden een eigenaardig cachet, zij het ook, dat de ergste misstanden zijn opgeruimd. Na de pestepidemie kreeg men oog voor een ruimere bebouwing en met den achter uitgang van de lakennijverheid ln de 18rle eeuw kwamen er vele woningen leeg te staan. Slooping daarvan werd verhinderd door de overheid en in 1814 kwam er zelfs een wet voor het geheele land, die slooping zonder consent verbood. Deze wet is in 1S21 ingetrokken. Dan komt de groote stilte. De overheid bekommert zich niet meer over de uitbrei ding der steden, niet meer over indeeling der perceelen, rooilijnen en nog niet om de kwaliteit, der woningen. Met de inwerkingtreding van de Woning wet is dat alles an dors geworden. Zij geelt middelen om het stelsellooze bouwen tegen te' gaan. In de eerste plaats kreeg de ge meenteraad het recht een bouwverbod te leggen op gronden, die in de naaste toe komst voor straataanleg e.d. waren be stesmd. Aanvankelijk moest het uitbreidings plan zich echter telkens aanpassen aan da bebouwing van grond waarop geen bouw verbod was gelegd; na de wijziging der wet in 1921 is het bouwverbod niet meer noo dig, doch is het niet meer mogelijk te bou wen in afwijking van het vastgestelde uit breidingsplan. Een tweede wijziging is de j Voortschrijding van het stratenplan tot be- j Btemming-splan. In de practijk brak de opvatting baan, j 'dat het uitbreidingsplan niet alleen een stratenplan, maar een bestemmingsplan was, dat de gemeente het reoht had de he- i stemming der gronden tusschen de aan te i jgen straten te bepalen, welke opvatting I or den Hoogen Raad werd bevestigd. De«e opvatting kwam voort uit de overtuiging, dat de gemeente meer heeft te doen dan straten aan te leggen, dat zij ook bedacht móet zijn op het aanleggen van sportterrei nen en parken en op het behoud van tuin gronden in de naaste omgeving der stad. Ook op de aesthetische zijde van de stads uitbreiding imoest do aandacht vallen en het was logisch, dat de gemeente een schei ding moest kunnen maken tusschen in dustrie- enwoningbouw. Naast het bouwverbod en het uitbrei dingsplan geeft de Woningwet nog een middel aan de gemeentebesturen om de uit breiding te regelen, nl. het rooilijn-besluit,, dat. hoewel het niét in de wet voorkomt, daaruit voortvloeit. Deze besluiten waren niet onderworpen aan de goedkeuring van Gedep. Staten, totdat de Kroon incidenteel uitmaakte, dat zij besluiten waren tot uit voering van een voorschrift, dus wel aan goedkeuring onderworpen. Dat de grondeigenaren met de overheids bemoeiing weinig op hebben, bewijst nog niet, dat die bemoeiing altijd tot hun scha de is. De wetgever heeft bovendien nog ge waakt tegen schade door een bouwverbod, dat meer dan 1/3 van den grond vgn een eigenaar trof, aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen. Evenwel is de grens zeer moeilijk te trekken, want men kan zich ook. gevallen denken, waarin iemand, wiens grond voor 50 pCt. met een bouwverbod wordt getroffen, daarvan voordeel heeft wanneer de rest van zijn grond daardoor aan een breeden boulevard komt te liggen. Er is ook. op andere wijze, een streven met name in het beroep op Gedep. Staten en de Kroon, om tegen het toebrengen van schade te waken. In het voorontwerp 1928 werd schadevergoeding geregeld in het belang van grondeigenaren, welke heel wat beroe ring heeft verwekt. Een geneesmiddel tegen een regeling, welke het rechtsgevoel niet bevredigt, om dat de schadeloosstelling voor hem wiens grond,, voor park is bestemd, veel lager is dan voor hem wiens grond als bouwterrein wordt aangewezen, zou zijn dat men de daardoor voor den eerste ontstane schade omslaat over de andere