DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1930 EERSTE BLAD PAG, 2 NA DE RIJKSDAG VERKIEZINGEN MOGELIJKE COMBINATIES BELANGWEKKENDE BESCHOUWINGEN OVER DE OORZAAK DER RADICALE OVERWINNING Nu de uitslag van de verkiezingen bekend is, komt aan de orde de vraag op welken basis een nieuwe regeering moet worden ge vormd. De volgende coalities zijn mogelijk: regeerlng-Brüning steunende op Centrum, Beiersche Volkspartij, Staatspartij, Duitsche Volkspartij, Economische Partij, Conserva tieve Volkspartij en Boeren zou beschikken over 206 stemmen en zou tegen een oppo sitie van 367 stemmen met 101 stemmen in de mniderheid blijven. De coalitie van Weimar en de Beiersche Volkspartij zou beschikken over 252 stem men en zou tegen de oppositie van 321 stem men met 69 stemmen in de minderheid blijven. De grootc coalitie van Sociaal-Democraten tot Beiersche Volkspartij zou beschikken over 278 stemmen en dientengevolge te^ over een oppositie van 295 met 17 stemmen in de minderheid blijven. Een meerderheidscoalitie is mogelijk van de groote coalitie, versterkt met de Econo mische Partij, beschikkende over 301 stem men, hetgeen een meerderheid van 19 stem men op een oppositie van 272 stemmen is. Een tweede meerderheids-coalitie is mo gelijk, nl. de regeering-Briining met steun der SociaaLDemocraten, waardoor de regee ring beschikt over 349 stemmen, waartegen over een oppositie van 224 stemmen, zoodat de meerderheid 125 stemmen bedraagt. Bij 'n samengaan van de regeering-Brüning met de Duitsch-Nationalen, tezamen 247 stemmen, zou de oppositie met 326 stemmen met 79 stemmen in de meerderheid blijven. Een samengaan van Sociaal-Democraten met Communisten zou beide partijen rnet 219 stemmen tegenover een oppositie van 354 stemmen met 135 stemmen in de minderheid blijven. Wanneer het Centrum en de Staatspartij bereid zouden zijn met een dergelijke com binatie samen te werken, dan zou de regee- ringscoalitie beschikken over 310 stemmen, waardoor zij met 47 stemmen tegenover de oppositie van 263 stemmen in de meerder heid zal blijven. WIRTH OVER DEN NIEUWEN TOESTAND „Jeugd zonder hoop komt tot radicalisme". Wirth, de rijksminister van binnenland- sche zaken heeft gisteravond voor de radio gesproken over den politieken toestand na de verkiezingen. Hij zei o.a.: radicalisme heeft den slag gewonnen, maar het klinkt paradox de regeering beheerscht het slagveld, d.w.z. zij regeert, zij blijft aan, zij gaat voort de sociale en oeco momische problemen nauwkeurig te overwe gen. Wij zullen de gelegenheid aangrijpen om in de volgende weken den kiezers te zeggen, naar welken kant onze voorstellen wijzen. Wij ontgaan de vraag niet, of wij met de krachten, die op het oogenblik achter •ons staan voorwaarts kunnen gaan. Het is ons bekend dat aan een meerderheid die 289 stemmen moest tellen, 80 stemmen ontbre ken. Deoppositie zonder de socialisten om vat 226 stemmen. Er ontbreken de regeering dus, ook als de socialisten volledige neutra liteit dn acht nemen nog altijd 17 stemmen. Neutraliteit van de socialisten is dps niet voldoende de regeering voor een motie van wantrouwen te behouden. Wetten, die de grondwet wijzigen, zijn te gen een blok van zuiver negatie niet moge lijk. Een z.g. reohtsoh front zou slechts dan politiek werkzaam kunnen zijn als de Beiersche volkspartij en het Centrum toe traden. Dat is politiek onmogelijk. Men kan. onmogelijk de vraag ontgaan: boe sohe volk mogelijk geweest? Men kan niet is deze politieke ontploffing van het Duit van een gezond en grondwet/tel ij ken toestan d sproken als uit de oaepten van het volk stroomen van radicalisme losbreken. In vol len ernst moet gezegd worden, dat het Duit- sche volk in 12 jaren van een leerschool van lijden te veel verduurd hoeft. Dat heeft zijn grenzen bereikt. Wie buiten in de wereld niet zien wil, die moet maar eens onder zoeken of hij dat zelf heeft iverdragen. Jong zijn beteekent toch hoop op het leven in zich dragen. Een jeugd zonder hoop, zonder levensvreugde is een te bard lot,v dat leidt tot radicalisme. VREUGDE BIJ DE