HJLR.-TO Avrofoon Avrofoon Avrofoon Avrofoon Avrofoon H.J. van Engeland, Den Haag RADIO Hel bouwen van een Ontvanginstallatie RADIO-RAWIE WOE.XSDAC 1 OSTOBER DE ARISTOCRAAT ONDER DE RADIO COSVBPLETE installaties reeds vanaf F 150.- Ook op gemakkelijke betalingsvoorwaarden Heer Vrankestraat 11a Rotterdam - Telef. 42639 sim Bureau voor Techniek en Radiotechniek Franklinsfraat 175, Telef. 33279 Eleclricileit - Radio Wij leveren alle benoodigde onderdeelen jf voor het beschreven ontvangtoestel. Frontplaat op maat geboord, bodem- plank afgeteekend. Bij bestelling, gratis g bouwteekening op ware grootte. Franco door geheel Nederland. 7? ELECTA. MEUBELFABRIEK I 'n- C adA^' I LANGE BAAWSTRAAT12 ROTTERDAM Radio - Onderwijs CURSUSSEN voor olficieele diploma's Radio-Technicus Radio-Monteur Radio-Telegrafist en Amateurs - Zendvergunning Aanmelding dagelijks Spreekuur 7—9 W. A. HOUTMAN S Co.'s nano- en i ilNGEL 114IIS SCHIEDAM TELEFOON (1)71 Afdeeling Telefunken, Philips, Nora en andere goede merken. Groote keuze in Luidsprekers van verschillende merken. Er zijn weinig luidsprekers, die in staat zijn om den jubelzang van het Kerkorgel tot in alle tonen gaaf in Uw huiskamer te brengen Wij kennen er slechts één, die U zelf kunt bouwen, n.l.: De De weergeving van klanken door dezen luid spreker is zóó volkomen gelijk aan de werkelijk heid, dat zelfs de schoone illusie van de hoog overkoepelde ruimte van het Kerkgebouw zich achter de gesloten oogen verwezenlijkt, De werkt nooit aan de grens van haar kunnen. De H machtig, jubelend door de geweiven ruischende gfj orgeltonen stellen haar op de hoogste proef, die gg zij glansrijk doorstaat. Maar de kan terstond na het wegruischen van de laatste klanken ook de ernstige, door niets verstoorde stilte der plechtige afwachting, geven. Daarna klinkt zonder dat eenige verandering noodig is de stem van den voorganger zóó duidelijk als waart gij gezelen in de bank van den Kerke- raad. De schenkt U bovendien de vreugde van het zelf bouwen. Zij is n.l. alleen verkrijgbaar in den vorm van een bouwdoos Voor het ineenzetten is bij de AVRO ad. f 1.- een handleiding verkrijgbaar De bouwdoos kost slechts f23.50 Bij iederen radiohandelaar is zij te verkrijgen Bouwbeschrijvinq van een ontvanginstallatie, welke aan hooge.eischen voldoet. Wanneer we in het hierna volgende de volledige bouwbeschrijving geven van een ontvanginstallatie. willen we er geen aan spraak op maken met iets geheel nieuws te komen. Ónze eenige bedoeling is, den lezer die zelf zijn radio-ontvangtoestel, luidspre ker en antcnneaanleg wil maken, daarvoor alle benoodigde gegevens te verstrekken zoodat hij, met matige kosten een werkelijk zeer goede installatie in zijn bezit krijgt Bij de keuze uit vele schema's stelden we als eerste voorwaarde dat het geheel niet mocht onderdoen voor een goed fabrieks- toestel, daarna moe6t het toestel en toeoe- hooren, door ieder die een klein beetje han dig met gereedschap kan omgaan, gemak kelijk zijn te bouwen. Ten slotte moest de bediening zoo eenvoudig mogelijk zijn. Het spreekt wel vanzelf dat men niet voor enkele guldens een werkelijk goede installatie kan maken, niettemin hebben we cetracht het geheel toch zoo zuinig mogelijk te berekenen. Voor we tot de beschrijving overgaan nog een paar opmerkingen. Zooals men zal weten bezit de N.V. Philips Radio enkele patentrechten welke in de meeste toestellen worden toegepast. Ook in ons toestel is van deze patenten gebruik gemaakt Om deze reden is het dan ook niet geoorloofd een dergelijk toestel