[}e Triplex- en Multiplex- fabricage in ons land ENCI-CEMENT Meubileering in ziekenhuizen MA AND AO 6 OCTOBER 1930 muiiuiikiiiiiiiiu mm Si i !OK]<?[§K] [1OT8KDB® BILLIJKE VOORWAARDEN. Te bevragen DUSSEL Zonen, Bazar- straat 27, Telefoon 15154, Den Haag. Triplex speelt in de moderne architectuur een rol van beieekenis en deze rol zal in de toekomst nou vécl belangrijker, nog véél grooter worden! Deze industrie, in 1883 in Eindhoven ge sticht, legde zioli in den beginne uitsluitend toe op de vervaardiging van sigarenkisten. In den loop der jaren werd de fabricage van veel ij md hout ter hand genomen en werden de sigarenkisten van hoofd- tot bij-product. Momenteel vinden ruim 600 werklieden in de fabrieken van de N.V. Houtindustrie „Ficus" een bestaan. WAT IS TRIPLEXHOUT? Triplexhopt is bout, dat uit 'n oneven aan tal lagen is opgebouwd met het kenmerk, dat de vezclrichtingen der opeen volgende lagen elkaar loodrecht kruisen. DE VERVAARDIGING VAN VER LIJ MD HOUT (TRIPLEX EN MUL TIPLEX). Om een inzicht in de vervaardiging van Verlijmd hout te geven het volgende. De techniek van het fineeren, het overtrek ken van eon mindere soort hout met een dun houtlaagje, een fineer, van een kostbare ede le houtsoort is reeds duizenden jaren oud en werd al door de oude Egyptenaren toege- liet fineer werd uit de hand gesneden of gezaagd en pas in de 18e eeuw, toen men ook de technische doelmatigheid van ver lijmd hout-inzag, en verfraaiing niet alleen meer het doel was, werd de vervaardiging van fineer gemechaniseerd. Allereerst ont stonden de fineerzagen uitgevoerd als hori zontale raamzagen met één zeer dun zaag blad, terwijl ook, en wel in Amerika, cirkel zagen van zeer grootcn diameter in gebruik kwamen. De methode om fineeren te zagen was, als gevolg van het groote houtverlies en de gefinge productie, verre van economisch, zoodat naar andere werkwijzen werd uitge- In de zestiger jaren werd in Frankrijk door Garand een machine geconstrueerd, die, in plaats van de fineeren te zagen, deze schaafde. Deze steekmachine werd door Ar- bey te Parijs gebouwd, waar eenige jaren na dien ook de eerste schilmachine werd gecpn strueerd. De eerste stappen tot verbetering waren gedaan en spoedig brachten Amerikaansche en Duitsche fabrieken verbeterde machines op de markt, zoodat toen de vervaardiging van verlijmd hout tot ontwikkeling kon ko- De drie werkwijzen, zagen, steken en schil len, worden ook nu nog toegepast HET ZAGEN VAN FINEEREN Ondanks de weinig economische wijze van werken wordt er nog fineer gezaagd, omdat dit het voordeel heeft, dat het hout niet ge stoomd of gekookt behoeft te worden, zooaJs voor het steken en schillen noodzakelijk is. Door deze voorbehandeling kunnen kleur en geur van het hout zich wijzigen. Is verkleu ring of wijziging der geur geen bezwaar, dan worden du fineeren óf gestoken óf ge schild. IIET STEKEN VAN FINEEREN. Het steken vindt nog toepassing, indien ide natuurlijke teekening van het hout be waard moet blijven. Bij schillen wordt de teekening in de breedte gerekt en verliest daardoor dikwijls veel van zijn schoonheid Daarom worden eik, mahonie en wortelnotcn bijna steeds gestoken. Het zachtmaken van het hout door het in- schillen van 1/10 tot 10 m.M. dikte. Ook bla den van meer dan 15 m.M. kunnen zelfs geschild worden, maar dan is het niet meer zonder scheurtjes tc verkrijgen. De normale snijsnelheid bedraagt 10—GO M. per minuut. In Amerika zijn wel snelheden van ver over de 100 M. per mi nuut bereikt echter ten koste van de kwa liteit, daar bij dergelijke hooge snelheden controle onmogelijk