BINNENLAND. DE OVERVAL1 OP CURACAO Radio Nieuws. ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 OPENING ELECT RICITEITSBEDRIJF VAN GOEREE EN OVERFLAKKEE Donderdag werd genoemd bedrijf voor het westelijk deel van Flakkee in gebruik ge- jteld. Dat dit thans mogelijk is geworden, is voor het grootste deel te danken aan de neringdoende middenstandsvereeniging te Middelhamis en Sommelsdijk. die, gecom bineerd met de E. M. G. O., voor deze ge legenheid ook een tentoonstelling had ge organiseerd. In het tentoonstellingsgebouw werd m te genwoordigheid van de gemeentebesturen van het eiland en verdere genoodigden door Jhr. Mr. van Kamebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, het electrici- teitsbedrijf door het omdraaien van een knop in werking gesteld. De commissaris wees daarbij op de be- Uekenis van de landbouwverceniging „Me- lisant" voor de totstandkoming. De heer C. Warnaer te Dirksland, lid der Prov. Staten van Zuid-Holl., hoopte dat als «traks het Flakkeesche waterleidingbedrijf L werking wordt gesteld, niemand minder rfan H. M. de Koningin daarbij zal tegen woordig zijn. Spr. vroeg hiertoe de mede werking van Zijne Exc. Yan Karnebeek. (poot applaus). Vervolgens voerden nog het woord, ae 'directeur der. E. M. G. Ot Ingenieur Boom, de directeur van het Dordtsche Electnci- teitsbedrijf, van welke gemeente Flakkee Jjaar stroom volgens het engros-stelsel be trekt, een vertegenwoordiger van den Mi- Bister van Waterstaat en de Voorzitter van den Raad van Commissarissen van de E. M. ft O. burgemeester Den Hollander, die •érst'in een openingsrede de geschiedenis van de K*M. G. O. had gereleveerd. Vervolgens werd een rondgang gedaan langs de stands waarbij Zijne Exc. van Kamebeek zich met de verschillende stand houders onderhield. Voor zijn vertrek werd ian genoodigden nog een diner aangeboden, ^s Avonds waren de dorpen Middelharms te Sotmmelsdijk feeëriek verlicht. De beide gemeentehuizen waren rijk geïllumineerd Sb de kerktorens met schijnwerpers ver dicht Een en ander bracht veel publiek op |en been. [NTELLECTUEELE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE, Gister heeft de Belgische minister Vau- Ifaier de Belg. afdeeling der technische permanente commissie ter bevordering van L Nederlandsch-Belgische intellectueele be trekkingen geïnstalleerd. De Belgische af- SelSg best^t uit: minister Vauthier, voor zitter; directeur-generaal Bauwens vice- «morzitter: Prof. Bessemans, Gent, Piof. Vei len, Luik; Prof. Hegenscheidt, Brussel; van Dievoet, Leuven; terwijl Dr. J. grauls als secretaris fungeert. WIJNKOOP EN DE C.P.H. NOG NIET IN GENADE AANGENOMEN. Da „Tribune" geeft een commentaar op 2e door den heer Wijnkoop in de Tweede Kamer afgelegde verklaring. Het blad betreurt: dat in de verklaring van Wijnkoop nog tiet voldoende duidelijk is aangegeven aard de oorzaken, die hem hebben geleid tot een verkeerde politiek, waarvan hij de funeste gevolgen erkent Juist hier kan de arbeidersklasse tut lee- ren om gesterkt te worden voor verderen ^W"ant het hoeft geen betoog fouten wor gen niet erkend, omdat de Communistische «artijen zelfvernedering eiscnen of iets yan dien aard, zooals het „Volk" zijn lezers tracht voor te stellen. Fouten worden erkend, om in de toe komst bij nieuwen strijd te leeren en met meer ervaring den strijd beter te kun- pen voeren. Daarom zal het voor Wijnkoop noodig lijn, zijn verklaring nader te preciseeren. Tot goed begrip voegen we hieraan toe, lat de laatste alinea van de verklaring niet beteekent, dat Wijnkoop als lid van de par tij aangenomen zou zijn. Over zijn al of Siet toelaten, is door het Ekki nog geen uit spraak gedaan. Zijn verklaring In de Kamer kan alleen fceteekenen, dat "hij, in samenwerking met onzen parlement-vertegenwoordiger, zijn houding in de Tweede Kamer bij de ver- pehillende vraagstukken zal bepalen". *S-GRAVENDEELS NIEUWE BURGEMEESTER Bij Koninklijk besluit werd tot Burgemeester der gemeente 's-Graiiendeel benoemd de lieer e. VAN HEESSEN, gemeentesecretaris van Boskoop. Uit het Sociale Leven. STAKING. Bij de firma Stibbe, lingeriefabrikant te 's-Hertogenbosc.h is onder het personeel een Itaking uitgebroken. Genoemde firma heeft haar personeel heden zich te organisecren en zij stelde haar personeel v<jor de keus: bedanken of anders «ntslag. Het personeel dezer firma is sinds kort georganiseerd bij den Ned. R.