INVALIDITEIT JAARBEURS-SIGNALEN IN DEN MIST DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 EEN GEDUPEERDE BAKKERSKNECHT. Wanneer is iemand invalide? De vraag is gemakkelijk te beantwoorden, indien ge tenminste het juridische begrip „invaliditeit" op het oog hebt. We hebben immers een Invaliditeitswet en na eenig zoeken wetten zijn altijd onoverzichtelijk vindt ge in artikel 72 kant en klaar de door U verlangde definitie. In het kort komt de zaak hierop neer: Zoodra bij iemand de ziekte of gebreken dien aard zijn, dat hij in zijn vak of soort- Eelijlcen werkkring niet rneer een derde van et loon kan verdienen, dat een gezond per- toon van dezelfde opleiding gewoonlijk mei arbeid ter plaatse verdient, is er invaliditeit Ieder, die nu meent, dat hij voor een uit keering in aanmerking komt, moet zich des wege wenden tot de Rijksverzekeringsbank. De bank onderzoekt het geval en geeft een beslissing. Van deze hesiissing is hooger be roep mogelijk bij den Raad van Beroep. Is men met het vonnis van den Raad van Beroep nog niet tevreden, dan kan men zich tenslotte wenden tot den Centralen Raad te Utrecht. Het spreekt vanzelf, dat het lang niet ge makkelijk is, ook al geeft de wet een duide lijke definitie van invaliditeit, om uit te maken, of iemand voor een uitkeering in aanmerking komt, ja dan neen. Allerlei patiënten melden zich aan, het aantal kwalen serieuze en denkbeeldige is legio on het valt dan ook niet vergeef mij de eenigszins merkwaardige (beeldspraak het graan van het kaf te scheiden. Het is begrijpelijk, dat de Rijksverzekerings bank en de Raden van Beroep zich door deskundigen laten voorlichten. Geen enkele beslissing wordt genomen, of er is eerst een medisch rapport gevraagd. Op zichzelf getuigt dit van wijs beleid. Er is een Latijnsch spreekwoord, dat luidt: „Non omnes omnia possumus", „wij allen kunnen niet alles". En zoo is het van de werkgevers- en werknemersafgavaardigden die bijv. in den Raad van Beroep zitting hebben niet te vergen, dat zij volledig op de hoogte zijn van de voor den leek vaak zoo geheimzinnige medische wetenschap. Evenwel, deze voorlichting van deskundi gen en het opvolgen van hun conclusies, hetgeen er veelal mee gepaard gaat, heeft een gevaarlijken kant.. Met een voorbeeld is dit het gemakkelijkst duidelijk te maken. Onder de aanvragen om invaliditeitsrente was er kort geleden één ivan een bakkers knecht. De man was 59 jaar oud en had ge durende vele jaren zijn werk naar belmo ren verricht. Hij was echter als zoodanig ont slagen, omdat zijn baas hem niet meer kon gebruiken. Wat was er nl. gebeurd? Onze bakkers knecht begon, toen hij eenmaal de 50 jaar was gepasseerd, hinder te krijgen van alle mogelijke kwalen. Hij werd kortademig, had herhaaldelijk bronchitis, werd beverig en had een voortdurende pijn in de lendenen. Het ergste'van alles was echter, dat zijn krachten dermate afnamen, dat hij tenslotte niet meer in staat was de bakkerskar voort te duwen. Zijn werkgever had nog enkele jaren met hem voortgesukkeld maar eindelijk werd de toestand zoodanig, dat hij niet langer kon gehandhaafd blijven en zijn ontslag kreeg. Wat moest de man doen? Recht op ouder domsrente had hij niet, want hij was nog geen 65 jaar. Een andere betrekking vinden was ook onmogelijk, want zijn levensenergie was geheel verbruikt en niemand zal zulk een wrak meer in dienst nemen. Er bleef voor hem slechts over, wilde hij niet tot last van de Diaconie of Maatschappelijk Hulpbe toon komen, een verzoek om invaliditeits- Tot driemaal toe kreeg hij echter nul op het request. Zoowel de Rijksverzekerings bank als de Raad van Beroep te Rotterdam en de Centrale Raad te Utrecht verklaarden hem niet invalide én wel uitsluitend op grond van de ingewonnen medische rap porten, die wel van een heele reeks van kwalen gewaagden, maar geen invaliditeit aannamen. De vraag mag gesteld, of deze be slissing juist is. Onzes inziens is hier het begrip „invalditeit" te uitsluitend medisch geïnterpreteerd. Zeker, de doktoren zullen wel gelijk ge had hebben, toen zij verklaarden, dat naar hun oordeel geen invaliditeit aanwezig was De man had immers wel een massa gebreken maar hier was niet het weigeren van een bepaald orgaan of een