JUrttttrr jCriitscljf IL'imraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. .SONNCÜibHtl Per kwartaal ƒ3.2' (Beschikkingskosten 0.15) {>er week 1 0-25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche lending - 6.— 0ij dagelijksche zending Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 A cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3159 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ADVCRfCNTlCN: Van I tot 5 regels f t-i?1" blke regel meer „0.221/» Ingei. jiedede» lineei. f van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1930 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE ffIE zich heden als Kwartaal-lezer abonneert, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. DE DIRECTIE HET OVERLEG GESCHONDEN. In ons eerste artikel over het publiceeren van Regeeringsmededeelingen van vertrou- welijken aard aan de Tweede Kamer, hebben we de mogelijkheid gesteld, dat de Kamer president de onbehoorlijke daad zou laken. Dit is vorige week geschied, nadat reeds de minister van Justitie hetzelfde gedaan had. In beide gevallen werd er op gewezen, dat 'deze onbescheidenheid noodwendig tot de overweging moet leiden of de Regeering bij het doen van vertrouwelijke mededeelingen wel even scheutig kan blijven als tot heden het geval was. Deze vraag gaat te meer klemmen, nu de communist, de halfslachtige houding der S.D.A.P. terecht lakend, de openhartige ver klaring aflegde, dat hij maling heeft aan parlementair fatsoen, en zoowel „geheime" als vertrouwelijke stukken zal publiceeren, wanneer hij meent, dat zulks in 't belang der „arbeiders"- (hij bedoelde natuurlijk sovjet-) beweging is. Dit dreigement is althans eerlijker dan de daad der S.D.A.P. Deze zegt immers het, in 1t algemeen, eens te zijn met de parlementaire traditie; dochnood breekt wet! D.w.z. in sommige gevallen kan de partij schending van ver trouwen noodzakelijk achten, en dan be houdt zij zich vrijheid voor. Is dat in feite iets anders dan het com munistische dreigement? Het is niet zoo oprecht, maar overigens maakt het geen verschil. Niet de Regeering, niet ook de Kamer, doch de roode fractie zal beoordeelen of iets gepubliceerd moet worden. En waarom zou men dan „geheime mededeelingen" ontzien? Het doel heiligt de middelen; en hoe ver hevener doel, hoe krasser middelen. Onze polemiek met den heer Drop over „Plicht en gebruik" hebben wij onlangs gestaakt, omdat we toch niets vorderden. De bespreking in de Tweede Kamer bracht ons ook niet verder. De heer Albarda, die anders zoo recht op het doel aanstuurt, praatte thans wat heen en weer. Dat zegt genoeg voor de zaak. Voorts verliep het, zooals we reeds direct pa de publicatie voorspelden. De Voorzitter zei, dat het ter griffie leggen van mededeelingen bgteékent, dat het rap port niet ter beschikking staat van een of meer leden der Kamer, maar van de Kamer als zoodanig. Over de vraag, of de Kamer het recht heeft, zulke inlichtingen aan de openbaar heid prijs te geven, kan verschil van ning bestaan, maar het is niet geoorloofd, dat een individueel lid hieruit in het open baar mededeelingen doet met geheel andere doeleinden, dan waarvoor de regeering ze aan de Kamer heeft toevertrouwd. Op deze wijze kan de regeering voortaan terugschrikken voor inlichtingen aan de Kamer. Hij meende, dat de Kamer, welker belang niet is gebaat, zich door de publi catie gegriefd kan gevoelen. De heer Albarda jzei, dat zijn fractie algemeen, zonder uitzondering, meent, dat in het algemeen moet worden gehandeld zooals de voorzitter zooeven „heeft aangege ven. Daar zijn