-K. Naaisters- in Kl.eerjnakgrsbond »St. Gerardus jHajella". HET VERDERE GETUIGENVERHOOR Het requisitoir van den advocaat-fiscaal KAPITEIN BORREN TOT VIJF DAG-EN GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD In de heden voorgezette behandeling voor het Hoog Miliatair Gerechtshof van de zaak tegen kapitein Borren, lichtte bekl. nog toe, dat hij zeggenschap over, noch con tact had met de op Curasao aanwezige reserve-officieren. Get. oud-gouverneur B r an t j e s zegt, dat er een tekort aan manschappen was en dat daarom de militaire wacht van den gouver neur indertijd is ingetrokken. Get. Hoorweg zegt, dat kap. Borren gekomen is om dc politie te reorganiseeren Hij heeft daar alles op gezet en daardoor zijn militaire taak verwaarloosd. Was hij voorts niet moreel geschokt geweest door zijn gevangenneming dan zou hij juist de man zijn geweest om een tegenaanval uit te voeren. De advocaat-fiscaal jhr. mr. v. d. Bran- deler, nam dan zijn requisitoir. Hij wees er op, dat de aanval van Urbina op Willem stad eerst recht tot ons heeft doen door dringen, de zware verplichtingen, die op ons rusten jegens onze koloniën. Herhaal delijk is door opvolgende gouverneurs bij de regeering geklaagd over de onvoldoende sterkte en paraatheid van onze weermacht en den zeer onvoldoenden toestand der politie op Curasao die gerecruteerd werd uit de landmacht, die niet veel bijzonders was uit de inwoners, die heelemaal niets bijzonders waren. Het waren allemaal kleurlingen en het minste gehalte der bevolking. Plannen tot verbetering werden geremd door de noodza kelijkheid van bezuiniging. Het is de vraag of het politiecorps uit militairen be stond en daarom is kapt. Borren niet ge prikkeld geworden om het militaire ele ment omhoog te brengen. Toch bleven het militairen. De bedoeling was niet, dat deze zouden dienen voor de weermacht: de taak der defensie berustte bij de marine. Maar van 1913 af is er geen marinebodem te Cu racao geweest Was Curagao volgens des kundigen niet door de landmacht te verde digen, maar daarom hadden de politietroe- pen toch wel een taak als weermacht Kapt. Borren had het vertrouwen der Regeering. Hij had een flink en energiek karakter en werd beschouwd als een bekwaam officier, hetgeen get Hoorweg had bevestigd. Dat hij n militaire taak had te vervullen staat s een paal boven water, al moest bij de „/ername van zijn taak in Oct 1925 juist over een politietaak gesproken. Hij erkent dat zelf en had op den dag van de overval zelfs nog met de gouverneur over de gerin ge sterkte der militaire troepen geklaagd, die volgens een eerder schrijven van hem moesten geoefend worden als een compag nie infanterie. Kapt. Borren had de reglementen voor het leger in de koloniën moeten bestudeeren. Dat hij geen instructie had is ook niet juist en al had hij deze niet, dan nog had hij de taak zijn troep op te wekken tot gehoor zaamheid, tucht en mil. geoefendheid. Spr. wijs dan op de tegenwerking, die kapt. Borren bij de uitvoering van zijn taak had van den Kol. Raad, de oude gevestigde Hollanders en de vele Israëlieten, die in de sociëteit de macht bekleedden. Het was dan ook een wonder dat kapt. Borren nog zooveel tot stand heeft gebracht. In één jaar heeft zich onder zijn invloed de toestand zóó ont wikkeld, dat er 'n verschil van dag en nacht vergeleken, bij vroeger. De bevolking bekende dat ten slotte dan ook. Maar bij al het goede ging het militaire gedeelte van de taak teloor. Door het