ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN MEDEDEELING STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. I. J. Sloos om vergunning tot het op richten van een zetterij en drukkerij in de perceelen Rijnsburgerweg No. 171 en 173, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie P. No. 812 en 811; b. Gebrs. C. J. en P. van der Loo om ver gunning tot het oprichten van een wasch inrichting op het perceel Haarlemmerweg No. 32, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 32; c. J. v. d. Reijden om vergunning tot het oprichten van een wasch- en stnjkinrich ting in het perceel Vliet No. 25, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie F. No. 75ö; d. S. Bakhuyzen om vergunning tot hét oprichten van een banketbakkerij in een ge deel te van het perceel Oude Rijn No. 41c. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 2180. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat go noemde verzoeken met de bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag den 6 Septem Iber e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zij ■ner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. AUG. L. REIMERINGER, Weth., l.o. Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. KEURINGSDIENST VAN WAREN. Verslag over 1929. Verschenen is het verslag van de werk zaamheden van den keuringsdienst van wa ren voor het district Leiden gedurende het jaar 1929, waaraan het volgende ontleend. De eenige iverandcring die plaats vond in de samenstelling van het personeel \yas het vertrek van den bediende J. Blote, die door ,J. J. Heesterman werd vervangen. De wijze van werken van den Keurings dienst bleef ook dit jaar weder onveran derd, wat de hoofdzaken betreft. Evenals voorheen werd steeds getracht om langs geleidelijken weg te bereiken, dat aan de eischen van Warenwet en Konink lijke Besluiten de hand werd gehouden, terwijl het opmaken van proces-verbaal slechts werd beschouwd als een ultimum refugium in die gevallen, waar andere mid delen om tot het doel te geraken hadden ge faald. Het toezicht op gewone- en buitengewone markten enz. werd geregeld gehandhaafd, terwijl werd toegezien dat waren, die zon der verdere toebereiding plegen te worden genuttigd en in onverpakten toestand voor radig worden gehouden, naar behooren te gen verontreiniging, zoowel door stof en in secten, als door het koopen publiek, wer den baveiligd. Het aantal op het laboratorium onder zochte monsters is iets lager dan in het voorafgaande jaar. De omstandigheid, dat het onderzoek van verschillende waren hoe langer hoe uitvoeriger dient te geschieden, zal aan deze vermindering niet vreemd zijn. Toegenomen is het aantal geïnspecteerde winkels, opslagplaatsen, enz. Wederom zij opgemerkt dat een winkel of pakhuis al leen dan als „geïnspecteerd" wordt be schouwd als die localiteit uitfluitend voor dat doel is bezocht en grondig nagezien. Oppervlakkige controle wordt buiten be schouwing gelaten. De in het laboratorium onderzochte mon sters bestonden uit de volgende waren: Melk 7796, afgeroomde melk 36, Karne melk 236, Andere melkproducten 22, Kaas 166, margarine, melange, boter 186, spijs- vetten en oliën 216, worst en vleeschwaren 151, diverse meelsoorten 342, Gedroogde vruchten en zaden 14, brood, koek en ge bak 81, cacao en cacaoproducten 244, sui ker, stroop, honing, snoepgoed 224, koffie, thee, kofficsurrogaten 134, specerijen en zout 483, alcoholhoudende dranken 94, azijn 1G5, vruchtensappen 104. Limonadesiroop e. d. 132, jam en huishoudjam 95, water 13, waschmiddolen en huishoudelijke art. 270, controlemonsters 10, op verzoek van Ge meentebesturen 7, op verzoek van particu lieren 245, diversen 