Televisie in Kleuren Bell Telephone Manufacturing C2r „BELL" KWALITEITS PRODUCTEN Woensdag 1 T)dóbef T93Ö Solied Nieuw Billijk PHILOMELA Electro - dynamische Luidspreker, geld' momenteel als de beste op de f QC Radio-Tentoonstellftng te Londen 1 VAN HOUTEN Co. Groothandel in Radio en Electrische Materialen Hooidrift 167-169, Rotterdam, Tel. 33161 Radiogenot - toestel „PHILOMELA" Directe aansluiting op lichtnet, in sierlijke eiken salonkast, met eleclro- dynamische luidspreker. Munt uit door beschaa'.de en X pen héldere weergave. OngeCven. in prijs en kwai. Compleet fcwV» VAN HOUTEN Co, Groothandel in Radio en Electrische Ma erialen Hooidrift 167-169, Rotterdam, Tel. 33161 f Hooggespannen zijn de verwachtingen [welke het publiek, koestent omtrent de mo gelijkheden der televisie, het ziien van ge beurtenissen, bewegende voorwerpen, enz. op grooten afstand door middel van de Of zulke verwadh'tóngen binnen af zien- baren- tijd gerealiseerd zullen worden, is nog een open vraag voor de technici, al is ook hij hen het vertrouwen in de toekomst der televisie zeer groot. Ondanks een ge zond enthousiasme zijn het juist de tech nici, die weten hoe groote en hoe vele moei lijkheden nog op dit terrein moeten wor den overwonnen en in hun uitlatingen om trent de toekomstige mogelijkheden wordt 'dr or hen een groote greeerveerdlheid be- Vooraanstaande personen in de radio-in- üuetrie, gaan van de stelling uit, dat men niet bij het publiek verwachtingen mag op dekken, als daar niet binnen redelijken tijd .aan voldaan kan worden en de meeriing is idan ook. dat niet op groote 6öhaafl televisie moet worden uitgezonden of dat het ge bruik èn. de fabricatie van ontvangtoestel len daaï-voor mag worden aangemoedigd, daar televisie nog geheel ligt op het terrein jder laboratoria en der goed onderlegde ama teurs, omdat er nog geen vaste lijnen zijn gevonden waarlangs het waarschijnlijk lijkt dat deze tak der techniek zich zal ontwik kelen en dus de aankoop van een ontvang toestel voor den gemiddelden luisteraar, of in dit geval kijker, moet worden ontraden, .omdat met vrij groote zekerheid kan wor- Iden voorspeld, dat zulk een apparaat spoe dig verouderd en waardeloos zal zijn. Dat wil nog niet zeggen, dat men met 'de handen in de schoot zit en afwacht, i Integendeel. Het is juist in de groote laboratoria, dat [ernstig en volhardend gewerkt wordt op dit gebied. Men is zelfs al bezig met kleuren televisie, bet zien door middel van de radio [van gebeurtenissen, enz. op grooten afstand in natuurlijke kleuren. Het lijkt misschien al te vooruitstrevend Om met zooiets le beginnen als de tegen woordige zwart-wit televisie nog betrekke lijk in embryonalen staat is, maar als men de zaak eens wat nader beschouwt, blijkt puiks volstrekt niet het geval te zijn. Bij' de ontleding van een beeld in beeld punten zooals zulks fihans geschiedt, zou het toch veel natuurlijker zijn, dat die beeld punten zich van elkaar onderscheiden in kleur dan in intensiteit. Een schilder toch >verk't ook met verschillende Meuren en [combinaties daarvan en belicht niet zijn idoek op elk punt anders. Bij de kleur-tele- yisie wordt dan ook gewerkt met een j,kleurvariatie-systeem" en correspondeeren de kleuren met bepaalde impulsies; elke kleur komt als het ware overeen met een soort morse-teeken. Daardoor 6chijnt het mogelijk te zijn, niet alleen het aantal beeldpunten belangrijk op te voeren, maar ,ook zou daardoor een gunstiger verhou ding ontstaan tuesdhen het uitgezondene en JJitbreidmg Radio-Kootwijk 'I Eert „nieuw" Kootwijk naast een jsoudverrezen. Het Rijksradiostation Kootwijk heeft in den Laatsten tijd een groote uitbreiding ondergaan, speciaal "wat betreft de korte- golf-zenders en de antennes. Op een kwartier afstand van het oude Eendgebouwtje is thans een geheel nieuwe korte golf centrum ontstaan. Hier zijn nl. drie nieuwe steonen gebouwtjes vaar een- tvoudige constructie opgericht. In het eerste dezer gebouwtjes zijn vier telefonie-zenders opgesteld, die nog steeds tot de grootsten der wereld behooren, en hóewei deze in hoofdzaak bestemd zijn voor het telefonieverkeer naar Ned.