lliruuic ftsrijr (iïcuraut Ie maant £50NNEHBKTi Per kwartaal f3.25 (Beschikklngskosten f0.15) >er week I a-25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending r®*— Bij dngelijksche zending «7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3147 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 ADVGR.?ENTl£N: Van 1 tot 5 regels b!ke receJ aieer .0.22Vt Inge* üededer Uneei» t. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke koning. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend f 10e Jaargang Huisdokters en huismoeders toeten het zoo uitstekend, wat de kleine noodig heeft. Op tijd, en wijze moet aan het kind worden toegevoerd de versterking, welke het noodig heeft om ziekten te voor komen of te bestrijden, om het krachtig, groot en sterk te maken. Levertraan is een veel-geprezen en nooit falend middel. Maar alleen als de R in de maand is mag het worden De R is nu weer in de maand gekomen, zooals onze Moeders het uitdrukken. Dat geldt niet alleen voor de kinderen, niet alleen bij de huisdokters en de huismoeders; het geldt ook voor onze krant. Een vreemde combinatie, op 't eerste gezicht toch logisch bij even nadenken. De R in de maand, dat beteekent, dat er weer gegrepen wordt naar de krant méér dan in de zomermaanden, do,t de huisvader na volbrachte dagtaak zijn dagblad ter hand neemt om te zien ivat er in stad en land, en in het buiten land, op het terrein van Kerk en School heeft plaats gevonden. Maar ook de tijd, ivaarin Moeder de Vrouw als de kinderen te bed zijn en het rustig is, zoo even maar tusschen naai- en stopwerk in, neust in de krant, om er uit op te diepen, wat ze weten wilHet Gemengd Nieuws ont gaat haar aandacht niet, het feuilleton slaat ze niet over. Tusschen haakjes opgemerkt, het thans loopende, schitte rende feuilleton loopt naar zijn eind; een nieuw, eveneens boeiend, ligt klaar. En daarom dat halfuurtje moet ze er toch afknijpen om „haar" krant te lezen. De R in de maand, dat beteekent dan ook, dat gij thans juist een uitstekende gelegenheid hebt tot propaganda. Onze vele vrienden in ftad en provincie, in dorp en streek, hebbjen,ons steeds geholpen met het werven van abonné's. We rekenen ook nu op hen, nu het parool weer is: ONS BLAD WEER MÈT EEN F1KSCHEN SPRONG VOORUIT. Ge tv eet, ivat de socialistische pers ijvert om vooruit te komen, ge zijt ervan op de hoogte ivat de zoogenaamd neutrale bladen hun best doen om hun lezerskring en daarmee hun invloed uit te breiden. Daarom is het ons tot steun en vreugde, dat ivij rekenen mogen op de hulp van velen, die mede willen werken aan den uitbouw van hun eigen dagblad. Nu erop uit; de R is in de maand! Zij, die zich nu dbonneeren als kwartaallezer krijgen ons blad tot 1 October gratis. Nieuwe lezers op te geven bij onze Agenten of bij DE ADMINISTRATIE. bestaat uit DRIE blader EERSTE BLAD. WORDT NEDERLAND PARLEMENTAIR GEREGEERD? In zijn onlangs verschenen proef schrift wijst Dr. de Graaf f drieërlei gebied aan, waarop Regeering en pai- lement met elkaar in aanraking komen en het parlementaire stelsel toepassing vindt. Dit heeft allereerst plaats bij het ontstaan der Regeering. Daarbij stelt Dr. de Graaff de definitie op, dat een Ministerie wordt gevormd, dat gedra gen wordt door het vertrouwen van die partij of die combinatie van partijen, die bij de verkiezingen een meerderheid heeft verkregen, mits deze meerder heid voldoende homogeen is om de re- geeringsverantwoordelijkheid mede te dragen. Met betrekking tot de vorming dor verschillende Regeeringen sinds 1848 worden dan drie perioden onderschei den. Gedurende de eerste periode (1848— 1888) was de Kamer doorgaans in meerderheid liberaal, zij