A D I O SS! RADIO 1165.-10 12 ¥©111 Wat zijn Luidsprekers Iets over Ladiostoringen fj aarom dit BETEEKENT Z UIVE RSTE ONTVANGST! 'i^tfutoe Hetösrije Courant ■lllllllll [iniiiMiiiiniMiiiiniMairaoiiiniininiiiiiDniiififnifiniiinuininiainnininiLTiiirLiiai N GEBRUIK Dl GOEDKOOPSTE STOOM BRON VOOR RADIO! iiiiiifiiiimaiiMMiraicfiiiiiiflffiiiao De luidspreker is het onderdeel van het' j-adiotoestel, dat tot taak heeft de ontvang- stroompj'es in geluidstrillingen om te zetten. Het mag bekend worden veronderstel.1, dat bij den zender de aanwezige luchttrillin gen door de microfoon worden omgezet in electrische stroompjes, die dus a.h.w. de electrische copie vormen van het geluid. Deze stroompjes worden door den radiozender uk- gezonden, door het ontvangtoestel opgevan gen en door don luidspreker weder omgezet in luchttrillingen, die natuurlijk in vorm en karakter zoo zuiver mogelijk moeten over eenstemmen met de voor de microfoon ge produceerde. Beschouwen wij de uitzending van een o! Ander muziek werk. teneinde de daarbij op tredende problemen aan een nadere be schouwing te onderwerpen. Elke muzikale toon is een trilling van de lucht, die per seconde een bepaald aantal ïnalen heen en weer trilt. Het aantal tril lingen noemen we de „frequentie". Het ver schil in toonhoogte is niet anders dan een ^verschil in frequentie, d.w.z. elke toon van een bepaalde hoogte is een trilling van een bepaalde frequentie. Bij lage tonen trilt de lucht langzaam en is de frequentie laag, bij hooge tonen hebben we een hooge frequentie Nu weten we, dat eenzelfde toon, voortge bracht door verschillende instrumenten, op ons oor een verschillenden indruk maakt. Wij herkennen het instrument bij het hoo'ren van een toon, zelfs bij het weergeven van eenzelfden toon weten we zeer goed het on 'derscheid waar te nemen tusschen een viool, 'een fluit, een piano of een cello. Er is n.l. nog een tweede eigenschap, die van belang is, n.l. het „timbre" van een 'instrument, dat voor elk instrument verschil lend is. Daar wij op het ontstaan van dit timbre niet verder zullen ingaan, volstaan wij met er op te wijzen, dat een instru ment, dat een bepaalde toon voortbrengt en dat dus een trilling met een bepaalde fre quentie produceert, met die trilling nog een aantal andere trillingen vermengt (boven tonen), die karakteristiek zijn voor het be treffende instrument. .Gesteld, dat wij tot een vioolbouwer het verzoek zouden richten ons een viool te bou wen, die het timbre van een trombone zou bezitten. De man zou ons raar aankijken en Vermoedelijk de ov.ertuiring krijgen, dat er weer iemand uit het psychopathen-asyl of dergelijke inrichting ontsnapt zou zijn. En toch stellen wij aan onzen luidspreker den eisch, dat hij elk instrument in het natuurlijke timbre moet weergeven! Vergeten we vooral niet, dat aan dezen eiséh nooit geheel te voldoen valt, maar toch moeten wij trachten den luidspreker te ma» ken tot een willoos en karakterloos apparaat dat zonder morren alles weergeeft, wat wij daaraan toevoeren en dat alles in de natuur- - lijke verhoudingen. Het is een opmerkelijk feit, dat de groot ste fabrieken' met de beste physische mede kers in het laboratorium, lang niet altijd de beste luidsprekers vervaardigen. Het ont werpen van luidsprekers toc-i is et uit-, sluitend arbeid voor den phyeius, die daar bij de hulp van zeer sterk muzikaal ont wikkelde medewerkers niet kan ontberen. Een physisch zuivere weergave zal m.i. nooit de'muzikaal juiste zijn, daar wij de verschillende instrumenten van een orkest ook