constante kwaal. Is daarmee echter alles gezegd? Practiscli was toch de toestand zoo, dat ide man door een samenloop van allerlei ouderdomsgebreken onmogelijk meer werken kon. Maakt het nu om een voorbeeld te noemen eenig verschil, of eeji machine weigert, omdat een of ander onmisbaar en niet te vervangen onderdeel defect is dan of zij geheel versleten is? Immers neen, in beide gevallen is, misch bezien, het resultaat gelijk. Zoo ook hier. Bij een meer economische uitlegging van het begrip „invaliditeit" zal onze te vroeg oud zijnde bakkersknecht precies op dezelfde lijn staan als diegenen, die door een ernstige lichaamskwaal niet meer tot werken in staat zijn. Ons bezwaar tegen de beslissing van den Baad van Beroep en den Centralen Raad ligt dan ook in het zonder meer zich aan sluiten bij de medische rapporten. Natuurlijk is voorlichting vaiï deskundi gen noodig, maar de beslissing moet blijven bij diegenen, die beter dan medici in staat zijn om te beoordeelen, of er, sociaal en eco nomisch bezien, van invaliditeit sprake is. Juist daarom is de beoordeeling van deze vraag in de Raden van Beroep overgelaten aan mannen uit de maatschappij, werkgevers en arbeiders. En ongetwijfeld zou in casu de beslissing anders geluid hebben, indien de desbetref fende organen meer zelfstandig, los van de techndsch-medische beoordeeling der deskun digen, hadden nagegaan, of er bij dezen man invaliditeit was in de sociale beteekenis van het woord, waarvan de wet uitgaat. Hetgeeai trouwens ook meer met ons Rechtsgevoel overeenstemt. Mr. II. BAVINCK. NIET KLAGEN OF BIJ DE PAKKEN NEERZITTEN GUNSTIGE CIJFERS OVER DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE DE BEURS BLIJFT INTERNATIONAAL Met vraagteeken-aangelaten verschenen gisteren de vertegenwoordigers van de Ne derlandsche Pers ten Jaarbeurs-toonecle. Wat zou de secretaris-generaal de heer W. Graadt van Roggen nu toch weer te ver tellen hebben! We zijn van hem gewend, dat hij altijd weer iets aparts, steeds weer wat nieuw te berde weet te brengen, maar nu waren er tal van gegevens, die het stellen van het vraagteeken noodzakelijk maakten. Malaise op allerlei gebied de boycot beweging van de F.N.Z. de economische verhoudingen in binnen- en buitenland. Wetenschap. DE MUSKUS HEEFT HAAR GEUR VERLOREN. Een plotseling universeel verschijnsel. Op het te Bristol gehouden congres van het Britsch Genootschap tot bevordering der We tenschap heeft de botanicus Dr. A. W. Hill o.a. gewezen op het op mysterieuse wijze ver dwijnen van de geur van de gewone muskus- plant, die vroeger in Engeland ook in potter: werd gekweekt in vrijwel elk huis teneinde viiegen weg tc houden. De muskus heeft plotseling, enkele jaren vóór den oorlog zijn geur verloren en het schijnt, dat dat een uni- verseel verschijnsel is, want sindsdien was nergens, ook niet in Westelijk Noord-Amerika, vanwaar de plant haar oorsprong heeft, etn plant te vinden met de karakteristieke geur. Men staat hier voor een schijnbaar onoplos- We hebben er van gehoord in de uiteen zetting, rijk aan beeldspraak die de heer Graadt van Roggen gaf. Het was niet alles rozengeur en mane schijn, en de rede was in den aanv mineur. Het was niet alles botertje tot den bodem en een goede verstaander heeft m; een half woord noodig en de ondertoon de symphonie was somber. Maar daarna kwamen de lichtere tonen en toen werd het alles veel vriendelijker en vroolijker, lichter en blijer. Het is met industrie en handel lang niet zoo belabberd gesteld als ieder wel meent en er is eigenlijk geen reden om elkaar zoo pessimistisch b zitten maken, als we ple gen te doen. W e zeggen allen tegen elkaar op de terassen van de café's of ir gaderzalen, op zwaarwichtige conferenties, of in onderonsjes, „dat het toch zoo benard is en er geen sou meer te verdienen valt". De heer Graadt van Roggen zei het anders. De cijfers van den uitvoer vanuit Neder land stegen niet onbelangrijk in de zeven maanden van dit jaar, vergeleken met de correspondcerende cijfers over 1929. Alleen de guldens-cijfers zijn lager, zoodat gede monstreerd wordt, dat de depressie zich hoofdzakelijk afteckent in de mindere op brengst, veroorzaakt door den tijd van laag conjunctuur die nu is