Rationalisatie Iets over Celotex W. MOERMAN „COMFORT" Schakelaars JSjormalisatie - Efficiency - Te koop of Te huur f>KT.OTT-X GELDEN beschikbaar TE KOOP BILTHOVEN BH UTRECHT NI Administratie Mij AMSTERDAM TE KOOP of TE HUUR: Assurantiën - Hypotheken - Bouwcredieten lange Kerkstraat 80 Schiedam Telefoon 68375 Beschikbaar: Particulier en Bankkapitaal 5% H| Bouwcrediet 5 Diverse blokken Panden 9 te koop m WONINGGIDS OP AANVRAGE. BOUWBLAD No. 69, PAG. 3 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1930 qje? CÉ oki<? Gebruikt bij Uwe Elaotrlscbe Installaties nltslattend Zij waarborgen absolute veiligheid, comfort en vele andere voordeelen NEDERLANDSCH FABRIKAAT N.V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN ELECTRISCHE APPARATEN „COMFORT" ALBERTINESTRAAT 28, 's GRAVENHAGE - TEL 70901 Op welk terrein van het menschelijk loven men zich ook beweegt, telkens moet geconstateerd worden, dat we ons bevin den in een wereld van tegenstellingen, jvaak zelfs schrille, ontstellende contrasten, rvolstrekt niet alle liggen bulten het gebied [van den menschelijken wil, doch waarvan yele juist door dien wil worden voortge bracht. Om maar op eigen terrein te blijven: de ivverkloosheid heeft in vele lapden een zoo- danigen omvang verkregen, dat de betrok ken Regeeringen ten einde raad zijn, op welke wijze dit brandende vraagstuk tot juen eenigszins dragelijke oplossing te bren gen, en desniettegenstaande scherpt het menschelijk vernuft zich eiken dag, hoe, door toepassing der steeds verfijnde tech niek, menscheiijke arbeid in allerlei bedrijf en industrie uit te schakelen; allerwege hoort men spreken van overproductie, van een teveel der voortbrengselen en deson danks tracht men langs den weg van steeds meerdere mechanisatie de productie te ver- hoogen; dat het evenwicht tusschen pro ductie en consumptie deerlijk verbroken is, waardoor een wereldcrisis op bijna alle ge bied' van handel en bedrijf ontstond, spreekt niemand meer tegen en toch ijvert tmen allerwege voor vereenvoudiging dier productie, d.w.z. voor hare toeneming, ter- Avijl de verbruikers in kracht verminderen. Dat hier door velen, schrijft De Aanne mer, met het oog op de toekomstige ontwik keling der economische factoren een vraag- teeken wordt geplaatst, is niet te verwon deren. Wij schreven hierboven „rationalisatie", 'één van -döe vreemde woorden, welke na den oorlog in het bedrijfsleven een soort modewoorden geworden zijn, waarmede in vele landen geschermd, ja (zelfs gedweept wordt, want daarmede bedoelt men een ar- geheele wijziging in bedrijf en industrie, door invoering van geheel nieuwe metho den, met welker toepassing het menscli- Idom ten zeerste gebaat zou zijn. Eerst sprak imen van „normalisatie" 'daarna kwam „efficiency" en thans is „ra tionalisatie" het slagwoord bij uitnemend heid. Werldl voor de beide eersten hier te lande 'een instituut opgericht, te Genève riep men een internationaal rationaliseerings- ïnstituut in het leven, ten bewijze met hoe- iveel ijver deze zaak wordt opgevat. Had „normalisatie" in hoofdzaak tot doel door vereenvoudiging en eenvormigheid ivan het materiaal de productie goedkooper te maken en had die z.g. „efficiency" rn.eei betrekking op de intensiviteit van den arbeid, „rationalisatie" is van ruimere lbo- teekenis en omvat een complex van ver pchijnselen. Om de strekking van dit woord recht tr- fvatten, denke men aan „rationalisme", waarvan het gevormd is en waarmede ba idoeld wordt het stelsel, waarbij de mensen alle levenservaring toetst en beoordeelt naar de rede, naar het menschelijk ver stand; zoo noemt men iets rafionaal of rati oneel, wanneer het op redelijke overtui ging gegrond is Rationalisatie doelt alzoo op de onder werping van het gieheele bedrijfsleven aan