DE HERDENKING VAN LEIDENS ONTZET dert- ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 EEN WELGESLAAGDE DAG FEEST VAN ZON EN BLOEMEN EN KLATEREND JOLIJT De dag van den derden October is klaar opengebroken boven de Sleutelstad als een roos met de gouden tinten van den herfst» Een aarzelend blauwe hemel verhief zich boven de oude veste toen de dageraad kwam, een blauwe hemel met witte wolken strepen, waarlangs de zon .gtyi triumftotht begon. Langzaam smolt de klare kou van den herfstnacht weg in de milde zonne stralen, die de stad tot volkomen ontwaken riepen. Vroolijk klonken de morgengroeten door de nog pas zoo stille' straten. Overal in de straten gingen de deuren open en kwamen de menschen naar buiten om den dag te begroeten. Hot feest was begonnen met vele beloften van welslagen. Zoo was het in den morgen van den 3den October, maar zoover zijn we nog niet met ons verslag, want reeds aan den vooravond is het feest begonnen met een groote taptoe, die een groote massa menschen op de been bracht en die als inlui van het feest uit nemend is geslaagd. Op de Kaasmarkt stelde zich de lang, lange stoet op. Een zeer waren oóTc Hit 'jaar weer heel wat straatmuzikanten op de been. grool aantal vereenigingen had zich voor deelname opgegeven, die met fakkels en bengaalsch vuur vergezeld van een viertal muziekcorpsen door de stad trokken. Ook het gemeentebestuur, curatoren van de Leidsche Universiteit en de senaat van het Deidsch Studentencorps liepen mee in de stoet die overal groote belangstelling onder ,vond en deze belangstelling dan ook ten (volle waard was. Het doel van de taptoe was een hulde aan Pieter Adriaanz. v. d. !Werf bij diens standbeeld in het v. d. Werf park. Dit standbeeld en de omgeving ervan was verlicht door schijnwerpers waardoor jeen fraai effect werd verkregen. Toen de .vereenigingen zich om het standbeeld had den geschaard meit hun vaandels een groet brengend, terwijl rondom' overal bengaalsch .vuur was aangestoken, legde de heer van der Laan, voorz. van de 3-Octobervereeni ging een krans voor het standbeeld neer. Daarna sloegen de mannen van „Werk man s Wilskracht" de trommels en staken Zij de bazuinen, waarna het Leidsche Po- litiemuziekgezelschap twee coupletten van bet Wilhelmus speelde. Het was een in drukwekkende plechtigheid, die een waar- Idige inlui vormde van den eigenlijken dag. De stoet zette öarana z:,'i weg door de ttad voort om tenslotte op de Kaasmarkt ie worden ontbonden. WiJdingsZangdienst „Ex Animo". 'Aan ïïen vooravond van den grooten dag van 3 October werd ook, zooals reeds enkele jaren gebruikelijk is een wijdings-zang- dienst gehouden door het kerkkoor „Ex Animo". De dienst sto"nd onder leiding van Ds. D. Kuilman; Het koor, bijgestaan of afgewisseld door het kinderkoor, bracht op fraaie wijze, een groote verscheidenheid van oud-vaderland- sche liederen ten gehoorc onder de voor treffelijke leiding van zijn directeur, den heer TI. W. de Wolff van Rotterdam. Dg, heer L. Kooien, organist der Hoogl. Kerk gaf enkele nummers ten gehoore op het kerkorgel. Ds. Kuilman sprak een kort woord. Spr. begon zijn rede met de opmerking dat de gewoonte van Ex Animo om aan den voor avond van 3 October een wijdingsdienst te beleggen door de groote opkomst blijkt ten zeerste te worden gewaardeerd. Vraagt men waarom deze avonden wor den georganiseerd dan moet het antwoord luiden dat dit niet in de eerste plaats is gedaan om de menschen van de straat te houden, noch om door een avond van hoo- ger kunstgenot de menschen af te houden van ds lagere wijze van feestvieren, maar wij willen voelen de groote moeilijkheden waarin onze vaderen verkeerden, de heer lijke verlossing die zij ondervonden en de groote dankbaarheid die zij en wij met hen Gode verschuldigd zijn. Spreker ging volgens in groote trekken de historie de viering