te bouwen, anders dan voor eigen gebruik. Met nadruk wijzen we hier op, men mag dus niet voor familie of vrien den een toestel bouwen volgens dit schema, daar men hierdoor in moelijkheden komt met de patenthoudster. Een tweede opmerking is dat, wil men verzekerd zijn van succes, het absoluut, noodzakelijk is, de te geven aanwijzingen nauwkeurig op te volgen, en uitsluitend de onderdeelen te gebruiken welke we er bij voorschrijven. Wat dit laatste betreft, heb ben we ons niet tot een enkel fabrikaat be paald, doch nog een enkele vrije keuze gelaten, de goede werking van allen is proefondervindelijk vastgesteld. We zullen thans eens een bouwbeschrij ving geven van het toestel. Het ontvangtoestel. Om de bediening zoo gemakkelijk moge lijk te maken, is een toestel gekozen met algeheele wisselstroomvoeding, dus enkel aansluiting op een stopcontact van de liclit- leiding, alle voedingapparatcn ingebouwd. Met de tegenwoordige radiolampen is hal mogelijk een drielampstoestel te bouwen wat ontvangst mogelijk maakt van vrijwel alle groote omroepzenders in Europa, z'>o wel op lange, als korte golf. Voor wc een volledige lijst geven van de onderdeelen welke voor dit toestel noodig zijn, eerst enkele algemeene opmerkingen betreffende den bouw. We zullen ons in dit artikel ont houden van technische verklaringen, daar we voorop gesteld hebben geen radiotech niek te geven doch uitsluitend handleiding voor het zelfbouwcn van een toestel. Een eerste vereischte om tot het gewenschte re sultaat tc komen is, dat de zelfbouwer nauwkeurig de gegevens opvolgt, niets er bij, doch ook niets er af doen. In de tweede plaats, moeten alle verbindingen met den meesten zorg worden gemaakt en nauwkeu rig de loop der bedrading worden gevolgd zooals deze op de bouwteekening is aange geven. De bouwteekening is zoodanig uitgevoerd dat frontplaat en bodemplaat in één plat vlak zijn neergeslagen. Het gedeelte boven lijn x y stelt voor de frontplaat, het onder ste gedeelte de bodemplaat. Vanzelf hebben we bij de keuze van het te bouwen toestel ook als eisch gesteld, inge bouwde spoelen, zoodat lret overgaan van korte op lange golf of omgekeerd, eenvoudig met een schakelaar kan geschieden. In het toestel zijn hoogfrequentgedeelte en voe dingscombinatie, dcor fl.lluminiumplatcn van het overige gedeelte van het toestel af .geschermd, wat de goede werking zeer ten goede komt. De opstelling der ondercfeelcn en lampen is zoodanig uitgeprobeerd dat geen ongc- wenschte bijgeluiden kunnen ontstaan. De frontplaat is van isolatiemateriaal, men kan daarvoor kiezen naar smaak, zwart of gekleurd; de plaatjes zijn in den handel op maat verkrijgbaar. De bodemplank is multiplex hout 10 m.M. dik. De maten van de frontpjaat zijn 50 x 20 c.M., die van den bodemplank 52 x 30 c.M. Het toestel is uitgerust met hoogfrequent, detector, eindlamp en gelijkrichtlamp. Alle benoodigde spanningen worden één maal geregeld, en hoeft men hier verder geen omzien naar Ook de negatieve roos- terspanning wordt betrokken van het plaat strooraapparaat, deze wordt éénmaal inge steld en regelt zich verder automatisch. Op de front plaat vinden we vier knoppen, welke van links af gerekend dienen voor de volgende afstemmingen. De eerste knop van links is van een antenneserie conden sator. Behalve als ideaal sterkteregolaar, is deze condensator van belang voor de af stemming op stations met golflengte bene den 300 M. De tweede knop is de primaire, ol antenne afsfemcondensator, de derde knop secun daire afstemeondensator. beid- deze