14AA, HAAR GEHEIM WOENSDAG 1 OCTOBER 1930 EE»" Schoolnieuws. HET GOUDEN JUBILEUM DER VRIJE UNIVERSITEIT Het Uitvoerend Comité ter voorbereiding van het gouden jubileum der Vrije Univer siteit deelt ons mede: Van meer dan één zijde vernamen wij den wensch, dat we onze leden en begun stigers cenigszins breedvoeriger dan tot dusver kon geschieden, zouden inlichten over de viering van de gedenkdagen onzer Universiteit, welke nu snel nadert. Gaarne voldoen we aan dat verzoek. We hebben daarbij dan Levens de bedoeling op te wekken met ons Gods daden te geden ken in de feestelijke bijeenkomsten, welke zullen worden gehouden. Zooals go weet, verjaart onze Universiteit eigenlijk op Maandag 2U October. Dan is ze viji-tig jaar. Op dien dag vangt dan ook het leesteajk gedenken van, wat God ons een halve eeuw lang schonk, aan. Des morgens te kwart over elf, op 'n uur dus, waarop, enkele uitzonderingen daarge laten, ieder, waar hij ook woont in ons goede vaderland, in de hoofdstad kan zijn aangekomen, hoopt D s. Fernhout, van Vreeland, in een gebedsure voor te gaan in de Keizersgrachtkerk te Amsterdam (Ke; zersgracht no. 5(5(3). Al dadelijk op den eersten dag in den middag heelt een zeer belangrijke en belang wekkende plechtigheid plaats. In het Con certgebouw hoopt lJr of. D r. li. H. K u y- per zijn rectorale rede te houden, 'n rede, d'ie voor heel ons Gedeformeerd volk van groote beteekenis zal zijn. immers ze zal zeker in verband staan met het jubileum, dat we vieren. Na de rede volgt de promo tie van de mannen, die ons volk kent en liefheeft en die om hun wetenschappelijke prestaties den titel van eere-dokter op dien dag zullen verwerven. Wie zou er niet bij willen zijn, wanneer onze Coiijn tot doctor ■wordt uitgeroepen, en wie zou net niet willen meemaken, dat Ds. Bakker, de man, die in Indië zoo heerlijken zegen op zijn werk zag, den wetenschappelijken ridder slag krijgt? En wie mag het nalaten Ds. Rullmann en Prof. Sebestyen gelau werd te zien? Zij, die zulke dingen een maal hebben meegemaakt, verteilen er hun kleinkinderen nog van na vele jaren. Des avonds is er eerst een eenvoudige maaltijd en daarna een ontmoetingssamen komst in Artis. Er is dan gelegenheid vrien den en bekenden te ontmoeten en nieuwe kennissen te maken. Den volgenden dag beginnen de samen komsten om half elf. Weer in het, Concert gebouw. Wie eenigszins kan, wil natuurlijk alle drie de feestdagen meemaken, maar we kunnen ons voorstellen, dat er ook wel zijn, die dat niet kunnen. Welnu, op dezen Dins dag verwachten we in ieder geval alle vrienden der Vrije Universiteit, die maar eenigszins kunnen komen. Dan zal er mis schien in Amsterdam geen ruimte genoeg zijn om alle omnibussen te parkeeren maar wat geeft hetLaten de vrienden- onzer Universiteit eens toonen, dat ze ook kunnen demonstreeren, zooals anderen, met meer leuzen misschien, maar zeker met minder ideaal het zoo vaak doen. Op dien Dinsdagmorgen leidt de wel niet „jonge", maar toch wel „nieuwe" „doctor" C o 1 ij n de vergadering. En de sprekerstw,ee leden der alleroudste garde, maar ook twee strijders met een zoo heel jong hart; samen zijn ze zeker veel meer dan driemaal zoo oud als onze Uni versiteit; beiden zijn ze het bewijs, heel hun leven door. wat het Calvinisme aan geloofskracht en aan stevigheid van levens lijn geeft. In den middag zullen zoo is het plan Prof. Ridderbos en onze oud- Minister van Oorlog, de heer ,T. J. C. van Dijk, spreken. Dan zal ook het Uitbrei dingsfonds worden aangeboden. En nog wacht o-ns iets op dien dag; des avonds gaat het weer naar Artis, waar de groote receptie wordt gehouden. Op den Woensdagmorgen kunnen de menschen eens wat uitrusten, er is dan al thans niets bizonders te hooren, maar is wel iets te zien. Wie zou b.v. in het Universiteitsgebouw niet eens willen be zichtigen de zaal, waar vroeger Dr. Kuy pers studeerkamer was? Wie zou geen kijkje willen nemen zoekers van ons feest zal zijn. Immers het mocht eens noodig zijn er een tweede zaal hij te huren. Wie weet. Natuurlijk komen dan zij, die zich het eerst opgeven, in de thans