He menscheiijke ratio, aan het verstand en ,wel op die wijze, dat een maximum van productie kan verkregen worden met een minimum van kosten. Vroeger 'tmag een kleine 20 jaar ge leden zijn werd overal aangeprezen het z.g. Taylor-systeem. Taylor was n.l. een Amerikaansohe tech nicus, die speciaal studie had gemaakt van alle beweging, welke een arbeider bij zijn Werk heeft te maken, b.v. hoeveel handbe wegingen een metselaar had te maken yóór hij een steen op zijn platas had Inige- imetseld en ontdekte daarbij, dat vele bewe gingen achterwege konden blijven, waar door de uitvoering werd bespoedigd. Bedoelde Taylor schreef daarover een brochure, welke onder den naam van „we tenschappelijke bedrijfsleiding" ook in het Nederlandsoh werd vertaald en in den aan- yang hier te lande nog al eenigen opgang maakte. Lang heeft dBit evenwel niet geduurd. In sommige werkplaatsen zijn er nog Wel proeven genomen met dit systeem, 'doch veel bijval ondervond het niet. De toepassing eischte niet alleen gerouti neerde leiders, die maar niet zoo spoedig gevormd waren, maar het maakte den han denarbeid ook te machinaal en te ge- jaagdl; 'twas inderdaad een dril-systeem. Waartegen de arbeiders zich met kracht hebben verzet, wat niet te verwonderen was,want het maakte hen tot mensche iijke machines. Rationalisatie evenwel gaat verder: hier is de toeleg om zooveel mogelijk de men scheiijke arbeidskracht terug te dringen, wat men tracht te bereiken door de tech niek van fijnere machines, om alzoo de be drijven steeds meer te mechaniseeren. Men dlenke over deze rationaliseering- beweging niet gering, want zij breidt zich uit zoowel op kantoren als in de werk plaats, in het landbouwbedrijf en in de bouwnijverheid, ja zelfs in den huisarbeid, in 'tkort, overal waar gearbeid wordt, treedt ook de rationalisatie gedachte naar voren en wordtt er getracht door vervolma king van werktuigen cn machines den han denarbeid uit te schakelen om steeds meer en steeds goedkooper te produceeren. Ameriikaanedhe schrljveirs spreken van een „tweede indiuetrieeJe revolutie", dio thans wordt doorgemaakt- De eerste werd beleefd, toen een eeuw geiled-en de machine haar intrede deed, wal een geweldigen omkeer braolit in het soci aal-economische leven, d-odli de tweede, waarvan thans gewaagd wordt, zal niet minder geweldig zijn on de vraag, of het maatschappelijk leven zich daarbij zal we ten aan te passen, is thans nog een vraag die geen mensoli vermag te beantwoorden Noemen we enkefle cijfers om de voort schrijding der rationalisatie van d-e laatste jaren te ilhistreeren. Een zeer kras staaltje vonden we ver meld van de Amerikaansdhe spoorwegen te Boston en Maine, waar een rnngeerma- chiine in werking is gesteld, die in staat is een milliocn goederenwagens per jaar zon der hulp van een remmer of rangeerder te verwerken. Alles wordt geleld door één man in den wachttoren, die wagens met een capaciteit van 100.000 ponden op een terrein van 230 H.A. in 225.000 sporen leidt Dooh om maar in eigen land te blijven in een fabriek steeg in een tijdvak van zes jaren de productie met 30 pCt, terwijl hel aantal arbeiders daalde van 1200 tot 940; in een papierfabricage vermeerderde de produc tie -sedert 1913 met 40 pCt,, doch het aantal arbeiders slechts met 20 pCt. In het centraal verslag der Arbeidsinspec tie over 1929 lezen we van een groote in- dustrieele onderneming in het centrum van ons land, dat „een voorgenomen uitbreiding achterwege bleef, terwijl in de bestaande fa brieken op zeer intensieve wijze naar ratio nalisatie werd gestreefd welke mede in ver band met het combineeren met buitenland- sche fabrieken, tot ontslag van veel personeel leidde". Voor een tweetal jaren werd hier een Com missie voor „rationeele woningbouw" geïn- niet