ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 DERDE BLAD PAG 9 UIT DE MEMOIRES VAN TROTSKY ONTMOETINGEN IN HET BUITENLAND Een revolutionair die niet taalde naar revolutie! TROTSKY'S KINDEREN EN DE CHRISTELIJKE OPVOEDING. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van cie verscnijning van een nieuw boek van den Russischen politicus en. revplutio- pair Leo Trotsky, die de rust en eenzaam beid, welke zijn verbanning hem opdron gen, uitbaat tot het bewerken eener auto biografie. Het eerste deel, dat wij bij zijn verschijning bespraken, verhaalde het leven van zijn auteur tot aan den vooravond der Russische revolutie van 1905; de beide com- pletecrende deelen, welke thans het licht zagen, zetten dit bont verhaal van actie, te genactie, gevangenschappen en ontvluchtin gen in denzelfden! geest voort en geven, af gescheiden van de vraag, in hoeverre de 6chnjver in harmonie met het werkelijk- geschiedde is, op zeer veel wat m Rusland in de eerste dertig jaren dezer eeuw ge beurde, een interessanten blik. Wij willen wederom uit deze levensroman van een re- volutionnair het een en ander aanstippen. Voor ons zal daarbij uit den aard der zaak jneer datgene van belang zijn, wat licht werpt op de groote gebeurtenissen op de schouwplaats der revolutie, dan wat de schrijver als polemiek tegen Stalin en con sorten aanvoert, met wie hij nog steeds in onverzoenlijke veete leeft. Na de revolutie van 1905, waarvan de schrijver iii dit werk slechts zeer weinige dingen mededeelt, daar hij er eerder reeds ©en afzonderlijk werk aan wijdde, volgde een reeks van gebeurtenissen, welke voor hem wéinig nieuwe ervaring brachten, het was de bekende trits van veroordeeling, bal lingschap en ontsnapping uit het oord der verbanning. De eerste periode dezer verbanning bracht JTrotsky in hoofdzaak in Oostenrijk en Duitschland door, waar hij het leven der sociaal-demo cratische partij bestudeerde en daaraan ook actief deel nam. In dezen tijd vallen ook diverse ontmoetingen met personen van in ternationale beteekenis. Op 't partij congres, dat in 1907 te Londen werd gehouden (in een socialistische kerk), sprak hem een jonge man aan van hooge gestalte, hoekig, met rond gelaat, uitsteken de jukbeenderen en garibaldi-hoed. „Ik hen uw bewonderaar," zei hij met een yriendelijk lachje. „Mijn bewonderaar?", vroeg ik verbaasd. Het bleek dat het de vlugschriften betrof welke in de gevangenis door mij geschreven waren. Hij die mij aansprak was Maxim Gorki. Dit was de eerste maal, dat ik hem voor mij zag. „Ik hoop," antwoordde ik hem, „dat het onnoodig is u te zeggen, dat ik eveneens uw bewonderaar ben." Toentertijd had Gorki een s'terkè hang naar hét bolsjewisme. Een andere interessante figuur, waarme de Trotsky bij deze gelegenheid in aanra king kwam, was de bekende Rosa Luxem burg, die tezamen met Karl Liebknecht een belangrijke rol heeft gespeeld in de milieux der Duitsche Marxisten. „Mijn betrekkingen met Rosa bereikten nooit eenigen graad van persoonlijke inti miteit, wij zagen elkander te weinig, te zel den. Ik bewonderde haar als toeschouwer. En toch kan het zijn, dat ik haar toen niet voldoende heb op prijs gesteld Met betrekking tot wat de „permanente revolutie" wordt genoemd verdedigde Luxemburg hetzelfde standpunt, dat ik ook innam. In de wandelgangen ontspon zich tusschen ons en Lenin over dit onderwerp ©en debat, dat gekruid was met aardighe den. De afgevaardigden drongen aan alle kanten in een dichte groep om ons samen. „Dat alles komt," zeide Lenin, aan het adres van Rosa, „omdat zij niet genoeg Rus sisch spreekt," „Ja," antwoordde ik, maar zij smeekt de taal van Marx vlot genoeg!" Ook Hilferding was een dergenen, met