aangekondigde zalen, waar de ge melde sprekers D.V. het woord zullen voeren. Wilt gp even de kleine moeite nemen en van uw voornemen ons kennis geven? Zijt ge het u toegezonden formulier kwijt dat is niet erg, schrijf maar even 'n brief kaart aan het adres van Mr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, Heerengracht 177, Amster dam, dat ge van plan zijt te komen, en met ons u te verheugen op het gouden feest onzer Universiteit Die moeite is voor u ze ker voor den goeden gang van zaken niet te groot? Later ontvangt ge dan alle opgaven, die ge noodig hebt omtrent huisvesting en m a a 11 ij d e n. Kunst cn Letteren. En natuurlijk's middags zijn er weer zeer velen in het Concertgebouw. De heeren "enburg en Schouten zullen dc vergaderde menigte toespreken. Dat zal het slot zijn van het publiekelijk gedenken van de weldaden, die onze God ons als Univer siteit in vijftig jaren schonk. Nu wachten we er op, dat gij u aanmeldt, dat ge zegt: ik wil gaarne meevieren het feest. Want we willen gaarne bij benade ring vaststellen, hoe groot het aantal be- EEN LITERAIRE PRIJSVRAAG Geen bekroning Térmijn van inzending verlengd De N. V. D. A. Daamen's Uitgevers Maat schappij te 's Gravenliage heeft in October 1928 een prijsvraag uitgeschreven, die de gelegenheid opende tot het samenstellen van een Christelijk roman. Als leden der jury werden aangewezen de heeren L. Bück- mann, dr. P. H. Ritter Jr. en dr. C. Tazelaar De commissie heeft zich langer dan aan vankelijk in haar bedoeling lag; met deze prijsvraag bezig gehouden, daar zij, hoewel er onder de vele ingekomen-bedragen eenige waren, waaraan verdienste niet te ontzeggen viel, uiterst moeilijk een hand schrift kon aanwijzen, dat voor bekroning in aanmerking kwam. De Commissie meende ook na rijp beraad aan haar opdrachtgeefster niet in ov ging te kunnen geven, eenige inzending te bekronen. Daar er evenwel gebleken is, dat de be langstelling voor onze Christelijke roman kunst krachtig leeft, meende de commissie aan de uitgeverij Daamen te moeten voor stellen, den termijn van inzending alsnog met een jaar te verlengen, zoodat de gele genheid tot 1 September 1931 open blijft voor nieuwe en hernieuwde inzendingen. „CORONA" Bij de Bremer Pr esse te München- Zürich is een nieuw tweemaanaelijksch tijd schrift Corona verschenen, onder leiding van Martin Bodmer en Herbert Sieiner. Bevat: romanfragment van Hugo von Hof- mannstal, gedichten van Rainer Maria Rilke aanteekeningen van Paul Valéry, Jaakobsgeschichten van Thomas Mann, es say over Hume, door Strachey enz. „GESCHICHTE OHNE WORTE" De Transmare-Verlag vraagt een Duitsche tekst van 1 tot 4 regels proza of poëzie bij iedere houtsnede in „Geschichte ohne Wort e" van Frans Masereel. Bekroonde zending verwerft 1000 Mark. Inzendingen tot 1 Januari 1931, Jury Masereel, Stefan Zweig, Romain Rolland, Heinrich Mann en Von Königswald. JOURNALISTIEK EN LITERATUUR Anthonie Donker schreef in het C r i- tisch Bulletin over de verhouding van dezebeide: „In journalistiek ontbreekt altijd de tijd en meestal de drang en dikwijls de wil tol de equivalentie van woord en bedoeling. Journalistieke oordeelen zijn onuitgevoerde stenogrammen, vaker vermink'e cn niet zelden vervalsohte telegrammen van een gejaagden geest. Journalistiek is dc zonde val van het schrijverschap. Deze minachting voor de journalistiek, toekent hierbij „De Maasbode" aan, is tegen woordig nie'.s bijzonders, zij is. zelfs zeer algemeen en men kan ook nog toestemmen dat de dagbladen het er naar maken. Toch komt onze collega terecht op tegen ccn zienswijze, die de journalistiek 'beschouw; als ontaarde literatuur. De drievoudige grond, die daarvoor in 't bovenaangehaalde schrijverscredo wordt aangewezen, is op elk punt aanvechtbaar. Het gebrek aan „tijd" is goeddeels een kwestie van persoonlijken aanleg, het ge.