üteutoe ïeïïiëdjt Courant [)e „rijke" boeren worden steeds armer [)e Petkus-Hohenheim Zaaizaadinstallatie Het Koelhuis te Hoek van Holland is speciaal ingericht voor het bewaren van DRÜ1¥EN, APPELEM ean PERI LAND- EN TUINBOUW, Bijblad No. 5° Verschijnt eiker. DONDERDAG DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1930 Geuzenstraat, Telefoon 31418 ROTTERDAM Handel in FOURAGE en RUIGE PAARDENMEST Een gemiddelde vermogensvermindering van 9000 gld. ver jaar. De akkerbouwcommissie uit de Holl. Mij. V. Landbouw lieeft aan het boekhoudbureau der Holl. Mij. v. Landbouw gegevens ver- jocht over de vermogens der akkerbouwers. Het boekhoudbureau verklaarde zich be reid algemeene gegevens over die akker bouwbedrijven te verstrekken, waarvan het boekjaar i Mei 1929/'30 reeds is afgewerkt. Naar aanleiding van deze gegevens kan het volgende meegedeeld worden over 53 akker- bouwbedrijven. De meeste dezer bedrijven liggen op de Z.-H. eilanden, terwijl er in de Haarlemmermeer en omgeving ook verschil lende gelegen zijn. De bedrijven zijn als volgt over de ver schillende grootte-klassen (verdeeld: Van 0 tot 5 H.A. 2 bedrijven Van 5 tot 20 H.A. 13 bedrijven Van 20 tot 50 H.A. 27 bedrij ven Van 50 t. 100 H.A. 10 bedrijven Boven 100 H.A. 1 bedrijf. i De gemiddelde grootte komt op 37 H.A. en biervan is dan 32 H.A. bouwland en 5 H.A. grasland. De producten van dit bouwland rijn hoofdzakelijk voor verkoop bestemd. Dat de gemiddelde grootte der bedrijven op 87 H.A. komt, hetgeen wellicht boven het gemiddelde van alle in genoemde streken liggende akkerbouwbedrijven zal zijn, schijnt biet toevallig. De kleinere boeren komen er niet zoo vlug toe de boekhouding door der den te doen bijhouden, daar zij tegen de kos ten opzien (Wat niet goed (van ze is. Red. k,L. en T,"). In vele gevallen gaan zij hier eerst toe over, indien zij zich door den fis- fcus in ernstige mate benadeeld achten. In het algemeen geldt de regel, dat de grootste bedrijven er het eerst toe overgaan. Deze 53 bedrijven beslaan in totaal 1969 H.A., waarvan 1447 H.A. pachtland is en 522 H.A. eigendom. Bij het gemiddelde bedrijf jvan 37 H.A. wordt dit 27 H.A. in pacht en •10 H.A. in eigendom. Het aantal van hen, !die uitsluitend op eigen land boeren be- idraagt 6, zoodat er 21 zijn, die gedeeltelijk gigenaar en gedeeltelijk pachter zijn. Deze drie rubrieken zijn regelmatig over de verschillende grootte-klassen verdeeld. Er zijn pachters van groote en kleine be drijven en zoo is het ook met de eigenaren. Van alle leden van het boekhoudbureau 1! het gansche vermogen nauwkeurig be iend. De 53 hier bedoelde leden zijn gemid deld tot kapitaalkrachtige boeren te reke nen. Het vermogen varieert op 1 Mei 1930 ,van 8900.(negatief) tot 279.000 en be draagt gemiddeld 3G050.—Intusschen ko men er slechts 16 boven dit gemiddelde uit en blijven er 37 meer of minder belangrijk onder. Hiervan blijven er 25 onder een ver mogen van 20.000.terwijl het in 22 van deze 25 gevallen nog onder 10.000.blijft, waarbij dient te worden opgemerkt, dat bij al deze cijfers de grondwaarde te hoog is berekend. Schrijven wij op de grondwaarde f 500.— per H.A. af, hetgeen o.i. nog wel aan den lagen kant is, dan beteekent dit op de 10 H.A. eigendom, welke gemiddeld per bedrijf aanwezig is, een kapitaalsverlies 5000.— en wordt het gemiddeld ver mogen geen 36050.—, doch 31050.