CHAUFFIUR SPIRIN DINSDAG 23 SEPTEMBER 193CT TWEEDE BLAD PAG. 5 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD HET ZWARE LEVEN D&zo weeik liepen wij langs de bureaux van een onzer dagbladen. Het was op het tijd- Btin dat-de stadseditie uitkomt. Honderden, ouderen en j ongeren, mannen en vrouwen wachtten daar op de verschijning van de courant. Nu niet om de eerste sportberichten of eenig sensationeel nieuws, maar om de rubriek aangeboden betrekkingen". Het was voor iemand wien de diepe scha duwkant der dingen niet beroert, een inte ressant schouwspel. Daar staat er een, die in geen enkel opzicht ons phlegmatisch volkskarakter verloochent. Hij vouwt de courant rustig open en beziet even kalm do pagina, die hem thans het meest interesseert. Straks vouwt hij de courant op en gaat been, teleurgesteld of verblijd? Van de om standers is er niemand die er iets van merkt. En wie weet wat een teleurstelling ihem deze courant heeft gebracht, of wie denkt wal blijde hoop rees in zijn ziel? Neen, dan is dat jonge mensch van een andere temperament. Hij scheurt de courant open, zijn oogen doorvliegen de kolommen, daar: verfomfaaid gaat de courant in de bui tenzak van de jas, meteen wordt de fiets gegrepen en hij rent weg, om zoo mogelijk ieder ander voor te zijn bij de firma, dio een hem passende betrekking aanbiedt. IToop blinkt van zijn gezicht, ,hij weet zijn ge moedsbewegingen niet te verbergen, en men ziet hem nay of probeert uit de courant ge waar te worden, wat hem zoo eensklaps tot een snelle aftocht bracht Daar zijn er ook anderen, die minder baast hebben, of minder individualist, die sa de oourant lezen, of samen overleggen thans of het wel iets is dat aangeboden wordt, of het wel de moeite is om te solli citeeren, na al de teleurstellingen, die men reeds boekte. En de tong eenmaal los en het hart ge opend, blijven zij praten van him teleurstel lingen en zorgen, zelfs vergetende, dat de courant misschien iets bevat dat hen zou passen en dat hun bij lang toeven weer kan ontgaan. Want de klacht van den kranke aan het badwater, „als ik kom daalt een an der voor mij neder" is de levenservaring van zoo menig sollicitant. Ge kimt daar wat hooren op de oude pij penmarkt! Van moeiten des levens, van te leurgestelde verwachtingen, van schipbreuk en van uitredding. Maar de achtergrond blijft toch somber, want dit solliciteeren zoo zwaar, zoo teleurstellend, zoo zonder uit zicht, dat velen, die moedig begonnen en taai volhielden het toch hebben opgegeven en de veerkracht verloren en zich geschikt in toestand, die bij de uiterste waardeering niet meer dan dragelijk genoemd worden kan. En het zijn de besten, die niet vragen kun nen, die band hebben aan het verleden en die band niet kunnen breken, die geestelijke behoeften hebben en geestelijke idealen, die bet meest lijden onder de calamiteiten van deze dagen. Wie er iets van heeft meege maakt en de zorgen van het gezin kent, die voelt bij de bewegelijkheid van het leven op de Pijpenmarkt toch hoe zwaar en hoe moei lijk het leven zijn kan. Vooral in de groote stad waar wij elkander zonder groet voorbij- loopen, wijl we elkander niet kennen, waar men geboren wordt en sterft, zonder dat er iemand notitie van neemt. Zeker ook het dorp heeft zijn zorg en zijn werkloosheid. Maar hier is toch de positie een andere, de verhouding meer vriend schappelijk, de kans óm onder te gaan veel geringer. Wie geroepen is in de stad te leven heeft zeker vele voorrechten, maar als hij waarachtig een ziel heeft, zijn deze