wie Trotsky tijdens zijn omzwervingen in con tact kwam. „Ik maakte kennis met Hilferding in den zomer van 1907, bij Kautsky. Hilferding ver keerde toen juist in de periode, waarin hij bet meest voor de revolutie in vervoering raaktè, hetgeen hem niet verhinderde Rosa Luxemburg te verfoeien en met minachting van Karl Liebknecht te spreken. Maar waar het Rusland betrof was hij toen bereid, even Uw Huid geneest beter, mooier en sneller met PUROL als heel veel anderen, de meest extremisti sche zienswijzen te aanvaarden. Hij prees enkele van mijn artikelen, welke ue „iveue Zeit" voor mijn ontvluchting had gepubli ceerd, aan dé nand van vertalingen van den Russischen tekst en stelde mij onverwachts, reeds bij den aanvang van iiet gesprek voor, dat, wij eikanuer zouden lutoyeercn. Onze verhouding had dus -een schijn van vertrouwelijkheid; deze had echter geen enkele basis, noch moreel, noch'politiek. Hilferding behandelde in deze periode de Duitsche sociaal-democratie, welke inert en passief was, met groote ver achting en stelde daartegenover de activi teit der Oostenrijkers. Dit was echter niet anders dan kritiek voor de binnenkamer. Ullicieel gedroeg Hilferding zich zooals zijn rol van redacteur der partij dat verlangde en ging nimmer huiten de schreef. Toen nij in weenen kwam bracht Hilferding mij een tegenbezoek en voerde mij op een avond in eon café, waar hij mij voorstelde aan zijn Uostenrij ksche sociaal-democratische vrien den. Tijdens enkele korte bezoeken, welke ik aan Herlijn bracht, ging ik Hilferding bezoeken. Wij hadden, hij en ik, in ecu Rerlijnscn café een onderhoud met Mac Donald. Eduard Bernstein trad als tolk op. Hilferding stelde vragen en Mac Donaid antwoordde. Op het oogenblik herinner ik noch de vragen noch de antwoorden, welke niet anders opmerkenswaardig waren, dan door hun banaliteit Ik vroeg mij enkel af wie van deze drie zich het verst verwijder de van wat ik het socialisme noemde, en ik wist niet welk antwoord ik dienaangaan de mij zelf geven moest. Gedurende de vredesonderhandelingen van Brest Litovsk. ontving ik een brief van Hilferding. Ik kon niets opmerkelijks ver wachten, maar opende toch met nieuwsgie righeid de enveloppe. Sedert de October- revolutie (toen nl. de bolsjewiki aan het bewind kwamen), was dit de eerste echo welke ons van het socialistische Westen be reikte. En wat vond ik? Hilferding vroeg mij alleen een dokter in vrijheid te stellen, een van het zoo talrijke ras der Weensche geneesheeren. Niet één woord over de revolutie. Ik herinner mij dat Lenin levendig vroeg: Je hebt naar het schijnt een brief van Hil ferding ontvangen? Ja. En? Voorspraak voor een gevangene, die 'n kennis van hem is. Maar wat zegt hij van de revolutie? Niets Trotsky verhaalt vervolgens de verbazing van Lenin, die in verontwaardiging ovei- ging cu zich in enkele krachtige woorden lucht gaf. Dit voorval wordt door hem ter sprake gebracht midden in het relaas zij ner kennismakingen met socialisten van Europeesche vermaardheid, en dient ter il lustratie van de meening, welke hij zich omtrent het meerendeel dezer lieeren in den omgang en in den klassenstrijd heeft gevormd, namelijk dat zij halfslachtige salon-revolutionnalren waren. „In Weenen, de oude keizerstad, vol hiërarchie, ijdele agitatie en pralerij, gaven de gegradueerden ortder de Marxisten erkan der —4 délicieusement zegt de Fransche tekst den titel van Herr Doktor. Dikwijls genoeg noemden de arbeiders deze gegra dueerde revolutionnairen: Genosse Herr Doktor!" Terecht drijft Trotsky, die naar volle socialistische consekwentie streeft, met dit halfslachtig gedoe den spot! Uit deze periode, namelijk toen de fami lie Trotsky in