grondeigenaren, doch deze regeling zou de totstandkoming van uitbreidingsplannen nog meer vertragen en dus zal wel niet anders overblijven, dan dat art. 40 van de Onteigeningswet zoodanig wordt gewijzigd, dat bij de vaststelling van de waarde van den grond geen rekening wordt gehouden met de bestemming. Dit zou meebrengen, dat ook art. 41 zou moeten worden gewijzigd, zoodanig, dat niet alleen waardevermindering, maar ook waardever meerdering van gronden in rekening wordt gebracht. Verder zou Spr. niet willen -gaan, want het is nooit een reden voor schadeloos stelling als do waardevermeerdering van grond, die. toen hij gekocht, werd. voor heel andere doeleinden bestemd was, den eige naar ontgaat door een overheidsmaatregel. Het kan trouwens niet uitblijven, dat bij de toeneming der bevolking de bouwvrijheid nog meer zal worden beperkt. Dit inzicht begint reeds door te dringen, o.a. door de steeeds sterker gevoelde bezwaren van lint bebouwing, welke alleen door verdere be perking van bouwvrijheid kunnen worden opgeheven. Wanneer het zoover komt, zal Spr. in het bijzonder het streekplan, een probleem, dat de Woningwet tot dusver niet kent, omdat het na 1901 is ontstaan, doch waarvan regeling dringend noodig is. Hel initiatief tot het vaststellen van een streek plan komt aan de gemeenten; formeel blijft elke gemeente, naar Spr. meent, uit het ontwerp te moeten opmaken, een eigen uit breidingsplan maken, doch op dit punt is het ontwerp niet duidelijk, omdat elders gesproken wordt van aanpassing van uit breidingsplannen aan het streekplan. Bij weigering van een gemeente org. mee te doen, kunnen Gedep. Staten haar daartoe dwingen of zelf op haar kosten de zaak ter hand nemen. De vraag rijst intusschen of een regeling van deze kwestie in de Woningwet nog weJ noodig is na de wijziging van de Gemeente wet, die een ruime samenwerking der ge meenten mogelijk maakt. Het bouwverbod zal als afzonderlijk in stituut vervallen, hetgeen niet bezwaarlijk is. omdat met het vaststellen van rooilijnen wel kan worden volstaan. Het begrip van rooilijnen zal in de wet worden opgenomen. Voorts is er een wijziging voorgesteld, die Spr. als reactionnair kenmerkte, omdat zij de beslissing aan de Kroon laat over de vraag of onteigening van tusschengelegen keiaar. De montage wordt, daardoor denk- baarst eenvoudig en gemakkelijk. Het schakelgedeeltc is voor zich geheel stofdicht afgesloten en zoo verzegeld, dat een ingrijpen door vreemde hand onmiddel lijk herkend kan worden. Nadat de aansluiting aan de installatie tot stand is gebracht, wordt het schakel ge deelte ingezet en met 4 schroeven bevestigd. Het schakelaargedeelte bevat buiten een z.g.n. aardings-stopcontact, waarin de genor maliseerde stekers met aardingspen passen, het eigenlijke schakelapparaat, waarvan alle dcelen voor een blijvende belasting van 15 ampère berekend zijn. De jjediening geschiedt door middel van een op het deksel aangebrachten hefboom, die in verbinding staat met een nieuw type vrij loop-traverse, welke niet als tot dusver verticaal, doch horizontaal is opgesteld. Bij het optreden ivan een te hooge aanrakings spanning aan het verplaatsbare electrische verbruiksapparaat treedt het uitschakel orgaan (de R.W.E. foutstroomspoe-1) in wer king en doet de schakelaar door middel van de vrijlooptraverse uitschakelen. Een bliksembeveiliging, die parallel met de foutstroomspoel is aangebracht voorkomt een doorslag daarvan bij atmospherische ontladingen. Ook wanneer de hefboom in ingeschakelden stand wordt vastgehouden functionneert het apparaat bij een optreden de fout toch. Het komt ons voor, dat de constructeur i: de ïiern gestelde opgaven van technischen aard geslaagd is en het is aan te nemen, dat deze nieuwe stopcontacten op plaatsen, die door hun. aard of bestemming daartoe aangewezen zijn, zullen worden toegepast. Bouwkundig Bureau C. Henri van Ingen R'dam, VHctstr. 