llirumr tftërjjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Leger en Vloot. BONGERS Uit Oost-Indië 280NNEUBNTI Per kwartaal ƒ5.25 (Beschlkklngskosten 10.15) (er week 1 0-25. Voor het Buitenland bij Weke- Ujksche tending ,6. BU dagelijksche tending *7«— Alles bit vooruitbetaling; Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Eondagshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3132 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1930 A D V G B L E N11 E tf» Van 1 tot 5 reeelsft-l7V5 Like reeei meer _0.22Ml Inert ^lede.ter Uneei. van 1—5 repels ..2J1) Elke repel meer 0.4S Bij contract belangrijke korting. Voor het hevraeen aan bet bureau wordt berekend f 6-10 10e Jaargang Oit nummer bestaat uit TWEE bladen GERECHTVAARDIGDE CRITIEK? In het Roomsch-kath. dagblad „Het Cen trum" geeft een medewerker, onder de signa tuur, waarvan de oud-minister Aalberse zich in dit blad bedient, een scherpe critiek op de benoeming van een commissaris van po litie in het veelbesproken Culemborg. Daar heeft minister Donner geen roomsch- kath. commissaris benoemd, doch nummer één van de voordracht, die katholiek is, juist omdat hij tot de roomsche kerk behoort, ge passeerd en nummer drie benoemd. Aldus de schrijver in het „Centrum" die van oordeel is, dat het roomsch-kath. deel der bevolking zich door deze benoeming ge griefd voelt. Want, aldus vervolgt de schrijver: Voor deze zonderlinge benoeming is slechts één verklaring te vinden, nl. deze, dat de Minister van Justitie zich heeft laten beïnvloeden door anti-papistisch ge stook, dat in deze benoemingskwestie een overwegende rol gespeeld heeft. Het zou ook al te bar geweest zijn. Denk eens aan, in een stad met een gemengde bevolking naast een katholieken burge meester ook nog een katholieken politie commissaris. Dat vroeger beide functionarissen libe raal waren, was natuurlijk geen bezwaar Maar twee katholieken in zulke belang rijke functies, 't is voor anti-papisten om van te rillen. Dat moest dus voorkomen worden; 't moet helaas erkend, liet anti papisme heeft weer voor den zooveelsten keer succes behaald. We stellen de vraag, of deze critiek ge rechtvaardigd is? Door welke motieven Mi nister Donner zich heeft 'aten leiden, weten wij niet Maar wij hadden van een oud minister (aangenomen, dat Mr. Aalberse de schrijver is) een meer voorzichti critiek venvacht Wat geeft hem het recht om plompver loren te beweren, dat nummer één gepas seerd is, omdat hij katholiek is? De schrijver gaat op den stoel van den minister zitten en geeft boud-weg de verzekering: nummer één was in elk opzicht de rechte man op de rechte plaats. Dacht Minister Aalberse in zijn tijd ook zoo bij benoemingen? Dan toonde hij waar lijk weinig zelfstandigheid. Wij ontkennen ten sterkste, dat men de niet-benoeming van een Roomsch-katholiek aan den invloed van anti-papisme mag toe schrijven. Goede trouw eischt, dat men bij iemand als Minister Donner, die van vrees voor anti-papisten nooit last had, dit niet klakkeloos, op grond van één voorval, ver onderstelt Wij kunnen ons zeer goed indenken, dat de Minister, overtuigd het algemeen en het belang van Culemborg te dienen door de benoeming van een niet-katholiek; tege.ij- kertijd en onbedoeld de roomsch-katholieke groep een dienst heeft bewezen. Er is in Culemborg zooveel gebeurd, dat het mis schien beter is, dat twee belangrijke, op samenwerking aangewezen functies, in deze plaats, niet door geloofsgenootcn vervuld worden. Hoe het zij, wij komen op tegen de beschul diging van anti-papisme; er wanneer de schrijver