- omis aan „drang" behoeft men niet speciaal laboratorium? i» do journalistiek te verwachten. zaamheid liggen niet op verschillend niveau zij liggen naast elkaar en er is een zeer breed gemeenschappelijk grensgebied, waar hun eigenschappen niet scherp meer onder scheiden zijn. Fouten en tekortkomingen van den auteur als man en als vakman, doen zich op beide gebieden evenzeer gelden Journalistiek is geen zondeval van het schrijversvak, maar zij is er een der vele verschijningsvormen van. Hoofdkenmerk is haar actualiteit, die haar dikwijls noop; zich te beperken. Vandaar heeft zij ais tweede eigenschap een betrekkelijke en ge wilde onvolledigheid. Zij put haar onder werpen niet uit, zij beschouwt niet nood zakelijk alle kanten van haar object, ztj heeft niet de pretentie het laatste woord te spreken. Maar deze beperking van haar arbeidsfeer heeft geen minderwaardigheid tot onafwendbaar gevolg en zeker is er niets, wat zou kunnen dwingen te kort te doen aan die hoofdeisch van het goede schrijverschap, den eisch tot waarachtig- UIT HET SOCIALE LEVEN Het komt (men denke aan de uitgevers contracten) elders evenzeer voor, Terwijl tenslotte het ontbreken van den wil tot waarachtigheid een tekoi-tkoming is van den mensch in het algemeen, waartegen ieder individu heeft te waken. Onze conclusie ligt nu voor de hand. Het verschil tusschen literatuur en journalistiek is er niet op de eerste plaats een van kwa liteit, maar van soort. Journalistiek is even min een verworden litera uur, als de lite ratuur een veredelde journalistiek is. Deze beide terreinen van schrijverswerk NEDERLANDSCHE CHRISTELIJKE BOUWARBEIDERSBOND Te Utrecht werd een zeer belangrijke ver gadering van den Bondsraad gehouden. Dc datums, waarop de Landelijke Collec tieve Contracten voor het Schildersbedrijf en het Bouwbedrijf moeten worden opgezegd, beginnen zeer dicht, te naderen en derhalve stond de organisatie voor de beslissing, of men al of niet tot opzegging zou overgaan, hetgeen in verband met de algemeene eco nomische omstandigheden zeer ernstige over weging vereischte. Uit de vergadering gingen stemmen op te gen de beslissing van het C. N. V. inzake de organisatie der loodgieters. De Chr. Bouw- arbeidersbond staat op het standpunt, dat de loodgieters bouwarbeiders zijn en dus in den N. C. B. moeten zijn georganiseerd. De beslissing van het C. N. V. maakt Scheiding tusschen deze arbeiders en wijst de loodgie ters, die sanitair werkers zijn, toe aan den Chr. Metaalbewerkersbond. Hiertegen kwam uit de vergadering bezwaar. Van bestuurs zijde werd echter verklaard, dat de uit spraak van het C. N. V. moet worden uit gevoerd, omdat men zich bij beslissingen van bevoegde instanties heeft neer te leggen. Ter inleiding van de besprekingen over de loonactie werden door den Bondsvoorzitter, den heer H. J. T e r w e y, uitvoerige gegevens medegedeeld over den algemeencn econoini- schen toestand en meer speciaal over den toestand van het Bouwbedrijf. Het resultaat was, dat besloten werd tot opzegging van de collectieve contracten voor het Bpuwbedrijf en het Schildersbedrijf. Opzegging der con tracten was op zich ïelf reeds noodig, om dat de invoering der Ziektewet wijzigin, van enkele bestaande bepalingen omtrent de ziekte-uitkeering vereischt. Voorts zal aan de werkgevers een voorstel worden gedaan omtrent betere regeling der vacantie voorde arbeiders, terwijl enkele voorstellen zullen worden geformuleerd betreffende de bedrijfs regeling, o. a. de indeeling der loonklassen, leerlingregeling en vakonderwijs. De voorstellen tot wijziging zullen vooraf in de organisatie nader worden behandeld en met <Té! andere arbeiders-organisaties worden besproken, teneinde tot eenheid In optreden te komen. INGEZONDEN MEDEDEELING tijdelijke loonsverhooging ad 5 pet. De direc ties verklaarden geen wijziging te kunnen brengen in het ter vorige vergadering door haar ingenomen standpunt dat de tot 1 Aug. toegekende verhoogingen van dien datum af als contractueele verplichting geëindigd is, doch dat de verschillende ondernemingen in verband met den toestand van haar bedrij zullen nagaan in hoeverre zij de loonen nog eenigen tijd kunnen houden op een hoo- ger peil dan de loonovereenkomst verplich» en dat in elk geval een terugbrengen van dt loonen tot de contractueele bedragen slechts geleidelijk