jUeaurr Utsdjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. Leger en Vloot. Gemengd Nieuws. ASONHEHBNSi Per kwartaal ƒ3.23 (Beschlkklngskosten f 0.15) >er week f 0.25 Voor het Buitenland bij Wcke- lijksche tending 6. 3iJ dagelijksche tending Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar No 3134 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1930 ADVCBlENTIENi Van 1 tot 5 regelsM-17V5 Like regel meer %0-22V4 Inges. iededeclinEei. w. van 1—5 regels „2J0 Elke regel meer .0.15 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau 1 wordt berekend ƒ0.10 10e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER bladen DE ONBEHOORLIJKF PUBLICATIE HET CONFLICT TUSSCHEN GEBRUIK EN PLICHT. In de roode pers doet de heer W. Drop een o.L niet geslaagde poging om de critiek te weerleggen, welke naar aanleiding zijn onbehoorlijke publicatie is verschenen. Hij richt zich daarbij speciaal tegen blad, omdat wij, zooals hij zegt, het meest positief in onze afkeuring zijn geweest, enkele andere bladen van gelijke geesti richting zich daarbij aansloten. Hoewel de verdediging tot een uitvoerig wederwoord uitlokt, bepalen we ons liever bij de hoofdzaak, al moeten we bij een paar opmerkingen een korte kantteekening maken. „Mijn daad, aldus de heer Drop, wordt als „onbehoorlijk" gekwalificeerd. En dat is het zal mij tot troost strekken toch eigenlijk wel een heel zachte samenvatting voor „wie een tekort aan fatsoen heeft". Ik heb de wet der tra ditie geschonden, het in mij gestelde vertrouwen beschaamd." Hieraan schijnt de schrijver zich dus ge- stooten te hebben. Daarom merken we op, dat wij geen sterkere kwalificatie als „onbe hoorlijk" noodig. hebben, omdat we niet van overdrijving houden; en sprekend van „een tekort aan fatsoen", bezigden we juist deze uitdrukking, omdat we den heer Drop ken nen als iemand, die goede vormen op prijs stelt en het dus zoo jammer vonden, dat juist hij zich niet hield aan het ment air fatsoen, want dat was natuur lijk bedoeld. Het viel ons nu andermaal tegen, dat het slot van het rustige betoog deze hate lijkheid hangt: „Wil de pers van christelijken huize hitsen tot een reprimande en een dis kwalificatie, dan moet zij dat weten. Ook in dit opzicht geldt voor ons, dat slechts de waarheid ons yrij maken zal." Van hitsen is bij ons geen sprake; al zullen we het toejuichen, wanneer de onbe hoorlijke daad ook in het parlement gedis kwalificeerd wordt, We komen op tegen de uitspraak, dat wij ons, „onwillekeurig of opzettelijk ver gisten, toen we schreven, dat de Maastricht- sche stukken als vertrouwelijk waren neer gelegd." Die veronderstelling van ons opzette lijk te vergissen, hindert ons. Wij zijn ons niet bewust ons daaraan ooit schuldig te hebben gemaakt. Wat er precies op de stukken stond, weten wij natuurlijk niet. Wc hebben zo niet gezien. „Geheim" waren ze niet Doch, ze waren alleen ter griffie neergelegd, ter inzage van de leden der Tweede Kamer. Dat beslist Daardoor kregen de stukken ongetwijfeld een (vertrouwelijk karak ter; al sluit het meteen in, dat de Kamer leden in 't debat wel gebruik mogen maken van de door lezing opgedane kennis. Trouwens, de heer Drop zelf geeft toe, dat hij iets onbehoorlijks deed; iets, dat volgens den kenner van de parlementaire traditie bij uitnemendheid, den heer J. G. Pippel, administrateur der Tweede Kamer nadruk kelijk ongeoorloofd wordt genoemd: „Publicatie van ter griffie neergelegde stukken door de leden is niet geoorloofd";, zoo schreef de heer Pippel in zijn