dichte nabijheid van Wee nen woonde, staat een notitie, welke de schrijver uit het dagboek van zijn toenma lige vrouw lichtte: „Toen Liovik (dat was hun oudste jon gen) naar school ging, kwam de kwestie van het godsdienstonderwijs naar voren. De toenmalige Oostenrijksche wet schreef voor, dat de kinderen tot aan hun veertiende jaar moesten worden onderwezen in den godsdienst van hun ouders. Daar er in onze Identiteitspapieren geen enkele aanduiding betreffende onzen godsdienst voorkwam, ko zen wij voor onze kinderen den Lutherschen godsdienst, welke ons het best te dragen leek voor hun jonge schouders, hun jonge zielen. Het dogma van Luther werd onderwezen door een schooljuffrouw in de school zelve, maar buiten de gewone lesuren. Liovik hield van deze lessen, dat kon je aan zijn snoet zien, maar hij achtte liet overbodig er thuis lang over uit te weiden. Op een avond toen hij al in -bed lag, hoorde ik hem zachtjes iets fluisteren. Ik vroeg hem waar over hij praatte. Hij antwoordde mij: „Dat een gebed. Er zijn heel mooie gebeden, zeg! Net als verzen." DE 3 OCTOBER-FEESTEN TE LEIDEN DE BREESTRAAT IN FEESTTOOI Het citaat breekt hier plotseling af, wat heel jammer is. Men verneemt niet, hoe op dit ontwakend religieus gevoel door de bei de ouders werti gereageerd. Als Trotsky's beide jongens weder hier en daar uit de drukke menigte feiten opdui ken, welke hun vaders levensverhaal vul len, valt op hen een geheel andere belich ting dan van avondgebed en nachtlampje: het rosse schijnsel der bolsjewistische revo lutie. Vader en moeder beiden zijn dan zoo in beslag genomen door de publieke zaak, dat zij nauwelijks meer verschijnen in het gemeenschappelijk logies, en deze twee jonge kinderen zwerven rond door het ge-, drang, waar het hun goeddunkt Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Wormerveer, K. G. van Smeden te Haarlem-Noord. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Haarlem (vac.-L. D. Poot), H. W. te Winkel te Sneek, Te De Bilt (3de pred.pl.), H. A. de Geus te Huizen (N.-H.). Te Nieuw-Buinen, G. C. Postma, alg. secr. van het Ned. Jongelingsverbond, te Overveen. Te Slochteren, T. van der Brug te Wol- vega. Aangenomen: .Naar Wehl (toez.), cand. C. M. van Endt te Utrecht. Naar Gelselaar, cand. H. G. Groenewoud te Vriezenveen. Naar Drachten (Evangelisatie), H. van der Linde te Kleverskerke (Z.). Bedankt: Voor Denekamp, Nftega en Elahuizen, cand. H. G. Groenewoud te Vrie zenveen. Voor Enter, E. Schimmel te Ameide. KERKINSTITUEERING Te Droge ham en te V e e n w ou.d.e.n zullen zelfstandige Chr. Geref. Gemeenten geïnstitueerd worden. De Classis Leeuwaarden benoemde een Commissie, die zoo spoedig mogelijk een Kerkeraad eal bevestigen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. W. de Graaf, Geref. predikant te Hoogersmilde, zal D.V. Zondag 9 November a.s. afscheid nemen van zijn tegenwoordige Gemeente en Zondag 16 November zijn intrede doen bij de Geref. Kerk te Ommen. De bevesti ging zal geschieden door Ds. J. H. Meuleman, van Den Ham. KERKELIJKE TOESTAND TE NYEHORNE We meldden reeds, dat nu de predikant en de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeen te te Nyehome geschorst zijn, de Classis de taak van beide heeft overgenomen. Donderdagavond heeft daartoe een verga dering plaats gehad, waarin door den als consulent aangewezen predikant, Ds. J. Kro- neman, van Oudesehoot, het Kerkeraads- arohief is overenomen. De diaconale werk zaamheden zullen worden waargenomen door den ouderling, den heer K. de Weert. A.s. Zndag zal Ds. Kroneman te Nyehome in den predikdienst voorgaan, waarbij de heer S.v. d. Vegt van Beetsterzwaag, lid ouderling van het Classicaal