Jiieaurf geii&rtft (JTourattt Dageliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken t 0.25 ïBONNEMENTl per kwartaal 3^5 Beschikklngskosten 10.15) >er week Voor het Buitenland bij Weke- lijkscbe zending .8^ git dagelijksche zending .?•- Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 No 3136 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1930 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HET CONGRES EN DE POLITIEK De salarismeeting der roomsoh-kath.on derwijzers had, men zou haast zeggen, in de (eerste plaats, een politieke kant Immers, de politieke personen uit room- schen kring verdrongen elkaar bijna om toch maar blijk van belangstelling en in stemming te geven. Alleen moet daarbij direct de kantteeke- nirig worden gemaakt, dat er geen off*, c i e e 1 e vertegenwoordiging was. Noch de R.-K. Staatspartij, noch de Kamerclub had iemand afgevaardigd om een bemoedigend woord te spreken. De roomsche Kamerleden kwamen er meer als vrije burgers, die toe vallig ook Kamerlid zijn; en hoe straks hun houding in die kwaliteit zal zijn, wórdt la ter uitgemaakt. Blijkbaar is dit niet voldoende tot het roode dagblad Voorwaarts en het libe rale Vaderland doorgedrongen, want het eerste blad schrijft: „Misschien is Jonkheer De Geer, die ook voor het volk werkt, maar op een andere manier dan Jonkheer Ruys de Beeren- brouck, tot de overtuiging gekomen, dut hij een paar millioen moet offeren aan hei onderwijzerscorps, al heeft hij dan de plooien in hiin bezoldiging al gladgestre ken. Misschien mocht de meeting worden gehouden, opdat straks, als de troonrede komt, en de begrooting, de dank van de. miniraum-liiders des te grooter .zal zijn". En de politieke hoofdredacteur van het Vaderland acht een nog sluweren toe leg mogelijk, n.l.: „dat dit congres niet zonder goedvinden van de Roomsch-Katholieke Kamerfractie is gehouden, die op deze wijze De Geer, die nu juist niet tot hen behoort, die een eens ingenomen standpunt gemakkelijk prijs geven, murw wil maken". Hoezeer dit met de werkelijkheid in strijd is, bleek voldoende uit het persverslag van hét congres, want de voorzitter zei reeds in zijn openingswoord, ,(dat afgevaardigden van de ondenvijzérs-organisaties een onder houd hebben gehad met de Katholieke Ka merfractie en dat dit onderhoud was „een groote desillusie"". Dat is duidelijk. Doch ook juist daardoor komt de politieke beteekenis van het con gres in nog 'zonderlinger licht te staan. En het wekt eigènlijk verbazing, dat politici, die voor zich zelf nog op een toekomst he pen, op de "wijze, als. zij deden, aan het congres deelnamen. Hun fouten zijn velerlei. Het zou niet de eerste maal zijn, dal roomsch-katholieke Kamerleden hun belof ten aan onderwijzers gedaan, moesten bre ken, om de doodeenvoudige reden, dat ze niet te vervullen waren. En dan bleven tele grammen: „Wij rekenen op U", ook met be taald antwoord toch onbeantwoord. Waarom spaart men zich zelf dat échec niet? Het onderhoud met de Kamerfractie was een groote desillusie; dat wil dus zeggen, dat de óvergroote meerderheid der fractie de opinie van den zoogenaamden democra tischen; vleugel niet deelt. Wat kan mén dus bereiken? Dit, dat eeni- ge roómsciië Kamerleden met de rood-1, hel-roqde; rose-roode fracties vóór een motie, welke de houding der Regeering veroor deelt, kunnen stemmen; doch dat er verder niets gebeurt. En, 'wanneer zoo iets van te voren vast staat, dan treft een vrijbuiterige groep - terecht of ten onrechte allicht het begrij pclijko verwijt, dat men een afwijkende stem durft uit te brengen, omdat men wel weet, dat die stem geen practisch effect sor teert. Alleen, als een deel der Roomsche fractio dien- weg opgaat en zoo zij het zonder resultaat '-1- de samenwerking met rood be vorclerf, Clan schaadt dat