ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 EERSTE BLAD PAG. 3 VANUIT WINGEWESTEN EEN BELANGRIJKE INLEIDING VAN PROF. GERRETSON EEN PERIODE VAN GROOTE ..o-i BLOEI INGETREDEN li.'*) Na' eeuwen van achteruitzetting, armoede en verkommering zijn de beide provinciën Brabant en Limburg een tijdperk ingetre den- yan schoone welvaart, ja, zij gaan de zwartgallige profetie van Prof. Gerretson ten spijt! ook als deelen van 't Neder landsche "Rijk een groote toekomst tegemoet De beteekenis van Gerard Kuuvelder's boek is allereerst, dit duidelijk te hebben aangewezen en bewezen. jjè totale verandering van Limburgs eco nomische en sociale structuur is te danken aan.de ontginning zijryer rijke steenkolen mijnen. De oudste Nederlandsche mijn ligt hij Kerkrade, domaniale mijn genoemd, omdat in den Franschen tijd dit gebied Staats domein werd. De kolendelverij is in ons land betrekkelijk laat tot ontwikkeling ge komen, wijl onze indjistrie en stoomvaart langen tijd een vrij geringe beteekenis had den en de noodige steenkolen gemakkelijk -vanuit, het buitenland konden worden aan gevoerd. Het gevolg daarvan is geweest, dat' vreemdelingen, die beter inzicht hadden in de beteekenis dezer exploitatie dan wij zelf beslag hebben kunnen leggen op verschil lende mijnconstructies in Limburg. Zoo worden de Oranje-Nassau mijnen te Heer len geëxploiteerd met Fi'ansch kapitaal. Gelukkig echter is Zuid-Limburg de ramp bespaard, die de Vlaamsche Kempen heeft getrdffen en heeft onze Regeering de ont ginning bijtijds weer ter hancl genomen. Bii de wetten van 1911 en 1912 is 't gebied der Staatsexploitatie uitgebreid tot geheel Limburg, voor zoover, nog niet aan parti culieren toegezegd. Dat de Regeering de invloed, speciaal van *t Belgische kapitaal al zoo machtig in Limbürg ook met 't oog op de eventueele ontginning der Peelmijn velden, liever niet vergroot wil zien, is natuurlijk. De' vraag dringt zich op, of het niet moge lijk is, dat in de toekomst 't betrekken van f-reemd kapitaal in de Zuidelijke indus trieën en mijnbouw zooveel mogelijk zoo- ,al niet tegengegaan, dan toch kan voor komen worden door het Nederlandsche? Millioenen bij-millioenen, op vreemde staats leenrrtgen gegeven, zijn voor altijd verdwe nen. Daartegenover worden met buiten- landsch kapitaal in Nederlandsche onder- nepiingen vaak groote winsten gemaakt. Is dpz^ tegenstelling niet geschikt, les van het verleden, om als leidraad der toekomst te dienen?, De opbrengst der kolenmijnen gaat in sterk stijgende lijn. Omstreeks 1903 bedroeg dë jaarproductie 1.Q14.000 ton, over 1929 was ze 11.582.703 ton. Hoewel misschien niet in.?dezelfde mate, wast ook 't aantal mijn werkers, 'grbejyh pok d§ mijngemeenten gestadig aan.- De bevolking vnn Ilecrleji en Kerkra'de verdubbelde tusschen 1889 en 1909 Daaraan werkt in 't bijzonder ook mee de komst van n i e t-Limburgsche arbeiders. In 1928 wérkten er 9366 mijnwerkers van vréémde nationaliteit in onze mijnen, ter wijl momenteel de geboren Limburgers op het totaal in de minderh'eid zijn. Van t grootste belang mag het worden geacht, dat er naast de omvangrijke mijn industrie andere nijverheid haar ontstaan of uitbreiding vindt. Daardoor wordt een soort evenwicht verkregen, wordt ook werk gelegenheid geschapen voor de vrouwelijke werkkrachten, die niet in de mijnindustrie kunnen gebruikt worden. Echt (pannenfabrieken), Tegelen (metaal- en kleiwaren) en Maastricht (aardewerk, porcëlein en glas) hebben in deze richting het goede voorbeeld gegeven. Speciaal de laatste stad heeft veel van de toekomst te verwachten; „Als knooppunt Rotterdam—Antwerpen —Luik is het één der belangrijkste binnen havens van Europa, terwijl zoowel stad als streek voorbestemd zijn tot vestiging van niéuwe industrieën." Ook de sociale aanblik van Noord-Bra bant heeft zich in de laatste kwart eeuw grondig gewijzigd. Deze provincie heeft op haër bodem zien ontstaan of tot groote bloei geraken belangrijke industrieën: ka toen. wol, linnen, damast, leer, schoenen, suiker, sigaren, metaal, hout. klompen, lu cifers, steen, bier, gloeilampen, radio's kunstzijde, conserven, chocolade, enz. Een groote vèelzijdigheid gelijk men ziet. Maar waarbij al dadelijk vast te stellen is, dat één dezer industrieëele bedrijven, n.l. Phi lips aan meer arbeiders en arbeidsters werk verschaft dan alle overige samen. Het gevolg dezer intensieve ontwikkeling van 't fabrieksleven is geweest een aanzien lijke 'uitbreiding van talrijke Brabantsche steden, 't Sterkst spreekt dit wel bij Eind hoven. Op 31 