niet zuiver hooren. Mèt het timbre van het instrument toch hooren wij de vervor mingen, die de muzikzaal door haar acous- tische eigenschappen daaraan mededeelt. Het juiste timbre van 'n viool bijv. nemen wij eerst waar indien men den speler opstelt in een omgeving, waar geen wanden enz. zijn spel beïnvloeden. Maar het geluid van een viool op de open heide is niet het geluid, zooals wij het van de concertzaal hooren en dit laatste is het wat wij wcnsche» weergegeven te zien. Nog vele andere verschijnselen treden 'daarbij op, die de aangelegenheid inge wikkelder maken. Indien de radiozender '(wij nemen aan dat de zender zonder fou ten werkt) de muziek uitzendt, van een viool met pianobegeleiding resp. van het geen wij „Kamermuziek" noemen, dan kun pen wij ons radiotoestel zoodanig instellen, dat de muziek in onze huiskamer met de natuurlijke sterkte wordt weergegeven, zoo dat het ons voorkomt alsof de solist, resp. het strijkkwartet enz. in onze kamer speel;. Wordt echter een concert van het Mengel berg orkest uitgezonden, dan is het nood zakelijk de weergave te verzwakken, daar wij dit orkest onmogelijk op volle sterkte in onze kamer zouden kunnen genieten. Hoofdzaak is dan, dat deze verzwakking evenredig zij d.w.z. dat de hoogste tonen in dezelfde verhouding verzwakt worden als de lagere. En daarin zijn, mede in vel band met bepaalde eigenschappen van ons oor, groote moeilijkheden gelegen. De ontwikkeling van den luidspreker volgde aanvankelijk de hanen, aangegeven dnnr de telefoonterhniek. De eerste luidsprekers behoorden alle toi het electromagnetisch type en bestonden, juist als de gewone telefoon, uit een electm magneetje, voor de polen waarvan de tril plaat of membraan (een dun plaatje week wijzer) was opgesteld De ontvangstroom- pjes doorlonpen de spoelen van de electro magneet en doen de sterkte Van het magne tisch veld varieeren, waardoor rle aantrek king van de trilplaat op dezelfde wijze ver andert. Deze plaat gaat dus trillen en geefl de trilling over aan de lucht, zoodat wij het geluid hooren. Het is niet de bedoeling van dit artikel de verschillende uitvoeringsvormen en ver beteringen te hespreken, doch men kan zich voorstellen, dat een dergelijke telefoon waarvan de afmetingen aan bepaalde gn-n zen gebonden zijn, slechts weinig trillings- energie aan de omringende lucht kan afge- ven, zoodat men daarmede geen groote ge luidsterkten kan bereiken. Allereerst ging men er toe over om aan dit bezwaar tegemoet te komen door den weg te volgen, die bij de luidsprekende te lefoons reeds gevolgd was. Men plaatste de trilplaat van de telefoon in een gesloten ruimte met een enkele opening, die uit mondde in een geluidshoorn. De trillende telefoonmembraan bracht dan de luchtkolom die de hoorn vulde in trilling, waardoor de killing beter op de omringende lucht werd overgedragen en men ook belangrijk groo- tere geluidsterkten kon krijgen. Bij dergelijke „hoornluidsprekers" zijn verschillende oorzaken van vervorming aan wezig. Ten deele liggen deze in de construc tie van de aandrijfinrichting en zijn zij van meer theoretischen aard, zoodat wij er niet al te uitvoerig op zullen ingaan. In hoofd zaak ligt deze vervormingsoorzaak daarin, dat de beweging van de trilplaat niet zui ver evenredig is met den door de magneet spoelen loopenden wisselstroom. Dc magnc- houten bord. Natuurlijk kan men dit klank- scherm a.h.w. omvouwen, zoodat een kast ontstaat, die van openingen moet zijn voorzien voor de uitstraling van het geluid. Ook de afmetingen van het klankscherm