-Indië, kun nen zij ook voor het telegrafievenkeer naar Küt land dienst doen. In het tweede gebouwtje bevinden zich de nieuwe telegrafiezenders, terwijl het id-erde voor verdere uitbreiding zal dienen. Op het terrein der lange goLf is een zen der voor het verkeer met Spanje, Portugal, Italië en Palen gebouwd. Rechts ,van de hoofdingang bevinden zich de zenders P.C.K. (golfl. 16,5 M.) en P.D.K. (golfl. 28.5 M.) Liink6 van deze ingang zijn de zepders P.C.V. (16.85 M.) en P.D.V. (38,3 M.) opge steld. Alle zenders werden ontworpen en ge construeerd door de Rijkstelegraaf Een be langrijk deel der onderdeelen werd ver vaardigd in de uitstekend geoutilleerde werkplaatsen van de Rijkstelegraaf; zooveel mogelijk werd gebruik gemaakt van onder deelen van Nederlandscb fabrikaat Veel zorg is besteed aan de beveiligings maatregelen. In de eens te plaats zijn de zen ders door geheel metalen kasten afge schermd, zoodat onder spanning staan ie deelen onmogelijk kunnen worden aange raakt In noodgevallen kunnen met een enkele drukknop op het schakelbord in de betrokken zaalhelft alle spanningen auto matisch worden uitgeschakeld. Het tweede zendgebouwtje biedt plaats aa.n acht kortegolf telografiezenders. Waar op bet oogenblik vijf zenders bedrijfsklaar zijri, zullen de drie overige vermoedelijk in den loop van dit jaar nog gereed komen. Van deze vijf zenders zijn er drie bestemd voor de afwikkeling van bet verkeer met Noord-Amerika. De beide andere zenders zullen gebruikt worden voor de nieuwe radio-telegraafver binding met Bueno6-Aires waarvoor reeds een overeenkomst gesloten Is. De zenders zijn ongeveer van dezelfde Constructie als de telefoniezendeirs. Voort6 is een vensterker- en controle- Jmimar M sen apart gebouw ondergebracht. schadelijke invloeden van buiten, zooals at mosferische storingen en aluiereffeot (fa ding.) Hoewel de belangrijkste details natuurlijk nog geheim gehouden worden, kan toch reeds worden medegedeeld, dat het beeld in den zender op de normale wijze wordt af getast; de taetstraal valt' dan in een op tische analysator, waar hij in zijn kleur- bestanddeelen wordt opgelost, hetgeen bier- op berust, dat elke kleur een andere golf lengte bezit. Bij elke kleur behoort een aparte goll- kring waarin telkenmale een impu'sie wordt opgewekt-, al6 de betreffende en er mede correspondeerende kleur in den licht straal voorkomt De goïfkringen worden punt voor punt af getast en de naast elkaar daarin opgewekte impulsies worden don achter elkaar aan een relais doorgegeven. In totaal zijn 12 h 15 zeefkringen noodig. Bij den ontvanger worden de achter el kaar aankomende impulsies door synchrv nieeering weer naast elkaar gelegd en aan hun bepaalde kringen toegevoerd, waarin lichtbronnen met overeenkomstige kleuren zijn geschakeld. De dan gekleurde stralen der lichtbronnen worden door een lenzen- systeem gebundeld en na het doorloopen van de Nipkowsche schijf geprojecteerd. Met dit nieuwe vérzien-systeem i6 het mogelijk om beeld en spraak op dezelfde golflengte uit te zenden, hetgeen met an dere systemen nog niet mogelijk is geble ken. In Engeland en in Amerika geschie den de toonuitzendingen over een andere golflengte dan de bijbehoorende beelduit zendingen. Hier heeft men dus het groote voordeel, dat voor de uitzending van beeld en toon met één golflengte kan volstaan