onvoldoende aantal kwam er van de oefentroep niets terecht en daalde het militair karakter. Herhaaldelijk heeft de gouverneur aangedrongen op het zenden van twee brigades. Dat was hoog noodig, daar de Bataafsche zich uitbreidde, de vestiging van vreemdelingen daardoor toenam en daarmee het aantal verdachte in dividuen. In Januari 1929 ontbraken nog van de sterkte 1 sergeant en 36 minderen. De sterkte op den dag van den overval was absoluut onvoldoende, n.l. 3 officieren en 136 man, waarvan 41 voor den dienst absoluut ongeschikt waren. Het is dan ook niet te verwonderen, dat aan de troelen ern stige gebreken kleefden. Het is echter de vraag of bijv. Borren daarmee zich kan ver ontschuldigen van de aanklacht het fort, het kampement niet behoorlijk in staat van ver dediging te hebben gebracht Bij 'de voortzetting van zijn requisitoir zteide de advocaat-fiscaal, dat men zich ter nauwernood voldoende kan voorstellen de uiterst moeilijke taak, die bekl. had om de -crschillende diensten te beheeren. Wanneer men nagaat, dat de havenbeweging een om vang had grootcr dan te Amsterdam en dat er vele vreemdelingen binnenkwamen en dat hij voor den recherche- en vreemdelin gendienst slechts acht man beschikbaar had, dan blijkt dit voldoende. Toch is het de vraag of hij daarin voldoende verontschul diging heeft voor het tekort in de militaire oefening. Zijn tekortkoming komt voorname lijk tot uiting in het toezicht in het fort, dat toch de clou van de bezetting was. Hij liet alles na wat redelijkerwijs van hem kon worden verwacht als commandant van het kazernement. De poort stond dag en nacht open, met goedvinden van den gouverneur. Het was een kleinigheid-de poort even te openen als de brandweer erdoor zou moeten. Vreemdelingen, zelfs geïnterneerden, bewo gen zich vrij in het fort. Geïnterneerden wcr den er met corveediensten belast. Er was een eerewacht, die ongeladen geweren had, een planton, die een revolver en een onge slepen klewang had, maar 's avonds rukte de eerewacht in en de planton bleef alleen over. Waarom heeft kapt. Borren den plan ton niet met een geladen geweer gappend, overeenkomstig de reglementen in het O. J. leger? De hoofdwacht had in het geheel geen militaire beteekenis. Er was een mili taire wacht geweest bij de poort, maar die was ingetrokken, er was een brandpiket, maar dat was geen militair piket; de wer kers waren ongeschikt, maar was van deze menschen niets te maken geweest? Zij ren 24 uur per dag in het fort, waarom zijn zij niet onder tucht gebracht? Tot op zekere hoogte is dit erkend door kapt. Borren; hij zegt niet, dat er niet een rustend piket van te maken was geweest, maar hij heeft het niet gedaan. Ook in wapening is kapt. Borren tekort ge schoten. Twee mitrailleurs stonden 'ondef- allerlei rommel, de andere waren gedeelte lijk gedemonteerd. De geweren van de ge huwden waren in de chambrée, maar van de ongehuwden in dg kazeigatign. or paraat gebruik waren geweren en munitie niet beschikbaar. Een eigenaardig ontrast, deze toestand, met b.v. de voor schriften voor de bewaking van het kampe ment te Waalsdorp. Vergelijkt men deze, dan slaat men de handen in elkaar als men ziet hoe kapt. Borren alles heeft nagelaten, liettegcnstaande liem bekend was welke ge baren hem bedreigden. De pistolen van de aict-dienstdocnden waren in de kasten, de gehpwden mochten ze meenemen. Na den overval is dat alles veranderd. Zoo weinig is door kapt. Borren gedacht aan de mogelijkheid van een overval, dat hij met luit. Berger gesproken heeft over het opbergen van geweren op zolder. Hij heeft ook geen leering getrokken uit de hem om ringende gevaren. Er was geen alarmorder en wat lag meer voor de hi/.d, dan dat hij rekening moest houden met cle mogelijkheid van een plotselingen overval. Hij had een alarmorder bij wijze van proef van tijd tot tijd moeten laten werken, maar hij heeft er 'fts aaji gedaan. Er was geen samenwerking met de