en van de kast zijn van groot belang voor een goede weergave. Het is hier niet de plaats om nader in te gaan op alle verschijnselen, die bij de toe passing vap klankschermen optreden. Zoo bestaat er nog steeds verschil van meening of dit randscherm uitsluitend dienst moet doen om de besproken randverschijnselen op te heffen of dat dit randscherm in zekere mate zelf moet kunnen meetrillen en dus ook min of meer als klankbord moet tun- geeren. Er zijn proeven genomen, die wel eenigszins in de laatste richting wijzen. Met behulp van deze moderne opvattingen zijn vele electromagnetische luidsprekers gecon- No. 215 De beste lui,dsprekerkast, voor elk systeem geschikt, passend bij liet Philipstoestel 2511 Telefunken 40 W ook verkrijgbaar voor de N.S. F. toestellen etc. Brandsteden is aan de achterzijde ingebrand dit bcteekend voor U Permanente garantie A. BRANDSTEDER Spreekmachine- en Radio meubelen - Amsterdam 3e Schinkelstraat 33, 33a - Tel 210-4 tische aantrekkingskracht is omgekeerd evenredig met het kwadraat van de afstand trilplaat-magneetp'öïcn. Wordt deze afstand tweemaal zoo klein, dan wordt de magne tische kracht vier maal zoo groot. In de tril plaat is echter tengevolge van de elastici teit van het materiaal een kracht aan wezig, die tracht de trilplaat weder naar den normalen stand terug te bewegen. Deze herstelkracht is echter evenredig met de eerste macht van de uitwijking.' In ^deze en andere eigenschappen ligt een allorc'crste bron van vervorming. Een tweede bron is aanwezig in de hoorn zelf. Een dergelijk instrument heeft de voor ons geval onaan gename eigenschap trillingen van bepaalde frequentie (dus bepaalde tonen) veel ster ker weer te geven dan andere. Deze loffe lijke ijver om mede te werken aan het te behalen resultaat levert natuiirlijk vervor ming op. De metalen hoorns geven ever het algemeen de van oude luidsprekers zoo bekende metaalklank, terwijl ook het richt- effect zeer sterk is, wat voor kamcrluidspre- lcérs ongewenscht is. De verdere ontwikkeling der techniek maakte, dat de hoorn luidsprekers in onbruik raakten, niet geheel terecht, want men kan wel degelijk hoorns vervaardigen, die de bovengenoemde eigenschappen niet bezit ten, doch voor kamerluidsprekcrs worden zij over het al, «de periode zien wij .dal de S? rh Ee(r zooal" elke jong en s„el opgeko, bruikclijke hoorn vervangen wordt door oen bewcgingi haar vija„2en. Onder de toen- viiHro1 schen, om verschillende redenen, niet net minst vanwege de cacafonie van klanken, t alle richtingen 's zomers onze open Dynamische luidsprekers Op eenigszins andere, wijze zijn de z.g.n. dynamische luidsprekers geconstrueerd. Het is onjuist te beweren, dat hier sprake zou zijn van een nieuw beginsel, want reeds Sir Oliver Lodge, die de eigenlijke uitvinder schijnt te zijn, paste het bedoelde beginsel in 1 SOS op luidsprekers toe (Britsch octrooi 9712/1898, terwijl Brown in ongeveer 1910 een dergelijke luidspreker construeerde. Bij de dynamische of electrodynamische luidsprekers is in de ringvormige, zeer nau we luchtspleet van een uiterst krachtige magneet een licht spoeltje, dat door de out- vangstroompjes doorloopen wordt opgehan gen. Het spoeltje is op een of andere wijze verbonden met de conus van den luidspre- ker. Indien nu door een dergelijk in ee:i magnetisch veld geplaatst spoeltje een wis selstroom gaat, geraakt dit spoeltje in tril ling waarbij dan de conus wordt medegeno men. Het verband tusschen de stroompjes in het spoeltje en de beweging daarvan is zui ver lineair, d. w. z. wordt