de zaak daarvoor belangrijk ge noeg vindt, dan moet hij maar een inter pellatie aanvragen. Dat lijkt ons royaler dan deze critiek, welke wij van Mr. Aalberse niet hadden ver wacht A DE WERKMETHODEN DER PRO LET ARISCHE VRIJDENKERS. Wij schreven reeds over den invloed, die de Russische Vrijdenkersbeweging (de strij dende Godioozen) heeft op de gelijknamige beweging in Duitschland. Het sterkst komt dit tot uiting in de kringen der communis tische en socialistische arbeiders. Men tracht hier allereerst alles wat van kerkelijke zijde gebeurt onder de loupe te nemen, ook de handeling van kerkelijke politieke partijen, om dit zoo mogelijk tegen de kerk uit te spelen, en deze als arbeiders vijandelijk aan de massa voor te stellen. Ook hier wordt de organisatie geperfectio neerd en tracht men tot in de kleinste plaatsen vrijwillige medewerkers te beko elen, die materiaal leveren en die het voor de pers verwerken. Onder de belangstelling vallen zoowel Katholiekendagen als Jeugd- arbeid, herderlijke brieven als zorg voor gevangenen, kerkelijke leeringen als uitge geven prceken. Natuurlijk gebruikt men gaarne het voor beeld van een ontrouwen penningmeester of een gevallen ambtsdrager, oin de kerk te brandmerken en in miscrcdiet te brengen. In 1929 heeft men zich naar het Russisch voorbeeld ook bediend van het tooneel, gelijk men dat ook doet van de gramofoon, de film en de radio. Dr. Algermissen schrijft in zijn roods eerder genoemd bock: „Frei- denkertum, Arbeiterschaft und Seelsorge": „Dat de bolsjewistische methoden niet zoo radicaal als in Rusland, bij ons in toepas sing worden gebracht, ligt eenerzijds aan de hoogere beschaving van ons volk, dat door zulke methoden eerder afgestooten dan gewonnen werdt, anderzijds echter hieraan, dat het socialisme in Duitschland, Gode zij dank, niet die absolute politieke macht bezit De groote theaters, kino's en in het bijzonder de radio-Zenders staan hem dus of in het geheel niet of slechts in beperkte mate voor de antireligieuse propaganda ter beschikking." Misschien is dé poging om te komen tot een positieve actie en tot een eigen cult daarom zoo gevaarlijk, wijl minder aanstoo- telijk dan de rechtstreeksche actie tegen de Kerk. Men weet hoezeer, vooral in Roomsche landen en streken, de kerkelijke plechtig heden een stuk van het leven geworden zijn. En men tracht iets daarvoor terug te geven in een nieuwe cultus, die ook op de hoogtijden van het leven tot den menscli spreekt Het feest van het kind komt in de plaats van den doop, de jeugdwijding moet de. gedachte aan de eerste communie verdrin gen.'t Bruiloftsfeest voor de kerkelijke trouw de plechtige verassching komt voor de ker kelijke be-aarding. Daarbij blijft het niet. De Kerstfeestviering moet plaats maken voor het feest der „Win tersonnenwende" voor de herinnering aan de geboorte van den Zondcnvemieler, stelt men de zelfverlossing van den mensch. In den zomer heeft men het feest der „Soin- mersonnenwende", waarbij het vuur symbolische rol speelt In 1927 in Leipzig, waar ter gelegenheid van dit feest een groote brandstapel was opgericht, werd o.m. een groot houten kruis verbrand en door den feestredenaar, den heer Th. Mayer, deze gr.lachte uitgewerkt: „Zooals het kruis het symbool van het Christendom, dat geen verlossing heeft gebracht, integendeel slechts nieuwe kruizen op do menschheid heeft gelegd, zooeven vergaan is en het vuur het symbool der levensvreugde, heeft geze gevierd, zoo wint het de Geest der vrije, zich zelf verlossende, menschheid over de reactie der kerkelijke machten". Ook