120. Totaal 11586. Van deze monsters hielden er lloS2 di rect or indirect verband met de handhaving van de Warenwet, terwijl 4 mongers tegen vergoeding van kosten werden.onderzocht. Het aantal waarschuwingen, dat werd gegeven, bedroeg 2271, terwijl buitendien 2< processen-verbaal werden opgemaakt. Een overzicht van deze laatsten wordt aan dit verslag toegevoegd. ELECTRIFICATIE BAANVAK HEEMSTEDE—HILLEGOM. De 'plannen bij don Minister ingediend. Door den Directeur der N. Z. M. T. M. zijn thans de plannen tot electrificatie van de baanvakken tot electrificatie van de baan vakken Heemstede-Hillegom en Leiden-Oegst geest (Kerkbuurt), waar momenteel nog de stoomtram rijdt, bij don Minister ingezon den. Binnen een jaar na de goedkeuring zul len de baanvakken gereed kunnen zijn. Het baanvak Hillegam-Oegstgeest zal nog wel ecnigen tijd op electrificatie moeten wachten, in verband met de voltooiing van de straat weg en het voornemen om vanaf Sassenbeim via Warmond naar Leiden een nieuwe baan aan te leggen. EXAMEN Voor bet examen Machineschrijven, afge nomen door do Ver. v. Dir. v. Pontscholen slaagden de dames G. Gussenhoven, J. F. M. Knegtel, C. Schoondergang, G Swart en de heeren: .1. Blok, L. M. v. Geldoren. Juh. Hop, W Jorissen, G. D. M. van Leeu wen en J. Spendel. Idem voor het examen Steno-Typen: mej. J. AI. Zeegerman en de heer 0. M. Kragt, ailcn leerlingen van de Pontscliool (Steen- schuur 14). DE DIENST DER APOTHEKEN. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Aug. a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyter, N. Rijn 18, tel. 523 DE SPOORWEGDIENST OP DE LIJN LEIDEN-UTRECHT Aan den Nederlandschen Spoorwegraad te 's-Gravenhagc is door de Kamer van Koop handel cn Fabrieken een adres gezonden, caaraan we het volgende ontlecnen: Overeenkomstig de toezegging gedaan in e conferentie van 1 Maart 1930. welké de oorzilter en secretaris der Kamer ten Uwent mochten hebben met Uw voorzitter en den rijks-ingenieur Ir. A. M. van Heuff, heeft de Kamer uitgezien naar de mogelijkheid om haar verzoek tot verbetering van den spoor wegdienst op de lijn Leiden—Utrecht door meerdere gegevens te ondersteunen. Inzonderheid werd gevraagd of de bewe ring der Kamer, dat er wèl behoefte aan ver keer in en naar de streek Leiden—Utrecht bestaat, maar dat zeer velen zooveel moge lijk deze lijn mijden, kon worden gestaafd. Wat ten eerste de behoefte aan verkeer in genoemde streek betreft, kan worden gewe zen op het autobusverkeer. De autobusonder neming M.O.D.A. te Alphen a. d. Rijn ver voerde in 1929 tusschen Leiden—Alphen niet minder dan 218.330 passagiors. Volnens de cijfers uit het verslag der Spoor egen over 1929 waren de cijfers voor Alphen i de richting Leiden, Utreoht en Uithoorn, zonder abonnemtenskaarten, weekkaarten 3e klasse, vacantiekaarten en rondreisbiljetten, enz. in 1929 totaal 95.673; idem, aankomsl te Alphen 79.191. Het totaal aantal reizigers tusschen Leiden cn Alphen loco bedraagt naar schatting vol gens mededeeling der Spoonvegen 200.000 per jaar, terwijl het totale verkeer op dit baan vak driemaal zoo groot is. Het loco-verkeer der autobussen is der halve nog grooter dan dat der Spoonvegen. Uit deze gegevens blijkt, dat er wel dege lijk behoefte is aan goede verkeersmiddelen in de betrokken streek en dat het de vraag is op welke wijze aan deze behoefte, op voor fhet publiek geriefelijkste wijze, zal worden tegemoetgekomen. Zoowpl de bus als de trein hebben ieder hun eigen specifieke voordoo ien. De bus vooral deze. dat op elk punt van het traject op den openbaren weg gestopt wordt tot het in- en uitlaten van reizigers. De bussen hebben vooral echter ook nog dit voor, dat zij