zal plaats hebben. De vertegenwoordigers der vakbonden ver dedigden de door hen ingediende voorstellen welke beoogden de verhooging nog eenige maanden te bestendigen. De directies deelden nog mede, dat hét op het oogenblilc niet in de bedoeling ligt de loonen te verlagen. Er zal naar gestreefd worden den toestand zoo lang mogelijk te laten doorloopen. Behandeld werd nog een door den R.K. Mijnwerkersbond ingediend en door de ove rige vakbonden ondersteund voorstel om den Zaterdagschen zesurendienst voor de ondergrondsche arbeiders ook toe te passen op de dagen voorafgaande aan de Christe lijke feestdagen. De directies stonden tegen over dit voorstel sympathiek doch achtten het in de tegenwoordige omstandigheden niet voor verwezenlijking vatbaar. BEDRIJFSSLAPTE. Geregeld iedere weck wordt aan 'n dertig- veertigtal arbeiders, werkzaam aan de Kon Mij. „De Schelde" te Vlissingen ontslag aan gezegd, met dien verstande, dat zij na een maand kans hebben weder te worden aan genomen. Om de maand is dus een gedeelte de arbeiders werkloos. Zekere kans om na een maand weder te worden aangenomen bestaat echter niét. Gemengd Nieuws. ALG. MIJNWERKERSFONDS Het bestuur van he! Alg. Mijnwerkersfonds besloot met 9 tegen 3 stemmen thans i tot verlaging der bijdragen tot de ziekenli sen van versohiillende afdeelingen over te gaan. Besloten werd de ■verzekering van de werk- lieken van den Garisbor, loopende bij het ziekenfonds cn hij een der ziekenkassen het A. M. F., heden te doen eindigen. Bij de rondvraag werd door verschillende leden geprotesteerd tegen den inhoud eener onlangs door het Nederlandsoh Verbond Vakvereenigingen verspreide circulaire, rin een klaarblijkelijk onjuiste en voor meerdere leden van Let Dagelijksch Bestuur grievende uiteenzetting wordt ontwikkeld, omtrent de redenen, die geleid hebben tot de oorzitterswisseMng in genoemd College. De verwachting werd uitgesproken, dat de stellens der circulaire alsnog bereid zullen ■den gevonden hun publicatie openlijk te Ter contactcommissie voor het mijnbedrijf werden behandeld de van de vakbonden ont vangen brieven betreffende het vervallen van de sinds 1 October 1929 gegolden hebbend! INGEZONDEN MEDEDEELING ONDER DE HEMBRUG BEKLEMD De stoomtrawler „Zuidpool" IJM 46, die by de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij met eenige meters was verlengd, werd door een der werkbooten van de Amsterdamsche Droogdok Mij. naar IJmuiden gesleept. Bij 't doorvaren onder de Hembrug is de trawler beklemd geraakt, zoodat de brug niet open gedraaid kon worden. Spoedig na het bekend worden van het on geval, vertrok materiaal der Droogdok Mij. naar de Hembrug, alwaar men met man en macht aan het werk trok om de hindernis, welke de scheepvaart dreigde te belemmeren zoo spoedig mogelijk te verwijderen. Na een paar uur slaagde men erin den mast van den trawler, die onder de brug vastge klemd was, af te branden. De trawler is daarop weer doorgevaren, 't Eenige schip, dat hinder van deze aanvaring heeft ondervonden, was de „Rijnstroom'', die van Amsterdam naar zee vertrok. Ook dit schip kon echter, toen de Hembrug weer open ging, doorvaren. De brug heeft geen schade gekregen. Het spoorwegverkeer kon den geheelen avond ongehinderd plaats vinden. EEN EIGENAARDIG LUCHT VERSCHIJNSEL Men meldt ons uit Den Briel: Zaterdagavond te ongeveer 8 uur werd in het Zuidwesten een natuurverschijnsel waargenomen in den vorm van een vuurbol, welke zich in tweeën splitste en zoodoende als twee bollen zichtbaar was. Daarna ver- eenigden de bollen zich tot eon langgerekt vuurverschijnsel, om even half negen weer als een vuurbol te verdwijnen. De vuurbol was telkens zwevende in Zuidelijke richting, soms zelfs heel vlug, daarbij tegelij'k iets dalende. Naderhand ging het verschijnsel, dat zeer laag aan den horizont zich bewoog, meer in westelijke richting. DOOR HET HEMELVUUR Të Noordjiorn (Gr.) sloeg de bliksem in den toren der Ned. Herv. Kerk. Er werd geen brand veroorzaakt, doch wel eenige materieele schade aangericht Men was de laatste dagen juist bezig den toren van een