liiruuifgViitófljr GTourattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken WE zich heden als Kwartaal- 1 October a.s. verschijnende EERSTE BLAD. SBONNEtü ENTs r Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikklngskosten f0.15) frer week 1 ®-25- Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „B-— Bil dagelijksche zending t.7*"— Alles bil vooruitbetaling t Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3153 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 ADVER'£ENT1£NI Van t tof 5 regels ft Like regel meer -0-22V't ïnget xiededer Hngei. -c van 1—6 regels „2.30 Elke regel meer .0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het hevraeen aan bet bureau wordt berekend 1 0.10 10e Jaargang lezer abonneert, ontvangt de tot nummers GRATIS. DE DIRECTIE DE TROONREDE SOMBER EN SOBER Er is ditmaal een opvallende tegen stelling tusschen de Koninklijke Stoet en den inhoud der Troonrede. De eerste is één lange schittering van Koninklijken luister; de laatste is één lange somberheid met zeer sobere toezeggingen. De eerste is, om zoo te zeggen, de malaise bijna te boven; in de laatste komt ze pas goed tot uiting. Het is, alsof de Regeering de Staten- Generaal en het volk er diep van door dringen wil, dat de uiterste soberheid betracht moet worden en dat de schat kist gesloten moet blijven, ook in ge vallen, waarin de Regeering veel liever zou aanbieden dan weigeren. Alleen minister de Geer is aan het woord eu de anderen zwijgen. Zoo houdt de tegenstelling tusschen uitwendige praal en economische scha duwstrepen een ernstige vermaning in om de inleidende woorden van de Troonrede ter harte te nemen: veel stemt tot erkentelijkheid, maar gunstig is de toestand niet. Dit laatste wordt in drie donkere paragrafen voor Nederland zelf en in twee voor Indië nader ontvouwd. Het bestaan en de doorwerking van de economische crisis wordt vastgesteld en op de schade voor het bedrijfsleven, speciaal van enkele takkën van land en tuinbouw, gewezen, om ons op te wekken Gods hulp te verbeiden en de hand aan <ten ploeg te slaan. De economische voorlichting vraagt veel zorg; doch onmiddellijk wordt er aan toegevoegd, dat voorlichting wei nig baat, als er geen internationale sa menwerking is. M. a. w., onze verhou dingen tot het buitenland zijn, politiek gesproken, goed, maar economisch bouwt men te veel aan tolmuren. Of de hervorming der economische voorlichting ook zal leiden tot reorga nisatie aan één of meer departemen ten, wordt niet nadrukkelijk gezegd; maar in het woord hervorming ligt dit wel opgesloten. De visie, welke de Regeering op de Rijksfinanciën heeft, is, alle batige slo ten ten spijt, wel zeer somber. Op een sluitende begrooting durft men zelfs niet meer hopen; tenzij dan, dat men tot buitengeivone beperking van de uit gaven overgaat. Dit zal echter alleen kunnen geschie den ten opzichte van nieuwe posten en hiermee is dus nadrukkelijk gezegd, dat de Regeering een tijdperk van grootën stilstand verwacht: geen salarisverho gingen, geen sociale maatregelen, welke geld kosten; wellicht ook geen meerdere gelijkstelling tusschen bizonder en open baar onderwijs. In Indië is de malaise reeds verder Voortgeschreden dan hier. Daar is de sterke daling reeds en de groote moeite om het financieele evenwicht te bewa ren. En het spreekt vanzelf, dat bij zoo- danigen stand van zaken de Regeering zeer weinig belooft. Natuurlijk, er zijn wetsontwerpen in voorbereiding en sommige zijn niet on belangrijk. Maar men kan eerder van stilstand, dan van voortvaren spreken. De regeling der rechtsverhoudingen ten aanzien van handels-agenten en rei zigers zal voor de betrokkenen zeker hoogst gewichtig zijn; een maatregel in grooten stijl is het niet. Evenmin is dit het geval met de wij ziging van de reeds ingediende cursus- wet. Deskundigen vermoeden, dat hier mee bedoeld wordt het geven van sub sidie aan de handelsavondscholen op ge lijken voet als nu verleend wordt aan de dagscholen. Het