heeft men als bij ons de samenkom sten op Zondag, waar het beeld van een revolutionair of een van de grooten onder de menschen met bloemen wordt gesierd en zijne daden gedacht en verheerlijkt. Dat deze arbeid heillooze vruchten draagt moge blijken uit de gevallen van losmaking van elk verband met de Kerk. In de ei 10 jaren na den oorlog was het aantal van hen die zich van de Kerk losmaakten rond twee millioen. Het sterkst komt deze afval tot openbaring in de groote steden industrie-centra. Maar ook het platteland gaat zienderoog achteruit Als vanzelf is de feitelijke toestand on gunstiger dan de cijfers der uittredingen ons doen verstaan. Ook het kerkelijk meeleven gaat snel naar beneden. Veltn die den uiterlijken ban I nog behouden, hebben innerlijk met Kerk en Christendom gebro ken. Zij vinden in het socialisme de vervul ling van al hun levensbehoeften. Vandaar dat naar Dr. Algermissens woord in de zielszorg de vraag van de behandeling van het socialisme zoo sterk naar voren komt. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is aan Mr. A. M. D. ba- ._>n Sweerts de Landas Wyborgh, buitenge- gewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Stockholm, verlof verleend tot het aan nemen van liet grootkruis der Orde van de Eikenkroon van Luxemburg; is verlof ver leend tot het aannemen van de volgende vreemde ordeteekenen aan: Jlir. Mr. A. van der Goes, buitengewoon gezant en gevol machtigd Minister te Rome, het grootkruis der Orde van de Eikenkroon van Luxem burg D. J. Pcnnock te Berlijn, het comman deurskruis der Kroonorde van Roemenië; ervolgens is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eermedaille: in zilver, aan J. Ederveen, meesterknecht bij de N. V. Houthandel v.li. A. van Dam, te Bunnik; in brons, aan II. Onwezcn, wo nende te Utrecht, arbeider bij vorenbedoel de N. V. AUDIËNTIES De eerstvolgende gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 25 Augustus e.k. te 2 uur n.m. plaats hebben. CONSULAATWEZEN. De Consul-Generaal te Luxemburg de beer E. A. Hentgen, is met een verlof van drie weken van zijn post vertrokken. De heer M. Gocrgcn is belast met de waar neming van het Consulaat HOFBERICHT Gisterochtend te half twaalf arriveerde per auto H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik op het paleis te Socstdijk, tot liet afleggen van een kort bezoek. Z. K. H. PRINS HENDRIK Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft 19 Augustus de gezanten van Argentinië en Perzië op het Loo in particuliere audiëntie ontvangen. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Door den heer Van der Bilt zijn aan minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is de minister bereid een onderzoek te doen instellen of het juist is, dat te Gelder malsen 'n waar stakers-terrorisme hcerscht en de burgemeester, als hoofd der politie aldaar, volkomen te kort schiet in plicht om de vrijheid van arbeid, in aan de Nederlandschc Chainottefabriekcn, te waarborgen? DE TOLLEN BIJ VLAARDINGEN Het lid der Tweede Kamer, dc heer Boon heeft tot den minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat omtrent opheffing de tollen rondom Vlaardingcn, waarvan alle toegangswegen tot de gemeente, t.w. Vlaar dingen—Schiedam, Vlaardingen—Vlaardin ger-Ambacht, Vlaardingen—Maassluis en Vlaardingen—Maasland, door tollen zijn af gesloten, overeenstemming is bereikt schen de betreffende gemeenten-en de pro vincie, zoodat in laatste instantie nog steed; op dc beslissing van 't Rijk wordt gewacht? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid zijn medewerking te verlecncn om tot spoedige algeheelc opheffing van de tollen rondom Vlaardingen te geraken? UITKEERINGEN OUD-GEPENSIONNEERDEN NEDERLAND SCHE SPOORWEGEN Het lid der Tweede Kamer, de heer Suring, heeft aan den minister van Water staat gevraagd: 1. Is het juist, dat bij dc toekenning van uitkeeringen aan oud geponsionneenlcn der N'cderl. Spoorwegen dezelfde regeling word» toegepast als tot 31 Aug. a s. geldt voor de oud-gepensionneerden van het Rijk? Is de minister bereid te bevorderen, voor de oud-gepensionneerden der Ne dcrlandsche Spoorwegen van 1 Sept. 193ft f dezelfde regeling van uitkeeringen. za. gelden als bij Koninklijk Besluit van 22 Juli 1930 (St.bl no 337), voor dc oud-gepension neerden van het Rijk is vastgesteld? HET ALGEMEENE PROGRAMMA Samenwerking tusschen dc omroep-organisatics neodza- zakelijk. De Minister heeft aan de Algcmcene Pro gramma-Commissie T volgende meegedeeld: Dat als maatstaf bij de beoordeel ing van het algemeen programma zal moeten gel den, dat zoodanig algemeen programma of. hetgeen practisch op hetzelfde neerkomt, 'n gemeenschappelijk programma, slechts on derwerpen mag bevatten, waaraan niemand redelijkerwijs aanstoot kan nemen. Dit is het uitgangspunt geweest bij het nemen mijner beslissing. Hieruit volgt, dat liet uitzenden van mede dodingen van politieken aard niet kan worden toegelaten; het zal wel overbodig zijn op te merken, dat hieronder zeker niet is te voorstaan het ten gehoore brengen van nationale volksliederen. Wat betreft de uitzending van mededee- lingen van religieuzen aard, ben ik van oordeel, dat in het algemeen programma niet thuis behooren offieieele kerkelijke diensten of bepaalde kerkelijke belijdenissen welke in den bijzonderen omroep gebed tot hun recht kunnen komen. Tegen religieuze toespraken echter, mits die toespraken geen polemiek bevatten behoeft in het ulgemeen geen bezwaar te bestaan. Ik heb hierbij bijzonder op het oog mor genwijdingen, bijbellezingen en 't verzorgen van ziekenuurtjes, overigens meen ik, dal vraagstuk van de samenstelling der algemeene programma's gaandeweg in de practijk, mede in overleg met de omroep ereeniging-n zal moeten worden opgelost. )c aanwijzingen uwer commissie zuller. daarbij een richtsnoer voor de rmroeporga nisaties moeten zijn cn naar ik vertrouw een samenwerking tusschen hen kunnen bevorderen. ONZE MINISTERS De Minister van Defensie. Dr. Deckers, bracht heden, vergezeld door marine-adjudant Luitenant ter Zee le kl. Heijdt, een bezoek aan Urk ter gelegenheid van den vrijwiiligen laudstormdag. FINAN. VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTE De Minister van Financiën, gelet op art, 53 van de Gemeentewet, zooals dit is gc- ijzigd bij de wet van 14 Juni 1930 (Staats blad no. 245) en op art. 1. tweede lid, van de Wet op de Personeele Belasting 1896. zooals deze bepaling luidt krachtens de wet 15 Juli 1929 (Staatsblad no. 3SS), heeft bepaald: 1. Do uitkeering aan de gemeenten van zuivere opbrengst van: a. de gemeentelijke opcenten op de grond belasting; b. dc hoofdsom van dc personeele belasting c. de gemeentelijke opcenten op de per soneele belasting, vindt plaats op denzelf den voet als dc uitkeering van het gemeen telijk aandeel in de hoofdsom van dc grond belasting. 