de stroom twee maal zoo sterk, dan wordt de uitslag van het spoeltje eveneens tweemaal zoo groot. Het is dus te verwachten, dat men met een goed gèconstrueerden dynamischen luidspre ker, waarbij ook de noodige zorg is besteed aan de overige boven besproken en andere problemen, werkelijk buitengewone resulta ten kan verkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat aan deze luidspre kers ook enkele bezwaren verbonden zijn Het grootste, practische nadeel is de duurle. Ik wil daarbij direct opmerken,'dat de hoo ge aanschaffingskosten van verschillende electrodynamische luidsprekers m. i. in hoofdzaak het gevolg zijn van een onjuiste prijzenpolitiek van sommige fabrieken en andere bijkomende omstandigheden, want zelfs een goede dynamische luidspreker be hoeft op zichzelf niet veel duurder te zijn dan een goede magnetische. Wel zijn de bedrijfskosten iets hooger. Een der eerste eischen, die deze luidsprekersnon stelt is de aanwezigheid van e,en zoo krach tig, mogelijk magnetisch veld. Met gewone permanente (staal) magneten is dit vrijwel tilet te bereiken, zondat electromagneten ce- bezigd moeten worden, die door gelijkstroom moeten worden doorloopen. Dit vereischt hei gebruik van een gelijkrichter, die meestal in den luidspreker wordt ingebouwd en die liet geheel duurder maakt en de bedrijfskosten verhoogt. Dit ecliter is geen geldig motief voor de zeer hooge prijzen, die door som mige fabrieken voor bun dynamische luid spiekers gevraagd worden. Naast de dynamische' luidsprekers en ten deele tot dezelfde klasse hehoorend. staat een luidspreker van Amcrikaanschcn oor .sprong (uitvinder Farrand), die bekend is geworden onder de naam „inductor-dyna mische" luidspreker. Bij dezen luidspreker liggen de stroom spoeltjes weder 'om dc speciaal gevormde heenen van de magneten, die tegenover elkaar zijn geplaatst. In de nauwe lucht spleet ligt een ankertje, dat op speciale wijze is samengesteld. Deze zeer gevoelige luid spreker, die evenals de dynamische zeer groote energie-hoepel heden kan verwerken, daar een zeer groote uitslag van de conus mogelijk is, heeft als voordeel, dat een speciale bekrachtiging, dus de toepassing van een gelijkrichter niet vereischt is, ter wijl de prijs laag is. De resultaten zijn in derdaad verbluffend fraai. Electro-statische luidsprekers. Deze in ons land nog vrijwel onbekende luidspreker berust op het beginsel, dat «ie twee geladen bekleedselcn van een conden -sator elkaar aantrekken, welke aantrekking Een bewijs is te vinden in een in ons land bekende e. d. luidspreker, waarvan de onderdeelen voor zelfbouw in den handel worden gebracht tegen een prijs, lager dan die van de meeste magnetische luidsprekers, terwijl de resultaten opvallend fraai zijn. u,» i - De radio, onze nog jonge en toch reeds er het algemeen niet meer toegepast. krachtig ontwikkelde tak van techinek, 'v?.., rde Penode.z'en vvlJ'da de T®' I heeft, zooals elke jong en snel opgekomen groot oppervlak, allereerst cc schijf, later om bepaalde redenen door de bekende trechter of conus van papier of ander materiaal. Men kreeg r«u op eenvoudiger wijze een voel grooter aan rakingsoppervlak met de lucht, men kon de conus of kegel zelfs een zeer groot oppervlak geven, wat ten gunste komt aan de lagere tonen, die door den hoornluidspreker te sterk verwaarloosd werden, wat de muziek onnatuurlijk maakte. Natuurlijk vereischen dergelijke groote oppervlakken, die zwa zijn en'meer weerstand bieden, grooter! energie voor de aandrijving, wat aanlei vensters binnentrillen. De