KOFFIE-SOORTEN v. ROSSEM's De Russische lingen DINSDAG 30 SEPTEMBER 1930' CENTRAAL VERSLAG ARBEIDSINSPECTIE VAN LEED EN DOOD Wie in het verslag leest het hoofdstuk dat handelt over de ongevallen door electri- citeit, die leest een verhaal van leed en dood Hij leert verstaan wat Lamech bedoelde met de smart onzer handen, vanwege het aardrijk dat om onzcntwille is vervloekt En hij zou ieder die door zijn arbeid met electrische apparaten en leidingen te maken heeft, a -illen instampen, toch de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Hij zou voor alle prutsers en knoeiers zwa re straffen willen bepleiten en met den meesten ernst waarschuwen tegen alle voorzichtigheid en baldadigheid, die zulke ontzettende gevolgen kan hebben. Natuurlijk zijn de meeste mededeelingen in dit hoofdstuk voor een deel technisch en dus voor een dagblad niet allereerst ge schikt. Maar alle werkgevers, technici be drijfsleiders e. d. dienen toch wel kennis te nemen van het hoogst belangrijk en instruc tief werk dat de Arbeidsinspectie ook hier verrioht Men kan voor de luttele som van 50 et. aan de Centrale Dienst der Arbeidsin spectie, een overdruk van het betreffende hoofdstuk bekomen. Frappant is, dat de be langstelling hiervoor niet zoo groot is, als het aantal ernstige ongevallen wel zou doen vermoeden. Wij willen probeeren door enkele typee- rende voorvallen, op den ernst van het ge vaar te wijzen. Ondeugdelijke apparaten kunnen niet al leen ernstige verwondingen maar ook den dood van een arbeider veroorzaken. Een geval noemen wij hier, waar een on deugdelijke gloeilamphouder aan een arbei der het leven kostte. „In een drukkerij hoorde een daar werk zaam meisje plotseling een der drukkers angstig om hulp roepen. Opziende zag zij den man met gesloten oogen en open mond staan achter de snelpers, waaraan hij werk zaam was, zich krampachtig vastklemmen de aan één der metalen steunstangen van de machine. Het meisje waarschuwde terstond ern der andere drukkers, die, vermoedende dat zijn vakgenoot door den electrischen stroom was getroffen, onmiddellijk den scha kelaar van den gelijkstroommotor, die de snelpers aandrijft, uitschakelde. Ziende, dat de man ook toen de stang nog bleef vast houden, viel zijn oog op een lampje, dienen de ter verlichting van de snelpers, hetwelk de getroffene tusschen één der handen het lichaam gekneld hield. Dit lampje was door middel van een gummiadersnoer met contactstos aangesloten op een contactdoos. Hij rukte de contactstop uit en op datzelfde oogenblik liet de getroffene de stang los en zakte inéén op den vloer. Ter plaatse door eenige personen, die een cursus „Eer ste Hulp bij Ongevallen" hadden gevolgd, gepoogd den getroffene, wiens gelaatskleur blauw was, tot het bewustzijn terug te brengen door middel van kunstmatige adem haling. Inmiddels werd een geneesheer ont- baden, die na tien minuten ter plaatse kwam maar na eenige oogenblikken verklaarde, dat de getroffene overleden en dus verdere hulp overboden was." Onvoorzichtigheid was eveneens meerma len oorzaak van ernstige ongevallen. Men zou denken, dat iemand, die werken moet in een hoogspanningsruimte voor 10.000 volt, toch wel met de grootste voor zichtigheid zijn werk verricht. Wij lezen in het verslag echter o.ijey „In een hoogspanningsruimte voor 10.000 volt had een monteur met een ander den vorigen dag een laagspanningsbordje aange bracht ten dienste der verlichting dezer ruimte. Terwijl zijn medearbeider eenige gaatjes in het marmeren bord bezig was op te vullen, begon de ander overeenkomstig de hem gegeven opdracht verschillende isolato ren van de hoogsoanningscellen nabij dit bordje met een stofdoek af te vegen. Ofschoon hij wast, dat in een der vergele gen cellen, die niet in de Opdracht begrepen was, eenige leidingen aan de achterzijde onder spanning stonden, begaf hij zich ook in die cel, om de isolatoren te reinigen. Met behulp van een trapje klom hij op den olie schakelaar. Op het oogenblik dat hij met den stofdoek een der achterste leidingen aanraakte, ontstond een vlamboog, die over sloeg op de