te keeren. Toen de stoommachine haar intrede deed in het begin der vorige eeuw,heeft men zich daartegen krachtig verzet, doch tevergeefs. Zal het thans ook niet zoo gaan ten aan zien der rationalisatie? Doch ten slotte nog één opmerking. Dat de ontwikkeling van den menschelij ken geest in de toepassing van allerlei nieuw ontdekte natuurkrachten en de voortdurend nieuw gevonden verbetering van instrument en machine steeds voortgaat, is een bekend verschijnsel. Dat hebben ons alle tijden ge leerd. Dit neemt evenwel niet weg, dat die menscheiijke geest meermalen in de een of andere omstandigheid een stimulans, een prikkel ontvangt, om naar iets nieuws te zoe ken. Wie door dc eene of andere omstandig heden in moeilijkheden komt scherpt en spitst zijn geest om middelen te zoeken, die hem kunnen helpen die moeilijkheden te overwinnen. Zouden er zich in de laatste jaren ook geen omstandigheden hebben voorgedaan, welke een zelfden invloed uitoefenden? Zouden bijv. de groote wijzigingen in de sociale verhoudingen op -het terrein vam den arbeid, welke we in de laatste twintig jaar zagen ontstaan, niet mede van grooten in vloed geweest zijn? Zou in de verflauwing der grenzen tus schen leiding en arbeid nieit een oorzaak ge zocht moeiten worden, zoodat in die z.g. ra tionalisatie een sterk element van reactie tot uiting komt op een in de laatste jaren ge- Chicago, de stad met de groote gebouwen, aan het Mtchiganmeer, reeds vermaard doordat het grootste Hotel aldaar in exploitatie is, kan nu ook bogen op het grootste Handelshuis van de wereld. Dit reusachtige gebouw is uitsluitend be stemd voor den Warenhandel stalleerd, met het doel „binnen iniet te lan gen tijd en uitsluitend op de basis van den -bestaanden woningbouw eenige rationeele normaaltypen, zoowel voor stad als land, te (verkrijgen, die de huisvrouw zooveel comfort en arbeidsbesparing bieden, als voor de te besteden kosten mogelijk is". Zoo sohrijdt de rationalisatie-gedachte voort, niet alleen hier wij staan vergele ken met hetgeen reeds in andere landen plaats grijpt feitelijk nog maar aan een be gin maar over alle cultuurlanden. Is het dan te verwonderen, dat men ook overal verlegen staat voor het steeds nijpen der vraagstuk der werkloosheid, want dat in deze z.g.n. rationalisatie een der grootste oorzaken gelegen is, valt niet te betwijfelen. Maar juist daarom is het zoo intens moei lijk een oplossing te vinden en daarom zijn de middelen als werkverschaffifng e.d. niet anders dan lapmiddelen, die wel hulp kun nen bieden voor een korten tijd, voor een seizoenslapte in de bedrijven, wat meerma len (voorkwam, dooh hier komen we te staan voor een der geweldigste, ja benauwendste problemen, welke maar denkbaar is. Het mensohelijk denken gaat door, de vin dingrijkheid van 't mensohelijk vernuft is dreven actie, welke haar doel voorbijstreef de? 't Valt toch niet te ontkennen, dat elke on natuurlijke verhouding, in het economisch le ven, zich op den duur moet wreken? Of brengen de schrikwekkende gebeurtenis sen in andere landen dat niet zeer duidelijk aan het licht? Wij denken b.v. ook hieraan: vroeger nog geen kwart eeuw geleden was bij het vaststellen van arbeidsvoorwaarden de zeer bekende factor, waarmede rekening gehou den gehouden werd: het bepalen van „een minimum loon en een maximum arbeids- Is ook te dien aanzien niet een tegenstel ling ontstaan, zoodat we de laatste jaren veeleer kunnen spreken van „een maximum loon en een minimum-arbeidsduuren zou in die tegenstelling niet iets schuilen waar uit veel verklaard moet worden van hetgeen we thans aanschouwen? We (vragen slechts. Ook in ons land wordt dit materiaal in toenemende mate gebruikt voor tal van toe passingen, zoodat het wel van belang moet zijn iets te weten