Rechtzaken. EEN GELE NAPOLEON ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1930 STAATSBEGROOTING VOOR 1931 Hoofdstuk X (Arbeid, Handel en Mijverheid) Uitbreiding personeel Arbeidsin spectie. Een economisch instl- tuut voor den middenstand. Arbeid. Met hét oog op de voorgenomen verdere invoering van de Arbeidswet 1919 voor kan toren, koffiehuizen en hotels zal 't personeel der arbeidsinspectie moeten worden uitge breid: Op dit artikel zijn gelden uitgetrok ken voor de aanstelling van 11 controleurs en 11 schrijvers of administratieve ambtena ren (voor elk district 1 controleur en 1 schrijver of administratief ambtenaar). Ver der kooit het gewenscht voor. het vrouwe lijk inspecteerend personeel te versterken met 3 inspectrices en 2 opzichteressen. Ook hiervoor worden bij dit artikel gelden aan- Werkloosheidsverzekering. f 125.000 is uitgetrokken, teneinde het mo gelijk te m^ken aan eenige organisaties van landarbeiders ten behoeve van haar werk- loozenkas een subsidie van 115 pet. toe te kennen, op grond hiervan, dat deze den uit- keeringsduur op 42 dagen hebben gebracht en zij de daaruit voortspruitende l\oogere uitgaven niet uit haar gewone inkomsten kunnen dekken. Beroepskeuze. Het aantal bureaux tot voorlichting bij be roepskeuze is wel groeiende, doch zeer lang zaam. Verdere, zeer wenschelijke ontwikke ling zal slechts dan kunnen worden verkre gen, indien de gelegenheid wordt geopend, dat de bureaux uit een centraal punt en daardoor op de meest economische en doel matige wijze kunnen worden voorzien van de in dat centrale punt te verzamelen gege vens van onderscheiden aard, die zij voor de uitoefening hunner taak behoeven. Voor subsidie aan een centraal bureau worden gelden aangevraagd. De middenstand. Hét overleg, dat de minister sedert zijn optreden met middenstandskringen heeft gepleegd en doen plegpn, heeft geleid tot overeenstemming terzake van de wensche- lijkheid van de oprichting eencr stichting, ten doel hebbende het bevorderen van on derzoekingen in het belang van den handel- drijvenden en industrieelen middenstand. De hieromtrent gehouden besprekingen zijn thans zoover gevorderd, dat, naar ver wacht mag worden, binnenkort zal kunnen worden overgegaan tot de oprichting van zulk een stichting, welke den naam zal dra gen van „Economisch Instituut voor den Middenstand'; deze oprichting zal geschie den zoodra redelijke zekerheid zal zijn ver kregen, dat de bedoelde geldmiddelen zullen worden beschikbaar gesteld; definitief kun nen aan den anderen kant die geldmiddelen niet .worden gevraagd, noch toegezegd, alvo rens de stichting is opgericht, i Er wordt derhalve nog overleg gepleegd omtrent een voldoende voorloopige toezeg ging. De bedoeling is, dat ten minste f 20.000 door belanghebbenden bij middenstandsnan- gélégenhcden.-zooals b;V-Earners van Koop handel, zullen worden bijeengebracht^ ter- sWljl dan uit 's Rijks schatkist eveneens 'n be drag van f 20.000 zal worden beschikbaar gesteld. Het Groene Kruis. De Algemeene Vereeniging Het Groene Kruis had tot voor enkele jaren f 10.00'J sub sidie. Dat werd voor de algemeene bezuini ging teruggebracht op f 9000. De vereeniging moest daarvoor haar algemeen leidend werk inkrimpen; ook voor het rondreizend hygië nisch museum, waarmee op het platteland zooveel goed werd gedaan, wns geen geld meer beschikbaar. De minister acht het noo- dig voor 1931 den post op f 10.000 te her stellen. Hoofdstuk XI (Koloniën) Anderhalve ton meer voor Surina me. ruim twee ton minder voor Curacao. Het Xlde hoofdstuk der Ri.;ksbegr*>oting voor het dienstjaar 1930 is vastgesteld op f 6 178:753. Voor 1931 wordt geraamd f 6.159.902. Voor 1931 wordt dus minder geraamd dan oorspronkelijk voor 1930 is toegestaan f 18.791. Afdcelingsgewijze bezien is meer uitge trokken; f 37.274 voor