vcelvuldiger rijden dan de treinen. De trein heeft voor, grootere nauwgezet heid .wat aankomst en vertrek betreft, ge riefelijker reizen en veel sneller vervoer. Van Alphen naar Leiden duurt de reis per spoor 20 minuten en per bus een vol uur. De voorsprong, welke het snellere en ge iefelijker vervoer per spoor heeft, dient ïaar de meening van de Kamer, veel meer e worden uitgebuit dan thans geschiedt Naar de stellige meening van de Kamer zou bij een half-uur dienst LeidenAlphen het personenvervoer buitengewoon toenemen cn zouden vele personen in de ongemakken maar vooral ook in de tijdsduur van het busvervoer, een reden zien om per trein te gaan reizen. Niet alleen echter, dat velen, die thans per bus gaan, dan per trein zouden gaan, maar van nog veel meer belang acht de Kam/r, dat veel nieuw verkeer zou worden angetrokken. Daartoe is allereerst noodig dubbel spoor terwijl met veel kleiner eenheden, de Kamer denkt daarbij aan motortreinen, gereden zou moeten worden. Het komt de Kamer voor, dat de ervaring met de autobussen geleerd heeft, dat nog veel personenvervoer is te verkrijgen, in dien het vervoermiddel zich nauw aanpast de behoeften van het reizend publiek De wenschen van 't reizend publiek moeten daarom zoo mogelijk worden voorkomen, waardoor vervoer wordt gekweekt, In dat opzicht zijn de Nederlandsche Spoor wegen naar de meening van de Kamer ook i nog lang niet soepel genoeg. Naar de Kamer dan ook hoopt, moge het Uwen Raad gelukken op het baanvak Alphen—Leiden een proef te doen nemen met een half-uur of althans een heel-uur dienst. De hooge kosten voor den aanleg van een dubbel spoor moge in dit geval daarvoor geen beletsel zijn, wat, naar de Kamer meent ook uit het (verdere betoog zal volgen. (Slot volgt.) DAMMEN. Den 2en September hoopt de Chr. Leid- sohe Damvereen. het winterseizoen weder te openen met haar jaarlijkschc Beker wedstrijden, waarvan de inschrijving zoo wel in de eerste als in de tweede afdee- ling wederom is opengesteld. Ook zal tevens voortgang worden gemaakt met de stopge zette Borden wedstrijden. De Chr. L. Damvereen. heeft verschillen de belangrijke wedstrijden op haar pro gramma, zoodat dammers of zij die zich in het damspel willen bekwamen, een goede leerschool kunnen volgen. De stand van de Bordenwedstrijden tot heden gespeeld is als volgt: Namen Gesp. Gew. Rem. Verl. Nnt C. Gasselaar 11 10 1 20 S. v. d. Reek 11 8 2 1 18 C. Meinema 12 8 4 16 M. Optendrees 10 7 3 14 T. D. v. d. Bosdh 10 5 1 4 11 C. Sierag 11 5 1 5 11 J. v. d. Stel 7 5 2 10 C. Teunissen 11 4 2 5 10 J. Kleer 4 4 8 G. v. Zwieten Sr. 7 3 4 6 G. Kwaadgras 12 5 7 5 J. v. d. Wijn gaard Jr 8 12 5 7 G. v. Zwieten Jr. 7 1 15 3 J. B. v. d. Wijn gaard Sr. 10 1 1 8 S H. J. Koenen 111—2 P. Zwanenburg 5 14 1 F. v. d. Steen 4 4 K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving. 22 Aug. Gcb. A. en TI de Graaff, Voorschoten, Schoolstraat lOf, machinaal timmerbedrijf en aannemers. E.: A. de Graaff, Voorschoten. M. E.: H. do Graaff. Voorschoten. 22 Aug. Rijnlandsche Ontvangtoestellen fabriek, Leiden, Langebrug 32 a/b. E.: C. A. Mulder, Oegsfgeest. Wijziging. 22 Aug. Coöp. Verbruiksvere» niging „Helpt Elkander" G. A., Katwijk. Voorstrant 49 en 49a.Uittr. Secr.: J. Varke visser, Katwijk aan Zee. N. Bedrijfsl.: C Hollander, Katwijk aan Zee. 22 Aug. L. vnn Esch Wzn., Oegstgeest, Nnssaulaan 13, handel in leder en schoe nen. Vest. fit.: 's-Gravenhage, Nieuwe Markt 12, onder den naam: „Elveska". dd. 15 Aug 1930. 22 Aug. Café ,T>c Zwaan". Noordwijker hout, Dorpsstraat 26, Overl. E.: J. L. Rrema, Noordwijkerhout, dd. 7 .Tan. 1928. N. F..: Wed. E. H. Brama-Rorchnrding, Noordw.hout. Opheffing. 