NATIONAAL- SOCIALISTEN. De Nationaal-Socialisten hadden Zondag avond in het Sportpalast een vergadering bijeengeroepen in welke de uitslag der ver kiezingen zou worden bekend gemaakt. Het gebouw was tot den nok gevuld. De bekend making der uitslagen geschiedde door mid del van lichtbeelden. Elke nieuwe overwin ning der Nationaal-Socialisten werd met luid gejuich begroet De nederlagen der midden partijen werden met gelach ontvangen en de winsten der communisten lokten een hef tig gefluit uit. Kort na middernacht heeft Dr. Goebbels onder geweldig enthousiasme nog eens het doel van de Nationaal-Socialisten uiteenge zet en gesproken over de voorwaarden voor een eventueele deelneming der Nationaal- Socialisten aan de regeering. Deze ivoor waarden zijn de bezetting van het Rijksweer- ministerie en Rijksministcrie van Binncn- landschc Zaken, liet verbreken der banden met de SociaaLDemocraten en nieuwe ver kiezingen in Pruisen overneming van het Bcrlijnsch politi-nresidium, enz. Wanneer de andere partijen op deze voorwaarden niet ingaan, don zullen de Nationaal Socia listen met hun meer dan 100 zetels in de op- positio blijven en als het moet zullen zij ob structie voeren. Do vergadering zond gelukwensch-tele- grarnmen aan Adolf Hitler en andere leiders der partij. In het circusgebouw op het Marsfeld te München heeft de leider der Nalionaal-So cialisten, Hitier, een redevoering gehouden over de bcteekenis van de stembusoverwin ning. De Letoekenis van deze overwinning moet daarin gezien worden, dat de bewe ging zich thans een plaats veroverd heeft in do openbaarheid. Het is belachelijk in de vorming van een nieuwe regeering het doel te zien van de nationaal-socialistische beweging. Voor de nationaaJ-socialisten is het parlement niet doel op zich zelf, doch slechts een middel tot het doel. De nationaal socialisten vormen geen parlcmentspartij uit pritiek, doch een parlcmentspartij door dwang en deze dwang heet: grondwet De 'overwinning van 14 September is geen tee- ken tot uitrusten, 107 man staan thans op een legalen grondslag; zij zullen toonen, dat, de nationaal-socialisten niet alleen de mas sa's kunnen beheerschen, doch ook dat zij floretschermen kunnen. Op dezen grondslag zullen de nationaal-socialisten iedere moge lijkheid uitbuiten, welke hen nader kan brengen tot hun doel. Niet om zetels voor afgevaardigden strijden de nationaal-socia listen, doch om zetels teneinde het volk vrij te kunnen maken. De overwinning heeft het doel der nationaal-socialisten niet veranderd Hitier besloot zijn redevoering, die mede aangehoord werd door talrijke vertegenwoor digers der buitenlandsche pers, met den be- zwerenden oproep niet te vertwijfelen. De strijd gaat door. Die Wcenscho bladen betoogen naar aan leiding van den verkiezingsuitslag in Duitschland ,dat aan het handhaven van de huidige buitenlandsche politiek ten aanzien van den wensch naar een goede interna tionale verstandhouding geen twijfel behoeft te bestaan. Voorts wijzen de bladen er'steeds weer op, dat de diepe grond van de wan hopige stemming in Duitschland, d:/ bij deze verkiezing tot uiting gekomen is, ligt in hot verdrag van Versailles. „Om te begrijpen waarom de Duitschers in het Rijk zich in zoo'n groot getal tot het nationalisme en bolsjewisme bekend hebben", schrijft het Neue Wiener Journal, „moet men niet zoozeer de redevoeringen van Hitier en de communistische manifes ten nalezen, dan wel de vredesverdragen, het plan-Dawes en het plan-Young. Alleen politieke naïevelingen kon de z.g. toenaderings-aera, de toenaderingspolitiek illusie van volkenvrede voortooveren, de ingewijde zag de kloof, die er gaapt tus- schen de conferentietoespraken en de wer kelijkheid tussc.hen Briands Pan-Europa en Briands plan-Young. In dit verband be schouwd, doen de Duitsche verkiezingen zich voor als de protestverkiezingen van een ■oik, dat aan den rand van vertwijfeling is gebracht, tegen de gansche wereld. Ilot zijn de noodkreten van het volk, dat zich tot op do grens van het mogelijke bloed heeft laten aftappen, da*- bijna niets meer