boek over het Reglement van Orde. En de heer Drop stemt daarmee feitelijk in met deze woorden: toen ik persoonlijk allesbehalve in omstandigheden om het strijdgewoel te zoeken op verzoek van mijn politieke vrienden en omdat ik toch weer het werk moest de rapporten ging lezen. Zoo verklaart de heer Drop, hoe hij tot publicatie, kwam, doch daarmee is het feit niet gerechtvaardigd. Het wordt dit ook niet, door de herhaalde mededeeling, dat zijn politieke vrienden hem verzochten tot publicatie over te gaan, en de zaak wordt verergerd door de opmer king: En dat dit gebeurde met instemming van de leiding van onze arbeidersbew ging maakt natuurlijk, dat het etiket van moreele minderwaardigheid niet alleen op mij, maar ook op onze partij kan worden gedrukt. Dit wil zeggen, dat de heer Drop aan bui tenstaanders, de leiders der roode arbeiders beweging overlaat om te beslissen, hoe hij zijn taak als kamerlid zal vervullen met betrekking tot vertrouwelijke mededeelin- gen. Dat is heel erg. En toont, dat hij zepr ver uitgleed. De door hemzelf omschreven waarheid maakt hem niet vrij, doch ver oordeelt hem. Een andere weg dan deze stond voor hem open. DE VRIJPOSTIGHEID VAN DEN HEER DROP Het „Handelsblad" schrijft thans: De daad der publicatie he~bben wij een indiscretie genoemd. In die qualificatie ligt duidelijke afkeuring. Wij willen wel erkennen, dat wij in ons artikel van 15 Augustus meer nadruk legden op de aan het licht gebrachte wantoestanden in Maastricht, dan op de bedenkelijke me thode, waarmede de heer Drop hier een algemeen belang probeerde te dienen (al waren er misschien ook andere overwe gingen bij hem in het spel.) Wij zijn te zeer overtuigd van de nood zakelijkheid om in deze dagen van kwij nenden eerbied voor het parlementaire stelsel het prestige van de volksvertegen woordiging, tegenover het volk, maar ook tegenover de regeering hoog te houden dan dat wij onze goedkeuring zouden kun nen hechten aan een daad, die het weder- zijdsch vertrouwen, dat tusschen regee ringen parlement moet bestaan, zou kunnen schaden. Het stond niet aan den heer Drop, of aan zijn fractie, om op eigen gelegenheid de regeering schaakmat te zetten. Altai de Kamer zelve had het recht om de r geering tot openbaarmaking te nopen, haar anders haar vertrouwen op té ze gen. En dat het. reglement van orde de handelwijze van Jen heer Drop niet uit drukkelijk verbiedt, behoort ook naar onze meening geen reden te zijn om, zelfs „within the law", de vertrouwensspheer tusschen Kamer en regeering te vers tori Thans staat de „Haagsche Post" nog alleen naast „Het Volk" en den heer Drop. Maar de „Haagsche Post" wordt hoe Jan zoo meer een fel linksch blad. En dat verklaart alles. DIPLOMATIE Harer Majesteits gezant te Athene, heer C. D. Schuller tot Peursum, heeft zijn standplaats met verlof verlaten. Tot leerling-tolk, bestemd voor den tol kendienst in het Verre Oosten, is benoemd de heer N. A. J. de Voogt, te 's I-Ieer Arends- kerke. De Zwitsersche Gezant te 's G raven - hage, de heer Arthur de Pury, is met verlof vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid wordt de Legatie geleid door den len secretaris, den heer Ed- mond de G ren us. DE MAASTRICHTSCHE RELLETJES Door het Tweede Kamerlid, den heer II. G. M. Hermans, zijn aan den Minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van: le. de publicatie in „Het Volk" van de conclusion van den advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-IJertogenbosch betrei- fende diens onderzoek naar de gebeurte nissen tijdens de staking aan de zinkwit- fabriek te Maastricht en van bedenkingen tegen die conclusiën gemaakt door den commissaris van politie te Maastricht met weglating evenwel van de belangrijke la tere rapporten hieromtrent van den advo caat-generaal? 