8b. Tel 117-18 Verzorging van ln- en ExterieurHinderwetDrank- Alles tot het vak behoorend Ontwerp van een hyper modem, overdekte tennisbaan, met een bodemoppervlalt- te van 4000 M2., architect Frans Bomany te Berlijn. Een der grootste en meest modem ingerichte tennishallen zal te Berlijn verrijzen. Er zal ruimte zijn voor 2000 toeschouwers en de tennismatches zullen zoowel bij daglicht als bij kunst licht zoowel des winters als des zomers kunnen plaats vinden. de speculatie in bouwgrond worden tegen gegaan. Wanneer men niet weet welke gronden voor bebouwing in aanmerking zullen komen, zal de speculant er zich niet aan wagen. Het is. naar Spr.'s meenïhg, ook niet juist te meenen, dat het rechtsgevoel der groote meerderheid eischt, dat de waardevermeer dering van grond, buiten toedoen van den eigenaar ontstaan, aan hem ten goede moet komen. Welke wijzigingen zullen in het bestaan de recht worden gebracht als het aanhan gige ontwerp ongewijzigd wordt aangeno men Ten aanzien van het uitbreidingsplan zal worden bepaald, dat tweeërlei uitbreidings plan kan worden gemaakt: een gedetailleerd plan of een „geraamte-plan". Voorts wordt voorgesteld een art. 31a in te lasschcn, vol gens hetwelk belanghebbenden den raad kunnen verzoeken een Uitbreidingsplan te maken, met „beroep op Gedep. Staten. Dit acht Spr. een bedenkelijke bepaling, voort vloeiend uit het oude begrip aangaande recht op schadeloosstelling. Van de andere wijzigingen behandelde gronden voor de financieele uitvoering van het plan noodig is. Verder geeft het aanhangige voorstel, de schadeloosstelling betreft, aanleiding tot het vaststellen van een waarde als bouwter rein voor een zoo hoog mogelijk percentage van den te onteigenen grond. Het is, blij kens de toelichting, niet de bedoeling, maar het ontwerp bevat daaromtrent geen voor Zoo behoeft het ontwerp, waarin naar Spr.'s oordeel teveel is gekeken naar het be lang van de grondeigenaren en te weinig naar het gemeenschapsbelang, nog wel eenige verbetering. Wat de lintbebouwing betreft., merkte Spr. op, dat het nog niet zeker is, dat bij gemeenteverordening de bebouwing van be paalde wegen buiten het uitbreidingsplan kan worden verboden. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben een dei gelijke veror dening al eens vernietigd. Het wetsontwerp brengt hieromtrent geen zekerheid, hetgeen te betreuren is, daar dit de eenige moge lijkheid is om buiten het uitbreidingsplan lintbebouwing tegen te gaan. De gevfur-n aan de toepassing van elec- triciteit verbonden demonslreercn zich ir de laatste jaren veelvuldiger,' doordat de electrificatie intensiever is geworden. De couranten geven regelmatig bericht over branden, die door kortsluiting ofwel meest door aardsluiting" zijn ontstaan en helaas maken de dagbladkolommen ook veelvuldig gewag van ongevallen door elec- triciteit, waarbij mcnschcnlevens zijn te be treuren. Dit bewijst, dat de beveiligingsmaatrege len. die in de voorschriften van de diverse electriciteitsbedrijven zijn aangegeven óf onvoldoende zijn óf onvoldoende worden nageleefd. Ware dit niet zoo, dus zouden de beveilingsmaatregelen doeltreffend en de naleving daarvan stipt zijn, dan zouden natuurlijk nimmer ongevallen voorkomen. De beveiligingsmaatregel, die in de mees te thans nog geldende voorschriften is aangegeven is de a a r d i n g en het is juist, dat de meeste ongevallen plaats