DE MOORDZAAK LANS ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1930 DERDE BLAD PAG. 10 BEHANDELING IN HOOGER BEROEP VOOR HET GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE HET GETUIGENVERHOOR BEËINDIGD. Het Gerechtshof heeft het getuigenverhoor an deze zaak voortgezet. Na gehouden appèl-nominaal bleken we derom eenige getuigen niet te zijn ver schenen. Allereerst wordt gehoord getuige J. Po- 1 a k, accountant te Rotterdam, die eenige mededeelingen doet over de chèque-boekjes op het kantoor van de Haas. Ook de kantoorbediende J. Kamerbeek en getuige Larooy doen hieromtrent mede deelingen. Volgende getuige is mevr. VV. W e ij n e— Waarders, die verklaart, dat door ver dachte verschillende bedragen op haar reke ning zijn gestort Voorts zegt getuige, dat zij op den avond van den moord verdachte bij haar thuis is gekomen, waar hij getracht heeft het kan toor van de Haas op te beilen. Dit is hem toen niet gelukt. Daarna heeft verdachte de politie opgebeld en getuige heeft hem daarbij ihooren zeggen: „Maar zeg mij dan toch, wal er is." Toen hij de haak had opgehangen, zeide hij: „Het is-,te verschrikkelijk om te zeggen, Lans is vermoord." Hij is toen weggegaan en later op den avond weer teruggekomen, voordat hij naar den Haag terugging. Op dien avond heeft getuige niets bijzonders aan de kleeren van dachte had toen een blauwe overjas aan. hij een scheur in zijn broek had, want ver dachte had toen een blauweoverjas aan. Voorts verklaart getuige, dat verdachte haar op Maandag een sleutel heeft gegeven, om dien te bewaren. Getuige vond dit wel wat vreemd en den daarop volgenden Don derdag heeft zij den 6leutel weer willen te ruggeven. Verdachte antwoordde hierop: „Neen, houdt hem nog maar, dat beteekent niete!" Vrijdags echter is getuige naar den Haag gegaan met de bedoeling om den sleu tel toch aan verdachte terug te geven. Deze was naar Amsterdam en daarom heeft zij den sleutel aan verdachte's echtgenoote gegeven President: Wat zegt u hierop, ver dachte? Verdachte: Het is zooals getuige zegt Maar ik was toen erg zenuwachtig. Getuige: Ja, verdachte was al die dagen zenuwachtig. Tusschen mr. Kokoskv en getuige ontspint zich daarna een moeilijk te volgen gesprek over de reparatie van den broek. Getuige zegt verder, dat verdachte in den regel om hmf een bij haar kwam koffie drinken. 's Maandags kwam hij altijd en soms nog wel op andere adgen. Mr. de Visser: Vond u het niet vreemd, dat verdachte op den dag na den moord eerst om 2 uur bij u kwam? Getuige: Neen, het was half twee. Bo vendien is het niet vreemd, want verdachte liep wel vaker bij mij binnen. Daarna wordt gehoord getuige D. N o o r- dermeer, agent van politie. Deze heeft op 9 December bij den Hanenburglaan te den Haag eenige sleutels opgevischt. Getuige C. L. M. L o g g e r—D elfgauw, violiste, kent de familie van verdachte reeds geruimen tijd en zij gaf den laatsten tijd aan verdachte en zijn vrouw op Donderdag avond vioolles. De vrouw van verdachte kwam haar dan meestal halen en wanneer zij dan thuis kwamen, was verdachte er ook al. Op Don derdag 29 November 1928 was getuige iets later. Mevr. van Oudheusden was een paar minuten voor acht bij getuige en zij tus schen kwart over acht en half negen thuis. Verdachte was eenigszins geagiteerd en hij gaf zijn vrouw een hand. Dit deed hij an ders nooit. Later was hij nogal zenuwachtig en toen mevr. v. O. vroeg: Is er iets, ant woordde verdachte ontkennend. Den volgenden dag heeft mevr. v. O. aan getuige gezegd, dat Lans vermoord was. President: U hebt daarop geantwoord: Dat heb ik wel gedacht. Wat bedoelde u daarmee? Getuige: Ik meende daarmede, dat ver dachte dit had geweten en daarom zoo ont daan was. Mr. de Visser (tot getuige)U hadt don indruk, dat verdachte dien avond onnatuur lijk zenuwachtig was. Verdachte: Na 9 uur, mijnheer de pro cureur-generaal. Getuige: Neen, den geheelen avond was u erg zenuwachtig. Verdachte: Praat toch geen onzin. IT moet de waarheid zeggen. Mr. Kokosky: U verklaart thans geheel anders dan vroeger. Toen hebt U gezegd, dat er op 29 November niets bijzonder aan verdachte's vioolspel was te merken, alleen speelde hij slecht, maar dat gebeurde vorl ge avonden ook. Mr. de Visser: Getuige heeft vroeger aan de politie verklaard, dat zij reeds dircc; hij haar binnenkomen in het huis van vev- dachte, den indruk heeft gekregen, dat verdachte ont daan was. Mr. Kokosky verzoekt voorlezing van de vroegere verklaringen van getuige. Verdathte: Het komt niet te pns dat getuige thans weer heel anders verklaart. Het zijn vuile, schunnige verkaringen. Getui-ge: Dat is niet waar. Mr. Kokosky gaat