Dec. 1909' telde het 5.665 in woners. na de annexatie van diverse bui tengemeenten telde de stad 31 Dec. 1920 niét minder dan -47.946 inwoners en 31 Dec. 1928 was het reeds 77.547. Na het mijn- en Philips-wezen vormt Breda het derde belangrijke centrum dooi de Hollandsche Kunstzijde industrie, Kwat- ta- en Herofabriekcn. Een streek, waaraan wellicht bij de steeds meer dreigende over bevolking Van ons land, in de toekomst aahdacht zal worden geschonken, is de Peel. Ernstige plannen tot ontginning van dit „Sunderlinghe verlaten oird" hebben er bestaan, vooral toen tijdens de mobilisatie de voedsclschaarschte kneep, maar tot nog toe is daarvan weinig terechtgekomen. Van doörslëande beteekenis zou de aanleg van ook maar één enkele mijn zijn. Rijke kojfn- velden liggen onder deze dood-arme streek. Boven 1200 Meter niet minder dan 1760 milliocn ton, met een reserve van 600.000.000 ton tusschen 1200 1500 meter diepte. Kon tot exploitatie worden overgegaan, al Was het maar van een klein gedeelte, dan zou daardoor vanzelf de noodzakelijk heid ook van ontginning der thans waarde- looze Peelgebieden zich doen gevoelen. Ligt hier niet een taak en plicht voor volk en regeering? „De werkgelegenheid zegt Kuuvelder terecht waaraan behoefte is, zou hier geboden kunnen worden; de kin deren der grote Limburgse en Brabant se families zouden niet gedwongen worden hun brood ver in den vreemde te gaan zoe ken, omdat eigen omgeving dit niet (meer) bieden zou". Het is van I tt grootste belang, dat Neder land de zuidelijke bevolking dit gebied waarin zulke rijke mogelijkheden verbor gen, liggen, in elk opzicht volledig in eigen dom houden. Men denke slechts aan wat er in de Belgische Kempen gebeurd is cn 't Vorige artikel stond in ons nummer (fan j.l. Donderdag,- nog gebeuren zal: een groot gedeelte van de kolenvelden is daar door de regeering weg geschonken aan Franschen en Walen, waardoor twee Vlaamsche provinciën aan het Latijnsche gevaar en de Waalsche ver- basteringspolitiek zijn overgeleverd. Tenslotte een enkel woord over „de boer en zijn grond". Voor er sprake was van een rijk- en veelzijdig geschakeerd fabrieksleven in de zuidelijke provincies werd de geschiedenis van Brabant en Limburg vooral gevormd door de lotgevallen van „eenvoudige boe ren en tuinders, die sinds eeuwen de stille krachten dezer gewesten vormden". Het is vooral de toepassing der landbouw wetenschap. welke ook in de voormalige Generaliteitslanden de rijkste vruchten heeft gedragen. Immers, de kunstmest opende de mogelijkheid, groote oppervlak ten woeste grond in bouwland om te zet ten. Noord Brabant bezit de meest woeste grond van ons land. maar de ontginning wordt allerwege met kracht aangevat en doorgezet. Reeds in 1911 kon Jlir .Mr. G. Ruysch de Beerenbrouck op de algemeene vergadering van de Ned. Heidemarischappij verklaren, dat Brabant wat ontginningen aangaat aan de spits staat, dat geen enkele provincie haar hierin evenaart of nabij komt, hoewel er toch provincies zijn, die relatief evenveel of zelfs meer H. A. woeste grond binnen haar grenzen hebben. Als 'n belangrijk voordeel mag daarbij worden beschouwd, dat juist de kunstmeststoffen de' mogelijkheid hebben ontsloten tot ont ginning van woeste gronden tot bouw- en grasland, wat gelijk ieder verstaat lucratiever is dan het aanleggen van bosch. Behalve aan de aanleg van spoor- en tram wegen, de verbetering van waterwegen heeft Brabant een groot deel zijner huidige welvaart te danken aan 't verhoogde peil van het onderwijs, speciaal het land- en tuinbouwonderwijs en aan den arbeid van Pater van den Eisen en zijn Noord-Bra- bantsche Christelijke Boerenbond. Het doel van deze bond, waarbij nage noeg alle boeren en tuinders van de bis dommen Breda en 's Hertogenbosch zijn aangesloten, is het vormen van een dege lijke en welvarende boerenstand in Katho lieken geest, zij tracht ter bereiking daar van zoo ruim mogelijk te verspreiden gods dienstige, maatschappelijke en landbouw- teehnische kennis. De Bond richtte op vier Rijks Land- en Tuinbouwscholen (Breda, Bokstel, Hulst, en Rosendaal), een r.lc. landbouw-huishoudschool te Lierop, r.lc. lagere landbouwscholen (St. Anthonius, Deurne, Eindhoven. Schijndel). Met zijn honderden sociale cn landbouwcursussen vormt dit onderwijs pen machtige hefboom om Brabant's bevolking, waar nog noodig met, kracht omhoog te brengen. Hoezeer deze Bond (eigenlijk Pastoor Of fermans) zijn tijd verstaan heeft, blijkt wel duidelijk uit de oprichting van de Boerin- neb o n d, 12 December 1927 