strijd tegen deze vijanden of liever vóór deze vijandén, is ge makkelijk te voeren en wel door zelf-verbe- lering. Verveelt niemand en hindert nie mand op een wijze, waarop ge zelf niet ge- hinderd zoudt willen worden. Ernstiger en moeilijker te bekampen vijan den zijn de storingen van velerlei aard. 1 Luchtstoringen, tramstoringen, netstonn- i gen, het zijn onze bekende bronnen van er- gen is. Tegen de eerste soort bestaan tot op heden geen middelen, tegen de tweede nog '®,e v.erbeteriigen in de aandrijf-i s|ec|lts°in ve]e gevallen" weinig effect: methode. Waar de conus nu zelf het orgaan d d d soort wi|len we het iu. de eigenlijke trilplaat van de telefoon (zie boven) missen en deze werd vervangen door een nabij de magneetpolen opgesteld licht staafje of ankertje. Door speciale constructie van de aandrijf- inrichting, bijv. het vervangen van de I-o vengenoemde herstelkracht door een magne tische kracht (dubbelpolige magneetgestel- len, uitgebalanceerde ankers enz.) wist men vele oorzaken van vervorming te eljmince- ren, doch de conus zelf leverde nog zeer vele moeilijkheden op en -jcu grondige stu die van de voortplanting van de trillingen langs het conusoppervlak was noodig, aleer men meer bevredigende resultaten zou he reiken. De kegelvormige membraan toch wordt in den top aangedreven en de trillingen heb ben een zekeren tijd noodig om zich over het geheele memhraanoppervlak te versprei den. Vooral hij trillingen, die r. et langere tusschcnpoozen on elkaar volgen (d.w.z. de lagere tonen) kan het voorkomen, dat een bepaalde trilling een volgende trilling, die van het midden komt, garit tegenwerken. Ken tweede moeilijkheid levert de rand van den kegel op. Nemen we aan, dat de kegel als een volkomen stijf oppervlak trilt, dat zich als één geheel en bijv. op een bepaald cogenblik in vnorwnnrtsche richting be weegt. Vóór de kegel wordt dus de lucht eenigszins samengeperst, achter de kegel daarentegen treedt een zekere luohtverduu itig op Onmiddellijk gaat nu de lucht om de rand van de kegel stronmen om te trach ten hel drukverschil op te heffen, zoodal de overdruk aan de voorzijde tracht de lucht- verdunning aan de achterzijde uit te ba- lanceeren. Het drukverschil wordt dus klei ner, wat neerkomt op een tegenwerking van de memhraanbeweging, dus verlies aan energie. Het is dan ook gewenscht om de mem braan een stevig randscherm van voldoende afmetingen aan te brengen om deze rand verschijnselen tegen te gaan. Zoo ontstond de bekende constructie, waarbij de conus ge vat is in .een yan een opening .voorziene Deze storingen, die ons toestel binnentre den over het net, waardoor ons toestel ge voed wordt (bij toestellen met volledige bat terij-voeding komen deze storingen weinig of niet voor), geven van hun aanwezigheid blijk door sterk ruischenrien krakende ge luiden, die uit den luidspreker komen en du» ook bij afgeschakelde antenne en aarde 'olij ven voortduren. Als zenders fungeeren °i!ec tromotoren, stofzuigers, defecte schakelaars enz. Noodig is zulks niet, een goe.de, belmor- lijk onderhouden stofzuiger stoort niet. Mijn eigen stofzuiger, die met vaderlijke zorg on derhouden wordt, geeft slechts een licht go- ruisch in den luidspreker als hij vlak aast het radio-toestel in werking wordt gesteld. In Duitschland heeft men reeds lang een goed georganiseerden anti-storingsdienst, die bij het inkomen van klachten dc sto ringsbron tracht op te sporen, gelijk in on ze residentie de zeer nuttige Ned. Luiste- raars-Vereeniging Zulks doet, terwijl wette lijke