beide andere leidingen en op den geaarden bak van den olieschakelaar. Zwaar getroffen stortte de monteur voor over in de cel. De andere monteur snelde toe en ziende, dat de getroffene met de blanke deelen in aanraking was, greep hij hem bij een zijner schoenen vast, om te trachten hem van de leidingen af te trekken. Daarbij voelde hij echter een schok, die hem dadelijk los deed laten. Hij schakelde nu de 4 in bedrijf zijnde voedingskabels uit. Te ruggekomen, lag de getroffene levenloos op den vloer vóór de cel; aangezicht en onder ste lichaamshelft waren zwaar verbrand. Zijn kleeding had vlam gevat en werd met een brandhlusohapparaat geblusoht." Soms is, nog erger, liederlijke baldadig heid oorzaak geweest, dat er kostbaar leven .verloren ging. Zoo lezen wij: „In eon plattelandsgemeente hadden eenige jongens van 17- en lS-jarigen leeftijd, die 's avonds in een vroólijke stemming huis waarts keerden, de onvergeeflijke overmoe- dighteid, om een eind staaltouw over de buitenleidiingen van het laagspanningsnet van 220 volt spanning tegen de ,aarde te werpen, teneinde aldus kortsluiting tusschen de draden te veroorzaken en op deze wijze het licht iin de huizen te laten uitgaan. Deze phaseleidingen en het staaltouw smolten door, waarna de einden op den grond vielen en dwars over den toegang naar een boeren woning kwamen te liggen. De smeltveilig- heden van deze phasen waren in werking getreden, zoodat de neergevallen draden dus spanningloos hadden moeten zijn, ware het niet, dat een der beide draden in aanraking was gekomen met een derde phaseleiding, waardoor die leiding desondanks onder spanning bleef staan. Den volgenden morgen gingen twee buurjongetjes van circa 10 jaar op weg om melk bij den boer te gaan halen; zij zagen de gebroken draden over den weg hangen. Eén van hen greep één der draden vast, om hem op zij te duwen, doch werd op hetzelfde oogenblik tegen den grond geslingerd. Zijn kameraadje waarschuwde den hoer in de woning. Deze, ziende dat het getroffen kind den draad niet meer vasthield trok het knaapje weg en liet een geneeskun dige roepen. Uit het feit, dat het jongetje den draad los heeft kunnen laten, zou op te maken zijn, dat na den val op den grond de draad weer vrij is gekomen van de ondi spanning staande phase, zoodat het kind slechts kort onder stroom heeft gestaan, Eerst 45 minuten na het ongeval kwam een geneesheer ter plaatse. Deze paste ruin uur lang kunstmatige ademhaling toe, doch het mocht niet meer baten; het knaapje bleek te zijn overleden. Brandwonden waren op het lijkje niet aanwezig. Tegen de baldadige jongens, die de leidende oorzaak zijn geweest van dit treurig ongeval, heeft de Justitie een Strafvervol ging ingesteld." ,n 200 ongevallen lezen wij zoo, waren 11 doodelijkc en 189 niet doodelijke. De meeste getroffenen behoorden tot het des kundig personeel. Niet alle ongevallen w van ernstigen aard, maar de meeste had men door het opvolgen of uitvoeren der bestaande voorschriften kunnen voorkomen. Schoolnieuws. Kerknieuws. DE NIEUWE WESTERKERK TE KAMPEN Te Kampen is de Geref. Kerk een bede huis rijker geworden. De Hagenpoortkerk voldeed niet meer en vooral de nieuwe wij ken aan Wilhelminalaan en Noordweg had den dringend behoefte aan een eigen kerk gebouw. Het nieuwe gebouw, ontwerp van den be kenden architect B. W. Plooy te Amersfoort, is onmiddellijk aan de fraaie Wilhelmina laan gelegen, in het centrum vart nieuw- Brunneplein. De s'rak massaal gehouden toren is 34 M. hoog en reeds op grootei» af stand zichtbaar. Aan de voorzijde geven twee groote symmetrisch aangebrachte poortdeuren toegang tot ruime portalen mei dubbele tochtdeuren. Om het verlaten van de kerk aoo vlot mogelijk te doen verloopen kan gebruik worden gemaakt van de hoofd- en zijdeuren. Het eigenlijke kerkgebouw biedt plaats aan 700 personen, terwijl de gaanderij be rekend is op nog 150 zitplaatsen. Het voor ste gedeelte van de kerkbanken is zoo In gericht, dat het tevens dienst kan doen bij de Avondmaalsviering. De architect is er in geslaagd de in protestantsch kerkgebouw gewenschte