en reeds na twee jaar uitgegroeid tot 20 afdeelingen met 2530 leden. „De harde struggle for life, die ook op het platteland gestreden wordt, op 'het gc- moderniseei'de platteland, waar de. eiscnen der moderne tc.chnick niet slechts ingang vonden, maar een hevige concurrentie deden ontstaan, deze harde strijd roept ook de vrouwen in het geweer. En het ook het platteland steeds meer fascinerende grote stadsleven. vraagt van de boerenvrouw, en van de boerenvrouw der toekomst een dege- likc onderlegdheid op godsdienstig, maat- schappelik pn vakkundig gebied". Uit Tiet bovenstaande nu blijkt voldoende welke groote veranderingen er bezig zijn zich in „het donkere Zuiden" te voltrekken. Kort gezegd is het dit: het Zuiden is ont waakt, is zich Ipewust geworden van zijn enorme achterstand, maar ook van zijn enorme latente krachten en mogelijkheden En het werpt zich met de borst op zijn toekomst „Reeds nu is Brabant het groote industrie centrum van ons land. Limburg blijft voor langen tijd door zijn kolenvoorraden mede de welvaart van ons geheelc land dragen. Land- en tuinbouw, benevens veeteelt ne men in beide gewesten schier bij de dag in belangrijkheid toe." En met deze schitterende evolutie, die zeker nog op geen stukken na haar eind punt heeft bereikt, voor oogen, durft Prof. Gerretson te schrijven: „Gescheiden zijn de deelen van Midden-Nederland tot onmacht, langzame verwording en ontaarding ge doemd Wetenschap. PREVENTIEVE KINDERGENEESKUNDE De „Union Internat, de Secours aux Enfants" te Genève heeft in haar vergade ring van 12 September j.l. een nieuwe sectie voor preventieve kindergeneeskunde gesticht, uitsluitend voor geneeskundigen bestemd. Zij droeg Prof. Scheltema te Groningen op, om de voorbereiding en de verdere uitvoering te verzorgen. Deze heeft, na het Internat, Con gres voor Kindergeneeskunde te Stockholm, de instemming der voornaamste paediaters uit vele landen te hebben verkregen, zich bereid verklaard om de organisatie ivan het geheel te leiden tot aan den tijd waarop (vermoedelijk 1932) een eerste conferentie van toegetreden leden zal plaats vinden. Dan zal de verkiezing van een bestuur en nadere regeling van het geheel moeten ge schieden. Medici, die lid wenschen te worden kunnen zich tot Prof. Scheltema, hoogleeraar te Gro ningen wenden. Kunst en Letteren. CHR. ORATORIUM VEREEN. AMSTERDAM Naar wij y.rnemen zal de C.O.V. te Am sterdam ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, op 9 en 12 December a.s. in het Concertgebouw een uitvoering geven van het „Kerstoratorium", een compositie van Hubert Cuypers op woorden der Heilige Schrift, bij eengevoegd door Dr. H. W. Harrenstein. Dit werk is speciaal in verband met het 25-jarig bestaan der C.O.V. gecomponeerd voor soli, declamatie, koor (speek- en zang koor), orkest en orgel. De begeleiding geschiedt door het orkest van het Concertgebouw. De generale repetitie heeft plaats op 8 Dec. Binnen enkele weken zal van het „Kerst oratorium" een klavieruittreksel met tekst verschijnen. MUZIEKTIJDSCHRIFT „CAECILIA" Men deelt ons mede, dat dezen zomer aan het meerendeel der redactieleden van het muziektijdschrift „Caecilia" is verzocht om aan het eind van den loopenden jaargang hun functie ter beschikking te willen stellen, hetwelk doer do betreffende redacteuren werd goedgevonden. Daarentegen werd de lieer Herman Rutters aangezocht om een daadwerkelijk aandeel in de leiding van het tijdschrift te willen nemen, wat door dezen werd aangenomen. Dientengevolge zal met ingang van den 88sten jaargang de redactionele leiding van „Caecilia" berüsten bij de heeren Willem Landré en Herman Rutters. Nadere bijzonderheden worden in het dezer dagen verschijnend Octobernummer van „Caecilia" (uitgave Emil Wegelin, Amster dam) bekend gemaakt EET EOHEEMSCHE STRIJKKWARTET De firma Alsbach en Doyer deelt ons mede dat Karei Hoffmann, cebste violist van het Boheemsch Strijkkwartet, een verzwering aan zijn pink van de rechterhand heeft, waardoor hij geruimen tijd rust zal moeten nemen. Hierdoor kan de jaarlijksche tournee, die voor de eerste helft van Novem ber reeds was vastgesteld, niet doorgaan. Er zal alles in het werk worden gesteld om de tournee nog in dit seizoen te doen plaats vinden, hoogstwaarschijnlijk in de eerste helft van Februari. PH. CH. L. ZILCKSN. t Te Villefranche (Frankrijk), waar hij de laatste jaren woonde, is gisteren op 73-jori- gen ouderdom overleden de schilder Ph. Cli. L. Zilcken. Philippe Zilcken werd 21 April 1S57 in Den Haag geboren. Hij was leerling van de