RADIO ERIIES RAIMO Wie niet adverteert Adverteert Gebr. THIEME Het K.Y.107 Fl. 165- II et bouwen van een NIEUWSTE UITVINDING GOUDSCHE RADIO- G. DE RAADT wordt vergeten Woensdag October Ï9SÖ ■■■■■■■■lllllllilllllM iot jjw doel bereikt is Pi ODfWQiMPSlilC MÊM ©IMZii TUP §mu Wat de Radio ons tegen woordig bieden ban Eén van de dingen die de objectieve be schouwer van de ontwikkeling van den ra dio-omroep in de laatste jaren ongetwijfeld 2al opvallen, is, dat een radio instal latie niet alleen ophoudt een technisch wonder-instrument te zijn, maar tevens, aal het bezit van een radio-installatie volstrekt net meer als luxe kan worden aangemerkt. Een dergelijken gang van zaken heeft de ontwikkeling van de techniek in deze eeuw ons meerdere malen getoond. Omstreeks 1900 was het bezit van een electrische licht installatie als een buitensporige luxe te be schouwen. Tot op zekere hoogte geldt dit in Europa ook nog voor een telefoon aan huis. In de Ver. Staten b.v. geldt ook dit volstrekt met meer als luxe. En zoo is het ook geko men, dat de radio zulk een belangrijke plaats in de samenleving en in de harten der men- schen heeft weten te veroveren, dat zij vol strekt onontbeerlijk moet worden geacht. Met alleen brengt het radio-omroepwezen cultureele goederen, waarvan vroeger slechts een bevoorrechte klasse genieten kon, in alle klingen der bevolking, maar bovendien is het een communicatiemiddel, waarvan de vaarde moeilijk te onderschatten is. Terwijl 5n normale tijden mededeelingen van groot gewicht aan personen, die anders onbereik baar zouden zijn, kunnen worden overge bracht, wordt in tijden van groote rampen of andere buitengewone gebeurtenissen, de radio voor de overheid een machtig middel om leiding te geven. Meer en meer begint enen, vooral in het buitenland, in te zien, dat het bezit van een radio-installatie den moder nen mensch niet alleen in de gelegenheid stelt in contact te blijven met de internatio nale cultuur, maar bovendien begint de op vatting post te vatten, dat men om redenen van veiligheid verplicht is, een radio-instal- latle te bezitten en regelmatig te luisteren. Teneinde de juistheid van deze stelling te demonstreeren moge als voorbeeld worden aangehaald, dat tijdens de groette overstroo- mingsramp in het Zuiden van Frankrijk, die ons nog allen versch in het geheugen ligt, het omroepstation Radio-Agen voort durend mededeelingen uitzond, die, indien het meerendeel der bevolking slechts had geluisterd, tengevolge zouden hebben gehad, dat de ramp een belangrijk minder groóte omvang zou hebben aangenomen. De red- Idende radiostem werd echter niet gehoord. In het bijzonder voor ons land, dat zich ïnet tallooze dijken moet verdedigen tegen den erfvijand, het water, treedt het groote belang van de radio bij overstroomingsgc- .vaar wel zeer duidelijk naar voren. Afgezien van dit meer zakelijk aspect van den radio-omroep, bieden de tegenwoordige radioprogramma's zooveel goeds en wetens waardigs, dat, wie eenmaal in het bezit is van een goede radio-installatie, zich dit ge noegen tot geen prijs meer wil ontzeggen. Het radioseizoen bij uitnemend- De ten deele verregende ozmer loopt nu weder ten einde, en zooals dit elk jaar het geval is, zullen ook thans weer, voordat wij het weten, de dorre bladeren om onze ooron dwarrelen en de Novemberstormen door de straten gieren. De winter is het radioseizoen bij uitne mendheid. Niet alleen dat luchtstoringun. die in den zomer wel eens hinderlijk kunnen zijn, nagenoeg geheel zijn verdwenen, maar ook is de ontvangst, vooral van de korte golven, in dit jaargetijde veel beter. Velen hebben zich in den loop van het jaar van de uitmuntende toestellen voorzien, die de moderne techniek biedt, zoodat er dezen winter