bur- gerpolitie, maar men mag toch niet uit het oog verliezen de kracht, die geput kan wor den uit -de Isla. Wanneer kapt. Borren in overleg met de gouverneur z.ich verzekerd had van behoorlijke inlichtingen door de re cherche van -de Isla, dan zou hij ook op de hoogte geweest kunnen zijn van wat er op Rio Canario gebeurde. Kapt Borren beweert, dat hij nooit aan een mogelijkheid van een overval gedacht heeft. Dat' kan toch geen excuus zijn. Het is eenvoudig onbegrijpelijk dat hij zoo weinig zijn gedachten heeft laten gaan over zijn plichten en de gevaren, die hem bedreigden dat noch hij, noch de gouverneur aan maat regelen tegen een overval gedacht heeft 3500 Venezoleanen waren op Curagao; er was dan toch geen reden om met de handen elkaar te gaan zitten. Allerminst in een stad als Willemstad. Spr. citeert een brief van de Venezolanen om een districtsmees- ter waarin gedreigd werd met het in de lucht laten vliegen van zijn huis. Kapt Bor- was ook van het bestaan van een ver- eeniging onder de Venezolanen op de hoog te, die naar zijn meening zich wel niet tegen het Ned. gezag zou richten, maar die dat toch ten slotte gedaan heeft Bovendien, kapt Borren is gewaarschuwd. Een paar da gen voor den overval is hem in handen ge komen een pamflet, dat in Rio Canario was aangeplakt tegen de Venezolaansche regee ring. Daaruit blijkt, dat er wel iets gistende Kapt. Borren had onvoldoende manschap pen, maar hij had maatregelen kunnen ne men. Het was niet waar, dat er niets te ver wachten viel, er was reden genoeg om pa raat te zijn. De overval van Urbina was een verrassing en slaagde volkomen. Er is eenig verzet ge pleegd en spa brengt een eeresaluut aan de drie manschappen, die daarbij gesneu veld zijn en eveneens aan de beide ser geanten, die nog getracht hebben om ma chinegeweren geveohtsklaar te maken en aan den brigadier De Vries, die zich met de revolver in de vuist een weg heeft ge baand om te trachten hulp te bieden, als mede aan eenige anderen, die zich onder scheiden hebben. Een energiek optreden van één der leiders had een geheel andere wen ding aan de zaak gegeven. En het is on begrijpelijk, dat iemand met den persoon lijken moed van kapt Borren, toen het nog tijd was, niet de leiding heeft genomen. Ook luit Berger heeft dat nagelaten. Toch was de ordelooze troep van Urbina zeer goed te weerstaan geweest. De militairen vergaten, dat zij militairen waren. Dat blijkt ook wel hieruit dat de militairen zoo spoedig mogelijk hun mili taire kleeding voor burgerkleeding hebben verwisseld. Kap. Borren had van het huis van den gouverneur uit het fort Amsterdam kunnen bereiken en bovendien waren er toch in het fort nog 40 mannen, zoodat poging tot herovering niet nagelaten had behoeven te worden. Er is echter niets daan, er is integendeel door kap. Borren alles gedaan om den overval „gedaan" te maken. Hij adviseerde den gouverneur zich gewonnen te geven. Een fout noemt Spr. het, dat de com mandant niet vlak bij het 'fort woonde. Was dat het geval geweest, dan had hij wel licht nog iets kunnen doen. Thans heeft hij zich, na ontvangst van het bericht, niet op de hoogte zijnde van den toestand, per auto naar het fort begeven, meenende, dat er een opstootje gaande was. Hij is in het fort binnengereden en werd gevangen ge nomen. Hij heeft de groote fout begaan zich niet op de hoogte te stellen. Toen hij ge vangen voor Urbina werd geleid, heeft hij zich laten overbluffen. Hij is daar zoo klein geworden, dat hij zich door Urbina heeft laten leiden naar de munitie-bewaarplaats en naar de gevangenis, waar hij de gevan genen vrij liet en hij heeft zich laten zen den naar den gouverneur, om dien te be wegen zich over te geven. Hij heeft ook de fout begaan als gevangen commandant be velen te geven. Dat had hij niet mogen doen, hij had dat aan luit. Berger moeten overlaten. Hij heeft dien zelfs ontmoet, doch hem niet verteld, dat hijj. gevangen was