HET OOGSTEN VAN FRUIT ^en nieuwe consumptie aardappel „Friso" D Landarbeiders voor den Wieringermeerpolder Onovertroffen Kaasbereiding in den Herfst LAND- EN TUINBOUW, Bijblad No fi' üieutoe iUiösdje Courant DOXDERDAG 2 OCTOBER 1030 Geuzenstraat, Telefoon 31418 {H! ROTTERDAM l§ Mande! in FOURAGE m en RUIGE PAARDENMEST g BasDBsaasasiaiiiasi^^ bek BROEIRAANSLUJSTEN H GOED en GOEDKOOP §j gg Vraagi prijs bij jg| M H. DE JONG, H.-1.-AMBACH1 gj g§ Oostencam 052 - Telefoon 4i gg L. DE JONG RIDDERKERK Lagendijk 43. ül EflIilBiiBliHilBlIllljlillilBIM Een goede remplacant van Bravo. Dezelfde goede eigenschappen, doch vrij van ruratziekle. Geeft nog grooter opbrengsten. Tot dusver wa6 de Bravo een zeer ge wilde aardappel, die juist voldeed aan de eischen, die verwende consumenten aan een aardappel stellen: regelmatig van groot te, niet te groot, goed kokend en „bloeraig op de schotel", daarbij uitmuntend van smaak. Voor den verbouwer kwam daar nog als aanbevelenswaardige eigenschap bij, dat Bravo goed bestand was tegen „de" aardap pelziekte. Maar, helaas, was hij heel vatbaar voor een der vele andere aardappelkwalen, nl. de gevreesde wratziekte. Omdat de landen, waarheen wij onze land en tuinbouwproducten exporteeren strenge bepalingen maakten voor de invoer dezer produkten, moesten er maatregelen geno men worden met het oog op de wratziekte. Wanneer b.v. in de nabijheid van een per ceel wratziekte geconstateerd was dan mo gen de produkten van zoo'n dichtbij gelegen perceel niet in verschillende landen inge voerd worden. En dat woord „nabijheid" wordt zeer ruim genomen door enkele regccringen: Finland b.v. noemt nabij: 50 K.M. Dene marken 30 K.M. Men begrijpt dat export naar deze landen van besmettende, produk ten uitgesloten is zoolang er ergens nog wratziekte voorkomt Wanneer de Bravo dus verdwijnen kon was al veel geholpen. Doch zijn bijzondere goede eigenschappen deed hem het hoofd nog boven water houden, hoewel sommige gemeenten den verbouw ervan zelfs verbo- Men zocht echter naar een góede rempla cant en vond die thans in Friso. Deze aardappel is een kweekingsproduct van den bekenden Dr. J. C. Donst, Consu lent voor de plantenveredeling der Fri^che Maatschappij van Landbouw, die van deze aardappel het volgende mededeelt: Afstamming: kruising van Roode Star (moeder) met Alpha (vader) in 192-4. Rijptijd: Ongeveer gelijktijdig met Bravo, dus aanmerkelijk vroeger dan Roode Star. In 1930 komt dit verschil niet zoo sterk tot uiing, aangezien de Roode Star, die gevoe liger is voor de gewone aardappelziekte, op vele plaateen vroegtijdig sterft. Opbrengst: Zeer goed. In doorsnee hooger dan van Eigenheimer en Roode Star. (Zie hieronder). Zetting: Groot aantal knollen per plant, welke in doorsnee nie groot van stuk zijn. Veel poters. Na sorteering een prachtige partij consumptie-aardappelen. Knol: Geel van schiiil en vleesch; mooi van vorm, met weinige en ondiepe oogen. Smaak: Door 8 verschillende personen te e stand van Fruit en Warmoezerijgewassen De oogst van de winterappelen kan thans vrijwel als mislukt worjlen beschouwd, al dus een officieele mededeleing op 23 Sept. j.L Ten gevolge van het stormachtig weer in den laafsten tijd is de stand sinds hel vorige bericht nog achteruitgegaan. Op ver schillende plaatsen laat ook de kwaliteit veel te wcnschen over. Soms vertoónen de vruchten aan den boem reqds rotte plek ken. Van de p^ren is de opbrengst echter beter. Ook de kw&iiteit is meestal goed. De uivenoogsl i.