ongetwijfeld nan de rechtschc samenwerking, op welke tóch feitelijk de regeering steunt. Immers, het is een andere, kardinale fout. dat de roomsche politici, ten congresse aan wezig, het constitutioneele misverstand on derstreepteri, alsof men actie zou kruinen voeren tegen den .minister van financiën, zonder het gcheele ministerie en inzondcr heid den roomschcn premier te treffen Hoe komt men toch aan dat waandenk beeld? Dat politieke tegenstanders met dc zen krommen sabel naar het kabinet slaan, is begrijpelijk. Wie tweedracht wil znaien, versmaadt ook het ezelskinnebakken njet Maar het is dwars om in ernst te veron derstellen, dat men den minister van finan ciën zou kunnen treffen en overigpns het kabinet ongemoeid laten. Trouwens, het is in duidelijke, door iedereen te begrijpen woor den gezegd, dat het financieele program van minister De Geer de instemming van het gcheele kabinet heeft Waarvoor dienen dan toch al de dreige mentr-n, welke ten slotte niets om 't lijf hei- ben, geen verandering in den toestand hren gen én sleqhts kunnen dienen om de spre kers, die met de stroopkwast loopen, in gun stig daglicht te stellen. De onderwijzers kunnen naar hartelust demónstreeren'en hun verlangens op allerlei manier kraoht bijzetten; de pers kan die actie als .zij het. recht acht steunen dotpr'publicatie en argumentatie; doch een Kartferlid, dat zijn verantwoordelijkheid kent, moet uiterst voorzichtig zijn en vooral niet gaan 'dreigen, als hij toch geen vuis! kan, maken.' Hij schaadt daardoor niet al leen zijn eigen prestige, maar ook de belan- m-van hen, voor wie. hij staal te pleiten Wii herhalen van oor.h el te zijn, dat er inelk geval voor enkele categorieën van onderwijzers wel iets gedaan behoort te worden; doch de. manier, waarop meermalen actie gevoerd wordt, beschadigt naar onza meening de goedé verhoudingen. Overigens maken wij de woorden van de Maasbode gaarne tot de onze: „Niemand zal de verhooging van de sala rissen aan het rijkspersoneel misgunnen, als hét algemeen belang zulk een verhooging toelaat. Dit is een zaak. waarover de wetge ver.— Regeering en Kamer in eer en ge weten. moet besiissen. En het is billijk, dat zij het vertrouwen hebben van degenen, die hen afvaardigden en geen marschroutes voorgeschreven krijgen". BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ARBEIDSINSPECTIE. Bij Kon. besluit is de adjunct-inspecteur .an den Arbeid ir. J. M. Kcrkmeyer te Utrecht met 1 Nov. 1930 toegevoegd aan den dirëcteiir-gcrteraal van den Arbeid, ter staridplaats 's-Gravcnhage. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar, toegevoegd aan mej. J. F. Beumer te 's-Gra- venhage, inspectrice van het Nijverheids onderwijs: mej. H. M. de Haas, te Amster dam. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar in de Rijks H. B. S. te Wageningen W. Kramer, thans leeraar aan het Christelijk lyceum te Almelo. LANDBOUWONDERWIJS. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw zijn, voor het tijdvak van 1 Sept. 1930. tot 1 Sept. 1931 wederom benoemd tot leeraar aan de Rijks- züivelschool te Bolsward M. ten Cate, E. Statema en- W. Ylietstra, allen aldaar; Z. J. v. d. Bout en J. L. Dijkhuis, beiden te Sneek; A. de Haas en L. L. van Keyzer Swaard, bei den te Leeuwarden en S. Siersema te Har- lingen. VOOGDIJRAAD GRONINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Groningen J. H. Breiu- raers, inspecteur der registratie en domeinen aldaar. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Sep tember, op zijn verzoek eervol uit den mili lairen dienst ontslagen de luit-kolonel J. A. Pet, commandant van het 5e reg. infanterie; is benoemd tot luit-kolonel, commandant •an het 5e reg. infanterie, majoor H. Heet jans van het 22e reg. infanterie. AANBESTEDING. Vanwege den Rijksgebouwendienst is gis teren aanbesteed het bouwen van een land- bouw-scheikundig laboratorium voor de Landbouw Hoogeschool te Wageningen. agste inschrijvers waren ue heoren G. J. Kleinrensink en Chr. Beekhof te Wage ningen voor f 73.900. CONSULAATWEZEN. De waarneming van het Consulaat der Ne derlanden te Bouchir (Perzië) is opgedragen aan den heer G. Cassin, aan wien in de Fransche taal geschreven moet worden. STAATSBLADEN. Gisteren zijn o. m. aangekondigd de Staats bladen: No. 311. Wet van den 3lsten Tuli 1930, tot nadere bevordering van het ondemouden ,an Lichtdiensten tusschen Nederland tener ^ilils en Nederlandsch-Indië en het buiten land anderzijds door de Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij voor Nederland en Ko loniën. No. 357. Besluit van den 7den Augustus '.930, tot vaststelling van den algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld is in de artikelen 19 en 20 van de wet van den loden Juli 1929 (Staatsblad no. 388), houdende her z.icning van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten en wijzi ging van eenige bepalingen der Provinciale et en der Gemeentewet. HOFBERICHTEN MAALTIJD TEN HOVE. Aan den disch van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zaten ten Paleize het I.oo gisteravond aan Z Fxc Jhr. V. F,. A. Boreel, Opper-Hofmaarschalk van H. M. de Koningin en mevrouw Borepl Jhr. Dr. J. Loudon, Harer Majesteits Gezant tc Parijs en mevrouw Loudon; Luitenant Kolonel Jhr. Storm van 's-Gravesande. ad judant van H. M. de Koningin en mevrouw Storm van 's-Gravesande; Majoor Jhr. W. d> Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Koningin en mevrouw de Jonge van Elle meet. DE VERJAARDAG DER KONINGIN EN DE BAKKERS De Min. van Arbeid heeft vergund, dat in erband met dc viering \an den verjaardag van H.'M. de Koningin in broodbakkerijen op Maandag 1 September om 3 uur des voor middags-niet den bakkorsarbeid zal worden NEDERLAND IN DEN VREEMDE VOORDRACHTEN TE PRAAG. Op initiatief der verecniging „Nederland n den Vreemde" zal de heer J. ter Haar Jr., id van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, lid van den Gemeenteraad en oud-wet houder van Amsterdam, op Zaterdag 20 Sep tember a.s. voor dc Kamer van Koophandel te Praag een voordracht houden over: „De ris. van Amsterdam, Zee- cn Luchtha ven", en op Maandag 22 September a.s. zal de heer Mr. Dr. W. A. Westerman, referen daris, chef der afdeeling kabinctzaken ter gemeentesecretarie te 's-Gravenhage, vooï dezelfde Kamer van Koophandel te Praag voordracht houden over: „De Economi sche Beteekenis van Nederlandsch-Indie'. rbij de roljirent „Nederlandsch-Indië ir. Vogelvlucht", eigendom der vereeniging, zal worden vertoond. Beide voordrachten zijn georganiseerd iu overleg met den gezant van Tsjecho-Slowa- kïje te 's-Gravcnhage en met den Nederland- schen gezant te Praag. PERMANENTE HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE Het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag, heeft in de vacature ontstaan door 't aftreden van Charles Evans Hughes benoemd lol plaatsvervangend lid van de Kamer voor de korte procedure Sir Cecil Hurst (Groot Brittannië) en tot lid van de Bijzondere Kamer voor Arbeidsge schillen Fromageot (Frankrijk). Verder heeft het Hof aangewezen als zijn vertegen woordiger in de 11e zitting van de Assem- bleé van den Volkenbond, den griffier van het Hof Hammerskjöld. De Vrije Stad Danzig. Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft gistermiddag in een openbare zitting zijn advies gegeven inzake de aan bet Ilof voorgelegde vraag of het juridisch statuut van de Vrije Stad Danzig, die stad toelgat lid te worden van de Internationale Arbeidsorganisatie. liet Hof is met 6—4 stem nen van oordeel dat het juridisch statuut an de Vrije Stad Danzig haar niet veroor looft lid te worden van de Internationale Ar beidsorganisatie. 