dat dus zijn taak op luit. Berger overging. Met den gouverneur heeft hij geen overleg gepleegd, hij heeft al het mogelijke gedaan dien te bewegen te bevelen dat geen schot meer mocht worden gelost. Wanneer hij ge bruik had gemaakt van de wapens en de reserve-officieren op de „Isla", dan had hij nog een aardige macht hij elkaar kunnen krijgen. Hij heeft echter nooit voeling ge had met die reserve-officieren. Ook hier ge mis aan nadenken. Urbina dreigde met brandstichting, inderdaad, maar zou hij die bedreiging hebben uitgevoerd? Zijn belang was zich zoo snel mogelijk te verwijderen. Was hij aan het brand stichten en plunde ren gegaan, dan zou hij zijn doel, zoo snel mogelijk met de veroverde wapens naar Venezuela te gaan, niet hebben kunnen be reiken. Kap. Borren is gezwicht voor dat suggestieve woord en heeft weerlooshei predikt op een oogcnblik, dat hij het verzet had moeten organiseeren. De gevolgen van kap. IBorren's optreden zijn niet gering. Het Nederlandsche gezag heeft door zijn nalatigheid een knamv kregen en is ondermijnd. Ons prestige heeft geleden. Wapens zijn buitgemaakt en .r wonden en 3 dooden zijn gevallen, die eigen lijk ook op zijn rekening komen, omdat zij waarschijnlijk niet gevallen zouden zijn als de poort gesloten was geweest. Ook de uit levering van Perez komt voor zijn rekening Het Amerikaansche schip Macaraibo is ge bruikt teggn Venezuela en onze verontschul digingen aan de rcgcerihg van Venezuela zijn niet vriendelijk beantwoord. De gouverneur is in gebreke gebleven 'een instructie te geven, waartoe hij het initii tief had kunnen nemen. Hij vroeg zelfs nim mer rapporten; zoo weinig was er samen werking, tusschen hem en kapitein Borren Dit is een verzachtende omstandigheid, HENRY FORD IN 'ONS HAND' evenals het tekort aan manschappen. Ook een verzachtende omstandigheid, dat nie mand ooit met hem over de mogelijkheid van een overval heeft gesproken. Hij blijft echter aansprakelijk. Hij is de oorzaak ge weest, dat in den tijd van een kwartier de heele boel lam lag. In de dagen der republiek voerde een der belangrijkste gewesten als wapen een roode klimmende leeuw op een gouden veld, met de spreuk: vigilate Deo confidente. De leeuw heeft zich echter te ruste gelegd. Moge het Ned. gezag zich op Curagao spoe dig herstellen. Alleen langs dien weg zal de nationale eer weer kunnen worden her steld. In aanmerking nemende de verzachtende omstandigheden vraagt spr. bekl's veroor deeling tot een gevangenisstraf van 5 dagen De verdediging De verdediger Mr. Rolandus Hagedoorn wees er in zijn repliek op, dat Curagao vol komen onverdedigbaar was en het dan ook niet te verwonderen was, dat er niet over verdediging overlegd werd, maar wèl over de taak van kap. Borren om de politie te organiseeren in verband met den toestand van wanorde en onrust die op Curagao De- stond. De dubbele taak: de militaire en de politioneele, was voor één man veel te zwaar. Wat het garnizoen van het „fort" betreft, heeft kap. Borren herhaaldelijk op versterking aangedrongen, maar het dep. v. koloniën behandelde die brieven zeer lang zaam. Daar ligt de schuld van de heele boei. Men zat zoo krap in de menschen, dat de gouverneur langen tijd slechts één of heele maal geen oppasser had en dat er geen mannen waren voor een eerewacht voor 't gouvernemcntspaleis. Dat ondermijnde het prestige en daarom was 't van weinig be teekenis of er een planton met een revolver of een geweer voor de poort stond. Spr. betoogde verder, dat door kap. Bor ren geen fouten zijn gemaakt in den zin in het militair strafrecht. Met den adv.