Haagschc Academie voor Beeldende Kun sten en genoot zijn intellectueele opleiding aan het gymnasium. In 1877 begon hij met etsen cn in 1883 exposeerde hij voor het ee-st een aantal van zijn werken (schilderijen, etsen enz.). Voorts begaf hij zich op het ter rein der kuri tlitteratuur. In 1928 werd hier een eeretentoonstelling van zijn werken gehouden, toen Zilcken den 70 jarigen leeftijd had bereikt. Zilcken was officier in het Legioen van Eer, de Kroonorde v.an Italië en de orde van Oranje-Nassau, en ridder in de orde van Leopold van België en van Mauritius en, Lazaro. BELANGRIJKE BOEKENVEILING Op 8 tot en met 11 October a.s. zal in de veilingzaal van H. Berkelouw, Pompenburg- singel 25 te Rotterdam, ten overstaan van den deurwaarder D. T. Schouten plaats heb ben een veiling van boeken en prenten be vattende. o.a. de bibliotheek van den heer A. van Krieken, Soest, c.a. waarbij belang rijke werken over letterkunde, aardrijks kunde, theologie enz. Kijkdagen 4 tot en met 7 October 10—5 uur, 4 October tevens 's avonds van 7—10 uur. Land- en Tuinbouw. VERLAAGDE PACHTEN Kerkvoogden en notabelen der Ned. Hcrv. Gem. te Wartena (Fr.) besloten de huurders van de boerderijen hunner kerkelijke ge meente een vijfde deel van de over 1930 1931 verschuldigde pachtsommen kwijt te schelden. DE PRIJZEN DER LANDBOUW PRODUCTEN Uit het Oldambt (prov. Groningen) meldt men ons, dat de handel in granen, peul vruchten en zaden tot nog toe weinig betee kenis heeft De Iapdbouwers verkoopen meest aan han delaars die hen in hun woningen komen opzoeken, doch bij de zeer lage en steeds nog dalende prijzen geeft aankoop bijna steeds nadoel en daarom wordt weinig ver- De landbouwers zijn ook niet erg-scheutig, met den vérkoop. Zij bewaren de gedorsch- te producten en dorschen ook langzamer. Er bestaat zelfs kans dat nog dorschmachines worden stilgezet. Nog zijn alle veldgewassen niet geoogst. Kanariezaad, mangehvortel en bietenzaad alsmede radijszaad ziet men nog op verschil lende plaatsen op het land staan. DE MEEKRAPCULTUUR Men meldt on3 uit Ouddorp (Z.-H.): De meekrapcultuur, welke van het tooneel scheen te verdwijnen is in vergelijking met vroegere jaren weer eenigszins opgeleefd. De fabriek „Onverwacht" is gedurende drie we ken bezig geweest met het drogen. GRATIS VEEVOER Was ivorige jaren in Friesland de natte pulp duur en veelal slechts bij mondjesmaat te krijgen, dit jaar is ze door den greoten hooioogst en de lage prijzen van andere, voedermiddelen bijna onverkoopbaar. Om de pulp toch kwijt te raken, heeft de Friesch-Groningsche Coüp. Beetwortelsuiker fabriek ze thans aan haar leden gratis aan geboden. De leden behoeven slechts de ge middelde vrachtprijs te betalen, terwijl als voorwaarde is gesteld, dat de pulp wordt vervoederd aan het eigen vee. TUINBOUWTENTOONSTELLING TE KAPELLE (Z.). Door den burgemeester van Kapelle c.a. (Z.) werd een woord gesproken bi] de ope ning van de fruit-, groenten- cn bloemen tentoonstelling, georganiseerd door de ver- eeniging ivan oud-leerlingen van de tuin- bouwcursussen te Kapelle, wier voorzitter, de heer W. Glas, B. en W. toesprak. Nog meer toespraken volgden, w.o, die van den heer H. A. Hanken, voorzitter van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen in Zee- De tentoonstelling is keurig ingericht. HET MAALGEBOD Naar aanleiding vanjiet feit, dat de Com missie Lovink, een z.g. maalgebod heeft aan bevolen als maatregel om onze tarwever- bouwers te hulp te komen, heeft het Persbu reau Vaz Dias zich gewend tot de meelim- porteurs, die natuurlijk ten zeerste by een eventueel maalgebod betrokken zijn. Het bleek dat deze meelimporteur3 het technisch en practisch niet uitvoerbaar acht ten, dat vóór het distribueeeren aan de bak kers inlandsch meel door het geïmporteerde meel wordt gemengd. Het zou volgens hen veel te duur worden. Ze meenen, dat de tarweverbouwers wel anders geholpen kunnen worden. Ten eerste door vanwege den Staat een premie van bjv. f 1 per 100 K.G. verbouwde tarwe te geven. Ten tweede door een soort steunpremie voor de tarweverbouwers cn de Nederland sche meelfabrikanten en -importeurs te vragen. Een practisch bezwaar achten zij het, dat, door het maalgebod dc binnenlandsche meel industrie een monopolistische positie krijgt Ook wordt beweerd, dat het brood door het maalgebod duurder zal worden. En ook op billijkheidsgronden meenen zij, dat. een maalgebod niet uitgevaardigd moet worden. De belangrijke groep meelimporteurs zou zéér gedupeerd worden. DE AARDAPPELPRIJZEN. In N.