2e. van het in genoemd blad vragender wijs uitgesproken vermoeden, dat er „be paalde politieke machten en grootheden" aan het werk zouden zijn om publicatie van het rapport te voorkomen? 3e. van de commentaren, welke door een deel der dagbladpers, met name door „Het Volk", de „N. R. C." en het „Hbd." werden geschreven op grond van deze onvolledige publicatie? Zoo ja, is de Minister dan niet van oor deel, dat thans de rapporten moeten wor den gepubliceerd, ten einde onjuiste con clusies te voorkomen? „Toegegeven kan worden tot op zekere hoogte, dat de regeering, indien zij stuk ken ter inzage ter griffie deponeert, bedoelt, dat deze niet worden gepubli ceerd. Het is een vorm van contact en overleg tusschen de regeering en de volksvertegenwoordiging". Wij hebben met andere woorden, precies hetzelfde gezegd. De heer Drop wist dus heel goed, dat zijn daad o n b e h o o r 1 ij k was. Alleen maar, hij meende, dat het zijn plicht was om de traditie te schenden. Want: „De Regecring overschrijdt de grens van het ten deze ook voor haar geoor loofde, wanneer zij op deze wijze aan de publieke opinie inlichtingen ont houdt, waarop deze recht heeft De regeering stelt daarmee de volksverte genwoordigers voor gewetensvragen. De parlementaire gebruiken, do traditie aan den eenen kant, de plicht van het geen men bij kennisneming der stukken te weten komt niet voor zichzelf te houden, aan den anderen kant Zoo kwam de zaak voor mij te staan, OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. H. M. de Koningin heeft het koninklijk wapen met den titel van Hofleverancier verleend aan den heer Francis Cramer, kunstfotograaf te Utrecht, en aan de N. V. Vernis- en Verfwarenfabriek, voorheen J. Wagenmakers en Zonen te Breda. H. M. de Koningin heeft het praedicaat .Koninklijke" verleend aan de N. V. II. H. Lugard's Import en Export te Deventer. Bij Kon. besluit is verleend de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver aan: S. J. Kouwenhoven, organist bij de Nederl. Hervormde Kerk te Schip luiden; in brons aan: W. van Veilen, tuinknecht op het landgoed „De Dennenkamp", te Ooster beek. HOOGER ONDERWIJS Bij beschikking van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, is aan de Rijksuniversiteit te Leiden aan J. B. Kleyn, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als conservator bij de klinische pa thologie en is benoemd tot conservator bij de inwendige geneeskunde dr. G. Korthof, bac terioloog aan het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht ZEEMACHT Bij beschikking van den minister van De fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse, II. M. van Bommelen, dienende bij de on- derzeedienstkazerne te Willemsoord, den 16 September 1930 ter beschikking gesteld. BRUG BIJ ZALTBOMMEL AANBESTEDING OP 11 SEPTEMBER Op 11 September a.s. zal het maken van den onderbouw en verdere grondwerken voor de brug over de Waal bij"Zaltbommel worden aanbesteed. De kosten van deze werken worden geraamd op 1.300.000.