\ goed. De ongr nstigc stand van -ie sluitkool wordt vccral veroorzaakt door hef optreden ^an draaihartigLeid. De witte cn de savoye kool hebben z'o-n. o--ï>;gsz>i|s hersteld, dneh de rojue kool heefi tog veel var. de ziekte ie Jij ion Spruitkool en boerenkool vertooncn een goeden stand. De sla heeft nogal van het koude en vochtige weer geleden, dientengevolge is do stand goed. Schorseneeren en andijvie zijn eveneens goed. De prei staat goed tot vrij goed. Samengevat (de cijfers tusschen haakjes geven den stand op 23 Aug. 1930 aan) is de stand als volgt: Appelen 24 (29); Peren 56 (58); Druiven 70 73); Bloemkool 52 (50) Witte kool 57 (51) Roode kool 36 (41) Savoye kool 60 (52); Spruitkool 66; Boerenkool 66; Schor seneeren 74 69); Prei 65 (69); Sla 63; An dijvie 71. Door de correspondenten wordt do stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 is uit muntend, 90 zeer goed, 70 is goed, GO is vrij goed, 50 is matig, 40 is vrij slecht, 30 is slecht en 10 mislukt de Friso in totaal 13 maal geprobeerd in vergelijking met andere soorten. Alle soor ten werden verzonden onder nummer, zoo dat de namen onbekend waren. Zonder uit zondering is de Fi'iso zeer gunstig beoor deeld. De gegevens welke ons bereiken, van verbouwers, die de Friso dit jaar zelf ge teeld hebben, luiden zeer gunstig. Aardappelziekte: In de natie jaren 1927 en 1930 was de Friso zoowel in loof als In de knollen, zeer sterk tegen de gewone aard appelziekte. Wratziekte: Gedurende een vierjarig onderzoek door Dr. Oortwijn Botjes te Oost wold, bleek de Friso volkomen wratziekte Wenken voor den verbouwer ran Friso: De Friso komt het beste tot haar recht bij kleine of middelmatige poter, groote stand ruimte en flinke bemesting. Waarschijnlijk het meest geschikt voor klei- en zavelgron den, minder geschikt voor zand- en veen gronden. De Friso is gevoelig voor „kringo- righeid" („vuurzandstekerig"). Bij het dezer dagen gehouden beproeven der Frteo kwamen de goede eigenschappen wel flink naar voren. Iemand in den Houtrakpolder, de heor v. d. Laan. had een soort krachtproef met Fri-1 so genomen Midden in een veld met Bra- vo's had hij elf rijen, ieder van 200 M. met Friso's gepoot, en toen deze de vorige week gerooid zouden worden behoefde men niet te zoeken Ze waren heel goed te herkennen Ze ware nag geelgroen en hadden nog en kele blaadjes, terwijl de Bravo geheel af gestorven waren, geleden als ze hidden van „de" aardappelziekte. Nu was het voor deze ziekte een pracht- jaar en hoewel vrij goed tegen deze ziekte bestand, was de Bravo en ook de Friso, echter niet in die mate, ook aang ta6t, ook al omdat niet met Bordeausche pap ge sproeid was. Bij het rooien bleek de grootte der knol len weinig te verschillen; beide soorten leverden mooie consumptiewaar, die mjt uitzondering van de kleinen, en een enke.e doorgroeide knol zóó naar Amsterdam ge leverd kon worden. In geen van beide partijen werd een zieke knol gevonden. Ook bij het verder rooien bleken beide soorten ziektevrij te zijn. De Frteo is blanker van schil dan de Bravo. Het vermoeden, dat ze bij liet koken wel eens lichter, misschien te licht ran kleur kon zijn, bleek na 't koken ongegrond: ze wareri mooi geel ven kleur. De opbrengst van 25 planten Bravo'6 bleek 19 kg. te zijn, dus een goede opbrengst. De 25 planten Friso's brachen het echter tot 32% kg. In knolgroofte, weerstand tegen „de aard appelziekte", kleur van de gekookte aard appel blijkt de Friso du6 evengoed te zijn als de Bravo, in opbrengst is ze ver Je meerdere. Navraag bij consumenten, b.v. een nog al veeleischende restaurateur bevestigde het vermoeden, dat we hier met een uitmunten de consumptie-aardappel