echter gevallen, waarin afwijking geboden kan zijn. Later kwam hij met de uitvlucht, dat de bedoeling der regeering om het stuk geheim te houden, niet gebleken is. En daarmee was de zaak feitelijk uit. Het kwaad is geschied. Er is niets meer aan te veranderen. Het precedent is gesteld. Alleen blijft de voor de hand liggende conclusie, dat de Regeering voortaan spaar- zamelijker vertrouwelijke mededeelingen zal doen en dat 'door de onbehoorlijke daad derhalve het „gemeen overleg" tusschen Regeering en Staten Generaal is geschaad. steries verhaalt, is wel geschikt om prik kelend te werken op het gemoed van al wat den ambtenaren gram is, maar moet ook ieder goedgezind staatsburger onaangenaam aandoen. Reeds eerder, maar ook in 1929, was de Rekenkamer genoodzaakt geweest de aan dacht van verschillende ministeries te vra gen voor de omstandigheid, dat zij meer malen onredelijk lang op beantwoording harer brieven en opmerkingen moest wachten. Werd deze grief ook ten opzichte van en kele andere Departementen met grond geuit, vooral ten aanzien van net ministerie van O n d e r w ij s had zij reden van bestaan. In Februari 1929 deed cie minister van Onderwijs toezegging van spoedige beant: woording van verschillende brieven, i op 22 April moest de Rekenkamer erop wijzen, dat deze belofte niet in vervulling was gegaan. Een lijst van brieven uit de jaren 1927 en 1928, die nog steeds op ant woord wachten, werd eraan toegevoegd. Dit schrijven, tot den minister persoonlijk gericht, was niet zonder vrucht: het grootste deel der brieven werd binnen een maand beantwoord, over een viertal werd nog cor respondentie gevoerd, doch, zoo schreef de minister, de Chefs der Afdeelingen waren tot spoedige afdoening aangezet. Op 16 September 1929 waren desondanks nog twee brieven uit 1C2S onbeantwoord gebleven, hetgeen ter kennis van den minis ter werd gebracht, terwijl een herhaald per soonlijk schrijven aan Zijn Excellentie zon der resultaat bleef. De klachten van de Algemeene Reken kamer betreifen een aangelegenheid welke velen, die met de verschillende Depar tementen in aanraking komen, niet vreemd DE WIFR1NGERMEERP0LDER WORDT SPOEDIG IN CULTUUR GEBRACHT DE VASTGESTELDE RICHTLIJNEN Het mag bekend heeten, dat de wijze, waarop aan enkele ministeries soms de aan gelegenheden worden afgewikkeld, in be paalde gevallen wel voor ecnige bespoedi ging vatbaar is. Het gebrek aan vlotheid van behandeling in meerdere gevallen heeft tengevolge gehad, dat men generaliseerend ging spreken van „departemcntalen sleur". En de volksmond die zich gaarne aan sluit bij ecnig nationaal bedrijf, sprak typeerend van den departemcntalen' (en parlementairen) molen, die zoo langzaam Wat echter het verslag betreffende de werkzaamheden der Algemeene Rekenkamer over 1929, dat dezer dagen verscheen, om trent den tragen gang aan sommige mini- Ook in den kring der gemeentebesturen wordt mee'*malen geklaagd over den tragen gang van zaken ten Departemente, en ook dan is het het ministerie van Onderwijs, dat de kroon spant. Zoo is ons een gemeentebestuur bekend, aar men het advies inwon van den minis ter van Onderwijs over een kwestie van financieelen aard tvsschen Rijk en gemeente. Het gemeentebestuur ontving eveneens in dit geval geen antwoord, ondanks herhaald schrijven, en was toen wel genoopt om des tijds wil zelfstandig een beslissing te ne men. Een jaar later (was de schoonmaak achter den rug?) ontvangt men echter een doodleuk antwoord, dat zich aandient als een onmiddellijke terugslag op het schrijven de gemeente! Gelukkig had de gemeente destijds