13e KLOMPENBEURS TE EPE HEDEN GEOPEND Hedenmorgen heeft de burgemeester te Epe de 13e Klompcnbeurs geopend. Er zijn inzendingen uit alle deelen van ons land. Ook zijn er inzendingen van machines klompenfabrikatie. Voor 't eerst werden dit jaar groote partijen klompen op monster verkocht EEN NIEUWE AUTOKAART VAN NEDERLAND In de kringen der Ned^rlandsche automo bilisten eveneens onder de buitenlanders, die ons land per auto bezoeken, werd sinds geruimen tijd de beuoefte gevoeld aan nieuwe, duidelijke kaart van Nederland deze weggebruikers, met aanduiding va vele wijzigingen op wegengebied, welke den laatsten tijd zich hadden voorgedaan. Het omvangrijke en kostbare werk, aan een zoodanige uitgave verbonden, is thans ondernomen door den A.N.W.B Toeristen bond voor Nederland, welke de tienduizen den automobilisten, die lid zijn van dezen bond, verblijd heeft met een kaart, schaal 1 200.000, in drie bladen. Daarvan wor It than6 blad I toegezonden, dat Midden- Nederland omvat, in het noorden begrensd door de lijn Schoorl— Enkhuizen—Meppel- Coevorden, in het Zuiden door de lijn Brielle Tiel—Nijmegen, terwijl de kop von Noord- Holland afzonderlijk in een der hoeken is aangebracht. t is nu een kaart, welke volkomen vol doet aan de verlangens van den automobi list, omdat hij zoo buitengewoon duidelijk en overzichtelijk is. Ieder, die deze kaart bestudeert en gebruikt zal moeten erkennen, hoe systematisch bij dc samenstelling is te werk gegaan en dat zij getuigt van den ont zeglijken arbeid, welken de A.N.W.B. in den loop der jaren heeft verricht. De kaart is uitgevoerd in vijf kleuren: di van Bondswegwijzers voorziene wegen zij 1 rood gekleurd, evenals de routes door steden en dorpen. De overige wegen, welke voor den automobilist van b-teekenis zijn, zijn in ge; kleur aangeduid; de Ian 1 vegen, die van geen belang zijn voor hef interlocale ver keer, zijn met een dubbele lijn geteekend. maar niét van een afzonderlijke kleur voor zien. Langs de hoofdverbindingen zijn de kilo meterafstanden aangegeven. Rijwielpaden komen er niet op voor. om dat uitmaal 6peciaal met de belangen van den auto toerist rekening is gehouden. Voor hem moet een kaart alleen datgene bevat ten. wat noodig is om zich vlug en zonder weifeling te kunnen or ênteeren. Evenals de rijwielpadkaarten van Bond ie deze nutokanrt zoo gevouwen, dat ze gemakkelijk tijdens den rit is te raad plegen F.en bijzonderheid van deautokaart is nog dat de verkloringcn in het Nederland. Fransch, Duitsch en F.ncelech zijn gedrukt Deze niet-dure en toch uitstekende we genkaart (prijs 1.25) zal ongetwijfeld ecD groote afname vinden. HET MONUMENT TE DIXMUYDEN IDVEB-CNTieitl Van 1 to. 6 reeels blke regel meer „fcHVs Inga. Aededef linger, van 1—5 regels Elke regeJ meer .848 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan ^iet bureau wordt berekendIUI 10e Jaargang De heer J. J. G. E. Rückert (Decentralisa tie) dient een amendement in, hetwelk be oogt de helft van het bedrag van 5 ton noodig voor de reparatie van de „Zeven Provinciën" ten laste van de Nedcrlandscho begrooting ie brengen. De heer C C. van Helsdingen (C.S.P.) beschouwt het bedrag van 3 ton voor de reparatie van de „Sumatra" als een mee valler. Spreker vraagt hoelang de „Zeven Provinciën" door de herstelling nog bruik baar zal blijven. Indien het schip binnen 3 jaar opgevaren zal zijn, acht hij een uit gave van 5 ton niet verantwoord. Onder geweldige belangstelling werd te Dixmuyden het grootsche monument ingewijd, dat de Vlamingen opgericht hebben ter herdenking der Vlaamsche soldaten, die in den wereldoorlog zijn gevallen. BURGEMEESTER PATIJN NEEMT ONTSLAG NA 12 JAREN DIENST. Naar met de meeste stelligheid kan wor den