te doen hebben. Door de Directie van de Wieringermeer polder te Alkmaar zijn de volgende richt lijnen vastgesteld voor aanneming van per soncn voor het in cultuur brengen van de gronden in den Wieringermeerpolder: Er zullen verschillende categorieën arbeids krachten te werk gesteld worden nl.: lc. a. Landarbeiders, wier gezin niet in of niet in de nabijheid van den polder woont. Deze arbeiders worden ondergebracht in barakken, boerderijen of andere woningen zooveel mogelijk bij het werk. Zij worden uitsluitend betrokken door bemiddeling van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering, dus over de arbeids beurzen en hare correspondentschappen. Landarbeiders, die voor deze categorie Ln aanmerking wenschen te komen, behooren zich derhalve bij de betrokken arbeidsbeur zen of correspondentschappen daarvoor op te geven, ln de eerste plaats zullen voor plaatsing in den Wieringermeerpolder worden aan gewezen de arbeiders uit de plaatsen, waar een chronische plattelandswerkloosheid heerscht Binnen enkele weken zullen een 500-tal dezer arbeiders tewerkgesteld zijn, verdeeld over vijf kampen, nl. te De Haukos, te Sluis I plm. 5 KM. van de Haukes en van Nieuwesluis), te Nieuwesluis, ie Kolhorn en te Aartswoud. Een kamp zal worden bezet met arbeiders uit Friesland. 1 kamp met arbeiders uit Groningen, 1 uit Drenthe en 1 uit Overijssel en Gelderland. De bezetting van het 5e kamp zal ver moedelijk uit Brabant en Zeeland komen. Behalve een vijf-tai barakken zullen dit jaar, zoo mogelijk nog een 56 tal arbeiders woningen worden gebouwd, waarvan het schuurgedeelte wordt ingericht voor het onderbrengen van 6 kostgangers. Uit welke streken deze bezetting zal komen, is nog niet vastgesteld. Het is duidelijk, dat het diep winter is voor deze woningen zullen kunnen worden betrokken. b. Landarbeiders, wier gezin in de nabij heid van den polder woont Zij worden eveneens uitsluitend betrok ken door bemiddeling van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. Zij die derhalve in den polder wenschen te werk te worden gesteld die nen zich daarvoor bij de arbeidsbeurzen of de correspondentschappen op te geven. Deze arbeiders worden slechts tot een be perkt aantal aangenomen om te voorkomen dat te veel arbeiders uit de omgeving van den polder worden weggezogen en de daar bestaande landbouwbedrijven worden ont- 2c. Landarbeiders, wier gezin in den pol der komt wonen. Door de Wieringermeerdirectie zullen 'n 500-tal landarbeiderswoningen worden ge bouwd, (plm. 50 in 1930, plm. 300 in 1931 en plm. 150 in 1932). Het ligt in de bedoe ling voor deze categorie de Landarbeiders- wet toe te passen, zoodat de arbeider op N.V. L. STASSEN Junior. Hillegom Bloembollen, Planten, Rozen enz., Telefoon 2257 Ünzfi fraaie, in koper-diepdruk uitgevoerde catalogus, voorzien van zeer vele origineele bloemen-fotografieën. wordt op aanvraag gratis toegezonden Deze prijscourant, die uitsluitend bestemd is voor particuliere bloemenliefhebbers, is de beste en duide lijkste handleiding voor liet aanleggen en onderhouden _van een bloementuin ALLE ARTIKELEN WORDEN ONDER GARANTIE GELEVERD den duur eigenaar wordt Landarbeiders, die hiervoor in aanmer king wenschen te komen moeten zich te zijner tijd opgeven bij de arbeidsbeurzen of bare correspondentschappen. Zij worden betrokken uit het geheele land, dus niet alleen uit de werkloosheidscentra. De ar beidsbeurzen oefenen de eerste schifting uit, terwijl de definitievekeuze geschiedt door de Wieringermeerdirectie. Behalve op flinkheid en bekwaamheid van den arbei der zal vooral worden gelet op flinkheid en netheid van de arbeidsvrouw. 