meer geluisterd zal worden dan ooit tevoren het geval is geweest Het zal intusschen onze lezers allicht in teresseeren om enkele bijzonderheden te ver nemen omtrent de laatste technische vorde- N. Binnenweg 207a, ROTTERDAM,Tel. 36576 Radio-Gramofoons Hier is K.Y. 107. het allernieuwste Erres toestel I 'n Ideaal apparaat, klein en gemakkelijk te bedienen. K.Y. 107 kan op tafel of schoorsteenmantel worden geplaatst, maar ook op een console aan den muur hangen. En er is een luidspreker ingebouwd I Stekker in het stopcontact: daar is muziek, uit heel Europa. Krachtig I Glashelder I Buren kunnen niet worden gestoord; wat gij niet wilt dat U geschiedt Neemt K.Y. 107 een week op proef, of vraagt ons geïllustreerde brochures. Maar wacht er niet mee I N.V. HANDELMIJ. R. S. STOKVIS ZONEN - ROTTERDAM Vanaf f 2.25 per week of per maand f 9.75 ringen op het gebied van radio-ontvrngst. Vooraf moeten wij echter nog wijzen op het merkwaardige verschijnsel, dat de smaak van het publiek zich den loop van de jaren ten aanzien van de aan een radio-installatie te stellen eischen, gewijzigd heeft. Was om streeks 1925 de hoofdeisch, dat het toestel „hard" moest kunnen spelen, reeds spoedig eischte men, dat het toestel niet alleen „hard" was, maar ook veraf gelegen sta tions kon ontvangen. Tegelijkertijd ontwik kelde zich het verlangen naar zeer gewichtig uitziende apparaten met vele knoppen'. Reeds spoedig daarna, toen het „wonder" van de radio langzamerhand veel van zijn geheimzinnigheid had verloren, begon men spoedig in te zien, dat een natuurgetrouwe weergave de eerste eisch is, welke men aan een radio-installatie moet stellen. De radio-industrie, mede geleid door onze groote nationale industrie te Eindhoven, heeft dan ook alle krachten ingespannen om toestellen te scheppen, die niet alleen uit munten door hun eenvoud van bediening, maar vooral door buitengewone goede kwa liteit der reproductie. Kenmerkend voor de moderne radiotoe stellen is de algeheele wisselstroomvoeding en het gebruik van speciale lampen voor de verschillende functies in het toestel, zooals bijv. lampen van het type E 442 voor de H.F.-versterking, lampen met groote steil heid als de E 424, de E 415 als detector en als eindlamp een pentode zooals de C 443. Een modern radiotoestel, zooals de be kende 2511, die over de geheele wereld den lof van experts verwierf, onderscheidt zich door éénknops-afstemming, aansluiting op het wisselstroomnet, groote gevoeligheid, buitengewoon zuivere en krachtige geluids weergave, terwijl bij dergelijke apparaten ook de beruchte Mexicaansche hond voor goed gemuilkorfd is. Wij willen dit artikel niet sluiten, zonder in korte trekken het nieuwste op dit gebied te beschrijven. Op de Jaarbeurs te Utrecht exposeeide Philips de bekende standaard-combinatie in een nieuwe uitvoering. Wat bij het toestel, dat het nummer 2531 draagt, het meest op valt, is het bijzonder fraaie omhulsel, dat uit „Philite" vervaardigd is. Tezamen met Het nieuwe Standaardtoestel 2531 de nieuwe electrodynamische luidspreker 210S vormt deze standaard-combinatie een nog betere benadering van het ideaal, dan met haar voorgangster het geval was. Tenslotte willen wij nog even wijzen op de gramofoon-uitrustingen, die men tegen woordig verkrijgen kan en die op elk mo dern toestel zonder meer kunnen worden aangesloten. Met behulp van een dergelijk handig instrumentje wordt het mogelijk, om de radioprogramma's naar wensch met gra- mofoonplaten aan te vullen en uit te breiden. Zoo de winter al de genoegens die het zomerleven biedt mist, dan geeft toch de radio een waardevolle compensatie, dank zij de moderne techniek. INGEZONDEN: )e electrische Radio-Accumulator Ofschoon in het bijzonder in de laatste