-fiscaal wil spr. aannemen, dat het open of gesloten zijn van de poort van invloed kan zijn geweest. Kan men hier van een verzuim van kap. Borren spreken? Neen. Niemand heeft ooit aan een dergelijken aanval gedacht. Spr. denkt hier hij aan de uitdrukking „ieder ander onder gelijke omstandigheden". Men vergeet, dat Borren onder zeer ongunstige om#tandighe- den werkte en,-dat hij toch gewoekerd heeft met het handjevol menschen, waarover hij beschikte. Dat de zeer zware poort open bleef spreekt van zelf. Volgens luit. Berger reed de celwagen 10 k 12 keer per avond, Zater dags 15 k 20 keer uit. Practisch was het dan ook onmogelijk de poort te sluiten. Trouwens in Curamao is het om 7 uur pik donker en ook onder de voorgangers van kap. Borren stond de poort van 7' tot 10 uur in het donker open. Zoodra de gouverneur erigens sanctionneerde dat de poort open bleef, was Borren ontheven van de verant woordelijkheid daarvoor. Een vergelijking met den G.-G. van Ned.-Indië gaat niet op omdat de gouverneur voortdurend contact had met den bevelhebber en voortdurend het oog had op de poort. Spr wijst er nog eens op, dat de regeering steeds nagelaten heeft iets te doen op de herhaalde verzoeken om een schip te sturen Eerst na den overval, als volgens de regee ring, een herhaling niet is te vreezen, wor den twee schepen gestuurd en wordt het garnizoen opgedragen aan de mariniers en de militaire troepen uitsluitend met de po litie belast. Precies wat kap. Borren steeds heeft gewild, steeds voorgesteld heeft, waar naar hij zich helaas te vroeg gericht heeft gevolg gevende aan hetgeen hem opgedra gen was. Een groote fout is gemaakt door den gou verneur, die debevoegdheid van Borren heeft beperkt tot de stad en het broeinest Rio Canario er buiten liet. Thans blijkt 't uitroeien van Rio Canario wel mogelijk te zijn, wat toen niet mogelijk werd gemaakt De militaire politie is er met hand en tand buiten gehouden, zij werd niet inge licht en toch meent de adv.-fiscaal, dat van de geringe troepenmacht nog wel een paar man gemist had kunnen worden voor re cherche-diensten in Rio Canario. De overval js daar voorbereid; was deze plaats onder toezicht der mil. politie geweest, dan was dat niet mogelijk geweest zonder, dat kap. Borren gewaarschuwd was. Alles bijeengenomen acht spr. uitgesloten dat kap. Borren veroordeeld kan wórden op grond van art. 74, dat strafbaar stelt clcn militair aan wiens schuld het is te wijten, dat eeltige verstrekte of bezette plaats door den vijand wordt overvallen. Afgezien van de vraag of wij Urbani en Urachado als „vijand" en niet juister als „opstandeling" moeten beschouwen. In het laatste gc\al vraagt spr. op welk moment had de schild wacht- dan op hen moeten schieten? Toen de wacht overvallen werd en schoot han delde zij uit noodweer. Maar al had er een wacht van 20 man gestaan, had zij tocii niet mogen schieten, voordat de menschen tot den aanval overgingen. Want het was een! politiebureau en er kwamen herhaal delijk vrachtauto's met menschen. Wij hebben hier te doen mot een roof overval van desperado's, beroeps-revolution naairen, van wie Urbina liet ideaal had heerscher te worden in Venezuela. Daar het voor hem dan van belang zou zijn een be vrienden staat in de nabijheid te hebben k£n niemand aannemen, dat Urbiua tegen liet Nederlandsche gezag zou optreden. Ten slotte betoogt spr., dat het volkomen irre levant is of de aanval afgeslagen had kun nen worden. Wat moet nu met Borren geb'euren? Hij i; ontheven van zijn detachement. In 1928 had hij daarom reeds gevraagd maar het verzoek werd afgewezen. Nu dient hij in Middelburg, heeft een uit stekenden staat van dienst en heeft dag en nacht gewerkt aan de taak, die hem opge dragen was. En al is hij als militair mis schien niet geheel gedisculpeerd, dan mag uw Hof zich gelukkig prijzen, dat het mag ja moet doen wat het Nederlandsche volk verwacht, dat gebeuren zal. De advocaat- fiscaal repliceert en be toogt o. a., dat volgens art. 90 opstandelin gen gelijkgesteld worden met den vijand en dat men hier \vel degelijk te doen heeft met opstandelingen, n.l. met menschen, die het gezag, met welk doel dan ook, tijdelijk opzij wilden schuiven. Nu dupliek van mr. Rolandus Hage doorn wordt de uitspraak bepaald op 14 October. HOE MEN WERKT Luchtvaart DE INDIE-VLUCHTEN. Het 2e postvliegtuig naar Ned.