nieuwe lei-bedekking te voorzien. Te Middelstum (Gr.) sloeg de bliksem in de winkelbehuizing van Weesies. Toen men 't ontdekte, sloeg de vlam reeds in den winkel omhoog. Met emmers met water ge lukte het het vuur te blussehen. Verzeke ring dekt de schade. Ook bij een e ikela omwonenden werd de lichtleiding stukge slagen. VERGIFTIGE BESSEN Te Huizen (N.H.) at een 6-jarig meisje bessen van do zwarte nachtschade, zeer vergiftige vruchten. Het kind is dan ook aan de gevolgen gestorven. UIT DEN OUDEN TIJD Te Klazienaveen (Dr.) is onder het veen op ongeveer een meter diepte een oude brug gevonden. Beweerd wordt, dat het ding ge bouwd werd in den tijd der Romeinen. DE BEDRIEGER BEDROGEN Iemand uit Tegelen (L.) nam te Venlo een pakje „cocaïne" in ontvangst, tegen be taling van f 2000. Hij zou het over de grens kunnen verkoopen voor f 3400. Bij onderzoek bleek, dat het pakje salicvl be vatte, ter waarde van f 1.25. Rechtzaken. GERECHTSHOF LEEUWARDEN Mr. J. J. Quinlus vraagt ontslag De president van het gerechtshof te Leeu warden, mr. J. J. Oumtu6, heeft tegen 1 Januari ontslag gevraagd. Inschrijving in het Handels register verplicht? De Ziektewet heeft heel wat strubbe lingen in de maatschappelijke orde veroor zaakt. Zoo is de rechtelijke positie, van de ingevolge die wet opgerichte bedrijfsvereeni gingen nog steeds niet afdoende geregeld Onder meer is nog altijd de vraag onbeant woord gebleven of zulke vereenigingen zich in het Handelsregister moeten laten in schrijven. Deze inschrijving kost slechts f5 maar niettemin loont het volgens het be stuur van de Gemengde Bedrijfsvereeniging de moeite de kwestie eens principieel te laten uitmaken. Deze vereeniging ldet gis termorgen haa.r gemachtigde mr. W. P. M. van der Loo, te Den Haag, de zaak voor den kantonrechter bepleiten. Gedaagde in dit geval is feitelijk het bestuurslid der Ge mengde Bedrijfsvereeniging mr. L .G. Kor- tenhorst. De ambtenaar van het O.M. concludeerde dat in deze principieele kwestie met hel minimum van f 0.50 boete of 1 dag hechte nis kon worden volstaan. Hij was echter heslist van meening, dat de Gemengde Be drijfsvereeniging in het Handelsregister moet worden ingeschreven. De vereeniging maakt aldus de ambtenaar winst en is ergo een handelszaak in den ein der wet Mr. Van der Loo stelde hiertegenover (na eenig gelach te hebben verwekt door zijn verklaring, dat hij de straf „een beetje te veel" vond), dat z.i. de vereeniging een publiekrechtelijk orgaan is. Nu zegt de Han delsrcgisterwet, dat van verplichte In schrijving zijn uitgezonderd de publiekrech telijke lichamen. De bedrijfsvereen. voert de sociale verzekering uit overeenkomstig de Ziektewet. We hebben in dit geval, merkte mr Van der Loo op dus te doen met publiekrecht De privaatrechtelijke verzekering moet vol gons het Wetboek van Koophandel schrifte lijk worden aangegaan bij een akte, „polls*" genaamd. Bij de bedrijfsverzekering nu is er geen sprake van een polis; er bestaat daar slechts een schriftelijke verzekering. Voorts voerde mr. Van der Loo ook aan dat de bedrijfsvereeniging geen wederkee- rige verzekeringsmaatschappij is. Zij bezit geen rechtspersoonlijkheid, wat met de we- derkcerige verzekeringsmaatschappij wel 't geval is. Mr. Van dor Loo herinnerde verder aan Radio Nieuws. HUIZEN (1S75 M-: lang door het Dam lionsten. 10.30 Tjjds NCRV. 10 Tijdsein. 10—10.30 eskoortje der Korte Zieken- ein. 10.3011 Korte Ziekeu- »r Ds. C. J. Hoekendijk. Vrij Evang. Predikant te Bussum. 2 Tfideeln. 2—2.4-5 Gramofoon. 2.45—3.45 Cursus Fraaie Handwer ken. te geven door Mej. G. Ably. 4 Tijdsein 45 Zlekenuurtje te lelden door Dr. H. Schokking to "s-Gravenhage. Muzikale medewerking verleenen de heeren J. H. en H. Smit Duyzentkunst. 6 Tuo- seln. 56.30 Concert: Mej. Annte Hcrraes, alt, G Beths. viool. 1'. Hal>?ema. piano. 6.30—6.4o Cursus knippen en stofvcrsleren. te geven door het Instituut ENSAID. 6.45—7.15 Cursus Maleisen tc geven door Raden S. NSmpoeno. Leeraar MTS. en Koloniaal Instituut te Amsterdam. 7.4-5S Politieberichten. 8 TUdsein. 