over den oorsprong ervan. Zooals bekend is, wordt het verkregen uit „bagasse", of alval van suikerriet, waaruit het suikerhoudende sap is geperst. Alle lan den, die rietsuiker uit suikerriet winnen, brengen een groote hoeveelheid bagasse voort, zoodat jaarlijks milliocnen tonnen (van 1000 kg.) tot nuttige producten omge zet zouden kunnen worden, als men daartoe de inrichtingen en den afzet had. Nog steeds worden die enorme hoeveelhe den voor een zeer groot deel verbrand onder de stoomketels der rietsuikerfabrieken, al vormt de natte volumineuse massa eigenlijk een zeer slechte en vrij duur werkende brandstof. Voor een deel zal men wel door gaan daar mede, omdat soms de aanvoer van steenkolen of olie zeer duur komt en ook, omdat bagasse nu eenmaal een stof is, die men moeilijk kan vernietigen. Rotten doet ze bijna niet en slechts enkele bacteriën en schimmels bestaan er, die een chemische omzetting te weeg brengen. Als men dus dit materiaal niet verbrandt of tot papierachtige produc ten omzet, heeft men de groote moeilijkheid om ware heuvels ervan in de buurt der sui kerfabrieken op te slaan. Do moeilijkheid om die bagasse chemisch te doen omzetten is weer een der voordee len voor de verwerking ervan tot celotex. Immers als men bij die omzetting slechts izorg draagt, dat ook de laatste resten dei- chemisch gemakkelijk omzetbare stoffen verwijderd worden, dan krijgt men een pro duct, dat later zoowel voor de meeste che- mikalien als voor dierlijke „vijanden" on aantastbaar of onverteerbaar wordt. Een fabriek van celotex moet het geheele jaar door kunnen werken, maar moet de grondstof ervoor verkrijgen in hoogstens drie maanden, omdat de suikercampagne in den aan de fabrieken in de buurt, omdat de prijs van het product geen hooge vrach ten verdraagt. Tijdens de campagne wordt daarom de beschikbare bagasse (bij prima soorten van suikerriet en (goede bodembehandeling kan men eventueel een deel van de bagasse ver branden en blijft er genoeg over voor de verwerking) onder vrij hoogen druk tot vierkante balen geperst, die tot hooge re gelmatige stapels opgestapeld worden. Deze stapels worden met ijzeren platen afgedekt, om den regen buiten te houden. Gebeurde dit niet, dan was er kans, dat door 't vodht allerlei bacteriën en schimmels zouden gaan werken, die tot broei aanleiding zou den geven, waardoor de waarde sterk ach teruit zou gaan. Daarom past men ook wel een desinfecteercnde behandeling toe, waar door de biochemische werking, die toch nog plaats vindt, geen verdere temperatuurs- verhooging veroorzaakt, dan noodig is voor pasteuriseeren' of steriliseeren van den sta pel. De buitenkant, die niet warm wordt, ondergaat een eenvoudige ohemische steri liseering. In do fabriek worden de balen losge maakt en de stukken worden gelegd in groote bolronde kokers, ongeveer zooals ook de stroocartonfabrieken ze gebruiken; hierin wordt alles met bepaalde chemika- liën gekookt, waardoor de vezels zacht worden, terwijl allerlei oplosbare stoffen in oplossing gaan. Bovendien worden bij het koken alle bacteriën en schimmels gedood De kokers ledigen hun inhoud in een reusachtigen bak, waarin de massa met on geveer het vijftigvoud aan water wordt ge mengd, om dan met pompen gevoerd te worden door hamerslagmolcns, die de ve zels verder uiteenslaan; daarna volgt goed roeren in water, teneinde allerlei onzuiver heden kwijt te raken en daarna het foren gen in groote roerkuipen, waarin sterke roerwerken de zware .massa drijvend hou den. In die kuipen worden er de noodigc chemicaliën bi' gedaan, die de vezels vrij wel „waterproof" maken; dit lijkt wel op dien tijd afloopt. Verschillende deelen der liet jijmen" van papier, daar ook alufn en wereld winnen weliswaar suiker uit. suiker-1 )iars or een