voor rechten duur gekocht. Ook in ander opzicht is het leven zwaar. Dat moge nog blijken uit het protest deze week verschenen in het orgaan van onze Centrale Antirevolutionaire kiesverecniging tegen de demonstraties, die ons onzen Zon dag ontnemen. Neen, wij worden niet bemoeilijkt in ons kehkgaan, zoo erg is het nog niet, maar het karakter van den rustdag verdwijnt en dat treft heel ons volk. Bovendien imeenen som mige demonstreerende groepen, dat alle Boort opschrift geoorloofd is. Het is niet zoo gemakkelijk, als sommigen meenen, daaraan paal en perk te stellen Ons volk is ten opzichte van censuur niet gemakkelijk. En dit is waarlijk niet in alle opzichten af te keuren. Bovendien is helaas de Zondag, voor de overgroote meerderheid van ons volk niet meer de dag die gewijd is aan den dienst des Heeren. Ja wat meer is, wat ons dikwijls heel bezorgd maakt, ook in den eigen kring verslapt de viering van 's Heeren dag, zoo als die vroeger in geloovige kringen werd voorgestaan. Daarom meenen wij, moet toch naast en boven het protest iets anders gaan. Dat is niet het beroep op de regeering maar de bewerking van de -massa Hier is aan onze zijde eèn tekort. Niet alleen in concreto als het gaat over de vlootplannen, maar ook in abstracto, als wij denken aan dc christelijke beginselen voor heel het volksleven. Wie ziet hoe zwaar het leven is, die voelt ook het gewicht van de roeping om te mid den van het leven te getuigen. En die bidt don Heere des oogstee niet enkel om pro testanten, maar om aibeiders in Zijn oogst. Arbeiders teeder van hart en kloek van moed. AREND VAN AMSTEL. BINNENLAND. DIPLOMATIE De Gezant van het Koninkrijk Yougo-Sla- vië bij Hr. Ms. Hof, de heer Bochko Chris- titch, is van verlof in Den Haag teruggekeerd. „PRIJS ROBIN" DER ZUID-HOLL. REDDINGSMAATSCHAPPIJ DE TOEWIJZING De Zuid-Holl. Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen heeft de „Prijs Ro bin" voor reding van geheele of gedeeltelij keequipage van een schip, dat zich in drei gend gevaar ter zee bevond voor 't jaar 1929 toegewezen aan R. Schaap, kapitein van het gewezen s.s. „Hofplein" en z'n bootsbe manningen, die op 1 Dec. 1929 in storm weder op de New-Foundlandsche banken de equipages hebben gered van de schoeners „George K." en „Catharina B"; en aan C. Boer, kapitein van het m.s. „Dordrecht" en z'n bootsbemanning, die op 24 Jan. 1929 in stormweder in de Middellandsche Zee de uit 4 personen bestaande bemanning heeft gered van een Fransch marinevliegtuig. Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wijngaarden, cand. G. Abbringh te Groningen. Te Denekamp, cand. H. G. Groenewoud te Vriezenvéen, hulppred. te Oostvoorne. Bedankt voor Ierseke (toez.): H. S. v Rijs te Hooge-Zwaluwe Voor Garijp, Th. Hettinga te Dantumawoude. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Rotterdam-Zuid en Aag- tekerke, A. de Blois te Dirksland. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Krabbendam: cand. J. J. Bosma te Zuidvvolde en cand. T. Fossen te Baarn; Beroepen: Te Schiedam (vac.-C. van der Woude), A. J. Bouraa te Heeren veen Te Harlingen, C. W. Keur te Oudewater Te Reitsum, cand. S. Wagenaar te Bozum. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE D s. J. B a a r slag nam Zondagavond af scheid van de Ned. Herv. Gem. te Lage- Zwaluwe met een predikatie over Jesaja 50 10. Aan het eind van zijn afscheidsrede richtte de naar Krabbendijke vertrekkende leem ar zich tot zijn ambtsbroeders Ds. Ver meulen, van Moerdijk, Ds. Rijs, van Hooge Zwaluwe, en Ds. Prins van Wijngaarden, van Drimmelen, tot kerkvoogden, ouderlingen, diakenen, onderwijizend personeel en ver schillende kerkelijke personen en jeugdver- eenigingen. Ds. Baarslag werd toegesproken door den consulent Ds. Vermeulen, ouderling Ruijsehaars en den heer G. de Visser na mens de leden der Chr. Jongelingsvereen. Op verzoek ra ouderling Ruijsenaars werd den vertrekkenden leeraar staande toegezon- HET ZILVEREN JUBILEUM DER TECHNISCHE HOOGESCHOOL DE LICHTWEEK TE DORDRECHT Ds. P. Boes nam Zondag j.J. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Beetgum met. een predikatie over Hebr. 12 28, han delende over 1. de beweeglijkheid van het aardsche, en 2. de onbeweeglijkheid van het hemelsche koninkrijk. De naar 's-Grave land vertrekkende leeraar werd waardeerend en dankend toegesproken door ouderling G. H. Dijkstra, namens Kerkeraad en Gemeen te, en door Ds. J. Offers, van Berlikum, namens de Classis Leeuwarden. Toegezon gen werd Ps. 121 4. Ds. B. N. B. Bouthoorn hoopt Zondag 28 September a.s. te Putten (G.) zijn scheidsrede te houden en Zondag 5 October d.a.v. des middags te half drie zijn intrede te doen hij de Ncd. Herv. Gemeente van Renkum. na des morgens bevestigd te zijn door zijn va der, Ds. C. Bouthoorn, eim-pred. te Zeist. Cand. W. C. B u r g e r 1 e r, van Driebergen die o)) zijn verzoek eervol ontslag bekwam, trad Zondag j.l. voor het laatst als hulppredi ker der Geref. Kerk van De Bilt (U) op. Des morgens ging hij voor in het kleine kerkge bouw aan de .Tulianalaan te Bilthoven, dat, danlcs de plasregens, vol was. Hij bepaalde aan de hand van 1 Cor. 13 47 en 13 de Gemeen te bij de voortreffelijkheid der Christelijke lief de, blijkende uit 1. haar karakter, 2. haar af komst, en 3. haai- vooruitzicht. Na afloop werd de zegenbede uit Psalm 134 toegezongen. Des avonds trad de heer Burgerier in de kerk te De Bilt op, waar 'n schare bijeen was kerkgebouw nog nimmer had bevat. Tot tekst gekozen Job. 31 3537. De hulpprediker cp Jobs eigengerechtigheid, waarv&n wij 1 de oorzaak zoeken in het optreden van 2e den inhoud zoeken in Jobs goede geweien, en 3e de oplossing zoeken in God: "ankmoedigheid. In het voorgebed dankte de hulpprediker- voor de vele liefde die hij in deze ite had mogen ontvangen. Na al'luop der Godsdienstoefening zong de Gemeente hem Ps. 121 4 toe.Toespraken werden niet gel' - mderdag zal een afscheidsavond plc vinden, waar de Gemeente ook op andere wijze blijk hoept te geven van haar liefde en wa deering voor den scheidenden hulpprediker. VACATUREN Doordat Ds. M. Ottevanger van Papen- drecht, vertrokken is naar Kampen, en Ds. G. Alers, van Nieuw-Lekkerland. het beroep naar Dordrecht heeft aangenomen, zullen den Ring Sliedrecht der*Ned. Herv. Kerk van de 12 predikantsplaatsen er eerstdaags 8 vacant ziin. De Gemeenten, die bezet blij- zijn Alblasserdam (Dr. van Itterzon) Molenaarsgraaf (Ds. Lekkerkerker), Goudri- Ottoland (Ds. Anker) en Sliedrecht, 1 plaats, (Ds. van Santen). In verband daar mede zullen de gemeenten Papendrecht en Bleskensgraaf bij den ring Zwijndrecht worden ingedeeld. Ds. J. H. VAN PADDENBURGH Ds. J. H. van Paddcnburgh, pred. der Ncd. Herv. Gemeente te Elspeet heeft zijn Kerkeraad medegedeeld, dat hij bij zijn a. 25-jarige ambtsvervulling gebruik wenscht te maken van zijn recht om niet te jubi- leeren. EMERITAAT Ds. C. S. van der Ven, Chr. Geref. predikant, te Arnhem, heeft in verband met zijn gezondheidstoestand eervol emeritaat aangevraagd. Ds. van der Ven is 44 jaar en heeft nog maar 8 dienstjaren. Hij