—. LIJKVERBRANDING EN MILITAIRE EERBEWIJZEN VRAGEN AAN MINISTER DECKERS. Mevrouw Van I^allie—Van Embden heeft aan den Minister van Defensie de volgen de schriftelijke vragen gesteld: lo. Is het juist, dat onlangs bij de ere matie van een ridder in de Militaire Wil lemsorde militaire eerbetuigingen zijn ge- ejgetrd? Zoo ja, wil de Minister dan mede- deelen, om welke reden die weigering plaats had? £o. Indien deze weigering geschiedde, dat een crematie streed met de gevoelens van den Minister, is Zijn Excellentie dan niet van oordeel, dat deze laatste wcnsch een overledene, die zich daarenboven blijkens het hem toegekende eerbewijs op meer dan .gewone wijze heeft onderschei den, van meer gewicht behoorde te dan de gevoelens van den Minister? AFRIKAANSCH BEZOEK DOOR DE KONINGIN ONTVANGEN Naar wij vernemen zullen tijdens hun tweedaagsch verblijf hier te lande ii eerste dagen van September e.k. de heeren Hertzog, eerste minister, en Havenga, mi nister van Financiën van de Zuid-Afrikaan- sche Unie, door H. M. de Koningin op het Loo ontvangen worden. REGELING VAN ACCOUNTANTS WEZEN De commissie uit Accountantsvereenigin- gen heeft een uitvoerig adres gericht tot den Minister van Arbeid, waarin uiteen ge zet worden de bezwaren tegen het verslag der commissie, ingesteld door den Minister met opdracht van advies te dienen om trent een regeling van accountantswezen. In de conclusies wordt o. m. gezegd: De Staatscommissie inzake de wettelijke regeling van het accountantswezen was niet zóó samengesteld, dat het door haar uitge brachte advies geacht kan worden te zijn objectief en onpartijdig. Een wettelijke regeling van het accoun- tantsberoep mag alleen en uitsluitend ten doel hebben de bevordering van het alge meen belang. De door de commissie voor gestelde regeling vindt echter haar oor sprong in de begeerte van drie verecnigin- gen tot het verkrijgen eener bij de wet ge regelde bevoorrechte positie. Aan het voorstel der commissie, om dc uitvoering der wettelijke regeling in han den te geven van een particuliere vereenl- ging, zijn groote nadeelen en geen spe ciaal daarmede samenhangende voordeelen verbonden. De uitvoering der regeling is de taak der Overheid. Het voorstel der commissie, om den titel „accountant' 'vrij te laten en de wettelijke bescherming slechts toe te passen op den titel „registeraccountant", is in strijd niet hét algemeen belang, gebaseerd op in haar m onware overwegingen en zal leiden tot harde consequenties en grievende on rechtvaardigheid. Met uitzondering van de academisch ge vormde accountants behoort de toelating van alle tegenwoordige accountants te wor den geregeld in de overgangsbepalingen der wet Toelating „en bloc" van de leden der ervoren bedoelde drie vereenigingen is in principe onjuist en hoogst onredelijk. Ook voor hen moet een individucel onderzoek len voorgeschreven. Geschiedt dit niet, dan zullen ook de leden onzer vereenigingen Len bloc" moeten .worden toegelaten. KONINGINNEDAG EN DE POST Men schrijft ons: De Ncderlandsche P. T. T.-administratie staat iedër jaar weer voor een periodiek terugkecrendc moeilijkheid, n.l. dc* regeling van de dienstuitvoering op den verjaardag van de Koningin. De moeilijkheid is hierin gelegen hoewel het een loffelijk gebruik gew is, mei name op Koninginnedag alle rijks- en gemeentebedrijven en/of -kantoren, zoover de dienst zulks toelaat, geheel of ge deeltelijk stiT te leggen en vrijaf te geve geen algemeen geldende datum voor de vi> ring van H. M.'s verjaardag bestaat indic deze dag op een Zondag valt. Zelfs komt het voor, ook al valt Koninginnedag op werkdag, dat in verscheidene gemeenten een andere dag voor de herdenking Iiepaald, vaak samenhangende met plaatse lijke belangen. Zulks brengt voor den P.T.T.