—. Waar het de bedoeling is een inzicht te Verkrijgen van den invloed van de crisis op het vermogen der akkerbouwers, hebben Wij gemeend den invloed van een enkele er fenis en van koerswinsten en verliezen op 'effecten te moeten wegcijferen. Verder la ten wij de achteruitgang in de waarde van het land bij de hiervolgendc cijfers eerst buiten beschouwing, zoodat de berekende Vermogens-achteruitgang uitsluitend een ge volg is van de bedrijfsresultaten en de groot te van het privé gebruik. Het totaal veimogen der 53 akkerbouwers bedroeg op 1 Mei 1929 2.121.S19.— of gemid deld per bedrijf 40034.Op 1 Mei 1930 was dit totale veimogen teruggegaan tot tf 1.910.694,—, hetgeen een achteruitgang van 211.125— (tweehonderd elf duizend hon derd vijf en twintig gulden) beteekent, of GEMIDDELD PER LANDBOUWER EEN ACHTERUITGANG VAN 3984.—. Het vermogen per 1 Mei 1930 bedroeg dus niet meer 40034,—, doch gem. 360.50, als hierboven reeds is medegedeeld. Niet alle 53 zijn echter in vermogen achteruitgegaan, twee (pachters) zijn nog iets gestegen, de een met 157.—, de rnder met 216.dus met bedragen die niets beteekenen. De ach teruitgang varieert, zooals vanzelf spreekt, nogal sterk. De grootste achteruitgang be draagt 13.500,— (steeds zonder de grond waarde-achteruitgang). Op 1 Mei 1929 hadden 6 der 53 landbou wers reeds een negatief vermogen, welke schuld in al deze gevallen in den loop van het boekjaar is verzwaard. Twee landbou wers zagen hun klein vermogen in een ne-, grootsten eigenaar. Deze heeft 50 H.A. in (bezwaard) eigendom. Dit zou beteekenen een vermogens-verlies van 25000.— onge acht de ook overigens reeds te constateeren achteruitgang. Er zouden dan niet 8 doch reeds 12 land bouwers een negatief vermogen bezitten en er zouden in het volgend jaar méér dan 18 zijn, die in dat geval verkeeren. Indien de daling der grondwaarde iets blijvends wordt dan zijn de hier gegeven cijfers dus te gun stig. acht deze cijfers reeds van voldoende belang om ze te publiceeren. Het feit, dat de verliezen van dien aard zijn, dat reeds 12 van de 53 akkerbouwers meer schulden dan bezittingen hebben en dat dit aantal het volgend jaar waarschijnlijk tot boven de 18 zal zijn gestegen, bevreemt de commissie niet. Indien men mocht aannemen, dat het beeld dezer 53 bedrijven geldt voor alle ak- kerbouwbodrijven in Noord- en Zuid-Hol land, hetgeen de commissie echter niet durft beweren, dan zou dit willen zeggen, dat het volgend jaar omstreeks 40 pet. der akker bouwers meer schulden dan bezittingen zul len hebben. Dat de ernst van den toestand niet in sterkere mate aan het licht treedt ataf to Naar wij vernemen heeft Dr. Frenkel op zijn onderzoekingreis naar het mond- en klauwzeermiddel Matafto verleden week ook Madrid bezocht. Ilij had daar een on derhoud met prof. Culebras, en met de heeren Egana en de Miranda, en heeft er den heer van den Berg gesproken. Hij bracht ook een bezoek aan de fabriek te El Goloso, waar het middel vervaardigd wordt, de fabriek, die volgens zekere be richten in het Handelsblad niet bestaat en hij heeft ontwaard, dat de hertog del Infantando, de man, die zich zeer voor Ma tafto interesseert, doch die volgens een an deren voorlichter van het Hbld. dood was, nog leeft Hij zal wellicht meer onwaar heden aan den kant van de bestrijders van Matafto hebben ontdekt. De stand van den heer D. Willem A. Fontyns, vertegenwoordiger van de International Harvester Export Company van Deering Motorpompen en Deering Meelmolens, en van de E. M. P.-motoren, op de Land en Tuinbouwtentoonstelling, die verleden week ie Vreewijk in Rotterdam gehouden werd. gatief veranderen, zoodat er op 1 Mei '30 8 landbouwers waren die minder dan niets bezaten. Als deze cijfers worden ongunsti ger als we de daling in de grondwaarde in rekening zouden brengen. De achteruitgang wordt dan niet gemiddeld 3984.doch, als we een waardedaling aannemen van slechts 500.