te verliezen heeft. Daarom zouden de vroe gere overwinnaarslanden op deze verkiezing ook niet politiek, maar economisch dienen te reageeren, zij dienden door een waar achtige studie van de waarlijk bestaande mogelijkheden Duitschland te steunen en het bestaansminimum van het Duitsche volk minste ecnigermate in het oog te hou den. De Hearst-bladen. meer dan twintig in de heele Ver. Staten, pubüceeren een hoofdarti kel over liet resultaat van de verkiezingen den Rijksdag in Duitschland. ..j, een inleiding over do overwinning van de radicale vleugelpartijen wordt woordelijk izegd: „Een gevaar, dat thans zelfs een half-blinde ziet, had Europa reeds lang geleden moeten zien. Het verdrag van Versailles, dat .bestemd om het Duitsche volk te onderdrukken, is even dom als onjuist. Het zuigt jaarlijks honderden millioenen uit de Duitsche in dustrie. Het beteekent langen arbeidstijd voor eiken Duitsoher, ontmoediging voor volk en individu. Geen volk zal dit op den duur uit houden. Niemand kan het uithouden. Wanneer de geallieerden in Versailles goed overlegd voornemens zijn geweest het bolsje wisme in Duitschland te brengen, dan had den zij het niet beter en met niet meer succes kunnen doen. Thans staat het aan den tijd de dwaasheid ,i de misdaad van het verdrag van Versail- •s aan den dag te brengen en den zwaren ondraaglijken last van den rug van 't Duit sche volk af te nemen. Het zal te laat zijn, wanneer Duitschland eioh met Rusland en de bolsjewistische poli tiële verbonden heeft". DE VOLKENBONDSRAAD De Woensdag gehouden verkiezing voor den Raad van den Volkenbond hebben het verwachte verloop gehad. Aan de verkiezing namen 52 delegaties deel, zoodat de meer derheid van stemmen' 27 bedroeg. Gekozen werden Guatemala met 41 stemmen, Ier land met 36 stemmen en Noorwegen met 38 stemmen. Portugal kreeg 30 stemmen, doch viel, daar reeds drie leden gekozen waren, als overtollig af. De president van de Volkenbondsvergade ring wenschte de nieuwgekozen staten met hun verkiezing geluk, waarna de zitting voor korten tijd werd geschorst om de delegaties in de gelegenheid te stellen overleg te ple gen over de verkiezing van het Permanente Hof. De Volkenbondsraad is in zijn nieuwe sa menstelling denzelfden dag nog bijeengeko- len. De niouw-gekozen raadsleden zijn in (leze zitting vertegenwoordigd door den oud-minis ter van buitenlandsche zaken. Matos, voor Guatemala, door den minister van financiën Blythe (Ierland) en door den minister-presi rlent en minister van buitenlandsche zaken Mowinckel, voor Noorwegen. De Volkenbondsraad vereenigde zich met de keuze van Kellogg door de Volkenbonds- vergadcring als rechter in het Haagsch in ternationaal gerechtshof to benoemen voor den duur van de ambtsperiode van Hughes, dus tot het einde van dit jaar. Resoluties inzake Pan-Europa aangenomen. In de Woensdagochtend gehouden zitting van de vergadering van den Volkenbond, werd de resolutie inzake Pan-Europa, welke voorziet in de vorming van een bijzondere studie-commissie, zoo noodig in samenwer king met niet-leden van den Volkenbond en do overige leden van den volkenbond buiten Europa met algemeene stemmen aangeno- VOLKENBONDSVERGADERING Na afloop der algemeene discussies in de Volkenbondsvergadoring zijn de verschil lende commissies bijeengekomen. De derde, de ontwapeningscommissie, heeft besloten, Jhr. Loudon, daar er dit jaar geen Nederlandsche gedelegeerde in deze commissio zitting heeft, uit te noodi- gen om, als voorzitter van de voorberei dende commissie van de ontwapeningscon ferentie. toch die bijeenkomsten der derdo commissie bij te wonen en aan de debatten deel te nemen. De commissie is begonnen met de bespre king van hot ontwerp-conventie inzake fi- nancieelen bijstand aan een aangevallen staat. BOMBARDEMENT GEESTDRIFT DER NAZI'S EEN MERKWAARDIGE KIEZERS VERGADERING (Van onzen Duitschen correspondent). De „Neue Welt" in de Hasenheide is er te klein voor. Het Krieger-Vereinshaus wordt door het middenblok in beslag geno men. Het Grosse Schauspielhaus is vooi HITLER. Adolf Hitler is de