jaren foor de Radio-lampen en Radio apparaten fabriceerende firma'6 een sterke propaganda in velerlei vormen voor het be zigen van Radio-ontvangers, gevoed met stroom uit het, in vrijwel de meeste wonin gen aanwezige, lichtnet, dus veelal wissel stroom wordt gemaakt, is het aantal in gebruik zijnde Radio-ontvangers gevoed met gelijkstroom uit accumulatoren nog zeer zeker het grootste in aantal. Als eerste oorzaak daarvoor moet het feit genoemd worden, dat de electrische accumulator bij de ontwikkeling van de radio-lamp in zijn allereerste vormen reeds bestond en juist daardoor die ontwikkeling ten zeerste heeft bevorderd. En met die ontwikkeling van de radio-lamp mogen wij gerust zeggen, is de radio in de geheele cultureele wereld dit geworden, wat ze heden ten dage is. De electrische accumulator is als stroom verzamelplaats en stroombron voor radio wanneer men uitsluitend het daardoor te bereiken resultaat „beluistert", o.i. nog 6teeds het ideale. We weten wel, dat een wisselstroom- ontvanger slechts door het plaatsen van n stekker in het lichtnet 6peelklaar is en dat men daardoor van alle verzorging van een gloeistroom-, of zelfs bovendien nog een plaatstroom-batterij af is, maar ook op het Bijna gelijktijdig, wanneer men een be schrijving over, of propaganda voor wissel stroom-ontvangers leest, wordt het woord „bromvrij" of „bromtoon" vermeld er. ligt OntvanginstaUatie de aardleiding. Elk toestel, en vooral elk wisselstroomtoestel, verlangt een goede aard vei'binding. De beste aardverbinding krijgt men aan de waterleiding. Is deze niet aanwezig dan kan een metalen buis in den grond worden geslagen, zoo diep dat ze in het grondwater komt, hieraan verbindt men dan de aardlei ding. Ook kan in sommige gevallen de gas leiding of geleiding van centrale verwar ming wel een goede aardleiding leveren. Nog een andere is de nulleider van het lichtnet; we moeten dit echter sterk ontra den wanneer men geen deskundige is, daar verkeerde aansluiting noodlottige gevolgen hebben kan. Boven alles is echter de water leiding te prefereeren. De aardleiding, dus de draad van het punt waar de aardverbin ding is tot stand gebracht naar het ontvang toestel, wordt gemaakt van geisoleerde draad; men kan daarvoor draad gebruiken wat in een electrische lichtinstallatie wordt verwerkt. Ook deze leiding moet liefst zoo kort mogelijk zijp, terwijl veel bochten zijn te vermijden. En nu ten slotte, we hebben U in dit arti kel een toestel beschreven wat aan zeer hooge eischen voldoet; bij nauwkeurige op volging van de gegeven aanwijzingen kunt U van euccee verzekerd zijn. Heeft men het toestel gemonteerd, en de geheele installatie bedrijfsklaar gemaakt, wil dan toch geen muziek enz. komen, den moed niet verloren, beslist is dan een ver binding vergeten of los geraakt, dus alles nog eens goed nagezien en de fout zal wel spoedig zijn gevonden. Zelfs ervaren toestel bouwers vergissen zich wel eens, temeer zal dit bij amateurs voorkomen. Nog deze opmerking: overhaast U niet, doch overdenkt alles rustig en monteer het toestel volgens een svsteeni, dus niet maar luk raak draadjes verbinden, neem er lie ver eerst eens een avond voor om de bouw- teekening te bestudeeren. Ten slotte wenschen we alle zelfbouwers veel succes. T echnicu3. aan aJ deze aanduidingen het woord „brom men" ten grondslag. Welnu, of bij fabrikaat A, B of C wel of geen brommen in meer of mindere mate, hinderlijk of niet hinderlijk, alleen hoorbaar in pauze's en niet tijdens het spel of ge sproken woord, of in welke andere vorm wel of niet aanwezig moge zijn, uit al deze aanduidingen blijkt, dat de mogelijkheid tot brommen bij een wisselstroom gevoede ont vanger zich kan voordoen. Immers, er worden heden ten dage ern