gehandeld in den geest van het latere advies, doch het trage antwoord deed de gemeente langen tijd risico loopen. Kan dit nu niet anders? Wij hopen, dat deze belangrijke zaak de aandacht heeft de»- Regeering. Ten slotte is het beter, dat personen, die remmend werken op den gang van zaken en een behoorlijke behandeling onmogelijk maken, van de Departementen worden ver wijderd, dan dat de geheele ambtenaars stand door een dergelijk optreden in op spraak wordt gebracht. Een vlotte afwikkeling der zaken mag men als eisch stellen aan hen, die onze ministe ries bezetten. In onze dagen wordt als een der middelen tot bestrijding van de landbouwcrisis aange prezen een agrarisch maalgebod. Zou een departementaal maalgebod, althans aan Onderwijs, misplaatst zijn? OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. Besluit is benoemd tot kanton- rech ter-plaats vervanger in het kanton Box meer C. J. J. Remmen, burgemeester en secretaris der gemeente Oeffeit VOOGDIJRADEN Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Nov. LEGER EN VLOOT Bij Kon. Besl. is met ingang van 21 Sep tember 1930. verleend de titulaire rang van gencraal-majoor aan -den gepensionneerden kolonel v'an het wapen der cavalerie G. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter der Koninklijke Nederlandsche Harddraverij en Renvereeniging. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. Besl. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere- medaille in zilver, aan C. van den Berg hoofdboekhouder bij de N.V. W. Bus', Stoom boot Maatschappij, te Amsterdam. HOFBERICHTEN H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn 'oornemens op 24 Sept. e.k. de leger- manocuvres in de omtrek van Venlo bij te H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO I-I. M. de Koningin zal 29 dezer haar ver blijf in het koninklijk paleis Het Huis ten Bosch beëindigen en het paleis Het Loo eder betrekken. Voor de aanneming van personen het in cultuur brengen van de gronden in den Wieringermeerpolder zijn door de di rectie van den Wieringermeerpolder de vol gende richtlijnen vastgesteld: Bij het in cultuur brengen van de Wie- ringenneergronden zullen verschillende ca tegorieën van' arbeidskrachten worden te werk gesteld: le. a. Landarbeiders wier gezin niet in of niet in de nabijheid'van den polder woont. Deze arbeiders worden ondergebracht in barakken, boerderijen of andere woningen, zooveel mogelijk bij het werk. Zij worden uitsluitend betrokken door be middeling van den Rijksdienst der Werx- loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling dus. over de Arbeidsbeurzen en hare Corres pondentschappen. Landarbeiders, die voor deze categorie in aanmerking wenschen t3 komen, behooren zich dernaive bij de be trokken Arbeidsbeurzen of Correspondent schappen daarvoor op te geven. In de eerste plaats zullen voor plaatsing in den Wieringermeerpolder worden aan gewezen de arbeiders uit de plaatsen, waar pen chronische plattelandwerkloosheid heerscht Binnen enkele weken zullen een 500-tal dezer arbeiders tewerkgesteld zijn, veideeld over vijf kampen, nl. te De Haukes, te Sluis I (pl.m. 5 K.M. van de Haukes en van Nieu- wesluis), te Nieuwesluis, te Kolhorn en te Aartswoud. Een kamp zal worden bezet met arbeiders uit Friesland, 1 kamp met arbeiders uit Groningen, 1 uit Drenthe en 1 uit Overijssel en Gelderland. De- bezetting van het 5e kamp zal vermoe delijk uit Brabant en Zeeland komen. Behalve 'n vijftal barakken zullen dit jaar! »o mogelijk, nog 'n 50-tal arbeiderswonin gen worden gebouwd, waarvan 't schuurge- deelte wordt