wordt. De toepassing van regelbare motoren in do aandrijving neemt langzaam toe. De snijsnelheid en de snelheidsregcling zijn van vele factoren, zoo als houtsoort en fineerdikte, afhankelijk, en zullen voor elk geval andens zijn. De zachte houtsoorten, zooals elzen, berken en okoumé kunnen gemakkelijk geschild worden en ko men daarom hoofdzakelijk voor de vervaar diging van verlijmd hout in aanmerking. Do laatstgenoemde houtsoort.is hiervoor vooral zeer geschikt, door dén grooten diameter van bijna 1 M., waarmede dit hout op de markt De afloopende fin eerband wordt meestal op slechte plaatsen doorgescheurd en dan op lange tafels gelegd, waarvan het weer afge nomen wordt om in knipmachines op lengte gesneden te worden. Het mes wordt machi naai of door voetbeweging bewogen. Verstel bare aanslagen laten toe, dat bepaalde leng ten geknipt worden. Het onderhoud van de dikwijls zeer lange messen en opbeitels der schilmachines en knipmachines vereisqht buitengewoon veel zorg. Voor het slijpen zijn zwaar geconstru eerde slijpmachines in gebruik. Illilüll MAASTRICHT IEDERLANDSCH FABRIKAAT iiiaiiiiiiiaiiiiiEiiBiiifiiiDia Vertegenwoordigers voor A RfflliVC J?. Pn AELBRECHTSKADE 147b ROTTERDAM en OMSTREKEN: IVIUÏO 01 OU. TELEFOON 30404-30233 A. VAN WIJNGAARDEN ZONEN HET DROGEN VAN FINEER. Voor het drogen van fineer zijn allerlei droogsystemen en combinaties van systemen in gebruik. Naast droogkamers en droog- kanalcn vinden meer moderne droogmachi- ties veel toepassing. Deze laatste hebben ver schillende banden zonder eind, die de fineer- bladcn grijpen en door een kanaal voeren, waarin tot 90° C. verwarmde lucht dwars over het hout gevoerd wordt. Doordat de fineeren onder en boven door de banden vastgehouden worden, krijgen zij geen gele genheid om krom te trekken, terwijl de klemming weer zoo zwak is, dat het hout vrij kan krimpen. In plaats van banden zonder eind, worden ook wel walsen alleen of walsen en platen toegepast, die door stoom verwarmd worden, zoodat hierbij directe droging plaats vindt. Ook zijn droogpersen, zoogenaamde adem- persen in gebruik, die het voordeel hebben, dat de benoodigde plaatsruimte en het krachtverbruik zeer klein zijn. Het fineer wordt hierbij tusschen door stoom verwarm de platen geschoven, die een op en neer gaande beweging verkrijgen, zoodat het hout afwisselend onder geringen druk komt en weer vrijgelaten wordt. Hierdoor blijft het hout recht, terwijl toch de ontwikkelde wa terdamp vrij kan ontwijken. De platonbewe- ging geschiedt meestal mechanisch, maar wordt soms ook hydraulisch \erkrcgen. In deze droogpersen droogt het hout zeer snel, ,en fineer van 2 mM, dikte is in 4 minuten INGEZONDEN ]\Jormalisatie - Efficiency - f^afionalisatie In Europa wordt het hout meestal gestoomd i met afgewerkten stoom in groote gemetsel de kamers, soms ook wel in ketels met stoom van lagen druk, (2 Atm.). Al naar den aard van liet hout kan het stoom en van uren tot dagen duren. Het op lengte zagen der stammen kan voor of na het stommen geschieden. Dikwijls gebeurt, het er na, wnnt dan wordt het za gen ook vergemakkelijkt. Bij de steekrnachines, die uitgevoerd wor den voor de opname van blokken van meer dan 5 M. lengte, beweegt het mes zich over het blok. De aanzet van de tafel, waarop het hout wordt vastgezet, wordt automatisch af geleid uit de sledebeweging. HET SCHILLEN VAN FINEEREN. Bij de schilmachines, uitgevoerd voor 6tammen van 4'/^ M. lengte tot 1% M. diame ter. wordt de stam, wentelend om zijn lengte as, afgedraaid door een mes, dat den aanzet krijgt. Soms krijgt de stam nog