afstern- organen moeten een goede fijn regeling heb ben. Ten slotte is de vierde knop van een potentiometer welke dient voor terugkoppe ling. We zullen ons onthouden om verkla ringen te geven waarvoor al deze organen dienen, wanneer we hierna bediming en afstemming bespreken komen we hierop nog terug. In het midden, onderaan van de front plaat vinden we nog een hefboompje voor omschakeling van korte en langp golf, het hefboompje naar rechts is lange golf, naar links korte golf. De bereikbare golflengte met dit toestel is van ongeveer 250 tót 2000 M., dus kunnen alle hoorbare stations er mede worden afgestemd. Een verder belang rijk voordeel van dit toestel is de groote gevoeligheid, wat men bestempelt met den naam van selectiviteit De lange golfstafi- ons Hilversum, Kalundborg, Daventry, Zce- sen. Parijs en Huizen zijn zeer gemakkelijk vrij van elkander te houden. Ook op de korte golf zijn de belangrijkste stations vrij te houden. Bovendien kan met de knop links de selectiviteit van het toestel nog worden verhoogd. In het geheel hebben wc buiten het toestel slechts drie aansluitingen n.l. antenne, aarde en luidspreker. Than* volgen nog enkele bijzonderheden van de opstelling der onderdeelen. Op de bouwteekening zijn de meeste on derdeelen met naam aangegeven. We laton deze hier volgen, en beginnen op de bodem plank, links boven. Allereerst, vinden we hier de laagfrequenttransformator Over d aansluitingen willen we hiervan nog even iets zeggen. De aangegeven transformator is een Gccophone. We vinden hierop de tee kens cn letters G, A en F. Bij andere fabrikaten verschillen deze letters wel eens Daar men niet precies is gehouden aan d:' Gecophone zullen we even aangeven welke letters overeenkomend zijn. Bij de Philips transformator vinden we aangegeven B wat overeenkomt met verder C mer F, G met G cn P met A. De Lissen trans formator is als volgt, S.i. met F; So met G. P.O. met en P.i. met A. Op de secundaire wikkeling van de transformator is een dempingsweerstand van 0.5 Megahm aangebracht, dus op de klemmen F—G of C—Gof Si—So. Naast den transformator is een lekweer- stand van 2 Megohm gemonteerd, dit kan zijn Loewe of Dralowid. L. F. is lampvoet van eindilamp, Det van detectorlamp Van spoelen zijn gebruikt de Astraspoelen AAó, hiervoor mag geen andep fabrikaat worden genomen, evenals de luchtblokcondensator P7. dit is een condensatnrtje van plm. 25 c.M. Verder zijn twee hoogfrequentemoor- snoelen A in het toestel gemonteerd om fe voorkomen dat hoogfrequent trillingen in het laag frequentversterker gedeelte door dringen. Van veel belang is ook de smoor- spoel C2, welke met de blokcondensator 2 mfd. tesamen een luidsprekerbeveiligine vormen. Over de klemmen van den luid spreker aanslui'tklemmen is nog een condon- sator van 10.000 c.M. geplaatst, deze is al léén van belang bij gebruik van pentkode eindlampen als B 413, en dient om de hoogc tonen wat te onderdrukken. Overi gens vinden we in het toestel nog bink condensatoren van verschillende waarden welke dienen voor afvlakking. Het ver dient sterk aanbeveling zeer goede blok- condensatoren te gebruiken. De aangegeven blokcondensator 1000 volt 0.1 mfd. mag be slist geen andere waarde hebben, ook geen lagere proefspanning dan 1000 volt (wissel stroom). De montage. De montage wordt uitgevoerd met blank, vertind koperdraad, waarover fsolatiesok wordt geschoven. Het maken der verbin dingen eischt uiterste zorg, de. meeste sto ringen in een toestel ontstaan door slechte verbindingen. Alléén daar waar uiterst solide