worden, zoodat veel minder plaats in de aether wordt ingenomen. ffliet nieuw, doch niet verouderd, De Bicone-luidspreker Onze tijd brengt inderdaad op alle ge bied veel nieuws, en tot op zekere hoogte is dit toe te juichen. Vooral op radiogebied is 6chier lederen dag verandering* en verbetering waar te nemen. De rustelooze ontwikkelingsgang in de techniek werpt ongetwijfeld voor menigeen zijn kostelijke vruchten af maar verzwegen mag toch niet wojden, dat zich bij het belanghebbende publiek een gevoel opdringt van onbestendigheid, in vele ge vallen tengevolge van de ombezonkeriheid der ontwikkelde ideeën. Ongetwijfeld is hieraan het publiek zelf mede schuldig. Aan een rustig uitwerken der problemen kan tegenwoordig bijna niet meer worden gedacht. Nauwelijks is er ook maar ijts uitgelekt van een min of meer belangrijke vinding, of pers en publiek eigenen zich het nieuws toe en jagen uitvinder en fabrikant naai de openbaarmaking en beschikbaarstelling voor het publiek. Gunstig steekt bij deze fêiten af de reeds voor vele jaren plaats gevonden hebbende ontwikkeling van den alom bekenden Bi cone-luidspreker, een product van jaren lange studie en Droefneming van de Bel) Laboratoria te New-York, Rieeids in 1923 deed dit -product zijn intrede op de Euror peesdbe radiomarkt. De deugdelijkheid-van dit product kan voorzeker niet beter in bet licht worden gesteld, dan door te wijzen cp het feit, dat de Bicone nog steeds in zijn oorspronkelijken vorm doorgaat a-ls den besten electro-magnetiechen luidspreker. Terloops zij opgemerkt, dat van het be gin af alle constructies van den Bicone ge dekt zijn door patenten. Van deze patenten werden aan meerdere fabrikanten licenties verleend, doch het is eigenaardig, dat het tot nu toe geen van de licentie-houders mocht gelukken om een product op de markt te brengen, dat in alle opzichten den oorspronkelijken Bicone evenaart. Om te geraken tot een natuurgetrouwe weergave van datgene, wat ten dienste van de radio-uitzendingen wordt voorgedragen, is een nauwkeurige studie noodig van bet geheele reproductie svsteem, welke begint bij de microfoon, opg-steld in een zorgvul dig ingerichte studio, en ten slotte eindigt bij den luidsprekerin zijn omgeving. Een boofdvereisebte van den luidspreker is, dat deze de toegevoerde wisselstroom - trihingen, welker geaardheid overeen ko men met de geluidstrülliingenopgewekt door de voorgedragen muziek, op doelma tige wijze weder omzet in geluidstriillingen. De luidspreker bestaat, zooals bekend is, uit twee deelen: ■le. een passend mechaniek, in het alge meen een electro-anagnetisch apparaat, dat de electrische trillingen omzet in mechani sche en 2e. het koppelsysteem, waarmede de me chanische trillingen worden overgebracht naar de omringende lucht. Het mechaniek, dat is toegepast in den Bicone-luidspreker, bezit een nauwkeurig uitgebalanceerd ankorije, geplaatst in een symmetrisch magnetisch veld, dat niet on der invloed staat van eenige magnetische trekkracht-, wannéér d-oor den luidspreker geen stroom vloeit. Dit is als een groot voordeel aan te merken, daar hierdoor de vervorming wordt vermeden, welke op treedt bij elk apparaa.% waarbij het anker eenzijdig wordt aangetrokken. Bij het ge balanceerde systeem kan bovendien een zeer krachtig werkend magneetveld woe den toegepast, wat de gevoeligheid van den luidspreker uitermate verhoogt. Wanneer de wissel6troomen door de spoelen van den apparaat vloeien, wordt het anker in tril ling gebracht. Deze trillingen worden ou j een passende wijze overgebracht op het reeds bovengenoemde koppelsysteem. In het algemeen onderscheidt men twee typen van koppelsystemen, n.l. het systeem met een kleine trilplaat, voorzien van een hoorn, en dat met een groote