dan de verklaringen Van getuige na. President (tot getuige)Vroeger hebt U niet gezegd, dat verdachte zenuwachtig was direct toen U thuis kwam. Durft U dat thans onder eede wel verklaren. Getuige: Hij was anders dan anders, Dut bleek uit verschillende dingen. Hij liep bijv. op en neer door de gang. Ik heb toen nog gezegd: Wat doet hij vreemd. Mr. Kokosky: U verklaart geheel nn ders dan vroeger. Volgens liet proces-ver haal hebt U verklaard dat verdachte n a het v e r k 1 e e d e n zenuwachtig was. Daaruit zou dan toch op te maken zijn, dat dit voor het verkleeden niet het geval was Bovendien zou het niet te verwonderen zijn. wanneer verdachte zenuwachtig was, want hij wist, dat elk oogenblik de verduisterin gen zouden kunnen uitkomen. Mr. de Visser wijst er nog op. dat ge tuige vroeger verklaard heeft, dat mevr. v. O. bij hun ontmoeten op den avond van 2!» November iti de gang aan verdachte hoeli gevraagd: „Is cr iets?" en dat verdachte daarop geantwoord zou hebben: „Neen, nn is er niets!" Mr. Kokosky: Misschien krijgen wc nog wel een instantie en dan zal deze getuige wel weer anders verklaren. Volgende getuige is de agent G. Tim mers, die per telefoon de waarschuwing van te Korte heeft aangenomen. Dat was ongeveer kwart over zqyen. Later heeft ver dachte opgebeld, die vroeg, wat cr aan de hand was. Getuige heeft daarop geantwoord dat er een aanslag was gepleegd, waarschijn lijk op den heer Lans. Mr. de Visser: Verdachte U hebt na dat telefoongesprek tot mevr. Weyne gezegd: Lans is \crmoord. Dat kon U toch niet we ten? Verd.: Ik heb het toch door de tele foon hooren zeggen. Getuige: Dat kan niet, ik weet zeker, dat ik het woord moord niet in mijn mond heb gehad, want ik wist toen nog niet pre cies, wat er gebeurd was. Verdachte: Ik blijf er bij, dat deze ge tuige mij per telefoon heeft gezegd, dat Lans was vermoord. Daarna komt getuige F. W. van Will i- gen naar voren. Deze stpnd dien avond buiten voor liet pand van de Haas. Er ston den toen veel menschcn. Verdachte kwam laarop aanloopen en vroeg: Wat is er aan de hand? Hem is toen geantwoord, dal Lans was vermoord. Verdachte maakte den indruk, dat hij nogal gehaast was. Getuige mej. G. A. H. Enzlin, kantooi bediende, heeft op 29 November des avonds om 6.30 of 6.45 gezien, dat een man van naar schatting 40 jaar uit de richting Bos- land kwam. Hij was toen de fabriek van De Haas al voorbij. Deze man had een glad gezicht, droeg een overjas en had een grijze hoed op. Ook had hij een aflctetasch bij zich. Op de Admiraliteit© kade heeft ge-tuige ge zien, dat die man een pakje wegwierp. P rai d en t: Waa dat deze man. Getuige: Ongeveer, hij lijkt er wel ieta op. VervoLgena wordt a.le getuige gehoord A. J. Weyere, die den door de vorige ge tuige bedoelden man ook heeft gezien. Die man had een dophoed op- Ook getuige zag hem een pakje in het water werpen. Evenwel kan getuige niet zeggen, of die persoon en verdachte dezelfde zijn. Mr. Kokosky: Bij de polilie hebbeD de>ze laalste getuigen gezegd, dat ze meen den, dat verdachte die peraoon niet was. Getuige Enzlin verklaart nog, dat zij het niet wist. Getuige Hermans deelt mede, dat de vorige getuigen hebben verklaard bij heit politieverhoor, dat zij eerder meenden, dat verdachte niet de man was, dien zij op de Admiraliteitskade hadden gezien. De volgende getuige, de koopman W. G. Kiene heeft zyn zaak op hetzelfde ter rein als die van de N V. de Haas. Getuige heeft zijn zaak op 29 November des avonds om half zeven verlaten. He' achterhek heeft hij toen gesloten Bij van den Heu vel werd toen nog gewelkt. Mr. Kokosky: Mijnheer de President, de correspondent van de Telegraaf deelt mij zoo juist mede, van hun correspondent te Rotterdam te hebben vernomen, dat bij de justitie in Rotterdam een brief was inge komen, van iemand uit het vreemdelingen- het dossier? Mr. de Visser: Die brief is inderdaad gekomen, maar ik heb hem niet overgelegd omdat zulks de zaak noodeloos zou enta- meeren. Deze brief heeft absoluut geen be- teekenis, want dezelfde persoon heeft aan een vriend geschreven, dat hij dat alleen maar gedaap had om uit het Vreemdelin genlegioen verlost te worden.' Mr. Kokosky had het toch beter ge vonden, wanneer deze brief door het O. M. niet was achtergehouden en niet aan de verdediging was onthouden. Mr. de V i s s er: Als O. M. kan ik alles achterhouden wat ik wil. Echter mag ik niet aan het Hof overleggen, wat aan de ver dediging wordt onthouden. Overlegging van den brief was in dit ge val overbodig, omdat uit het ingestelde on derzoek is gebleken, dat de daarin gedane mededeeling op onjuiste grondslag berust en dat de