schroefverbindingen zijn aange bracht, kan hiermede worden volstaan, overigens geven we er de voorkeur aan alles te soldeeren. Over dat soldeeren wil ik straks nog wat uitvoeriger zijn. Gebruikt men alle onderdeelen als in de bouwteekening aangegeven dan kunnen aan de volgende, met de schroefverbindingen worden volstaan. Spoelstellen, smoorspoelen transformatoren, P7, potentiometers, draad- condensatoren (op de frontplaat) en kort- langschakelaar, alle overige verbindingen moeten worden gesoldeerd. De hoogfrequentlamp (HF) is liggend ge monteerd en steekt voor een gedeelte door het alluminiumscherm. Deze schermen wor den pasklaar geleverd, de lampvoet wordt op plm. 7 c.M. vanaf het scherm op den bodemplank geschroefd. Alle daarvoor in aanmerking komende onderdeelen, worden met koperen houtschroefjes op den bodem plank geschroefd. De frontplaat wordt door middel van een paar hoeksteunan op den bodemplank be vestigd. Voor de montage heeft men het volgende gereedschap noodig. Schroeven draaier, priem, kniptang, kleine rondbek- buigtang en soldeerboute. Wil men verder zelf de frontplaat horen dan :s nog noodig een handboormachine en spiraalboren 13 8-6 en 3 m.M. Wanneer een draad onder een moertje of schroef moet worden geklemd, buigt men in de draad een oogje en wel in de rich ting waarin men de moer draait. Men gaar nu als volgt te werk. Na het verlangd» oogje te hebben gemaakt, buigt men nauw. keurig de draad in de bochten zooals dt bouwteekening aangeeft. Hierna schuifl men de isolatiekous op de draad en wel zoover dat aan het eind nog ongeveer 1 c.M. blank blijft om aan het verlangde onder deel te soldeeren, dan wel een tweede oogje te buigen. Moet tusschentijds een andere draad or aan worden gesoldeerd, dan laat men op de juiste plaats, (ook op de bouw teekening te zien) een stukje van 1 c.M, blank. Over deze bouwteekening nog het volgen de: De dik geteekende lijnen geven de draad- verbindingen aan Zooals men ziet zijn deze lijnen bij kruis punten even onderbroken. In werkelijkheid evenwel loopen de draden door, dit onder breken is alléén gedaan om verwarring te voorkomen, en men niet denkt dat de dra den op dat punt aan elkander moeten wor den bevestigd. Bij de verbindingspunten hebben we een verdikking aangebracht. Op alle plaatsen waar een kort verdikkings lijntje is geteekend, wil dit zeggen, dat die draden aan elkander worden gesoldeerd. Het alluminiumscherm is met een dunne dubbele lijn aangegeven. Verder zijn de lekweerstand 2 Megahn en de weerstand 20.000 Ohm aangegeven als geplaatst in hou ders. Voor deze weerstanden kan men even wel evengoed weerstanden nemen met schroefverbindingen, de houders komen daardoor dus te vervallen. Bij de draaibare condensatoren op de ffontplaat zijn de zij- schroeven die welke met de vaste platen zijn verbonden. Bij kruisingen lette men cr vooral op dat de draden goed van elkander zijn geisoleerd dit geldt ook daar, waar de draden dicht hij elkander liggen. Ten slotte, men houdt de draden zoo laag mogelijk bij den bodemplank. Het Het soldeeren van de verbindingen in een radiotoestel is een secuur werkje. Men ge bruikt hiervoor z.g. harssoldecr, daar nim. mer bijtende zuren mogen worden gebruikt zooals zoutzuur. Ook 6oldeerpas(ta is in den regel niet betrouwbaar. Behalve het harssoldeer, heeft men na tuurlijk een soldeerboutje noodig, dit be- (Zie verder nevensstaande vagina.). Een bouwschema van een Radio-pntvanginstallatie, met beschrijving hierboven en cr naast

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10