een heen- en ■weergaan de beweging om het snij tien te ver gemakkelijken. Het as mogelijk om gladde fineeren te 's-Gravenhage, 23 Sept 1930 Geachte Redactie, Met belangstelling las ik het artikel over Normalisatie, Efficiency Rationulisatic in „De Bouwwereld" van 22 Sept. 1930. Met belangstelling, omdat dit onderwerp, in onzen tijd, de volle aandacht waard is en om de m.i. onzuivere weergave, in di artikel van het onderling verband der drie factoren: Normalisatie, Efficiency en Ra tionalisatie. Ik heb den indruk dat de schrijver meent, dat achtereenvolgens „Efficiency" „Norma lisatie" verdrong en op haar beurt „Ratio nalisatie" „Efficiency". Trachten we eerst die begrippen te for muieeren, dan komen we tot de volgende definities. (Ontleend aan een dictaat van Mr. F. Vors.man). Normalisatie is het streven om eenheid tc brengen in de veelheid van prdoucten welke eenzelfde doel dienen, teneinde zoo wel het gebruik ervan te vergemakkelij ken als de kostprijs te verlagen. Verlaagt de kostprijs door de Normalisa tie, an sicli"? Neen. Maar. door de normali satie wordt het productie-proces meer effi- Onder efficiency verstaat men het oog merk om uit alle productie-factoren in 't bijzonder uit den factor-arbeid het hoog ste rendement te trekken, hetgeen ge schiedt door ccn tot het ui'.erste doorge dreven arbeidsverdeeling. Aan deze „tot het uiterste doorgedreven arbeidsverdeeling" is de normalisatie diens tig. Vanzelf komen we nu op het Taylor- sys'eem. Prof. F. W. Hülle zegt in de In leiding van zijn leerboek over „Die Grund- züge der Werkzeugmaschinen und der Me- tallbearbeitung" „Vergeude keine Arbeit". Möge die Ar beit körperlicher, geistiger oder mechani sch er. Natur sein. Dieser „kategorische Im pel aliv" de: wirtschaftlichen Fortigung muss die Scele des ganzen Unterneh mens sein und nils zusammen fassen in dem Bi-strcben, die F.rzeugnisse auf .Jem Welt- markte woltbev eri.fühig zu halt-m"." Zie hier de grondslag van het Taylor- systeem. Er zullen tegenwoordig wel weinige be drijven. van eenige he eekenis gevonden worden (de bouwbedrijven niet uitgezon derd, want hier splitste men al zeer vroeg in timmerman, metselaar, stucadoor, lood gieter enz., om elk een maximum arbeids- routine tc doen verkrijgen), waar niet vot- gens deze grondwet het bedrijf geleid wordt. Het verwondert mij dan ook dat schrij ver beweert dat dit systeem „vroeger ovei al werd aangeprezen" en dat het „evenwel niet lang heeft geduurd". Beschouwen we nu het begrip Rationall- Hct geheel der methoden van organi satie en techniek, bedoelde om in 't pro ductie-proces een minimum van verlies aan inspanning en materiaal te verzeke- Het genoemde artikel zegt (zie alinea 13): Rationalisatie evenwel gaat verder: hier is do toeleg (let wel: de toeleg!) om zoo veel mogelijk de menschelijke arbeids kracht terug te dringen, wat men tracht te hereiken door de techniek van fijnere machines, om alzoo de bedrijven steeds meer te mechaniseeren. Rationalisatie zou dus neerkomen op me chanisatie, terwijl In werkelijkheid mecha nisatie met normalisatie, efficiency enz., her in de definitie bedoelde „geheel" vormen. (Rationalisatie is dus zeer wel mogelijk zon der mechanisatie). Dit wat het wezen der Normalisatie, Ef ficiency en Rationalisatie betreft. Over de gevolgen der rationalisatie zij dit gezegdi Een feit is dat deze veel werkloos heid veroorzaakt door één zijner metho den, nl. door de mechanisatie. Mr. F. Vorstman zegt hiervan in zijn werkje „Hoofdlijnen der Economie" (zie bldz. 17): Werktuigen hebben ten doel: 1. de productie mogelijk te maken van een aantal goederen, die zonder werktuigen buiten ons bereik zouden blijven. 