— per H.A,, een bedrag van gemiddeld 8984. De commissie kan op de vraag of er een noodtoestand heorsc-ht, niet goed antwoor den, daar zij momenteel slechts over de ge gevens van 53 akkerbouwers, gemiddeld nogal kapitaalkrachtig, beschikken. Zij kan slechts aangeven hoe naar haar meening de toestand er bij deze 53 uitziet Daarbij zij opgemerkt, dat het begrip noodtoestand bij landbouwers zeer moeilijk te omschrijven is, Heeft een arbeider geen kapitaal en ook geen verdienste, dan zal men bij hem van een noodtoestand spreken, ook al zou hij wellicht bij familie onderdak en voeding kunnen ontvangen. Bij de 8 landbouwers, die op 1 Mei 1930 reeds niets meer bezitten en nog minder dan dat, is deze noodtoe stand reeds ruimschoots aanwezig, doch zij worden door credict, waarbij b.v. eenige naas te familieleden borg zijn, op de been geliou- Indien, hetgeen ons momenteel wel waar schijnlijk voorkomt, het boekjaar Mei 1930/ '31 weder zeer slecht wordt, dan is de kans groot, dat dit aantal van 8 vermeerderd wordt met 10 en dus stijgen zal tot 18. Het vermogen van deze 10 bedroeg per 1 Mei 1930 van 300,— tot 05.00.—. De kans is dus niet gering, dat op 1 Mei 1931 IS van deze 53 landbouwers geen vermogen, alleen een ne gatief, het hunne kunnen noemen Opgemerkt dient nog te worden, dat, als bij voortgaande waardedaling van de grond prijzen in rekening was gebracht al deze cijfers nog ongunstiger zouden zijn. Als men deze daling op 500.— per H.A. stelt, mo menteel kan dit voor verschillende gevallen ook 1000.— zijn., dan is de grootste vermo gens-achteruitgang te constateeren bij den N.V. L. STASSEM Jr. - HiHegom Bloembollen, Planten, Rozen enz., Telefoon 2257 Onze fraaie, in koper-diepdruk uitgevoerde catalogus, voorzien van zeer vele origineele bloemen-fotografieën, wordt op aanvraag gratis toegezonden Deze prijscourant, die uitsluitend bestemd is voor particuliere bloemenliefhebbers, is de beste en duide lijkste handleiding voor het aanleggen en onderhouden van een bloementuin alle artikelen worden onder garantie geleverd komt, naar hot oordeel der commissie, door de omstandigheid, dat familieleden als cre- dietgevers of als borgen optreden, zoodat de bedrijven op gang gehouden kunnen wor den. Deze familieleden worden echter op deze wijze bij het aanhouden der crisis in den val meegesleept. £)e voorloopige Commissie tot behar tiging van Tuindersbelarigen te Ter Aar Zooals bereids werd medegedeeld heeft zich te Ter Aar een comité gevormd, dat zich ten doel heeft gesteld, te trachten een duur zame verbetering in liet leven te roepen van den economisch en toestand der tuinders te Ter Aar en Omstreken. De voorloopige commissie werd gekozen door een vergadering o.a. van besturen dei verschillende veilingsvereenigingen, welke op initiatief van mr. W. Hugenholtz, advocaat en procureur te Leiden en juridisch adviseut van de Waarborgmaatschappij H. E. T. namens die verconiging, was bijeengeroepen. De commissie, bestaande uit de heeren: Mr. W. Hugenholtz, voornoemd, C. v. d. Bosch Bontje te Alphen a. d. Rijn, Jonker, tuinbouwleeraar te Ter Aar en B. Lemkes, bloemist te Alphen a. d. Rijn, assumeerde i zich nog drie leden n.l. de heeren Jhr. K. W. C. de Muralt, Burgemeester te Ter Aar, J. W. 1 Geesink, Burgemeester te Nieuwveen en 1 Koelman. Rijkstuinbouwconsulent ie Aalsmeer. Voormelde commissie zal overgaan in een permanent Comité, hetwelk zich ten doel stelt betere toestanden in het leven te roepen in het tuinbouwbedrijf. Een en ander hoopt men te bereiken o.a. door een andere teeltwijze, meer contróle, i het