kosten van het departement '(afdeeling I). f 159.835 voor uilgaven ten be hoeve van Suriname (afdeeling II) daarentegen minder uitgetrokken: f 215.900 voor uitgaven ten behoeve van Curasao (afdeeling III). Hoofdstuk XII (Onvoorziene uitgaven) Weer een halve ton aangevraagd. Voor 1931 wordt wederom een bedrag van f oO.OOO aangevraagd. APARTE BEGROOTINGEN Posterijen, Telegrafie en Telefonie Het postverkeer gaat over de ge- heele linie vooruit. Men streeft naar verlaging van de tarieven. Blijkens de toelichting tot de ingediende begrooting van het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie voor 't dienst jaar 1931 houdt de geleidelijke ontwikkeling van het bedrijf op bevredigende wijze aan. De bestudeering van conjunctuur-vraag stukken is ter hand genomen. Deze werk zaamheden zijn, naast andere, opgedragen aan een nieuwe afdeeling; „Economische za ken". Behalve op deze economisch georiën teerde werkzaamheden richtte het bedrijf zijn aandacht op de bcstudeerin-' van meer alge meene vraagstukken, de arbeidsgeschiktheid van het personeel betreffende. Hnrtöc-be- hooren o.a. het aankweeken en onderhoud van kennis van den dienst van het perso neel; het bestudeeren van recruteerings- eischen voor in dienst te nemen personeel. In 1931 zullen vermoedelijk nog een vier tal hoofdkantoren tot hulpkantoor kunnen worden teruggebracht en ongeveer 25 hulp kantoren door stations kunnen worden ver vangen. Het in aanbouw zijnde bijkantoor Amsterdam-West, zal vermoedelijk in het begin van 1931 zijn voltooid. Met de rationaliseering van de werkmetho den. de arbeidsomgeving, het meubilair, de voertuigen en het verdere materieel wordt voortgegaan. Posterijen. Het postverkeer, zoowel in het binnenland als met het buitenland, beweegt zich nage noeg over de geheele linie in opgaande lijn. Het streven blijft gericht op verdere veria ging der posttarieven. Evenwel is, in ver band met den algemeenen economischen toestand, voorzichtigheid ten dezer meer dan ooit geboden. Het aantal huis aan huis te bestellen on geadresseerde stukken gaf in 1929, vergele ken bij 1928, een stijging van meer dan 50 pet. te zien. Het toenemend gebruik, dat van deze wijze van bestelling wordt gemaakt, doet verwachten dat ook in 1931 het aantal dezer stukken weder zal toenenjen, waartoe mede zal bijdragen de propaganda, welke ook voor dit onderdeel van den dienst wordt gevoerd. Draadtelegrafie. Hoewel het totaal aantal per draadtelegra fie behandelde telegrammen in 1929 weder vrij belangrijk is afgenomen, kan toch in zooverre eenige vooruitgang bij vorige jaren worden geconstateerd, dat, zoowel het bin- nenlandsch als het buiten-Europeesch ver keer, alsmede het aantal transfttelegram- men, een stijging te zien geeft" Vooral de stijging van het aantal bïnnen- landsche telegrammen stemt, na de voort durende daling van de laatste jaren, tot te vredenheid. Het aantal gewisselde telegrammen "was in 1929 (tusscljen haakjes vermeld het aantal in 1928): per draad; binnenlandsch ver keer 2.297.441 (2.2G0.740); Européésch-ver keer 3.825.197 4.202.822); buiten-Europeesch verkeer 883.120 845.018); transit 25.825 (13.903); totaal 7.031.483 (7.322.488) per ra il i Éurdpcesch verkeer 502.632- (442,090) buiten-Európeesch verkeer 209:607 (279.215); transit 57.114 (30.651); -totaal 859.353 (751.956); algem. totaal 7.890.936 (S.074.444). Het toenemend gebruik van den telefoon dienst en de uitbreiding van het verkeer per radio met Europeesche landen, doen veron derstelden, dat de daling lm 't aantal d'raad- telgrammen in het Europeesch verkeer de eerstkomende jaren nog wel zal blijven aan houden. Badiotelegrafie. Vermits van het telegrafisch verkeer tus- schen Nederland en Nederlandsch-Indië thans in den regel alle voor radio-oversei ning beschikbare telegrammen over de ra dioverbinding