ingericht voor het onderbren gen van zes kostgangers. Uit welke streek deze bezetting zal komen is nog niet vast gesteld. Het is duidelijk, dat het diep winter is voor deze woningen zullen kunnen worden betrokken. b. Landarbeiders, wier gezin in de nabij heid van den polder woont Zij worden eveneens uitsluitend betrok, ken door bemiddeling van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling. Zij, die derhalve in den pol der wenschen te werk te worden gesteld dienen zich daarvoor bij dé Arbeidsbeurzen of Correspondentschappen op te geven. Deize arbeiders worden slechts tot een perkt aantal aangenomen om te voorkomen, dat te veel arbeiders uit de omgeving van den polder worden weggezogen en de daar bestaande landbouwbedrijven worden ont wricht. 2e. Landarbeiders wier gezin in den pol der komt wonen. Door de Wieringermeer-Directie zullen een 500-tal landarbeiderswoningen worden gebouwd.(pl.m. 50 in 1930, pl.m. 300 in 1931 en pl.m. 150 in 1932). Het ligt in de bedoe ling voor deze categorie de Landarbeiders- wet toe te passen, zoodat de arbeider op den duur eigenaar wordt Landarbeiders, die hiervoor in aanmer king wenscjien te komen, moeten zich te zijner tijd opgeven bij de Arbeidsbeurzen of haar Correspondentschappen. Zij worden betrokken uit het geheele land, dus niet alleen uit de werkloosheidscentra. De ar beidsbeurzen oefenen de eerste schifting uit, terwijl de definitieve keuze geschiedt door de Wieringermeer Directie. Behalve op flinkheid en bekwaamheid van den arbei der zal vooral worden gelet op flinkheid en netheid van de arbeidersvrouw. Het schuur gedeelte van deze woningen zal tijdelijk voor de onderbrenging van zes kostgangers worden ingericht. De arbeidersvrouw moei deze ruimte in orde houden en zorg dragen voor middageten, koffie en thee voor do kostgangers tegen een nader vast te stellen vergoeding. 3e. Boeren of boerenzoons, die het voor nemen hebben zich in de toekomst ln den polder als eigenaar, pachter, erfpachter, enz. te vestigen. Aan het in cultuur brengen van zoute gronden zijn verschillende moeilijkheden verbonden, zoodat het gewenscht is land bouwers, die zich vrij spoedig in den pol der wenschen te vestigen, in de gelegen heid te stellen vooraf practische ervaring op te doen. De gelegenheid hiertoe wordt door de Wieringermeer-Directie geopend, door ge gadigden aanvankelijk onder dezelfde voor waarden, als voor de landarbeiders gelden, te werk te stellen. De boeren of boeren zoons, die landbouwonderwijs hebben geno ten, genieten de voorkeur. Zij zullen zooveel mogelijk bij de machi nes, bij het greppelen^ drainceren, enz. wor den geplaatst Degenen, die blijk geven van buitengewone practische bekwaamheid en leiderseigenschappen, kunnen in aan merking komen voor onderbaas. Zij, die te ver van den polder wonen om dagelijks huiswaarts te paan, worden zoo veel mogelijk groepsgewijze ondergebracht als kostgangers in de te bouwen landarbei derswoningen. Inzake de plaatsing en de eischen, waar aan de candidaten moeten voldoen, zal met de landbouworganisaties overleg wor den gepleegd en voldoende worden gepu bliceerd. 