verkrijgen van een grooter afzetgebied en Coöperatieve Verkoop. WEET GE; dat het van groot belang is het afgevallen wormstekig fruit geregeld op te rapen en dan b.v. aan de varkens te voeren, te vernietigen, dat daardoor de rups, die anders er uit kruipt en voor een volgend jaar zich inspint, gedood wordt, dat het nu tijd begint te worden om onze cacteeën wat minder te gaan gieten, omdat straks de rustperiode begint; w Deeenigste mestverspreidar voor dikke en dunne koemest welke verstelbaar is en gele verd wordt met losse stuur boom zoodat men geen hand behoeft vuil te maken De elevatorgierpomp ver werkt dikke koemest zonder verstoppen CORN. VAN DRIEL Electrische Smedefl] Zoetermeer-Zegwaard BROEIRAAMLIJSTEN jp GOED en GOEDKOOP j| g§ Vraagt prijs bij H h. de jong, H.-l.-AMBACHl p HH OostenCam D52 - Telefoon 41 ||j§ L. de jong m RIDDERKERK, Lagendijk 43. Het beste is juist goed genoeg Koopl daarom alleen onovertroffen kwaliteits-Snoei- gereedschap, voorzien van het merk „De Tweeling" A. HENCKELS, Solingcn). Altijd uit voorraad leverbaar. T. v. d. BEUKEL - Monster - Telefoon 22 MIJ. „NIEUW-EIGENHUIS" N.V. 11 J. Pzn. Coenstraat 21, 's-Gravenhage. 1 Voor alle plaatsen des lands gelden beschikbaar voor fj Ie Hypotheek. Rente voor Landerijen vanaf 4H °/o 1 en voor Huizen vanal 4% 2e Hvpolheek en Bouwcrtdiet vanaf 6K o/o- 3 Inlichtingen en opname der onderpanden gratis. PETKUS- HOHENHEIM ZAAIZAAD INSTALLATIES Naaml. Venn. Koninklijke Handelmaatschappij voorheen BOEKE HUIDEKOPER H45RLEM, GRONINGEN IttllKSi EED. ASSEN, ZWOLLE. TILBURG E ES STEIGSICHTER opgevangen worden in zakken of in daar voor bestemde andere ruimten, zoodat niets op den grond komt. Hoewel er ook andere grootten te verkrij- gpn zijn, zullen voor onze landbouwers het meest in aanmerking komen type 12 (vroe ger 10) dat een capaciteit heeft van 600 k.g. per uur en het zwaarder type 24 dat 1200 k.g. per uur verwerkt. Het komt ons voor, dat we hier een zeer belangrijke verbetering hebben op het ge bied van zaaizaadinstallatie's, die zéér de belangstelling der landbouwers verdient. Toen wij indertijd Keulen bezochten voor de groote Duitsche landbouwtentoonstelling, vroeg een van ons reisgezelschap mij of we de Petkus-Hohenheim zaaizaad-installatie ook gezien hadden. Wij hadden haar gezien, doch niet bezien. Er was zooveel te zien, dat als men zooals wij krantenschrijvers overal op letten moe ten, volstaan moest met een vluchtigen blik. En die had ons gezegd: een verbetering. Maar defenieeren kon ik dat oordcel niet Wij hadden haar genoteerd ter nadere ken nismaking. Omdat er meerdere lezers waren ,die ons oordeel vroegen wendden wij ons tot de Hollandsche wederverkoopster de firma Boeke en Huidekoper te Haarlem, die ook op meerdere plaatsen van ons land filialen heeft. Door verschillende omstandigheden echter kwam er telkens wat tusschen, zoodat ik vragers van eind Mei thans pas kan te vreden stellen. Deze zaai-zaadinstallatie werkt reeds in verschillende plaatsen van ons land en vol doet daar uitstekend. Men krijgt een buitengewoon scherpe scheiding tusschen zwaar cn licht zaad, wat ook komt door den verticalen luchtstroom, waardoor de zaden a.h.w. naar hun soorte lijk gewicht verdeeld kunnen worden. Deze verticale luchtstroom lijkt mij het ei van Columbus. Men kan licht begrijpen, dat men op deze wijze een ideale verdeeling van korrelgewicht kan verkrijgen, terwijl stof. strootjes en kaf volkomen verwijderd worden. Toch zal een kafvrij graan zuiverder ver deeld worden dan wanneer het niet al to schoon is. Men kan dan veel scherper in stellen. Het zaad passeert een verticale