van het 3 Octoberfeest na. Reeds direct na 1574 is men begonnen 3 October als een algemeene bid- en dank dag te vieren. Dit is echter langzamerhand afgezakt zibdat zelfs in 1674 de predikan ten het besluit namen de feestelijke her denking af te schaffen. Eerst in 1829 is men weer met de viering begonnen. De studenten hebben hier de stoot toe gegeven, de burgerij is langzamerhand gevolgd met als resultaat dat de rechtgeaarde Leide- naar de 3 October nu niet meer wil sen. Evenwel moet spr. constateeren dat de herdenking van Leidens ontzet niet altijd •gepaard gaat met gevoelens van diepe eer bied en hoogachting voor het lijden en strijden van onze vaderen. Zoolang er in Leiden nog 113 vergunningen zijn om al coholische dranken te schenken, zoolang zal Leidens Ontzet nooit door de geheele bevolking op de juiste wijze worden ge vierd, ondanks alle pogingen om het peil der feestviering ho,og te houden. Dit is jam mer. Er is in 1574 zoo kranig werk ver richt Wat er van 26 Mei3 October 1574 door onze vaderen is geleden, gestreden en gebeden, kan eerst bij een diepe inle ving in deze historie worden verstaan. Wan neer we dit bedenken moeten we erkennen dat elk ordinair herdenken van den 3 Oct. dag onwaardig is. Wij willen ons in Leiden niet meer schuldig maken aan het leelijk vergeten, maar de Vaderlandsliefde, de vol hardende heldenmoed en het sterk Gods vertrouwen van onze vaderen waardig blij ven gedenken en er naar streven deze deug den steeds meer tot de onze te maken. Spr. eindigde met de bekende strophe uit het „Wilt heden nu treden": Bid, waket end, maket. dat g' in [bekoring End' 't quade met schade toch niet [en valt. U vroomheijt brengt de vijant tot [verstoring, Al waer sijn rijck noch eens soo sterk [bewalt. DE EIGENLIJKE DAG De feestdag zelf begon zooals altijd met een reveille door het Leidsche Politiemuziek gezelschap, ditmaal voor de tweede keer van af het balcon van de Stadsgehoorzaal. Het is jammer dat hiervoor niet een meer his torisch punt in de stad kan worden ge kozen, maar dit gaat nu eenmaal moeilijk. Sedert het stadhuis is afgebrand moet men het hiermee doen. D,e plaats biedt vele voor- deelen. Er bestond reeds veel belangstelling voor deze reveille. De politiemannen, die het ver dere van den dag moeilijk aan de feeste lijkheden zullen kunnen meedoen, omdat er handen te kort komen om het feest or delijk te doen verloopen, bliezen een mooi programma van wijdingsmuziek. Ook in ander opzicht staat dat begin van den dag steeds in het teeken van wijding. Het koraalmuzlek tocfi, 'die onder leiding van den heer Leo Mens in het van der Werfpark wordt ge geven is nog steeds een van de mooiste momenten van den geheclen dag. Op dit moment heeft het feest nog zoo echt het karakter van de herdenking. De oude liede ren uit Valerius Gedenckklank door hon derden stemmen aangeheven brengen ont roering in de harten van de duizenden luis teraars en van harte, eerst wat aarzelend, maar dan uit voile borst zing dan tenslotte de geheele menigte het geloofslied van Oranje: Wilhelmus van Nassonwe. Evenals verleden jaar hechtte ook dit maal de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen na afloop van de zang een krans aan het standbeeld van v. d. Werf. Toen verspreidde de menigte zich weer. e groote stroom begaf zich naar de om geving van de Waag, waar reeds een aan vang was gemaakt met de uitdeeling van Haring en Wittebrood, de traditioneele feestgave, waarvoor zich dit jaar niet minder dan 2772 personen hadden laten inschrijven. In het Waaggebouw heerschte een drukte van belang van ko mende en gaande menschen die hun feest gave kwamen halen. De firma van Nelle deed er weer een pakje koffie en tabak gratis bij. Een vroolijke gezelligheid heerschte op het plein voor de Waag, waar de persfotografen onophoudelijk de lenzen richtten op een of ander aardig object, ter wijl de Leidsche vrouwtjes zich verheugd met hun mandje haring huiswaarts spoed den, om daar het smakelijke zeebanket door de huisgenooten te doen verorberen. Voor de groote schare belangstellenden, die zich op het .Waaghoofd hadden opgc- r.j.viiicnc4 'to Vltdeeling van haring en wittebrood. steld werd Japansch dagvuurwerk afgesto ken, dat het tegen de blauwe lucht uitne mend deed en veel vroolijkheid te weeg bracht. Tegelijkertijd gaf de Harmonievereen. „T. en D."