4e Plaatsing als onderbaas, opzichter, be- drijfsboer, enz. Velen wenschen plaatsing als onderbaas, opzichter of bedrijfsboer. Aangezien de uitvoering der werkzaam heden gedeeltelijk wordt opgedragen aan de Nederl. Heidemaatschappij, terwijl andere werkzaamheden zullen worden aanbesteed, wordt door de Wieringer Directie slechts zeer weinig toezichthebbend personeel aan gesteld. In het algemeen kan aan aanvra- ?n in dien geest niet worden voldaan. Zoolang de Regeering niet beslist heeft over de wijze waarop de gronden zullen worden uitgegeven, kunnen evenmin he- driifshoeren worden aangesteld. Wegens gebrek aan ourl-n-de',- kunnen voorloopig slechts diegenen word/Si aanga nomen, die dagelijks naar hun woonplaats kunnen terugkeeren. HOLLANDSCH ZEEMANSHUIS TE LONDEN GEEN CONTROLr Van de openingsplechtigheid van het nieuwe Tehuis voor Nederlandsche Zeelieden te Londen gaven we in ons blad van gister reeds verslag. Hierboven een groep qenoodiq- den. Eerste rij: freule Ortt, ds. Janssende gezant jhr. de Marees van Swindcren, prof. dr. 5lolemaker de Bruine en geheel rechts, de heer Zuiver. Achterste rij, geheel links op de foto: ds. Knoppers en rechts in de deurpost ds. Poot, beiden van Amsterdam. DRINKWATERVOORZIENING IN HET WESTLAND EEN NIEUWE WATERTOREN. De watertoren van de Westlandsche Drinkwaterleiding Mij. die aan den Haag- weg te Loosduinen staat, heeft in de laatste jaren zijn maximale prestatie geleverd. Dit betreft niet het oppompen van het water, maar de afstand waarover de toren het wa ter moet stuwen en weer opvoeren is zoo groot geworden, dat op sommige tijden in De Lier b.v. de druk op de waterleiding i voldoende werd. De toename van aansluitingen is in de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan, alleen 's-Gravenzande kan zich nog „verheu gen" op dit punt ten achter te zijn, die ge meente bezit een „eigen drinkwater-instal latie", iets waarover nogal eens geklaagd De toestand van den verminderden druk kon, ook al voor de brandblusch-gelegenheid niet bestendigd worden, en daarom werd het vorig jaar besloten om een nieuwe water toren te stichten op een terrein aan de Woerdlaan te Naaldwijk. Deze toren duet evenwel alleen dienst om „nieuwe druk" tv verzamelen, de pompen in den toren te Loos duinen moeten n.l. het water in den toren te Naaldwijk eerst pl.m. 40 M. opvoeren in de bassins, en daarna wordt het water zonder meer doorgegeven. De werkzaamheden aan den tweeden to ren van de W. D. M. zijn nu zoover gevor derd, dat over enkele weken de steigerwer- ken die nu nog het bouwsel omgeven, ver wijderd zullen worden, en dan zal ook cle proef-vulling van de beide bassins plaats hebben. De toren. Het laat zich begrijpen dat in een water toren een flink gewicht bijeengebracht wordt, de beide bassins bovenin den toren bevatten tezamen 600 kub. M. water. Dat er een hechte constructie gemaakt is, moge ook blijken uit het feit dat voor den torenbouw 10 ton ijzer gebruikt is. Er zijn 270 palen elk van 18 M. lengte in den grond gedreven, waarop de toren is ge bouwd. Het gebouw zelf bevat eigenlijk niet veel. is zooveel ruimte, dat"de opziclfter met wien we dezer dagen den toren bezichtigden opmerkte, dat er nog wel een gezin in den toren kon komen wonen. In de gelijkvloersche verdieping is er nipt veel meer te zien dan een buis die dient voor af- en aanvoer van het water, een kuil voor de aansluiting op de hoofdleiding en een ijzeren trap die naar de tweede verdieping, de z.g.n. lekvloer leidt Maar op deze verdieping vallen ook hij zonder op de zware steunbeeren die aange bracht zijn. Dezen hebben ieder een afme ting van 1.19 X 80 c.M. Tusschen de eerste en tweede verdieping is een tusschenruimte van pl.m. 18 M., een ruimte die nu nog daar steigerwerken ge maskeerd werd. De lekvloer heeft haar naam te danken aan het feit dat zij dient om het z.g.n. zweet- water uit de bassins die een verdieping hoo- ger liggen, op te vangen. In verband hier mede is de vloer eenigszins hellend naar het midden gemaakt, waar in een putje het wa ter verzameld