groote rol bij spelen. Evenals riet op verschillende tijden van het jaar.l^jj jg papierfabricage moet het materiaal maar dc celotexfabrieken zijn toch gebon- j nu 110g een serie „Hollanders" passeeren, Nu kan de eigenlijke mechanische fabri cage beginnen. Bij papier laat men de mas sa Ioapen op zeven zonder eind. Iets derge lijk gebeurt hier ook, maar in plaats van platte zeven gebruikt men twee cylinders, bedekt met kopergaas, die aan het eind van een bak zijn opgesteld en die tegen el kaar indraaien. Het water loopt door dc zeven heen en aan den buitenkant blijft een vezelmassa hangen; beide vczellagcn grijpen in elkaar en bij het verder draaien wordt een enkele dikke natte laag van die rollen afgenomen en tusschen vilt verder gevoerd. De vilten band brengt de natte massa door persen, die er zooveel water uitpersen, dat een soort nat carton wordt verkregen, dat voor de helft van zijn ge wicht uit wiater bestaat. Deze lange band komt nu in een tunnel van 240 meters lengte; ze glijdt voort op rollen en door middel van stoompijpen, die in den-tunnel aangebracht zijn, droogt alles geheel uit. De band celotex is aan het eind zelfs veel te droog, zoodat ze met water wordt besprenkeld, om zoover te komen, dat er geen water uit de lucht opgenomen zal worden, waardoor kans zou ontstaan van de vorming van bulten. Na het pas seeren van den tunnel volgt het in stukken snijden, precies op maat brengen en inspec- teeren. In de fabrieken worden van de afge werkte platen celotex allerlei dikkere pin ten gemaakt. Een speciaal soort is de acousti-celotex, die bestaat uit drie lagen, die echter voorzien zijn van fijne cylindri- sche boringen, die deze stukken bijna ge heel perforeeren. Er zijn 7 holten per deci meter. Dergelijke platen hebben tot bedoe ling gebruikt te worden als bekleeding van wanden en zolders van ruimten, waar in men het geluid moet dempen. De geluids trillingen dringen n.1. in die holten, die een ruwen wand hebben en alle energie op nemen, zoodat geen geluid wordt terugge kaatst. Over de talrijke toepassingen van diverse soorten celotex zal hier niet uitgewijd worden. Alleen is het nog wenschelijk om erop te wijzen, dat de onderneming, die het eerst dit produet heeft gemaakt in Amerika, een zeer sterke positie heeft inge nomen cn zeer veel heeft gedaan, om de industrie der rietsuiker in Florida en andere Amerikaansche gebieden te redden. Zij heeft de betere Javaansche soorten riet doen invoeren, den grond beter doen be werken en andere verbeteringen in de sui- kerfabricage doen aanbrengen, zoodat ge zegd' kan worden, dat in die streken zoowel suiker als celotex de hoofdproducten van het riet zijn geworden, die samen de cul tuur loonend maken. Het maken van waardevolle stof uit afval is steeds een vooruitgang; nu deze echter gepaard gaat aan het verkrijgbaar stellen van een materiaal, dat door zijn warmte-, koudte- en geluidwerende eigenschappen de mogelijkheid opent om woning cn werk plaats beter geschikt te maken voor hun ■doel, verdienen de hardnekkige werkers, die door jarenlange arbeid dit alles moge lijk gemaakt hebben, zeker een eeresaluut. Qemeentebedrijf te Utrecht Wegens gebrek aan ruimte nioesten wij de beschouwingen over de belangwekkende rede van Dr. J. de Lange, secretaris der gemeente Utrecht, voor het congres der Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei over het onderwerp „Gemeentegrondbedrijf in verband met de vestiging van nieuwe be drijven" tot volgenden Maandag laten over staan. Red. „De Bouwwereld" Toekomstige bebouwing van Oegstgeest Wegens gebrek aan ruimite moesten wij eveneens tot den volgenden Maandag laten overstaan het sohrijven van Burg. en Weth van Oegstgeest aan den Raad diier gemeente betreffende de toekomstige bebouwing van