eigenlijke overwinnaar in den Duitschen verkiezingsstrijd. Hij is de door de zijnen gevierde leider van de Natio naal-socialistische Duitsche Arbeiderspartij. Seeckt weliswaar groot genoeg maar Hit- Ier moet minstens het tiportpalast hebben, wil hij een klein deel van zijn Berlijnsche bewonderaars om zich heen verzamelen. Ruim een uur van tevoren slaag ik er nog net in, door het schupo-cordon heen te drin gen. De zaal, die onder normale omstandig heden twaalfduizend menschen kan bevat ten, is propvol; de breede gangen staan vol met nazi's (Nationaal-socialisten), die wel iswaar hun bruine hemd niet mogen dragen maar nu allen een wit hemd met opge stroopte mouwen en het hakenkruis torsen. Men maakt voor mij een plaats vrij op het podium, vlak achter de kleine tribune, straks Goebbels en Hitier zullen cxreero Ik word begroet door Frau Oborstleutnant Sch. die oorspronkelijk tot de Duitsch-i tionalen behoorde, maar als zooveel anderen is overgegaan tot de nationaal-socialisten. Haar oogen stralen van geestdrift en ze wijst mij op Frau Wessel, de moeder van Horst Wessel, die onlangs op lafhartige wij ze door oommunisten werd vermoord. Links van mij zit prins August Wilhelm en een paar plaatsen voor mij Hauptmann Göhring, den pour le mérite op 't witte hemd. Ook hij zit met opgestroopte mouwen Het orkest speelt militaire marschen en de vaandels worden naar binnen gedragen. Ik kijk naar boven. Zoo dicht bezet ziet men de galerijen hoogstens bij een boks wedstrijd van wereldkampioenen. Of er van avond ook nog gebo-kst zal worden? Hoogst waarschijnlijk niet. Het hakenkruis is voor treffelijk gedresseerd. Met dikke letters staat op een groote lap geschilderd: Lasst euch nicht provozïeren! GOEBBELS. Dr. Goebbels, die met Adolf Hitler de Natio naal-socialisten naar de zege voerde. En aan den overkant: Haltet Dirsziplinl Geheel vooraan in de zaal zitten een tweetal joden en ik bewonder hun dapper heid. Ze weten, wat ze van de nazi's kum non venvachten en hebben zich niettemin in dezen leeuwenkuil gewaagd. Goebbels komt. Plotseling gaan alle armen de hoogte in Staande wordt Jozef Goebbels met „Heil" toegejuicht. Het klinkt wat geforceerd. Hij heeft zijn lichte regenjas aan, stapt vlug naar voren en lacht beminnelijk. I-lij ziet Frau Wessel zitten en vereert haar met eén handkus. Frau Oberstleutnant kijkt me jaloersch ^an. De rozen, die voor Hitier bestemd zijn. worden van den lessenaar weggenomen en per luidspreker wordt stilte geëischt. 1-Iet smalle, magere kereltje met zijn kool zwarte haar treedt naar voren en neemt met afwijzend gebaar de hulde van min stens veertien duizend geestdriftigen in ont vangst. Hij haalt vier kleine, dicht beschreven blaadjes te voorschijn en legt die voor zich neer. Hij schijnt ze te vergeten, want hij spreekt „vom Leber weg", nijdig, sarcas tisch, venijnig, hatelijk, uitdagend. Hij neemt een loopje met alle andere par tijen, bespot de doodgeboren staatspartij Dr. B RUN ING, de r.-kath. Rijkskanselier, wiens regeering vermoedelijk wel zal aanblijven, ondanks de opkomende radicale vloedgolf. der democraten, noemt de democraten en den Jungdo twee lijken, die men in één kist, heeft gelegd in de hoop, hierdoor een nieuw leven te wekken. De socialisten en communisten worden geattaqueerd, uitgescholden voor landver raders en merkwaardig genoeg blijven alle tribunes stiil en braaf. Trad niet dezelfde Jozef Goebbels gister avond onverwacht ditzelfde Sportpalast bin nen, om minister Treviranus te onderbre ken? Ik zat toen midden in de zaal en zag hem aankomen in denzelfden regenmantel. Hij stelde zich aan als een kwajongen liet zich begroeten door zijn aanhangers maar Treviranus beheerschte de situatie zeide: We voelen ons zeer vereerd door het verschijnen van dr .Goebbels. Zou hij zich onder zijn trawanten minder op zijn gemak voelen en derhalve naar ons zijn toegeko- Hiermede had hij de lachers op zijin hand en Goebbels was evengauw verdwenen als hij verschenen was. Maar nu is hij op zijn plaats. Hij balt zijn magere handen tot vuiste» en overstelpt het