Bestuur, dienst, doend ouderling zal zijn. Het is bovendiort gebleken, dit er d'en laatst en tijd nimmer aftreding van Kerker a adsl éden heeft plaats gehad. Men is daarom begonnen de lijsten van stemgerechtigde lidmaten in orde te ma ken, oudat er, zoodra de schorsing kan wor den opgeheven verkiezingen kunnen plaats hebben. t KERKORGELS Te D i r k s 1 a n d is in het kerkgebouw der Geref. Gemeente het nieuwe orgel in gebruik genomen. Daar door bet afbranden der oude kerk ook het pijporgel verloren ging, werd er als nood hulp een harmonium gebruikt, wat natuurlijk niet kon bevredigen in een kerk met plm. S00 zitplaatsen, waarom de Kerkeraad ook besloot een nieuw pijporgel aan te schaffen. Na een uitgebreid onderzoek werd het werk opgedragen aan den orgelbouwer M. K. Kop- pejan, te Veenendaal, die er een degelijk in strument plaatste. Het eiken front is in stijl der kerk uitgevoerd. Het pijpwerk is van 75% tin. De windladen, frontladen, subbaslade en voorts alle apparaten zijn van eiken- en ma honiehout vervaardigd en volgens rein-pneu- matisoh kegel systeem gebouwd. De speeltafel heeft ook mahoniehouten apparaten en eiken- Het orgel bevat de volgende spreikende re gisters: Prestant 8 vt., Bourdon 16, Roerfluit S, Gamba 8, Vox Celeste 8, Octaaf 4, Woud- fluit 2, Mixtuur 2, 3, 4 sterk, Trompet 8. Mechanische registers: Superoctaaf Koppel, Pedaal Koppel, Tremolo. Voorts z(jn er vrij pedaal en Cubbas 16. Er zijn vaste en vrije combinaties. De speeltafel bevat de gebruikelijke band- registers en vaste combinatie-knoppen, maar wat men op heel weinig 1 klaviers orgels vindt is wel de vrije combinatie. Dit is zeer aan te bevelen voor dé organisten daar de vrije com binaties vooral bij voor- en naspel zeer tot zijn recht komt. Het orgel voldoet uitstekend en munt uit in toonaard en vlugge aanspraak. KERKELIJKE PERS. De redactie van „De Reformatie", thans bestaande uit Ds. K. Schilder, Dr. C. Taze- laar en Prof. Dr. J. Waterink, deelt in het nummer van heden mede, dat de rubriek „Kerkelijk leven" aanmerkelijk ingekrom pen zal worden in verband met de bedoe ling aan het blad een meer algemeen cul tureel karakter te geven. Dit beteeken4, dat tot dusver niet betreden terreinen zullen worden overzien in daartoe in te stellen nieuwe rubrieken. Gemeld wordt, dat met het oog daarop de redactie toezegging van artikelen ontvan gen heeft van een 28-tal heeren, waaronder hoogleeraren, predikanten, onder* ij sratin- nen, politici, bouwkundigen enz. SPECIALE ZONDAGEN. We lezen in de „Heraut" het volgende: Weer een aparte ZondagMeermalen reeds wezen we er op, dat indien de Ker ken aan alle inkomende verzoeken gehoor gaven we schier geen Zondag zouden overhouden voor de gewone bediening des Woords. Gevraagd wordt, dien bepaalden Zondag te bestemmen voor Zendings-Zon- dag, een anderen voor Evangelisatie-Zon dag, een derden voor jeugdwerk-Zondag, een vierden voor studenten-Zondag. Thans zijn we al zoover, dat we gaan in de rich ting van eenDieren-Zondag. Het Internationaal Congres voor Dieren bescherming, in 1929 te Weenen gehouden, besloot elk jaar op i October den sterf dag van den grooten dierenvriend Francls- DE 3 OCTOBER-FEESTEN TE LEIDEN Er zijn gister in de Sleutelstad weer heel wat harinkjes verschalkt. En daaraan doen alle goede Leidenaars mee. De Burgemeester geeft een goed voorbeeld zooals onze foto doet zien. cus -van Assissi een dierendag te hou den, en ieder aan te sporen, op dien dag dag eens aan die ongelukkige, hülpelooze wezens, die zooveel van menschen hebben te lijden, te denken en een goede daad te hunnen opzichte te doen. 2ijn er nog meer op komst? DE BIJBEL IN MOZAMBIQUE. In Portugeesch Oost-Afrika mag volgens