sfeer van rust en wijding te scheppen en dit vooral door treffende kleurencombinaties en strakke lijnvorming. Daarbij is zorg ge dragen, dat licht en Tucht in ruime mate toegang hebben. De glas-in-loodramen geven het geheel een bijzonder effect en doen het oog weldadig aan. Hetzelfde geldt voor den in eikenhout uitgesneden kansel met wit-marmeren voet en paarsen achtergrond. Verder bevat het gebouw, behalve een ruime kosters woning, nog vertrekken voor het houden van vergaderingen, catechisa ties en kerkeraad. Nog in geen jaar tijds is het gebouw, dat als een aanwinst voor de met moderne ar beiders- en middenstands-woningen be bouwde omgeving mag worden beschouwd, gereed gekomen. In dit verband moge ook wel een woord van hulde worden gebracht aan de aannemers, Gebr. v. Goor, Zwolle— - - Dedemsvaart. Op 14 Dec. '29 werd door Dr. I illustratie. Enkele werkjes en werken mo- Impeta de eerste steen gelegd en thans ls|j?Gn vertaald worden; doch het groote deel alles gereed om het nieuwe bedehuis a.s. I blijft voor ons een gesloten boek, tenzij we Woensdag officieel in gebruik te nemen. I zelf de taal machtig zijn. En om voor ver- DE NEDERLANDSCHE TAAL OP AMERIKAANSCHE SCHOLEN. In de „Chicago Daily News" kwam kort geleden een artikel voor: „The Art of the Foreign-Born", waarin gewezen werd op een kunstuitvoering, waaraan niet minder dan 15 onderscheiden „rassen" meewerkten en die zóó goed voldeed, dat de redactie het eens wilde uitspreken, dat de immigranten niet alleen genaturaliseerd dienen te worden, maar dat het voor Amerika bovenal van groot belang is profijt te trekken van de cultureelu goederen die de vreemdelingen uit hun oude vaderland hebben meege bracht. De onderscheiden en talrijke elementen, waaruit het Amcrikaansche volk is saam- gesteld, moeten voortdurend medewerken aan de gestadige ontwikkeling van het mr- dende type der specifiek Amerikaansche beschaving. Elk deel van de groeiende natie moet zich inspannen om het beste van zijn geërfde beschaving in het Amerikaan sche volksleven in te dragen. Deze opmerkingen hebben een inzender in het te Chicago verschijnend Chr. week blad „Onze Toekomst" het volgende doen schrijven: Heeft dit ook ons, Nederlanders, iets te zeggen? Als Nederlanders hebben we toch een rijke nalatenschap van onze vaderen meegekregen. Een erfenis op het terrein van wetenschap en kunst en godsdienst, zoo groot en van zoo blijvende beteekenis, dat we handen en hoofden te kort schieten om het alles zelf te waardeeren, laat staan dat we het gemakkelijk zouden kunnen in dragen in ons nationaal volksbestaan. Om echter iets te kunnen doen voor ons aange nomen vaderland, zullen wc moeten zorgen, dat onder ons en onze kinderen die nalaten schap niet verloren ga. En er dreigt gevaar, dat we, als reactie tegen een vroeger star conservatisme, thans veronachtzamen gaan wat ons rijk maakt, en betcekenisvol, voor ons land en volk. „Natuurlijk was het niet mogelijk, dat we onder ons, in ons dagelijksch leven en in ons kerkelijk leven, de Nederlandsche taal als spreektaal en schrijftaal zouden behou den. Zullen we werkelijk een zoutend zout. lichtend licht zijn, dan moeten we den mlijken inhoud onzer Nederlandsche beschaving, en onzer godsdienstige overtui ging, naar buiten uitdragen in het gewaad der Amerikaansche taal. •el om dit te kunnen doen, moeten diegenen onder ons die, als het ware, onze mond en onze pen zullen zijn, op dc publieke markt van het Amerikaansche leven, het Nederlandsch machtig zijn. Vroeger, kwarteeuw terug, werd er op onze Christe lijke Scholen onderwijs gegeven in het Nederlandsch, aan de kleintjes in de eerste twee of drie jaren. Dat gaf luttel baat. Thans is alles zoo goed als aan kant gezet. En dit deugt nóg minder; dit is schromelijk „Waarom niet aan onze wakkere jongens _.i meisjes op dc high school en op de junior high schools het Nederlandsch geleerd, als een vak? moet voor die high school stu denten zooveel tijd worden uitgetrokken Duitsch, Latijn, Fransch, Spaansch, terwijl we hen gansch en al onkundig laten van het Nederlandsch? „Ons land gaat prat op zijn practischen i. Laat ons als Amerikanen dan ook een beetje practischen zin in beoefening brengen door onze kinderen een vreemde taal te door middel waarvan /e in staat gesteld worden van groot practisch nut te kunnen worden in ons kerkelijk en maat schappelijk leven. „En als „vreemde" taal heeft het Neder landsch onder ons, nog bovendien dit voor deel, dat er nog wel lovend contact gevonden •orden kan onder ons eigen volk in eigen nmiddellijke omgeving. Toen Dr. Hepp onlangs zijn lectures hield, sprak hij waarlijk niet voor stoelen en banken alleen! 