hebben, doordat deze aarding niet of niet goed genoeg werd gemaakt. Plet is echter even zeer juist, dat op vele plaatsen in ons land een werkelijk goede aarding, die dus als beveiligingsmaatregel zin heeft, niet of slechts met zeer groote kosten gemaakt zou kunnen worden en het effect van deze voor geschreven beveiligingsmaatregel is dus, dat op zeer vele plaatsen in ons land geen beveiliging tegen de gevaren van electrici- teit in voldoende mate aanwezig is. De in den aanhef van dit artikel genoemde bran den en ongevallen leveren voor deze stel ling het bewijs. In de laatste jaren is hier te lande pro paganda gemaakt voor een nieuwe door de directie van een der grootste electriciteits bedrijven in Europa (Rheinisch-Westphali- sclies Elektrizitatswerk) uitgevonden en ge patenteerde beveiligingsmaatregel, die in Duitschland reeds tal van jaren op groote schaal wordt toegepast en waarmede uit stekende resultaten werden bereikt Dit beveiligingssysteem, kortweg het R.W. E.-systecm genoemd, of wel naar de uit vinders Heinisch-Riedl-Besag-systeem is in zijn functie practise!: onafhankelijk van de kwaliteit van de aarding en heeft buiten dien het groote voordeel, dat een-controle- op de goede werk'ng van de apparaten elk oogenblik en door leken. Dat dit nieuwe beveiligingssysteem dan ook in korten tijd pekendheid kreeg en eerst in Duitschland, doch later ook in an dere landen, waaronder ook Nederland op ruime schaal wordt toegepast is niet te ver wonderen. In ons land zijn reeds eenige be drijven w.o., de Mij. tot Bouw en Exploi tatie yan Laagspanningsnetten te Gronin- gen ertoe overgegaan in afwachting van nieuwe genormaliseerde voorschriften waar in deze materie afdoend wordt geregeld, ap paraten met dit beveiligingssysteem voor zien. fhvingend voor te schrijven. Tot dusver werden alleen huisaansluit- kasten en hoofdschakelaars voor installa ties, alsmede hoofdschakelaars voor toepas sing in transformator stations, voorzien R.W.E. relais in den handel gebracht; een nieuwe constructie, die de belangstelling van alle electriciteitsgebruikers iverdient, aanleiding tot het schrijven van deze regels. De voornoemde apparaten toch kunnen voor nieuw te maken installaties van groot nut zijn, doch daarmede zijn de vele duizen- de bestaande installaties waar de beveili ging naar andere inzichten werd aange bracht niet gebaat. De Berliner Elektrizi- tatswerke A.G. dus de G.E.W. van Berlijn bestudeerden deze zaak en verzochten den bekenden constructeur Besag, wiens naam ook aan het systeem verbonden is, stopcontact te construeeren, hetwelk in de gewone huieinstallaties op de gevaarlijke plaatsen als keuken en badkamers gebruikt zou kunnen worden en waarin dan door toepasisng van het R.W.E. systeem een auto matisch werkende beveiliging wordt aange bracht, die een absoluut gevaarlooze toe passing van stroomgebruikende apparaten als koektoestellen, strijkijzers, waschma- ohines enz., enz. mogelijk maakt. Voorwaarde was, dat het apparaat zooda nig moest zijn geconstrueerd, dat het onmo gelijk zou zijn daarop met defecte, dus ge vaarlijke apparaten te werken. Deze veiligheids-stopcontacten zouden bo vendien waar een algemeene toepassing door het publiek wensohelijk werd geacht, zeer billijk in aanschaffing moeten zijn. De Besag verklaarde zich bereid wanneer het vraagstuk tot haar volkomen voldoening vvercl opgelost een bestelling van 5000 stuks op deze apparaten te geven. Een dei-gelijke ondersteuning werkt na tuurlijk voor een spoedige ontwikkeling krachtig mede en het Sbik R.W.D. veilig heidsstopcontact kon reeds voor eenige maan den zijn joyeuse entrée maken. Het nieuwe