AmsterdamBandoeng wor den geleid, mag voor het oogenblik uit deze verbinding geen noemenswaardige aanwas, der opbrengst worden verwacht. Het radio verkeer met Noord-Amerika is nog voor ver dere ontwikkeling vatbaar; voorts laat het zich aanzieri, dat de voorgenomèn kortegolf- verbinding met Zuid-Amerika Buenos- Aires) vóór 1931 in bedrijf zal komen. In verband met een en ander worden de boften vam bet transatlantisch radioverkeer, welke over 1928 f 1.762.500 en over 1929 f 1.9S5.000 beliepen, voor 1931 op f 2.050 000 geraamd. De opbrengst vam het radioverkeer met Europeesche landen wordt geraamd op f 300.000, die vam het koetscheepsverkeer op I 109.000. Draadtelelonie. De toeneming van het verkeer door de ver andering vam het imterlocaal tarief voor ver schillende afstanden, welke voor alle betrok kenen een verlaging beteekent, was in de eerste maanden van 1930 geringer dan werd verwacht; echter teekent zich allengs een geleidelijke stijging af. De opbrengst van dit onderdeel bleef vooralsnog beneden de raming. Een nieuwe opbouw van het telefoon systeem van ons land wordt mogelijk en noodig geacht Het plan bestaat om het grondgebied in een aantal voorloopig hc- paald op 22 districten te verdeelen en binnen deze districten zoowel" het locaal als het interlocaal verkeer geheel langs auto- inatischen weg, d.w.z. zonder tusschenkomst van télefoonbeambten, af te wikkelen. Het interlocaal verkeer tuSschèn aangeslotenen in verschillende districten zal geconcen treerd over de hoofdplaatsen der districten worden geleid en waarschijnlijk ook voor een deel automatisch geschieden. De uit voering van het plan zal naar schatting 13 k 15 jaren in beslag nemen Onder de kapitaalsuitgaven van deze be grooting is deswege een bedrag opgenomen van f S00.000. Radiotelefonie. Radiotélefonisch wereldverkeer is thans mogelijk met Australië (via Londen), de Verecnigde Staten van Amerika (via Lon den), Argentinië (via Berlijn en Parijs), Brazilië (via Berlijn). Cuba (via Londen), Mexico (via Londen en Ned.-Indië). In voorbereiding is de opening van ver keer met Siaim (via Berlijn) en Saigon (via Parijs). De lasten der exploitatie voor de geda- tnenli'jke dienstonderdeelen worden ge raamd op f 84.783.300, hetgeen 3.950.690 meer is dan voor 1930 werd geraamd. De baten worden geraamd, op f 8S,837.100 of f 2.493-300 meer dan' voor 1930. Begrooting Staatsmuntbedrijf Voor Nederland valt te rekenen op de aan raunting van f 30.000,000 aan guldens, f 1,500.000 aan 25-centstukken, f 1,000,000 aan 10-centstukken, f 500 00Ö aan 5-centstuk ken en f 200.000 aan centen. Voor Indië zal worden aangemaakt f 7.000,000 aan rijksdaalders, f 9.000.000 aan guldens en f 41)00,000 aan halve guldens. Het voordeelig winstsaldo wordt geraamd op f 605120, waarvan volgens den vóór het eerst voor 1929 aangenomen maatstaf f 151,280 ten goede komt aan de Neder- landsche en f 453,S40 aan de Indische .geld- middelen. Begrooting Alg. Landsdrukkerij De vermoedelijke opbrengst van het in 1931 af te leveren drukwerk wordt gë- raamd op f 1.786.008. Begrooting Staatsmijnen in Limburg Gelden zijn uitgetrokken voor den aanleg van een salpeterzuur-, een kalknitraat- en een amnniumnitraatfabriek. Onder het voor het gasdistributiebedrijf gevraagd bedrag is oa. begrepen de aanleg van een leiding van Eindhoven naar 's-Hertogenbosch. Een bedrag vam f 120.00Q ie geraamd als voor schot aan de -stichting „Thuis Bpst" voor den bouw van 300 arbeiderswoningen. Voorgesteld wordt dat do staatsmijnen f 10.000 zullen toekennen aan de stichting „Stadsschouwburg Heerlpn" voor de exploi tatie van een schouwburg. Ook de Qranje- Nassaumijncn hebben dén gevraagdeh steun toegezegd. Staatsvisschershavenbedrijf IJmUiden Voor uitbreiding-van de vischhallert £fT Vérgroótlfig van den betonstijger wordt* f 600,000 gerah(hd, te- Vérdeefën over - twee jaren. De rente en aflossing van dit be drag kan worden'bestreden uit de méér te verwachten inkomsten van het halbedrijf en uit de huurvan de pakhuizen, diein,de_ nieuwe halruimte zullen worden aange bracht. Voor 1931 word 4/5 van dit bedrag uitge trokken, n.l. f 2SO.OOO voor de uitbreiding van de vischhallen exl f 200,000 voor den betonstoiger. "het këurstamboek zijn 141 koeien ingeschre ven, terwijl in het register voor jongvee zijn geregistreerd: van het H.