schrijver de bewuste mededeeling alleen maar gedaan heeft, om uit het Vreemdelingenlegioen te komen. Daarom heeft spr. den brie! niet overge legd. Mr. Kokosky: Die brief had toch moe ten zijn overgelegd. Mr. de Visser: Maar dat houdt maar noodeloos de zaak op. De brief is bij het onderzoek vergeleken met de brief, die aan den vriend is geschreven en daaruit is zon neklaar gebleken, dat we hier met een on juiste mededeeling te doen hebben. We heb ben hier de waarheid noodig en geen non- sei Op deze gronden heeft spr. zich ge rechtigd gevoeld om dezen brief niet over te leggen. Mr. Kokosky: Wie zegt nu, dat het ingestelde onderzoek volledig is geweest Pleiter heeft daarin geen vertrouwen. In ieder geval zou pleiter het op prijs stellen indien nog een grondig onderzoek door het Hof werd ingesteld. Mr. de Visser verklaart zich daarna alsnog bereid om de brieven over te leg gen. Hij doet voorlezing van den geheelen brief, welke aan den vriend, een zekeren Frans is geschreven. Daarin wordt o.m medegedeeld, dat de schrijver het leven in het legioen beu is, en dat hij zou sterven, wanneer hij daar nog langer zou moeten blijven. Daarom heeft hij, zich de moord zaak - Lans herinnerende er aan gedacht om zich tfls de dader daarvan aan te mel den. Wanneer hij eenmaal in Holland zou ijn, zou hij zich er wel weer weten uit te redden. In ieder geval was het beter, zoo schreef hij, om in Holland een half jaartje le gevangenis te zitten, dan om hier te sterven. Mr. de Visser gaf daarna den brief ter inzage aan de verdediger. De zitting werd hierop geschorst tot 2 uur Na de pauze wordt voortgegaan met het getuigenverhoor. Getuige Melis, accountant, is belast ge weest met de contróle van de boeken dor N.V. de Ilaas. Volgende getuige is de werkster J. M. K r o o n, die des Woensdags werkzaam was hij de familie Lans. Zaterdags werkte zo des middags op het kantoor van de Hans. Op 1 December was zij bezig in het perso- neelkantoor de ramen te zoemen. Ze heeft toen verdachte zonder hoed de trap zien afgaan. Verdachte is toen de deur naar de wasscherij doorgegaan en is ongeveer een half uur weggebleven. Hij bad toen niets bij zich. Op 15 Juni 1929 heeft getuige twee kistjes schoongemaakt, die in de goot- stcenkast stonden. Daarin heeft zij toen een vijl en nog andere dingen gevonden. Deze werpen waren er niet in, toen zij de kistjes 8 maanden daarvoor had schoon gemaakt. Getuige W. .T. F. Smith, koopman tp Rotterdam, heeft bij de begrafenis van Lans met verdachte in dezelfde volgkoets gezeten. Verdachte heeft toen met getuige voortzetting van de zaak gesproken en getuige heeft daarbij den indruk gekregen dat verdachte de zaak alleen wilde voort zetten. Getuige C. P. van Voorst is een oud vriend geweest van Lans. Met verdachte heeft getuige een conferentie gehad op het kantoor van Mees. Verdachte heeft toen gezegd, dat hij directeur van de zaak wilde ■worden, waarop getuige heeft geantwoord, dat hij dan toch een technisch persoon naast zich moest hebben en voorts, dat hij eerst het financieele gedeelte in orde moesi hebben. Getuige M. R. H. R emery was werk zaam bij mevr. Weyne. Laatstgenoemde heeft op Vrijdag 30 November aan getuige verzocht een pantalon te repareeren. Getuige zegt, dat de plek, waarom het ging versle ten was. Zij heeft er een stuk ondergezet en daarbij heeft ze niets behoeven af te knip pen. Voorts verklaart getuige, dat verdachte ook wel op andere dagen dan Maandag bij mevr. Weyne kwam. Getuige .A. M. Gerritsen, winkelier te Den Haag, zegt dat verdachte op 1 De cember in zijn winkel is gekomen. Hij heeft een paar schoenen gekocht en het paar dat hij aanhad heeft verdachte achter gelaten om ze te laten repareeren. Of er iets bijzonders aan de schoenen was. weet getuige niet, want hij heeft daaraan geen aandacht geschonken. Ook weet hij niet. of de schoenen nat waren. Getuige G. Mosselveld heeft van den vorigen getuige een paar schoenen in repa ratie gekregen Deze schoenen waren voch tig. Op den rechterschoen aan den buiten kant achter den neus, was een plek, welke getuige slecht poetsen kon. Hij heeft den indruk gekregen, dat daarover met een an dere vloeistof dan water, en wel met ben zine, gewreven was. Voor het poetsen heeft getuige niets aan de schoenen gemerkt, doch bij het poetsen heeft hij op den be wuste plek geen glans kunnen krijgen. De schoenen worden hierna door het Hof en de verdediging aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Getuige E. Kraft, winkelier te Rotter dam verklaart dat verdachte op Vrijdag 30 November, des middags om 6 uur in zijn winkel in de Hoogstraat is geweest. Zii hebben samen een gesnrek