8—10.16 Uit™ ,'ond afgest irtlissie der drie Geref. Jeugdbonden. Sprekers: De he< Zijlstra, lid van de Tweede K van den Ned. Bond Jon geil ngs-Vereen. op Geref. grondslag. Mej. T. Torenbeek. Presidente van den Bond van MeUJes Vereenigingen op Geref. Grondslag in Nederland De beer J. C. Francken. voorzitter van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Muzikale medewerking verleenen: Het NCRV. Dameskoor, Het Utrechtsch Militair Dubbelkwnrtet. Het Chr. Radio-Orkest. 10-1510.25 Pensberlcthen van Vax Dias 10.25—11.30 Gramofoon. HILVERSUM (298 M„ na 6 uur 1071 M.) AVRO 8 TUdsein. 8.01—9.45 Gramofoon. 10 Tijdsein. 10.01—10.13 Morgenwijding. 10.20—12 Ochtend concert 12 TUdsein. 12.152 Middagconcert. 2.30—3.30 Gramofoon. 3,30—4 Halfuur voor de vrouw. 44.30 Zlekenhalfuur. 4.305 Gramofoon. 56.45 Concert.6 Tijdsein. 6.457.15 Sportpraatje 7.15—7.45 Radio Volksuniversiteit 8 Tijdsein, 8—8.15 Praatje. S.15 Aan-sl. muziek te A'dam, 10.15 Nieuwsberichten 10.30—10.45 De Terek- Kozakken. 10.4512 Gramofoon. de beschouwingen, die in de'Tweede Kameii reeds aan dit onderwerp zijn gewijd. Hij besloot met als zijn conclusie uit tei spreken, dat de Gemengde Bedrijfsvereeni ging niet behoeft te worden ingeschreven op grond, dat zij is een publiekrechtelijk orgaan, subsidair, dat zij niet is koopman in den zin der wet. De kantonrechter bepaalde de uitspraak in deze belangrijke kwestie op heden over 14 dagen. MOORD EN DOODSLAG Op 10 Augustus 1929 heeft dc 36-jarigd houtbewerker A. R. te Waddinxveen zijn buurman met een scheermes vermoord. Op 14 Februari j.l. stond K. terecht voor de Rotterdamsche Rechtbank, en werd we gens moord veroordeeld tot een gevangenis straf van 8 jaar. In hooger beroep veroor deelde het Hof in den I-Iaag verd. op 23 April tot 12 jaren gevangenisstraf. Gister had K. zich voor het Amsterdam-* sche Gerechtshof te verantwoorden wegens moord, subs, doodslag ,subs zware mishan deling, den dood tengevolge hebbende. De advocaat-generaal achtte K. schuldig aan moord met voorbedachte rade, eischte vernietiging van het vonnis van de Rotter- damkche Rechtbank en opnieuw recht doende do veroordeeling van verdachte tot een gevangenisstraf van 15 jaar. K. bleef schijnbaar onverschillig. Uitspraak 14 October a.s. Naar wij vernemen zal Jan Hoek, die door de Rechtbank wegens den moord te Bennekom tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, op 30 October a.s. in hooger beroep voor het Gerechtshof te Arnhem te recht staan. Het O. M. bij de rechtbank te Maas tricht 'eischte tegen J. H. H. 5 jaar gevange nisstraf wegens moord in dronkenschap op zijn vriend. De rechtbank te Roermond veroordeel de don slager H. H. uit Stamproy, die naar aanleiding <van een kwestie over een kip den zoon van den landbouwer Donders een doo- delijken steek toebracht en ook den vadei* van het slachtoffer zwaar verwondde, tot ier jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was acht jaar. PIEPNEUS EN BIBBERSNOET Nadruk verboden, i 19. Maar mevrouw had ons gauw in de gaten. Wacht, ze z o u ons wel eens even tjes...... Ze liep de gang in en greep haar man's paraplu, die in den paraplubak stondenToen kwam ze met groote stap pen terug en lichtte de paraplu hoog boven haar hoofd op, om ons er mee te vermor- 20. Maar, o jongens, dat had je moeten zien. We hebben ons slap gelac:|en! De twee muizen, die naar do gang gevlucht waren, zaten toevallig juist in diezelfde paraplu en kwamen er nu wip! wip! achter eikaar uitspringen, tot groote ontzetting van me vrouw! Ze gooide dc paraplu zoo ver als ze 'm zien kon! (Word! Vrijdag vervolgd)' Een verhaal van levensroeping; en kinderverzorging' Uit het Engelsch van DORA OLIVE THOMPSON J. VAN ZUIJLEN HOOFDSTUK I. Juni Jcslyn. Het was tooh zulk een comfortabel ver trek, die groote bibliotheek van de oude pastorie, waarin klaarblijkelijk druk en prettig gewerkt, woe met haar rijen veel- iï.kte boeken, haar lage sofa met door- cte veeren, cn haar gestoffeerde arm stoelen, kaal cn glimmend op de zi Hing on en bij de naden. i wat gaven die meubels duidelijk de! fanii lie-gespliii-wlenis weer! 13e inkt. vlekken op