-O. Overijsel gaat het, aldus meldt meji aan „De Boerderij", met den aardappel- handel zeer naar wensch. Men betaalt daar voor nieuwlandsche consumptie-aardappels f 2 tot f 2.20 per H.L. Men spreekt reeds van hoogere prijzen, doch genoemde prijzen wer den reeds betaald. DE VEILINGOMZET TE MONSTER. Aan de veiling te Monster is het omzctcij- fer van één millioen gulden bereikt. Dit is pl.m. één maand eerder dan in het vorig jaar het geval was. DE WESTLANDSCHE TUINBOUW TE ANTWERPEN. Naar het bestuur van den Bond Westland ons mededeelt, wordt Zaterdag 11 OctoVi des middags twee uur de afdVeling tuin bouw op de wereldtentoonstelling te Am- werpen geopend. Ook het Westland heeft zijn aandeel In deze expositie; hetgeen dus speciaal voor Westlandsche bezoekers der tentoonstelling een aantrekkingskracht zal uitoefenen. Gemengd Nieuws. EEN WAARSCHUWING. Blijkens het Alg. Politieblad geeft de burgemeester van Wassenaar belanghebben den in overweging, alvorens werkzaamhe den te laten verrichten, bestaande uit het wasschen van vensterglazen, door de Gebr. Van Nierop, ook wel handelende onder don firmanaam Roerade, en wonende te 's-Gra- venhage, zich tot de politie zijner gemeente, bureau Van Zuylen van Nijeveltstraat no. 166,, te wend,en. AANVARING OP HET IJ. Donderdagavond omstreeks half twaalf heeft op het IJ voor de Oranjesluizen een aanvaring plaats gehad tusschen het stoom schip „Friesland", van de Holland-Fries- landlijn, en de motorboot „Noordster" uit Groningen. De motorboot kwam uit de sluizen terwijl de „Friesland" de sluis zou binnenvaren. De motorboot heüft ernstige schade gekregen en moest om zinken te voorkomen bij Nieu- weiidam aan den grond worden gezet. Ge durende den nacht is het vaartuig drijvende eehoiiden door pompen van een boot van den havendienst. De „Noordster", metende 136 ton, schipper J. de Vries, was geladen met carton en aardappelen. VERDUISTERING VAN 14.000. In het Algemeen Politieblad verzoekt de Commissaris van Politie der afd. B. te 's-Gravenhage opsporing, aanhouding en voorgeleiding van J. v. d. P., geboren, te Broek op Langendijk (.N.H.) 28 Februari 1897, boekhouder, laatstelijk wonende Ha- veiikade 52a Den Haag, die zich schuldig heeft gemaakt aan valschheid in geschrifte en verduistering van 14.000. VERDRONKEN. De te Gouderak verdronken jongeman is de 31-jarige A. Brussee uit Ouderkerk a. d. IJssel. Te Amsterdam is een machinist van een in een dok liggend schip bij het verla ten van het vaartuig te water gevallen cn verdronken. VUILE LECTUUR IN BESLAG GENOMEN, Te Amsterdam heeft een rechercheur een 32-jarigeri man aangehouden, als verdacht van jPyertreding van art. 2-10 Wetboek van Straf recht (pornografie). In de woning van ver dachts -— €en perceel aan den Singel is door personeel van het bureau Zedenpolitie in tegenwoordigheid van den Commissaris van Politie éen onderzoek ingesteld. Een aantal pornografische geschriften, boeken en platen is in beslag genomen. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Bij een aantal sigarenwinkeliers te Amster dam is door de recherche in beslag genomen de vcorraad sigaren, die verkocht werden on der het merk „Partagas". Dit merk sigaren is door den oorspronkelij ken fabrikant gedeponeerd. Een sigarenfabri kant te Valkenswaard brengt thans ook si garen onder denzelfden naam in den handel. Het hoofdverschil is dat het gedeponeerde merk in kleurendruk op de kistjes is aange bracht en dat der in beslag genomen kistjes in zwarten druk. NACHTVORSTEN. In den Zuidoosthoek van Friesland heeft bet Donderdagnacht fel gevroren, zooöat de lan- dei'ijen wit zagen en de tuinders de groettun niet konden afleveren, omdat de stelen, van wege de vorst hard gevroren, afknapten. De late boonen hebben ook veel te lydim gehad van de nachtvorst. DE DOODELI.TKE STROOM. De 28-jarige Van W., uit Voorburg, monteur bij de N. S., had bij werkzaamheden aan het seinhuis te Delft, het ongeluk uit te giyden met een trap. I-Iij wilde zich vastgrijpen en greep in een eleetrische knop, waarop 151-0 volt stroom stond. Hij was cp slag dood. Zijn. vader was getuige van dit droevig voorval. DOODELIJKE VAL. De 38-jarige timmerman Jacob de Boer, wonende te Witmarsum (Fr.), is bij de Zui derzeewerken cp het Kornwerderzand van een 10 »M. hoog bouwwerk gevallen. De ongeluk kige was terstond dood. De leidekker K„ een Duitscher, viel te Eijgelshoven uit een dakgoot van zes Meter hoogte op straat. Met een bekkenbreuk en andere verwondingen werd hy opgenomen. Hij bezweek weldra aan de gevolgen. DE KINDERVERLAMMING In het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden- Oost is aan kinderverlamming overleden hot 14-jarig dochtertje van B., won%nde aan de Juliana-kade te IJmuiden. VERDRONKEN Te Sittard (L.) is in den vyver van bet Villapark het 214-jarig zoontje van de familie M. spelenderwijs verdronken. ERNSTIGE AANRIJDING De heer R., hoofd der R.