over d°n moor' gehad en verdachte heeft daarbij gezegd dat hij Donderdags altijd vroeger naar huis ging. Getuige heeft den indruk gekregen dat die mededeeling ook op 29 November betrekking had. Verdachte heeft voorts ge gezegd, dat hij een directeurschap van de zaak de Haas niet zou accepteeren, wan neer hij geen technisch persoon naast zich kreeg. Getuige had den indruk, dat verdaohte dien middag zenuwachtig was. Getuige A. v. d. Tol, machinist, doet me dedeelingen over de vijl. Deze had volgens getimo' scpn vaste plaats en lag nu hier en dan daarl Pi H6.: Vroeger heb je verklaard, dat de vijlen altijd iai het pakhuis bij Bruinaars werden bewaard. Getuige: Ja, dat kan wel. Misschien was daar wel de vaste plaats. Maar de vij len werden overal gebruikt. De cowboy-zaak. De procureur-gen ©Taal deelt mede, dat dezer dagen b' hem een proces-verbaaJ 's ingekomen in verband met de z.g. cow boy-affaire. Spr. verzoekt voorlezing van de hierop betrekking hebbende stukken. De griffier lee9t deze ©tukken voor, waarvan rui et veel is te verstaan. Uit een rapport van rechercheur Moree blijkt, dat twee publieke vrouwen hem had den medegedeeld, dat Van Oudheusden on schuldig was aan de moord. Zij kenden d? ware schuldigen en waren bereid dezen te noemen, echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat haar namen niet zouden worden genoemd- Wanneer de vermelding der namen toch zou geschieden, zouden ze later allies heeten liegen. De verklaringen van beide vrouwen wa- een gelijkluidend en kwamen hierop neer, dat La.ns en v. Oudheusden homoeexueelen waren. I-Iiervan maakte zekere Jan Ver meulen en Joon Sluiter miisbruik en zij trachten beide lieden geld af te persen Verdachte moet zelfs een bedrag van ƒ5000 hebben betaald. Lans was eohter niet bang en widde niet betalen. Daarom besloten ge noemde mannen zich zeil geld van Lans toe te eigenen, hetgeen den moord tenge volge had. Van Oudheusden is daaraan onschuldig. Naar aanleiding van dit rapport is aan rechercheur Commijs opdracht gegeven een grondig onderzoek in te ©tellen. Er is toen gezocht naar Jan Vermeulen en Jopp Slui ter. Laatstgenoemde is nk hij de politie bekend en men heeft hem ook niet kunnen opsporen. Wel is aangehouden genoemde Jan Vermeulen, benevens zekere A. H. He melrijk en Ch Duthil. Hemelrijk werd de „cowboy" genoemd. Naar de gedragingen van deze menschen is een uitgebreid onder zoek ingesteld en daaruit is gebleken, dit zij met den moord niets te maken hadden. Zij zijn dan ook all© drie weer op vrije voe ten gesteld. Na deze voorlezing wordit als getuige ge hoord G. Buys. Deze zegt op een werk van twee mannen Breget en Dammers, te hebben gehoord, dat Van Oudheusden geheel onschuldig was. Als dader wisten zij de „cowboy" te noemen. Voorts werd verteld dat Van Oud heusden met eenige menschen had afge sproken, dat zij uit het kantcor van De Haas de boeken zouden ©telen. Dat Lans daarbij is vermoord, was van te voren niet afge sproken. Getuige N. van Alen had in een caié den oowboy mis d© dader hooren noemen. Getuige Dammers en getuige Breget ontkennen de mededeelingen van Buys ten ©telligste. Getuige Buys blijft echter bij zijn ver- Get. Dammen: Er is geen bal van waar klaring. Getuige Pi eters agent, verklaart, dat Van Alen bij hem aangifte is komen doen over den moord- Hij noemde achtereenvol gens verschil lende bekende typen. Het "m- dorzoek wees de onjuistheid der vermoe dens uit. Getuige Van Alen wordt daarop weer naar voren geroepen en uit het hierop vol gend gesprek blijkt, dat Van Alen naar aanleiding van een geheimzinnig gesprek in een oafé tusschen den cowboy en Vermeu len heeft gedacht, dat dezen heel goed de dadeis van den moord zouden kunnen zijn. Getuige P. J. de Haas doet, nadat een vroeger dooi- hem geschreven brief is voor gelezen, waarvan, zooa/la de president op merkt, geen verdere notitie zal worden ge nomen, eenige mededeelingen over het verleden van den heer Lans. Lans wa6 wel een degelijk man; hij beloofde edhter veel maar gat weinig. Voorts was hij een wei nig hysterisch van aanleg en lidht ontvlam- baar. Getuige C. van Vliet, hoofdagent van politie verklaart, dat hij de eilibi'6 van de door v. Alen genoemde personen juist be vonden heeft. Getuige P. Biesheuvel verklaart het zelfde als de vorige getuige. Getuige C. J. Regeer, winkeljuffrouw is vroeger dienstbode geweest bij mevr. Landsmeer. Oostzeedijk 106. De warande van deze woning ziet uit op het terrein, waarop het pand van Van den Heuvel ©taat. Zij heeft daar om kwart voor zeven op den avond van den moord twee heeren gezien .waarvan een die een regenjas aan had. een aktetasch