de tafel, in 't midden, veroorzaakt dooi de ongeduldige jonge Joslyntjes bij hun les sen; de krassen en kerven aan de pooten, die Leslie met „blijvend" succes had aan gebracht met haur nieuwe zak schaar; do inkepingen aan den deurpost, cLie Juni's groei demonstreerden de wijd-urtgevloeide inktvlek op het roode karpet, diie allien her innerde aan den dag toen Jed. die besloten had 6 till lotjes de piano te stemmon, in liet instrument een muis iha4 vergast, en, achteruitspringend, Ihet inktstel van de ta fel had ge©tooien, en terstond besloten had nooit of te nimmer piano-stemmer te willen wo-rden neen, nooit! En ond-er al dat leven in die kamer had de oude klok, met haar witte gezioht op dep hoogen schoorsteenmantel, rustig ge tikt. met verwonderlijk vluggen gang zier spoedend op avonden van scherts en spe» en zeurend met ongelooflijke traagheid ge durende de lessen of de piano-oefeningen. Zij zalen n-u om de tafel geschaard, al de jonge Joölynljes, vergaderd in familie-raad Ted aan het hoofd van de tafel, innerlijk niet zonder vrees over de verantwoordelijk heid. die rustte op zijn schouders als het nominale hoofd van de verweesde familie, maar een enorme n doch niet-erkendon steun vindend in de tegenwoordigheid van zijn oudste zuster, Nan. Nan \va6 getrouwd en haar eigen dochtertje, Su6an, zat slape rig te knikkebollen tegen haar lievelings tante Juni. aan den arjderen kant van de tafel. Nan was juist bezig groot nieuwe mede te deelen. „Ik wij zouden niet kunnen verdra gen de oude pastorie te zien verkoopen en in andere handen overgaan," zei ze lang zaam, klaarblijkelijk uiting gevend aan al ler onuitgesproken gedachten. „Natuurlijk, als ze eigendom van de kerk was geweest, ja, dan zouden vv-e er uit hebben móeten trekken, zoodra pa stierf; maar het is ons eigen huis, zooals je weet, en wij hebben besloten, Jim en ik enSusan," dit met een lachje naar de overzijde, „dat wij het huis zullen aanhouden en hier gaan wonen, en dan zal de pastorie altoos een tehuis zijn voor jelui allemaail." Er viel een stilte een eerbiedige stilte bijna. Zij hadden den verkoop en derhalve het verlaten van de oude pastorie onder het oog gezien, bijna geaccepteerd als onaf wendbaar. En de wetenschap, dat het nu tooh hun eigen-dom, of althans in de familie zou blijven, gaf een buiten-gewone oplucli- De stilte werd gebroken door een jongens achtige uitroep van Leslie. „Lieve schepsel", zei hij, „jullie zijn boven ste besten, hoor, Nan, jij en Jim!" „Het ie een kolossale verlichting", zei Ted, en Naai lachte even over den ernst in zijn jonge stem. „Ik zat er juist over te denken, wat we zouden moeten doen. We konden natuurlijk verkoopen; maar dan zou het eenige tehuis dat we hebbon ook weg zijn. Maar als het werkelijk voldoende voor jullie is, Nan, voor jou en Jim, dan zouden we allen wonderlijk geholpen zij:.' „En zaJ ik", vroeg Mollie, een lang, mager meisje van dertien, gretig, „zal ik dain naar school gaan en eiken dag weer naar de pastorie komen, net als altoos?" Nan bukte zich voorover en streelde ge- ruslstellend haar handen. „Precies als altoos, kindje; we zullen ons best doen, om het net zoo, te hebben als al toos!" Alleen Juni zei niet6, maar zij drukte sla perige Susan nog dichter tegen zioh aan, tot dat ze vragend opkeeik. „Wat is er, tante Juni?" En Juni verzwakte den druk van haar arm, maar haar oogen schitterden. Ted ging nil over tot het stellen van eeni ge vragen, clie bewezen, dat hij er haring cf kuit van wilde hebben. „Je bedoelt", vroeg hij Nan, „dat je Mollie bij je wilt houden, totdat ze van school en ik verdienen al, cn dus zullen wij natuur lijk kostgeld betalen, als wij hier zijn". Fed voelde, dat hij zioh buitengewoon practisch betoonde. „En o. eh.... Juni.... en Tusschen Ted en zijn zuster Juni had al toos een zeker zwak, onbepaald antagonisme, bestaan, iets zooals tu660hen menschen die niet met elkaar kunnen opsohieten, omdat ze niet met eikaar harmonieeren. „Wel", vroeg hij, met een zweem van op komende geprikkeldheid in zijn stem, „wat zul jij, Juni?" Het meisje legde haar vrijgebleven