stige beproevingen gehouden met lampen, of beter gezegd bijzonder geconstrueerde glaslichomen met 't uiterlijk van een lamp waarin geen gloeidraad of kathode aanwezig is, dus ook geen zoogenaamd in direct verhitte gloeikathode. Deze vinding, nog in embryo-6tadium, werd openbaar gemaakt op de voor enkele weken in Berlijn gehouden groote Radio- Tentoonsteiling. De bedoeling van deze nieuwigheid is im mers om door belichting (welke dan met wissel-stroom geschiedt), in de eigenlijke radio-lamp dezelfde resultaten te verkrijgen als bij een radio-lamp waarin, zooals tot nog toe gebruikelijk, wel een gloeikathode aanwezig is. Is een dergelijk streven, welke toch ten doel heeft verbetering te brengen in de resultaten van met wisselstroom gevoede lampen, niet veelzeggend? Schreef kortgeleden in Nederland in een der groote dagbladen een expert en bekend criticus op radio-gebied ook niet eens: „Lichtnet-aansluiting met toepassing van wisselstroom-lampen heeft sinds verleden jaar eenige vordering gemaakt, dooh enkele constructeure, die hooge waarde toekennen aan selectiviteit en gevoeligheid voor zwak kere en ver verwijderde stations, blijven den accumulator getrouw, die tot dusverre de meest constante en scherpst regelbare gloei- stroom-bron blijft. De bezwaren tegen den accu zijn overi gens nihil, sinds men over gelijkrichtere beschikt, 'e geenerlei toezicht meer ver- eisohen enz." Geadhte Lezers, wij voor ons zeggen: houdt uw accu in eere. Het, zefs met een voudig geconstrueerde accu-ontvangere te be reiken resultaat is de moeite van verzorging van Uw accumulator ruimschoots waard. accumulatoren-fabrikanten verstrekken gaarne, voor iedereen duide lijke behandeling6-voorechriften- Op dit gebied heeft de Accumulatoren- Fabrik A. G. afd. Varta, pionierswerk ge leverd. O.i. moet de betere en meer natuurlijke ge lulde-weergave, wanneer men beschikt over een accu-toestel, met de juist gekozen lam pen-typen gezocht worden, niet in de stroom bron, doch in de luidspreker! Dit instru ment, „de finish' van aTle radio-ged-oe, laat dkwijls te wenschen over. De ontwikkelingen op luidspreker-gebied in den loop der jaren, zijn steeds verbete ring brengend geweest en wat thans be reikt is en heusch niet alleen voor de rui mere beurzen, is o.i. moeilijk te overtreffen Revolutie-brengende verbeteringen op de thans bekende electrodynamische luidspre kers of inductor-dynamische zullen ndei komen. Alet een van beide soorten luidsprekers, waarvan de eerste apart bekrachtigd, zoo mogelijk ook met een accumulator, of de tweede soort, welke geen aparte bekrachti ging noodig heeft, in trilling gebracht door een met een accu gevoede ontvanger, bren gen een geluid6-reproductie ten gehoore, welke een voor muziek gevoelig mensöh, tot diepe stilte en nadenken brengt. Verder heeft de radio-accumulator nog iets goeds en wel dat de eigenaar uitstroom besparing niet van den vroegen morgen tot middernacht ann één stuk door, zijn ont vanger zal laten .spelen'- De7.e ernstige kwaal, waaraan wisselstroom-toestel-bezit- ters, omdat het zoo gemakkelijk uit het «tcp-contnct komt, zoo veel lijden, werkt af stompend voor ra Iin muziek en doodt alle interesse voor het vele goede, wat radio overigens brengen kan. ©@0ULABBi esreTALPHöfii II MiMS-bM. OÉ Mogen wij U een tip geven Wendt U voor een RADIO, of GRAMOFOON, of VERSTERKER COMBINATIE tot een adres, dat een reputatie te verliezen heeft. U vindt bij ons keuze uit: Crystalphone-apparaten en Luidsprekers Farrand-Luidsprekers Philips-apparaten en Luidsprekers Telefunken-Luidsprekers Edison-apparaten, electr. gramofoons, etc. Wij noodigen U uit tot een bezoek. Rotterdam, Witte de With- 's-Gravenhage, Plaats 24, straat 34, Tel. 52522 Tel. 15765 