zou niet onbelang rijk zijn, maar het brengt ons niet na der bij de gelijkstelling tusschen open baar en bizonder middelbaar onderwijs En wat het Lager onderwijs betreft: naar de herziening van de wet van 1920 kunnen we eveneens slechts raden. Heeft de commissie-Rutgers kans ge zien, de gelijkstelling te behouden en toch enkele uitwassen der wet af te kap pen, zoodat de kosten verlaagd worden? Het ware een ongedachte vondst. Dat aan de rechtspositie der militai ren gedacht wordt, nu minister Donner die der burgerlijke ambtenaren oy zoo goede basis stelde, was te verwachten. En dat er voortgang gemaakt zal worden met de overbrugging der rivie ren, is even noodzakelijk als verblij dend, doch ook, nu de Wegenwet werkt, vanzelfsprekend. Inzake bedrijfsraden en collectieve arbeidsovereenkomsten worden de be paalde toezeggingen van het vorig jaar herhaaldvooral het laatste is de ver vulling van een lang gekoesterden wensch; dat er niet gesproken wordt van een wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering, reeds een vorig jaar toegezegd, is te betreuren. Een nieuwe Veiligheidswet en een gewijzig de Stuwadoorswet verbeiden we met belangstelling. We verheugen,ons voorts over de toe zegging, dat de Regeering bezig is wij ziging te brengen in de arbeidsovereen komsten onder strafbedreiging in Necl.- Indië. Er zijn in de koelie-ordonnanties immoreele bepalingen, welke om wijzi ging roepen; al moet- daarbij dan ook groote voorzichtigheid worden betracht. Over de West wordt weinig gezegd schaduw in Suriname, licht in Curagao. En daarmee is de troonrede af. Sommige wetsontwerpen, in de vorige troonrede toegezegd, zijn thans intre- diendonder andere Zuiderzeesteunwct en Huwelijksvermogensrecht; over her ziening der sociale verzekering wordt thans niet gesproken. Over de verzor ging van leger en vloot ook niet. Zullen we de Regeering er een ver wijt van maken, dat zij met zoo som bere teekening en zoo sobere voorstellen komt? Dat mogen wij doen, wanneer wij kunnen aantoonen, dat hier zwartgallig heid en geen ernst aan 't woord is. Wij zien daartoe geen kans. En daar om zijn wij van oordeel, dat deze Troon rede te loven valt, omdat ze een zuive ren weerslag op den economischer, toe stand geeft en omdat men moeilijk heden wel in èen ernstige worsteling, doch niet met royale gebaren overwint. Waar het financieele perspectief som ber is, valt het te verstaan, dat er wei nig beloofd wordt en zelfs beloften van een vorig jaar niet worden herhaald. Vreet de malaise niet door, zooals ver wacht wordt, dan kan het tempo ver sneld en de marschroute gewijzigd wor den. Alleen mag nog gevraagd, of er geen enkel wetsontwerp ten aanzien van Zon dagsrust of handhaving der Christelijke grondslagen van ons volksbestaan in voorbereiding is? En wij kunnen slechts hopen, dat het zwijgen over deze dingen in de Troonrede geen bewijs moge zijn van werkeloosheid, doch dat uit de da den van hét Kabinet moge blijken, hoe zeer de geestelijk-zedelijke belangen, niét alleen de Koningin, maar ook haar raadslieden op het hart gebonden zijn. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 19 September niet plaats hebben. ARMENRAAD. Bij Kon. besluit is aan L. Hansmh, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1930, eervol ontslag verleend als secretaris van den Armenraad te Delft, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau D. Brander Tzn., oud-directeur der Zuivelfabriek „Hoog Kar spel", te Hoogkarspel; benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau dr. C. Nicolaï, directeur van de In richting voor Ooglijders te Nijmegen. REEDERSVEREENIGING HARINGVISSCHERIJ DE JAARVERGADERING Op 25 September a.s. zal te Den Haag de 15de algemeene jaarlyksche vergadering der Reedersvereeniging voor de Nederlandoche Raringvisscherij worden gehouden. Het hoofdbestuur stelt voor de contributie voor 1930 te bepalen op f 15 per schip en aan de Zuid-Hollanasche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen en de Noord- en 'Zcid- Hollandsche Redding-Maatschappij voor dit jaar ieder een bijdrage van f 125 te verlecnen. Voorts worden maatregelen voorgesteld tot beperking van de vroeg-haringvisscherij in 1931. Het hoofdbestuur zal mededeelingen doen inzake den coöperatieven aankoop van duigen, de stichting van een propagandafonds voor net huringverbruik en den aanvoer van puf. LEDEN VAN DE STATEN-GENERAAL! Te midden van Leden der Staten-Generaal, kan Ik den toestand des Lands, al stemt veel tot erkentelijkJieid, niet onverdeeld gunstig heeten. De economische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, heeft ook zoowel in het Rijk, in Europz», als in de overzeesche gewesten tot ernstige gevolgen voor he's bedrijfsleven geleid. Hier te lande maken in het bijzonder verschillende takken van onzen land- en tuinbouw moeilijke tijden door. 'Groote krachts inspanning en wijs beleid zullen met Gods hulp moeten voeren naar betere tijden. Onder de voorzieningen welke zullen moeten worden getroffen om de moeilijkheden te overwinnen, treedt de hervorming van de economische voorlichting op den voorgrond. Daar echter de crisis de geheele menschheid drukt, is zelfs van de best voorbereide en ten uitvoer gelegde maatregelen weinig vmcht te verwachten, indien zij niet door oprechte internationale samenwerking in hun kracht worden versterkt. Ook met het bog hierop blijft Mijn voortdurende aandacht gericht op het bevorderen van betere internationale verhoudingen. De zeer vriendschappelijke aard van de betrekkingen, die wij met de andere M-ogendheden onderhouden, vormt voor dit streven den onmisbaren grondslag. Een donkere schaduw wordt door de ingetreden crisis geworpen over den toestand van 's-Rijks financiën. Niet alleen zal het gunstig verloop van de opbrengst dav middelen, zooals dit in de laatste jaren werd gezien, een eindo nemen, maar ook van een normale stijging der middelen zal eerlang geen sprake meer kunnen zijn. Anderzijds zullen de natuurlijke oorzaken, welke tot een normale stijging der uitgaven leiden, haar werking onverzwakt bkjven behouden. Naast voortgezette versobering van 's Rijks dienst door reorganisatie, zal daarom buitengewone beperking in het nemen van maatregelen, welke offers van 's Rijks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zijn. In Nederlandsch-Indië openbaren de gevolgen van de crisis zich reeds in een sterke daling van de opbrengst der landsmiddelun. De uiterste zorg zal vereischt zijn om het evenwicht in de Indische begrooting te bewaren zonder de grondslagen van welvaart en volksontwikkeling aan te tasten. Verschillende ontwerpen van wet zullen bij U aanhangig worden Naast andere ontwerpen van justitieelen aard zal U een voorstel van wet betreffende de rechtsverhoudingen ten aanzien van handelsagenten en handelsreizigers worden aangeboden. Een voorstel tot wijziging van het reeds eerder ingediend ontwerp van een cursuswet zal U spoedig bereiken. Een ontwerp van wet tot herziening van de Lager Onderwijs wet 1920 zal, naar Ik vertrouw, nog in dit zittingjaar bij U worden ingediend. Een wetsontwerp betreffende de rechtspositie der militairen, kan spoedig worden tegemoet gezien. Blijvende aandacht wordt geschonken aan de spoedige totstand koming van verbeteringen in de wegen te land en te water en thans in het bijzonder aan den bouw van vaste bruggen over onze groote rivieren. Een wetsontwerp inzake de bedrijfsraden nadert zijn voltooiing. Tegelijk daarmede zal worden ingediend een in ontwerp gefeed zijnd voorstel betreffende de publiekrechtelijke regeling van de collectieve "arbeidsovereenkomsten. Voorts zijn ontwerpen voor een nieuwe Veiligheidswet en voor een wijziging van de Stuwa doorswet voorbereid. De öntwikkeling van de staatkundige verhoudingen in Neder- landsch-Indië vordert bij voortduring aandacht. De invoering van de bestuurshervorming heeft over geheel Java en Madoera haar beslag gekregen. De geleidelijke