't Schuur gedeelte van deze woningen zal tijdelijk voor de oriderbrenging van zes kostgan gers worden ingericht. De arbeidsvrouw moet deze ruimte in orde houden en zorg dragen voor middageten, koffie en thee voor de kostgangers tegen een nader vast te stellen vergoeding. 3e. Boeren of boerenzoons, die het voor nomen hebben zich in de toekomst in den polder als eigenaar, pachter, erfpachter enz. te vestigen. Aan bet in cultuur brengen van zoute gronden zijn verschillende moeilijkheden verbonden, zoodat het gewenscht is land bouwers, die zich vrij spoedig in den polder wenschen te vestigen in de gelegenheid te stollen vooraf practische ervaring op te doen. De gelegenheid hiertoe wordt door de Wieringermecr-direclie geopend, door gega digden aanvankelijk onder dezelfde voor waarden als voor de landarbeiders gelden, tt werk te stellen. De boeren of boerenzoons die landbouwonderwijs hebben genoten, ge nieten de voorkeur. Zij zullen zooveel mogelijk bij de machi nes. bij het greppelen. draineeren, enz. wor den geplaatst. Degenen, die blijk geven van buitengewone practische bekwaamheid en leiderscigcnschappen, kunnen in aanmerking voor onderbaas komen. Zij, die te ver van den polder wonen om dagelijks huiswaarts te gaan, worden zoo veel mogelijk groepsgewijze ondergebracht als kostgangers in de te bouwen landarbei derswoningen. Inzake de plaatsing en de eischen, waar aan de candidatcn moeten voldoen, zal met de landbouworganisaties overleg worden ge pleegd en voldoende worden gepubliceerd 4e. Plaatsing als onderbaas, opzichter, be- drijfshoer, enz. Velen wenschen plaatsing als onderbaas, opzichter of bedrijfsboer. Aange zien de uitvoering der werkzaamheden ge deeltelijk wordt opgedragen aan de Nederl. Heidemaatschappij, terwijl andere werkzaam heden zullen worden aanbesteed, wordt door de Wieringermeer-directie slechts zeer wei nig toeziclithebbend personeel aangesteld. In het algemeen kan aan aanvragen in dien geest niet worden voldaan. Zoolang de regeering niet beslist heeft over de wijze, waarop de gronden zullen worden uitgegeven, kunnen evenmin bedrijfsboeren worden aangesteld. Wegens gebrek aan onderdak kunnen voorloopig slechts diegenen worden aange nomen, die dagelijks naar hun woonplaats kunnen terugkeeren. Eventueele belangstellenden verwijzen we naar het in den aanvang genoemde adres: Directie der Zuiderzeewerken te Alkmaar. De Pachtwet In de dezer dagen verschenen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de aanhangige Pachtwet wordt o.m. het vol gende gezegd: De regeering is cr van overtuigd, dat de hier aangeboden regeling r.iet verder gaat dan noodig is. Waar de verhoudingen niet te wenschen over laten, zal in 't geheel geen overheidsinmenging worden gevoeld. De regeering is er niet van overtuigd, dat door de in liet ontwerp voorgestelde be voegdheidsbeperking van den eigenaar de waarde der landerijen zal dalen. In 't alge meen hebben beide partijen baat bij weinig mutatie en het omgekeerde gaat altijd met economische schade gepaard. Dat aan publieke verhuring euvelen zijn verbonden, is de regeering bekend. Gerui- men tijd geleden zijn dan ook reeds maatre gelen genomen om .het kunstmatig opdrij ven van prijzen te voorkomen. Om nu op grond dat daarmede nog niet alles is be reikt, aanstonds te hesluiten tot de noodza kelijkheid van afschaffing van openbare verpachtingen, achten de ministers een te ver gaande conclusie. In bepaalde omstan digheden is trouwens publieke verhuring de eenige weg langs welken men een