-veeslag 8890, van het M. R. Y.-vecJ.ag 5575 en van het G.-voe- slag 295 kalveren. In het afgeinopen jaar zijn voor rekening in het fonds ter bevordering der rundvee- fokkerij 9 stieren aangekocht en gestation- neerd, een resultaat, waarmee men voorloo pig tevreden kan zijn. Land- en Tuinbouw. HET HONIGGEWIN. Van de Vciuwe wordt gemeld, dat ;er dit jaar over 't geheel betrekkelijk weinig, heide honig geoogst zal worden. IMKERSDAG IN BRABANT. De Bijënhoudersbond van den Noord-Rra bantschen Chr. Boerenbond organiseert op 24 September a.s. een Brabantsche Imkers- dag te Tilburg. HET NED. RUNDVEESTAMBOEK. Te Utrecht heeft de vereeniging „Het Ned. RuncUeestamboek" haar 59ste alge meene vergadering gehouden. Bij meerderheid van stemmen werd beslo ten, dat de algemeene vergadering zich over de voorwaarden zou uitspreken inzake de overeenkomst mét het Friesche Rundvee- stamboek. Blijkens het jaarverslag bedroeg het aan tal leden op 31 Dec. 7209. Van bet Hollandsche veeslag werden 1634 stieren geïmporteerd en 651 ingeschrev deze cijfers luiden voor koeien 6t52 en 2772. Van het Maas-Rijn-IJssel-veeslag werden 973 stieren geïnspecteerd en in geschreven 265; koeien 3497 en 1360. Groningsch-veeslag 73 en 46 stieren, en 196 qn 132 koeien. In Gemengd Nieuws. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Men ineldt ons uit Terheiden (N. Br.): Op den weg naar de Moerdijk heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een mo torrijder hoorde op dezen weg plotseling achter zich krachtig remmen, en toen hij omkeek zag hij een auto slingeren en daarna tegen een boom rijden. Het voorste gedeelte van de auto werd geheel in elkaar gedrukt. In de auto zaten een beer uit Lisse met zijn dochter en haar verloofde. De verloofde zat aan het stuur. Het meisje werd zeer ernstig gewond evenals haar verloofde. Beide werden naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. De vader van het meisje kreeg slechts eenige liohte verwondingen cn kon zich naar zijn woonplaats begeven. FRAUDE Men meldt ons uit Groningen: Bij e.en accountantsunderaoek bij de boek houding der N. V. Albino Maatschappij te (Jroningen zijn ernstige vervalschingen aan het licht gekomen. In verband daarmee is een der boekhouders, de 28-jarige J. B ge arresteerd. Het is n.l. gebleken, dat in de afgeloopen jaren twee maal 'n bedrag van 1000 werd uitbetaald op een valschen wis sèl. terwijl in de boeken vervalschingen waren aangebracht om deze fraude te ver bergen. Tevens is gebleken, dat op dezelfde wijze het vorig jaar een bedrag van f pOO was uitbetaald. Daar dit bedrag eenigen tijd later weer in de kas was gestort, is deze fraude onontdekt gebleven. De gear resteerde boekhouder is ter beschikking van de justitie gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet HET DROEVIG ONGELUK BIJ ARNHEM Naar aanleiding van het bericht in ver schillende ochtendbladen over het betreu renswaardige ongeval op een overweg tusschcn Yelp en Arnhem, waarbij het ge zin van den heer V. het slachtoffer werd, wordt er de aandacht op gevestigd, dat het hier een particuliere overweg betreft, en dat de zorg voor behoorlijke sluiting van de hekken daarvan niet bij de Spoor wegonderneming doch ingevolge de Spoor- wegwet bij hem berust die als eigenaar, pachter of gebruiker van het land of