'e het nu eens zoover konden bren gen en waarom zouden we 't niet? dat onze seniors op de high schools een jaar of vier Nederlandsch achter de knoopen hadden, of, zoo ge wilt, onder de muts, wat een prachtgelegenheid hadden ze dan in zoo'n geval, om hun vordering in de aange leerde taal op de proef te stellen! „Maar dat is niet het eenige. Ze hebben ruime gelegenheid in hun naaste omgeving proefondervindelijk hun kennis van het Nederlandsch te toetsen en te vermeerde ren. Die practische oefening in verband met de schoolarbeid is ontegenzeggelijk van groote beteekenis. Er worden ónder ons nog Nederlandsche bladen gelezen en boeken ook. „Onze Toekomst", „De Wachter" en „De Hope", etc., behoorden een plaats te hebben naast andere, uit Nederland zelf geimporteerde tijdschriften, op de leestafels van onze high schools en in onze junior highs. Dat geeft levend en practisch con tact! „Bezwaren? Och ja, waar zijn die niet? Leerboeken zijn er nog niet? Maar onze kleintjes leerden vroeger ook Nederlandsch! Het levend contact dat we onder ons in eigen kring nog bezitten, vergoedt veel van het gebrek aan leerboeken. En als we begin- de zaak aan te pakken, zullen de leer boeken uit den practischen nood der prac- tijk in de school, vanzelf wel te voorschijn komen. „Me dunkt, deze zaak moest niet op de lange baan geschoven worden. De Neder landsche literatuur is zoo buitengemeen rijk aan opbouwende, geestelijke materie. De lectures van Dr. Hepp gaven daarvan een GRAFSTEEN DS. 3. H. UANDWEHR Hedenmiddag werd op de Algem. Begraafplaats Crooswijk te Botterdam een grafsteen overgedragen aan de familie van wijlen hs. J. H. Landwehr, emeritus-predikant der Geref. Kerk aldaar. We geven hier een foto van den grafsteen. taling op den duur te blijven zorgen, dienen we onder ons zulke jongelui te kweeken, die daartoe straks in staat mogen zijn. „En dit alles klemt te meer, daar tóch op onze high schools vreemde talen moeten onderwijzen. Waarom zullen we dan ons eigen Nederlandsch, dat boven an dere talen voor ons, en voor ons land en volk, om zijn rijke schat van godsdienstige en cultureele waarden, zoo belangrijk is, ivcronach tzamen Tot zoover deze zeker niet van belang ontbloote beschouwing over de beteekenis van onderwijs in de Nederlandsche taal op de Amerikaansche Scholen. De redacteur van genoemd blad, Ds. E. J. Tuuk, is het er volkomen mee eens, en schrijft: „Het erfgoed der vaderen, van be schaving en cultuur, van wetenschap en kunst, van godsdienst cn zedelijkheid, moe ten wij bewaren en verrijken". Kunst en Letteren. LEIDING Prof. P. Geijl stond zijn lezing af gehou den op 't Vlaamsche filologen-congres 17 April '30 te Antwerpen over „De Protestan- teering van N.-Nederland". Hoe is het te ver klaren, dat Brabant en Limburg als aaneen gesloten gebied katholiek zijn gebleven, ter wijl in de rest van ons land deze godsdienst Stellenw eise voorkomt? Dat komt doordat de opstand tegen Spanje zich vanuit Hol land en Zeeland langzamerhand uitbreid de, en het eGus-worden der steden gepaard ging met verbod van de Paapsche leer. Zoo kondigden in 1572 de Staten van Holland eerst vrijheid van godsdienstoefening af, maar weldra, nadat hun samenstelling door het eene stedelijke staatsgreepje na het an dere reeds radicaler geworden was, verbo den zij de katholieke eeredienst. Zoo ging het ook in de veroverde provinciën. Waar de opstand de macht bezat, waren de Room sehen van de regeering uitgesloten, en werd hun godsdienst onderdrukt en het Protestan