- onder leiding van den heer J. Noordanus een populair concert dat de stemming er goed inhield. Intusschen werd op de Jan van Houtkade een wedstrijd op Vliegende Hollanders gehouden voor kinderen van 6—9 en 19—13 jaar. 134 jongens en meisjes namen aan deze wedstrijden deel. Aangespoord door het succes van het vorige jaar meende men voort te moeten gaan met op deze wijze de kinderen bij de feestviering te betrekken. Dat is een sympathieke gedachte die slechts toegejuicht kan worden. De wedstrijden zijn ook ditmaal weer uitnemend geslaagd. Alle kinderen ontvingen een prijs of her innering. De uitslag is als volgt: Meisjes van 69 jaar. 1. Martina Re- mindt; 2. Banny de Koning; 3. Cornelia Abspoel; 4. Greetje Luyckx. Meisjes van 1013 jaar. 1. Abrandse Verboog; 2. Douwina Krop; 3. Corry Krot; 4. Tootje Laman; 5 en 6. Annie Leemans en Anna van Kooten. Jongens van 69 jaar. 1. Jan Delfos; 2. Wouter van Schaick; 3. Wim Hüner; 4. Jac. v. d. Vooren; 5. Henk Koppier; 6. Jan Teeuwen; 7. Paul Blangé; 8. Joop van Wijk. Jongens van 1013 jaar. 1. Piet Re- mondt; 2. Jan Meerburg; 3. Gerard Delfos; 4. Gerard Brinks; 5- Koppier; 6. Van Oort 7. Kouprie; 8. W. v. d. Heyden. Godsdienstoefeningen. In de verschillende kerken werden in de morgenuren godsdienstoefenigen gehouden om Leidens Ontzet met dank aan God te herdeüken. In de Pieterskerk werd de dienst geleid door Ds. van Apeldoorn, die een predikatie hield over Ps. 48 10: „O, God! wij geden ken Uwer weldadigheid in het midden Uws Tempels". In de Geref. Kerk trad als voorganger op Ds. W. Bouwman, die sprak over Ps. 9 2: „Ik zal den Heere loven met mijn gansche hart. ik zal al Uwe wonderen vertellen". In de Chr. Geref. Kerk hield Ds. Jansen een predikatie over Ps. 18 20a: ,En Hij voerde mij uit in de ruimte". In de Geref. Gem. trad als voorganger op Ds. W. C. Lamain, die des ochtends en des avonds sprak over Ps. 106 8 „Doch Hij verloste ze om Zijns Naams wil, opdat Hij Zijn mo gendheid bekend maakte". Andere feestelijkheden. De 'drukte begon zich thans door de ge heele stad te verspreiden. De straat kunstenaars begonnen hun triumphen te vieren met hun onmogelijke toeren, met de toetakeling van hun gezichten, met alle mogelijke muziekinstrumenten en allerlei andere extra-ordinariteiten. Van 10 tot 11 uur had op de Vischmarkt tot groot vermaak van de jeugd, het tradi tioneel springen van de fontein plaats, wat zeer de aandacht trok. Te half twaalf trok het muziekcorps Har- onie Vereeniging „R. E. T." uit Rotter dam de stad binnen om zich naar den Hoogen Rijndijk te begeven, onderweg lus tig blazende en overal met groote belang stelling begroet. Ook de volksvermakelijkheden op het Schuttersveld hadden een aanvang genomen en velen gingen rlaar vast een voorproefje nemen van de jolijt,die ieder uur aangroei de en die vooral tegen den avond zijn hoog tepunt zou bereiken. De hongerige maag van uw verslaggever begint echter zeer naar de geurige goud gekleurde lekkernij, de hutspot met klap stuk te verlangen en hij verzoekt u thans oogenblik geduld te hebben tot het Middagfeest verslagen kan worden. Het middagfeest. Behaaglijk gestemd, in de wetenschap een goede portie van bo vengenoemd goedje in de maag mee te dra gen en met de zekrheid dat men er nu weer even tegen kon, liepen thans de Leidenaars uit om getuige te zijn van het bloemencorso, de