erf, genot van den overweg heeft BRANDEN Waarschijnlijk door onvoorzichtigheid is brand uitgebroken in het pakhuis van ker Denemans te Zalthommel. Doordat de brandweer diréct ter plaatse was, konden de belendende perceelcn ge spaard blijven, hoewel het pakhuis tot den -grond toe afbrandde. Verzekering- dekt- de 'schade. EEN TRAGISCHE TERUGTOCHT Achter het stuur verdronken Te Ouderkerk a.d. IJsel zijn 's avonds drie jongelui met een auto van een hunner uit toeren gegaan in de richting Rotterdam Bij terugkeer naar huis 's nachts om half twee is de auto bij den Lageweg onder de gemeente Ouderkerk a. d. IJsel van den hoogen dijk gereden, en in de IJsel terecht gekomen, ter plaatse waar 5 meter water staat. De beide achter in den wagen gezeten personen C de Vries en de visscher A. Hol. beiden uit Ouderkerk a. d. IJssel, konden door het stukslaan van de ruiten zich buiten wringen, waardoor zij hun leven redden. De 2S-jarige melkhandelaar J. Slingelant, die de auto bestuurde, kon zioh niet bevrij den en werd 's morgens te vijf uur, toen de auto met behulp van een kraanwagen op het droge werd gehaald, levenloos ach ter het stuur aangetroffen. TRAGISCH. Bij Zuid-Barge is de 42-jarige beurtschip per N. D. op treurige wijze om 't leven ge komen. Z'n zevenjarig dochtertje viel spe lenderwijs van het schip in het Oranjeka naal. Haar vader sprong te water en wist het meisje zoo lang boven water te houden totdat een behulzame schipper het kind in z'n boot kon overnemen. Direct hierna zonk de vader in de diepte en kon slechts leven loos worden opgehaald. De overledene laat een vrouw en zeven kinderen achter. AARDBEIEN AAN DEN SLOOTKANT. Een pachter van het grasgewas te Vijfhui zen in den Haarlcmmermeerpolder ontdekte langs den slootkant aardbeiplanten met een veertigtal rijpe vruchten. INGEZONDEN MEDEDEELING DE f 14.000 IN HET VONDELPARK. Een gelukkig* vinder. Thans is eindelijk ia de zaak van de ge- onden f 14.000 in Uet Vondelpark te Am sterdam. waar zich gedurende de drie ja dat de politie het geld heeft bewaard, geen eigenaar heeft aangemeld, een beslis ing genomen. De hoofdcommissaris van politie heeft den eerlijken vinder, den heer Arie v. Wil ligen, drie jaar geleden huisbediende een familie in de Prins Hendriklaan te Amsterdam, in zijn werkkamer ontvangen, en hem de beslissing van de autoriteiten medegedeeld. Deze beslissing luidde, dat aan den vinder het bedrag, vermeerderd met de in die drie jaar gekweekte rente zou worden uitbetaald. De hoofdcommissaris heeft daarop een bedrag van f 15.312.54, zijnde het door Van Willigen op G September 1927 in het Von delpark gevonden bedrag van f 14.110, ver meerderd met een bedrag van f 1311.54 aan rente, aan Van Willigen uitbetaald. De heer Van Willigen hoeft de door hem gevonden beide portefeuilles, een stuk was doek en portemonnaie, waarin het door hem gevonden bedrag was verpakt, op verzoek der politie afgestaan voor het politie-mu- UIT DE VENEN. Er is in de Groningsche en Drentsche ve nen bange zorg dat het overvloedig regen water een naueeligen invloed zal hebben op de gestoken turi. Niet alleen dat nu de arbeid veel zwaarder is, doch ook de vorm van de turf is slechter en de kans is niet uitgesloten, dat lang niet alle turf droog van het veen komt. MUZIKANTEN IN DEN TREIN. De directie der Ned. Spoorwegen roept al ler medewerking in, ter bestnjumg van een veel voorkomenue overtreding. Krachtens an. 25 Alg. Regl. van Vervoer op de Spoor wegen is het verboden m rijtuigen oi rij- tuigafdeelingën muziek te iimaen. Hoewel het spoorwegpersoneel opdracht heelt streng logen de z.g. treinniüzikunten op te treden, blijkt toch nog herhaaldelijk, dat zich per sonen aan overtreding van du gebod schul dig maken en hun medereizigers hierdoor overlast aandoen. Voor eeiv groot déél komt dit, doorda.1 