2. de productie van goederen te bespoe- Dit zijn even zoovele voordeelen van het gebruik van werktuigen, waarbij nog de volgenden gevoegd kunnen worden: 3. door verhooging van productie wordt de kostprijs lager; 4. de werktuigen leveren nauwkeuriger en gelijkmatiger werk; 5. zij maken het mogelijk „onvolwaardi- gen" aan de productie te doen deelnemen; 6. de arbeidsgelegenheid wordt vergroot, doordat de goedkoopte der producten de vraag ernaar prikkelt. Het nadeel is, dat werktuigen menschen arbeid overbodig maken, waardoor werk loosheid ontstaat en druk op de ar- beidsloonen wordt uitgeoefend. Daar de voordeelen echter\ilijvend en do nadeelen slechts tijdelijk zijn (zie 6. van de voordeelen), moet de invoering van werk tuigen bevorderd worden. Omdat echter de gemeenschap met die invoering ge baat is, moet ook die gemeenschap de doelen voor haar rekening nemen door de werkloos geworden arbeiders schadeloos te stellen, hetzij door verschaffing van ander werk hetzij door geldelijken steun. Ik zou nog dit eraan toe willen voegen: God heeft ons het verstand gegeven. Wanneer wij dit verstand gebruiken om aan de ons onderworpen aarde moer schat ten te ontworstelen, dan kan dit ten zegen zijn wanneer de menschheid leert deze ga ven goed te gebruiken. Ik denk aan de millioencn, die de nood z&kelijkste levensbehoeften missen en den hongerdood voor oogen hebben. Wie durft, spreken van overproductie? Wat betreft de vragenderwijs gestelde op merkingen. zou ik dit willen zeggen: Ik geloof, dat vroeger veelal bij het be palen van de arbeidsvoorwaarden de zeer bekende factor waarmede rekening gehou den werd, was: het bepalen van een minimum-loon door een maximum arbeidsduur. Maar dat tegenwoordig deze factor geluk kig meer en meer in den volgenden vorm voorkomt: een voldoend loon en een redelijke ar beidsduur. De mechanisatie is geen gevolg van de eischen om betere arbeidsvoorwaarden. Maar de verbetering der arbeidsvoorwaarden is o.m. een zegenrijk gevolg van de mechani satie of wilt ge, van de Rationalisatie. Met de meeste hoogachting C. J. AARDSE Werktuigkundige. Het komt ons voor, dat de vraag ook naar goedkooper te vervaardigen artikelen, i den van malaise, niet noemenswaardig groo ter zal kunnen worden. Red. „De Bouwwereld" Voldoen deze aan eenigen eiscli van aeslhetica? Een ziekenhuis bevat in den regel een flink aantal grootere en kleinere vertrekken, die dienstbaar zijn voor verschillende doel einden, alle de genezing en verpleging van zieken betreffende, doch die in hun aard be trekkelijk veel uiteenloopen. In groote groe pen verdeeld, kan men onderscheiden: de verplegingsruimten voor de zieken, de opera tie- en werkvertrekken voor de doctoren en het personeel, dé dienst- of huishoudelijke afdeeling, waaronder ook de keukens enz, ge rangschikt moeten worden en voorts de ver blijven voor verpleegsters en verder perso neel. Al deze vertrekken hebben hun meube len noodig in den vorm van stoelen, tafels, kasten, bedden e.d. en het is zeer begrijpe, lijk. dat voor alle niet dezelfde soort meube len gebezigd moeten worden. Een zieken vertrek, operatiekamer of keuken, of ander vertrek vragen meubelen, die elk afzonder lijk zuiver dienstbaar zijn aan het bedrijf, dat in het desbetreffend vertrek wordt uitge oefend en buitendien zooveel mogelijk aesthe tisch althans niet storend, in het interieur passen. Over 't algemeen laten rle meubelen in de ziekenhuizen en in 't bijzonder wat hun vorm en uiterlijk aangaat, nog al wat te