katholieke centrum met verwijten. Hun samenwerking met de socialisten is de steen des aanstoots en in zijn loslippig heid wordt Goebbels zelfs godslasterlijk. Dat werkt afstootend, maar niemand waag* het, hiertegen te protesteeren. Als tegenstelling tot alle andere partijen teekent hij dan die der nat-socialisten. Dat is althans volgens Goebbels geen par tij meer. Dat is het Duitsche volk. Stel u dat even voor: zestig millioen nazi's Ik zou wel luidkeels willen lachen - - maai ik durf niet, want vlak voor mij staan ste vige potelingen en die dulden geen tegen- Hitier aan !t woord. Sportpalast De muziek speelt „Hakenkreuz am Stahl- helm". Allen staan op. De handen gaan de hoogte in. „Heil Hitler!". Hij komt in snel tempo naar voren. Kinderen bieden hem bloemen aan. Hij schudt Hauptmann Goehring en dr. Goeb bels de hand. Deze wijst op Frau Wessel en deze wordt ook door ITitler begroet. Dh zaal dreunt van geestdrift. Hitier ziet er beter uit dan indertijd in München. Hij kijkt ook veel vriendelijker. Goebbels schijnt hem tot iets te willen over halen maar hij schudt afwijzend het hoofd, is er niet voor te vinden. Hij klautert n,iar boven en beantwoordt het daverend gebrul met opgeheven hand. Eindelijk wordt het stil. Hij improviseert Spreekt over nationalis me en socialisme, traoht ons duidelijk te maken, dat men nationaal e:i tezelfder tijd socialistisch kan voelen. Hij valt de andere partijen niet aan, bom bardeert het centrum niet met godslasterlij ke verwijten, keert zich alleen en overwe gend tegen alle internationaal streven. Hij vertelt ons van het ontstaan en den toene- menden groei der nationaal-socialistische volkspartij en inderdaad, dat is geen blut. Hij teekent de moeilijkheden, die van den aanvang af overwonnen moesten worden, om naast andere partijen in rijksdag en landdag naar voren te treden. Men werd bespot, uitgelachen en opstandig genoemd en toen dat niet baatte, werd men verbo den. Maar ook dat hielp niet en de 14 Sep tember zal bewijzen, welke plaats de Nazi's in Duitschland innemen. Hitier waagt zich niet aan voorspellingen, maar zijn kennissen, die tot zijn partij be- hooren, hebben me duidelijk voorgerekend, dat we op minstens 60 mandaten moeten rekenen. In samenwerking met Hugenberg betee kent dat voor de naaste toekomst niet veel goeds. Hitier wordt al heescher en heescher. Hij brult. Hij balt zijn dikke handen tot vuisten De zaal brult nog harder dan hij. We wor den allen heesch. Dat noemt men politieke geestdrift. Frau Oberstleutnant wuift met haar zak doek. Prins August Wilhelm kijkt verlegen voor zich uit. Zooiets beleefde hij hoogstens jaren gele den, toen zijn vader nog regeerde. Tiet is, om er jaloersch van te worden. Hitier schijnt het eind van zijn oratie niet te kunnen vinden. Hij vervalt in herhalin gen. Het wordt vervelend. Maar de groote massa denkt hier anders over. Ze slikt al de dwaasheden, die Hitier haar toewerpt. De 14 September is voor hem pas het begin van den veldslag. Dan gaat de gruote airekening pas beginnen. De twee joodjes, die vooraan zitten, kijken elkander angstig aan. Hitler.'s laatste irusen gaan verloren in het gejubel der duizenden. Staande worden nog meerdere liederen gezongen. Dan draagt men de vaandels naar buiten en wordt ook ooxs de gelegenheid geboden frissche lucht te gaan inademen. De Potsdammer Strasse is afgezet en bonderden agenten staan gered, om het ver keer te regelen. Wonder boven wonder ver loopt dit alles zonder de gebruikelijke klop partijen met andersdenkenden. Tiet Sportpalast doet goede zaken. Zater dag komen de communisten nog aan bet woord en ook dan zal de zaai stampvol zijn. Tbalmann zal even geestdriftig worden toe gejuicht als Hitler en opnieuw zal de schu- po de handen vol hebben. Zondagavond zijn we weer dooi- de Nazi's uitgenoodigd, die het verloop der verkiezin gen tijdig zullen meedeel en. Hitier spreekt dan nog even in München, maar Goebbels in Berlijn voor een stevig woord zorg dragen. Dat is hem wel toevertrouwd! Berlijn, 11 Sept. 1930. Hoewel de verkiezingen achter den rug