veiligheidsstopcontact bestaat uit een onderkast van isoleermateriaal, die zoowel voor montage op als in den muur te gebruiken is en uit het eigenlijke schakel apparaat, dat tegelijk met. een stopcontact waterdicht in deze onderkast is aangebracht. De verbinding met de installatie kan door buisleiding, dan wel in beschermde lood kabel plaats vinden. De aansluiting van de leidingen geschiedt in den sok (aansluit-L kast) van het apparaat bij uitgenomen soha-l Architect van Groenewegen in Nederl. Indië De Haagsche architect H. van Groenewe gen woont reeds eenige jaren in Indië wel te Medan. Aan een brief van hem ont leent Van Bouwen en Surin o.a.: Zooals gezegd, kijk je in Holland steeds over precies afgebakende perceeltjes van 2 300 M.; hier is het wat ruimer. Er is veel te doen en te verbeteren, maar dat is vers 2. Onze tijd is mooi en tegelijk leelijk. Het is de kunst om steeds het mooie, het edele te blijven zien. Hier is wel veel bouwterrein besclnk- baar, maar 't is toch ook al aardig verkocht enook erfpacht. Vrijheidsbeknottingen gaat wel, ofschoon een schoonheidscommis sie door den Raad ingesteld. Leden zijn ing. B.O.W. Ing. havenwerken en Dir. Bouwtoe zicht. Ik heb indertijd voor benoeming be dankt. Ik zit in den Raad, dat ik na einde loos gezeur van de I.K.P. heb aangenomen. Er wordt hier nog al gevochten tegen ge meentediensten. namelijk Gemeentewerken en ik heb daar een- werkzaam aandeel in. Maar alles te zaan: genomen is het toch hier beter werken dan in Holland, daar is politiek no. 1, de zaak np. 2. Er is vanzelf sprekend nog Veel te vertellen, ook.over In dische bouwwijze, waar in Holland wel eens over geboomd wordt, door lui die er geen klap van weten, nooit Indië hebben gezien. 1 Een goed adres: Jac.P.v.ci.Berg s FiJNHOUTHANDEL Ridderstraat 9-15 Weenuplein 7-8 Telefoon 41430 ROTTERDAM Modern ingericht, met riant uii2;cht en oratis R-dio Apparaat mot luidspreker. Gelegen mooiste gedeelte Zwaanshalskade 26 t.m.33. Huurprijzen: vanaf t 7.25 tot t 9.- per week. Bevragen: ROTTERDAM Woningbureau Zwaanshalskade No. 32a Beneden-en Bovenhuizen TE KOOP te Den Haag voor zeltbewoning of geldbelegging vrije Beneden en Bovenhuizen aan de v. Hoytema- en Weissen'oruchstr. (bij Benaordenh.weg) Tevens ook 2 Heerenhuizen met Garages Te bevragen op het werk en V GLSTtL&ANXUM, Graaf Florrissir 6Ca, lel.34132, R'dim. Complex aan Stadionvveg Amsterdam Koopsom 162.000.—, Huren pl.ra. 14.000.—, Te bevragen :nder letters J V, Afd. Bouwwereld van dit Blad Dagelijks te bezichtigen. Aanvaarding na over» eenkomst. le HYPOTHEKEN. Rente huizen 5°/o, landerijen AH gj Bouwcredieten - Financieering - Voorschotten 1 B. SEV9NGA Co. Essenburgstraat 71a - Tel. 3655S - ROTTERDAM vrij op keur, vrij van het syndicaat. Verder GIPS, BAZALT. BET0NTEGELS, SCHELP, POEDER, STUCAC00RS- KALK. Aanbevelend: j L.MEINDERT Hz. i i«b - DELFI ''iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii timiniiiiBiitn LOOD- en ZINKWERKER Aanleg van Gas- en Waterleiding BADEN BA0KACHELS MASTIEK-DAKBEDEKKING ROTTERDAM Woonhuis: Will9m Buytewcchstraat 193a Werkplaats: St Laurensstraat 95 TELEFOON 10414 uiiiiiiiiiiiinniiiiDiiiiin iiiiiiuiiiiiimiïïmiiiiüi iiiiiiiiiiniiiiiiihinimimuiiiia Garage-deuren GELDROP. Zaterdagavond was de dienstbode van een slager te Geldrop bezig met het schoon maken van den winkel. Bij het poetsen van de eleclr. vletschsnijmachine kwam 2ij op tot nog toe onverklaaibare wijze in aanraking met den electrische stroom. Op haar noodkreten kwamen de slager en zijn echtgenoote toegesneld en vonden haar over de machine hangen. De slager trok haar ervan af en kreeg eveneens een hevigen schok doch kwam met den schrik vrij. Het meisje is vrijwel onmiddelijk aan de gevolgen overleden. Dit ongeval was niet ge schied indien een „SBIK" Veiligheids-Stopcontact was gebruikt. (Zie artikel in dit blad) Wij raden alle gebruikers van transpor tabele electrische apparaten aan zich te doen inlichten door hun installateurs of door de importrice: Woningrapport 1930. Rijswijk NV. TECHNISCH BUREAU Volgens den toestand op 25 September j.l. jn aan 200 eigenaren van woningen te Rijs wijk (Z.