bij zich had. Of een van die heeron de verdachte was, weet je- tuige niet. Wel heeft zij gezegd, dat hij er wel veel op leek. Mr. Kokosky twijfelt aan de mededee ling omtrent het tijdstip. Hij meent, dat het over zeven geweest moet zijn. Getuige blijft echter bij haar verkla- INGEZONDEN MEDEDEELING Verschijnselen die niet bedriegen. dikwüls hoofdpijn of maagpijn eetlust om zoo te zeggen niet rterlng Pijnlijk is. wijfel mogelijk levensfunctie; iet gezuiverd ï'iuwen wurden vig gehard. De blcetfzucht, kritieken leeftijd ver- gptjn, hoofdptin. zenuwultp' neurasthenie, algei door den groei e oorzaakt. maagpiJi De prijs der Pink P de flacon, 9 de zes nacc Jacob Marlspleln 23 te Amst adres en de Hollandsche ge De Pink Pillen z(1n ook te v goede apothekers en droglstc iedraagt 1.75 'loofddepot; Eisch dit aanwijzing, ren bü alle ring, waaraan zij toevoegt, dat zij om miinuten over zeven thuis was. Deze laatste medeedeellng wordt door de Ui de zaal aanwezige moeder van getuige bevestigd. Daarna ontstaat een gesprek over de reconstructie va.n het door mej. Regeer medegedeelde feit. Deze geschiedde onge veer een jaar later en daarbij is volgens inspecteur I-Iermans gebleken, dat getuige weinig onderscheiden kon. Zij beweerde bijv. dat de getuige Wetzel, die op de door het meisje aangegeven plaats was gaan staan, een overjas aan had, terwijl men Wetzel met opzet geen jas had laten aan doen. Over deze proeven wordt ook nog ge hoord Mr. D. A. 11 ogen raad, (li© ook niet veel kon onderscheiden. Mevr- La n dsm e e r—M e u 1 k e ns, bij wie mej. Regeer in betrekking was, ver klaart, dat het meisje haar heeft verteld, dat zij de twee mannen om 7.15 uur heeft gezien, toen ze het tafelkleed klopte. Het meisje staat niet als ongeloofwaardig te boek. Daarna worden nog eenige getuigen ge hoord over enkele ondergeschikte punten. Getuige Kaptein heeft op den moord- avond een peisoon zien ©taan, die ongeveer 35 jaar oud was. Getuige kwam van d« richting Bosland en is dien persoon gepas seerd. Dat was ongeveer half zeven, eerder vroeger dan later. V erdachte zegt daar niet te hebben gestaan. Getuige J. Houtman en zijn verloofde verklaren ook iemand gezien te hebben op het Boeland. Deze man leek niet op verd. Getuige Jhr. H- M. A. J. v. Asch van W ij c k, sterrekundige, verklaart, dat de weersomstandigheden op 29 November 1929. toen de reconstructie plaats had, vee) ongunstiger waren dan op 29 Nov. 1928. Volgens Mr. Kokosky zou het daaraan te wijten zijn, dat mej. Regeer op 29 Nov 1929 minder goed heeft kunnen ondeiechei- den. Getuige W. Go os, brugwachter, is op 29 November 1928 des avonds om half zeven over de Admiraliteifekade en langs de Ma rinekazerne geloopen. Hij heeft daar toen niets bijzonders gezien. Getuige J. L. P. Scheffers wijnkoo- persknech't bij Van den Heuvel, heeft op 29 Nov- tusschen 5 en 7 geen personen op het terrein van De Haas gezien. Ook heeft hij op de door mej. Regeer aan gegeven plaats geen twee mannen geziea Getuige kwam om de 10 minuten naar bui ten om flesschen te hailen en volgens ge tuige zou hij die mannen moeten hebben gezien, wanneer ze daar hadden gestaan. Getuige H. J. A 1 e r s verklaart, dat mej Lans op den bewueten avond om 10 minu ten over half acht op het kantoor van v- d. Heuvel is komen telefoneeren. Getuige J. C. Moerland heeft getuige Kaptein omstreeks 6-35 uur ontmoet, toeD hij van het hoofdbureau va npohtie kwam Die ontmoeting had plaats bij het Bosland. Als laatste getuige wordt gehoord de journalist K n i e p. Getuige is op den avond van den moord Ln het bewuste pand ge weest en hij heeft daarbij geconstateerd, dat er in het benedenportaal vrij veel bloed lag, zoodat de kans buitengewoon groot was, dat men er in zou stappen. Er ston den dan ook twee agenten aan de deur, die iedereen waarschuwden, om niet in het bloed te trappen. Verhoor van verdachte De president gaa/t hierna met verd. nogeens de feiten na. Verdachte blijft ontkennen schuldig te zijn aan den dood van den heer Lans. De verduisteringen erkent hij. Verdachte zegt, dat hij 6leohte één getuige heeft, die alles weet en allee heeft gezien, en dus weet, dat hij onschuldig is. Mr. Kokosky zou nog graag den re chercheur Morée hooren over de mededee lingen van de twee publieke vrouwen- De president deelt mede, dat het Hof daartoe geen termen aanwezig acht. De terechtzitting wordt daarna om half zes geschorst tot Maandagochtend 10 uur. DE AANVARING VAN DE VELSERBRUG. De Raad van Scheepvaart heeft een onder zoek ingesteld naar de ooi-zaak van het on geval op 19 Augustus 1.1. overkomen aan het Grieksche stoomschip „Amazon". Naar men zich herinneren