Oegstgeest. Red. „De Bouwwereld" Qewapend beton bij brand Bij branden is reeds meermalen gebleken, dat gewapend beton daartegen in hooge mate bestand is. Dit is ook volgens een rappor: van den commandant der brandweer te Hamburg gebleken; constructies van gewa pend betonnen vakwerk bieden een zeer goede bescherming tegen instorting bij De vraag of het doelmatig is de buiten muren ioi verband van de di:ldta,tie-ivoegen door te voeren, moet ontkennend worden beantwoord. Aanbevolen wordt de dilitetie- voeg ook in het metselwerk aan te brengen. Het zal stellig mogelijk zijn deze voeg op een of andere wijze zoodanig te beikleeden dat het uiterlijk aanzien van het gebouw niet wordt Meng- en Tiansport- wagen voor beton De i-ii Amerika sinds een tien-tal jaren ge bruikelijke wijze van betonl evening aan ver schillende werken door een speciale inrich ting, vindt nu ook in Engeland ingang. In- plaats vam de roerinriohting die het ont- mengen vam het beton bij het rijden moest voorkomen, en een transport over een lan gen afstond bemoeilijkte, wordt nu het materiaal droog in den transportwagen ge laden en eenst vijf minuten voor aankomst op het bouwwerk met het aanmaakwater vermengd door den motor van he tvoertuig met 10 omwentelingen per minuut bij een rijsnelheid vam 32 K.M. per uur. De meng machine heeft een dusdanig ingerichte aan drijving. dat deze ook gedurende het ontla den of kippen verder loopt en daardoor het ontladen bevordert. De inhoud van de trom mels bedraagt 4 kub. M. In geledigde toe stand wordt de trommel met medegevoerd water uitgespoeld, Bovenst, huizen Ruysdaellaan 62-72 h. Hobbemastr. 4, te Schiedam-West BEXBDEXWOKIXGEXi HOEKWIXKELi rage 15 per week. Bouwkundig Bureau C. Henri van Ingen Kdam, Vlietstr. Sb. Tel. 11748 Verzorging van In- en- Exterieur, Hinderwet, Drank wet enz. Alles tot het vak behoorend Duurzaam Concurreerend SCHUURMAN 3 COORS DIJHSTRAAT 114. R'dam. TEL 10411 GEEN BOUW BOUWT WARM DROOG KOEL SIERT DE WONING AMSTERDAM: Sarphatikade 1 - Tel 34824 en 36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37 b Telefoon 11690 le HYP.OTHEKEN. Rente huizen 5°/o, landerijen 4*f Hf Bouwcredieten - Financieering - Voorschotten B. SEVINGA A Co. s Essenburgstraat 71a - Tel. 36566 - ROTTERDAM voorTriplexplaten Een goed adres: Jac.P.v.d.Berg s FIJNHOUTHANDEL - Ridderstraat 9-15 Ween.iplein 7-8 Telefoon 41490 1 ROTTERDAM IDEAAL WONEN IN SLAND5 CENTRUM Gezond klimaat Prachtige natuur. Comfort als In stad. Prima Onderwl|s. Lage belasting, Plm. 100 Trolnaansl.dagal. Complex aan Stadionweg Amsterdam Koopsom 162.000.—, Huren pl.m. 14.000. Te bevragen onder letters J V, Afd. Bouwwereld van dit Blad Dagelijks te bezichtigen. Aanvaarding na over eenkomst Uw IDEAAL. een WONING met Schitterende villa's en boschterrein egen zeer lage prijzen. Vraagt inl STRAATW 41.HILLEGERSBERG.T.40465 vN: BILTHOVEN'5 GRONDBEZIT B Kom nu deze week eens kijken aan de GOEVERNEURLAAN en VAN ZEGGELENLAAN te 's-Gravenhage met zijn moderne Winkel- en Woonhuizen (4 of 6 kamers, met volledig; ingerichte badkamer). Maximum comfort GOEVERNEURLAAN 626 TELEFOON 19118 's-GRAVENHAGE fliiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiii miiiiiiiiDuiuiiiiiiiiiinnnniiinnninnnnniniini iiiiimininnnmntmiffl OOK IN VERSCHILLENDE STADSDEELEN WONINGEN TE HUUR m Vrije Boven- en Benedenhuizen bevattende: beneden: VOOR-, TUSSCHEN- en ACHTERKAMER KEUKEN uit den Gang, KELDER en TUIN; boven: 2 KAMERS, en SUITE, KEUKEN uit den Gang WARANDA en 2 groote ZOLDERKAMERS Te zien SCHOOLSTRAAT, OVERSCHIE. Te bevragen J. D KROON, BERKELSCHELAAN 25a, ROTTERDAM. Zoekt V een woning wendt U dan tot Woningbureau SCHIEDAM WEST" #Van Ruysdaellaan 4a - Schiedam Telefoon 69529

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9