sommige reizigers de treinmuzikantcn )in bescherming nemen tegenover het personeel cn hen sterken in bun overtreding, doo. hun geld te geven. Meestal zijn het slechts enkelen, die sympathised en mei de l. kanten. De rest, dus de meerderheid, durft mei goed te protesteeren, om wat voor re den dan ook, en geeft, veelal met tegenzin, geld aan menaclien, waaraan ze zich feite njk ergert. Het bestuur van de nationale vakgroep van handelsreizigers en agenten in de Ned Vereen, van Chr. kantoor- en handelsbe dienden doet een beroep op de leden, om dit euvel te helpen bestrijden. Man kan zijn medewerking verleenen door de treinmuzi kanten er op te wijzen, dat ze in overtreding zija, en ben te verzoeken met spelen op te houden. Is dit niet voldoende, waarschuw dan den conducteur en verzoek hem er voor te willen zorgen, dat de overtreders zoor o- dig verwijderd worden. Mocht de conduc teur niet aan het verzoek voldoen, dien dan een klacht in bij de directie der Ned. Spoor wegen. Een eindelijk, geef nooit geld aan trclnmuzikanten. Radio Nieuws. ZONDAG XI SEPTEMDE R HUIZEN (1071 M 9.50 N.C.R.V Kerkdienst anuit de Geref. Kerk (TldemanMJ-aatkerk). te Hot lordiun-Delf shaven. Voorganger De. K, ra, Gerof. Pred. aldaar, organist; de heei Streefkerk. 1. Orgelspel 72:11. 15. Zegt-i J 4. Orgelspel. ranger: Da. R. P. A. P.utg-'ra. Ned. Herv. Pred. Jdaar. Organist: de heer Nlc. v. Beelen. 1. Or-" rel spet. 2. Zingen Psalm «4 :2. J. Votum en legen bede. 4. I-exing: Geloofsartikelen en Hand. .26—40. 5. Gebed. 6 Zingen Psalm 87:2. 5 ied. II. Zingen: Psalm 89 7. 12. Orgelspel. MAANDAG 22 SEPTEMBER Tijdsein. 10 30—11 Koi dier Kerk. dei line i-nnr Hrholsn. Snrê rwerp: „Herfst in 't land". 2 55—3.15 Causerie or den heer X J. Herwig te Bussum. Onder- •rp: „Iets over grond verbetering". 5.153.45 Cursus Knippen en Stofversieren. te geven d> oor „De Rotlerdammei". Ondei lid van de Tweede Kamer, voc „Trio van der Hoi HILVERSUM. (1875 M V.A.R. A. 8.— Grt motion plaw-neonccft. V.P.R.O. Morgenwijdln, V.A.R.A. 10.15 Voordracht. 10.5" ZiekenuurU 1130 (Jramofoonmuxlek. 13.— Polit.«-berichte: 12.15 Concert 1.45 Gramofoonmuzlek 2.— Rus poos. 2.3" Voorlezing. J.15 Conoert. 4.15 Orge VUILE LECTUUR. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den uitgever van een vuil blad, die door de Rechtbank tot f 1000 boete subs. 50 dagen hechtqnis was veroordeeld wegens het ver spreiden en in voorraad hebben van eenig geschrift, aanstootelijk voor de eerbaarheid Het Hof vernietigde liet vonnis der Recht bank. Opnieuw recht doende verklaarde liet Hof de feiten bewezen en veroordeelde verd. tot een geldboete van f 500 subs. 25 dagen hechtenis. De advocaat-generaal had beves tiging van het vonnis geëischt. DE CENSUUR OP DE RADIO PROGRAMMA'S. Wat de Omroepgids ervan zegt. De moeilijkheden, welke de V.A.H.A. met de Hadio-Lontrole-Commissie heelt gehadf heelt hel censuurvraagstuk plotseling in het middelpunt der belangstelling gebracht. Do Uimoepgiüs van deze week wuaischuwt om dit feit, dat slechts bijzaak is, niet tot hoofd- zaak te maken. Hel blad gaat op de ceu- suijrvraug zeLl in eu meent dat er wel moei lijkheden moestén komen. We betreuren het, aldus het blad, dat het conflict, thans ontstaan, een minder sym pathieke aanleiding hoeft, nl. ten uitzen ding van het demjnstratief congres van S.D.A.R en N.V.V. Gevoelens van untipathia kunnen nu zoo gemakkeigk de aandacht van de hoofdzaak afleiden. Een hoogst onsympathieke omstandigheid is, dat nog altijd een beroepsinstantie ont leen weldenkend mensch wenscht onge breidelde vrijheid. Al wat in strijd is met de veiligheid van den Staat, de openbare orde en de goede zeden nioet worden ge weerd. Ons zou het lief zijn, indien op dit laatste zeer streng werd toegezien en even eens, als het vloeken pertinent werd ver- „Munr