-dicnst welke bet algemeen gebruik volgt, n.l. ring in den regel op 31 Augustus en deze dag op een Zondag, dan op 1 Sept. mee, dat er in sommige plaatsen eens een tegenstelling ontstaat tusschen de plaatselijke viering en den dienst aan het P.T.T.-kantoor. Het krakter van den P.T.T.-dienst vordert, dat o.a. voor den postcheque- en girodienst, als voor telegraaf en telefoon, voor het ge- heele land éénzelfde dag voor eventueele dienstbeperkingen wordt vastgesteld, omdat deze onderdeelen handelingen verrichten, welke zich niet tot één kantoor beperken, maar die afhankelijk zijn van de dadelijke medewerking van kantoren in andere plaat- Daarom kan de P. T. T.-dienst zich niet plaatselijk aanpassen aan regelingen, welke vaq de algemeen gebruikelijke afwijken. Het publick geve zich dus rekenschap van den feitelijken toestand cn make van den nood een deugd indien door plaatselijke af wijkingen in den datum van viering van liet Koninginnefeest de omstandigheden op het P.T.T-kantoor daarmede niet in over eenstemming kunnen zijn. 1 September om 2 uur gesloten. De kantoren der posterijen, telegrafie telefonie zullen op 1 September, den t regeeringswego vastgestelden dag voor de viering van den verjaardag van de Koningin, voor het publiek niet later dan tot 2 uur 's middags zijn opengesteld. Geen radio-telefonie. In verband met den verjaardag van de Koningin is dc radiotelefoondienst Neder land— Nederlandsch Indië op 1 September gesloten. Telegrammen. Bepaald is, dat de telegrammen voor de Koningin, welke gelukwenschen bevatten en op Zondag 31 dezer op een Nederlandsch kantoor worden aangeboden, daar tot 1 Sep tember zullen worden bewaard en dan spoedig mogelijk zullen worden overgeseind, aldus dat de overige telegrammen daarvan zoo min mogelijk vertraging ondervinden. NIJMEGEN 700 JAAR STAD TALRIJKE FEESTELIJKHEDEN In de week van 25 tot 30 Augustus hoopt Nijmegen het verkrijgen van haar stedelijke rechten, nu 700 jaar geleden, op feestelijke wijze te herdenken. Er is een uitgebreid feestprogramma verschenen. Vandaag is het historisch feit in een plechtige openbare Raadszitting herdacht. Burgemeester .Tos. Steinweg opende deze zitting, de gemeente archivaris gaf vervolgens een historisch erzicht van Nijmegen. Tal van feestelijkheden zijn georgani seerd, welke haar hoogtepunt zullen berei ken op 30 Augustus, wanneer een zanghulde door 4000 kinderen zal worden gebracht en bloemencorso wordt gehouden, 's Avonds r vuurwerk op de Waal. De geheele stad an alle zijden rijk versierd. TARWEBLOEM IN WITTEBROOD TOT STEUN VAN DEN LANDBOUW. Naar „Het Volk" verneemt, heeft c landbouwcrisiscommissie, de zg. commi •-Lovink, aan de Regeering voorgesteld bij de wet voor te schrijven, dat bij het maken van wittebrood een zeker percentage bloem van inlandsche tarwe moet worden gebruikt Dit meent bedoelde commissie te kun- ?n bereiken door te bepalen dat slechts tarwebloem mag worden afgeleverd waar in een bepaald percentage bloem van in landsche tarwe is gemengd. Een zelfde maatregel geldt reeds eenigen id in Duitschland en wordt voorbereid tal van andere landen. Gehoopt wordt, dat daardoor de vra naar inlandsche tarwe zal toenemen, v. ook een gunstige uitwerking op den prijs hebben. ESPERANTO Naar vernemen heeft de Directeur- Generaal der P.T.T. goedgevonden, dat op de nieuwe post-uniform het F.speranto-em- bleem, de vijfpuntige groene' ster gedragen wordt De eerste beambte werkzaam bij de pakketpost, heeft zich er reeds mede ge tooid. In dit verband zij er nog aan herinnerd, dat Esperanto