tisme gepropageerd en georganiseerd. Dit proces werd in Vlaanderen en Brabant af gesneden door hun verovering door Parma De streken, die pas n a het Bestand bij de Republiek zijn gekomen: het grootste deel van Noord-Brabant en Limburg en b.v. 01- denzaal en Grol zijn van de protestantee- ringsactie, gesteund door gewapende Sta- tenmacht vrij gebleven; dat is de oorzaak waarom ze tot heden ten dage homogeen katholiek zijn gebleven. Dezelfde auteur, wiens bijdragen we op buitengewoon hooge prijs stellen om hun helderheid, de gelijkheid en bezadigdheid schrijft over: „De Toekomst van Nederland i Vlaanderen". Terecht wijst Prof. Geyl er op. hoe prae- matuur het praten van de radicale~nati- onalisten in Vlaanderen is over aansluiten bij Nederland. „Nü mogen studentenvergaderingen en veekbladen nog zoo luid om Groot-Neder land roepen, België wordt er niet door aan getast En zou waarlijk de Groot-Neder- landsche gedachte (waar wij nog ver van af zijn) op eenmaal het Vlaamsche en het Nederlandsche volk beide onweerstaanbaar eesleepen, dan kon, als België nog steeds zijn Brusscisch eenheidsbewind bezat, een bloedige botsing niet uitblijven: België zou zich te weer stellen, Europa zou er zich mee bemoeien en wie kan zeggen, wat de uitkomst zijn ?pu? Heeft Vlaanderen daarentegen eenmaal zijn eigen bestuur een mogelijkheid ook volgens Senator Van Mierlo dan zou niet al~ leen de toenadering tusschen Vlaanderen en Nederland op de voet van gelijkheid snelle vorderingen kunnen maken, maar dan zou ook, in geval van een crisis, Vlaanderen met bewustheid en doortastendheid kun nen handelen en met meer gezag tot Wal lonië, tot Nederland, en tot Europa spreken" Dr. P. N. van Eyck wijdt een zwaar en moeilijk-leesbare studie aan Gorter. Van „M e i" zegt de Auteur o.m. „Met de strengste maatstaf. Gorters eigen bedoeling gemeten die hoogere eenheid waarvoor hij verbeelding behoefd, maar waarin hij iets geheel anders uitgedrukt zou hebben was „Mei" een mislukking. Van het lagere plan der centrale, nu soe vereine fantasievoorstelling beoordeeld, be hoort het, niet ajleen door zijn rijkdom aan bekoorlijk detail, maar als gedicht als harmonisch getouwde, evenwichtig schakeerde, in een met zijn wezen zuiver overeenstemmende versbeweging, verwezen lijkte dichterlijke eenheid, tot liet schoon ste dat de Nederlandsche poëzie heeft voort gebracht." In de literaire kroniek kritiseert Van Eyck Prof. Huizinga's „Cultuur-Historische Verkenningen". Nine van der Schaaf draagt romanfrag ment; Dr. tH. W. Obbink een studie: Het Oude Testament en Egypte, I. I. Brants ver zen hij. De uitgever van dit degelijke, cul tureele tweemaandelijksch tijdschrift is C. A. Mees te Santpoort. KERKCONCERTEN ANNA STRONCK-KAPPEL Onjcler de auspiciën van de Holl. Concert- directie Dr. G. de Koos zal onze bekende land genoote, de sopraanzangores Anna Stronck- Kappel in de maanden September en Octo ber een groote tournee door Nederland ma ken en o.a. in dc volgende plaatsen kcrkcon- certen geven: Velp, Zutphen, Deventer, Breda, Utrcoht, Hilversum, Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Tiel. De organist George Robert zal zijn mede werking bij deze concerten verleenen, te Rotterdam de organist J. H. Besselaar Jr. Eenige nrs. van het programma zijn gewijd in de nagedachtenis van Professor Ri chard Stronck; met veel piëteit werden deze stukken door de concertgeefster gekozen: J. Brahms „O Traurigkeit, o Herzeleid"; P. Cornelius, Treue en Angedenken en van G. Mahler No. 4 „Aus den Kindertotenlieder". Verder werken van J. S. Bach. A. Diepen- brock; G. F. Handel en W. A. Mozart. Het kerkconcert te Rotterdam zal plaats inden op Maandag 13 October in de Groote Kerk, te Dordrecht op Vrijdag 10 Oct in Je Rem. Kerk. UIT HET SOCIALE LEVEN NA HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. Naar wjj vernemen zijn voor het onderzoek omtrent de rechtspositie van de vliegtuigbe stuurders der K.L.M. de volgende heeren aan gewezen: door den Raad van Bestuur der K.L.M. Mr. L H Slotemaker. ambtenaar der maatsohaippijdoor de Vereeniging van Vlieg tuigbestuurders de heer W. M. O. A. Beek- door de Minister van Waterstaat Mr. Dr. C. J. H Schepel, raadsheer in den Hoogen Raad, die zich daartoe vrijwillig beschikbaar heeft gesteld en zich met de leiding heeft belast DE WERKLOOSHEID IN JULI 1930. Hieronder volgen de indexcijfers van de werkloosheid zooals deze berekend zijn door 1 het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze 1 cijfers, weergevende het percentage werk- I loosheidsdagen van het aantal dagen dat ge werkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zijn in I Radio Nieuws. HUIZEN (1875 M.) NCRV. 8.16 Tüdseln. 