wordt en door een buis naar :n riool wordt afgevoerd. Langs een steile ladder, tusschen buiten muur en bassins komt men boven de bas sins, die, zooals reeds opgemerkt ieder 300 kub. M. water kunnen bevatten. De geheele torenbouw, met uitzondering :an de buitenmuren, is uitgevoerd in gewa pend beton, ook wat betreft de bassins, die uit een binnen- en buitenkuip bestaan. De kap van den toren bestaat evenwel uit pla ten rood-koper, die een dikte hebben van y8 m.M. De totale hoogte van den toren be draagt 41 meter; de bouwsom beloopt f 100.000. De architectuur is van den heken den bouwer van watertorens, Ir. H. Sangs*°r te Den Haag, terwijl de Bredasche Beton Mij. de uitvoering zorgde. TWEEDE KAMER Het Tweede Kamerlid, dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, is na een verblijf van vijf maanden in Ned-Indië, zijn woonplaats te De Bilt teruggekeerd. HET KAMERLID KLEEREKOPER VIJFTIG JAAR Het Tweede Kamerlid A. B. Kleerekoper heeft gisteren in huize „Elisabeth" aan den Parkweg te 's-Gravenhage waar hij na zijn ernstige ziekte verpleegd wordt, zijn 50sten verjaardag gevierd. In den loop van den dag werden talloozc bloemstukken en schriftelijke gelukwen- schen bezorgd. De Tweede Kamerfractie der S.D.A.P. zond een groote vruchtenmand. ONGEWENSCHTE CONCURRENTIE De Ned. Toonkunstenaarsbond heeft een telegram aan den Minister van Waterstaat gezonden, waarin verzocht wordt het spelen door de Haagsche Postharmonie bij het her denkingsfeest der Technische Hoogeschooi te verhinderen. Het telegram zegt verder, dat beroepsorkesten hunkeren naar arbeid en verdiensten en dat het postpersoneel een positie en een taak heeft op een ander ter rein dan de muziek. Het verzenden van dit telegram geschied de uit overweging, dat den beroepsmusici dikwerf gelegenheid tot het verwerven van een bestaan uit hun beroep wordt ontnomen door het optreden van orkesten bestaande uit personen, die in een ander beroep een bestaan hebben. AANBESTEDINGEN Vanwege het Provinciaal Bestuur is aan besteed, de verbetering van den Provincialen weg, OuddorpSommelsdijk, gedeelte Dirks- landSommelsdijk (A no. 33 van het pro vinciaal vvegenplan). Laagste inschrijver de N.V. Bitumenweg te Utrecht voor f 280.460. Vanwege den Rijksgebouwendienst is aan besteed het verbouwen van het grifficge- bouw te Den Bosch. Laagste ischrijver was A. J. A. Vaessen te Utrecht voor f 33.994. MR. KAN BIJ DEN EX-KEIZER Uit Doorn wordt gemeld, dat de oud- linister van binncnlandschc zaken, mr. J. B. Kan aldaar is aangekomen tot het ouden van besprekingen met den ex- RIJP EN GROEN KAN TEEKENEN, ZOO VAAK MEN WIL. Het dagboek over het schijnpetitionnement nog niet sluiten, roepen vier, vijf lezers te gelijk. Ze krijgen hun zin, zooals bijna altijd. Eerste ervaring: Onze abonné was uitstedig. Vrouw en dochter kregen bezoek van propagandisten. Teekenden niet. Huisbezoekers vertrokken „al razende". Des avonds vond men in gesloten envelop een met potlood bekrabbeld bleek-blauw stuk papier vol van de allergoorste scheld woorden, van welke „uitzuigers en geweten- looze schurken" nog de netste waren. Ik doe niet, als de Oproerige Krabbelaar, :e een particuliere mededeeling over een gierigen dominé (mevrouw liet, hoewel ze met vacantie ging, de eieren liever in de kast staan, dan ze aan een arme, zwakke vrouw te geven) in de krant plaatst; wel wetend, dat de lezers zullen zeggen: zoo Ik zeg niet: zoo zijn de verzamelaars van handteekeningen; maar wel dit: let er op, dat óók door zulke menschen gecolporteerd Tweede ervaring: Precies als een inzender reeds meldde, overkwam