-K. bijzondere Jon gensschool, te Eijgelshoven (L.) werd door een vrachtauto gegrepen en een aantal meters ver weggeslingerd. Met ernstige verwondingen aan hoofd, knie en beide beenen werd R. in zijn woning gedragen. EEN RAADSELACHTIGE VONDST. Te Wassenaar is hij het afbreken van een schuur bij het verwijderen van den vloer 'een niet gesprongen granaat gevonden. De poiltie gaf het gevaarlijke voorwerp aan de militaire politic over. Hoe dit projectiel op een dergelijke plaats terecht is gekomen, is een raadsel. EEN CORPULENT STIERTJE. Bij de te Groningen gehouden centraio keuring van zwartbont stamboekvee word een dor stieren gewogen. Het dier bleek een gewicht te hebben van 2072 pond. EEN WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Te Amsterdam heeft op den N.Z. Voorburg wal bij den N.Z. Kolk een ongeluk plaats ge had met doodelijken afloop. De bestrating tusschen de tramrails is over een groot ge deelte van den Voorburgwal opgebroken. Hier en daar is door middel van planken gelegen heid gemaakt voor voertuigen om van den eenen kant naar den andere te komen. Zoo deed ook gistermorgen een wielrijder van middelbaren leeftijd. Hij ging in de rich ting van den N.Z. Kolk- Juist op het oogen- blik dat hij de planken over was, schynt hy geslipt te zijn in elk geval viel hy. Hij werd toen gegrepen door een vrachtauto. liet ach terwiel ging hem over het hoofd. Hij was on middellijk docd. EEN BRANDWEERAUTO IN ACTIE. Te Amsterdam heeft een brandweerauto op den hock van Gabr. Metsustraat en Van Baerlestraat een boom omver gereden. De brandweerwagen was op weg naar een alarm op den Aalsmeerweg. Op dit punt ge komen vpn den weg kwam plotseling een jongen op een bakfiets in den weg. De be stuurder had toen de keuze den jongen om ver te rijden of in botsing te komen met een boom. Hij koos het laatste. De schok was zeer hevig. De boom werd ontworteld en verdween onder den wagen. Door den schok werden eenige manschappen van de auto geslingerd. Drie ervan werden niet ernstig gewond en konden in dienst blijven. De auto had gebroken vceren en een ontzet on derstel. Het ding werd later weggesleept. INBRAAK. Te Losser (Ov.) is 's nachts ingebroken bij den landbouwer G. M. Een bedrag van f 1200 wordt vermist. MORPHINE IN BESLAG GENOMEN Door don hoofdagent van politie L. Vaan tjes ie te Heerlerbaan (Heerlen) gearresteerd zekeren J. Z., d-ie bij fouilleering in het be- zt bleek te zijn v-an 25 t.ube6 morphine. On middellijk werd door d-e politie een uitge breid onderzoek ingesteld en bij enkele ver dachten huiszoekingen gedaan. Deze had den tot resultaat, dat nog 22 tubes gevon den werden met denzelfd-en inl.oud. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd J. Z. weer op vrije voeten gesteld. DE CENTEN V/AREN OPI In het begin dezer maand deed een firma te Delft aangifte, dat een harer vertegen woordigers met een bedrag van f 2000 was verdwenen. Deze man heeft zich thans te Ams'erdam gemeld. Hij had van het geld niets meer over en het was door hem iu Frankrijk verteerd. Nader is gebleken, dat het verduisterde bedrag eenige duizenden guldens hooger is. Rechtzaken EEN „DIRECTEUR" VAN EEN BUREAU TOT ZELFONTWIKKELING Het Gerechtshof te Amsterdam zette de behandeling in hooger beroep voort van de strafzaak tegen den 42-jarigen P. T. G. vroe ger wonende te De Bilt en door de Utrecht- sche Rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie jaren wagens oplichting. Verd. was directeur-leider van het alge meen Instituut voor Handel en Administra tie te Utrecht. Verd. stelde vertegenwoordi gers dan tegen een borgstelling van f 500 Verdachte vertelde dan, dat hij doctor in de Handels- en Staatswetenschappen was. Ook zou zijn instituut een commanditaire ven nootschap op aandeelen zijn, met twee di recteuren cn een raad van commissarissen De mededirecteur zcu een zekere Dr. Scott zijn tevens afgevaardigde van „The Pelman Institute". De advocaat-generaal achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. Verd. heeft onder valsche voorspiegelingen van verschillende personen f 500 los gekregen. Een comman ditaire vennootschap bestond niet, terwijl verd. ook den doctorstitel ten onrechte vojjrde. De „Mededirecteur" Dr. Scott, afge vaardigde van het Pelmar. Institute Londen is een fictief persoon. Er is hier sprake van een samenweefsel van verdichtsels. Talloos zijn de slachtoffers van verd. Ge- eischt werd bevestiging van het vonnis der Utreclitsche Rechtbank ook wat de straf maat betreft, oen veroordeeling tot drie jaren gevangenisstraf. EEN OPRUIEND RAADSLID. Voor de Groningsche Rechtbank had zich te verantwoorden het soc.