sedert eenige jaren reeds door de Posterijen is toegelaten tot het in ternationaal telegraafverkcer. CHR. MILITAIR TEHUIS TE GORINCHEM. Het Gouden Jubileum. Gorcum's Chr Militair Tehuis zal binnen kort zijn Sft-jarig bestaan vieren. In verban I daarmede h :|>ben zich verschillende comité s gevormd. In het cere-iomité hebben zitting: Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Minis ter van Staat ui Commissaris der Koningin in de provinci» Zuid-Holland: Jhr. W. Roëll, generaal-majcor. voorzitter van den Nrd. Mi litairen Bond" Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikcnt in nlgemeenen dienst: L. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer der .S'r' n-Generaal en vo— ittcr van den Biiz. Vrijw. Landstorm. Een algemeen comité is als volgt samen gesteld: Ds F. G. Petersen, legerpredikant te Haren.ee*» vonrzi» t: d» barren S. vlss>i voorzitter*. Ds. W. Splicthoff, Luth. pred.. secretaris; Joh. Kramer, penningmeester, al len te Gorinchcm; G. F. Boulogne, secretaris van den Bijz. Vrijw. Landstorm, te Voorburg. E. Gaarlandt, burgemeester van Gouda en oud-burgemeester van Gorinchem; J Groe nendijk, le luitenant: Ds. T. J Hagen. Geref pred. te Delft, voorzitter der Nat. Vereen. Pro Rege en lid van liet H. B. van den Nou. Mil. Bond; Th. Hcukels te Rotterdam, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland; mevr A. van Hoogstrntcn-Schoch te Zeist; Ds. A. Klinkenberg, Luth. predikant te Amsterdam en oud-bestuurslid \an het Tehuis; G. Koot stra, burgemeester van Gorinchem; J. W. Mekking te Den Haag. directeur van Ie Handcis- en Landbouw'bank en cud-he sluurslid; opzichter C. Oranje te Deventer, voorzitter van de Nat. Chr. Onderoff.-Ver. en oud-bestuurslid; Ds. Jac. J. H. Pop, Ned. Herv. pred. te Gorinchem en bestuurslid; Dr. .T. Severijn, te Dordrecht, lid der Twee de Kamer der Staten-Gcneraal, voorzitter der Nat. Chr. Off.-Ver.: G. R. Sterk, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland; T. Troost, G. v. d. Wal, A. Wols, bestuursleden en al len te Gorinchem. Ook heeft zich gevormd een plaatselijk comité, bestaande uit de heeren: Dr. S. Bic gel, Mr. E. T. E, G. Vcnkenbcrg, wethouders van Gorinchem; notaris A. M. Brouwer; le luitenant R. J. C. Brouwer; te luitenant G Bijlenga; C. Groen, dir Chr. Kweekschool: J. A. Heuff, industrieel; Ds. R. K. M. van Hummelen, Geref. pred. te Gorinchem; no taris A. II. Klokke; M. G. de Korver, lid van den Gemeenteraad te Gorinchem; M. Kramer, dir. van Srheurleer's Bank; I. C. Mortier, oud-bestuurslid; J. Noorduin, uit gever; K. Punt, burgemeester van Herwij nen; R. C». de Ruyter, uitgever; Ds. Ph. J. Vreugden hi 1. Ned. Herv. pred. te Gorinchem en res.-kapitcin J. Zijl. Tenslotte heeft zich uit de oud-bezoekers een comité gevormd, bestaande uit de hee ren: W. C. F. Scheps te Den Haag, voc ter; A. J. Pontier te Rotterdam, secretaris; P. Vuyk te C&Delle a. d. IJssel, penning meester; J. E. v. d. Brink te Dordrecht; W. A. Haring te Boskoop; H. Leonard te Dor drecht; J. Kuperus te Leiden; W. Schouten te Capellc a. d. IJssel; J. L. Struyk te Me lissant en D. W. Venemans te Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELING Dr.H.NANNING'S HAEMOFERRIN Bloedvopmend versterkingsmiddel. f2.60 p.'/i flesch.Vl.