zijn ,willen we onzen lezers dezen door on zen Duitschen correspondent zoo levendig geschreven indruk van de kort vóór den stemmingsdag gehouden vergadering der Nationaal-socialisten in het Berlijnsche Sportpalast niet onthouden. DE MOORDZAAK LANS BEHANDELING IN HOOGER BEROEP VOOR HET GERECHTSHOF TE 'S-GRAVENHAGE Het Gerechtshof heeft in hooger be roep behandeld de zaak tegen G. J. v. O., procuratiehouder, door de Rotterdamsche rechtbank wegens moord op den heer Lans tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In totaal zijn voor deze zaak 72 getuigen gedagvaard. De belangstelling bij deze beroepsinstantie was vrij matig. De president van het Hof Jhr. Mr. von Weiler, stelde bij den aanvang der behande ling den verdachte de gebruikelijke vragen. Deze antwoordde op vrij zachten toon. Daarna ging de president met den verd. de in de dagvaarding gestelde feiten na. Verd. verklaarde in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij aan de ten laste gelegde doodslag niet schuldig is. De gepleegde ver duisteringen bekende hij. Op 29 November 1928 is verdachte op het kantoor der N.V. ge weest. Dit kantoor heeft hij omstreeks half reven verlaten. De heer Lans zat toen nog aan de schrijfmachine. Verdachte had toen het voornemen naar het station Deiftsche poort te gaan, om den trein van 7.02 uur te nemen. Dpzo heeft hij echter niet kunnen halen. Toen is hij om 7.15 van het Hofplein vertrokken. In den regel verliet verdachte het kantoor tusschen zes en half zeven. Op vragen van den president antwoord! verdachte, dat hij altijd op ihet kantoor eet en daarbij steeds een inesje met een beenen heft gebruikt. Ook op den bewuston dag is dit gebeurd. Toen verdachte 's avonds in den Haag thuis was, heeft de politie hem laten weten, dat hij onmiddellijk naar Rotterdam moest ko men. Waarvoor dit noodig was, kon men hem niet mededeelen. Verdachte heeft toen bij zijn zuster opge beld, om te vernemen, wat er eigenlijk aan de hand was. Hij heeft toen vernomen, dat de heer Lans vermoord was en in een zenuwachtigcn toe stand heeft hij zich daarna naar Rotterdam begeven. Het getuigenverhoor Hierna wordt aangevangen met het ge tuigenverhoor. Als eerste getuige wordt geboord de maga zijnbediende A. C. v. d. Most, die in hel ziekenhuis aan den Coolsingel een lijk heeft herkend als dat van zijn patroon de heer Lans. Getuige is op den bewusten dag onge veer 7 minuten voor zes naar huis gegaan. Hij had toen de deur naar het balenpakhuis cesloten. Om deze deur van binnen te openen heeft men echter geen sleutel noodig. Getuige C. J. Bruinaars, eveneens ma gazijnbediende, heeft op 30 November in het ziekenhuis het lijk herkend. Getuige zegt voorts, dat verdachte een sleutel had van het achterhek. Dit hek werd Zaterdags door verdachte gesloten. Dan ver liet hij de zaak door dit hek, omdat, naar hij zeide. de weg welken hij dan volgde, rustiger was. In dit verband deelt verdachte nog mede, dat hij op andere dagen en ook op den dag van den moord, het voorhek uit ging, omdat de buurt, die hij doorkwam, wanneer hij het achterhek uitging, nogal onguur was. Óp een desbetreffende vraag van den pre sident antwoordt getuige Bruinaars, dat v. O. wel eens heeft gezegd: „Die achter uitgang is wel gemakkelijk als men haast heeft", of althans iets dergelijks. Verd. ontkent dat hij den sleutel van het achterhek bij zich heeft gehad en deze aan getuige B. heeft laten zien. Hij springt nijdig op en roept uit, dat B. staat te liegen. Getuige L. TI ermans, inspecteur van politie, verklaart het lijk van den heer Lans naar het ziekenhuis te hebben laten over brengen. H. J. Tol lig, koopman, zegt dat verd tot hem gezegd heeft, dat hij ook op den heruchten Donderdag (den dag van den moord) vroeger is weggegaan. De president wijst verd. er op, dat de verklaring van het vroeger dan gewoonlijk vertrekken niet geheel overeenstemt met do kwestie van de treinen op den avond van den moord. In den regel vertrok verd. tus schen zes uur en half zeven en in aanmer king genomen, dat hij op dien Donderdag vroeger is