vaardde in 1922 het predikambt te Lisse, welke standplaats hij in 1926 met Arnhem verwisselde. GRAFSTEEN-Ds. B. MEIJBR. Te Ierseke had Zaterdagmiddag op de be graafplaats de overdracht aan de familie ülaats van een steen op liet graf van wij Ier. Ds. B. Meijer, in leven Geref. predikant. Ds. A. Scheele, van Kapelle-Biezelinge, voerde het woord namens de Kerkeraden van Brouwersha ven en Ierseke. Hij hield geen lofrede op don mooien grafsteen of zijn overleden vriend, maar wees er op hoe Ds. Meyer immer ge- wensclit heeft een bescheiden plaats onder de broeders in te nemen, alhoewel hij door God met veel gaven versierd was. Spr. besloot mét een troostwoord tot de familie, wijzende op het woord van Openb. 21 4, dat in den graf steen gegraveerd staat. Na de plechtige over dracht werd gezongen Ps. 89 8 en ging Ds. Scheele voor in gebed. Namens de familie dankte de heer Vrooén, uit Middelburg, de beide Kerken. VERKIEZINGEN In de Ned. Herv. Kerk: Enschedé. Voor het Kiescollege. Ge kozen zijn de candidaten der Vrijzinnigen met 2810 stemmen tegen 1829 op die der Rechtzinnigen. Vorig jaren waren deze cij fers resp. 2972 en 1804. HERDENKING Te Sneek is het 50-jarig bestaan der Baptisten-Gemeente herdacht met een.samen komst, waarin Ds. H. Visser een predikatie over Ps. 34 4 heeft gehouden. Zondag morgen jl. trad voor de Gemeente op Ds. N. van Beek, van Stadskanaal, cm.-pred. van Den Haag. Op de receptie van Zondag middag verschenen Burgemeester P. .T. de Hoop voor het Gemeentebestuur; Wethouder F. Blok; Ds. H. W. te Winkel, Herv. pred. voor het Ned. Bijbelgenootschap; Ds. H. J. Honders. namens de Ned. 1-Ierv. Gemeente; en Ds. H. Schuurmans, namens de Doops- gez. Gemeente. Een deputaat uit Heeg bood een mooien bijbel aan. VOORLEZERS-INSTITUUT Te Almelo is door den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente besloten het in stituut van voorlezer-voorzanger af te schaf- In een plechtige samenkomst werd gister het 25-jarig bestaari der Technische Hoogeschool te Delft herdacht. Op de eerste rij tinks op de foto ziet men Ir. Ringers, mevr. Ringers, Ir. Joosting, mevr. Itterson, Ir. Itterson, rechts 1ste rij Prof. Hallo, Minister Reijmer. Op hei katheder de rcctor-magnifi cus Prof. Westendorp. door den Secretaris van het College van C .ra- toren Jhr. Strick van Linschoten. Daarna ving de plechtigheid der rectoraats- cverdracht ami, waarop de eerepromoties volg den. Tegenwoordig waren de Rector-Magnifi- fici var. de verschillende Hooge schelen in der lande, en hun secretarissen. Na de eere-promo- ties heeft de heer C. Prakke namens de Cen trale Commissie voor de Studiebelangen aan de T. H., Curatoren en Hoogleeraren gelukge- wenscht met het jubileum. De heer P. M. van Doormaal overhandigde het deer den heer W. v. d. Berg geschilderde portret van Dr. Ir. C. Lely aan het College van Curatoren. Namens dit College heeft de voorzitter 'Prof. Ir. J. F. Vogels met eenige hartelijke woorden van dank het geschenk aanvaard. De Rector-Magnificus heeft vervolgens aan zijn opvolger Prof. Hallo den ambtsketen over handigd. In de foyer van de Stadsdoelen werd een receptie gehouden, die zeer druk bezocht werd, Te zeven uur hedenavond arriveerde Z li.H. Prins Hendrik aan het Doelengebouw, alwaar een maaltijd was aangericht. Hieraan werd in totaal door meer dan 1C0 personen deelgeno- KERKGEBOUWEN Te Abcoude zal het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente inwendig geres taureerd worden. De diensten hebben gedu rende de werkzaamheden in het koor der kerk plaats. ZONDAGSSCHOLEN De Ned. Zondagsschoolvereeniging houdt morgen. Woensdag 24 September a.s., haar 64ste Jaarvergadering te Delft. Na afloop heeft een avondsamenkomst in de Oude Kerk plaats. GIFTEN EN LEGATEN Te Goes heeft de Geref. Kerk o.m. een gaat van duizend gulden ontvangen van wijlen mej. P. T. aldaar. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Het zilveren jubiioum. Gistermiddag te ruim twee arriveereen te Delft de Ministers Reymer en Terpstra aan het Stadsdoelengebouw, alwaar de herdenking van het 25-jarig bestaan der Technische Hoo- 9» School plaat* had. Zij werden ontvangen GEM. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. De heer K. R. Gallas, benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de Fransche taai en letterkunde, zal a.s. Maandagmiddag zijn hoogleeraarsambt openlijk aanvaarden door het uitspreken van een rede in de aula der Universiteit RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Ir. J. C. van Staveren, benoemd tot bij zonder hoogleeraar om onderwijs te geven in de Electrotechniek, zal Maandag 29 Septem ber, des namiddags te 2 uur, in het Groot Auditorium zijn ambt aanvaarden met het houden eener rede. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN. Studiereis. Dezer dagen is een aantal studenten der Landbouwhoogeschool te Wageningen teruggekeerd van een studie reis door Beieren, ondernomen onder leiding van Prof. J. van Baren. Op deze reis werd een bezoek gebracht aan de omgeving van Neurenburg, Regens burg, Berchtesgaden en München, waar de deelnemers de gelegenheid kregen zich een Inzicht te versohaffen in de wordingsgeschie denis van den cultuurbodem, ontstaan uit verschillende gesteenten en tevens met wel ke factoren men rekening heeft te houden bij toenemend hoogte (van 200 tot 1000 M. boven zee). Ten slotte werd een bezoek gebracht aan de laboratoria en de proefvelden der Land bouwhoogeschool te Welheu-Stepha bij Frei sing. De inrichting hiervan toonde, dat de Beiersche staat, ondanks het gebrek aan geldmiddelen, voor de wetenschappelijke in stellingen voor het landbouwkundig onder zoek toch altijd nog het noodige geld be schikbaar heeft Daarnaast moet worden ge memoreerd de krachtdadige financiecle hulp der groote landbouwmaatschappijen, die dit onderzoek zooveel mogelijk steu nen, overtuigd van het groote nut, dat het heeft voor do intensiveering van het land- bouwbedrij f. Tot assistent voor bet pasbegonnen studiejaar zijn benoemd de heeren H. van Emden en G. G. P. Saubert, beiden te Wa- PROF. DR .A. E. SWAEN Het is heden 25 jaar geleden, dat Prof. dr. A. E. H. Swaen zijn ambt bij het Hooger Onderwijs aanvaardde. In 1863 te Haarlem geboren, bezocht hij bet Gymnasium aldaar, waarna hij zich toe legde op de studie van het Engelsch en in 1882 voor gcruimen tijd naar Engeland vertrok. Spoedig na zijn terugkomst werd hij belast met het onderwijs in de Engelsche taal en letterkunde aan de toen zeer bekende meisjeschool-Van der Wilk en daarna aan do Hoogere Burgerschool te Almelo, welke standplaats hij in 1898 verwisselde met Nij megen. Vandaar vertrok hij in 1900 naar Amsterdam om onderwijs te geven aan het tegenwoordige Barlaeus-Gymnasium. Den 23sten September 1905 aanvaardde hij het Lectoraat in de Engelsche taal en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen met het uitspreken van een rede over „The Arthu rian Legend in Tennyson''. Acht jaren later werd hij geroepen tot het ambt van Hoogleeraar aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam, waar