-Indië ver trok gisteren om 6.35 uur pl. tijd van Boe dapest en landde om 11.50 uur te Sofia. Alles wel aan boord. K. L. M. WINTERDIENST Brief- en Pakketpost door de lucht Met ingang van 6 October a.s. zal de K. L. M.'s winterdienst ingaan. Op dezen datum komen te vervallen de luchtdiensten van Rotterdam naar Bremen en Hamburg en naar Hamburg KopenhagenMalmö en daarmede de gelegenheid tot verzending van brief- en pakketpost naar Bremen, Ham bburg, Denemarken. Zweden, Noorwegen en Finland. Vanaf genoemden datum zullen alsnog de volgende luchtdiensten voor over brenging van brief- en pakketpost worden gebezigd: I. AmsterdamRotterdam—Londen van Schiphol: 12.30, van Waalhaven 13.15, te Londen 15.25. II. AmsterdamRotterdamBrusselPa rijs: a. van Schiphol 11.00, van Waalhaven 11.45. te Brussel 12.20 te Parijs 14.30 (brief en pakketpost); b. van Schiphol 12.00, van Waalhaven 12.45, te Brussel 13.20, te Parijs 15.30 (alleen paketpost voor België en voor Parijs en voorsteden). III. Parijs-Istanbul: van Parijs: 3.50: (al leen briefpost voor Bulgarije, Griekenland, Joego-Slavië, Hongarije, Oostenrijk, Polen, Roemenië en Turkije). IV. AmsterdamEssen/Mulheim—Keulen Frankfort (Main) —Mannheim—Bazel—Ge- nève: van Schiphol, 8.20 ,te Essen/Mülheim 10.15; te Keulen 11.05, 1e Fraukfort (Main) 12.20; te Mannheim 13.20 ,te Bazel 15.05; te Genève 16.40 (alleen briefpost voor Albanië Duitschland, Italië, Malta, Saargcbied. Tri polis en Zwitserland en alleen pakketpost voor Italië en Zwitserland). V. GenèveMarseilleBarcelona: van Ge nève 11.35; te Barcelona 17.55 (alleen pak ketpost voor Spanje). VI. Roterdam—Essen/MülheimHalle Leipzig—Praag: (alleen van 6—16 Oct a.s. van Walhaven 10.10; te Essen/Mülheim 12.10 te Halle-Leipzig 15.15; te Praag 17.05. (al leen briefpost voor Tsjecho-Slowakïjc; al leen paketpost voor Bulgarije, Hongarije, Joego-Slavië, Oostenrijk, Polen, Roemenië Tsjecho-Slowakije en Turkije. VII. AmsterdamHannoverBerlijn, met aansluitingen: BerlijnMoskouen Ko ningsbergenLeningrad: van Schiphol 12.15 te Hannover 15.10 te Berlijn 17.05 (alleen briefpost voor Duitschland. Estland, Litauen Perzië, Silezië en Rusland, alleen pakket post voor Duitschland, Estland, Litauen cn Rusland.) Uit de Antirev. Partij. OVERAL DEZELFDE METHODE - Een abonné uit Goor schrijft ons, dato 2 Oct! Gisteravond kwam mij weer een staaltje ter oore van de „bewonderenswaardige" ijver waarmede sommige voorstanders van de anti-vlóotbouw-actie hun handteekenin* gen verzamelen. Aan de Oude Diepenheimsche Weg (Ge meente Diepenheim (O.) zijn 14 daag gele den de Goorsche verzamelaars al geweest en hebben bijna overal hun zin gekregen. Bijna allen teekenden. Heden bleek mij, dat ook vanuit Diepen* heim deze gezinnen zijn bezocht en weer werd geteekend door degenen, die op delijstuitGoor hadden getee kend. - c Vermeldengwaard ïs verder, dat in het gezin van een rechtseh raadslid door propa gandisten uit Goor (met de situatie niet op de hoogte) beweerd werd, dat deze actie met politiek niets te maken had. Toen hun er op gewezen werd, dat er toch maar S. D. A. P. boven de lijst stond, zeiden ze: O, ben jullie Christelijk? Dan komen we nog wel terug met de lijst voor „Kerk en Vrede", waarop ze ten antwoord kregen: Wij zijn j an jullie roode smoesjes niet ge diend. ANTI-REV. PROPAGANDACLUBS JAARVERGADERING VAN HET VERBAND Het Verband van anti-revol. propaganda- clubs houdt op Woensdag 8 Oct. a.s. te Utrecht zijn jaarvergadering. Behalve de ge wone zaken staat een rede op bet program ma van den heer J. Schouten waarin hij het gewichtige vraagstuk: Oorlog en Vrede, hoopt te behandelen. „NEDERLAND EN ORANJE". In het Octobernummer van het officieelc Verhandsorgaan „Nederland en Oranje" worden voorts nog cnKele interessante bij dragen aangetroffen, zooals b.v. Ontwape ningsactie en dienstweigering, een vraag stuk dat ongetwijfeld in het brandpunt der belangstelling staat. DE A.R.J.A. DE ACTIE IN DE ALBLASSERWAARD. Men schrijft ons: Alle clubleden worden verzocht van twee data goede nota te nemen. Allereerst de vergadering op Maandag 6 ZONDAG 5 OCTOBER HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V. 9 50 Tl. Kerk dienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Groote Kerk) te 's-Gravenhage. Voorganger: Da. L. J. van Leeuwen, Ned. Herv. Predikant, to 's-Gravenhage. 