het dan in ver schillende nuances. In dezen tijd is van een regelmatig parlementair ontstaan van de Regeering nog niets te bespeu ren. Van de zestien Ministeries, in deze periode gevormd, kwam slechts een viertal aan het bewind, steunende op een tamelijk nauwkeurig aan te wij zen liberale meerderheid. Voornamelijk op twee oorzaken van dit verschijnsel valt te wijzen. In de eerste plaats valt te letten op de bijna voortdurende verdeeldheid in liberalen kring. Maar van niet minder groot be lang is de omstandigheid, dat voor de politici van dien tijd de eischen van het parlementaire stelsel nog niat vol doende leefden. In de tweede periode, die met het jaar 1913 wordt afgesloten en loopt tot aan het aftreden van het Kabinet- Heemskerk, is dit anders. Gedurende deze kwarteeuw treden zeven Ministe ries op en deze alle kwamen tot stand in overeenstemming met den geest dei- meerderheid van het parlement. Met het jaar 1913 kwam aan deze regelmaat een einde: de derde periode werd ingeluid. Feitelijk is het eerste Kabinet-Ruys de Beerenbrouck he eenige, dat als een meerderheidsregot ring kan worden aangemerkt. Noch het Ministerie-de Geer, noch het Kabinet- Cort van der Linden, noch ook hei tweede of het derde Ministerie-Ruys kon, wat de vorming betreft, op deze; naam aanspraak maken. Wat de vor ming betreft. Want meer dan eens wist achteraf de practijk een staat van za ken te vestigen, die van een bestel on der parlementaire verhoudingen maar weinig afweek. Als hoofdoorzaak van het herhaald échec der laatste periode om een meei derheidsregeering tot stand te brengen moet wel worden gewezen op onze par tijverbrokkeling, die op haar beurt weer sterk werd bevorderd door de invoe ring van het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. Moest men vroeger, om een candidaat in de Kamer te bren gen, de meerderheid behalen in een be paald district, thans tellen de stemmen mee over het geheele land. Dit werkt al te lichtvaardige vorming van nieuwe partijen in de hand, maar maakt te vens het treffen van overeenstemming tusschen verschillende gesmaldeelde groepen moeilijker. Ook in het aftreden der Regeering kan het parlementaire si else! tot uiting komen. In óns land toch werd net tot een staatsrechtelijke gewoonte dat een Ministerie aftreedt, zoodra het öf dooi den uitslag der verkiezingen of door een nederlaag op een belangrijk punt in één der beide Kamers riet meer een homogene meerderheid achter zich blijkt te hebben. Het Nederlandsche parlementaire stelsel gedoogt, niet dat een Ministerie, hetwelk, na eenmaal de samenstelling der Kamers aan de volks overtuiging te hebben getoetst, op nieuw een uitnoodiging ontvangt heen te gaan, desondanks aan het bewind blijft. Deze staatsrechtelijke practijk werd gevestigd in 1868, na de bekende lot gevallen van het Ministerie-Van Zuy- lenHeemskerk. En uit de omstandig heid, dat geen enkel Kabinet meer na de uitdrukkelijk uitgesproken wil dei- volksvertegenwoordiging durfde aan blijven, blijkt voldoende, dat op dit punt in Nederland het parlementaire stelsel gevestigd is. •Natuurlijk is hiermede allerminst ge zegd, dat nu ook voortaan elite Regee ring, die aan de volksvertegenwoordi ging minder welgevallig was, zou heen gaan. De parlementaire geschiedenis juist van de laatste jaren toont wel aan, dat er een tegenstelling kan be staan tusschen I^egeering en meerder heid der Kamer, zonder dat de volks vertegenwoordiging het erop laat aan komen dat het Kabinet aftreedt, om de eenvoudige reden dat dan de impasse nog grooter zou zijn, wijl men niet in itaat is het zittend Ministerie door een beter te vervangen. Zoo kon liet overwicht der volksvertegenwoordiging