ingetreden. Allen nemen aan dat de malaise een eind zal nemen, al is de één van meening dat dit spoediger het geval zou zijn, terwijl deren, waaronder de secretaris-generaal, van oordeel zijn, dat deze langer haar invloed zal doen gelden. Maar als we dan allen meenen, dat de depressie aan haar einde zal komen, dan moeten we allen meewerken om den nV>ed erin te houden en rnag nie mand het hoofd in den schoot leggen en moe ten we allen werken, hard en ijverig ken om Nederland zijn plaats te doen be houden in het internationale proces van aan maak en verbruik. De Jaarbeurs is eenigszins een graad meter om te zien den stand van het econo mische- en het bedrijfsleven in ons land. En die graad-meter zegt ons, dat we op den goeden weg zijn. Want het aantal deelne mers steeg weer belangrijk vergeleken bij de vorige najaarsbeurs. De heer Graadt van Roggen elimineerde onmiddellijk het feit, dat wel eens tc berde wordt gebracht, dat een goede beurs niet ten-volle als thermo meter kan dienen omdat er zakenmenschen zijn, die in een laatste wanhoopspoging de beurs gaan bezoeken om toch in vredes naam nog maar eens te pogen wat te ver- koopen. Dat was wel zoo in '22 en '23, zoo zeide hij, maar de lieden die toen ter Jaarbeurs kwamen om als laatste redmiddel de beurs te gebruiken zijn niet terug gekomen. Ze hebben geleerd, dat de beurs geen wonderen verricht; in tijden van voorspoed niet en in tijden van malaise nog minder. En zoo be zien is er dus alleszins reden om nemen, dat het feit, dat deze Jaarbeurs zeer goed bezocht is en de beide gebouwen be zet zijn, zoowel als een even-groot Vreeburg terrein als tijdens de laatste najaarsbeurs, een moedgevend teeken is, en als een be wijs mag gelden, dat de Nederlandsche in dustrie die toch voor tweederde de beschik bare ruimte in beslag neemt, niet bij de pakken neer gaat zitten, maar zich zeer krachtig zal doen gelden. Er wordt aan uitbreiding gedacht, hoe zou het anders kunnen, nu het nieuwe gebouw precies van pas blijkt voor de vraag. En zoo is er van het Jaarbeursbestuur een aan vraag aan het Utrechtsche gemeentebestuur in zee om mee te werken aan de eerst volgende uitbreiding der Jaarbeursgebouwen waarbij Utrecht dan ook een kans krijgt om het schouwburgvraagstuk, dat daar zeer brandend is, op een voor haar gunstige wij ze opgelost te krijgen. Men hoopt dat deze uitbreiding vóór 1 Januari 1932 gereed zal kunnen zijn. Nu iets over het aantal deelnemers. Dat bedraagt 1012, tegenover 890 op de vorige najaarsbeurs. Nederland telt thans 610 deel nemers, verder vinden we vertegenwoordigd Amerika met 35, België met 16, Denemar ken met 1, Duitschland met 1S4, Engeland met 47, Frankrijk met 41, Hongarije met 10, Italië met 5, Japan met 2, Oostenrijk met 42, Spanje met 1, Tsjecho Slowakije met 1, Zweden met 8, Zuid-Afrika met 1 en Zwitserland met 5 deelnemers. Duitschland dat heeft geknepen, om dat de F.N.Z. het machtige lichaam van de Zuivelindustrie met oud-minister Posthuma aan het hoofd, aan het, Jaarbeursbestuur vroeg om de Duilsche deelname aan deze beurs (met zuivelwerktuigen) te weren. Het was eenigermatc vreemd, zoo zeide do heer Graadt van Roggen, dat de F.N.Z. dit zoek ook niet richtte tot de Spoorwegen om reizigers die uit Duitschland kwamen, uit de coupés te weren of tot het comité vooi de Landbouwtentoonstelling, te Assen ge houden, waar de voornaamste importeur van Duitsche zuivelwerktuigen met een stand Het Jaarbeursbestuur weigerde aan het verzoek van de F.N.Z. gevolg te geven om dat het internationaal karakter van de Jaarbeurs bewaard moet blijven en het niet zou aangaan als den eenen keer op verzoek van do eene Nederlandsche groep de Duitsche industrie, een volgend maal op aanstichting van andere groep Nederland- sce belanghebenden de Fransche industrie, en een derde maal weer de Amerikanen ge weerd zouden worden. Intuschen heeft de Jaarbeurs door de on tijdige publicatie van het verzoek der F.N.Z. zonder dat deze eerst het antwoord van het Jaarbeursbestuur afwachtte, veel last onder vonden en verschenen in Duitsche bladen artikelen, waarin stond, dat de Jaarbeurs „gedroht" had met het weren der Duitsche industrie, orn den boycot tc steunen, terwijl tal van telefoontjes en brieven