een nieuwe wetgeving geen inboorling gods dienstonderricht ontvangen als hij niet be wijzen kan een volksschool te bezoeken. Bovendien mag de taal van de inboorlingen schriftelijk niet gebruikt worden. In Mo zambique is ieder litteratuurgebruik in de inlandsche talen verboden. Daar de Bijbel in Ronga, Tswa en Tongaland, liggende in en nabij die streken, is gedrukt in de in landsche talen, is de overzetting waarde loos en zijn de moeilijkheden groot, omdat vele inboorlingen geen Portugeesch ver staan. De Zending beschouwt deze wetge ving als een inbreuk op het verdrag, vol gens hetwelk volledige geloofsvrijheid ge waarborgd werd. Een andere eisch, welke o.a. vordert, dat de schoolgebouwen van steen moeten zijn opgetrokken, kan oorzaak worden van het sluiten van een groot getal Zendingsscholen in Portugeesch-Oost-Afrika. VROOM ZONDER BELIJDENISI „Welke verwarrende denkbeelden moge lijk zijn bij mensohen, waar het heldere theologische denken ontbreekt, werd mij de zer dagen duidelijk in het Amerikaansche blad „The Defender", aldus de „Ref. Kir- chenzeitung": „De schrijver wil vrome predikers uit alle Kerken in een bijzonderen Bond bijeen brengen en verklaart, dat het op de leer zelfs in het geheel niet aankomt. De gan- sche geloofsbelijdenis is vervat in 1 Cor. 13". Hij besluit met de woorden: „Dat in onze _beweging geen dwaling kan insluipen, is vanzelf sprekend, want zij is van God ge zalfd". „Met deze hoogmoedige minachting voor alle kerkelijke belijdenis gaat gepaard een zelfoverschatting, waarvoor wel elke Evan gelische Kerk zich wachten zal", aldus ver volgt de „Ref. Kirchenzeitung". Het is toch noodig, dat bij ons de predikanten ietwat Godgeleerdheid studeeren moeten, on zij komen allerminst op de gedachte, in het hoofdstuk der liefde, 1 Cor. 13, een geloofs belijdenis te zoeken. Zij blijven bescheidener dan zulke volksredenaars". EVANGELISATIE De verschillende Geref. Evangelisatie- Commissies, die te Assen vergaderd hebben, namen de volgende besluiten: 1. samen te* vormen een bond met het doel onderling meer eenheid te verkrijgen en elkaar zoowel zedelijk als daadwerkelijk tot steun te (zijn; 2. van den gezamenlijken arbeid publici teit naar buiten te geven en zoo meer be langstelling te wekken voor het koud mo derne Drente; 3. zich te plaatsen onder het Verband van Evangelisatie-commissies der Geref. Kerken dn Nederland; en 4. een nauw contact te bewaren met clas sical deputaten voor de ev'arigelistaie. ZENDING Mej. A. S p o e 1 s t r a. f Uit Indië is be richt ontvangen, dat aldaar op 44-jarigen leef tijd is overleden xnej. A. Spoelstra, hoofd van de huishouding van het Petronella-Zendings- hospitaal te Solo. Mej. Spoelstra, een dochter van wijlen Ds. Spoelstra, Geref. predikant te Sappermeer, was ongeveer 9 jaar aan het Zendingshospitaal werkzaam. Schoolnieuws. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Gisterenmiddag heeft Prof. Dr. G. J. Sizoo het hoogleeraarsambt aan de Vrije Univer siteit aanvaard met een rede over „Radio activiteit en Atoomtheorie". In de reeks der onderzoekingen, die den vasten grondslag hebben gelegd voor dc ont wikkeling der atomistische theorie van ma terie en electriciteit, nemen die welke op Prof. DrG. J, SIZOO het, in 1896 door de ontdekking van Beequerel ontsloten, gebied der radioactivi teit zijn verricht een belangrijke plaats in. De overgang van de atomistiek tot de sub- atomistiek is aan deze onderzoekingen te danken. De analyse en interpretatie der stralingsverschijnselen leidde Rutherford in 1902 tot zijn afbrokkelingstheorie. Deze theorie bracht de, reeds eerder geuite, ne gens onttrekken van experimenteele gron den echter weer op den achtergrond