toch nog weer overslaan in een over wicht van het Kabinet. In het algemeen zal echter, wanneer de Regeering op een vaste meerderheid steunt in het parlement, de machtspo sitie bij de volksvertegenwoordiging zijn en de Regeering tot aftreden kun nen worden gedwongen. En het is be grijpelijk, dat men dan ook in de rao- jelfjkheid van aftreden het zwaarte punt heeft gezien van het parlementai re stelsel. Dat de beide andere factoren de formatie van het Kabinet en de verhouding tusschen Regeering an volksvertegenwoordiging tijdens het be wind door andere schrijvers zouden zijn verwaarloosd, kunnen we den jon gen doctor niet toegeven. Het eenige handboek van dezen tijd, het uitnemende werk van Prof. Kranenburg, houdt er althans wel degelijk rekening mee. Wat de verhouding betreft van Re geering en volksvertegenwoordiging ge durende de 'regeeringsperiode ziet Dr. de Graaff vier mogelijkheden: 1. de zelfstandige, onafhankelijke Re geering en de zelfstandige, onafhanke lijke Kamer houden elkaar duurzaam in evenwicht; 2. de Regeering heeft een duurzaam overwicht over de volksvertegenwoor diging; 3. de vertegenwoordiging heeft een duurzaam overwicht over de Regee- ring 4. Regeering en volksvertegenwoor diging zijn beurtelings in de sterkste en zwakste positie, hun verhouding golft op en neer, nu eens ten gunste van de Regeering, dan weer ten gun ste van de vertegenwoordiging. Noch het evenwicht, noch het over wicht der Regeering, noch het over wicht der volksvertegenwoordiging valt ten onzent als duurzaam te erkennen. We moeten dus wel komen tot liet standpunt, dat er is een golving in de verhoudingen. Dit blijkt ook uit een onderzoek in de practijk. Wat de wetgeving aangaat, is er bij een Regeering;, die steunt op een vaste meerderheid in de Tweede Ka mer, een tendentie tot overwicht van het parlement, terwijl in het tegenover gestelde geval de positie der Regeering weer sterker schijnt. Ten aanzien van het bestuur zien wij verschijnselen, die in dezelfde richting wijzen: een zekere mate van afhankelijkheid en toegeven bij een Regeering, die steunt op een vaste meerderheid, meerdere zelfstan digheid bij een Regeering, die niet op een vaste meerderheid leunt (denk aan het naast zich neerleggen van moties). Wordt Nederland parlementair gere geerd Verstaat men onder deze uitdrukking een duurzaam overwicht van het par lement in de verhouding tusschen Re geering en volksvertegenwoordiging, dan wijzen de resultaten van het onder zoek niet in deze richting. Wat men waarneemt is een wisselen de verhouding, waarbij de balans nu eens naar deze, dan weer naar gene zijde overslaat. Van beteekenis is daar bij, of de Regeering al of niet op een vaste meerderheid in de volksvertegen woordiging steunt. Zoo is er van een duurzaam over wicht geen sprake. De feitelijke toe stand wordt het best gekarakteriseerd als een golving in de verhoudingen, er is slechts een tendentie tot overwicht. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 ,Sep- tember benoemd tot referendaris der poste rijen, telegrafie en telefonie de referendaris 2e kl. A. C- J. van Popering, thans direc- van hot post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Broek op Langcndijk. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 12 September niet plaats hebben. BELASTINGDIENST. Bij beschikking van den Minister van Fi- anciën is de inspecteur der dir. belastingen enz. A. F. Bange, Hoofd van de inspects der dir. bel. te Groningen, le afd., verplaats: naar de inspectie der dir. bel. enz. der 2e afd. aldaar en aangewezen als hoofd va,n die inspectie. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Oct, 1930 de majoor der inf. K. A. Rövekamp eervol ontheven uit zijn functie van com mandant van de schoolcompagpie van den motordienst; de majoor L. J. Schmidt, van den generalen staf, in zijn rang en ouder dom van rang overgeplaatst hij liet wapen der inf., zulks met bepaling, dat hij daarbij zal rangschikken onmiddellijk onder den majoor A. P. van Velthuysen; de majoor Schmidt voornoemd, benoemd tot comman dant van de schoolcompagnie van den mo tordienst; is met ingang van 1 September 1930 bij het wapen der inf. benoemd tot comman dant van het 5e reg. de luit.-kolonel J. van Dijk, zulks met gelijktijdige eervolle ont heffing uit zijn commando over het 22e reg henoemd tot commandant van het 22e reg. de luit-kolonel H. Heetjans, van het wapen. BINNENLAND. officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besl. is aan den kapitein A. Dufour, van het 19e reg. inf., vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van officier, met de kroon, der Orde van Aclolf van Nassau, Luxemburg. CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besl. is de heer Kennath (S. Pat- ton) erkend en toegelaten als consul-gene raal van de Ver. Staten van Amerika to Batavia, voor Ned.-Indië; }s de heer J. A Borges dos Santos erkend en toegelaten als consul-generaal van Portugal te Amster dam; is Mr. J. Dutilh erkend en toegelaten als consul-generaal van Tsjecho Slowakije te Rotterdam voor de provinciën Zuid-Hol land, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. hofberichten KONINKLIJK BEZOEK AAN BRUMMEN Naar wij vprnemen zal ook Prinses Juliana s. Woensdag de landbouwtentoonstelling het concours hippique te Brummen be zoeken. GENERAAL F. DE BAS Morgen hoopt de bekende Generaal F. d e Bas zijn 90sten verjaardag te vieren. 25 Aug. 1S5G werd hij toegelaten als cadet voor het wapen der cavallerie van de Kon. Militaire academie. 17 Juli 1SG4 volgde zijn benoeming tot eerste-luitenant bij den Gene ralen Staf. In 1870, toen de Fransch-Duitsche oorlog uitbrak, was hij bij het mobiele leger adju dant van den chef van don Generalen Staf Nadat hij als kapitein van den Generalen Staf nog verschillende belangrijke betrek kingen had bekleed, werd hij in 1878 be noemd tot leeraur aan de Hoogere Krijgs school, in 1885 bevorderd tot majoor, chef van den staf bij den inspecteur der cavale rie en enkele jaren later tot luitenant-kolo nel bij het 2e regiment huzaren. In 1890 gaf hij den stoot tot de oprichting van Krijgsgeschiedkundige afdeeling van d Generalen Staf, welke onder zijn leiding uitgegroeid tot een instituut, dat steeds in bloei en belangrijkheid toenam. Als directeur van het Krijgsgeschiedkun dig archief van den Generalen Staf heeft Generaal de Bas talrijke publicaties het licl doen zien. Zoo heeft hij pas nog belangrijke artikelen geschreven over de verwikkelingen met België, nu honderd jaar geleden. De oude Generaal verkreeg in den loop der jaren talrijke binnen- en buitenlandschi onderscheidingen. Berger in de raadszaal een toespraak hield, welke door den Prins werd beantwoord. Hierna werd een boottocht door de nieuwe haven gemaakt en gevaren langs de bestaan de laad- en losgelegenheid. De Prins knipte hierbij een draad de afsluiting van de haven door, waarmede de nieuwe haven officieel in gebruik was genomen. Na de rondvaart woonile de Prins het laatste ge deelte van de door het Oranjecomité georga niseerde wedstrijden bij. De burgerwacht, de vrijwillige landstorm, en het Akkermans- gilde met Valuas en zijn vrouw (Venlo's le gendarische poppen) maakten hierna hun opwachting bij den Prins, een en ander ge schiedde op het Arsenaalplein. Des avonds vonden groote feesten plaats in de stad, een lichtstoet bracht den Prins een ovatie. Da