binnenkwa men en een Duitsche deelnemer, die telaat inschreef en geweigerd moest worden, direct wist te vertellen, dat natuurlijk kwam omdat de Duitsche goederen geboycot wer- Via de slingerpaden der beeldspraak des heeren Graadt van Roggen doorwan delden we zoo achtereenvolgens het geheele economische gebied en daarna het meer beperkte Jaarbeurs-terrein. We konden weer vernemen, dat het er goed voorstaat met de Jaarbeurs, dat de Ne derlandsche industrie paraat is, de Neder landsche handel zich teweer stelt en dat er dus alleszins reden is voor den Nederlander om te zeggen tot elkaar „kop op" en elkaar toe te wenschen, zooals de mijnwerkers zeg gen bij het betreden van de schacht waar door ze naar beneden gaan: „Glück Auf." Glück Auf! dat roepen we ook nu elkaar toe, al zitten we wat in den put en we zullen met elkaar en voor elkaar, al is bet ook vele opzichten een belangenstrijd individu eel, elkaar er bovenop helpen. Op de klok, waarmee de heer Graadt van Roggen de Jaarbeurs tenslotte vergeleek, die op de schepen gaat, als ze in den mist varen, staat als in Schiller's Lied von der Glocke „Concordia". Zoo ook met de Jaarbeurs. Slechts eendracht vermag macht te maken, En dat we in dezen tijd elk half jaar weer een opwekende en stimuleerende wapen schouw van de Nederlandsche industrie heb ben, stemt tot groote voldoening. Onder geleide zijn we de Jaarbeursgebou wen rond geweest. Overal dezelfde aanblik dien we van vroeger reeds kennen. Pakken en kisten en emballage van allerlei vorm en deelnemers die met hun personeel bezig zijn den stand of de tafelvlakte in te richten, Maar als vandaag de Jaarbeurs de eerste dag weer „gedraaid" zal hebben, zal blijken, dat alles gereed is en dat in deze week en in de volgende duizenden naar Utrecht zullen komen om zaken te doen. Utrecht zelf komt dit jaar schitterend den dag met een lichtweek die alles zal „slaan" wat er tot dusver geweest is. En zoo is de verwachting dat de vierde stad des lands in de komende weken zal staan in dc belangstelling van heel ons land en dat de treinen zich zullen ontlasten, de bussen tien tallen zullen aanbrengen, de parkeerterrei nen vol zullen staan van automobielen, kort om Utrecht liet levendige beeld vertoonen zal van Jaarbeurs-stad waaraan het voor eer zeer groot deel zijn nationale en internatio- nale.bekcndheid te danken heeft. BINNENLAND. baar vraagstuk. Dr. Hill vraagt zich af of een plotselinge universeele mutatie is, die opvatting, geeft hij toe, brengt ons toch niets nader tot de oplossing. Misschien, dat kweekproeven op verschillende grond en onder verschillende andere condities licht hierover kunnen ontsteken. NAAR DE SOVJET-UNIE STUDIEREIS Or UITSTAPJE. Volgens een persbericht organiseert bet Genootschap Nederland Nieuw Rusland dit jaar wederom een studiereis naar de Sovjet- Unie, voor zijn leden. Aan deze studiereis nemen o.a. deel Ir. W. Valderpoort, waarnemend directeur van de Rouwpolitie en Woningdienst der ge meente Rotterdam, en Ir. van Tyen, direc teur van de N. V. Volkswoningbouw te Rot terdam, om het staatsbedrijf te bestudeeren. Ir. Joh. Bernhard, die in Amerika ver schillende werken heeft uitgevoerd ter ver betering van de binnenscheepvaart, gaat ter bestudeering van de kanaliseering en het verkeerswezen op de groote rivieren. De pianist Julius Hyman zal te Moskou en Leningrad in samenwerking met Russi sche kunstenaars moderne Nederlandsche kamermuziek uitvoeren en hoopt eenige Russische muziekwerken mee terug te bren gen naar Holland. De reis wordt half September onderno men en zal ongeveer een maand duren. We voelen niet veel sympathie voor deze studiereizen. Want van het Genootschap Nederland Nieuw Rusland is bekend, dat het nog al dweept met de Russische cul- En, men weet hoe het gaat onder geleide van zulke eenzijdige voorlichters. Dan ziel men alles op z'n Zondagsch... stel, dat men deze spreekwijze in verband met Nieuw Rusland bezigen mag. Dan mogen de bezoekers naar dit ware woord van Multatuli zien, wat men hen- wel-wil-laten-zien. Trouwens, het bericht zelf wekt het ver moeden, dat het een ietwat eigenaardige studiereis is. „mee-studeerende" pianist hoopt eenige moderne Russische muziekwerken mee terug te brengen