wenschen over. Worden de interieurs, d.vv.z. wanden, vloeren e.d. vooral in de laatste tij den, in den regel nog wel door den met den bouw belasten architect voldoende verzorgd, het aanschaffen en kiezen der meubelen laat men zeer dikwijls aan ondergeschikt perso neel,. meest altijd terzake onbevoegden over. die dan uit een of ander geïllustreerde prijs courant een greep doen Vrijwel vast is dan de keus niet zeer gelukkig en worden de verschillende vertrekken luk raak met een aantal bazarmeubelen ingericht. Het behoeft niet te verwonderen, dat dergelijke inrich tingen van zulke vertrekken niet aan ééni- gen eisch van aesthetica voldoen. Nu zal men mij toevoegen, schrijft P. Jac. Jansen in „.Binnenhuis" dat voor zieken huizen hoofdzaak is, dat het meubel doelma tig is en voldoet aan hygiënisch te stellen eischen. Volkomen waar, doch ook deze ont breken maar al te dikwijls en, al zijn deze aanwezig, dan zijn vorm en kleur toch ook wel van beteekenis en is het zeer gcwenscht. dat deze zoodanig -gekozen worden, dat het aanzien een aangenamen en verzorgden in druk geeft. Hierbij zij opgemerkt dat een zui vere doelmatigheid zonder onnoodige versie ringen e.d. zeer dikwijls samengaat met een goeden vorm en aestlietisch aanzien. Vooral bij ziekenvertrekken is immers een verzorgd en rustig aandoend interieur van groot be lang. Voor zieken, die soms weken achtereen in hetzelfde vertrek moeten verblijven, is toch do naaste omgeving waarop zij dag na dag gedoemd zijn te kijken .wel zoo belang rijk. dat wij daaraan onze aandacht mogen wijden. Het komt mij dan ook noodig voor, dat het kiezen of ontwerpen der meubelen wordt op gedragen aan een bevoegd architect, zoo mo gelijk die, welke belast is met den bouw van het ziekenhuis, indien het een nieuwe inrich ting betreft, of dat men zich wende tot meubelinrichting, waaraan bevoegde deskun digen zijn verbonden, opdat men verzekerd zij, de juiste en voor het doel de meest ge schikte en aesthetisch verzorgde meubelen te krijgen. Zooals er te voren reeds door mij op is gewezen, zal immers een stoel, kast of ta fel ten behoeve van een ziekenkamer een ge heel ander karakter en aanzien moeten heb ben dan die voor een operatiekamer of werk vertrek en deze weer heel verschillend van die van een dienstvertrek voor het personeel. Kortom elk meubel moet ontworpen worden juist passend in het interieur, waarvoor het bedoeld is. Brug over de Waal bij Zalt-Bommel De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van den onderbouw en het uitvoeren van grondwerken voor de-brug over de Waal bij Zaltbommel. De raming was f 1.300.000. Laagste inschrijfster was de N.V. Internatio nale Betonbouw te Breda voor f 1.098.000. Rijkjes uit de Rechtszaal Snel recht. In onzen jachtenden tijd van auto en vlieg machine behoort het tot de „bon ton" om te klagen over de geringe snelheid, waarmede de procedures afloopen. Laat ons op den voorgrond stellen, dat deze klacht ten deele wel iets gerechtvaardigd voorkomt, doch wanneer wij eens een staaltje zien van de snelheid des rechts van andere Europecsche landen, dan is ons oordeel over den Neder- landschen gang van zaken niet al te hard En veelal hebben wij mogen constateeren, dat met welwillende medewerking van onze •Rechters het oude vehikel van onze burger lijke rechtspleging een flink gangetje zette. Iets nieuws, vertelt Ons Eigendom betref fende een vonnis van een der Rotterdamsche kantonrechters. Daar was bij dagvaarding door een verhuurder gesteld, dat zijn huurder, de ge daagde. van hem een benedenhuis op con tract had gehuurd. Partijen