trilplaat, zon der hoorn. Als koppelïngsapparaat werkt de hoorn zeer nuttig en volgens de moderne werkwijze, eveneens een product van de reeds genoemde Bell Laboratoria, is het gelukt de vyeergave van elke toonhoogte op alleszins bevredigende wijze tot oplossing te brengen. Om echter de lage tonen van het bas-register te kunnen weergeven, moet aan den hoorn een buitengewoon groote afmeting worden gegeven, waardoor de toepassing van dit sy steem eenigermate beperkt wordt. Daar waar men over voldoende ruimte be schikt om zulke groote hoorns, welke dan in rechten of opgerolden vorm zijn vervaardigd te kunnen plaatsen, wordt dan ook gaarne van den hoornluidspreker gebruik gemaakt Menigeen zal hij openlucht-demonstraties deze apparaten hebben opgemerkt en zich hebben kunnen overtuigen van hun bijzonde re prestaties, zoowel kwalitatief als kwanti tatief. Teneinde den Bicpne geschikt te maken voor het normale particuliere gebruik, werd het systeem met groote trilplaat toegepast. Dit6ysteem brengt weder zijn moeilijkheden mede. In plaats van de lichte luchtlaag, welke zich in den mond van den hoorn be vindt, moet hier een trillingslichaam in be weging worden gezet met eigen massa en elastische eigenschappen. Bij den Bicone-luidspreker vervaardigd door de Bell Telephone Manufacturing Co., bestaat het trillingslichaam uit een papieren conus van ongeveer 45 c.M. diameter. Het materiaal, de vorm en afmetingen zijn zóó gekozen, dat een juiste verhouding bestaat tusschen het gewicht en de stevigheid, een probleem dat min of meer ingewikkeld ie omdat het materiaal eveneens in staat moei zijn om het hoofd te bieden aan de wisse lende invloeden van de atmosfeer, waarbij vooral niet mag worden vergeten, dat ook aan de homogeniteit van het materiaal hooge DE „BICONE", DE OUDSTE CONUS-LUIDSPREKER, BLIJFT SINDS 1923 DE ONOVERTROFFEN ELECTRO MAGNETISCHE LUIDSPREKER. DE STERK VERLAAGDE PRIJS BEDRAAGT THANS55." VRAAGT NAAR DE VERDERE LAAGFREQUENT TRANSFORMATOR 49-B. DE THANS ZOO BEKENDE MINIATUURTRANSFORMATOR. VERHOUDING 1:4 VERSTERKERLAMPEN. SPECIAAL VOOR DISTRIBUTIE BEDRIJVEN. VERMOGEN 50 WATT 85." 5.75 NIEUWE PRODUCTEN VERSCHENEN VOOR HET THANS BEGONNEN RADIOSEIZOEN: ELECTRODYNAMISCHE LUIDSPREKERS. ZONDER EN MET AFZONDERLIJKE BEKRACHTIGING a i 65." ELECTRODYNAMISCHE LUIDSPREKERS. INGEBOUWD IN FRAAIE KAST VAN KAUKASISCH NOTENHOUT s S ƒ100." VIERPOLIGE MAGNEETSYSTEMEN I 5 10.50 SCHELDESTRAAT 162 •S-GRAVENHAGE Een afbeelding van 'den JTir' "der eischen moesten worden gesteld. Zonder nu verder in te gaan op de meer wetenschappelijke beschouwingen omtrent het optreden van de verschillende soorten van trillingsvérschijnselen van het conus- vormige lichaam, kan worden naar voren gebracht, en elke proefneming zal zulks be vestigen, dat de juiste constructie van het drijvende mechaniek in samenwerking met het juist bemeten trillingslichaam, hebben geleid tot een product van zóó bijzondere kwaliteit Dat echter een gevoelige en eerlijk weer gevende luidspreker ook een radio-ontvang toestel verlangt dat geen fouten vertoont, spreekt haast vanzelf on behoeft hier niet verder te worden besproken. Het verdient echter nog wel vermelding, dat dc Bicone thans ook wordt vervaardigd met grooteren conus n.l. met middellijnen van 60 en 90 c.M. De Bicone-luidspreker behoeft niet uit sluitend te worden toegepast in aansluiting op een radio-ontvangtoestel, Ook voor aan sluiting op radio-distributienetten worden' Bicones in den handel gebracht; zij worden dan voorzien van speciaal voor dit doel ver vaardigde spoelen. W. Tijen bezoek aan Kunstzaal Edison Als men spreekt over Kunstzaal Edison, dan gaan als vanzelf onze gedachten naar de Crystalphone-ontvangtoestellen en ver sterkers, naar de