1. Orgelspel. 2. Votum en Ze- 10. Zingen: Gezang 38 1 en 8. 11. Dankgebed. 12. Zingen: Psalm 37 i 6 en T. 13. Zegen. 14. Orgelspel. N.C.R.V. 5.20 u. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk aan den Aalsmeerderweg. te Haarlem mermeer-Oostzijde. Voorganger: Ds. B. A. Bos* Geref. Pred. te Assen (voorheen te Haarlem mermeer-Oostzijde). Organist: F. H. v. d. Veen. te Haarlemmermeer-Oostzijde. 1. Orgelspel. 3. Votum. 3. Zingen: Psalm 84:1. 4. Apostolisch* Geloofsbelijdenis. 5. Zingen: Avondzang 7. 6. Schriftlezing- Openb. 7. 7. Gebed. 8. Zingen: Psalm 138 l" en 3. 9. Voorlezing van den tekst: Openb. 7 9 en 10. 10. Eerste deel der prediking. 11. Zingen: Psalm 89:7. 12. Tweede deel der prediking. 13. Dankgebed. 14. Zingen: Pealm 9S 3. 15. Zegen. 16. Orgelspel. 1.15—9.30 Mor -11 Korte^ZI 10.30 Tijdsein. 10.30 te leiden door Ds. W. i Chr. Lectuur doi 12.301.45 SSe Orgelconcert muziek. 2— Tijdsein. 2—2.35 Uitzei scholen. Declamatie door den_heej Alkemade, 1.452 Gramofoon- Voor jajusperk plant' 35315 Causerl door het lm 15—3.45 Stofvensteren, te geven E.N.S.A.I.D.. Tolsteegelngel tie. te lelden door Da. ?red. te Velp. Muzikale mej. C. de Jager te broek te 73 13. tl—5 en 21, 5. Zingen: gedeelte der t Verschoor. C herie x - Lecl er ct Rodriguez piano. 6.3 N. Kraak S teem arm t =t-Ondernemers. 7^— Tijdsein. 7— Onderwerp: „Mor der N.C.R.V. Mr. A. mnekom. 8.30 Tijdsein. 8.30 M. D. Os Inga, te Den Haag. -nentenzorg". Concert, te ge* Chr. Radio-Orkest, o. 1. v. Piet van den Huk. 10.Persberichten. 10.4511.80 Gran |<f oonplatonooncort. 298 M.. nS 8 uu» Naar -wij uit goede bron vernemen, zijn d* navolgende firma's uit de Vereeniging tot Be hartiging der Belangen van den Radlohandol getreden: Telefunken, Western Electric, Varta* Waldorp, Connector, bekende compor mponist bij hen October a.s.. 's avonds om 7 uur in de Chr. school aan den Vuilcndam onder leiding van Dr. Severijn, waar belangrijke raken behandeld zullen worden, en ten tweede de toogdag te Amersfoort op Zaterdag 11 Octo ber aanstaande. Op de vergadering van 6 October ral te vens het gaan naar den toogdng besproken worden, evenals de reisgelegenheid daar heen. Het gemakkelijkste zal de reis wel per autobus gemaakt kunnen worden, waar om we de clubleden reeds thans aanraden, zoo noodig in overleg met aangrenzende clubs afspraken te maken en een of meer autobussen af te huren of voorloopig te be spreken. Deze toogdag zal een bizonder karakter dragen, aangezien het de eerste^fcanl is, dat we in eigen verband optreden in als \olle- dig erkende nationale organisatie bijeen komen. Het dient daarom eon grootsche be tooging te worden en wanneer onze jonge broeders van Oost en West en Noord en Zuid naar Amersfoort optrekken, mag de Waard, die van meet af mede vooraan in den strijd heeft gestaan, niet achterblijven. Zeker, onze jongeren kunnen bet zonder schetterende fanfares en groote bombarie, doch anderzijds moet getoond worden, dat wij niet onder doen voor andere jeugdorga nisaties, wanneer het op trouw en moed voor ons beginsel aankomt. Vooral in deze dagen van de z.g. VlooL wetartie kunnen we zien. wat onze 1eg*n* standers voor hun beginsel opofferen. Waar het onze zooveel meerdere waarde heeft, daar het een levend beginsel is. willen we, mogen we en zullen we voor hen niet onder doen. nieiwaar Jonge Calvinisten? Allen 11 October op naar Aftiersfoort,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5