elle boog op de tafel en keek naar het bruine behangsel-papier qp den muur tegenover haar. „Bijna", dacht. Nan, „alsof zij er recht doorh-eon kijken kan". „Ik weet het niet", gaf Juni na een lange poo6 van haast drukkend zwijgen, eindelijk ten antwoord. „Ik weet het niet, Ted. Ik heb gedacht „Het schijnt, dat je de laatste zes maanden niet. anders hebt gedaan, dan dunken. Wat dunkt je van een hanclelscunsus?" „Nee". Juni's krullend hoofdje gaf een licht ontkennend knikje, haar handen vie len lusteloos in haar schoot „Nee!" „Maar waarom niet?" „Och, daarom niet", zei Juni, „daarom niet!" Toen zag ze, of voelde ze, duidelijk, Teds ongeduld. „Ik zou niet graag het overschotje willen zijn, Ted, als ik stcnografiste, of, op zijn beet, secretaresse van iemand zou war den. Daar zit geen toekomst in. O, ik wil niet graag alleen maar bestaan. Ik hub behoefte om te leven!" ,Het komt me voor, dat je hoe eer hoe beter met bestaan moet ophouden en mot leven beginnen!" Tod plukte ongeduldig aan zijn pas opkomend snorretje. Hij had een vaag gevoel, dat Juni en Nan om hem lachten, en Ted vond het afschuwelijk te worden uitgelachen. Zijn geprikkelde stem ming werd nog verhoogd door Mollie's ee in volgende opmerking. „Ik moet je zeggen, Ted, ale je zoo hard aan je snor trekt, je gauw op de bovenlip terecht zult komen". Nan lachte hardop. Ted keek leelijk, m..„. besloot toen plotseling zijn waardigheid te verdedigen, door de opmerking volkomen te neg ee ren. „Trouwen? O, Ted!" Juni's laoh klonk vroolijk op. „Je bént toch moppig! Wel, 'in de eerste plaats heeft niemand me gevraagd. En, Ted", zij liet haar stem tragi"-komiMih dalen .„misschien zal niemand het poit doen!" Ted negeerde alweer de opmerking. „Waarom word je dan geen onderwijze; Je hebt altoo6 veel van kinderen gehouden „Dat doet ik nog", zei Juni, nu ernstig genoeg; „maar het is net, ik heb een ge voel als ja alsof ik het er niet goed zou afbrengen!" „Je zutt als Je niet oppast het er al leen goed afbrengen, als je voortgaat met niete-doen". Ted stopte met een brute be weging zijn handen diep in zijn zakken en fronste boos zijn wenkbrauwen. „Ted", viel Nans diepe, rustige stem in, „Juni heeft daar gelijk in. Je moet geen ba trekking als onderwijzeres aannemen, zon der dat je gevoelt, er iets van te kunnen maken. Daar heb je nu die kleine Dora Waller, de dochter van den nieuwen douii- nó, zooals je weet Ze werd opgeleid voir onderwijzeres, en hééft ook les gegeven, maar toen kwam ze tot de ontdekking dat ?e Jiet afschuwelijk jvond, Zij zal zoo pooit wat bereiken, Ted, nooit!" Teds voorhoofd was opgeklaard als bij toovenslag. „Ze is op 't oogenblik buiten betrekking, is 't niet? Ze kwam gisteren aan do Bank „Wat kwam ze aan de Bank doen?" Fr klonk groote nieuwsgierigheid in Jums stem. „Ik verondenstel eh dat je wilt imed- nueeren, dat ze aan de Bank kwam om mij te zien?" „Ted! kwam* Nan opnieuw tusschon- beide, met een onmiskenbaar lachje in haar stem „zoo mag je Juni's bedoeling niet verdraaien. De opmerking was volkomen on schuldig. Ik vermoed, dat Juni zich herin nert, net zooals ik, dat wij, als dochS» win een dominee, niet veel reden liadSn om naar een Bank te gaan". Plotseling stond zij op. „Kom, Susan, lie veling, daar is pappa". Een jonge man, met blauwe oogen, kwam binnen, opgetogen begroet door de kleine Susa n. „Ik veronderstel", aldus richtte hij zich in het algemeen tot den familieraad, „dat moeder Nan jullie alles heeft verteld beu-ef fende de pastorie?" „Ja, ik heb het hun gezegd", antwoordde Naln, „en, Ted, ik zou willen dat je er aan wilt denken" er was ditmaal geen lach in haar stem ,ik zou willen, dat je altoos je zult herinneren, dat de pastorie een tehuis moet blijven, in den hesten zin van h woord, net zoo lang als Juni on Mollie cn de rest van jelui het noodig hebbon". Juni öprong plotseling op cn liep op haar zuster toe. „Nanl" riep ze, ,o, Nanl" Maar de steviga hartstochtelijke handdruk wa6 heel wat wel-» sprekender dan deze paar woorden. b- (Wordt ycrvolgdi J

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3