naar ons land. Wij dachten zoo, dat er reeds genoeg uil Rusland geïmporteerd was, dat hoogst ge vaarlijk is, en we denken b.v. aan de films, waarmee het Genootschap zóó dweept. Intusschen, wanneer enkele uit het lood gezakte „kunstenaars", of die daarvoor door willen gaan, plus eenige scheefgetrokken idealisten een uitstapje naar het land van 1 o f t e n èn misère willen maken, dan moeten zij dat zelf weten. Hun mededeelin- gen worden later toch met een korreltje zout genoten. Doch er rijst wel eenige verbazing als hoofdambtenaren der gemeente Rotterdam in dat gezelschap worden opgenomen, om een bedevaart naar de Sovjet-Unie te doen. Natuurlijk, gaan ze in eigen tijd, op eigen kosten en als particuliere personen, dan raakt het ons en het stadsbestuur niet Vrij heid blijheid; ook voor ambtenaren. Maar men krijgt den indruk, dat zij in kwaliteit gaan. Dat het een studiereis na mens de gemeente is. En, dan komt de zaak toch wel eenigszins anders te staan. Wanneer de hoofdambtenaren der groote gemeenten tot taak hebben om elke nieu we proefneming, welke maar eenigszins op hun terrein ligt, in alle deelen der wereld te gaanbestudeeren, dan mogen zo wei het geheele jaar verlof hebben en dan is het einde niet te zien. Om bet maar kort en duidelijk te zeg gen: wij zien niet in, welk belang, in casu. de gemeente Rotterdam heeft, bij een stu diereis naar de Sovjet-Unie, en dat nog wol onder de auspiciën van het te dezer zake ietwat verdachte genootschap. BEEEDIGD TOT OFFICIER Gistermiddag vond te Den Helder de beëediging plaats van de nieuw benoemde officieren der zeemacht. In totaal werden 24 officieren, die men op bovenstaande foto ziet aange treden, beëedigd. De eed werd den jongen officieren afgenomen door Schout bij Nacht L. J. Quant. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Groenlo, Mr. C. J. Bartels te Lathum (vroeger te Groenlo). Voor Scherpenisse (Tholen), G. C. Severijn te Waarder (Z.-TI.) Voor Colijnsplaat, J. F. L. A. de Jagher te Delden. Voor Steenwijker- wold, J. H. Wessel te Burum. Voor IJlst, C. D. Israël te Hattem. GEREF. KERKEN Drietal: Te Grijp6kerk (Gr.), II. J. Jager Ju trijp-He Isn Beroepen: Te IJrk, S. Wouters te Dron- rijp. Te Oudega (Sm.), cand. J. C. J. Kui per te Haarlem. ROEPING TOT HET PREDIKAMBT. Curatoren van dè Theologische School tc Apeldoorn, uitgaande van de Christelijke Gereformeerde Kerk, doen mededeeling het gehouden admissie-examen en schrij o.m. het volgende: „Aan de adspiranten wordt als onderwerp voor een te maken opstel opgegeven: „De noodzakelijkheid van liet bloed des Kruises". „Twee dagen van moeizamen arbeid, wor den aan het onderzoek gewijd; van den vroegen morgen tot den laten avond wordt met de adspiranten over tecre zielsaange legenheden en innerlijke drijfveeren tot het ambt gesproken. Onder hen zijn er die voor de eerste maal zicli aanmelden, maar ook, die voor de tweede maal, zelfs voor de derde maal zich presonteeren. „Het resultaat van dit ernstige onderzoek was schraal, en voor de Kas van E.B.P., (ivoor financieelen steun aan hulpbehoeven de studenten) al heel poover. Geld ter be schikking te hebben, maar geen adspirant te kunnen aannemen, is allereerst voor Cura toren en Hoogleeraren zeer teleurstellend. Ze zouden het zoo gaarne anders gewenscht hebben. „Slechts een drietal studenten konden in geschreven worden, die voor eigen kosten worden opgeleid". AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. D. Bloem nam Zondag j.l. wegens eervol emeritaat afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Chaarn (N.-Br.) met een pre dikatie over Ps. 84 vs. 13. Na den dienst werden toegesproken Ds. Tjalma, van Veen, Ds. Addink, van Heeze, resp. praeses en waarnemend scriba van liet Prov. Kerkbestuur, Ds. de Roos, van Hel- voirt, voorzitter van liet Class. Bestuur cn medebestuurder van tal van vereenigingen, waaraan Ds. Bloem zijn krachten wijdde, het Kamerlid J. M. Krijger en de heer P. Veenstra, hoofd der Chr. school. Ds. Bloem werd daarna toegesproken door Ds. Tjalma, Qs. Addink, Ds. de Roos, den heer Krijger en Ds. ter Haar Romeny van Ginneken, als consulent. Op diens verzoek zong de Gemeente den scheidenden leeraar toe Psalm 121 4. Onder de aanwezigen was