22 Aug. J. v. d. Burg. Noord wijkerhout, Schelpweg II. 58, voerman. 22 Aug. J. Beelen, Noordwijkerhout, A.8, kruidenierswinkel. 22 Aug. J. Geerlings, Noordwijkerhout, Ruigenhoek B.25, zaad- en groentenhandel. LEIDSCHE PENKRASSEN Ik zit op 't oogenblik -fe genieten van de zon, die met groote stukken in mijn kamer plekt, maar ik realiseer me natuurlijk de mogelijkheid, dat ik straks mijn raam zal moeten gaan sluiten voor den regen. We zijn op het punt van de zon nu eenmaal niet verw.end in de laatste maanden. Ik zal daar echter op 't oogenblik niet over gaan jcrimiaden, want ik heb waarlijk wel wat beters te doen. Een van de stukken zon, die zoo vriendelijk zijn mtjn kamer binnen tc vallen, verheldert een teekening van het nieuwe stadhuis, die op mijn tafel ligt. Ik ben bezig daar een beetje op te studeeren om cr dan straks met gewichtig heid het een en ander over te zeggen. De heer Dudok zegt in zijn toelichting aan den Raad wel, dat het maar aan wei nige leeken gegeven is, zich uit zeer sobere bouwkundige teekeningen een ruimtelijken indruk van het bouwwerk te vormen en ik geloof ook wel dat het waar is, maar de zaak is nu eenmaal gepubliceerd, opdat men er zijn oordeel eens over zou zeggen en daarom wil ik mij als Lcidsch burger niet aan deze dure roeping onttrekken. Dit is intusschen allemaal gekheid en de zaak is toch waarlijk ernstig gneoeg. Er is ingediend een plan tot den bouw van een nieuw stadhuis met behoud van den ouden gevel en ik zit te staren op de teekening van een nieuwen gevel, die aan de, Visch- markt zal verrijzen en die ik met mijn Ieekenblik werkelijk wel kan apprecieeren Deze appreciatie neemt echter niet weg, dat ik heel licht bij. mij voel opkomen het idee van boerenbedrog. Want het zal toch aan een ieder duidelijk zijn, dat hier niet is ontworpen een plan voor een nieuw Stadhuis met behoud van den ouden gevel maar een plan voor een nieuw stadhuis met een nieuwen gevel, waarin ook de oude gevel, als een monument is opgenomen Natuurlijk wil ik hiermee niet zeggen, dat het plan daarom minder appreciabel zou zijn, maar alleen zou ik nogmaals, zoo als ik reeds verschillende malen heb ge daan, willen accentueercn, dat het oude Stadhuis op 12 Februari van het jaar 1929 door een noodlottigen brand is verwoest en dat het slechts in onze herinnering zal voortleven door de etsen 'en gravuren die wij in onze huiskamers hebben opgehangen en al of niet door de gerestaureerde oude gevel, die ergens aan een nieuw stadhuis of anders fragmentsgewijze in de Laken hal of waar dan ook bewaard zou blijven. Of de commissie uit de burgerij die zich bij gebleken mogelijkheid uitspraak voor restauratie van den ouden gevel en den ouden toren, dit zoo bedoeld heeft, dat be twijfelen we en of de raad het zoo bedoeld heeft, toen ze de twee plannen liet ont werpen, dat betwijfelen we ook. De bedoe ling van de commissie laat ons intusschen ook vrij koud, want de heele instelling daarvan is nu eenmaal later een groote mislukking gebleken en het zou eerlijk zijn als dit ook van officieele zijde werd erkend Waar de zaken nu zoo staan, nl. zoo, dat de kwestie van de restauratie van den ouden gevel bij het ontwerpen van een nieuw plan naar de secondaire plaats is teruggedrongen, daar dient men zich hier ook rekenschap van te geven bij de beoor deeling van dit nieuwe plan. Want 't is nu meer in de eerste plaats de vraag of Leiden haar oude stadhuis wel terug zal krijgen, maar veeleer of 't oude terrein nog genoeg ivoordeelen biedt om het te eigenen voor de plaats waar het bestuur van Leidep zijn zetel zal hebben. Als deze vraag bevesti gend beantwoord wordt dan is er ook allo reden om het plan, als het aan redelijke