zal is dit stoomschip op den avond van genoemden dag in aanvaring ge weest met de Velserbrug, waardoor deze brug ernstige scliade opliep en het treinverkeer ge- ruimen tijd gestagneerd werd. Als eerste getuige werd gehoord de binnen loods Holstein, daarna de directeur van het loodswezen Kruys en de brugkn^cht Hoog land, volgens wicn do aanvaring ook ge schied was, indien de brug niet stroomloos was geworden, aangezien de „Amazon" reeds te dicht bij de brug was. I-Ict komt geregeld voor dat schepen al met hun boeg vóór of in de brug zijn voordat de bal geheschen is. De hoofdinspecteur van de scheepvaart merkte het volgende op: Het ongeval is te rug te leideai tot een samenloop van ongeluk kige omstandigheden, waarbij van den kant der scheepsleiding en van dien van den loods geen ernstige fouten zijn gemaakt, al staat ook vast, dat de loods het reglement heeft overtreden. Alleen ontbreekt het brug personeel de noodige ervaring in dergelijke zaken. De Raad doet later uitspraak. FAILLISSEMENTEN HnndelalnformntlOD}. tcheweg 179. Delft. Rechter-comm. m. d. W. Flets; cuator Jhr. mr. F. van Nispen tot Sevenaer. Delft Otto Malsch. Oevers Deynootwog 121. Den Haag. Rechter-comm. mr. J. C. v. d. Burcht van Llchtenbergh, curator mr. J. Muller. C. Burggraaf, tuinder Straatweg 273, Veur. Rechter-comm. mr. H. W. E. Klomp, curator mr. R. de Bruyn, Den Haag. Wit, Helmond. LEEUWARDEN. 18 September. F. v. d. Meu- R. A. Veldhuizen, den Haag. J. Wabeke. den Haag. O. Brulnsma. Hulzum. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Van 13 tot en met 19 September 1930. Bfj alle vooruitgang van wetenschap en techniek, die de wereld de laalste hor.uerc jaren heeft aanschouwd is> er een zeer be langrijk vraagstuk van welks oplossing wij bijna r.og even vèr verwijderd zijn als :»-:i eeuw terug. Dat vraagstuk is de regeling van productie en consumptie. Een depressie als de tegenwoordige, waarvan een van dc meeste scheipe openbaringsvormen de groote werk loosheid is, legt er het duidelijkste bewijs van af, dat er aan de economische machine nog wel iets hapert. Bij een doeltreffende orga nisatie van de productie, de distributie en de consumptie zou het toch mogelijk moeten zijn veel van de ellende, die wij thans bele ven te voorkomen. Wanneer de producenten, niet zooals thans het verbruik lukraak moeten schatten, maar door een daarvoor speciaal ingestelde dienst met eenige zekerheid het toekomstig verloop van de consumptie kon den weten, zou het mogelijk zijn de golv der conjunctuur minder wild te doen slaan, hetgeen aan de geheele samenleving ten goe de zou komen. Men heeft op dit punt al wel iets bereikt met het samenstellen van z.g.n. economische barometers, waarbij men urt tal van econo mische gegevens een tendens tracht vast te «tellen. Hoewel deze studie vooral in Amerika vordering maakt, verkeert zü toch nog in eer beginstadium. De International Industrial Relations Asso ciation heeft thans, naar uit Genève bericht werd, besloten het vraagstuk van de regeling der productie en consumptie tot punt var spreking te maken op haar tweede 3-jaarlijk- fiohe congres in 1931 te Amsterdam te hou den. In een resolutie vestigt het bestuur het oog op het groote belang van dit probleem wjjst het op de noodzakelijkheid om te onder zoeken of het mogelijk is „de wetenschap i: de plaats te doen treden van de toevallig heden in de ontwikkeling der economie" er hoe voldoende gegevens ter beschikking kun nen worden gesteld van hen, die tot taak heb ben de economische politiek van de verschil lende terreinen der samenleving vast te stel len. De I.R.A. is een vereeniging, die zoowel voor werkgevers als voor werknemers en theoretische economen openstaat. Zij wenscht, dat de oplossing der moeilijkheden door allen gezamenlijk geschiedt en zoo, dat de belan gen van de eene groep niet door die van d( andere groep in verdrukking worden gebracht. Het internationale karakter der vereeniging is voor het bereiken van eenig resultaat niet zonder belang. Immers is het economisch le ven van onzen tijd zoo buitengewoon ingewik keld en zoo internationaal, dat alleen indien over de geheele wereld samenwerking gevon den wordt op succes gerekend kan worden. De economische situatie van Duitschland weerspiegelt zich in den uitslag der verkie zingen. De groote druk, die op het volk rust door de herstelbetalingen, de vrees, dat als gevolg daarvan nieuwe belastingverhoogingen zullen worden doorgevoerd, en de steeds groo- ter wordende werkloosheid zijn de direct aan wijsbare oorzaken van het overweldigende succes der nationaal-socialisten die herziening van het verdrag van Versailles