ook Ds. de Jong, van Terheijden, en werden vele vrien den uit Breda en elders opgemerkt. Naar „De Ned." verneemt heeft Ds. Bloem zich gevestigd te Breda en zal hij blijven fungecren als scriba van het Prov. Kerk bestuur, lid van het Algemcene Collej Toezicht en voorzitter of bestuurslid van eenige vereenigingen. Cand. S. J. de Boer, van Amstelveen, werd Zondagmorgen bevestigd bij de Geref. Kerk van Wyckel en Balk door Ds. H. Buur man, van Amstelveen, met een predikati 2 Tim. 2 vs. 1. Middags deed Ds. de Boer zijn intrede met een predikatie over 1 Cor. 1 21—24. Na den dienst werden de bevestiger, Ds. H. J. Jager, van Hommerts, als consulent, Ds. D. Zwart, van Oudemirdum, ouderl. De Jong, van Sloten, de Gemeente en de moeder van den nieuwen leeraar toegesproken. Ds. Jager sprak daarna Ds. de Boer namens kerkeraad en classis toe. Ps. 134 3 werd den nieuwen leeraar toegezongen. Ds. P. Boes hoopt Zondag 21 Sept. a.s. afscheid le nemen van de Geref. Kerk te Beetgum en Zondag 5 October d.a.v. ie 's-Graveland intrede te doen, na bevestiging door Ds. A. F: Keuchenius, miss. predikant van Utrecht te Poenvoredjo. D s. J. van D ij k D.J z. werd Z.mdag- morgen door Ds. W. S. van Leeuwen, van Velsen, bevestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Oldenzaal met een predikatie over Col. 4 vs. 17. Toegezongen word Gez. 91 3. De nieuwe leeraar deed 's middags zijn intrede met een predikatie over Matth. 17 vs. 8. Toegezongen werd Gez. 215 4. Toespraken werden gehouden door den heer P. J. Geldcrweer, namens Kerkvoogdij en Notabelen, Ds. W. A. B. ten Kate, na mens ringeollega's, Ds. V. E. Schaefer, con sulent, namens Kerkeraad en Gemeente. Aanwezig waren de collega's Ds Schaefer, van Losser; Ds. ten Kate en Ds. Zwiep, van Enschedé; Ds. Rutgers, van Asselt; Ds. Os kamp, van Ruurlo; Ds. van Dijk, van Wol- faartsdijk. D s. Th. J. Mud dé is voornemens 12 October a.s. afscheid le nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Musselkanaal (Tweede Exloërmond). De intrede tc Brammen is be paald op 19 October. Bevestiger Dr. A. I. Kan, van Assen, D s. H. M. P 1 o e g e r te Appelscha Zondag afscheid van de Geref. Kerk aldaar. De naar Culemborg vertrekkende predi kant bediende het Woord uit Jes. 54 10. Na den dienst richtte Ds. Ploeger een har telijk woord tot den vertegenwoordiger der Classis, Ds. W. de Graaf, alsook tot de af gevaardigden van de Kerken van Smilde, Hoogersnulde en Oosterwolde het gemeente bestuur, Ds. Snethlage, Ned. Herv. predi kant, Kerkeraad, Gemeente, personeel der Chr. school en catechisanten. Daarna sprak Ds. de Graaf, ouderling Daling, namen Gemeente, ouderling v. d. Meiden en houder Ds Beèr. Ds. Ploeger sprak een kort slotwoord. D s. L. D. Poot, gekomen van Uaar- lem, werd Zondagavond in de Nieuwe Kerk bevestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Am sterdam door Ds. L. J. van Leeuwen, van Den Haag, met een predikatie over Openb. 1 lüa. 'toegezongen werd Ps. 134 3. Hier na sprak Ds. van Leeuwen een persoonlijk word tot zijn ambtgenoot. Woensdagavond hoopt Ds. Poot in hetzelf de kerkgebouw zijn intrede te doen. Cand. K. A. Schee res, van IJmui- den-Ocst, werd Zondag jl. bevestigd bij de Geref. Kerk van Lutjcgast door Ds. J. H. Koers te Oosterbeek, met een predikatie over Jes. 62 6 en 7. Des middags deed de nieu we leeraar zijn intrede, sprekende over Ps. 51 20. Hij werd daarna toegesproken door ouderl. Bouwkamp namens den Kerke raad, door den consulent Ds. M. Elzinga, van Groot egast, namens de classis, en door Ds. H. Prins, Ned. Herv. predikant tc Lutje- gast. Aanwezig was ook burgemeester J. D. v. d. Munnik, van Grootegast. D s. A. Schouten, predikant bij de Geref. Kerk van Aalten, die reeds met Mei jl. emeritaat ontving, trad Zondag voor het laatst in geregeiden dienst voor zijn Ge meente op. 's Morgens bediende bij het Woord in de Oosterkcrk over het laatste deel van de gelijkenis van den Zaaier, Matth. 13 79. Aan het einde van de pre dikatie sprak de scheidende leeraar een persoonlijk woord. Toegezongen werd de ze genbede uit Ps. 121. 