luchtstroom, die zoo is geregeld, dat zeer zware declen dadelijk afglijden, dat zeer lichte korrels of onkruiden bijv. en kaf enz. door het z.g. stofkanaal verdwijnen, ter wijl het altlus sterk vóór-gereinigde graan op een zwak hellend zeeft geblazen wordt door het op onderstaande figuur genoemde „Förderkanal". In het bijzonder wijzen wij op dc groote lengte en de groote oppervlakte van het sorteerzeeft Dit is bovendien voorzien van een heen- en weergaande borstel, die de mazen, openhoudt. Het voordeel van een heen en weergaande borstel bestaat daarin. dat de korrels, die zich in de mazen mochten hebben vastgezet, beurtelings heen en weer worden bewogen en aldus moeten losge- raken. Het bovenzeeft is voorzien van een in FÖRDER- STAUB-KANAL-» tKANAL stelbaren klopper, die de mazen eveneens openhoudt De zeeften zijn voor verschillende zaad soorten gemakkelijk te verwisselen. Het al dus gezuiverde graan casseert nu een tweede vertikale luchtstroom, welke het zaad in eerste en tweede soort scheidt, volgens onder staand figuur. Verder is de installatie voorzien van een trieurcylinder, waarin gebroken korrels en de meeste onkruidzaden kunnen worden ver wijderd, terwijl het met deze inrichting mogelijk is, verschillende graansoorten, die vermengd zijn, onderling te scheiden. De trieurcylinder heeft een groote lengte, het geen de werking uit den aard der zaak ten goede komt. Do installatie is zoodanig ingericht, dat alle onzuiverheden, zoowel als het zaaizaad, Ingezonden Qvergeleverd Als getrouw lezer van uw landbouwblad „Land- en Tuinbouw", gaarne kennisnemende van het geheele leven, en dus ook wat betreft onze Landbouw, las ik wat Praatjesmaker op 28 Aug. vertelde. En met alle lof voor 's mans goede be doelingen, meen ik toch een toon gehoord te hebben, die niet te zuiver gestemd is. Als hij b.v. schrijft over de aardappelprijzen in Zee land en Friesland en dan in die, laat ik zeg gen Provinciale prijzen een reuze verschil vindt, dan wordt daar zoo klakkeloos de schuld op de aardappelhandelaars gegooid (althans in indirecten zin). Zijn vroeger uit gangspunt is Organisatie. Ik lees daar: (meer uit het hoofd wan het blad is niet meer in mijn bezit), dat de aardappelverbouwers in Zeeland zijn over geleverd aan commissionnairs- tusschen nersonen of hoe ze zich meer ook noemen Deze manier van schrijven is het, die bij mijn gevoelen in een A.R. blad niet door den beugel kan. Geachte Praatjesmaker, ik ben geen aardappelkoopman, maar dit is dunkt mij, de klassenstrijd prediken in zijn vollen omvang, hoewel misschien niet be doeld. Om b.v. eens even op de zaak zelf te komen Toen vorig jaar do aardappelhandelaars in Friesland financieel geweldige klappen kro gen, hoorde ik van vooraanstaande aardap pelvcrbouwers uit de Provincie zeggen: I-Ie' is voor ons een slecht iaar en voor koopman N. N. is het ook niet host, maar wij hopen dat de man koopman blijft, want hij knn hier niet gemist worden. Bovenstaande spreekt voor zichzelf. Fries land heeft zijn tusschen-personen voor zijn aardappelen noodig en erkent dat ook. Zie eens Praatjesmaker, u spreekt van „over- leverd". Doch er zullen heel wat handelaren zijn die zich noemen: (en nu vul ik in wat voor u een vraag was:) Koopman bij de Gratie Gods en aan zoo iemand is men niet overgeleverd. Als een Organisatie een derde meer prijs maakt dan een koopman, dan is met dat meerdere zilver nog niet uit gemaakt, dat men zich op die Organisatie kan verlaten en dat men aan die koop man is overgeleverd. Want ook zij die de Organisatie beheeren, zijn Gode rekenschap schuldig voor hun daden. En het leven van een