weggegaan, ligt er dus een hiaat tusschen dit vertrek en de aankomst bij het station. Dr. E. C. van Rijssel, prosector-bacte rioloog aan het ziekenhuis Coolsingel to Rotterdam legt verklaringen af omtrent de bij de lijkschouwing geconstateerde verwon dingen. Getuige geeft als zijn meening to kennen, dat de verwonding aan den hals moet zijn toegebracht nè. de wonden aan het hoofd. Het is volgens getuige aannemelijk dat de slagen zijn toegebracht met een vijl; een hamer of beitel lijkt dezen deskundige uitgesloten. Inspecteur Hermans wordt voor de tweede maal gehoord. De verdediger, Mr. Kokosky, maakt daarbij scherpe opmerkingen over het poli tioneel onderzoek in deze zaak. Tusschen ♦etuige Hermans en den verdediger ontstaat een kort fel debat, waarbij echter geen nieuwe geizchtspunten naar voren worden gebracht. Mr. Kokosky merkt op, dat bij hel onderzoek tal van fouten zijn gemaakt. Mr. de V i s s p r: Heeft u aan verdachte nog schoenen vertoond? Getuige: Ja, ik heb hem de schoenen getoond, die in den Haag in beslag genomen zijn. Deze schoenen had verdachte op den avond van den moord gedragen en er zaten bloedsporen aan. Op een andere vraag zegt getuige, dat ver dachte bij zijn eerste verhoor geheel kalm Tlierna wordt dc zitting geschorst tot 2 uur. MIDDAGZITTING Na de pauze begon een vraaggesprek over de overtui'giimgBsüukken, die inmiddels op de groene tafel waren gedeponeerd. D-e inspecteur van politie S. W. J. v. d. Mark, heeft rapport opgemaakt over me- dedeelimgen van mevr. Logger over ver dachte. Deze zou volgens mevr- L. een zeer vreemde natuur hebben. De rechercheur van politie Com m ijs, werd ondervraagd over de vijl, waarmede de moord zou zijn gepleegd. Over de situatie ter plaatse sprekende, wordt gestipuleerd dat het .achterhek van heit gebouw niet door eenvoudig dichttrekken gesloten kon wor den. Overklimmen van dit hek acht ook getuige Comm,ijs vrijwel uitgesloten. Later opnieuw naar voren geroepen, ver klaarde hij bij het door hem ingestelde on derzoek geen mesje in de kast gevonden te hebben. Mc. Kokosky: Het moet er toch in ge- tegen hebben. Od een vraag van Mr. Kokosky verklaart getuige, dat des avonds een onderzoek is Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand 763.8 te Marseille. Laagste stand 740.3 te Shields. VERWACHTING Krachtige tot matige later afnemende Zuid westelijke tot Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk regen buien, iets koeler. STORMSEIN Ontvangen 18 September 8.55 uur v.kl At* tsntiesein O, d.i. Weest op uw hoede. FIETSERS LICHT OP: Van 1920 Sept. van 7.36 nam. tot 6.12 vm!. ingestelld en den volgenden ochtend ook. Detuige kan pertinent verklaren, dat het onderzoek zoo grondig is geweest, dat hij kan zeggen, dat eir geen mesje aanw- zig wa6 op den avond van den moord. Mr. Kokosky: En u heibt bij dat onder zoek des avonds niet eens licht ontstoken. Ook hebt gij de twee kistjes, dé© in de kast stonden, er niet uitgehaald en u heibt ook niet geconstateerd, dat e<r bloedvlekken op de kistjes aanwezig waren- Het geheele on derzoek is meer dan ©leoht geweest. O at ui ge: We hebben aides goed door zocht. Mr. Kokosky: Wist u dat er een mesje aanwezig moest zijn? Getuige: Neen! Mr. Kokosky: Dus u hebt er ook geen speciale aandacht aan geschonken. Mr. de Visser (tot getuige): U hebt toch zeker gezocht naar een wapen, waair- mee de moord gepleegd zou kunnen zijn. Getuige: Ja. Getuige heeft voorts een proef genomen in hoeveed tijd men van het kantoor van den verslagene kan loopen naar station Deiftsche Poort. De tijd hiervoor noodig bedraagt ongeveer 23 minuten. De Pres.: Hebt u snel geloopen? Getuige geeeft hierop door een wandeling in de zaal de snelheid aan waarmede hij geloopen heeft-. Verdachte: Op de zitting im Rotterdam» hebt u harder geloopen. Getuige ontkent dit- Vervolgens wordt gehoord Dr. D. Ger- hardt. Aan dezen getuige is door de politie ter! onderzoek een boterhammesje met beenen heft ter hand gesteld. Getuige heeft niet kunnen constatee-ren, of dit mesje scboon- g maakt was. Verder heeft hij een grij6 