eischen. Inderdaad is de toestand in Duitschland slécht. De algemeene depressie overvalt onze buren in een tijd, dat zy nog te kampen heb ben met bijzondere persoonlijke nooden. In financieel krachtige kringen hebben deze be narde omstandigheden reeds weer geleid tot kapitaalvlucht; in de eerste plaats naar Zwit serland doch daarnaast ook naar ons land. De koers van de Mark ligt door deze ontwikke ling dan ook reeds eenigen tyd zwak in de markt. Onder invloed van de Duitsche verkiezingen en de onrust op de Berlijnsehe beurs begon ook Amsterdam wat lager. Dinsdag was de stemming een weinig beter maar de volgende dagen had een ongeanimeerde houding weer de overhand. De troonrede, die in ons land in financieele kringen toch nimmer veel belangstelling ge niet wegens haar economisch weinig belangrij ken inhoud, had ook ditmaal geen invloed, niettegenstaande haar somber geluid. Het was De Youngleening reageerde Maandag tot 78, doch kon later weer monteeren tot 80%. Ten slotte overwoog men, dat het niettegen staande hun groote zetelwinst toch zeer on waarschijnlijk is, dat de Hitleranen een hun plannen aanhangende meerderheid zullen kun nen vormen. Margarine Unies en Philipsen reageerden respectievelijk 11 en 13 De schomme lingen in het radiofonds waren vrij markant De openingskoers was Maandag 14 order den eersten koers van Zaterdag toen de beurs sloot met een noteering van 326 Denzelf den dag herstelde het aandeel zich ongeveer 6 welke verbetering zich Dinsdag hand haafde, totdat Woensdag opnieuw vi-ce ontstond met een styging tot circa 330 ais gevolg. Donderdag zakte de noteering ongevee» 3 en onder de algemeen ongeaninverde houding, van Vrijdag kwam een inzinking van 10 Olies waren met geringe belangstelling eenige percenten lager. Aku's en Accoustieks waren oorspronkelijk goed prijshoudend, doch konden ten slctte ook niet aan de algemeene lusteloosheid in Berlijn en hier ontkomen. Bopfons liepen eenige punten naar boven. Er komen don- laatster, tijd zoo nu en dan gunstige berichten over de kwaliteit /an het Doeton asphp.lt. O.a. schijnt uit in Engeland genomen proeven gebleken te zijn, dat hot. slippingsgevaar op dit asphalt zeer gering is en de maatschappij moet dan ook van de overzijde van het Kanaal een mooie order ontvangen hebben. De Cultuurfondsen hebben zich in de af ge loopen week nog liet beste gehouden. Bepaald vast gestemd waren .Amsterdam Rubbert,, die het Donderdag zelfs tot 96% brachten. Dat was wel wat hoog, doch gisteren was ie koers toch 6 boven dien van een week terug. Ook de incouranten waren beter. Enkelen behaalden nog grooter koerswinst dan bet hoofdfonds, hetgeen echter een gevolg wns van de marktconstellatie. Het noodzakelijke proces van stopzetting van den tap is reeds begonnen. De Java Caoutchouc Mij. besloot met ingang van 1 Januari op te houden daar het voor haar verdediger is de tuinen te onderhouder dan le produceeren. Ook eenige andere minder bekende onder nemingen zullen dit voorbeeld volgen. De vraat voor rubbers kwam vermoedelijk van de zijde van hen, die in de cultuur nog niet alle hoop verleren hebben en het, nu alles zoo donk?r lijkt, het juiste tijdstip achten om tot koopen over te gaan. Tabakken waren Maandag lager dochWo3ns-, dag waren Deli Batavia's en Senembali's al weer 298 er. 327. Zoo goed bleef het niet, maar het slot was toch circa gei ijk aan dat van de vorige week. In den Suikerhoek waren H.V.A.'s de eerste dagen lager, doch later waren zoowel het hoofdfonds als de incouranten vast. H.V.A.'s waren Maandag 362-366, Dinsdag 364-370, Woensdag 373%-377%, Donderdag 365-37l. terwijl Vrijdag nieuwe vraag kv/am opzetten met als resultaat een noteering van 372-378 en een slot van circa 374. Wa' de oorzaak was van deze vaste houding is moei lijk na te gaan. Vermoedelijk speelde do marktpositie een rol. De Visp deelde mede, dat zij haar verkoop- limites al? volgt verlaagd had: voor hoeveel heden superieure hoofdsuiker van minder dan 5000 ton blijft de prijs f 9; voor 5000-10.C00 tons wordt hij f 8.75; voor 10.000 tons en meer f 8.50. Vrnr hoofdsuiker worden de lirnites van f 7.50 tot f 7.25 resp. f 7 verlaagd- Deze ongunstige mededeeling oefende geen invloed uit of haar invloed werd opgeheven door het bericht, dat een afdoening van 1 !0f>0 tor.s superieur en een van 50.000 tons hoofd- suiker had plaats gehad. Men achtte zulks beter dan opslag, welke renteverlies mede brengt, waar tegenover o.i. staat, dot uit opslag geconcludeerd zou kunnen worder., dat nog prijsverbetering mogelijk geacht werdt, terwijl de afdoeningen wijzen op een afwezig zyn van hoop ten dien aanzien. 