aesthetische eischen voldoet, te aanvaar den, maar indien niet, dan zijn er ook weinig dingen, die een andere terreinkeuze tegenhouden, hoewel natuurlijk ook de fi- nancieele zijde van het vraagstuk een speelt. Nadat we de uiteenzetting van den heer Dudok gehoord hebben zijn we geneigd^ aan te nemen, dat inderdaad de oude plaats nog verantwoord is en als we c bij dan nog in oogenschouw nemen de financieele voordeelen .die aan dit plan verhonden zijn dan geven we toe dat er belangrijke factoren zijn, die pleiten voor de aanneming van dit zgn. reconstructie plan. Alleen en hier zitten we weer met de oude moeilijkheid we hebben in stadium van de zaak geen, enkel vergelij kingsobject en ook al is hier sprake van een keurige oplossing, dan is het toch heel goed mogelijk dat er nog een keuriger op lossing bestaat en we mogen toch alleen maar met het keurigste tevreden zijn bij een dergelijke zaak. die ver in de toe komst ingrijpt. Tenzij dus de deskundigen zich als één man achter dit plan plaatsen lijkt het ons geboden, dat ook het tweede plan wordt ingediend en dat daarvoor een terrein wordt bepaald. Het is dan heel goed mogelijk, dat toch nog dit eerste plan wordt aanvaard, maar in dat geval is ten minste het stadsbestuur verantwoord. Het is nog steeds te betreuren, dat de beide plannen niet gelijktijdig zijn ingediend, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. De zaak zou dan minder vertroebeld zijn ge worden, dan thans noodzakelijk moest ge beuren. De aesthetische zijde van het ontwerp kunnen we niet beoordeelen. Nu de oude gevel slechts als monument in het nii gebouw zal worden opgenomen en boven dien op geen enkele plaats het oude en het nieuwe tegelijk zal kunnen worden overzien, daar gelooven we niet, dat hel oude tegen het nieuwe zal „vloeken". De aesthetische beoordeeling moet zich hoofd zakelijk richten op de vraag of de entou rage van de Vischmarkt een zoo modem gebouw vedraagt en of de moderne toren in het stadssilhouet aanvaard kan wor den. Op de Breestraat zal Intusschen de oude gevel de illusie van vergane glorie bewaren en uit gevoelsoverwegingen is dat zeker een factor die gewicht in de schaal legt. De Breestraat zal nu eenmaal moei lijk op deze plaats een modern gebouw kunnen verdragen. EEN KNOKPARTIJ. In een café in de Pelikaanstraat heeft gisteravond een knokpartij plaats gehad doordat de 35-jarige G. C.. die onder den invloed van sterken drank vertoefde, zich onhebbelijk gedroeg tegen het publiek.Ze kere L. heeft hem een flinke klan verkocht, waardoor hij een vrij ernstige wonde boven het linkeroog opliep. Door den E. TI. D. i: hij naar het Aead. Ziekenhuis gebracht. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RUN CHR. ORANJEFEESTEN Zooals wij reeds eerder hebben bericht, loven de feesten van de Oranjevereenb dit jaar iets bijzonders tc worden. Nu het programma samengesteld is, kunnen wij hieromtrent iets meer positief meedeelen. Morgens' om 8 uur wordt het feest be gonnen met het luiden van de klok en volgt half negen koraalmuziek vSn het Chr. Muziekkorps „Arti''- Om 10 uur is er kinder optocht. Op het terrein van de Chr. H.B.S. ordt een aubade gebracht aan den Burge meester. Aan deze optocht en aubade nemen 3000 schoolkinderen deel. Des middags zullen zooals gewoonlijk de verschillende kinder- en volksspelen plaats hebben op het H-B.S.