geraak te, hypothese omtrent den samengestelden bouw der zwaardere elementen uit 't lichtste element, waterstof, weer naar varen. De radioactieve straling bewees dat electronen en heliumatomen als samenstellende deelen der atomen moesten worden beschouwd. De desintegratie proeven van Rutherford in 1929 maakten het mogelijk door beschieting van atomen met «-deeltjes, waterstofkernen uit de atomen van verschillende elementen vrij te maken en bevestigden de veronder stelling, dat electronen en waterstofkernen, protonen, als cle kleinste bouwsteenen der natuur moeten worden opgevat. De afbrok- kelingshypothcse vat voor het eerst een stralingsverschijnsel niet op als een con tinue atoomeigenschap, maar als een ver schijnsel. dat een discontinu overgangspro ces binnen het atoom begeleidt. In dit op zicht is zij voorloopster van de later door Bohr ontwikkelde theorie der lichtemissie. Naast de idee van de eenheid der materie ontwikkelde zich op grond van de proeven over de veranderlijkheid van de massa der /3-deeltjes met de snelheid, de idee van de eenheid van materie en electriciteit. De onderzoekingen over den doorgang van deeltjes door materie leidden tot de op stelling van,het atoommodel van Ruther- ford. Dit model, in verbinding met de hvpothese van Van den Broek omtrent de gelijkheid van kernlading en atoomnum mer, werd de grondslag voor de atoom theorie van Bohr, die veroorloofde dc regel maat van het periodiek systeem der ele menten terug te voeren tot de wetten van den at oom beu w. Het tijdvak vanaf de ont dekking van het verschijnsel tier radio activiteit tot aan de opstelling van het atoommodél van Rutherford-Bohr vormt de eerste phase in de ontwikkelingsgeschiede nis van de leer der radio-actieve onder zoekingen van beslissende beteekenis voor de ontwikkeling der atoomtheorie. In de daaropvolgende periode wordt deze ontwik keling beheerscht door het optisch en rönt- genographigch spectraalonderzoek. Van het daarbij verkregen inzicht in den bouw der atomen kon nu omgekeerd gebruik gemaakt worden bij de interpretatie der radio actieve verschijnselen. De beslissing over de vraag of 'n /3-omzetting de van 'n p -deel tje of die van een v -straal de primaire ge beurtenis is, werd pas mogelijk nadat do röntgenspéctroscopie oen nauwkeurige ken nis omtrent de energie-waarden van dc schillen der electronenwolk in liet atoom had verschaft. De kennis omtrent aard en mechanisme van liet afbrokkelingsproccs werd door dergelijke onderzoekingen, in deze tweede periode belangrijk uitgebreid cn verdiept. De fundamenteele ooi-zaak van het afbrokkelingsproces kon echter nog niet aan het licht gebracht worden. De aard der radioactieve stralen en de desintegratie proeven hebben tot interessante beschou wingen over den bouw der atoomkernen aanleiding gegeven, maar deze beschouwin gen hebben liet karakter van kwalitatieve speculaties nog niet verloren. Eerst de ont wikkeling der quantummechanica heeft voor de theoretische behandeling van het kernprobleem nieuwe mogelijkheden ge opend. De toepassing der nieuwe mecha nica op het afbrokkelingsproccs sluit aan bij dc reeds lang gangbare opvatting waar in het verbrokkelingsproces' als een „toe vallige", d.i. causaal niet verder analyseer bare gebeurtenis wordt beschouwd. Het, ook door de radioactiviteitsleer sterk be vorderde doordringen van het toevalsbegrip in het physische denken, heeft er toe ge leid het dogma van het physisch determi nisme te laten varen. Experimenteele en theoretische overwegingen hebben er toe ge leid de golfthcorie van het licht te com- pleteeren door de qorpusculaire opvatting en omgekeerd de atomistische theorie der materie aan te vullen met