12 Sept. 6% Neder], 1922 AB f 1000 104* 41Nederl. 1917 f 1000 4'1.7? Indië 1929 f 1000 Amsterdam 1925 5% Rotterdam 1925 f.'/o Den Haag 1925 41171 Nat. Hypotheekbank Koloniale Bank A Ned. Handelmij. Cert. Van Berkei's Patent A.K.U Calvé Cert. Küchenmeister Acc. A. Margarine Unie C. Ned Ford B.A. r Philips Gem. B.A. Pethl e hem Steel C. ICcninklyke Olie A. Arden Nat. B.A. Ned. Ind. Gas Nat. B.A Boeton A. Amsterdamsche Rubber A. Ned. Scheepvaart Unie A. Il.V.A A. Pel- Batavia A. Fenembah A. 99»/i« 102% 101% 100% 155 150% 72% 83% 87% 19 Sept. IO31719 77% 114% 97% 241 258%? 318 h 88-0,8 Vraag en Antwoord. Vragen moeten vergezeld gaaD van 20 ets. aan postzegels, zullen zij voor beantwoording in aanmerkinn komen. 892. Letter H. Een cursus voor Staatsexa men kennen wij niet Men kan hiervoor, wel bij particulieren opgeleid worden. In formeert u eens bij den rector van het Gym nasium ten uwent of dichtbijzijnde plaats. 893. C. F. te R. Hiervoor zal men u bij den Bond van Land-, Tuinbouw en Zuiverarbei- ders wel kunnen inlichten. Secr. is: J. Koe- doot, IJsselm.laan 82, Kralingscheveer. 894. R. W .K. B. te R. Wanneer men het hierover niet onder elkaar eens kan wor den, is het wel het best om zich even bij Maatsch. Hulpbetoon te vervoegen, waar men op grond van verschillende overwegin gen het juiste bedrag bepaalt De plicht van kinderen om hun ouders, indien noodig, te onderhouden, bestaat zeer zeker. 895. J. v. d. K. te M. Over het door u be doelde kunt u inlichtingen bekomen bij het Secretariaat van het Landbouwkundig Bu reau van de Zuiderzeewerken te Alkmaar. (Directie Ir. Smeding. 896. v. B. te? Over de door u bedoelde va cature kunnen wij bezwaarlijk inlichtingen geven. U doet wel het beste de noodige in formaties in te winnen bij den dienst van den Wethouder van Financiën te R. Hier onder ressorteert de door u bedoelde func tie. De Weth. v. Fin. te R. heeft Maandag 11,30 tot 12,30 spreekuur. 597. C. V. te R. Wanneer u voor dezen dienst in aanmerking wilt komen, kunt u dit schriftelijk meedeelen aan den Directeur van bedoelde inrichtingen en tevens om in lichtingen verzoeken, welke men u wel ze ker geeft. Alleen, naar men ons meedeelde, is het aantal vacatures niet bijster groot 598. J. B. Eiken werkdag om 9 uur be staat er gelegenheid in het Nieuw Acade misch Ziekenhuis (Boerhaave-kwartier, vlak bij het station, over den overweg. Wij ver moeden dat u zal moeten zijn bij de polikli niek van Prof. Kuenen (inwendige ziekten) ofbij die van Prof. v. d. Hoeven (vrouwen ziekten). U meldt u in ieder geval maar bij den portier, die zal u wel wegwijs maken. Wat de zoogenaamde natuurgeneeswijze betreft, u is natuurlijk vrij om alles te pro- beeren Over resultaten weten wij echter niets bij ervaring. Wij hopen van harte voor u dat u spoe dig weer uw gezondheid mag herkrijgen, zoodat u naar uw wensch uw gezin kan blijven verzorgen. 599. Nader antwoord aan J. S. te Z. Een belangstellend lezer, C. G. te R., deelt mede, dat hij in het bezit is van een boekwerkje, waarin genoemd dichtstukje van Spandau voorkomt, n.l.: Bloemlezing uit Npderland- sche Dichters, door P. van Genaletli, geheel omgewerkt en vermeerderd door H. Geertse- ma Jr. 1866". Mej de Wed. v. G. te R. deelt mede. dat bovengenoemd gedicht is te vinden in een boekje, uitgegeven te Amsterdam, door Schalekamp, v. d. Grampel en Bakker, 5de druk. Het is getiteld: „Bloemen van Nerierl- Dichtkunst", verzameld door D. Ouwersloot en A. J. Lastdrager Onze lezeres wil het op verzoek zelfs gaarne overschrijven. Onze abonné A. v. d. N. te N. a. Z. is het niet bekend of het gedichtje in een bepaalde bundel voorkomt, maar wil het gaarne over schrijven. Wij danken intusschen onze abonné's die zoo vriendelijk waren om inlichtingen te geven. 900. A. B. de H. te A. Voor zoover ons be kend is, bestaan op dit gebied: De Mole naar, Uitg. Eshuis en Co., Dalfsen, en Alg. Ned. Molenaarsblad, uitg. II. Germs, Does burg. 901. I. P. A. te H. L A. Wij raden u aan eens te gaan spreken met het hoofd van een Chr Kweekschool. In Rotterdam bij- is cr de Kweekschool m. d. Bijbel, Haringvliet 48, en de Hervormde Kweekschool, Haringvliet 84. U is daar zeker wel aan het goede adres om te weten te komen langs welken weg u in den kortst mogelijken tijd uw doel herei ken kunt 902. G. S. te R. Wij kunnen u niet beves tigen dat bedoelde organisatie voor f 100 000 heeft peteckend in de door u genoemde Staatsleening. De inschrijvers worden niet publiek gemaakt. Een lid van die organisa tie hepft natuurlijk het recht aan zijn be stuur te vragen op welke wijze het geld is belegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12