voornaamste straten en gebouwen waren ge ïllumineerd. patrimonium VERGADERING AFD. ZUID-HOLLAND De afdeeling Zuid-Holland van de vereeni ging „Patrimonium" zal Zaterdag 20 Sept. a.s. haar algemeene vergadering houden in he gebouw „De Eendracht", Goudsche Weg 130 te Rotterdam. Behalve de gewone punten zal de secre taris van het Verbond, de heer G. Baas, een rede houden met als onderwerp: „Beginnende van Jeruzalem". gedeputeerde staten van zuid-holland T UITBREIDINGSPLAN „BINCKKORST" In een openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland is gister behandeld het bezwaar van 3. Wilton te Voorburg te gen het op 12 Mei jl. door den gemeente raad van 's-Gravenhage vastgestelde uitbrei dingsplan „Binckhorst". De heer Van Boeijcn, lid van Ged. Sta ten, trad op als rapporteur en zette uiteen, welke de bezwaren van Wilton zijn. Dczo raken in de eerste plaats het plan in het algemeen, waardoor van appellant weide grond wordt afgenomen, die bij zijn model boerderij behooren In de tweede plaats is volgens Wilton te veel van het te onteige nen terrein voor openbare doeleinden be stemd. Hiertegenover is. het standpunt van B. en W. van Den Haag, dat de bijzondere be stemming van bepaalde gronden geen mo tief kan zijn om een noodzakelijke uitbrei ding der sta^ tegen te houden en dat slechts ongeveer twee-vijfden van het terrein voor openbare doeleinden wordt aangewezen. Namens appellant trad Mr. M. Oppen- h e i m e r op, die betoogde, dat de gemeente zich voor den aanleg van haar havens vol doende terrein kan verschaffen zonder die van den heer Wilton te gebruiken. Wanneer de haven zooveel mogelijk op eigen terrein werd aangelegd zou onteige ning niet noodig zijn. En Spr. heeft geen motief gehoord waarom dat niet zou lcun- Namens de gemeente 's-Gravenhage voer de de directeur van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting, Ir. P. Bakker Schut, het woord. Aangaande het eerste bezwaar, nl. dat het terrein niet meer als weiland hij de modelboerderij kan worden gebruikt, be toogde Spr., dat de normale uitbreiding van iedere stad steeds impliceert de opoffering van het agrarisch gebruik van gronden. Het plan heeft een bijzonder karakter; het bevat nagenoeg uitsluitend havens en daaromheen liggen de straten. Aan indus trieterrein bestaat groote behoefte, want dit is te 's-Gravenhage in het geheel niet meer beschikbaar. Er zijn in Den Haag bijna evenveel indus trie-arbeiders als in de industrie steden Delft en Leiden tezamen. De beschikbare grond voor industrieele doeleinden is totaal uitge geven. Het tweede door apellant aangevoerde be zwaar berust op een misverstand. Het is niet mogelijk een havencomplex te ontwer pen en rekening te houden met toevallige eigendomsgrenzen. Bovendien is het zwaar onjuist Van de ongeveer 51.000 M2. van den hoer Wilton wordt ongeveer 12.000 M2. voor straat, 10.000 M2. voor water en 29.800 M2. voor industrieterrein bestemd Dat is geen abnormale verhouding. Van de ongeveer 20.000 M2. eigendom van de ge meente, gelegen ten Zuiden van het eigen dom van den heer Wilton, wordt 5200 M2. straat, 2900 M2 water en 1950 M2. plant sqen, totaal dus 9000 M2„ terwijl 10 500 M2 als industrieterrein is aangewezen. Bijna de helft van het terrein is dus voor open bare doeleinden bestemd; de gemeentelijke grond is dus veel ongunstiger getroffen dan die van den heer Wilton. Alle voor het werk nnndige terreinen, be halve dat van den hoer Wilton, zijn in der minne aangekocht. De onteigening is door bezwaren van de gemeente Voorburg be langrijk opgehouden, het voornemen tot onteigening bestond dus reeds lang voor de vaststelling van het uitbreidingsplan Bij repliek merkte de Neer Rakker Schut nog on, dat. wanneer het terrein-Wilton niet onteigend werd, de haven met 'n bajonet- knik zou moeten worden aangelegd, het geen niet mogelijk is. diplomatie SPAANSCHE GEZANT. De Spaansche Gezant te 's-Gravenhage, Graaf de Pradére, is van verlof teruggekeerd en heeft de leiding van het Gezantschap weder op zich genomen. onaangenaam reisavontuur in italië HET ANTWOORD VAN DEN MINISTER. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelt in antwoord op desbetreffende vra gen van het Eerste-Kameriid Mendels me de, dat hij een onderzoek heeft doen in stellen naar hetgeen den heer Johan Schmidt en diens echtgcnoote op een reis Italië dezer dagen van de zijde der Staatspolitie aldaar hebben ondervonden. Gebleken is, dat de heer Schmidt aange houden en onder arrest gebleven is, omdat hij bij de Italiaansche politie gesignaleerd stond als Nederlandsch communist en ver moed werd, dat hij een bolsjewistisch agent was; voorts omdat hij op de lijsten der Italiaansche grenspolitie gesignaleerd stond als een persoon die aangehouden en aan pon onderzoek moest worden onderworpen Mevrouw Kamerman is, naar gebleken is, aangehouden en onder arrest gebleven, aan gezien zij reisde met een als communist gesignaleerd persoon en eveneens omdat op haar het vermoeden rustte dat zij een bolsjewieksch agente was. De heer Schmidt en mevr. Kamerman zijn tot de grens be geleid als ongewenschte vreemdelingen. Niet de reiskosten van dat geleide, maar wel de onderhoudskosten kwamen voor hun rekening. De Italiaansche regeering heeft voorts aan onzen gezant te Rome doen weten, dat de lange duur der aanhouding uitsluitend te wijten is geweest aan de noodzakelijkheid om inlichtingen in te winnen en het voor de vaststelling der feiten vereischt onder zoek te houden. De Nederlandsche consul te Livorno heefl gedurende de aanhouding van den heer Schmidt en mevr. Kamerman herhaalde lijk bij de politie te Livorno stappen ge daan ten gunste van beide personen. D<* quaestuur had echter steeds geantwoord, dat zij in afwachting was van nadere be richten. ziekenhuis ..bethesda" te vlissingen ONTHULLING VAN EEN GEDENKSTEEN Een groot aantal personen had zich Zater dagmiddag op het terrein van het in aan bouw zijnde Chr. ziekenhuis „Bethesda aan de Kerkhoflaan te Vlissingen verzameld, ter bijwoning van de plechtige inmetseling van een gedenksteen met de namen der schenkers van bedoeld ziekenhuis. Omstreeks drie uur ging de voorzitter der „Vereeniging tot Stichting en Instandhou ding van een Chr. Ziekenhuis „Bethesda".'* Ds. J. S. Hartjes, in gebed voor en hield daarna een rede over de groote toekomstige waarde van een Christelijk ziekenhuis. Na het zingen van Gez. 194 1 las de voorzitter de in te metselen woorden voor, in het doel der Vereeniging werd uit gedrukt, nl. de uitoefening van den dienst der C.hr. barmhartigheid op den grondslag in het Evangelie van Jezus Christus. De plaatsing van den gedenksteen ge schiedde door mevr. de weduwe Elisabeth Blum—Wiet, die met haar reeds overleden echtgenoot Johann Heinririi Rlnm de stich ting van dit gebouw financieel had moge lijk gemankt. Wat de houw van het ziekenhuis betreft, zij nog vermeld, dat het ontwerp is gele verd in overleg met den Rotterdamschen architect, den heer C Chr Damme. terwijl de heeren architecten A A Kulherg en G. Timmers, eveneens uit Rotterdam, voor het •stek zorg droegen. Aan heide Inatsten werd ook de uitvoe ring opgedragen. Mevr. do wed. Blumde Wiet metselde daarna bij de hoofdingang de mooie ge denksteen met het opschrift: „mevr. E. Blumde Wiet. 6 September 1930" in. den wenseh uitsprekend ..dat 's Heeren zegen op den houw van dit huis moge rusten". Ds Tï. A. Wiersingn wees daarna op .Te- is Christus als de Rarmhartige Hvige- priester met het oog op dit krankenhuis als plaats van lijden". 