medegedeeld, 'heeft thans de burge meester van 's Gravenhage, Mr. J. A. N. Patijn, wiens ambtsperiode op 30 Septem ber a.s., na een 12-jarig burgemeesterschap 'mdigt, verzocht niet meer voor herbenoe ming in aanmerking te worden gebracht. A. BRUINS SLOT t Hedennacht half 4 is in het Ziekenhuis „Eurtokia" te Rotterdam overleden de heer A1 b e r 111 s Bruins Slot, Burgemeester ■au' Srnallingerland (Drachten). De heer Bruins Slot bereikte den leeftijd van 65 jaar. Hij behoorde tot de Antirevo lutionaire Partij. INVOER VAN AARDAPPELEN IN ARGENTINIË Verboden tot 31 December 1930 De Directie van den Landbouw deelt me de, telegrafisch bericht te hebben ontvangen van Hr. Ms. gezant te Buenos Aires, dat de invoer van aardappelen in Argentinië verboden is verklaard tot 31 December DE VELSERBRUG Naar wy vernemen heeft de Velzerbrug, die naar men weet een week geleden door het Grieksche s.s. „Amazon" was aange- q, gistermorgen proef gedraaid. De aanwezige autoriteiten der Nederlandsehe Spoorwegen waren over het resultaat dezer proefneming, welke vandaag officieel zou worden herhaald, zeer tevreden. Zooals de toestand thans is, wordt de brug morgeD voor het treinverkeer open gesteld. Uit Oost-Indië DE LEIDERS VAN DE P.N.I. VOOR DEN LANDRAAD BANDOENG, 25 Augustus (Aneta). De Landraad hervatte heden do P.N.I.-zaak in 5e zitting. Beklaagde, ir. Soekarno, verklaart, dat de P.NI. zich o.m. de bevordering van het vak verenigingsleven ten doel stelde. De com missie voor de cursussen was met dit werk belast. De bedoeling wns om op de leiders- cursussen speciale vakbnnd-leiders te kwee ken. Naderhand is deze materie echter ge heel overgedragen aan do P.P.K.I., welke zoowel coöperatieve als non-cooperatieve partijen bevat, ergo zou de vakhond niet op non-coöperatieven grondslag zijn gelegd. De voorzitter vraagt beklaagde daarop om verduidelijking van zijn denkbeeld over massa-aetie. Beklaagde zegt, dat de actie tweeledig is. Zij bevat eerstens de inwendige organisatie door de P.N I zelf en tweedens het bewer ken van de publieke opinie. De voorzitter: Wie oefent momenteel de mocht uit over Nod.-Indië? 3eklaagde: Er zijn verschillende soorten van macht. Primo dc macht van het staats gezag en daarnaast de macht van het im perialisme. De voorzitter: Gaat die macht van Holland uit? Beklaagde: De staatsmacht wel. de Impe rialistische macht niet. aangezien de laatste gebruikelijk wordt gprtrngen door Nederlan ders. Amerikanen, Engelschen. Japanners, etc. De voorzitter: Waren de commissies der P.NI onk mnchfsuitingen? Beklaagde; De commissies zelf niet, wel haar scheppingen Beklaagde vestigt alsdan de verklaring door hem tijdens het vooronderzoek afge legd, dat de bedoeling was de poliklinieken onder centraal gezag te brengen. De voorzitter: Zijt gij dan ontevreden over de maatregelen der huidige regeering? Beklaagde: Integendeel! De scheppingen onzer nationalistische werkzaamheden gaven echter aan de Indonesische bevolking de in- tellectueele verheffing welke zij broodnoodig heeft, alsmede de scholing voor ons a.s. nationalistisch leven. Ons systeem van „self- help" is voornamelijk voor ons van paeda- gogische waarde. De voorzitter leidt vervolgens het verhoor over den term „doelbewuste massa-actie". Beklaagde zet uiteen, dat de actie doel bewust moet zijn, opdat zij niet zal zijn als een wilde stroom. Beklaagde zet alsdan uiteen, dat met daad werkelijke actie werd bedoeld uitvoering te geven aan bepaalde punten van het werk program, omvattende de vrijheid van de drukpers en de vakactie waarvoor tovoren door de P. N. I. nog geen daadwerkelijke actie was gevoerd. De phase der ideologie was reeds tot stand gebracht, de phase der propaganda evenzeer. Thans brak de 3de phase aan, dre der constructieve vcrwezen- lij'king, gemakshalve