-dem. raadslid van Groningen, R. P., bestuurder van een vak hond, die zich op een Zondag in Maart van dit jaar met een twintigtal stakende steen houwers naar Bedum had begeven om een werkwillige te pogen tot andere gedachten te brengen, doch bij die gelegenheid zich niet ontzag om dep veldwachter, die de groep uiteen wilde drijven, uit te schelden voor J„udas en zich niet te storen aan het bevel om heen te gaan. De Officier van Justitie meende, dat een raadslid zich in de eerste plaats moet he kommeren om de orde. Eisch 1 maand ge vangenisstraf. ECONOMIE EN FINANCIEN NEDERLANDSCHE BANK. Met ingang van 4 October 1930 heeft «Ie Ne derlandsche Bank haar beleeningsrente zoowel op effecten als voor goederen met een half percent tot 314 pet. verlaagd. Ook de rente voor voorschotten in rekening-courant werd van 4 pet. tot 314 pet. verlaagd. Sedert 7 Maart 1980 zijn deze tarieven on veranderd gebleven want toen op 25 Maart 1930 het wisseldisconto tot 3 pet. en het pro messe-disconto tot 3V4 pet. verlaagd werd, bleef de beleeningsrente onveranderd op 4 pet. gehandhaafd. De vroegere verhoudingen tus schen het officieele disconto en de beleenings rente worden door deze verlaging dus weer hersteld. De rentestand is nu als volgt: Wissel-disconto 3 pet., promessen S'a pet., voorsch. in rek.-c. 314 pet., beleen, v. Effecten 3',4 pet., beleen, v. goed. 314 pet. DE TINMARKT. De weroldvoorraden tin zijn in September met 3.3S1 ton tot 40.137 ton verminderd, ttrwyl de totale afleveringen met 1001 ton tot 10.836 ton vermeerderden. De afleverin gen naar de Vereenigde Staten stegen van 5.695 ton in Augustus tot 7.250 ton. De verschepingen uit de Strait3 Settlements bedroegen 5.30S ton, het laagste cijfer sinds F«.bruari 1927, waaruit het succes der beper- kingspolitiek der Tin Producers Association blijkt. De afleveringen overtroffen de productie iti September met 3.381 ton. De Amcrikaan- sthe voorraden zijn tot 1210 ton teruggevallen, de voorraden in het Vei'eenigd Koninkrijk tot 195 ton. In de Straits bedroegen zij 4096 ton cn in het overige gedeelte der wereld 961 ton. .Verder wordt gemeld, dat telegrammen zyn ontvangen uit Azië, dat een 7-tal maatschap* pijen hun werkzaamheden vier maanden zAl len stopzetten. ALG. FRIESCHE HYPOTHEEKBANK. Naar wij vernemen is by de gehouden inschrijving op nominaal f 500.000 aiinacelen der N.V. Algemeene Friesche Hypotheekbank te Leeuwarden-Amsterdam door de aandeel houders dermate van hun recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat op vrije inschrijvingen slechts enkele stukken zullen kunnen worden toegewezen. Vraag en Antwoord. Vragen moeten vergezeld gaaD van 20 ets. aan postzegels, zullen zij voor beantwoording In aanmerking komen. 915. S. te Rè De eerste druk van de Sta tenvertaling in het jaar 1637, komt, wat de titels betreft, overeen met uw omschrij ving. Dit i6 echter ook het geval met een volgenden druk en het jaar 1639 draagt. In •het jaar 1657 is een druk verschenen bij de Wed. van Ravenstein. U kunt du6 wel met zekerheid aannemen, dat de door u bedoelde bijbel gedrukt is tusschen 1637 cn 1057. 916. No. 65 te V. Het komt ons voor, dat u gerust uw gebouw tegen brandschade bij de door u genoemde Bank kunt verzekeren 917. M. P. S. te BI., heeft de volgende problemen: Een ventilator, die van rechts naar link6 draait, terwijl men meent te zien det hij in tegenovergestelde richting gaat draaien. Hetzelfde gezichtsbedrog ontstaat bij de wielen van een auto, wanneer deze m een bepaalde richting een heining met verticale planken passeert. Verschijnselen, als boven genoemd, wor den aangeduid als stroboscopische effecten. De ventilator is waargenomen bij het licht van een wisselstroom bron ('t lichtnet bijv.:. Zoo'n lichtbron werpt bijv. in één 6ec. 50 lichtstooten uit, wanneer t, zooals meest al, een 50 periode draaistroom geldt. Een bepaald blad van genoemden venti lator wordt bij stilstand dus in 1 6ec. 50 X licht en donker. Die 6nelle afwisseling ne men we niet waar. Draait nu de ventilat r met zulk een snelheid, dat hij 49 maal in 1 sec. rondwentelt, dan ziet men bij