-terrein. Tn tegenstelling met vorige jaren is dit niet het eenige voor middag. Het is het Bestuur der Oranje- vereeniging gelukt, door medewerking van de onderofficieren en den steun van den com mandant van het 6e Reiment veldartillerie te Leiden, de goedkeuring te verkrijgen van den Minister van Defensie om de inwoners van gemeente te doen genieten van de hoo- gere rijkunst door carousselrijden en spring- )urs uit te voeren door 16 onderofficieren onder leiding van een officier. Op de met vetpotjes en lampions verlich te terreinen van de Martha-Stichting, heeft het avondfeest plaats. Daar wordt een con cert gegeven door „Arti", afgewisseld door Volkszang. Tevens zal daar vertoond worden openlucht-bioscoop. Voorstellingen en ge beurtenissen van de Koninklijke familie zullen beeld gebracht worden. BOSKOOP EXAMEN Mej. B. Oppclaar, alhier behaalde het di ploma Machineschrijven van de Ver. v, Dir. v. Pontscholen (opgeleid door de Pontschool te Leiden, Steenschuur 14). KATWIJK AAN ZEE VAN BAKKERSWINKEL TOT CAFE Het ouderwetsche pand in de Voorstraat jarenlang gekenmerkt door het houten uit hangbord met een uit eenige versregels be staande oud-Hollandsch gedicht, toepasselijk op het bakkersbedrijf, dat daar werd uitge oefend, wordt afgebroken. Op die plaats zal een groot café verrijzen. Het afbraakpuin wordt per motorboot naar de Zuiderzee werken vervoerd. BRAND Op het erf van den heer C. den Duik bij het Prins Hendrikkanaal is in den afge- loopen nacht brand ontstaan. De politie waarschuwde den meesterknecht, waarna het brandje spoedig gebluscht was. DUINKAARTEN Vanaf April tot heden zijn reeds 5000 HET „DE RIDDERPLANTSOEN" De aanplant van jonge denneboompjes in het De Ridderplantsocn doet het goed. Over een jaar of tien zal hier kunnen gesproken worden van de Katwijksche Hout. Vooral des Zondags wordt er veel gewandeld. Spo radisch komen er klachten van vernieling Helaas komt het toch nog wel eens een enkelen keer voor. Zoo werd gisteren een jongen op heeterdaad door de politie bo trapt. Een tweede maal zal hij het zeker niet meer doen. KOUDEKERK NATIONALE VAANDELGROET. De Chr. Zangvereen. „Koudekerk's Gem. Koor" en „Soli Deo Gloria" en de muziek- vereen. „Kunst na Arbeid" alhier, zijn voor nemens om op 16 Sept. as. deel te nemen aan de Nationale Vaandelgroet te 's-Gra venhage, te brengen aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar SOsten verjaardag. LISSE COOP. VEILING H.B.G. LISSE. Wegens enormen aanvoer Maandagmor gen om half tien extra veiling o.a. ook van een groote partij Texelsche bollen. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS LISSE. Maandag 25 Auguwstus voorm. half tien, verdere voortzetting der veiling van de aan gevoerde bollen, die op Zaterdag niet ge veild werden. NOORDWIJK-BINNEN BEROEPEN Ds. W. W. Siddré te Zevenbergen, ontving toezegging van beroep tot predikant bij de Herv. Kerk alhier, zulks in de a.s. vaca ture Ds. W. W. van Haaften. NOORDWIJK AAN ZEE REDDINGSBRIGADE De opbrengst van de feestavond in hel ORANJE-VEREENIGING Door mevr. Barones De Vos van Steen- wijk is aan de Oranjevereeniging alhier ,n prachtige lamp geschonken, als prijs bij de volksspelen met het a.s. Oranjefeest. NOORDWIJKERHOUT DAK VAN DE NED. HERV. KERK. Het beleien van het dak der Nede. Herv- Kerk is door Kerkvoogden opgedragen den heer De Jong, leidekker te Den Haag- Het loodgieterswerk hierbij aan den h Schrier te Noordwijk, terwijl het timmerwerk zal worden uitgevoerd door den heer TI. Bouw meester, alhier. RIJNSBURG BLOEMENHANDEL. Alhoewel voor enkele soorten een kleine prijsverlaging kan geconstateerd worden, kunnen deze in het algemeen toch als goed beschouwd worden. Betaald werd: Gladiolen f 0.350.45, idem extra f 1.20—1.30, Ciboutanjers rood f 1.10 -1.20: idem rose f 1-1.20; Galardia 60—70 ct.Chrysanthen 6S ct.; Statice 46 ct.; Stroobloemen 46 ct.; Asters in diverse soorten 40—50 ct.; Zinnia 80—90 ct.; Con vili's S0—90 ct.; Kathyrus 14—16 ct.; Witte Lelies 12—14 ct.; Dwergasters 6—8 ct.; Dab