maatregelen genomen zijn om dc sto ringverwekkers op het goede pad terug te brengen. Wij Hollanders zijn steeds geneigd onze eigen goede zijden te kleineeren en te bewe ren, dat wij achterlijk zijn. In een bij de Al- gemeeno Landsdrukkerij te 's-Gravenhago tegen den prijs van f 0.25 verkrijgbare over druk uit het centraal verslag der Arbeids inspectie over 1929, getiteld „Voorkomen van storingen hij de radio-ontvangst", wordt duidelijk aangetoond, welke middelen ons ten dienste staan om ons van dezen .ijitnd te verlossen. Deze middelen bestaan ten deele uit rechtsmiddelen en ten deele uit technische hulpmiddelen. De Kroon heeft zich, overeenkomstig het advies van de Raad van State, zoo lezen wij in genoemde brochure, op het standpunt gesteld, dat het veroorzaken van radio «to ringen door inrichtingen, die onder de Hin derwet vallen, is aan te merken als hinder van ernstigen aard in den zin van art. 11 ad C der Hinderwet (K. B. van 2S Maart 1929 no. 75). Sin da deze uitspraak berust op de ge meentebesturen de verplichting om in voor komende gevallen bij de verieening metier vergunning in den zin der Hinderwet voor waarden te stellen ter voorkoming van sio ringen in de radio-ontvangst, wat overigens veel gemakkelijker gezegd dan gedaan :s De bovenvermelde beslissing had betrek king op een storing, veroorzaakt door de collector van een gelijkstroommotor en be paalde dat deze moest worden overbrugd door twee in serie geschakelde condensato ren, waarvan het verbindingspunt geaard moest zijn. Ziehier dus een middel, dat in derdaad zeer verheugende resultaten ople vert en dat aangebracht wordt ter plaatse van de storingsbron. Toch blijkt dit middel op zich zelf niet voor alle gevallen vol doende. Dergelijke storingen zijn van zeer grillige natuur. Ze kunnen zich ten deele over k'ei ne afstanden cloor den aether voortplanten en treden dan over onze antenne ons toestel binnen. Voor dergelijke gevallen bleek de toepassing van het genoemde middel afdoen de. Doch voel lastiger zijn de storingen, tie zich door het elcctriciteitsnet voortplanten en via ons stopcontact ons toestel binnen wandelen om in den vorm van hoogst on muzikaal aandoende geluiden uit den luid spreker te treden. Om dergelijke storingen den toegang tot oris huis te ontzeggen con strueercle de heer P. A. van Viersson, hoofd inspecteur van het G. E. B. te Utrecht een eenvoudig apparaat, dat zeer wel bleek tt voldoen. Het toestel, bestaande uit een com binalie van smonrspnelcn en condensatoren, een soort filter dus, wordt geplaatst tusschen de aansluit kast, waarin de ons huis binnen komende ka heb eindigt en de electriciteits meter, zoodat wij in ons huis a.h.w. ecu gefilreerde stroom ontvangen, waaruit dc storingen verwijderd zijn. Do apparaten zijn voor verschillende spanningen en stroomen geconstrueerd en met succes beproefd. Het wil ons echter voorkomen, dat c!It apparaat geen beveiliging zal geven tegen storingen, die achter het filter, dus in huls zelf, worden opgewekt door des luisteraar-, eigen stofzuiger, electrische bedkruiken, hoofdkussens, zelfregelcnde warmwaterre servoirs e. d. Bij een eenigszins gewijzigde schakeling belet het filter dan wel dat deze storingen vanuit de huisleiding in het net komen, maar in de huisleiding zeil blijven zij hun ergernis-verwekkende rol spelen. Ook dit is te voorkomen- door tusschen toestel en stopcontact een dergelijk filter dat dan van kleinere afmetingen kan zijn. doch dat practisch op dezelfde wijze ge bouwd is, in te schakelen. Dergelijke fil ters behoeft