een preventieve censuur, zooala thans wordt toegepast is naar onze meening niet in orde. De controle-commissie eiscnt alle redevoeringen en voordrachten, in ex- tenso uitgeschreven, van te voren te ontvan gen. „Nog altijd is het ons niet duidolljk, welke de rechtsgrond is, die deze preventieve cen suur wettigt; op grond waarvan in dezen zulk een enorm onderscheid wordt gemaakt tussrben pers en omroep Wij gelooven, dat de regeering de ook haar gestelde grenzen overschrijdt. En dat het meer dan tijd wordt dat deze gewichtige /.aak ernstig overdacht wo ril L „Preventieve censuur gaat o.i. altijd te ver, ook zelfs indien de bevoegdheid van da commissie scherp omlijnd is en een beroep» instantie is ingesteld. „Wij gelooven". zoo besluit de Omr ep- gids, dat we op den verkeerden weg zijn* door ARTHUR E. SOUTHON Deze woorden kwamen haar telkens voor den geest en voor het eerst sedert hun kennismaking begon ze over hem te denken als „man", niet meer louter als „zendeling". Zooals elk aardig meisje, had Mary Fane vele aanbidders ge had, maar ze had nooit iets anders v<x>r één man gevoeld dan een oppervlakkige sympathie. Al haar liefde had ze gewijd aan haar broer. Iloew.el Harley tien jaar ouder was dan zij en ze ge durende tal van jaren gescheiden waren gewe<jst door eec stand van Vierduizend mijlen, behalve tijdens zijn korte, onregel matige verloven, was baar liefde voor rnet de jaren toege nomen. Ze bad een buitengewoon romantisch temperament en haar broer beantwoordde daaraan meer dan welke man ook van haar kennissenkring. Ze had zioh verheugd in zijn vroegtijdige promotie en ze rtam met levendige belangstelling kennis van zijn doen en laten in het moeilijke district Karumbana. Zij, en niet de Commissaris, beschouwde de korte brieven van aanbeve ling die van het Departement gekomen waren, als een kostbare schat, die ze trouw bewaarde. Frank Rilston beantwoordde in ongeveer gelijken zin aan haar liefde voor romantiek. Ze deelde zijn idealen wol niet en ze ge loofde niet in wat hij poogde tot stand te brengen maar ze had werkelijk veel waardeering voor de gemoedsgesteldheid die een fijnbeschaafd mensch ertoe leidde om zich te vestigen onder een ivolk, waarmee hij feitelijk niets gemeen had. Wat hij deed, vond ze misplaatst, buitensporig, maar niettemin fijn. Diezelfde gees- Iteegesteldheid had het blanke ras gemaakt tot beheerscher der wereld; het was een verknochtheid aan idealen, die den mensch uitdrijft naar onbekende oorden, die hem ontbering doet door staan ?n gevaar doet trotseeren. Ze was steeds blij geweest, als ze hem zag, en bij zijn vrij talrijke bezoeken aan Ikaru had ze hem immer met groote openhartigheid vermelkomd als een goed kameraad. Gedurende dat jaar van steeds groeiende Intimiteit had ze zich nooit gerealiseerd, dat zijn roeping scheiding tusschen hen maak te, want ze had een aangeboren afkeer van zelf-analyse. Tegen over iedereen zou ze er opqn en eerlijk voor uitgekomen zijn, dat ze heel goede vrienden waren m toch had. al dien tijd' die hinderpaal voor echte vertrouwelijkheid bestaan. Hij was zen deling, dat vergat ze nooit. Als ze elkaar zagen, hadden ze lange disputen, omdat hij steeds weer poogde haar te winnen voor zijn zienswijze; en omdat zij genoegen schepte in een woorden wisseling en omdat ze er vast van overtuigd was dat hij het bij het verkeerde eind had Maar geen enkele maal was de gedachte bij haar opgekomen, dat hij, behalve zendeling, ook mensch was, laat staan: een mo gelijk minnaar. Met dc onbewuste bescheidenheid van een werkelijk beschaaf den geest, had Mary er nooit aan gedacht, dat er iets in haar was, dat een idealist als Frank Rilston, die zoo opging in zijn werk, zou kunnen aantrekken. Vandaar, dat die hartstochtelijke uitroep haar in groote ver warring had gebracht Ze moest