pachter voor zijn landerijen kan verkrijgen. Dat er bij jaarlijkschc graslandverpach tingen onzekerheid voor de pachters bestaat, is juist. De vraag echter, of de wetgever bier behoort in te grijpen, kan niet aan stonds bevestigend worden beantwoord. De regeering heeft in het ontwerp eenige wijzigingen aangebracht, o.m. om ontdui king te ontgaan. Verder kan, in geval van continuatie, de rechter, volgens een als nog aangebrachte wijziging, den termijn van ver lenging vaststellen, los van den eersten pachttermijn. Ook heeft de regeering terug genomen de toekenning van het zakelijk De regeering acht haar voorstellen een ge paste bevordering van sociale bevrediging door ccnigen steun te bieden aan de in den regel zwakste partij bij afsluiting en afwik keling eener economisch gewichtige en vaak volstrekt noodzakelijke overeenkomst. J-Jet bewaren van pootaardappels De laatste jaren zijn er hier en daar al heel wat bewaarplaatsen gebouwd, waar het zonlicht vrijen toegang heeft. Prof. Wellen- sick te Wageningen nam de volgende be- waarproef met 5 partijen van telkens 100 knollen van de „Schotsche Muis". De eerste partij stond bloot aan de werking van het zonlicht, de tweede werd donker bewaard, de andere drie werden belicht met een arga-, een argenta- en een daglichtbrander van 25 watt. Bij re in het donker bewaarde aard appels bleek 4-maal afspruiting noodig, waardoor gemiddeld 20% procent van het oorspronkelijke gewicht verloren ging. HIJSCHT ELECTRISCH I met de snelle dubbelwerkende Demag-liar On misbaar v. Land- en Tuinbouw- bedrijven. Vertegenwoordiger HERMANN SCHAEFER Wassenaarscheweg 34 DEN HAAG - Telefoon 14779 Het tj cé beste is juist goed genoeg Koopi daarom alleen onovertroffen kwaliteits-Snoei- gereedschap, voorzien van het merk .De tweeling" A. HENCKELS. Solingen). Altijd uit voorraad leverbaar. v. d. EEUKEL - Monster Telefoon 22 GEVRAAGD: Iemand in Zuid-Holland en of Zeeland Uitsluitend voor het geven van inlich tingen en aanknoopen van relaties. Br fr. onder letter E Boekhandel Boddeus, Monster IJzeren Serres en Warenhuizen SS?" Vraagt onze prijzen, U bestelt dan zeker. GEBR. v. d. S3URGH DELFT en DELFTGAUW - Telefoon 1021 Degenen, die fruit, we bedoelen hier nu bepaaldelijk appels en peren, hebben, kun nen waarschijnlijk nog 'n goede prijs maken. We drukken ons een beetje voorzichtig uit, want men kan tegenwoordig niet veel vooruit zeggen. De normen, waarnaar de voorspellingen geregeld worden, zijn hopeloos in de war. Doch volgens de gewone gang van zaken kan het wel eens zijn, dat fruitbezitters con goede prijs kunnen bedingen. Maar wil men dit bereiken dan dient vóór alles er op gelet te worden, dat het koopeud publiek iets goeds, iets moois aangeboden kan worden. Voor een zéér groot deel hangt dit af van het plukken. En dat is dus een zeer belangrijk iets. Be angrijker dan menigeen wel vermoedt. An ders zou ten minste niet zoo veel geplukt worden, zooals het niet mag. Zelfs het uur of den tijd van don dag waarop geplukt wordt speelt een rol. Zomer fruit dat op het heetst van den dag geplukt wordt, is minder smakelijk dan dat geoogst wordt wanneer de zon pas is opgegaan en de nattigheid van dauw of regen is ver dwenen. Nat moet men het fruit niet plukken. Dat is funest voor de kwaliteit. Winterfruit wordt later in den* tijd ge plukt, dus zal het langer duren voor de vruchten droog zijn, wal waarschijnlijk voor de hoogste zom estand vóór den middag uiet door Dr. Ir P. r. Bochel, Biikszuipclconsulent te Utrecht In KON. NED. LANDBOUWCOMITE Het K. N. L. C. zal Vrijdagmiddag 10 Octoher