8.IS Morgeneoncert. 10.30 Tfldeein. luZO—11 - dj- Ds. j. x. Schep Geref. Predikant i foon-half uurtje. 11.30—12.30 Hai ling door den heer M. F. JurJaani te Hilversum. 12 Politieberichten. 12.30 Ttfdsein. 12 202 Mid dagconcert. Mevr. j. Hekken—van Eysder •«- praan. Het - - roth, plai gedeelte van h N'leuwcnhoven. to- ias. Ferd. KloeK. ;n van Chr lectuur lvcrsum. 3.15«15 mofoon 5 Tüdso?n. door mej. G. -ing- te Amsterdam. Zang: Mevr. A. v. Eyk— te Amsterdam. Plano: Mej. C Muller te dfim. 6 Tijdsein. 5—6.45 Uurtje voor d« door den '.leer H Mevr. Joh. vi praan, Hendrik Kubbinga. t orgel en plano. 2.453.15 Lez. door mej. M. Wentlnk te Hi Vervolg concert. 4.15—5 Gra 5—6 Kinderuurtje, te lelden Pllon. Hoofd der Achterveld (U.). 6.457.16 Lexlng door Dr. O. Bssellnk. over ..Ons bestnan een worsteling om het leven". I. Inleiding. 7.15—7.45 Cursus Elek trotechniek, te geven door het Ned. Technlcum PBNA. te Arnhem. 7.45—8 Politieberichten S :rt. te gpven door de Chr. >n Amoro" te Lelden, onder leiding van D. Smink. Solisten: Mevr. Sophie T» Ink Lelden. Spreker: Ds. A. D. leeter Ned. Herv. Pred. te Lelden. Onderwerp: Vat Leiden overmorgen weer herdenkt. 1010.10 'ersberlchten. 10.1011.30 Gramofoon. HILVERSUM 298 M. na 6 uur 1071 M.) VARA Gramofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA 0.15 Voordracht. 10.30 Zlekenuurtje. 11.30 Gra mofoon 12.15 Middagconcert. 1.45 Onderbreking oor verzorging van den zender 2.15 Toe-praak oor de vrouwen. 3 Maak het zelf! Cursus. raaghalfuurtje voor kinderen. 4.30 Klnder- ertelllngen. 5.15 Orgelspel. 7 Literair halfuurtje 45 Gramofoon. 8 Uitzending voor Verben. Ge- eelonthouders. Muziek en Tooneel. 0.15 Hoor spel. 10.16 Persberichten. 10.30 VARA-Orkesc. 11.15 Gramofoon. 12 Sluiting. DE STORING OP DE 1071 M. GOLF OSLO HEDENAVOND OP SLECHTS 10 K.W Op verzoek van den K.R.O. zal tijdens de uitzending van de feestviering, ter gelegen heid van haar vijfjarig bestaan, «le zender Oslo zijn energie van 40 K.W. tot 10 K.W. ver minderen, waardoor practisch alle storingen zullen zijn opgeheven. DE UITZENDING OP ST. NICOLAASAVOND De Vrijz. Prot. Radio-Omroep, die altijd op Vrijdagavond uitzendt, heeft uit hoofde van het bijzonder karakter van zijn eigen omroep taak, gemeend den avond van 5 December (Sint Nicolaasavonddit jaar niet te moeten gebruiken. Het Hbld. verneemt, dat V.P.R.O. avond ter beschikking gesteld heeft van den Radioraad, die hem dan kan geven aan V.A.R.A. of A.V.R.0 of wel er een avond met een „algemeen programma" van kan maken. hoofdzaak berekend uit opgaven van gesub sidieerde werkloozenkassen. Beroepsgroepen: Aardewerkindustrie enz. Juli 1930 0.9, Juli 1929 0.6, Juni 1930 0.9; Diamantindustrie 66.7, 20.7, 58.2; Drukkers- bedrijven enz. 2.9, 3.1, 2.8; Bouwbedrijven enz 5.4, l.S, 4.7; Houtbewerking enz. 4.9, 2.8, 3.8; Kledingindustrie 8.5.2, 5.6; Lederindu strie 3.4, 3.2, 1.8; Steenkolenmijnen 0.4, 0.03, 0.3; Metaalindustrie, scheepsb. 5.8, 2.1, 5.9; Textielnijverheid 5.3, 1.6, 4.7; Voedings- en genotm. bedr. 4.3, 3.3, 3.7, w.o. tabak- en sigd- renind. 5.8, 4.3, 4.7; Landbouwbedr. veenderij 1.3, 1.1, 1.2; Visscherij 0.4, 0.2, 0.2; Handels reizigers 0.6, 0.6, 0.5; Verkeerswezen 4.8, 2.3, 1.4; Handels- en kantoorbed. 3.1, 3.1, 3.