doorvoering van die hervorming in de buitengewesten is in voorbereiding. Het overleg omtrent wetgevende maatregelen om principieele beperking te brengen in het stelsel van arbeidsovereenkomsten onder strafbedreiging is zoover gevorderd, dat een desbetreffende ontwerp-ordonnantie eerlang in Indië in openbare behandeling zal kunnen komen. De economische toestand van Suriname, welke ook den terugslag ondervindt van de daling der marktprijzen van de voornaamste landbouwvoortbrengselen van het gewest, blijft gedrukt. Die van Curagao geeft reden tot voldoening. Met den wensch, dat God Zijn zegen aan Uw arbeid moge schen ken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. AARDAPPELZETMEEL ALS BROODGRONDSTOF HOOGSTENS TOT TIEN PROCENT Bij de broodbereiding is bij Kon. Besluit tot wederopzeggens toestemming verleend voor het gebruik van aardappelzetmeel. De hoeveelheid aardappelzetmeel, bij de bereiding te gebruiken, mag niet grooter zijn zijn clan 1/10 gedeelte van het te gebruiken meel, terwijl het brood moet worden aange- duid met den naam „brood met aardappel- Deze aanduiding moet op onschadelijke en deugdelijke wijze in ieder zoodapig brood zijn aangebracht met behulp van een ouwel, met een doorsnede van ten minste 40 milti meter, waarop de aanduiding is vermeld met Latijnsche hoof dd ruk letters van ten minste 3 millimeters hoogte en mot een lijndikte van ten minste 1 millimeter. Overigens zijn op dit brood alle bepalingen van het Broodbesluit yan HAAGSCHE ZANGHULDE AAN H. M. DE KONINGIN Men meldt ons uit Den Haag: Gistermiddag is 3.45 uur stond de enorme stoet van 18000 leerlingen van verschillen de scholen opgesteld in de Maliebaan, om onder de vroolijke tonen der verschillende muziekkorpsen, die wij reeds hebben ge noemd naar het Huis ten Bi>sch te marchee ren. Daar zou de Zanghulde der Haagsche schoolkinderen aan H. M. de Koningin worden gebracht. Van alle zijden waren, evenals Zaterdag voor de repetitie, de kinderen weer aange bracht en het opstellen ging zeer voorspoe dig, zoodat precies op tijd, n.l. 4 uur, werd vertrokken. Van twee zijden werd op het Huis ten Bosch aangetrokken, dit geschiedde om tijd te winnen voor de opstelling. De toegangen tot het terrein waren afge zet voor het publiek, daar het niet mogelijk bleek door de beperkte ruimte, om toeschou wers toe te laten. Door de Bell Telefoon Mij. werd de zang uitgezonden door middel van enorme luid sprekers, waardoor de zang tot ver in den omtrek te hooren was. Langs de zijden van het paleis waren een beperkt aantal genoodigden geplaatst. Uit genood igd waren de Minister van Onder wijs, de Commissaris der Koningin en het Gemeentebestuur. Voorts de luitenant-gene raai b. d. Ph. W. YVeber, de brigade-comman dant der brigade Grenadiers en Jagers, de commandanten der Regimenten Grenadiers en Jagers en het He Reg. Huzaren en He Reg. Veldartillerie, welke Commandanten de muziekkorpsen hadden beschikbaar ge steld. De Rijksinspectie en de Gemeentelijke inspectie waren vertegenwoordigd, voorts de inspecteurs van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, van Christelijk Volkson derwijs en van het Katholiek Onderwijs. Mede waren aanwezig de Haagsche Scholen- raad, als vertegenwoordiging van alle Pro- testantsch-Christelijke scholen, de Katholie ke Schoolraad, de schoolopzieners en ver schillende dames en heeren. die zich ten op zichte van de samenstelling dezt.r betoo ging verdienstelijk hadden gemaakt De Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van den kapitein-directeur C. L. Wal- ther Boer, zorgde voor de défileer-muziek, afgpwisseld door de tamboers en hoornbla zers van de Regimenten Grenadiers en Ja gers. Een bloemenhulde aan de Koningin ging vooraf aan het zingen der liederen. Nelly Benschop, Tienie Brandts v. Rijn en Mies v. Klaveren boden de bloemen aan. Daarna begon de zang. Eerst tw-e cou pletten van het Wilhelmus, daarna Spoel's „Vrouwe van Neerland" en ten slotte „Wij wilier Holland