te 2 uur en Vrijdag 11 October 's ochtends 9 uur in de vergaderzaal der Eerste Kamer, te Den Haag zijn algemeene vergadering houden, niet als sprekers de hoeren Doornbos en Prof. Minderhoud. EIGEN EN GEPACHT LAND Blijkens de dit jaar gehouden landbouw telling was er in ons land 1.094.078 H. A. eigen land in 1930 tegen 1.035.506 H. A. in 1921. Voor gepacht land zijn die cijfers resp. 9.02.766 en 841.S87 H. A. en voor van ouders gepacht land 147.782 en 123.854 H. A tn procenten zijn de cijfers als volgt: 51 in 1930 en 52 in 1921 voor eigen land, 42 en 12 voor gepachten 7 en C voor van ouders gepacht land. najaar treden in weersgesteldheid en grondstof veranderingen op, waarmede bij de kaasbereiding terdege rekening moei wor den gehouden, op straffe van anders gebre ken in het product te verkrijgen. De bedoelde wijziging in het weer is na tuurlijk de lemperatuursdaling. Zulks heeft tot gevolg, dat de melk na de winning snel gaat afkoelen. Vooral als ver van huis ge molken wordt, is de kans groot, dat de melk diep onder de stremmingsipmperatuur in de Ikaastobbe komt, terwijl het juist gewenscht i is deze temp. thans iets hooger te nemen dan in den zotuer. Opwarmen van een gedeelte der melk in een ketel of pan, zoodat na ver menging met de rest een temp. van t*= 30 graden C. wordt bereikt, is dan absoluut noodzakelijk. (Verwarmen der .melk door toevoeging van heet water is om verschillen de redenen af te keuren). Een te lage strem- mingstemp. wreekt zich nu dubbel. Ten eer ste bevat de melk in den herfst meer vet en kaasstof en vereischt dus juist een krachtiger stremming, hetgeen door een iets hoogere temp. kan worden bereikt. Ten tweede is door de lagere buitentemp. en do in vele ge vallen geringere vulling der tobbe (plattere melklaag) de afkoeling tijdens het stremmen en de verdere verwerking toch al veel ster ker dan in het warmere jaargetijde. Bij on voldoende zorg voor de temperatuur kan dientengevolge het stremmen te langzaam geschieden en een te zachte (slappe) wrongel worden verkregen, die hij de bewerking te groote vetverliezen (drijfwrongel, witte wei, moeilijkheden met de kaascontröle) kan op leveren. Daarnaast is er yeel kans op kaas- gebreken (o.a. korte kaas). De in den herfst optredende verandering in de melk is de reeds genoemde stijging van het vet- en kaasstofgehaltte, waarnaast dan do gewonnen hoeveelheid hoe langer hoe meer afneemt. Ton einde een behoorlijke stremming van de meer kaas bevattende melk te verkrijgen, kan men naast een iets hoogero stremmingstemp. gebruik maken van een verhoogde strémselhoeveelheid per 100 Liter melk (b.v. 30 in plaats van 25 c.c.). Zorgvuldig toedekken van de tobbe en ge sloten houden van vensters en deuren, zoo dat de temp. ln de kaasbereidplaats niet te veel daalt, is verder in hooge mate bovorde- lijk voor een goed verloop van de strem ming en de overige bewerkingen. Op de meeste boerderijen heeft men wel te beschikken over een grootere en een klei nere tobbe. Een platte melklaag is als aan gegeven ongewenscht met het oog op een te sterke afkoeling. De platte laag wrongel laat zich bovendien lastig goed bewerken en geeft veel kans op een onbevredigend arbeidsresultaat. Zoodra het mogelijk is. neme men dan ook de kleinere tobbe in gebruik. Iedere kaasbercidster weet wel uit ervaring, hoeveel aangenamer en gemakke lijker een goed gevulde tobbe te bewerken is, terwijl de bewerkingstijd cr aanmerkelijk door bekort wordt Feitelijk behoorde men op iedere goed ingerichte kaasboerderij over 3 goede tobben van verschillende grootte te beschikken, die