ÓOp'/i flesch VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN- ARBEIDERS. Naar wij in „de Bazuin"', het orgaan van den Ned. Centralen Bond van Christelijke arbeiders in de vocdiiigs- en genotmidde- lenhedrjj'ven lezen, worden door deze orga nisatie ook dit jaar wederom districtsver gaderingen belegd. Deze vergaderingen, welke bedoelen de afdelingsbestuurders in bepaalde gewesten np een vastgesteld punt bijeen te roepen, zullen gehouden worden op datums gelegen tusschen 29 September en UIT HET SOCIALE LEVEN UIT HET BAKKERSBEDRIJF Te Leeuwarden is afgesloten' een her nieuwd collectief contract voor het plaat selijk bakkersbedrijf. Contractanten van arbeiderzijde zijn de Chr., Moderne en R. K. organisaties van arbeiders in het bakkers bedrijf. v I De wijzigingen, waaromtrent tusschen par tijen overeenstemming is verkregen, berus ten hoofdzakelijk op verbeterde bepalingen omtrent de rechtsspraak o.m. is een be- mjiddelingsraad ingesteld het volstrekt verplicht lidmaatschap en de mogelijkheid inzake het regelen vanvoorwaarden en aan nemen van slijters. Aan de plaatselijke bedryrfscommissie, bestaande uit patroons en gezellen, bedoe lende de in- en doorvoering van de over eenkomst te bevorderen, is een meer om vangrijke taak en bevoegdheid toegekend. BEDRIJFSSLAPTE. Reeds voor dc derde maal dit jaar heeft de Nieuwe Ned. Maatschappij tot vervaar digen van spiegelglas te Sas van Gent een groote groep arbeiders ontslagen. Begin van dit jaar werden aanvankelijk een veertigtal, nadien (ongeveer een maand geleden) opnieuw 80 arbeiders ontslagen en thans weer is aan 83 arbeiders ontslag aan gezegd. Een en ander wegens de malaise in het glnsbedrijf en onvoldoende export naar het buitenland. De ontslagen arbeiders zijn gedeeltelijk Belgen, gedeeltelijk Zeeuwsch-Vlamingen. De meesten van hen zullen ongeveer an derhalve maand werkloos moeten zijn, om dan werkzaam te kunnen worden gesteld de beide Sas-van Gentsche suikerfabrieken die hun bietencampagne in den regel begin October aanvangen. „PATRIMONIUM'S" ACTIE. Het Verbond in België. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Verbondsbestuur van „Patrimo nium" werd besproken een verzoek, om mee te werken tot oprichting van een afdeeling in het Verbond in België. Besloten werd met den aanvrager nader .•erleg te plegen, teneinde zoo mogelijk te komen tot een eigen christelijk sociale ver eeniging in enkele Belgische steden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden besproken en vastge steld, terwijl op de ingekomen voorstellen >or de Verbondsvergadering prae-advies erd uitgebracht. De rente van het Jubileumfonds zal ook dit jaar bestemd worden voor dc propa ganda. Nader zal nog overwogen worden, in hoe ^rre het mogelijk is in den komenden inter bijzondere aandacht te schenken in Zeeland. Besloten wordt enkele aandeelen te ne men. behoudens goedkeuring van de Ver bondsvergadering, in de drukkerij „Edé- céa". De conclusies inzake de verstandhouding tusschen den Bond van Geref. Mannen ver eenigingen en Patrimonium worden be sproken. Nader overleg met den Bond blijkt echter noodig en zal na de varantie plaats vindon Besloten wordt, dat in October een spe ciaal jougdnummer van „Patrimonium" zal ersehijncn, terwijl de Jeugdcommissie wordt gemachtigd een beknopt gidsje uit te geven voor het jeugdwerk der aMeelingen. waarhij in het bijzonder voor het practische erk wenken zullen worden gegeven. Ook wordt besloten enkele leidraden te doen herdrukken en maatregelen besproken meer goedkoope propaganda lectuur cu brochures uit te genen. ERNSTIG MOTORONGEVAL OP DEN NAARDERSTRAATWEG TWEE ERNSTIG, EEN LICHT GEWONDE. Zondagmiddag omstreeks kwart voor een beeft op den N'aarderstraatweg een zeer ern stig ongeval plaats gehad. De 42-jarige J. K. uit