nu al haar gedachten opnieuw ordenen. Het was Frank Rilston, de man, niot de zendeling, die haar gedurende haar langzaam herstel zoo trouw oppaste. Menigmaal had ze hem .gedurende die drie lange weken bespied met een onderzoekende blik, om te zien of ze op zijn kalme ge laatstrekken iets kon ontdekken van het bestaan van dien an deren man, wiens hartstocht tot haar doorgedrongen was, toen ze verkeerde op de grenzen der bewusteloosheid. Ze hield niet van hem. Daarvan was ze zich heel goed bewust Ze zou nooit van een man houden behalve Harley. Maar ze betrapte zich er op, dat ze vaak wel wenschte, dat hij ook een broer van haar was. Harley en Frank welk een mooi paar zou dat geweest zijn, dacht ze op een goeden dag. Op vele punten waren ze heel ver schillend, maar toch ontdekte ze iedercn dag tal van dingen, waarin ze een merkwaardige gelijkenis vertoonden. Beiden waren ze sterk, gereserveerde persoonlijkheden, bij wie plicht ging -voor genoegen. De een had den ander gemakkelijk kunnen vervangen. Ja, ze wenschte wel, dat Frank ook haar broer kon zijn, want hoewel zijn uitgangspunt glad verkeerd was, zou ze t4>ch trotsch op hein kunnen zijn vanwege de volmaakte over gave, waarmee hij zich wijdde aan zijn ideaal. Toen Fane terugkeerde, met zijn werk gereed, en met de bood schap, dat zijn plaatsvervanget bereids in Ikaru zich bevond, konden zij don volgenden morgen Kwandi verlaten, om naar Engeland over te steken. Ze was buitengewoon opgewonden bij het vooruitzicht en kon dien nacht nauwelijks slapen van blijdschap. Hoewel ze diep ge voelde al de subtiele bekoring die er van de kust uitging, toch wist de gedachte aan een koele temperatuur en bekende gezich ten haar overspannen zenuwen te prikkelen met een prettige gewaarwording. Toen ze den volgenden morgen in haar draagstoel stapte, had ze slechts één gevoel: van een blij verwachten. Maar toen Rilston zwijgend naast de schommelende zwaaien de draagstoel voortschreed en eindelijk blootshoofds voor haar stond om een laatst vaarwel te zeggen, kwam er een onverwachte klopping van emotie in haar hart. Potseling werd het haar duidelijk, dat ze hem achter moest laten, en dat ze vurig wenschte, dat hij niet haar mee zou gaan en altijd bij haar blijven! Verschrikt, verward, kon zo hem niet aanzien, toen hij ha.-^ hand vatte, en zo kon slechts zenuwachtig uitbrengen: „Dank u wel voor al uw goede zorgen meneer Rilston. Heuse;i, ik stel het op heel hoogen prijs. Vaarwel! 0\er i**« muandrn z.jn we weer terug cn dan komen we recht naar Kwandi!" Daarop verdween de lange file van dragers in het bosrh en Frank Rilston keerde terug naar zijn.ledige hut. als de meest bedroefde, meest terneergeslagen man. die er in heel Afrika was. Om de pijn van zijn verlangend hart te stillen, wierp hij zich met alle kracht op zijn werk. Hij was bang onj m te denkelt en daarom was hij van den vroegen morgen tot dejffllii'en a\<md druk bezig te midden van de mensdien, loerend en me; luit sprekend op hun eiven. Nadu of Makindi vergezelden hom gewoonlijk en bewezen hom onschatbare diensten. Hun vroegere positie in de stad ver- Zékerde hun een aandachtig gehoor en door de uiteindelijke overwinning op den halfbloed was er een verandering gekomen in de houding van het volk jegens het veelbeproefde tweetal. De koning was daarmee begonnen door Nadu te laten halen. Zijn tweede ontkoniing had hem hevig verschrikt en pos reali seerde hij zich goed hoe zeer hij steeds gesteund had op de Shango-priestores, toen ze hem verlaten had. Niemand in Kwandi kon haar plaats innemen, en daarom had hij haar laten roep.Ni. Met blijdschap was ze gegaan, want, echt niensrhelijk. was ze pijnlijk getroffen geweest door haar verbanning uit het palas,- waar ze zoo lang had geregeerd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3