lia's f 1.70—1.80; Pompon-Dahlia's 80—90 ct Rozen per bos van 20 stuks: f0.70—1. GENERALE SYNODE Voornaamste Nieuws. GEREF. KERKEN VERGADERING VAN VRIJDAG Aan de orde waren nu een tweetal rap porten, reep. handelende over den toeetan-i der Zendingsbibliotheek en de houding van den Kerkeraad van Soerabaja ter zake van de uitkeering van emeritaategelden aan wij len De. W. Pera. Beide rapporten werden goedgekeurd. Zending onder de Chineezen. Dr. TI. A. va n A n d e 1, van Solo, rap porteerde over het verzoek van de Claeeie Batavia orn steun voor haar Arbeid onder de leezen. Geconcludeerd werd door de commissie van rapport tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f 6000 maximaal voor de beroeping van een missionair predi kant. De Synode ging met dit voorstel accoord. I)it was voor den Voorzitter aanlei ding een hartelijk woord te richten tot Dr. van Andel, die in Indië zulk een voorname ploat6 inneemt en hier met bijzondere blijd schap der Kerken begroet is. Zendings-Studle-Raad. Ds. J. A. C. R u 11 m a n n rapporteerde over een verzoek om subsidie aan den Zen- dingestudieraal. Voorgesteld werd f 490 per jaar te voteeren. Aldus werd besloten. Emcritaatsgelden. K.O. Prof Dr. G. Ch. Aalders rapporteerde daarover en concludeerde tot aanvaarding zoowel als tot dechargeering van depu- taten. Voorts werd afkeuring uitgesproken over het feit, dat de Part. Synode van Friesland- Noord ter zake van het geschil over de per- een t-age-cijfers niet met de Generale Synode heeft willen saamspreken. Wat de mater' zelf aangaat, zal de jommiesie een afzond lijk prae-advie6 Joon verschijnen. Dr. W. A. va n Es was over het gehoorde ietwat verbaasd en wilde alleen de feit' doen spreken. Genoemde Part. Synode heeft wel degelijk met Dr. Schweitzer gesproken. Spr. citeerde daarvoor uit de Acta dier Sy node, waaruit blijkt dat een samenspreken niet tot een elkander overtuigen leidon mocht. Ds. Schweitzer ging daarop henen na voor de ontvangst te hebben bedankt. Hoe men dan kan zeggen, dat men met hem niet heeft willen samenspreken, is voor Spr. een raadsel. Ds. Schweitzer is een volgend ja weer geweest, en daarna Ds. I<oopman6. Bei den zijn hoffelijk ontvangen, al moest de Synode toen bezwaar maken tegen een op nieuw openen van de discussie. Ds. J. P. Klaarhamer vroeg of het niet beneden het decorum van de Generate Synode was eiken keer weer over deze zaak te handelen. De Voorzitter stelde voor naar de commissie' terug te brengen om daar nog eens met de afgevaardigden van Fries land-Noord saam te spreken. Met dit voorstel ging de Synode accoord. (Zie verder bldz. 7), WADDINXVEEN VEEL ANIMO. Naar wij vernemen hebben zich voor de betrekking van bode-concierge ten Gemeen- tehnize alhier ruim 50 sollicitanten aange meld. ZWEMBAD. Had het gemeentelijk zwembad gewoon lijk gedurende de zomermaanden niet over bezoek te klagen, thans is 't bezoek miniem. Tiet behoeft geen betoog dat het ongunstig weer hier zijn invloed doet gelden. De ex ploitatie kon dezen zomer wel eens een fi nancieele stron wordenl ZOETERWOUDE GEITENKEURING. Donderdagavond had alhier vanwege den Prov. Bond de jaarlijkschc geitenkeuring plaats. Aangevoerd waren 43 stuks. De jury bestond uit de heeren P. Verhoeven, S. de Jong, J. van Noort en P. P. A. Clemens. De prijzen werden behaald als volgt: rubriek eenjarige witte geiten, eigenaar P. Beyersber gen (med.); Ie pr. Nora 3, eigenaar E. Los; 2e pr. Marie eigenaar W. A. de Jong, pr. Apolonia, eigenaar A. Westhof. Rubriek ongehoorde witte: Alie, eigenaar E. J. Los; 2e pr. Siemtje, eigenaar W. de Eisen. Rubriek gehoornde witte en bonte: le pr. Nellie, eigenaar C. Onderwater, 2e pr. Mina, naar A