ongeëvenaarde Farrand- luidsprekers en in onze verbeelding door leven we opnieuw de vele uren van intens muziekgenot, welke het beroemde tweetal Crystalphone en Farrand ons vermocht to schenken. Er zijn toestellen, welke zeer selectief zijn, er zijn er, die buitengewoon gemakke lijk te bedienen zijn oï waarmede het mogelijk ds, misschien wel honderd verschil lende zenders op één avond te beluisteren. Er zijn toestellen in prachtige kasten, echte specimen van meubeltmakerskunst, waarvoor de fijnste en kostbaarste houtsoor ten worden gebruikt, er zijnja wat niet al. vindt men tegenwoordig op het gebied van radio-apparaten. Maar wat men heel zelden vindt, dat zijn •toestellen, wetlker weergave boeit vanaf het eerste uur, dat zij hun plaatsje in huis hebben ingenomen en die blijven boeien na honderden, na duizenden uren wel dooi hun 6öhier volmaakte weergave. Dergelijke apparaten zijn maar hoogst zeldzaam. Kunstzaal Edison echter ds daar een specialiteit in. Niet, dat de toestellen "dezer firma on selectief zouden zijn, of moeilijk in de be diening of men er niet alle stations op kan krijgen, waarnaar het de moeite waard is i-Lamps. Crystalphone te luisteren, maar de meest op den voor grond tredende eigenschap der Cryeta»- pthone's is hun weergave-kwaliteit. Als men zulk een toestel hooft, moe; men onder den indruk komen; moet men vergeten, dat het een radioapparaat is; kan men niet anders, dan zich laten wiegen op die verrukkende deining van klanken, van klankkleuren, die wéér zijn tot in hun fijnste nuances. Zeker, Cr ystalphone-toest ellen kunnen worden geleverd in alle soorten kasten, vanaf het eenvoudige eikenka6tje tot het meest voorname meubel toe en de appa raten zijn zeer selectief cn hebben voorts alle andere eigenschappen van goede radio toestellen, rnaar dat alles vergeet men ora een domineerende eigenschap: de ver bluffende klankrijkdom en toon- Bij een voed toestel behoort een goede luidspreU. r Daarom importeert Kunstzaal Edison den Farrand Inductor luidspreker. Staken we onze, misschien wat poëtisch getinte lofzang en laten we een paar nuchtere tech nici, vooraanstaande radio-experts aan hel woord: J. Corver in „Radio-Expres", „In de uitvoering aan den Farrand In ductor gegeven, wordt, bij gebruik van een klankscherm, evenals voor een eleotro- dynamische luidspreker, naast een prach tige weergave der lage tonen een heldenheid van geluid in de hooge tonen verkregen, die moeilijk is t6 evenaren- De Inductor-dynamische luidspreker is een bewonderenswaardige vinding, waar van o.i. met recht groote verwachtingen wo-den gekoesterd. Voor het eerst na don komst van don electro-dynamischen luidspreker staan wij hier weer voor een min of meer revolutio nair nieuwtje, dat ook nog het practischo voordeel bezit van zich te leencn tot eon zeer robu6te, weinig beschadigbare con structie Ir Max Polak zegt in „Eleotra": „Tengevolge van de schitterends electrl srhe constructie geeft de Inauctr..- met een bepaalde input hetzelfde resultaat ns een luidspreker van 't electro-dyninusche typ* De verschijning van het Inductor dvnami sche type beteekent een grooten 6tap v >or waarts op luidsprekergebied". W. A. A. Grul schrijft in „Eleotra" „Deze nieuwe constructie is lenm.nsfe I ^uiiru.