houen". De begeleiding geschiedde door het Haag sche Harmonieorkest, onder leiding van den heer Henri Zeldenrust. Vervolgens had het défilé plaats. De helft van de betoogers droeg vlaggetjes, waarin het oranje domineerde. Op het bordes vóór de trappen stond ge schreven „Hulde aan H. M. de Koningin" De letters werden gevormd door een 300-tal meisjes in 't wit. Het défilé trok aan H. M. voorbij in rijen van zes. Er werd uitstekend gemarcheerd. NAAR DE SOVJET-UNIE STUDIEREIS EN UITSTAPJE. Vorige week maakten we enkele opmer kingen over het persbericht, dat het Genoot schap Nederland Nieuw Rusland dit jaar wederom een studiereis naar de Sovjet-Unie organiseert en dat daaraan deel zullen ne men Ir. W. Valderpoort, waarnemend direc teur van de Bouwpolitie en Woningdienst der gemeente Rotterdam, en Ir. van Tyen, directeur van de N.V. Volkswoningbouw te Rotterdam, om het staatsbedrijf te bostudce- ren. We spraken er onze bevreemding over uit en vroegen meteen of deze hoofdambtenaren in kwaliteit, namens de gemeente Rotter dam gaan, clan wel als particulier. In verband hiermee, deelt Ir. Valderpoort ons mee, dat bedoeld bericht tot zijn leed wezen en zonder zijn voorkennis werd ge plaatst en dat hij zijn voorgenomen reis naar Rusland uitsluitend voor eigen genoe gen in zijn vacantietijd ondernemen zal en deze dus geenerlei verband houdt met zijn gemeentelijke dienstbetrekking. Na deze verklaring vervallen onze opmer kingen over een mogelijk ambtelijke studie reis; waarvan geen sprake blijkt te zijn. BURGEMEESTER VAN YLST t Op 62-jarigen leeftijd is plotseling overle- len de heer H. P. Fledderus, burgemees ter van Ylst. Hij was in 1868 te Langweer geboren. In 1897 was hij gemeente-secre taris te Hindeloopen. De overledene was lid der Anti Revolutionnaire Partij. H. VAN ANDEL IMED. INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS NIEUWE LEDEN BENOEMD In de op 13 September 1930 gehouden buitengewone algemeene vergadering wer den tot lid benoemd de heeren Th. Blik slager Th. Wzn.. Heemstede; P. J II. J Bos. Amsterdam; L. P. J. M. Eskens, Den Haag; P. W. Th. Gerbers, Den Haag; II. J. Hof land Mzn., Ouderkerk aan den Amstel; J Iugwersen. Amsterdam; H. Lancée, Hillegers berg; J. H. Lulof, Hilversum; Jac. H. Mes- ritz, Rotterdam; J. Robin. Den Haag; H. J Roest, Hilversum; J van der Werf, Amster dam, die het volledig diploma van het fe deratief examen van het Nederlandsch In stituut van Accountants en de Nederland hC.he„^aniati? ?aVicTnta.nL\he5ben Dh"T "d van Geicp. Sloten behaald, Drs. J C. Berk Ji Amsterdam. van utrecht, lir om gezondheidsredenen die het accountantsdiploma (aanvulling*- besloot dit ambt I Oct. os neer te l!,anel diploma in de rekening-wetenschap) van de I Met hem trekt zich een uu.n uit 't politieke u e(V» ?IS Hoogesehöol te Rotterdam leven terug, die jarenlang in verschillende heeft behaald, functies icer verdienstelijk merk verrichtte, OP HUISBEZOEK „UIT M'N ROL GEVALLEN". Indien de lezer vraagt, hoe het mogelijk is, dat de volgende bladzijde uit het dagboek van een rood huisbezoeker in dit hoekje te recht kwam, dan antwoord ik het volgende: De schrijver overwoog wellicht hoe deze be kentenis later tegen de S.D.A.P. kon uitge speeld worden en scheurde daarom deze blad zijde uit zijn boek. Maar het noodlottige en onbedoelde gevolg was, dat het blad niet in de prul Iemand bleef, doch op mijn bureau verzeild raakte. En wat ddar komt, is niet Ziehier: ,,Ik had met mijn maat een straat te bewer ken gekregen ergens op oud-Del fshaven. in de onmiddellijke omgeving van het stand beeld van Piet Hein. De naam der straat herinnerde mij, even als het zooeven genoemde standbeeld, aan een der groote Nederlandsche mannen, wiens naam in m'n schooljaren was geleerd bij de Vader landsche Geschiedenis. Is het wonder, dat ik met m'n herinnerin gen aan die namen en met m'n lijsten tegen de Vlootwet in den zak mij, als bewust proletariër bitter voelde worden, omdat wij meer