daadwerkelijke actie genoemd. Beklaagde is van meening, dat ook van de zijde der Imperialisten concessies moeten komen, bijvoorbeeld in den vorm van loons- verhoogingen, als gevolg van vak-actie. De voorzitter leest vervolgens een beschou wing voor uit een cahier van zekeren Soe- tardjo leerling van bekl 's cursus over massa organisatie en daadwerkelijke actie. Beklaagde meent, dat het voorgelezene een eigen ontboezeming is van den bezitter van het cahier. Beklaagde heeft zelf wel eens over dit onderwerp op een vergadering ge sproken, daarbij de S.D.A.P. als voorbeeld nemend. Hij heeft gezegd dat de P. N I. moest aan het kepala (hoofd) staan der nationalistische legers. De voorzitter wijst er o.m. op, dat door Soetardjo in diens cahier de putsch wordt veroordeeld, doch daartegenover in levenden zin de revolutie in den zin van een op stand is gesteld. Beklaagde is van meening, dat schrijver de quaestie wel goed begrepen, doch ver keerd uitgedrukt heeft Na de pauze leidt de voorzitter het ver hoor over de vak-actie. Beklaagde verklaart dat het doel daarvan de usantieele verbetering van het lot van den arbeider was. Gelijk echter reeds wen! gezegd is zulks overgedragen aan de P.P.K I. De voorzitter: Welke groepen van arbei ders zijn door toedoen van de P.N.I. aldus georganiseerd? Beklaagde: Alleen de chauffeurs te Ban doeng door mr. Iskaq. De kwestie betref fende het samenbrengen der andere arbei ders is nog niet besproken. De voorzitter: Ook niet der arbeiders in de Gouvernementsdiensten? Beklaagde: Ook niet! Mr. Sartono zet daarop de verhouding tus schen P.N.I. en P.P.K.I uiteen. Het doel der P.P.K.I. aldus de verdediger is een heidsactie van de aangesloten vereenigin- gen ter bereiking eener hetere organisatie. De P.P.K.I. zou commissies Instellen ter samenstelling van een leidraad voor de di verse ontwerpen van algemeen belang, die derhalve niet hehooren tot de tank van een der aangesloten vereenigingen afzonderlijk Het verhoor loop vervolgens weer OV' cursusvergaderingen. Beklaagde deelt o.m. mede, dat de P.N.I. géén connecties onderhoudt met Jeugd- pnkvinders-organisnties. Deze materie valt geheel huiten haar program. De voorzitter wijst er op. dat het lid der P.NI. Mr. Soennrio. hliikens een artikel in Indonesia Merdikn wel bemoeienis heeft met een padvindersorgnnlsatie. Beklaagde verklaart daarop, dat dit particuliere liefhebberij is van Mr. Soennrio. De zitting wordt daarop verdaagd. BATAVIA. 25 Aug. (Aneta.) De Volk* raad ging heden over tot de behandeling van de begrootingsafdccling Marine in d«n 2den termijn. De heer H. J. de Dreu (I.S.D.P) ls van meening, dat de voorgestelde kruiser niet voldoende gevechtswaarde bezit. Spreker wijst op den brand aan boord van H. M.'s kruiser „Sumatra", welke de kwetsbaarheid bewijst De heer Soeroso schrijft het verloop onder het Inheemsche personeel toe aan onvr.l doende bezoldiging. De heer H C Kerkkamp (N I.V.B) dient een motie In betreffende g^zinstoclngn ten behoeve van Eurnpee«Hi n.-irinepr-r-on dat het gezin in Nederland uioet acliierla- Land- en Tuinbouw. BESTRIJDING DER RUNDER- TUBERCULOSE. In Friesland zijn thans meer dan 70 ver eenigingen aangesloten bij den bestrijdings dienst van rundertuberculose. In het geheel zijn onderzocht 3200 bedrij ven met 82.000 stuks vee. Daaronder werden gevonden 132 open lijders, di. 1 op 620 on derzochte dieren. Vele moeilijkheden kunnen zich voordoen in den veehandel, naarmate daarbij garantie gevraagd en gegeven wordt voor tb.c-vrij of wel voor reactie-vrij. twee verschillende zaken, die elkaar volstrekt niet dekken. Vooral de zgn. oogreactie kan bij verkochte en over zekeren afstand vervoerde dieren moeilijkheden opleveren. Meer betrouwbaar 1 dat geval de onderhuidsche inspui ting. HET MAAIEN VAN KOREN. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Nu het koren door regen en storm tegen den grond ligt is het maaien zeer moeilijk, waarom men er een middel op gevonden heeft, om dit te vergemakkelijken. De maaimachina licht het koren namelijk op. ALG. NED. ZUTVELBOND. Blijkens het verslag van den Alg. Ned. Zuivelbond bedroeg het aantal aangesloten fabrieken op 1 Januari 1.1. 433 en de ver werkte melk in het vorig jaar 2 200.784574 K G., een stijging sedert 192S van 5 pCL De hoeveelheid verwerkte melk per fabriek over alle Bonden bedroeg in 1929 gemiddeld 5.1 millioen K.G. In 192S was dit 4.8 millioen KG. De geldelijke omzet van de Centrale Aan koop was in 1929 vrij belangrijk hooger dan in 1928. In 1928 bedroeg deze f 1.323.712 tn 1929 f 1.503.917, een toeneming, welke ten dcele gevolg is van de hooge kolenprijzen. DE LANDBOUWFEESTEN TE ARNHEM RIJ-demonstratles De commissie voor de fokpaardendeman» stratie op Woensdag a.s. deelt over het pro gramma het volgende mede: Het voorbrengen van fokpaarden aan de hand zal plaats hebben van 2 tot 8 nur en wel van het eerste half uur van tuigpa&rden, waarvoor zijn uitgezocht 34 meniën en twee hengsten en het tweede half uur van trek paarden, waarvoor zijn uitgezocht 30 meniën en 4 hengsten. Dit zijn de beste fokdieren, die in de provincie aanwezig zijn. Hierop volgen de rijdemonstraties, tw. 1- Eenspannentuigpaarden; 2. Eenspannen trek paard en; 3. Tweespannentuigpaarden; 4- Twee spannentrekpaarden. Hiervoor is een groote deelname verzekerd. Hoogstwaarschijnlijk zul len nog de twee beroemde tuigpaardenheng» sten Domburg en Dadonus worden voorgere den. Gemengd Nieuws. ten. ONWEL GEWORDEN IN ZIJN AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN De 39-jarige G. J. Butters, uit Smeermaas geboren te Utrecht, is Zaterdneavond op den Brusselschenweg te Maastricht met zijn auto tegen een boom gereden. Zwaar ge wond en in bewusteloozen toestand is B. naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. Vanmorgen was het bewustzijn nog niet weergekeerd. Men acht herstel uitgesloten De auto is totaal vernield. B. die gehuwd is en vader van vier kin deren. keerde terug van een controle-reis (hij is controleur van een ziekte-verzeke ringsmaatschappij) is vermoedelijk onwel geworden en daardoor het stuur kwijt ge ronkt met bovengemeld noodlottig crevolg Met zeer veel moeite kon men hem uit de totaal vernielde personen-auto bevrijden TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND Er brak brand uit in de boerderijen van Th. Koks en van Miert in de Valkenierslnan onder Ginneken. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon het vuur niet stuiten. Beide boer derijen brandden geheel af. Het huisraad en vee werden gered. ONBEWAAKTE OVERWEG Te Uithoorn werd aan den overweg da heer F.ikelenhoom garagehouder aldaar aan gereden door eer losse locomotief, welk ongeval goed afliep. E bekwam eenlga lichte verwondingen, waarvoor doktershulp noodzakelijk bleek. De auto werd vernield INBREKERS TE TTLBURG Inbrekers, blijkbaar derelfd#.die'al ge ruimen tijd Tilburg en nigevlng onveilig maken, hebben in de Prof Donders«traat het tijdelijk onbewoonde huis vnn de familie Van der V. doorzocht, echter zonder veel buit te kunnen behalen. De politie zoekt de ze bandieten nog steeds, zonder resultaat. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN Toen de dochter van d«-n landbouwer ran der Horst te Genderen Maandagmorgen In de welde kwam om de koejrn te melken, werd het meisje onverwachte door een koa aangevallen die haar op de horens nam en eenige meters wegslingerde, wat tot drie- maal toe werd herhaald. Eenige arbeiders kwamen hot meisje te hulp, dat er zonder wonden al lean met gescheurde kleeren «r al was gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1