üju-djg aan d0 allerbeste electro dy namische en overtreft deze waarschijnlijk zelf6. terwijl de nadeelen van de electro* dynamischen luidspreker vermeden zijn, Zelf6 bij aansluiting op een 50 Watt ver sterker vertoonde de Farrand InductoB geen verschijnselen van overbelasting en daarbij openbaarde zich een klankrijkdom! van zeldzame schoonheid" Het weekblad „Radio Wereld": „De olou van de luidsprekerinzendingen is echter de Farrand Inductor Dynamic. De weergave van dezen luidspreker is in derdaad buitengewoon, wij kunnen ons niet herinneren iets dergelijks eens eerder t9 hebben gehoord". Als deskundigen zich zóó uitlaten ovel hetgeen Kunstzaal Edison den muzieklief hebbers biedt, hebben wij dan te veel ge zegd aan het begin van dit'artikel, toen we in eerlijk enthousiasme spraken van een. schier volmaakte weergave? Een bezoek aan tiet laborato rium ran Radio Moerdijk Radio Moerdijk, Adelheidstraat 97, den Haag js een firma, welke afwijkt van an dere fabrikanten op radiogebied. Het eigen aardige is n.l. dat artikelen, door haar ge fabriceerd, alle uitvindingen zijn van den directeur van Radio Moerdijk, den heer W, A. J. Moerdijk. Wij zagen o.a. in het labo. ratorium van den heer Moerdijk de „Zin gende Klok", welke reeds in den handel is, en waarvoor, evenals voor de andere ae tikelen, octroci is aangevraagd. Deze „Zin gende Klok" is een combinatie van klok en luidspreker. In aanzicht is het een gewon a moderne klok. Het is echter een verbluf fend verschijnsel, als men deze klok op zeer goede wijze radio-muziek hoort weer geven. liet typische is, dat de wijzerplaat der klok de lucht in trilling brengt en dus muziek maakt Dan zagen wij de groote „Sellmora" luidspreker. Als men deze luid spreker ziet en hoort, krijgt men duidelijk den indruk te doen te hebben mot een waardevol instrument, de weergave is bui tengewoon goed en het toestel staat op een sierlijke groote kast Wij dachten hier te doen te hebben mét een sterk verbeterde electro-dynamisché luidspreker, doch onze verbazing was groot, toen. wij vernamen, dat de prijs wen kelijk gering te noemen was. Ook dit is een belangrijke vereenvoudi ging en verbetering in de luidsprekerstech- niek, gevonden door den beer Moerdijk. Dan zagen wij nog de kleine „Sellmora" welke zeer eenvoudig van uiterlijk is, met het zelfde systeem uitgerust als de grootei en dientengevolge ook groot in prestatie. Van Radio Moerdijk is pas in den handel venschenen een bouwdoos voor electro dy namische luidsprekers, „Sellmora". Vooi* diegenen, die zelf hun luidspreker wen- schen te bouwen is dit werkelijk een prach' tig artikel. Dit is een luidsprekersbouw doos, die geheel compleet is en wel zoo, dat men niets anders heeft te doen dan da onderdeelen volgens de bijgevoegde bouw- beschrijving samen te voegen, ten einda een geheel complete luidspreker te ver krijgen. Zelfs de bekrachtiging, aansluit- snoeren, bouwbeschrijving, moeren, bouten uitgangstransformator, ja, alles is erbij. Een ander nieuw artikel van Radio Moer dijk is do „Sellmora" Pick up. Deze plek! up is zoo togengeveerd, dat de pick up vrijwel geheel niet op de gramafoopplaat drukt, zoodat een minimum slijtage der plaat verkregen wordt. Een volumerege laar voor het regelen der gajüdsterkte Is in den toonarm ingebouwd. Het geheel is zwaar vernikkeld en keurig uitgevoerd. Ten slotte zii nog vermeld, dat de heef Moerdijk ons een geheel compleet televisie apparaat toonde en inderdaad bleek hier met recht de macht der techniek. Wij hoorden een zangeres in Engeland, maar .wij zagen haar ook staan, en za gen duidelijk de bewegingen van baar mond. Wij zagen een violist die zijn instru ment bespeelde en hoorden tegelijkertijd de klanken die hij er aan ontlokte. Wij waren in Den Haag en die violist in Londen; toch konden wij zijn bewegingen volgen door ge- zioht cn goh oor op het moment, dat hij zo maakte. Een en ander typeert wel, dat bij Radio Moerdijk een zeer vooruitstrevende geest heerscht en dat deze firma oen van de meest vooraanstaande is op technisch go- Wij hopen dan ook. dat de heer Moerdijk er in de b| komst in slagen zal, ons nog veol te verrassen met nieuwe vindingen. - -

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13