achtereenvolgens in gebruik kunnen worden genomen. Een dergelijke ruime uitrusting met goed materiaal moge eenige kosten niet zich brengen, deze ma ken zich ruimschoots betaald door verge makkelijking van den arbeid en minder af wijkingen in liet product. Nauwlettend controieeren van de tempe raturen is steeds noodzakelijk voor een goe de kaasbereiding, ln verband met de ster kere afkoeling tijdons de bewerking is na latigheid in dit opzicht thans nog gevaarlij ker dan 's zomers. Een kleine tejjip. verhoo ging tijdens de bereiding en hij hot nawar- men zal in vele gevallen nuttig blijken en kan den arbeid iets bekorten. Dit kan des zomers meestal niet worden toegepast, om dat het de kans op boften of los worden van de kaas vergroot, doch in het najaar is het gevaar hiervoor minder groot. Men over- drijve echter niet en warme niet hooger na dan tot 38 graden C. Verder vereischt de vette wrongel, die de wei moeilijker laat schieten, een krachtiger, event, langduriger bewerking om voldoende rijp (dof en droog) te worden. Men trachte dit echter nimmer te bereiken door oen te fijne verdeeling. Breng na afwerking de wrongel in goed (in heet water) verwarmde kansvaten. die na de verwarming zoo noodig even in de warme wei worden afgekoeld en zorg, dat ook tijdens het eventueel laten staan uitlek ken en het persen de kaas niet te sterk af koelt, (Steeds oppassen voor tocht!) In de koudere pekel neemt de kaas minder vlug zout op dan 's zomers, zoodat (natuurlijk rekening houdende niet de grootte der ka zen) vooral niet korter, doch liever iets lan ger moet worden gepekeld. Ten slotte moet men er zorgvuldig voor waken dat na het pekelen, als de kazen op do planken in den kelder en later in de bewaarplaats liggen, deze niet aan een te sterke afkoeling en in droging (alweer oppassen voor tocht!) wor den blootgesteld. Zulks kan o.a. scheuren in de korst (ook aan de zijkanten) tot gevolg hebben en dus wrakke kaas opleveren. DE VEESTAPEL IN NEDERLAND Blijkens de dit jaar gehouden landbouw telling waren er in 1930 bijna 297.000 paar den tegen 363.6SS in 1921 en 327.377 in 1910. In 1930 waren er in ons land 2.352.000 cvem plaren runderen togen 2.002.771 in 1921 en 2.026.943 in 1910. Friesland heeft het groot ste aantal runderen. Schapen waren er in 467.500 in 19:;0. 003.350 in 1921 en 775.103 mi 1910. Noord Holland heeft hel grootste aan tal schapen. Het aantal hridcsehapcn slonk van 113.933 in 1910 tot G4.S6I in 1921 en 16 9:50 in 1930. Alleen in Zeeland vermeerdere liet aantal. Het aantal bokken en geiten was 130.900 in 1930. 272.2D8 in 1921 en 224.231 in 1910. Het aantal varkens bedroeg bijna '2 millioen in 1930 tegen 1.519.245 in 1921 en 1.259.844 in 1910 Het aantal hoenders en kuikens was 24.335.000 in 1930, 9 nut 799 in 1921 en 9.777.962 1910. Gelderland had er het grootste aantal. Friesland het geringste In 1930 wqren er 84.800 korven en kasten met bijeen tegen 03 637 in 1921 en 69 106 in 1910. Gelderland cn Noord Brabant hebb-n de meeste. het geval zal zijn. Daarom plukkc men inde namiddaguren. Dus ook niet op 't heetst van den dag. Zelfs niet als ze droog zijn. Wanneer geplukt moet worden, wanneer in den tijd. valt niet niet nauwkeurigheid te zeggen. Dat hangt af van de weersgesteld heid. In zonrijke zomers zijn ze-* eerder rijp, dan wanneer we steeds koud. nat weer heb- De kenmerken, dat een vrucht pluk rijp is, zijn hij zomerfruit het vallen van enkele eclc vruchten. Bij winterfruit- heeft men meer keu teekenen. In eerste plaats het gemakkelijk loslaten van de steel van het hout. Men lotte er