-H.) aanschrijvingen gericht tot het verbeteren dier woningen. Aan de aanschrijving is geheel voldaan ten aanzien van 127 woningen, terwijl er niet aan voldaan werd ten aanzien van 53 woningen. Aan de aanschrijving is gedeeltelijk voldaan ten opzicht van 15 woningen; de bewoning is gestaakt ten aanzien van 3 woningen, terwijl de voldoening aan de inschrijving is opge schort ten aanzien van 1 woning en uitstel is verleend ten aanzien van 1 woning. Het vraagstuk om een deur van een garag;- te maken, die geen ruimte perloren doet gaar: is al op velerlei wijze opgelost. Gezom Deuren, die omhoog schuiven en langs hetComfo' plafond gebogen worden, deuren, die lang?| den zijmuur schuiven, deuren, die omhoog klappen en rolluiken in allerlei vórmen ge ven een rijke keuze. Een Belgische bouwkundige heeft toch nog weer iets anders bedacht. Hij bouwt vooraan de garage een ellipsvormdgen uitbouw, die geheel opengeschoven kan worden, omdat de vóónvand geheel uit schuifdeur bestaat. De deur, die uit betrekkelijk smalle stroo- ken bestaat, werkt dus als de afsluiting van een cylinder-bureau. Tot 5 meter moeten de deuren gemakkelijk met de hand te bewegen zijn. Een voordeel van deze constructie bestaat hierin, dat de inwendige ruimte van de garage er door vergroot wordt. Schitterende villa's en boschterrein tegen zeer lage prijzen. Vraagt inl De verhouding tusschen op en aantrede van trappen Meestal wordt de verhouding zoo aange nomen. dat 2 optreden 1 aantrede teza men van 60 tot 64 c.m. bedragen. Men kan echter nog op verschillende an dere wijzen een goede verhouding vinden, b.v. ty2 optrede 1 aantrede is 54,5 en ook 11/3 optrede 1 aantrede is 52. Is de optre de kleiner dan 14 c.m., dan neemt men de som van op- en aantrede gelijk aan het ge tal 47. Bij 13 c.m. optrede zou dus de aan trede 34 c.m. moeten zijn. Bij optreden hooger dan 20 c.m. deele men de optrede op het getal 500 om een ge makkelijke aantrede te verkrijgen. Eenige gemakkelijk beloopbare .trappen hebben de volgende verhoudingen, naar uit de practijk gebleken is, aldus n.l. 14 optrede bij 33 aantrede; 15 optrede bij 30 aantrede, verder 16 bij 31, 17 hij 29 is gemakkelijk en vlug te loopen, ook 18 bij 28 en 18 bij 29 c.m. De hier aangegeven maten gelden alle voor hoofdtrappen in belangrijke en groote ge bouwen. Voor diensttrappen en dergelijke kunnen andere maten genomen worden. UW ADRES voor Uw DRUKWERKEN Drukkerij LIBERTAS El 105 - ROTTERDAM Telef. 2495-2496-2497-2498 Koopt onderstaande ar tikelen bij het vakkundig Installatiebureau Rotterdam, Taborstr. 26 Telefoon 13237. Bern. Weerd O.Z. 19 Telefoon 15439 UTRECHT een WONING met VOLLEDIG INGERICHTE BADKAMER' Kom nu deze week ^eens kijken aan de GOEVERNEURLAAN en VAN ZEGGELENLAAN te 's-Gravenhage met zijn moderne Winkel- .en Woonhuizen (4 of 6 kamers, met volledig ing^pclite badkamer). Maximum comfort GOEVERNEURLAAN 626 TELEFOON 19118 's-GRAVENHAGE iiiuiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiuii1 nmwiiiuuiiiiiniiuuinininiiiüinmiiBmm ^"iiiiiiiiiüiiiiiiinin OOK IN VERSCHILLENDE STADSDEELEN WONINGEN TE HUUR

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11