de golfvoorstel- ling. Op het voetspoor van Bom kennen vele physici, zoowel voor het licht als voor de materie, alleen aan dc deeltjesvoorstel ling psysjsche realiteit toe. terwijl zij de golven opvatten als symbolen, voor de mathematische behandeling noodzakelijk. De uitbreiding der symbolische golven in hun fictieve ruimten bepaalt dc waarschijn lijkheid voor de distributie der eorpuscula in de gewone ruimte. De toepassing, dei- op deze nieuwe opvattingen gebaseerde mechanica, op het radioactieve afbrokke lingsproccs leverde reeds belangrijke resul taten. Zij opent voor dc oplossing van liet kernprobleem en voor do ontwikkeling van bet radioactief onderzoek nieuwe perspec tieven. De omwenteling in het physisch inzicht, de overgang van de deterministische tot dc probalistische zienswijze, vraagt de bijzon dere aandacht van het Calvinistisch wijs- geerig denkon. De invoering van hot prin cipe der vrijheid en der indirdualiteit voor het physisch elementair proces schijnt do mogelijkheid te bieden voor de ontwikke ling van een organische beschouwing van wetmatigheid der schepping, waarin aan de physische, de biolische on de psvsische ver schijnselen een eigen orde on principe kan worden toegekend en waarin do vrijheid van het lagere zich gebonden geeft in dc normen van het hoogere. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN lothodick van THEOL. SCHOOL TE KAMPEN Vrijdagavond jl. werden de lessen aan de Theol. School in de kleine Aula geopend niet een toespraak van Prof. D r. A. G. Honig, pro-Rector. Hij herinnerde aan het besluit der Synod® inzake het promotierecht; aan de besluiten, die de Curatoren namen in het belang der School en aan de schoonheid van den studen tentijd Vervolgens wees Spr. op het hoog belang der Dogmatiek en wekte hij de studenten op, alle theologische vakken en inzonderheid d® Dogmatiek van meet af na het propaedeutisch examen met ijver en Godsvrucht te bsstadee- Reeds lieten zich 19 nieuwe studenten in schrijven, terwijl nog de komst van een vier tal wordt tegemoet gezien. Het geheele aan tal zal zich bewegen tusschen 160 en 170. MIDDELBAAR ONDERWIJS CHR. H. B. S. TE UTRECHT Tot leeraren zijn benoemd de lieeren J. Dekker voor Ned. Taal en Letterkunde, H. Revius voor Duitsch en G. II. A. Hofstede voor Lichamelijke Opvoeding. CHR. H. B. S. TE HOOGEVEEN Tot Iceraar in Godsdienstonderwijs is be noemd Ds. J. A. van Nie, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Hoogeveen. CHR. MIDDELBAAR ONDERWIJS Het orgaan der Vereeniging van Leeraren bij het Chr. Middelbaar Onderwijs, dat tien jaren bestaan heeft cn halfmaandclijks uit kwam, is nu als weekblad verschenen. LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN Hoogeveen (Geref. School Elim), L. van der Veen te Hoogkerk. Stellendam. Door A. van Eek, ond. t® Middelharnis, is de benoeming tot hoofd der Hen-. School te Stellendam aangenomen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Zwammerdam, mej. J. Xannink te Am sterdam. Heerjansdam, mej. A. van Kempen te Hillegersberg. Hoofddorp (L. en U.L.O., hoofd J. J. Dengerinlc), J. Nij dam te Franeker. Steen wijk (hoofd T. Folkers), C. d® Walle te Meppel. Voor afd. U.L.O. Voor tijde lijk. Aang. A. VAN PERNIS. Woensdag jl. werd op de „Klokkenberg" te Nijmegen het feit herdacht, dat de heer A. van Perais gedurende een kwart eeuw als leeraar aan deze Chr. Kweekschool verbonden was. Ter herdenking daarvan werd in de aula van het internaat aan den Ubhergschen Veldweg een feestelijke sa menkomst gehouden. De aula was met planten en bloemen versierd. Van verschil lende zijden had men zich opgemaakt om den jubilaris te huldigen. Behalve de leer lingen, vele oud-leerlingen, de