wel op dat de steel aan de appel of peer moet bijven zitten. Wanneer deze steel bij het oplichten en iets draaien der vrucht loslaat, is de tijd van het plukken aangebroken. Ook ziet men naar ce pitten. Worden deze bij peren zwart en bij appels bruin dan moeten de vruchten geplukt worden. Dat moet heel voorzichtig gebeuren. Men neemt de vrucht in do volle hand, zet de nagel van de duim op de plants waar de steel aan het vruchthout zit. licht de vrucht iets op en draait ze er af. De afgeplukte vrucht wordt voorzicht» in een plukkorf gelegd, in geen geval gewor pen. Dit zou de vrucht kwetsen en het bewa ren schaden. De waarde zal bij onvoorzichtig behan deld fruit aanzienlijk lager zijn. Er zijn verschillende systemen plukkorvcn. De beste zijn altijd die, welke d« minste kans geven, dat het fruit beschadigd wordt. De Canadeesche plukkorf lijkt me wel heel praktisch. Appelen en peren moeten een tijdlang na- rijpen. Dadelijk van den boom gegeten zijn zo zoo lekker niet als wanneer ze eerst even liggen. Daar komt bij dat als zomerfruit rijp ver zonden wordt de kans op kneuzen zeer groot is. En zomervuehten zijn spoedig melig of beurs. Ze worden dus een dag of drie vóór het rijp worden geplukt, opdat ze in gocdo conditie bij den consument aankomen. Appels en peren die in September—October geplukt worden moeten minstens S tot 14 dagen narijpen. Appels kunnen langer han gen dan peren, die bij te lang aan don boom laten hard, steenachtig worden en smaak cn geur inboeten. 't Winterfruit moet veel langer aan den boom blijven, doch vooral peren kunnen ook niet te lang blijven zitten ten koste van de smaak en de kwaliteit van het vruchtvïeesch dat bij te rijp worden aan den boom veel vermindert Bii appels loopt men dit gevaar niet en deze kunnen dan ook langer blijven hangen. We moeten nog even waarschuwen togen het te ruw behandelen van den boom bij het plukken. Bij het plaatsen tan den ladder, bij het zich hegeven tusschen de lakken, vooral ook bij het met de volle plukmand of pluk- zak naar beneden gaan wordt soms veel vruchthout beschadigd, wat dan natuurlijk het volgend jaar zich wreekt Voorzichtig zijn dus. DE GLASCULTUUR Blijkens de dit jaar gehouden landbouw telling waren er in ons land 6.800.865 een- ruiters en 8.161.033 vierk. meter plat glas in 1930 tegen 4.9SS.310 vierk. meter plat glus in 1912. Er waren 17.500.30S vierk. meter staand glas in 1930 tegen 2.096.S5S in 1912. Zuid- Holland had verreweg de grootste nnntal- len en oppervlakten. Er waren G.35G.1I9 vierk. meter verwarmde cn 11.144.3S9 onverwarmde vierk. meter tuingrond onder staand glas tn 1930. LIJMBANDEN OM VRUCHT- BOOMEN Nu het tijdstip, waarop lijmbanden bij vruchtboomen moeten worden aangelegd, wederom daar is. wordt de aandacht op dit liestrijdingsmiddel tegen winlcBgmders ge vestigd. Ter voorkoming van misverstand «ij ver meld. dat de wormstckigheid van appels en peren niet door de rujis van den winter- vlinder wordt veroorzaakt en dus bok niet door het aanleggen van lijmbanden kan worden bestreden. Met nadruk waarschuwt de Planten- ziektenkundige Dienst nóch voor hel aan loggen van lijmbanden. nóch voor het uit voeren van andere bestrijdingsmaatregelen in boomgaarden cn particuliere turnen ge bruik te maken van de diensten van eenige rondreizende lieden, die zich daarvoor aan bieden. Men wende zich voor advies, ook over de uitvoering van bestrijdingen in boomgaar den enz. tot den Plantenzirktenkundige Dienst te Wageningen of tot zijn ambtena ren op verschil lende plaatsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9