—; Overige groepen 3.9, 1.9, 2.9; Totaal 5.2, 2.4, 4.3; (Totaal met uitzondering van de dia- iantindustrie) (4.3), (2.1), (3.5). CHR. TEXTIELARBEIDERSBOND „UNIT AS" Bondsziekenfonds. Met ingang van October is aan deze orga nisatie een Ziekenfonds voor de leden ver bonden, waarvoor de toetreding vrijwillig is. De bijdragen bedragen voor de 4 laagste con tributieklassen 5 centen voor de 4 hoogste 10 cent per week. Kringvergaderingen Het hoofdbestuur van deze organisatie be sloot tot het houden van een tweetal Kring vergaderingen. Deze worden gehouden op Zaterdag 11 October te Enschede en Zaterdag IS October te Utrecht. Op beide vergaderingen wordt dezelfde agenda afgewerkt Als lid van het hoofdbestuur dezer orga nisatie is in de vacature van den heer J. Dekker, gekozen de heer H. Hartkamp te Apeldoorn. Het adres van Unitas is thans F. C Don- dersstraat 63 bis Utrecht DE MEEST GANGBARE v bij Uw kruidenier zijn: STER zachl, geurig, krachflg 65 cl No. 1 geurig, zwaar 55 ct No. 3 geurig, zuiver 45 cl No. 4 goed, zuiver40 ct. per half pond HOE ER GELEDEN. GEBEDEN EN GESTREDEN WORDT II (Slot) Onze roeping. De Sovjets zullen dezen strijd tot eiken prijs voortzetten en wij, wij kunnen niets anders doen dan de worsteling aanvaarden tot het bittere einde. Op de onlangs te Augsburg gehouden ver gadering heeft een spreker deze formule ge geven: „Jetzt greift die Kirche an!" „Thans gaat de Kerk tot den aanval over!" Dit bevel, dat in overeenstemming is met de aanwijzingen, reeds door de hoofden van de verschillende Kerken gegeven, moet door R.-Katholieken, Protestanten, Ortho doxen, Muzelmannen, Israëlieten en zelf» eerlijke vrijdenkers, zonder verwijl wo'rden epgevolgd. Het is een plicht, voortvloeiendo uit den toestand, dien wij zooeven blootge legd hebben, een plicht tegenover de geloo vigen in Rusland en een plicht tegenover onze kinderen, die bedreigd worden onder, te gaan in deze anti-godsdienstige vloed. Een beslissende strijd is dus even onver mijdelijk als noodzakelijk en deze geeste lijke worsteling moeten wij aandurven en... in goede banen leiden. Zijn in deze de symptomen gunstig? Wij mogen wel constateeren dat, tot in 1929, alle pogingen gedaan tot het mobiliseeren van dc kerken en godsdienstige kringen als zoodanig tegen het bolsjewisme ijdel zijn gebleven. Het eerste succes van het afge- loopen jaar is dus geweest, dat de gods dienstige wereld in beweging is gebracht en dat haar geestelijke leiders de leiders der Sovjet-Republiek openlijk hebben aange klaagd als vervolgers van den godsdienst Doch we zijn er nog niet Bovendien is het van het grootste belang te weten, hoe men aan de overzijde van de grens op de protestbeweging reageert en op wie men in Rusland zelf kan rekenen voor den strijd tegen den anti-godsdienstigen veldtocht van de Sovjets. De Russische ge loovigen moeten niet alleen als voorwerp van onze bezorgdheid en onze broederlijke philantropie heschouwd worden, maar ook als strijdmakkers. Men weet, dat, dank zij de onhandigheid van de Sovjet-pers en het feit, dat de men- schen in de Sovjet-Republiek gewend zijn, tusschen de regels door te lezen, men in dat land bekend geraakt is met het bestaan van de grootsohe kerkelijke actie der laat ste maanden. Dit heeft millioenen getrou wen aangemoedigd om den strijd voort te zetten, waarvan men verscheidene bewijzen vindt in de Sovjet-pers en in de berichten, die uit Rusland komen. Dat is een eerste positief resultaat van de protestbeweging. Wie strijden mee? Maar op wie kan men in Rusland re kenen? De leiders, die het meest opvielen, zijn thans voor het gmotste gedeelte verdwe nen. De beste vertegenwoordigers van de geestelijkheid zijn óf voor hun altaar ge dood, óf in de gevangenis gestorven, of sterven in de concentratiekampen. Alle inlichtingen, die men in den loop van dezen zomer heeft ontvangen, toonen aan, dat de levende krachten, die de ge- loovigen nog tellen, gedwongen door de hou ding van de Sovjet-regeering, zich verber gen en dat de onuitbluschbare vlam van het geloof in God in het geheim bewaard blijft De bewonderenswaardige schijnsels van deze vlam worden geopenbaard door de Sovjet-pers. Welke prachtige voorbeelden van Christelijke liefde, van trouw aan Christus, van heldhaftigheid! Wij geven hier slechts een uittreksel van eeu onlangs uit