clou, de Hoofdschotel (om deze woorden maar weer eens te gebruiken, o, afgesleten heid) van de feestelijkheden. Wat was de hemel blauw en wat straalde de zon koesterend op onze goede stad neer. Wat een weer! zeiden de menschen tegen elkaar, en nog eens weer: Wat een weer! Dat zouden ze ook gezegd hebben als het regende. Maar nu streelden ze die woorden met een bijzondere vroolijke klank in hun Reeds om half twaalf heerschte er op den Hoogen Rijndijk een groote drukte in de buurt van de Burggravenlaan waar de be oordeeling plaats had en de opstelling. Hier zwaaide de heer B. de Koning, de hoofd leider van de optocht zijn schepter met kracht, zoodat alles een goed verloop kon hebben. De jury had druk werk met de be oordeeling en we kunnen ons voorstellen voor welk een buitengewone moeilijkheden zij zich geplaatst zag. Er viel zooveel te prijzen en zoo weinig te laken dat het zeer moeilijk was de prijzen toe ta kennen. Want dit moet reeds dadelijk gezegd wor den, dat het bloemencorso in alle opzichten schitterend geslaagd is. Er was buitenge woon veel werk gemaakt van de wagens, de auto's en groepen. De versieringen stonden aesthetisch zeer hoog en het publiek heeft zich dan ook de oogen uitkeken naar deze keurige fleurige, fraaie, elegante stoet, waar aan geen kosten waren gespaard en waar van ook de opstelling uitnemend was. We zullen de optocht niet in de finesses gaan beschrijven. Dat zou ons te ver voe ren. Uit de bekroningen zal blijken wie het allerbest in de bloemvergiering zijn ge slaagd. Voorop ging een rijtuig met den cony missaris en den hoofdinspecteur van poli tie. Daarachter volgden vier bazuinblazers te paard, de Leidscfie en de nationale vlag en de vaandelwacht met het vaandel van de 3-Octobervereeniging, het bestuur van de 3-Octobervereeniging en de jury in rijtuigen. De optocht zelf was onderverdeeld in zei afdeelingen, buiten de fraaie propaganda wagen van de 3-Octobervereeniging. De eerste afdeeling bestond uit luxe automo bielen ran particulieren en firma's een keur van de nieuwste modellen, smaakvol en elegant versierd. Daarna volgde ee deeling rijtuigen eveneeps van particulieren en firma's, waaronder een Friesche sjees en voorts wagens met fraai bespanning en niet minder mooie versieringen. De derde afdeeling bestond uit vrachtauto's, transport en bestelwagens, akelig nuchtere woorden, als men ze zoo hoort, maar die door de ver schillende firma's tot sprookjes waren om gevormd. Deze afdeeling was uiteraard meer pompeus, weelderig dan elegant maar desniettemin uit een aesthetisch oogpunt zeer geslaagd. De vierde afdeeling werd gevormd door verschillende vereenigingen en ook van de ze groepen hebben we de hoogste lof. Elke verejniging vormde een geheel, dat af was. De gymnastiekvereenigingen droegen ver sierde turntoestellen mee. „Nut en Ver maak" had een praalwagen gemaakt met een symbolische voorstelling van Melpho- mene'Thalia en Euterpe. De Christelijke gymnastiek- en schermvereeniging „Jahn" had een praalwagen gemaakt waarvan va der Jahn het middelpunt was, terwijl de Leidsche padvinders yLeeuwkentroep" mee reden met een praalwagen, symbolisch voorstellende de Volkenbond, hulde bren gend aan de Internationale Broederschap van padvinders, die de wereldvrede bevor- Ter opluistering reed tusschen de afdeelm gen i en 5 een met vier paarden bespan nen Mailcoach, dicLzeer veel belangstelling trok. Daarna volgde een groep rijwielen, waar in ook zeer origin eele ideêen waren ver werkt, zooals de hutspotketel en verschil lende allegorische voorstellingen. De zesde afdeeling bestond uit praalwa gens van bloemisten, bloemkweekers- en tuiniers/vereenigingen, een waardig besluit van de stoet. Vier muziekcorpsen te voet en twee te paard reden in de optocht mee. Wij beseffen, dat deze opsomming zeer onvolkomen is. We gaven