Christen ligt toch even dieper dan hem of hen op de troon te zetten in zijn klas, die het meest de mam mon naar ze toe kan schuiven? Gaarna had ik dat u deze Praatjes even in zijn oorsprong en uitwerking naging. L. STUURSMA, Bergum (Fr.) Naschrift: 'n Mooie gelegenheid om mij even te ver duidelijken. Geen oogenblik heb ik gedacht den han delaars, den reëel en handelaars, eenig ver wijt te doen. Ik bedoelde alleen op het sy steem den vinger te Jeggen. Dat ik sprak van „overgeleverd" heeft dus niet zoo n on- gunstigen zin als inzender er wel uit wil halen. Feit is, dat de aardappel-verbouwer over do prijzen weinig of geen zeggenschap heeft- en dus is „overgeleverd" (goed bedocla hoor!) aan den tusschenhandel. Wanneer or ganisatorisch opgetreden kon worden zou het andei's zijn. En behoefde de tusschenhandel nog niet geheel uitgeschakeld. Dat er nu tusschen den producent (den boer) en riert consument (den particulier) soms vijf perso nen staan is 'n misstand. Ieder op zijn beurt kan zeggen: heusch ik verdien niet veel aan de aardappels. Maar te zamen 19 het nogal wat. Mijn vrouw betaalde 9 cent per kg. aan den kleinhandelaar, die heusch niet zooveel verdient als huismoeders en vaders die de marktberichten in do krant wel eens lezen, ■soms willen beweren. De boer krijgt.... ter zelfder tijd, 33/t hoogstens \\'x cent per kg. Meent u dat dit een goede verhouding is? Neen toch! En dat is niet dc schuld van de tussclien-handelaars. Neen, van het systeem. Of wilt u dat de boer zal redeneeren: die handelaars zijn mijn naasten, die moet ik liefhebben, we laten het maar zóól Maar de naaste liever hebben dan zichzelf en zijn ge zin is nooit geboden. Als wij niet uit kunnen met onze verbouw, als er geld bij moet, dan is het onze plicht, onze door God opgelegde plicht ten opzichte van onszelf en ons gezin naar middelen en wegen te zoeken om daar verandering ten gunste in to brengen. Als we in organisatie, zooals in veilingen, een middel kunnen vindon ter verbetering, dan moeten wij dat aangrijpen. Heeft het veilingwezen in onze groenten- districten niet goed gewerkt? En werken daarin ook niet veul Christenen van naam? Vooraanstaande Christenenl Er is to veel ge vallen over het woordje „overgeleverd" In ons Praatuurtje poog ik een losse toon te houden door te doen alsof ik praat met de jezers (in hoeverre het mij lukt. beoordeel ik niet). En dan komt er wel eens een «oom- nat in een gewoon artikel niet staan zou De spreektaal is nu eenmaal anders dan da schrijftaal. Wij bedoelden geen enkele persoon, wtj weten zeer veel handelaars, die zich hande laars bij de gratie Gods weten. Maar hebt u dezen wol eens hooren réde neeren: De boeren hebben het zoo slcrlit, we zullen ze wat extra geven, wij kunnen ln-r toch op onze afnemers weer verhalen? Ik nooit. En als de boeren de koopman niet kunnen missen, wat nog zoo heel z.-k.-r n.et is (tenminste do heele schakel tusschenhan delaars is m.i. nog zoo noodig niet), dan kan de koopman nog veel cn veel minder n» boeren missen. Intusschen dankbaar voor uw schr^Rn Efkos wrakselje ken gjin kwae! Hwet iou? PRAATJESMAKER. Inlichtingen en tarieven worden U gaarne verstrekt door N.V. Maatschappij „Hoek van Holland" - Coolsingel 105 - Rotterdam - Teletoon 15941 3 HEEREN TUINDERS EN BLOEMISTEN TE ROTTERDAM EN OMSTREKEN Voor het aanleggen van centrale vcw-n-ng, waterleidingen, pompen, hel repareercno <>n to i ven van verwarming-installatic's, het aanbreng.; ..in aaniagers. het maken van ijzeien schooi-iumcn enz., is hel aangewezen adres O. SNAATHORST - OVERSCHIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11