waren in het prille begin van Mei 1930 overeengekomen de huur'te ontbinden te rekenen van den laatsten Mei af. Een week later er was nog geen derde deel van de maand Mei ver streken bereikt den verhuurder het ge rucht gretig door hem als waarheid aan vaard dat de gedaagde heeft te kennen gegeven niet verplicht te zijn het beneden huis op den laatsten Mei te ontruimen, en dat deze dan ook niet van plan was tot de ontruiming over te gaan. De verhuurder had het benedenhuis reeds weder met ingang van 1 Juni 1930 verhuurd en meende hierop te mogen wijzen om zijn belang aan to too- nen, dat reeds vóór 31 Mei zou worden be slist, dat. gedaagde wel verplicht zou zijn uit het perceel op 1 Mei uit te trekken. Op al de ze gronden vorderde de eischer, dat bij von nis, uitvoerbaar bij voorraad, niettegenstaan de verzet of andere voorziening, de gedaagde zou worden veroordeeld om het benedenhuis van hot panduiterlijk op den laatsten Mei 1930 te ontruimen en te verlaten en door overgave der sleutels ter vrije en algeheele beschikking van don eischer te stellen, met machtiging op eischer, om den gedaagde, ip- geval van weigering of nalatigheid, tot die ontruiming met behulp van de Sterke Macht te noodzaken, alles met verwijzing van den gedaagde in de kosten van het geding, zoo hij dezen eisch mocht tegenspreken." De gedaagde verscheen en antwoordde ten exceptieve onder reserve van zijn verweer ten principale, dat de Kantonrechter onbe voegd was van deze vordering kennis te ne men. De Kantonrechter is toch eerst dan be voegd van een vordering tot ontruiming eener woning kennis te nemen, indien de huur geëindigd is en de huurder tevens in gebreke blijft het perceel te ontruimen. Vol gens de dagvaarding eindigt do huur eerst den laatsten Mei 1930 en wij hebben nu zes tien Mei. Er is derhalve geen sprake van, dat gedaagde in gebreke blijft het perceel te ont ruimen. Waar.derhalve ook volgens de stel lingen „der dagvaarding deze beide vereisch- ten voor de bevoegdheid des Kantonrechters ontbreken, moet een onbevoegd-verklaring volgen. Met medewerking van den betrokken Kan tonrechter werd terstond verder gedebat teerd, waarna het vonnis bepaald werd op 30 Mei. De Kantonrechter overwoog, dat het weer van gedaagde feitelijk niet gegrond was. omdat niet gevorderd wordt ontrui ming wegens geëindigde huur, maar een veroordeeling tot ontruiming per 31 Mei, op welken dag de huur volgens zijn eigen stel lingen geëindigd zal zijn Ook blijkens de door zijn gemachtigde gegeven toelichting, moet het verweer van gedaagde aldus wor den opgevat, dat al eindigt de huur op 31 Mei a.s., dit thans nog niet zou recht vaardigen een veroordeeling tot ontruiming als gevraagd. Hieromtrent geldt, dat ingevol ge de ontbinding der huurovereenkomst te gen 31 Mei 1930 eischer reeds thans een recht heeft verkregen om te vorderen de ontrui ming op dien dag. Geen wetsbepaling ver- Tentoonstelling „De Woningwet" te Amsterdam Het Nederlandsch Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw stelt zich voor, ter gelegenheid van de viering van zijn 12l/3 jarig bestaan, in het Stedelijk Museum te Amsterdam van 18 tot 27 October tentoonstelling te organiseeren. Het doel van deze tentoonstelling is een beeld te geven van hetgeen op grond van de Woningwet in het belang van de Volks huisvesting en den Stedebouw in Nederland is geschied. Een belangrijke afdeeling vormen uitbrei dingsplannen en gewestelijke plannen. biedt hem reeds nu vaststelling yan daf recht bij vonnis te vorderen. Eischer heeft voldoende zijn belang aangetoond om reeds nu zijn recht