echter reeds onze algemeene indruk hierboven weer en we kunnen slechts besluiten met nogmaals als onze meening te zeggen, dat deze optocht de glorie van den dag is geworden. Het publiek was opgetogen en dat wil wat zeggen bij de verwende Leidenaars. De politie had uitgebreide ordemaatrege len genomen en over 't algemeen kon de optocht overal vlug passeeren, hoewel op sommige punten men over de hoofden der belangstellenden kon loopen. Rest ons nog mededeeling te 'doen van de bekroningen. Hier volgen ze: Bekroningen van de optocht Afd. I A. Automobielen. Particulieren le prijs Mevr. Verffrey v. Wijik; 3e pr. »de heer J. Pauw; 3e pr. Dr. A. J. Kons; 4e pr de heeren W. Boekee en Kamsteeg; 5e p,r NV. Boek- en Steendrukkerij Eduaird IJdo B. Firma's Frans Straatsburg, le pr. Foto Pander, 2e pr.; G. Hosman3e pr.; Tfli. d. Meer, 4e pr.; N. A. v. Wijk, 5e prijs. Afd. II. Rijtuigen: Wed. Corn. D'ieben en Zn., le pr.; Fa. P. die Jong, 2e pr.; Erven v. Vliet, 3e pr.; extra bestuu-eprije Y. Roo- rtenihuis (Friesche sjees). Afd. III. Vrachtauto's etc. C. Kuperus. le pr.; Firma B. de Koning, 2e pr.; N.V. R. IT. W. Limonadefaibriek, 3e pr.; A. J. Stallinga, 3e pr.; N.V. Int. Handie!-Mij. .Imenexco", 4e pr.; Fa. Kinkier en Zn., 5e pr Afd. IV. Vereeniigingen. Ren -en Toe- ristenvereen. Swift", le pr.; D.O.S.", 2e pr.; „Nieuw Brunhilde", 3e pr.; „Jahn", 4e pr.; „Nut en Vermaak", 5e prijs. Afd. V, Rijwielen. G. v. d. Reyden, le pr.; Henk Steeke, 2e pr.; Annde, Mientje er Agatha Bremmer, 3e pr.; C. Dreef, 4e pr. Willy Soniu6, 5e pr. Alle anderen troostprijs Afd. VI. Praalwagens Bloemisten, etc. Jan Kriest, le pr.; afd. Leiden oud-leerl. Tuinhouwcursussen, 2e pr.; „Door Een dracht Verbonden", 2e pa-.; afd. Oegetgeest Alg. Ver. BloemboQloncultuur, troostprijs. Afd. Rijwielen. le Beetuursprijzen: Veldlhuyzen, C. H. Burgerhout., II. de Ru, Miep Goslinga, Joh. CorneiMesen; 2e Be etuursprijzen: F. v. d. Mark, C. v. Gorkum, Jan van Rijnlbadh, Eduard Kelder, Truus Snoek er. Langs de straat. Uw verslaggever heeft zich thans neder gezet op een plaatsje waarop hij onopge merkt de drukte op straat kan bezien, waar bij hij zijn best, doet alles zeer filosofisch op te nemen. Het is op 't oogenblik nogal kalm, met hier en daar samenscholingen op die plaatsen waar de straat kunstenaars hun tenten hebben opgeslagen en voor een bepaald aantal centen op het kleedje of goedhartig vertrouwend op de goedgunstig heid van het publiek zonder hun honora rium van te voren te bepalen, hun potsen verrichten. Muziek! Wat is er in Leiden op den 3-Octoberdag geweldig veel muziek. Het is een afdalende reeks van fraaie draaiorgels die hun leuke moppen' de lucht inslingeren tot den man die op een blikken zeepbus een niet al te zuivere roffel slaat. Daartus- schen zijn zoo oneindig veel variaties, dat wij ons niet aan een beschrijving durven wagen. En dan is daar nog de muziek die de menschen of liever hun kroost zelf maakt: de toeters en fluiten en de leeg- stroomende veelkleurige worsten. En door dit alles heen klinkt het eentonig ge schreeuw van de kooplieden van alle mo gelijke eetwaren of wat zij daarvoor hou den en niet te vergeten van de feeststok- ken. Er zijn ongeveer 70.000 inwoners in Leiden en deze menschen hebben zeker sa men 70.000 feeststokken gekocht. Ik ben werkelijk benieuwd hoeveel geld er van avond uit Leiden met de trein mee zal gaan. Het móet een respectabel bedrag zijn. De menschen trekken thans allemaal een gezicht of ze naar huis toe gaan om een beetje hutspot te verorberen en zich ge reed te maken voor de veelbewogenheid van het avondfeest. Uw verslaggever gaat hetzelfde doen. Het avondfeest. Toen de avond gekomen was laaide eerst recht het jolijt op en zette de stad in vuur en vlam. De treinen en trams voer den honderden vreemdelingen de stad bin nen behalve degenen, die op