's Middags bediende Ds. Schouten voor het laatst het Woord in de Westerwijk. Be handeld werd Zondag 47 van den H. C.: „Uw Naam worde geheiligd" Aan het einde van do bediening des Woords richtte Ds. Schouten zich ook hier tot de Gemeente, welke haar grijzen leeraar Ps. 134 3 toe zong. JUBILEA. D r. W. G v an Dourne W.ICJ z., predi kant der Nod. Herv. Gem. te Veldhoven (N.-Br.), herdacht Zondag jl. zijn vijftigjarig ambtsjubileum in een stampvol kerkgebouw, dat met groen en bloemen was versierd. De preekstoel was in een ware bloc-menzuil her schapen. Nadat de leeraar door de gemeente was toegezongen, hield hij een gedachtenis rede naar aanleiding van Hand. 26 22. Na don dienst werden toespraken gehouden dnor Ds. v. d. Linden uit St. Michielsgestel, Ds. iMceuwenberg uit Bladel, Ds. van der Heiden uit Eindhoven en Ds. Wierts van Cochoovn als scriba van de classis. De daaropvolgende receptie werd bezocht door afgevaardigden van kerkerader. van heinde en vérre, door de gemeentelijke autoriteiten, en door tal van ingezetenen. Te zes uur trok het plaatseiijk fanfarecorps door liet dorp, waar uit vrijwel iedere woning de vlag wapperde, om den jubi laris een serenade te brengen, welke door vele honderden, die zich voor de pastorie hadden verzameld, werd bijgewoond. De voorzitter van het bestuur huldigde den jubilaris namens üe geheele gemeente. Tot laat in den ai werden de feestelijkheden voortgezet. ouderlingen, doch ook voor andere kerké- raadsleden, voor kerkvoogden, notabelen en voor ieder belangstellend gemeentelid. Zij zal de inzet zijn van de propaganda, welke de Classicale Zuiderzee-commissie uit elke gemeente van de Classis Nijmegen wil gaan houden. Als sprekers zullen optreden Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzitter van het Zuiderzeefonds voor de Ned. Her** Kerk en Ds. J. X. Lofvers, predikant te Garsthuizen, die lang onder de Zuiderzee- werkers heeft gearbeid. EEN ZONDERLINGE ADVERTENTIE Ds. J. D. van der Velden schrijft in de „Kralingsche Kerkbode" het volgende: We schreven enkele weken geleden over de „Dominé's advertenties", wat door vele kerkboden met instemming werd overgeno- Het euvel schijnt moeilijk te keeren. Maar nu viel ons oog op een advertentie in „De Heraut" van eenigzins anderen aard, n.l. een aanbieding voor leerend ouderling!* Een gepensioneerd Onderwijzer biedt zich aan om een kleine zwakke kerk te dienen in den predikdienst als leerend ouder ling. Denk eens goed in. Gesteld eens, dat men op deze aanbieding inging, dan moest die broeder toch eerst er komen wonen en als gewoon lid zijn attestatie indienen. En dan, kan een Kerkeraad iemand toezeggen, dat hij tot ouderling zal gekozen worden* Dat gaat toch maar zoo niet. Aan de gemeente kan toch niet een ouder ling opgedrongen worden, aan wien te voren toezegging is gedaan, dat hij tot ouderling zal verkozen worden en nog wel tot een specialen dienst Voetius zou zich in zijn graf omkeeren, als hij zulk een advertentie lezen kon. De „Heraut", bovenstaande opmerkingen ook zelf weer publiceerend, zegt volkomen Nieuwe Testament, in onderscheiding van de andere ouderlingen, de leerende ouder lingen dedominees zijn. „HEBT ELKANDER LIEFI" Ter navolging Dr. J. H. Gunning J.Hzn. deelt in „Pniél- het volgende mee: Een jong echtpaar was nog al bevreesd voor onderlinge ruzie. En die vrees was niet 'ïeelemaal ongegrond, want h ij was van een erg heftig temperament en z ij was bijzon der prikkelbaar. Nu maakten ze samen deze afspraak: als hij uit de fabriek kwam in een booze bui, zou hij de punt van zijn roode zakdoek uit den zak van zijn wam buis laten uithangen, en als z ij dc bokke- pruik ophad, zou zij een punt van haar schort in haar ceintuur steken Als dan do een merkte merkte dat de ander dit „storm signaal" geheschen had, kon de ander zich wat in acht nemen, opdat er geen uitbarsting plaats liad. Op deze wijze werd wezenlijk menige botsing voorkomen. Maar toen zij op zekeren dag voor 't eten samen kwamen, elk met dat „stormsignaal" gewapend, barstten zij allebei in zulk een hartelijk lachen uit, dat zij malkander beloofden ook zonder dit hulpmiddel te beproeven het leven in vrede en in liefde verder door te gaan. Monica, de moeder van Augustiuus, be proefde het volgende middel wanneer twee vrouwen in bare woonplaats Sagaste ruzie met elkaar hadden gekregen cn boos uit el kander waren gegaan. Dan ging zij beiden opzoeken en vertelde dan van de andere zooveel goeds zij maar kon bijbrengen. Vaak heeft dat geholpen en werd de vrede tusschen de kijvende zusters weer gesloten. Uit het Sociale Leven. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN Het promotiereebt. De zitting van hedenmorgen werd aange vangen met het zingen van Ps. 119 8 en 9 waarna appèl nominaal gehouden werd. Daar bij bleek, dat ouderling P. Koster vervangen is door zijn secundus ouderl. Luuring, Onstwedde, Ds. Iv. Minnema van Garijp, door Ds G. M- van Keimes, van Ileeg, cn ouderl Joh. Cnossen, door ouderl. Douma, van Wolvega. De acta van Vrydag werd door den eersten riba gelezen en goedgekeurd. Er zijn een viertal brieven ingekomen naar inleiding van de gevoerde discussie over het u-rotierecht, die alle voor kennisgeving worden aangenomen. Dc voorzitter stelt daarna de replieken over het promolierecht aan de orde. Er melden zich "1 sprekers aan. DE ZAAK-DU PLESSIS Hit maandblad Zuid-Afrika" meldt het ilgende over de zaak-Du Plessis in Zuid- Afrika: De verkiezing van een opvolger voor Prof. Du Plessis te Stellenbosch is voor onbe- paalden tijd uitgesteld, daar de rechtsgeleer den, wier advies is gevraagd, zulks met het oog op de hangende procedure niet geraden achtten. KERK EN ZUIDERZEEGEBIED. Te Nijmegen zal Donderdag 11 Sept. s. in de kapel van de Groote Kerk een bui tengewone Classicale Vergadering worden gehouden ter bespreking \an liet toekom stig Zuiderzeegebied. Deze vergadering is niet alleen toegankelijk voor predikanten en DE ARBEIDSVOORWAARDEN VAN HET A.T.O.-PERSONEEL. Een paar maanden geleden hebben de Centrale Bond van Transportarbeiders en de R. K. Transportarbeidersbond zich tot de directie van de A.T.O. gewend met het verzoek om de loonen en overige arbeids voorwaarden van het werkplaatspersoneel en van de chauffeurs te verbeteren. Naar aanleiding hiervan hebben de bestu ren van bovengenoemde bonden een con ferentie gehad met vertegenwoordigers van de Directie op Donderdag 4 September. De directie heeft, nadat de besturen de verlangens der arbeiders hadden toegelicht en verdedigd, onderzoek en nadere overwe ging toegezegd en een vervolg van de be spreking in uitzicht gesteld. BEDRIJFSSLAPTE Verschillende scheepswerven te Hoogczand en in de omgeving zijn verplicht geleidelijk het personeel in te krimpen. Aan een der wenen hebben de vorige week vijftig arbeiders hun ontslag gekregen. KINDERTOESLAG EN ZIEKTEWET Het bestuur van de bedrijfsverecniging voor de schoenindustrie heeft do vraag of bij de berekening van premie en ziektcceld de kindertoeslag al of niet moet worden meegerekend, bevestigend beantwoord. Het ging daarbij uit van het standpunt, dat beide partijen practisch den kindertoe slag steeds als een deel van het loon heb ben beschouwd, bet ook als loon wordt be taald en op de bonkaarten wordt verant woord, en het derhalve ook als loon hij de berekening der premie en van het zieken geld moet worden beschouwd. Aan dc aangesloten schoenfabrikanten is van dit oordeel van het hestuur dor bedrijfs vereeniging kennis gegeven. Gemengd Nieuws. EEN 104-JARIGE GESTORVEN. Te Otterloo in de gemeente Ede (Gld.) is de weduwe Bresyn in den ouderdom van 104 jaar overleden. Zij werd te Dirksland geboren en zou 31 Oct. a.s. 105 jaar zijn geworden. Zy was de oudste inwoonster van de gemeente en denkelijk ook de oudste van or.s EEN AMERIKAANSCHE ERFENIS Te Lamswaarde (Z.) zijn twoainwoonsti is erfgenaam geworden van een a<flRorn »cf, die in Amerika gestorven is en or.gcxctr ccn millioen heeft nagelaten. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Twijzelerheide (Fx.) gerakte een vrouw van 35 jaar met haar fiets onder oen vrachtauto. De vrouw stierf kort na het on geluk. Haar kind, dat achterop het rijwiel meereed, bleef ongedeerd. ONMENSCHELIJKE AUTOMOBILISTEN. Men meldt ons uit Nieuwedijk: Te Sleeswijk (N.-Br.) Ls do gehuwde 00- jarigo C. A. den Hollander door oen luxe auto aangereden. Met een zware bcenfrac tuur is hij in zorgwekkenden toestand nnar liet ziekenhuis te Gorcum vervoerd. De vier inzittenden \au don auto verleenden gecu hulp en reden in snelle vaart door.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5