van Leeuwen, 3e pr. Anna, eigenaar N. Hoogeveen. Rubriek lammeren: le pr. eigenaar A. v. d. Poel; 2e pr. eigenaar P. Beyersbergen; 3e pr. eigenaar v. d. Palm. Een aanmoedigingsprijs werd gewonnen door eigenaar W. van Rijn. GODSDIENSTOEFENINGEN BINNENLAND (blz. 3.) Te Amsterdam hebben werkloozen het kan toor van het P.A.S. vernield. De uitvoer van kunstzijde en radio-artike len in Juli gestegen. (blz. 7.) Generale Synode der Geref. Kerken. De slotzitting van de eerste week. Een overzicht van onzen Synode-verslaggever. BUITENLAND (blz. 2.) Tiet lijk van den in 1897 verdwenen Pool reiziger Andree gevonden. Het verzet van Indië tegen Engeland nog toenemen. Reeds 30.000 nationalisten in do gevangenis. Woldemaras onder verscherpte bewaking a den aanslag op Rossteika. Toenemende Engelsche invloed in Roe menië. Een complot tegen de Nanking-regeering ontdekt. Een Russisch regiment op Chineesch ge bied. Een ernstige vliegramp in Tsjecho Slo wakije. NOORDWIJKERHOUT. NoonnwijK-niNNEN. Ned. H erwoude. Geref. Kerk. 10 en 5 u. De. Vil NOORDWIJK AAN 5 ■u. 10 u dhr. Brusse, van Den nnen. 10 u. Ds. Bukman, van _..i. 10 en 5 u. Ds. N. J. Cupedo. Geref. Kerk. (H.V.) Julian a weg 27. 3% u Ds. v.d. Brink. Geref. Kerk. 10 ep 5 u. Ds. van Reenen, Woerden.t OUDE- EN NIEUWE Ned. Herv. Kerk. 9% Vons. Geref. Kerk. 9% en 6% u. Ds. Akkerhuis, v. Rapenburg). 9% u. Db, le "Waard. 6 u. Ds. Broekstra. Concordia, 9% u.Ds. Broekstra. 6 u. Ds. o Waard. ciir Geref. Kerk. 9% en 5 u. Ds. de Vriei an Bussum. VAI.KENnUItG. •k. 10 en6% u. Ds. Her Ds. Grlsnlgt. „Dfllgcntln". (Pannobakkerijen), ind 7J u. De heer Epker 10% u. Ds. v. Haai Ned. Hcrr. Kerk. 10 u. Ds. Steehouwer. 7 U, Ds. de Bruin, van Alphen. Geref. Kerk. 10 u. Leeskerk. 2% u. Ds, Has« pers, van Koudekerk. zoeter woune. Noordwijk. Laatste Nieuws. HANDELSBERICHTEN ROTTERDAM, 23 AUGUSTUS. MAIS op termijn (noteering per 2000 k.g.). (Medegedeeld door A. Makreel, Makelaar). Vroegk. Slotk. Yor. slot 131— 129— 129K 331— 134 H TARWE op termijn (noteering per 100 k.g) Yroegk. Slotk. Yor. slot September i 8.258,30 November i i -8.508.30 Januari r S.72T* 8.72^ Maart S.85— 8.90— Omzet 15 contracten van 100.000 k.g). MARKTBERICHTEN 100 11.40—16.30, 36400 bloi g.) Prijzen 1—4, bloemkool f 4—5, sprultes 13—-te e srt 8—11, aardappelen 4—5, per 100. kilo. LEIDEN. 23 Aug. 1 Van 2430 Augustas. leiden. Clir. Geref. Gemeente. (Steenschuur 9) 10 U. n 5 u. Ds. Jongeleen, van Groningen. Geref. Kerk. (H.V.) Stille Rijn la. 10 U. n 6 u.' Ds. ef. Gemeente, (Nieuwe RUn 76) 10 u. i Ds. Bijd. EvnngellKullc en 6 u. De heer Lykl; De Jongi (Ie. (Dwars-Nlouwstraat). 9è i :rk. 10% u. dhr Strc Ds. BrutJn. Iierk. 9% en Gu. Ds. Bosch, van don RUn. Ds. Ingwersen. 10 u. KOUDEKERK. d. Ilcrv. Ki vondmaal". VISSCHERIJ otor ronddrijvende n Is door de sleep - binnengebracht. bot f 2.05—1.78; to f 90—46; zetschol f 1 f 306.500; schar f 228 50; t Trawlvlsch. Prijzen; f 3.75—3.20; per kg.; gi 40; kleine 50—9.50; pieterm poontjcs f 42—6. .•helvisch f31; middel schelv. f 30—23; klei schelv. f 1.50—3.60; groote gullen f 23—18; kl gullen f7.30—3; wtjtlng f5—2.60; makreel f lï 12.50 per 50 kg.; kabeljauw f 73—56 kg.; leng f 1.09; vleet f 3.20—1.06; pei rog f 26—19 per 20 stuks. 3984, ÏM 147 17 Orion (225 in; 1292, YM 179 Holland 3 (205 r 1 IJl blni 23 haringvisschei 14 ost; KW 144 met 20 last; KW net 18 last; KW 149 met 16 last en TM iet 21 last. l ar DINGEN, 23 Aug. Binnenkomend van d gvlsscheiU: van do 4c rets VL 137 J Zoven (14 Juli vertr.) en werd aan den afslag betaald voor vol! Noord f 30.50—31, Idem Zuid 28.80—29.C( 'oord 22.90—24.50, Idem Zuid ƒ16.20- .ntje. has

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6