Amsterdam, Leidsche- Utrecht, Kr. Nieuwe straat 84, Tel. 35384 Gracht 4, Tel. 11072 Crystalphone brengt geluk in huis (Nederl. Octrooiaanvrage No. 50298) ten name van Ir. IDZERDA, Den Haag, de pionier op radiogebied, wiens medewerking wij in dank aanvaardden. In aansluiting aan het artikel van den Heer J. DE RAADT, hiernevens, berichten wij bij dezen, dat door ons van het begin af aan deze uitvinding in samenwerking met den uitvinder is toegepast in ons, van andere fabrieken onafhankelijk, radiobedrijf. TOESTELLEN vanaf 120.00 tot 900.00 desgewenscht passend bij ieder bestaand intérieur. Onze „BACH" Luidspreker in combinatie met toestel 50298 overtreft alles wat tot dusverre gebracht werd. VRAAGT ONZEN CATALOGUS EN NADERE INLICHTINGEN HOFLEVERANCIER GOUDA INGEZONDEN: Ren Uitvinding op Radiogebied Dat de radio-uitvingen en -toepassingen in belangrijke mate de belangstelling genieten van het publiek, wie zal het ontkennen? Deze belangstelling bestond echter reeds jaren bij een groot aantal amateurs lang voordat de groot-industrie zich op de fabri cage van radiotoestellen geworpen had. In dien oertijd was het Ir. Idzerda te Den Haag, die het eerst in Europa ïnet radio uitzendingen begon, waarnaar niet alleen Nederlandsche, doch ook Fransche ^Duitsche en vooral Engelsche amateurs luisterden. In dien tijd ook leerde deze knape kop een bekende Nederlandsche grootindustrie lampen maken en verschenen de eerste radio lampen onder het merk Idz-Phil. Na den grooten wereldoorlog nam de han del in radiotoestellen een groote vlucht, doch werden in langen tijd geen nieuwe uitvindingen, die den toestelbouw beïnvloed den, gedaan. Het bleef bij enkele wijzigingen en aan vullingen, doch van ingrijpende beteekenis waren deze niet. In hoofdzaak werden uitvindingen, in Amerika geoctrooieerd, hier bij den toestel- bouw toegepast, en ook thans nog doen deze uitvindingen van 15 jaar terug bij de mees te industrieën op radiogebied opgeld. Ook de toepassing van wisselstroomlam pen in radio-ontvanger^ wordt naar 't oor deel van vele deskundigen geen stap in de goede richting genoemd. Amerika ging hierin voor met de Mac. Cullogh-lampen die heel goed waren cn door enkele firma's ia N^-iond aanstonds werden toegepast- De latere wisselstroomlampen van de Ne derlandsche industrie droegen maar al te zeer het kenmerk van te staan in de kinder schoenen, waarin echter later verbetering Toen in 't afgeloopen jaar een bekende Eindhovenschen groot-industrie aan den Nederlandschen radiohandel den eisch voor legde voor de toepassing van enkele door baar gekochte octrooien, licentie te moeten betalen, ontstond van de zijde der toestel* bouwers-handelaren groot verzet. Ondergeteekende, eveneens nauw bij toe stelbouw betrokken, stelde zich in verbin ding met ingenieur Idzerda te Den Haag, den pionier op radiogebied. Dank zij diens uitgebreide kennis in deze materie kwam een uitvinding tot stand, die van de meest verstrekkende gevolgen zal zijn en nu reeds zeer van zich doet spreken. Deze uitvinding brengt een geheel andere wijze van terugkoppeling (geluidsverster* Icing), waarbij de functie van de lampen op uitnemende wijze gescheiden en verdeeld worden. Zoo krijgt de ontvanglamp in dit schema slechts één functie en niet, zooals bij alle andere toestellen, twee, wat een niet onbe* langrijke verbetering in de ontvangst te weeg brengt. Behalve door den uitvinder wordt van 1 begin af aan deze uitvinding ook door onder geteekendo met groot succes toegepast, zoo» wel in de goedkoopere als in de meer luxe apparaten, waaruit blijkt, dat deze vinding niet alleen beteekenis heeft voor het labo» ratorium maar ook voor den practischeo toestelbouw. J. DE RAADT. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12