hij op 2 Juni 1913 zijn arbeid begon met het uitspreken eener inaugureele rede, getiteld: „De Wetenschappelijke Behandeling van het Engelsch hier te lande". In hetzelfde jaar verleende de Senaat van de Rijksuniversiteit te Groningen hem het eeredoctoraat in de Nederlandsche Taal en Letteren. Had hij zich tij'dens zij'n loopbaan bij het Middelbaar onderwijs reeds voortdurend ge wijd aan de opleiding voor de acten A en B met z(jn benoeming te Groningen en vooral met die te Amsterdam, werd de opleiding der leeraren zijn levenstaak. Talloos velen hebben hun vorming te danken aan den hoog leeraar, die in zyn vaak te kleine college zaal een sfeer wist te scheppen, uitermate voor rustige en diepgaande studie. Zyn uitgebreide kennis op het gebied der Anglistiek verschafte hem bekendheid tot grenzen van ons land en talrijk zijn de bydragen, welke vooral op het gebied der Angelsaksische taal van zijn hand in verschil lende wetenschappelijke tijdschriften zijn verschenen. Ook is hij de bewerker van ver scheidene uitgaven op het gebied van het i mej. C. Tiersma te Uit- r L.O.), G. Dan- oudere Engelsche drama. Van de Engelsche commissie belast met het afnemen der Mid delbare examens was hy van 1898 tot 1927 doorloopend lid, later onder-voorzitter en voorzitter. Prf. Swaen is voorzitter van de Vereeni- ging tot Besoherming van Vogels, terwijl hij bestuurslid is van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten en zitting heeft in het bestuur van de Ned. Commissie voor In tern. Natuurbescherming. Op 4 October zal de jubilaris op een bij eenkomst in de aula der Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam door leerlingen en oud-leerlingen worden gehuldigd. 1 LAGER ONDERWIJS LEERAARSBENOEMINGEN Nymegen (Chr. Kweekschool „de Elok- kenberg"), G. Maaskant te Bodegraven. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Den Haag (Dr. J. C. de Moorschool, hoofd A. Verduyn Jr.), J. M. Beumer te Rotterdam. Voor tijdelijk. Amsterdam (School voor B.L.O., Hee- rengraoht 40, hoofd A. J. Calliber), mej. P. J. E. Wielenga te Amsterdam, en mej. Chr. de Vries te Ermelo. Brussel (Ned. Chr. School voor L. en M.U/L.O., „Prinses Juliana", 19 d'Oultremont- straat, Jubelpark, hoofd P. Neven), A. Vis ser, thans tijdelijk aldaar werkzaam. Utrecht (Kon. Emmaschool voor B.L.O., hoofd mej. J. C. Breukelaar), mej. K. J. Ver schoor te Renkum en mej. M. A. Stoltink te Amsterdam. Ing. 1 Jan. '31. Beiden aang. Ou de ga (W.)f mej. A. H. I. Koelstra te Burum. Mede op tweetal stonden mej. A. Hos- per te Nyehaske *- tt.-* wellingerga. B e d u m Geref. School hof te Kommerzijl. Lutterade (L.) J. Vreeken te Oost- en West-Souburg. Vaassen, J. K. van Gulik te Nieuw- leusen en H. B. Rengersen te Ophemert. Slagharen, mej. J. van der Aa te Almelo. Amstelveen Wilhelminaschool, hoofd Joh. Twerda), G. Ultee te Woerden. Assen, W. van der Veen te Wolvega. Paramaribo (Suriname. West-Indië), mej. A. G. Groenewegen te De Bilt en mej. J W. Rieffe te Zeist. Bolsward, M. Molenaar te Franeker. CHR. SCHOLEN-ALBLASSERWAARD De Chr. Scholenbond in de Albiasser- ivaard hoopt morgen, Woensdag, te Gorin- chem zijn verjaardag te houden. Prof. Dr. A. Noordtzij, van Utrecht, hoopt des mor gens te refereeren over: „Het vertellen aan de kinderen", en de beer J. Gras, inspecteur van Chr. Nat. Schoolonderwijs, van Den Haag, des middags over: „Ons gehenve ons hart?" EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS Indisch Rcchf: cand.