Rusland ontvangen bericht: Na de vernieling van de kerk en de ver volgingen van de geestelijkheid beschreven te hebben, vervolgt de schrijver: „Maar, wat hebben zij, die zich aan deze misdaden hebben schuldig gemaakt, gewon nen? Eén ding, nl. dat het geloof de stuw kracht van een algemeene actie wordt De priesters ontbreken; er zijn geen predikan ten meer, maar de strijdgeest ontwaakt te gen de vervolgers en de godslasteraars. De weeen zijn vol mannen en vrouwen, die er op uitgaan, om te prediken. De blinden en de bedelaars roepen om de verdwijning van de anti-godsdienstige macht. Gedrukte, of met de hand geschreven blaadjes, waarin om verdelging der vervolgers geroepen wordt, vinden overal hun weg. Iedereen spoort ons aan tot den strijd in naam van God, in naam van de Goddelijke waarheid. Wij, die vertrapt en verjaagd zijn, wij spra ken slechts van vrede. Zij, die in onze plaats gekomen zijn, roepen op tot den strijd." Wij moeten hieraan toevoegen, dat wij gedurende de laatste maanden getuigenissen hebben ontvangen, die bevestigen, dat de geloovigen in Rusland steeds meer deze verklaring van een orthodox priester in practijk brengen: „Broeders, het oogenblik is slecht gekozen voor meeningsverschillen tusschen geloovigen. Wij allen aanbidden God. Dp gemeenschappelijke strijd is dus onze plicht." Het is de plicht van de geloovigen in Rusland, het is hun plicht ook daar buiten. Luistert naar wat Monseigneur Antoine ons toeroept: „Reeds twaalf jaren verscheuren de mis- leidprs van Moskou de Russische ziel. De gevangenissen zijn stampvol met onschul- digen. die reeds lang opgesloten zitten en er van honger sten-en. Alles wordt in het werk gesteld, om de macht van het schrik bewind te doen toenemen- Maar de wereld volkeren blijven stom. Zij zwijgen. Enkele hebben zelfs betrekkingen aan geknoopt met deze boosdoeners." Hoort dezen oproep van een voorzitter van een Prot kerkbestuur In Rusland: ..Hoe zullen wij nog kunnen voortleven, wij en onze kinderen, zonder Gods Woord? (O, laten er toch duizenden en tienduizen den Bijbels naar Rusland worden gezonden of voor Rusland in gereedheid worden ge houden. K.) Maar als gij, waarde vriend, «erugkeert naar het buitenland, zeg aan onze broeders in Jezus Christus, «lat wij hier den laatsten strijd strijden, dat wij wanhopig zijn en niet meer weten, hoe ons er uit te redden." Luistert naar dezen Duitschen, uit Rus land ontsnapten kolonist: ..Toen wij besloten om te vertrekken, leg- dc ccn agc.it van dc Gc,.coc nna uil, dal hel nutteloos was. Buiten Sovjet Rusland, reide hij. had men sedert lang het Christelijk ge- loof prijsgegeven. Wij geloofden het. want wij konden niet a&unemen, dat d« Christen volken diplomatieke betrekkingen zoude* onderhouden met een regeering, die opoiv lijk verklaart te willen strijden tegen God en zijn bevelen." Het zijn de regeeringen van de groot» mogendheden, die de zware verantwoorde lijkheid op zich hebben genomen, deze diplomatieke betrekkingen aan te knoopen, tot wie de Kerken zich moeten wenden, om haar te vragen van Rusland het herstel van de geloofsvrijheid te eischan. Ook zij die volstrekt niet doift aan poli tiek, doch alleen op religieus en moreel ge bied zich bewegen, hebben het recht, en zijn zelfs verplicht de houding van som mige regeeringen af te keuren. De regee- ringen van Groot-Brittannië, Duitschland en Italië steunen indirect de Sovjet-tirannie. Hetzelfde geldt van zakenmenschen, die de immoreele dumpingstaktiek van Rusland steunen tot hun eigen voordeel, doch tot groote schade van hun eigen volk en van de arme verdrukte Russen. Iloe meer men over deze dingen nadenkt, hoe zwaar der de verplichting der geloovigen wordt en hoe uitgebreider de taak. die ons van IIoo- ger hand wordt opgelegd. Wat hsjt resultaat zal zijn? Wij weten het niet. Maar wij herhalen ook hier 't woord van den Zwijger: „Het is niet noodig op welslagen te reke nen om de hand aan den ploeg te slaan, noch zijn streven met succes bekroond t« zien om te volharden in een goede zaak."

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3