men niet zelf te maken doch worden in ons land tegen niet hoogen prijs reeds vervaardigd, o.a. door do firma Rid- derhof en van Dijk te Zeist. Wij hebben aan de hand van proefnemingen met .lit apparaatje reeds zeer bevredigende resol taten verkregen hij de bestrijding van door het electriciteitsnct binnen komende storin gen. Radionummer Waarom dit radionummer, zult ge vragen. Wel, is er céne toepassing van de techniek, zoo snel zich in ons leven een plaats heeft veroverd als dc radio, die zooveel genot, verrukking, verbijstering en ook wel eens ergenis brengt? De radio nJs reddingsmiddel, hoe velen hebben hun leven niet daaraan te danken? De radio als verkeersmiddel, die ons in 'rbinding brengt met alle wcrelddeelen, e ons stil doet zijn van ontroering als wij de stein van een onzer beminden hooren klinken vanuit dc verre Oost. De radio als middel tot ontwikkeling en ontspanning, de omroep, die ons doet go nieten van ver verwijderde concerten, van lezingen, die ons in onze huiskamer brengi wat daarbuiten leeft. De omroep met al zijn- voordeden engevaren. Ons doel is mede te werken om de radio te brengen binnen de sfeer van een steeds grootere kring van belangstellenden, om uw interesse te wekken voor de problemen van deze wetenschap om het ook onze vader- landsche radiohandel en industrie nader te brengen tot ortze lezers en omgekeerd. Wij hopen met dit nummer onze lezers nader te brengen tot deze tak van techniek, die in ons land aan duizenden brood, maar honderdduizenden genoegens en ontwik keling verschaft. Deze wondere techniek, met haar geheim zinnige problemen, haar openbaringen, haar schier onbegrensde mogelijkheden, die vrij wel op elkeen hare bekoring uitoefent. Aan deze techniek, de radiotechniek zij dit nummer gewijd! varieert met de lading. Het ecne bekleedsel bestaat meestal uit een van perforeeringen voorziene metaalplaat, terwijl het andere be kleedsel gevormd wordt door een zeer dun laagje metaal op een dun gummihuidje. He gummihuid dient hierbij als isolatie. Deze luidsprekers, die om te kunnen werken een beginspanning noodig hebben, bezitten kwa liteiten, die moeilijk te overtreffen zijn, doch daartegenover staan weder enkele nadoelen, die nog niet geheel overwonnen schijnen te zijn. Watrttcze typen betreft inogen we de toekomst met gerustheid tegemoet zien en overigens geldt: afwachten. De keuze van den luidspreker. De keuze van luidsprekertype is een teer punt, daar er met vele omstandigheden hij den kooper rekening moet worden gehouden, niet het minst met finantiëele. Doch ook een eventueel aanwezige overmaat, resp. gemis muzikaliteit, spreekt een woordje mede. „Smaken verschillen" zegt het spreekwoord en mijn advies bij dergelijke gelegenheden is steeds: beproef zelf verschillende soorten, laat ze u demonstreeren liefst in uw eigen kamer, want de acoustiek daarvan is een be langrijke factor en vooral, laat u door deu verkooper nooit te veel suggcreeren. Re- schouw als mooi, wat ge zelf als zoodanig oordeelt. Een luidspreker is als een kind dat van zijn ouders een goede opvoeding de muziek onvervormd doen hooren als in noodig heeft Een luidspreker kan geen goe- lict voorafgaande ontvangtoestel bronnen van vervorming aanwezig zijn. Iloe beter de luidspreker, hoe sterker de fouten van een ontvangtoestel voor den dag komen Let er bij clen luidspreker op, dat de weergave van orkestmuziek zoodanig zij. dat ge alle in strumenten goed van elkaar kunt onder scheiden en het geheel niet een onontwar bare kluwen wordt. Let er op. dat bastonen