het een onzer. Loopend op de markt te Rotterdam, werd hij tot driemaal toe aangehouden met verzoek zijn hand- teekening te plaatsen. Toen hij vroeg: Is er dan geen enkele controle; kan ik mijn handteekening net zoo vaak plaatsen, als ik wil; keek men hem ietwat verbouwereerd aan. Het scheen, of men daaraan heelemaal niet gedacht had. Tk zeg niet, dat er veel doublures op de lijsten staan; maar ik vraag wel: welke waarde heeft een petitionnement, waarop rijp en groen ngj, zoo vaak. teekenen kan, als men wil? Derde ervaring: Huisbezoekers komen bij een man, die een pensioentje heeft van zijn vroegeren patroon en verzoeken hem op de lijst te teekenen, wat deze evenwel weigert Ge vraagd wordt hoeveel inkomen hij per week heeft, waarop het antwoord luidt: f 5.van mijn vroegeren patroon en f 7.van de Diaconie. Wanneer je teekent op de lijst, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat je f 40. per week kreeg, omdat er dan zooveel wordt bezuinigd op oorlogsmateriaal. De man, zeker wel begrijpend, dat de Diaconie niets heeft uit te staan met Vlootwetplannen, weigert volstandig te teekenen. zeg niet, dat de misleiding altijd zóó erg is; maarzulke propagandisten zijn er. Vierde ervaring: Vader afwezig, zoon, ongeveer 20 jaar, alleen met moeder thuis. Huisbezoekers treden binnen en vragen of moeder teekent, wat deze evenwel weigert, omdat vader er tegen is. Zoon: „Geef maar hier, ik teeken wel voor alle drie." Moeder, verontwaardigd, wil dat niet hebben, doch de zoon zet zeer tot genoegen der bezoekers door, en teekent voor zichzelf, "s vader en de moeder. Huisbezoekers af. Bij de thuiskomst van vader geeft een en ander aanleiding tot hevige ruzie, doch de namen staan op de lijst. Ik zeg niet, dat zoo iets huis aan huis gebeurt; maar ik herinner er wel aan, dat zelfs de voormannen uit de S.D.A.P. er geen bezwaar tegen hebben als kinderen teekenen; of, als één huisgenoot voor allen teekent "t Is me het petitionnement wel! JHR. BOSCH VAN OUD AMELlSWEERD ZEVENTIG JAAR Gister is te Utrecht jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd 70 jaar ge worden. Als oud-lid der Eerste Kamer en oud-president van de Utrechtsche rechtbank mocht hij veel belangstelling genieten. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS aansluiting op de rede van Tr. J. A. Kalff, die wij reeds puhliceerden, kunnen wij nog nader het volgende betreffende de be stuursverkiezing mededeelen: De algemeene voorzitter bracht den afge treden bestuursleden dank, in het bijzonder den heer A. Spanjaard. In de vacatures ontstaan door het aftre den van de heeren: Ir. E. C. W. van Dijk. ir. F. C. Regout, Albert Spanjaard en Frans Dooren werd voorzien door de benoe ming van do hecr-m jhr. mr. E. L. Elias, se cretaris van do Mij. tot Expl. van Stnatj- ipoorwegen te Utrecht; Petnis Regout. direc teur van de N. V. Eerste Ned. Cement Ind. te Maastricht; ir. I-I. M. Keus, disMtcur van de N. V. Hengelosche Electrisehe Pn Mecha nische Apparatenfabrick „Hoemaf" te Hen gelo; mr. L. Rroekhuysen, directeur van do N. V. Lakenfabrieken v.h. Firma E. Elias te Tilburg, terwijl de heer B. H. M. I.ips tot be stuurslid werd herkozen. BOOTTREIN ..PRINS DER NEDERLANDEN" De speciale trein post en passagiers in aansluiting op het s.s. „Prins der Nederlan- len" zal Vrijdagmorgen 26 September te 10.20 van Genun vertrekken. Aankomst» Zaterdagmorgen 27 September 8.57'te Am hem, 9 16 te Utrecht II uur te Den Haag S. S.. 10.24 te Amsterdam W. 10 ki to Amsterdam C. S. en 11.25 Rotterdam (Maas).

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1