colbertjasje on derzocht. Aan den binnenkant daarvan heeft hij een klein vlekje bloed aangetrof fen, waarvan hij echter niet kan zéggen, of het mensohenbloed was. Ook op een paar sohoenen heeft getuige spatjes bloed geconstateerd, evenals op een vest. De bloedvlekken op het vest verander den later van kleur, zoodat zij volgens gei tuige niet van ouden datum waren. Het was volgens getuige verdund bloed, en hij heeft den indruk dat er met een natten doek over is geveegd. Met zekerheid kan getuige dit echter niet zeggen. Dr. J. P- L. Huist, arts te Leiden, wordt eveneens als deskundige gehoord. Deze ge tuige aoht het in de omstandigheden, onder welke de moord op den heer Lans moet zijn gepleegd, onwaarschijnlijk, dat in dit ge val de dader onibespat zou blijven. Volgens getuige waren de bloedspatten op het vest van ouderen datum dan die, welke op de broekspijp zijn aangetroffen. Ook het bloed op de schoenen maakte den indruk verech te zijn. Getuige zegt voorts, dat de wonden op het hoofd met den gevonden vijil kunnen zijn toegebracht. Wat het veegen betreft, zegt getuige, dat het voor hem niet vaststaat, dait over de vlekken op het vest is geveegd. De moge lij khedd bestaat echter wel. De bloedvlekjes beboerven volgens getuige er niet op gespat te zijn, ze kunnen ook door aanraking op de kleeren zijn gekomen. Mr. v. d. M e e r: Zijn we het over eens, dat slechte op één plaats mensdhcnbloed werd aangetroffen en wel op het vest? Getuige Hulst: Ja, want de andere vlekjes waren tie klein, mo daarover een oordeel uit te spreken- Mr. de Viseer: Maar u kunt toch ook niet verklaren, dat dat geen mensóbenMoed was. Getuige: Neen. Mr. v. d. Meer: Getuige Hermans zegt in zijn rapport, dat hij gevonden heeft een handdoek gedeeltelijk doordrenkt met bloed Welke conclusie is daaruit volgens u te trekken? Getuige Hulst: Ik ben van meening, dat de dader zich daarmee zijn handen, waar aan veel bloed zat, heeft gereinigd. Hierna ontspint zioh een gesprek over dei wijze, waarop de dader bloed aan zijn han den heeft kunnen krijgen. Mr. D e Visser merkt op, dat de ver slagene in een groote plas bloed lag, toen de dader de sleutels voor de brandkast uit zijn broekzak moest halen. Het is dus mo gelijk, dat de dader daarbij met bloed is besmeurd. Getuige Hermans zegt, dat er alleen een bloedplas was bij het hoofd van den heer Lans. Verdachte: Op de brandkast is een bos Sleutels aangetroffen en het was ge woonte van den verslagene, om deze bos sleutels in een tasch te bewaren. Een an dere sleutel van de brandkast drpeg hij in den zak- De volgende getuige Dr. W. F. Hess'e- 1 i n k, is het weer niet eens met Dr. van Rijssel, die meende dat met de zijkant van de vijl geslagen is. Z.i. zijn met het om- g bogen voorste deel de slagen toegebracht. Deze get. achtte de bloedvlekken op broek, vest en jas van gelijken ouderdom. Procureur-generaal: Is volgens u het bloed van het vest en op den hoed van Lans van denzelfden ouderdom? Get.: Ik heb geen reden om aan te ne men, dat het niet zoo is Er wordt over die bloedvlekjes lang heen en weer gepraat tusschen get., procureur- generaal en verdedigers- Prof. v. Itallie herhaalt, dat het ge vonden bloed z.i. ouder is dan de vorige pet. aanneemt. Wetenschappelijk is er geen grond om aan te nemen, dat de spetjee op de broek jonger zouden zijn, dan de vlek op het vest, waarvan verklaard is, dat zij ouder zou zijn dan de vlekjes op de andere kleed ingetukken. Bovendien de resten blood op de broek waren zoo ger'ng, dat ze voor eon onderzoek weinig beslis sends konden beteekenen. Mej. Steehouwer, assistente van Prof. van Itallie, spreekt in gelijken geest. Daarna wordt de zitting verdaagd tot he denmorgen 10 uur. ÏNDI6 TEGEN ENGELAND 150 arrestaties LONDEN, 18 September. De politie in Del hi heeft 150 vrijwilligers van het Congres gearresteerd, die op het seqiinarium te Ashram werden afgericht voor de civiele ongehoorzaamheid. Zoowel deze school als de d ietrjiotscongreö-commissie werden on wettig vertelaard, _i

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2