vastgesteld te zien om, hij niet voldoening van den gedaagde aan zijn ver plichtingen. dit. bij vonnis vastgesteld recht ten uitvoer te leggen. Daarbij dient ten over vloede in aanmerking te worden genomen, dat indien partijen de huurontbinding niet bij onderhandsche acte, maar bij notarieele acte hadden geconstateerd, eischer zich reeds toen krachtens art. 436 Wetb. v. Burg. Regtsv. een per 31 Mei 1930 executabelen titel had kunnen verschaffen. De gedaagde is in gebreke gebleven oo* maar eenig belang zijnerzijds aan te toone», dat zou worden geschaad door het uitspre ken van de gevorderde veroordeelints. Ik durf niet beweren, aldus' Mr. A. ScK., dat dit vonnis onjuist is. doch wel, dat de methode van don eischer wel ongebruikelijk was. Het geval is een aardige bijdrage om trent de kwestie van snel recht. AANBESTEDINGEN AANSTAANDE AANBESTEDINGEN i School HJbel" aldaar aanbesteden: het bouwen chool met 7 lokalen, overdekte Speel- wlelbergplaats enz., op een terrein ge- et Uitbreidingsplan „Slikkerveer" der Ridderkerk. Be/stek met 6 teekenlngen 6.50, per post f 7, bp den Bouwkundige. lan en rijwielpaden van i Rijksweg Zwolle—Wierdei bljk. werken; hel te Almelo, Hofsr. 1 J. L. Bootsgezel. ƒ2.50 fr. p. 1. 2 de firma Ahrend. Oost zijn op de besteding i AFLOOP AANBESTEDINGEN AMERSFOORT. H. Hertzln- n verplaatsen van ied. Laagste Insc laarlem, f 13.300. W.: het chr. Bijker's 2 Schalk, aldaar, f 221.684. AMSTERDAM. Hot Gem van 2 scholen aan de Ribes schr. C. Geylswijk, aldaar. 1 L387 en*? 300. de verbouwing N.V. KON. ROTTERDAMSCHE V.H. BETON- WAN WANING Co. ROTTE ^DASVI IJZER MAATSCHAPPIJ TELEF. 1095-1 FILIAAL ENSCHEDE GEWAPEND BETON EN BIJKOMENDE WERKEN N.V. HOUTHANDEL v/h Firma 1 G. ALBLAS WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 OPSLAGPLAATS 530TTERPJS.5M aan den Zwaanshals No. 203-205 Telefoon No. 40891 Gem. Geneeak. en Ge en Consulatiebureau voor de 'llngenzorg", aan de Mr. Ger- lingstraat te Haarlem-Noord; b. het glas- en verfwerfk. Laagste inschr.: a. N. V. „Marten", aldaar, f 18.975; b. fa. v. 't Hart en Sinneker, aldaar, f 855. HILLEGERSBERG. De arch. H. Breur CJJ. Gnz., namens de Vereen, voor Chr. Nat. Ond. te Schiebroek: het bouwen van een school met 7 of 4 lokalen. Laagste inschr.Gebrs. M. en J. Stapel. Schiebroek, f 59.748 voor 7 on f46.618 De bou- Joh. Verwelj. ning op een terrein in den Amstelhoek Laag ste Inschr. P. J. de Liefde, aldaar, f 3380. OMMEN. Het Gem.best.: het uitbreiden van de bijz. school te Witharen. Laagste Inschr.: bouww. J. Timmerman, aldaar, f3147; glas- en verf werk J. Wetering, Balkbrug, f 194. Gegund OVERSOHTE. D? arch. L. N. Krijgsman Jr. te Hillegersberg: het bijbouwen van een lo kaal met bijk. werken aan de Chr. School te idijk. Laagste Inschr. A. C. Moree, Schie- Dirk Stuurman te ïouda: de bouw van '11 transformatorenstatlon •oor het electrlclteitsbedrljflaagste inschrlj- •ers Gebr. J. en P. van Wijk te Alphen a. d. tijn f 2795. Ramihg f 2910. TIEL. De arch. v. Erp: het bouwen van vier voonhulzen: laagste inschrijver bouwwerk? 5. van Lit te Deil f 10300; laagste inschrijver rlas- en schilderwerk De Bok te Leerdam 680. Gegund. UTRECHT. De directeur van Gemeentewer- ten: het inrichten van twee lokalen tot ver raderzaal en bibliotheek in de Hoogere Bur- •erschool aan de Van Wijckkade. W. G. W-ou- Wijckkade': laagste in schrijver: W. G. Wouder WASSENAAR. B d. Laagste Inschrijver metselwerk: H te Oud-Beyerland f99G5; idem timmer en loodgietorswerk: Gebrs. v Driel alh. idem verf-, glas- en behangwerk: L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10