eigen gelegen heid waren gekomen en deze stortten zich dadelijk uit op het Schuttersveld, waar de volksvermakelijkheden goede zaken maak ten. In de omgeving van den Stationsweg vooral heerschte een enorme drukte en de genen die niet hosten op de vermaarde hosvlonder waar het Stedelijk Muziekkorps een populair concert ten gehoore- bracht en daarmede groote invloed op de geaardheid van de beenen uitoefende, beoefenden deze kunst op straat in groote menschenketens. In de Stadsgehoorzaal werd een cabaret avond gegeven onder leiding van het theater-bureau Max van Gelder. Het pro gramma was zeer goed verzorgd. In het gebouw Prediker gaf de Leidsche Chr. Oranjevereeniging een feestavond onder leiding van Ds. H. Thomas. Als declamator trad in deze bij eenkomst de heer Feyten uit Utrecht op, terwijl de avond verder werd opgeluisterd door zang en muziek. Als feestredenaar trad op Dr. J. Riemeffij, Ned. Herv. predikant alhier. Sprëker begint met te zeggen dat hij niet zonder aarzeling deze taak op zich geno men heeft Omdat niemand zijns inziens op een avond als deze zoo goed kan zeg gen waar het om gaat als zijn collega Ds. Thomas, dien hij verleden jaar bij een der gelijke plechtigheid hoorde, Intusschen Is De Leidsche Burgemeester legt een krans aan den voet van het Van der Werf- monument. het inlet moeilijk het verband te vinden tusschen de Oranjevereeniging en de feest viering van 3 October, want de bevrijding van Leiden in 1574 staat in nauw verband met het Oranjehuis. Achter de blijde druk te van het ontzette Leiden zien we de stille figuur van Prins Willem, toeluisterende de prediking in de Waalsche kerk te Delft als de blijde tijding hem bereikt. Spreker schetst daarna in den breede Willem de Zwijger als den strijder op hope tegen hope, met nauwelijks één machtige bondgenoot onder de menschen tegen Span- je's veel sterkere overmacht en schildert deze nobele persoonlijkheid ten voete uit Ten onrechte heeft men van hem een re- volutionnair gemaakt Er schuilt waarheid in Marnix' woord „Den koning van Hispan- je heb ik altijd geeerd". Prins Willem heeft geheel dan weg bewandeld dien de groote reformator Calvijn had aangegeven als i" eenig mogelijke. Wanneer een koning of keizer een tiraiï is inplaats van een herder ,dan hebben de vorston die direct na liem deifigeermacht van God ontvangen hebben, de roeping het volk te redden. Zij moeten trachten het betere ik van den Koning te handhaven te genover hemzelven in zijn verbastering. Prins Willem heeft twee dingen van ons gered cn bevestigd, die een volk zoo ,ont- zagelijk noodig heeft: vrijheid en orde. In denkbeelden van cpnsciëntievrijheid we Zwijger ver zijn tijd vooruit, ook vele Geuzen van zijn tijd; en de orde heeft hij uit den chaos van Spanje's overheersching teruggeroepen, niet slechts door justitie en politie, maar. ook door het eeren van wetenschap (Leidens Academie). Maar bo ven alles eerde hij Gods ordinantie. Niet door krijgsbravoure, al was hij een dapper man, maar door standvastigheid en Chris tendeugd is het Huis van Oranje Souverein geworden. Leidens ontzet was geenkrijgs- overwinning, maar ging daar verre boven uit. Het geloof erkent hier: Dit is Gods vinger. Spreker haalt uit een oud geschrift een en ander aan. waaruit blijkt dat i het algemeen in die dagen dit heeft beseft» Gods vinger!Maar 'dan ook een Godde lijke vingerwijzing dat eLiden, dat Holland aan het edele huis van Willem den Zwijger verbonden zou zijn tot in verre geslachten. Samen doorgemaakt verdriet hecht men schen nauwer samen dan wat ook. Zoö zijn Nederland en Oranje door Gods bestuu? aaneen verbonden. Ook In volgende eeuwen ÏS Het "zoo' bleven. Als Oranje weg was kwamen vrij* heidsberooving en wanorde onze landpaleni binnen, Het laatste heeft ons ïolfc dat aani

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6