Amsterdam reed op zijn motorrijwiel met zijspan waarin zijn vrouw en een zesjarig dochtertje waren gezeten, op den Rijksstraat- wee nabil -het krui-punt Thierensweg. Uit de richting Kaarden naderde de trein van de Gooische Stoomtram. K. heeft toen getracht te remmen, doch had een zeer snelle vaart, volgens ooggetuigen van ongeveer 70 K.M. per uur. Door remmen sloeg het motorrijwiel met zijspan over den kop. Alle drie inzittenden werden over den weg geslingerd en bleven liggen. Het motorrijwiel sloeg nogmaals over den kop en kwam tegen een wagen van de Gooische Stoomtram te recht. Het motorrijwiel met zijspan zijn to taal vernield. De getroffenen werden door Dr. Keijzer uit Kaarden, die spoe iig ter plaatse was, voor- loopig verbonden. Zij zijn daarna per ziekenauto naar de Mayella stichting te Bissum overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Zondagavond om zeven uur was de toe stand van de vrouw en het kind, die zeer ernstige hoofdwonden hadden bekomen, zorg- wekkend. De toestand \an den man was naar omstandigheden gocu. HEVIGE TRAMBOTSING TE AMSTERDAM Op het Stationsplein, ter hoogte van de brug naar het Damrak te Amsterdam heeft Zondagmiddag te een ure een hevige tram botsing plaats gehad. Dc bestuurder van con wagen van lijn 13 wilde, van genoemde brug komende, nanr links liet Stationsplein oprij den, toen op hetzelfde oogenblik een motor wagen, eveneens van lijn 13 en van den kont der Prins Hendrikkade komende, de bocht naar deze brug omzwenkte. Een bot sing was onvermijdelijk; niet een lievige klap stieten de voorbalkons der beide wa gens op de kruising dor rails op elkaar, waarbij de ruiten aan splinters gingen. Nie mand der passagiers had verwondingen op- geloopcn. Wel was er vrij groote materieel» schade. DE DOODELIJKE STROOM. Te OrUrop was Zaterdagavond te onge veer 10.15 de di«*nstl>nde A. M. R. van den slager van Z. bozig met het schoonmaken van den winkel. Bij het poetsen van do elec- trische vleoschsnijmachine kwam zij tot op heden onverklaarbare wijze in aanraking met de electrische stroom. Op haar nood kreten kwamen de slager en zijn eebtgenoo- te toegesneld cn vonden haar over de ma chine hangen. Van Z. trok baar ervan af en kreeg eveneens een lievigen schok, doch kwam met den schrik vrij. Het meisje is rijwel onmiddellijk daarna aan de ge\ol- gen overleden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Men meldt ons uit Ouderkerk a. d. IJssel: Zaterdagmorgen j.1. werd de arbeider II. van Wageningcn alhier, terwijl hij zand over den weg kruide voor den landbouwer P. den Duijf, door liet spatbord van de pas- seerende auto van den dienst Krimpen a. d. IJsel—Gouda gegrepen en eenige meters meegesleurd. Bloedend aan het hoofd er- wond, werd, nadat de bus tot stilstand was gebracht, de man bevrijd. Den chauffeur treft geen schuld. DOODELIJK AUTO ONGELUK. Men meldt ons uit Haarlem: Toen de heer van der Most van Spijk wo- nendc Bosch cn Vaartstraat, don Wagen weg wilde oversteken, zonder vooraf teeke nen te hebben gegeven, is hij aangereden door een auto. komende uit de richting Leiden. Dc ongelukkige werd op slag ge dood, ONDER EEN WIPKAR GEDOOD. Te Anderen (Dr.) Is het Ljsrig loontje van J. iHlberts door een wipkar oxerreden loden. Men i aan zijn opgeloopcn verwondingen i VERDRONKEN. eldt ons uit Gorinchem: Zaterdagmorgen 11 uur Is do TGIarlge dé. rmHcsehlMer I. G. i„ de SeMluinscIrt verdronken. Pogingen om de levens geesten op te wekken mochten niet haten. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1