even goed hoorbaar worden als de hoogste fluittoon, dat de piano niet blikkerig klinkt, dat een viool niet in een fluit getransfor meerd wordt, de paukenslag geen octaaf te hoog kjinkt en dat van een spreker de s- en f-klanken goed hoorbaar zijn. En laat verder uw persoonlijke smaak u leiden hij dc aankoop van een luidspreker Plaats den luidspreker in uw kamer niet te laag bij den grond en liefst onzichtbaar en zoodanig, dat u niet goed hoort uit welke richting het geluid komt. En is het u mo gelijk, gebruikt twee luidsprekers die elkaar, wat timbre betreft, aanvullen en plaatst ze zoover van eikaar, dat gij. zittend in uw stoel, niet meer kunt hooren uit welke rich ting het geluid komt. En vooral, laat het geluid niet te hard klinken en maak uw racliomuzick niet tut de plaag uwer buren! Ir. Max Polak. INGEZONDEN 3 ieiaeiglieden ran Err es- Radio Bij den aanvang van den winter, resp. bij den aanvang van bet Radio-seizoen zien alle handelaren alsook particulieren reikhalzend uit naar de nieuwe modellen, to es tel ln en luidsprekers, welke gedurende het seizoen geleverd worden. Natuurlijk is ook Erres-Radio met een ge heel nieuwe serie toestellen en luidsprekers gekomen. Daar is, om te beginnen een bui tengewoon aardige 3"lamps wisselstroomtoe stel met ingebouwden luidspreker. Dit toe stel K.Y.107 kan op een console aan den muur worden gehangen en neemt dan bijna geen plaats in. Men verwacht er bijzonder veel van, vooral ook, onlUat de prijs bin nen ieders bereik is. Dan is er de Erres electro-dvnamische luidspreker, een schitterende weergever in een waardig kleed. Evenals voor alle toe stellen. ontwierp Otto van Tussenbroek het uiterlijk van dezen „speaker". Het vicrlamps toestel K.Y.106, dat zijn voorganger nog overtreft, is uitgevoerd voor cénknops-bediening, evenals het 3~lamps wisselstroomtoestel, K.Y. 103 dat uiterlijk gelijk is aan 106, doch kleiner van afmeting. Het 4-lamps gelijkstroom toestel. K.L. wordt ongewijzigd gehandhaafd, evenals do Erres luidspreker, die zich in z'n korte leven reeds een benijdenswaardige populariteit verworven heeft. Het Radio-toestel K. Y. 107 Zoo U ziel: Erres-Radio heeft niet stilge zeten. Een bezoek aan de monsterzaal. waar U ook diverse krachtversterkers, gramo- foons en Tri-Ergon gramofoonplaten kunt zien en hooren, is wel de moeite waard. Bouwl 0 öw eigen Luidspreker? Koopt een „SELLMORA" Bouwdoos voor electro dynamische luidsprekers!! Prijs compleet met bekrachtiging, translormatoren, bouwbeschrijving, rs B 9 dus: speelk!aar I 30.-- De goedkoopste, de beste, de eenig geheel complete! Inlichtingen en adressen van handelaren worden gaarne verstrekt door den fabrikant der „SELLMORA"-Artikelen: Radio Moerdijk, Adelheidstraat 97 v l:.\ \-;i i:.\tj.s i'KMi..\.sri:.vni;,IIA""IKh 1"" i«!u;iiiB!iiiiinimimin!uiii!ifl:(tuLmjnriuiiiir.:^aTraiT!BA,':!.i:ui:iii;:..,..jTnq.ici. i ram;L'i i -waminmBtnmaummiM Tegen storingen .die door den aether, dus via de antenne'tot ons komen hebben wi| helaas nog geen middelen, al hebben vele uitvinders reeds op de meest lautastiseh.' wijze getracht dit probleem op te lossen, zelfs met in de antennetoevoerleiding geschakelde reservoirs, gevuld met water, waarin dat. althans volgens den uitvinder de storingen zouden „bezinken" (historisch!). Het zo-i inderdaad prettig zijn op deze wijzo in den doch voorloopig at wij in den zr.r ael. maar d beschikking rullen hebben. gen kwijl te raken en wel door maar uit te schakelen. toestel Ir. Max Polak, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9