't Bestuur der Vereeniging is thans nis •olgt samengesteld: Ds .T, S. Harties, voor- itter; G. van de Putte, viee-voorzitter: Ph. TI. S'uyter, secretaris: A v. d. Snnde. pen- hingmeester: Ds. H. A Wiersfnga, mej. A. D v d. Snnde en de heer C. Chr Damme, allen leden, terwiil zuster C. A. Muller als directrice fungeert. nieuwe haven te venlo GISTER OFFICIEEL GEOPEND. Gister was het voor Venlo een belangrijke dag. De nieuwe Maashaven zou officieel in tegenwoordigheid van Z. K. II. Prin- ILn drik worden geopend. Om half drie 's middags heeft het Dage lijksch Bestuur van de gemeente ten stad- huize Z. E. den Minister van Waterstaat Mr. P. J Revmer ontvangen, voorts wa aanwezig de Commissaris flor Koningin de Provincie Limburg, Mr. E J. M Ra van Hfivell tot Westerflier, de leden van de Gedeputeerde Staten van Limburg, leden van de Provinciale Staten van Limburg, de burgemeester van Rotterdam, Mr. P. Dpw.g loever Fortuyn, de burgemeesters van Tegé len, Maashrce, Grubhenvorst, Srccn Velden, voorts van Mfinchen-GIndhach en eenige na hurige Duitsche plaatsjes, ton slotte merk ten wij nog op het Eerste Kamerlid Mr. Ilaff mans, ir. Konings, hoofdingenieur-directeui van den Rijkswaterstaat te Maastricht. Jhr F,lias voor de Directie van de Nederlands. Spoorwegen, den oud-minister ir. Rnngaert- en van IJselstein, plaatselijke autoriteiten zoowel wereldlijke als geestelijke enz. enz. Aan de trap vnn het stadhuis ontvingen R cn W. van Venlo Z K. H. Prins Hendrik waarna de burgemeester van Venlo Mr. B Luchtvaart INTERN. LUCHTVAARTCONFERENTIE. Gister, vandaag en morgen wordt te Pen Hqag de 31e Internationale Luchtvaartconfe rentie gehouden, waaraan wordt deelgeno men door vertegenwoordigers van Rolg'ë, Duitschland: Frankrijk. Groot Rritannié. Ne derland. het Saargebicd, Tsjecho Slowakije en Zwitserland. De Nederlandsche vertegenwoordiging be staat uit de heeren F, Th. de Veer. directeur van den luchtvaartdienst, prof. F., van Ever- dingen en dr H C. Cannegieter onderschei denlijk hoofddirecteur en adjunrt-direrteur van het Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Rilt. H Ch F van Ede van der Pais, S. T. Hof. insperteur hij den luchtvaartdienst, C. J Telis. ndi.-referendaris der PTT. gede tacheerd bij den luchtvaartdienst en Mr. J. As. HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. De directeur van de K T. M had gisteren- ochtend een onderhoud met den Rijkshemid- delaar, mr. dr S rle Vries Crn Zij verstrekte daarbij omtrent het bestaande conflict de ge vraagde inlichtingen. DE NIEUWE IMPERIEELE LUCHTROUTE. Londen—Kaapstad. Een vloot vnn nieuwe en post- vliegluigen. grooter dan ocnigT(r nu toe ge bouwd vliegtuig, wordt gebouwd voor .1* nieuwe Rritsche imperieele lucht route vnn 8000 mijl, die in hot begin van het volgend jaar znl wonten geopend. Do dienst znl worden onderbouwen rn vier gedeelten. Een Hnndleypngc lupiter vlieg tuig voor 10 personen znl vliegen van Lon den over Europa nnnr de Middellnndscho Zee. De I - en de post zullen dan overgaan in vier nmtorige vlieghooten voor het gedeelte over zee naar Egvpte Speciaal geheel van metaal vervaardigde vlieghooten zullen dan langs de Nijl naar de groo'e meren vliegen waarbij de Afriknnnsrh-» waterwegen als natuurlijke vlirchavcn* worden gebruikt Van Ontraal-Afrika naar Kaapstad zullen drie-motorlgo Armstrong- Siddeley landvli :.!m en worden g'-hniikt. De vlucht van Londen naar Kaapstad rel ongeveer 9 dagen duren. Het tarief tal 125 pond sterling bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1