de tweede lichtimpuls van de 50. die er in l sec. gegeven worden, dat blad iets meer naar recht6 dan bij den eersten lichtst ot, bij den derden lichtetoot weer iets meer naar rechts, enz. Dit geeft 't effect, lat men een langzame draaiing naar rechts meent te con6tateeren, terwijl de yentilotur snol naar links loopt. Bij daglicht, dat con stant le. of bij gelijk6lroomlampon ziet men t genoemde verschijnsel niet. Van het toe rental zal dus afhangen, of men een ach terblijven, een stilstaan of een verlang zaamde beweging in de juiste richting waarneemt. De onderbrekingen van de be lichting worden in 't tweede geval veroor zaakt door de latten van genoemd hek werk. Dergelijke stroboscopische verschijn selen zijn heel lastig bij 't filmen van rij dende auto's enz. 918. J. L. v. d. P. tc L. A. 1. Een goede metselaar of bouwkundige zal u uit de vele middelen diie aangeprezen worden om een kelder droog te krijgen, wel een goedwer- kend praeparaat kunnen noemen Tegen zwarte torren zal Sheltox of Flit, maar dan rijkelijk aangewend, helpen. Of op de plaatsen waar za. zich verschuilen veel ben zine bij herhaling sproeien. Het laatste is ook een der beste en afdoende middelen tegen mieren. 2. Het door u bedoelde eerevoorzitter schap is alleen eon eerebaantje, zonder eenige verantwoordelijkheid. 3. Bij een erfenis van oudere aan kinde ren. behoeft beneden 1000 geen successie recht te worden betaald. 919. A. v. L te A. Hiervoor moet u zich vervoegen bij den Minister van Defensie, en Haag. 920. G. P. v. W. te G. I. Het eengle mid del voor vochtige kamera is flink 6tok n. Een electrisch kacheltje is zeker goed, maar nogal kostbaar. Wanneer het regen achtig weer is, doet U beter de ramen dicht te houden, wanneer er tenminste niet go- slapen wordt, maar als de zon schijnt, les zoo veel mogelijk open. 2. Spiegelglas kunt U het helderst hou den door wat ammoniak in het water doen en daarna met spiritus oawrijven. 921. M. H. te S. De vertaling van Moed, beleid en trouw in het Fransch. Engelscli cn Latijn is resp.: Courajze-prudence-fide- lité; Courage-prudence-faithfulness; Vir- tus-consiliunique-fide6que. Bij de vertaling verliest deze echt Hol landsche uitdrukking wel wat van hot kernachtige wat er voor on6 inligt 922 H. J. S. te R. Fcnige opmerkingen vooraf. Men wordt aangeslagen in die ge meente waar men op 1 Mei woont. Bij ver huizing wordt geen ontheffing verleent, zoodat in normale gevallen de aanslag een vol jaar geldt. Wordt men aangeslagen naar het inkomen van het aan het belas tingjaar voorafgegane kalenderjaar, inl.en men althans in dat jaar inkomsten genoot uit de bron (betrekking), die men op 1 Mei van het belastingjaar had. Heeft de bron piet het geheele jaar gevloeid, of m.a.w, heeft men in dit geval na 1 Jan. 1929 een andere betrekking gekregen, dan wordt volgens de wet niet gerekend met het in komen over 1929, maar dan moet volgens uitdrukkelijke bepaling der wet het inko men voor het belastingjaar (1930/31) wor den begroot naar den toesand van 1 Mei (1930). De Inspecteur moest Uw inko men dus schatten. Meest gebruikelijk j* om het maandinkomen of weekloon te her leiden tot dat van een vol jaar en dan daar bij iets te tello.. voor andere inkomsten, voorzoover vaststaat, dat deze gedurende het belastingjaar zullen worden genoten. Hieruit volgt dus dat behoudens een klein verschil (bijna f 93 inkomen) de aanslag niet te hoog is. tenzij dit verachi'l ook nog op redelijke wijze door den inspecteur an worden aannemelijk gemaakt, in welk ge val de aanslag heelemaal goed ie. U kunt dat zelf het beste beoordeel#® Dat het in komen later tegenviel - doet aan den aan slag niets, tenzij door staking van beroep het inkomen vervelt of vermindert bene den drie vierden. In dat geval kan slechts vermindering van den aanslag met vrucht worden aangevraagd. Waar dit bij U niet het geval ie, zult U moeten berusten. 923. Gas te R. Uw aanslag van de pereo- neele belasting ie goed. „Voor alle grond* slagen" beteekent, dat in Uw geval 73 op- oenten worden geheven van het geheel» bedrag in hoofdsom, hetwelk voor 9 maan den ie berekend op f 6.90. 7396 van f 690 s f 5 04. Dat Uw neef deze som niet moet betalen, moet op een vergissing berusten. Het bedrag van Uw Neef zal echter veel lager zijn, omdat hij minder huur ver woont cn aftrek geniet van 2 kinderen, zoodat allereere de hoofdsom lager is en dientengevolge ook het bedrag aan opcen ten. Ook Uw aanslag in de inkomstenbei lasting is goed berekend,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3