-ex.. de'"dnn EXAMENS-NOTARISKLERK Mr. J. C. J. Hei INGEZONDEN MEDEDEELING geregeld aan de grillen van] het weer blootgesteld, moetfl toch steeds op zijn post zijn.] Wij benijden hem niet opl zijn tochtig plekje, doch met] Aspirin-Tabletten beschermt] -shij zich tegen de gevolgen! Wan ons wispelturig klimaat.] HET DAGBOEK VAN ANDREE i Mr. J. W. Boseli, oUo te Brielle. P. AVessel. IJniuidei OVERWINTERING OP EEN IJSSCHOTS DE CATASTROFE Een Wol ff-telegram uit Stockholm over n thans verschenen uittreksel uit het dag boek van Andrée, luidt als volgt: Het uittreksel is gemaakt door de hoog leeraren I. G. Andersson en Hans Ahlmann Wzn. Het dagboek had geleden, zoodat het schrift moeilijk was te ontcijferen. Opgeteekend waren sterrenkundige, geo grafische en meteorologische data. Voorts leert men uit het dagboek de groote zorg kennen, die Andrée voor zyn jongere mak kers droeg. Eveneens echter blijkt er uit hoa onbedwingbaar het verlangen was waarmee de leider der expeditie aan het leven hing. Er wordt geconstateerd, dat vocht en ijzei den ballon naar beneden drukten en op den 14den Juli op 83* N. B'. en 30° O. L. kwam hij neer. Na een sledetocht van 7 dagen begon op 22 Juli het ronddrijven met het ys. Op 30 Juli wordt de roededeeling neer geschreven, dat de deelnemers aan de ex peditie over het drijf ys naar tot dusver on bekende streken benoorden Frans Jozefsland begonnen te trekken. Zeer langzaam gaat de tocht naar het Oosten. Op zyn hoogst worden een paar K. M. per dag afgelegd. De drift van het ijs naar het Westen wordt zóó overheerschend, dat de reizigers zich op 4 Aug. op ongeveer 83 graden 17' N. B. en 23 graden 43' O. L. bevinden en dan het plan om verder oostwaarts te gaan, opgeven. Zy besluiten nu met behulp van de drift in zuidwestelijke richting te gaan. De proviand uit den ballon is spoedig opgeteerd; maar de geest is nog goed. Andrée's dagboek geeft op iedere bladzijde blijk van wetenschappelijke waarnemingen. Hy heeft een collectie van meer dan twintig soorten klei, mossen en drijfhout byeenge- bracht. Van dag tot dag komt de expeditie echter dichter by de Noordkust van Spits bergen. Van 7 tot 17 September is het ijs ongeveer lflo K. M. in Zuid-Oostelijke rich ting afgedreven en omdat de koude steeds erger en ondraaglijker werd, besluit Andrée op een ijsschots te overwinteren. Den 17den September komt het Witte Eiland in het dagboek „het Nieuwe Eiland" genoemd in zicht. Er worden eenige ijs beren geschoten en men heeft mondvoorraad tot April. Den 28sten September trekt de xpeditie een y'9hol binnen, maar reeds den •erstcn October, in de vroegte, worden de leden door een vreegelyk geweld en gekraak gewekt. De ijsschots is gebroken en de ijs- liut vernield. Midden in de catastrofe breekt het dagboek met de volgende woorden af: ,Wij hepen het uit te houder/' Misschien zal een vervolg l#er uitge- even kunnen worden als de teöRscho des kundigen naar Stockholm teruggekeerd zyn en het documentenmateriaal geheel geordend zullen hebben. Weerden, Eindh.v Echt; R. Vr« Apeldoorn: M. J, L. A. Wuleboi 12(12 candidal Kunst en Letteren. EEN FRANS HALS AANGEKOCHT Voor 240.000 dollar De dochter van een Amerikaansehea stonlmngnaat uit Pcrwylvanié heeft een schilderij v.tn Frons Halo, voorstellende een mansportret, aangekocht voor don pri 6 tan 240.000 dollar. Dit is de hoogde pry*, .velke ooit in Amerika voor een Frans Ha!* is betaald, liet schilderij is eenige maan den geleden uit een particuliere Engelacü* veyzameiin* xv\ar Amerika o\orjtegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5