leeraren enz. was ook het bestuur vertegenwoordigd en wel door de heeren Mr. de Roon Swaan (vice-voorzitter) en Dr. W. Coenraad (secre taris). Mr. de Roon Swaan opende de rij der sprekers. Hij wees op het groote verschil, dat bestaat tusschen het dienen van het Christelijk onderwijs voor vijf en twintig jaar en nu. Maar dc heer Van Pernis heeft onveranderlijk gedurende deze jaren het Christelijk onderwijs gediend met alle lief de cn kracht, welke in hem was. Spr. dankt namens het bestuur den jubilaris voor alles wat hij in deze jaren, waaronder zeer moeilijke waren, gedaan heeft voor da „Klokkenberg", cn sprak de hoop uit, dat God den heer Van Pernis nog vele jaren voor zijn werk mocht sparen. Namens het bestuur bood Mr. dc Roon Swaan den jubi laris een enveloppe met inhoud aan. Namens de collega's sprak de directeur, de lieer A. Oosterlee, die zeide dit ais een moeilijke taak te voelen, omdat bijna allo leeraren oud-leeriingen zijn van den heer Van Pernis. In de gevoelens van liefde cn hoogachting, welke men don jubilaris als leeraar. oud-leeraar en nu als collega toe droeg cn toedraagt, is geen verandering ge komen. Het zijn gevoelens van liefde en waardeering. Om verschillende redenen ko\» de aanbieding van het geschenk der col lega's nog niet plaats vindon. Dit zal later gebeuren. Namens de oud-leerlingen sprak de heer •T. van Wely, directeur «Ier Chr. H. R. S. te Zetten, en de lieer Van Aalten. Beido wezen bp de blijmoedige plichtsvervulling van den jubilaris. Menige herinnering aan den ouden tijd weid hier opgehaald. Do oud leerlingen schonken een schrijfbureau met bij passenden zetel. Nog werd het woord gevoerd door een der leerlingen, die namens zijn studiegenoo- ten aanbieding deed van een geschenk. De heer Van Pernis bracht met en- kele gevoelvolle woorden dank aan allen, die hem op dezen dag zulk een welgemeen de hulde hadden gebracht. Hierna was er gelegenheid voor «Ie aanwezigen om den jubilaris persoonlijk te complirnenteoren. RECHT IS RECHT Trots tegenstand. Te Groningen had het Bestuur der Sol ml en voor L.O. op Geref, grondslag den Gemeenteraad om beschikbaarstelling van gelden gevraagd voor schoolstichting in het oostelijk stadsgedeelte. De Raad beschikte in gunstigen zin. Zekere heer T. A. Poelma kwam van dit Raadsbesluit in beroep hij Gedep. Staten, wijl z.i. de School niet d«v>r ion leerlingen zou worden bezocht. Gedep. Staten hebben thans het beroep ongegrond verklaard (wèl minstens 100 leerlingen) en het Raadsbesluit gehandhaafd. Te Ruinen had de Vereeniging voof Chr. Schoolonderwijs de medewerking van den Raad gevraagd voor schoolstichting te Pesse. l>o Gemeenteraad besloot evenwel af wijzend te beschikken. Het Schoolbestuur ging toen ill lierocp bij Gedep. Staten van Drente. Gedep. Staten hebbq^^iet beroep ge grond verklaard, hot HaadslAiit vernietigd en den Raad te kennen gegfffen da? de ge vraagde medewerking alsnog verleend moest worden. De Raad nam hiermee evenwel geen genoegen en ging daarop tegen de be slissing van Gedep. Staten in honger hè. roep bij de Kroon. Thans heeft de Kroon «lit hooger beroep van don Raad van Ruinen ongegrond verklaard Dus hot liedje van tegenstreven is nu uit en do Raad moet nu medewerken voor «Ie stichting van een Chr. School te Pesse Alhoeweldeze School is nog niet geopend. Geen hol roepon voor men over de brug is. Nog op allerlei manieren kon de Raad de verdere afwikkeling der liet Chr. Schoolbestuur z;d zich wel op alles moeten voorbereid houden. Immers de Ror.d redeneert: „Dom volk. dnt zoo niet denkt als wij. dat hen de duivel haal', wat zijn we liberaal!" (Dc Gencstct). i

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9