gevoelen voor de Internationale dan ieder ander schepsel? Daarbij kwam nog. dat die straat grooten- deels bewoond wordt door middenstanders en dus in de volksmond betiteld wordt, met de schoone naam van „Karbonadebuurt". Na heel wat teleurstellingen door de velo weigeringen en korzelig geworden door den aanhoudenden regen, belden wij bij 'n nieuw adres aan. Een oude juffrouw met haar dochter kwa men voor en vroegen wat wij wenschten. „Of de dames ook teekenen willen tegen de Vlootwet?" „Neen man, dan moet je hier niet wezen, daar bemoeien wij ons niet mee en teekenen doen wij niet!" zeide de oudste der twee. „Zoo teekenen jelui ook a 1 niet? dat kómt dan zeker dat je er geen snars van begrijpt, jelui zijn veel te dom." „Dan begrijp ik niet", vinnlgde de jongste terug, „waarom je je dan druk maakt om ons te laten teekenen, als wij toch veel t e dom zijn!" Toen gebeurde er iets, wat ik nooit had willen erkennen, wat ik altijd heb bestreden en wat onze tegenstanders zoo bij herhaling beweren, n.l. dat de natuur boven de I e e r g a a t. Op stap gegaan met het doel de Vlootwet te doen kelderen en de vrede te mogen die nen, verdedigde ik mij en snauwde terug: „Haal je kousen maar op, kale tobberd en tegen den ander, .Jij kijkt zwart van de honger, denk nou niet dat je millionair bent, hoor!" Pats! de deur sloeg voor onze neus dicht, en daar stonden wij. Als bewuste proletaren liepen wij on bewust door tot aan het einde der straat gingen een steegje door en stonden voor het beeld van Piet Hein, die meewarig op ons neerzag over zoo groote demagogie." Land- en Tuinbouw. DUITSCHE BLOEMBOLLEN- CON CURRENTIE. De Berlijnsche correspondent vaD „Da Maasbode" meldt het volgende: De Duitschers getroosten zich niet alleen aanzienlijke inspanning om eindelijk en ten lange laatste ook zeil de bloemkool en de augurkeu te planten die zij opeten, zij hebben zich ook op de bloemencultuur geworpen, ten einde in deze branche eveneens van het buitenland onafhankelijk te worden. Sleeswijk-Holstein is bereids sedert negen jaar aan het proeven nemen me* de tulpen en de hyacintlien en hei ft het op het oogen- blik tot tien bedrijven op dit gebied gebracht die levensvatbaarheid schijnen te hebbeu. üost-Fneslund heeft vier jaar geleden den strijd tegen Kennemerland aangebonden en doet het momenteel met 48 bedrijven. En dan is er nog Wezermonde, waar men dre jaar geleden met de bollen een begin ge maakt heeft en waar deze nu in 25 bedrijven gekweekt worden. Elk van deze bollenboerp,n legt zich op de kweek van één of hoogstens twee soorteD toe en kiest daarvoor natmip. luk, die uit, welke in Duitschland het morst gevraagd worden. Aldus werden er in het afgeloopen jaar een massa tulpen- nareis*-n en hyacinthbollen aan rten man gehrn. ht Tulpenbollen alléén 400.000 stuks En daar mede is men zóó tevreden geweest, dat men voor het komende seizoen op een afzet van 2 2l/o millioen tulpenbollen rekent. De prijs hiervan staat gelijk met die voor de beste Hollandsche waar. maar na aftrek van vracht en douanerechten. De vftrkoon "e- schiedt coöperatief met dien versfnn-le ttni m eerste instantie alléén aan groot har. dola ren geleverd wordt of aan coöperaties ma tuinlui enz. DE OOGST VAN DE WINTER- AARDAPPELEN. Bestond b8 de vel. verboo-ver. i„ den Haarlemmermeerpolder aanvankelijk de vrees, dat het met den oogst van^e winter- aardappelen, tenjrevnltre van de zlHte i„ bj, jtewas, op een mislukking rep uitlnon n. e,.. Iukkig kan thans worden medegedeeld, dat STï.ïSjÏmTTl?n trenOm0n de "hade door 1® aardappelziekte veroorzaakt vooral wat de sterke soorten betreft tot heden niet groot is en omtrent de uitkomsten van den a.s. aardappeloogst betere verwachtingen worden gekoesterd. Leger en Vloot. HET SMALDEEL „AUSTRALIË". Op 13 September is bet smaldeel ..Austra lië', bestaande uit Hr. Ms. kruiser „Java" :i Hr. Ms. torpedojagers „de Ruyter" en JEverte sen" uit Fj-emanUo vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1