2. De uitkeering aan de gemeenten van zuivere opbrengst van: a. de gemeentelijke opcenten op de ge meente fondsbelasting; b. de gemeentelijke opcenten op de ver mogensbelasting, vindt plaats op denzelf den voet als de uitkeering van het gemeen telijk aandeel in de hoofdsom van de gemeen tc fondshelasting. Is de gemeente voor de heffing van de gemeente-fondsbelasting niet gerangschikt in de tweede of de derde klasse, dan vindt de uitkeering volgens deze paragraaf plaats op den zelfden voet als ware de gempente in een andere dan de eerste klasse gerang scliikt, 3. De uitkeering van de in deze reso lutie genoemde hoofdsommen, hoofdaandee Ion en opcenten geschiedt op den voet van het Koninklijk Besluit van 28 Maart 1925 (Staatsblad no. 125) door tusschenkomsi van de Bank voor Nederlandscbe Gemeen ten te Den Haag. 4 Deze resolutie vindt voor de eerste maal toepassing ton aanzien van het boe kingstijdvak 19311032. DIPLOMATIE De zaakgelastigde van Roemenië te Den Haag. de heer Zamfircsco. is van verlof-op zijn post teruggekeerd. EG YPTISCHE ZA A KG EL ASTIC DE De heer dr. Mcuirad Kaniel Bey, de nieuw benoemde zaakgelastigde van Egypte in den Haag is gisteravond met den trein van 9 uur van Parijs in de residentie aangekomen Hy werd aan het station begroet door het geheele personeel van het gezantschap. POOLSCHE ONDERSCHEIDING De beer O. M. E. Loupart. onder-direrteu der NA'. Philips' Gloeilampenfabrieken i benoemd tot officier in de orde l'o|on;a Restituta. DE AANVARING VAN DE VELSERBRUG Het doorgaande treinverkeer op liet baan vak Haarlem—Uitgeest is tengevolge van de aanvaring van de brug te Velsen tot nader datum opgeheven. De treinen blijven rijden tusschen Haar Tem en Velsen—IJmuiden Oost v.v. en tus schen Uitgeest en Beverwijk v.v, volgens do bestaande dienstregeling, niet uitzonde ring van de treinen 353, 2213. 2215. 3fi3. '225'. en 2207 Haarlem vertrek resp. 7 49, S.57 9.26, 17.05, 17.24. en 23.39 en van de treinen '2224, 222G. 2242. 302. 2202. en 2205. Velsen - IJmuiden Oost vertrek resp. 9.59, 10 52, 1153 17.23. 1919 en 20.1S (op Z. F. 20.22). welke 'verval len. Tusschen de stations Velsen—IJmuiden :Oost en Beverwijk v.v. is een autobusdienst ingesteld ten behoeve van de plaatselijke reizigers in aansluiting op de aankomende treinen. De Nederl. Spoorwegen kunnen in verhand met het afhankelijk zijn van den pontdienst over bet Noordzeekanaal geen zekerheid geven, dat eventueele aanslui tingen te Beverwijk ofte Velsen—IJmuiden Oost zullen worden gehaald. Duur van de busrit ongeveer 25 minuten Het reizend publiek wordt in zijn eigen belang aanbevolen slechts dan over het ge stremde haanvak te reizen, indien zulks beslist noodig is. De omweg Amsterdam- Zaandam, over welke route de biljetten over Beverwijk, zonder bijbetaling geldig zijn. is in het algemeen sneller. DE BEGROOTING VAN UTRECHT IN HOOGSTE INSTANTIE GOEDGEKEURD Het besluit van Gedep. Staten van Utrecht waarbij goedkeuring was geweigerd aan de gemeentebegrooting voor 1930. is naar ver nomen wordt, door de Kroon geweigerd. Dit houdt verband met de wijze, waarop B en W. het tekort in het pensioenfonds wilden dekken. De begrooting, zooals die door den Raad vastgesteld, is nu dus in hoogste instan tie goedgekeurd. VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING De subcommissie, belast met het klaar maken van het ontwerp eener algemeene conventie ter voorkoming van dubbele be lasting op het inkomen heeft de haar ter bewerking toegewezen stof in eerste instari tic behandeld, en deze ten einde gebracht. De resultaten dezer eerste lezing zullen na der onder de oogen worden gezien in een volgende bijeenkomst, welke vermoedelijk in Februari 1931 zal worden gehouden. VIJFENTWINTIG JAAR ESPERANTO Op 27 Aug. zal de Nederlandschc Espe rantisten Verecniging „La Estonto Esta« Nia" („De toekomst is ons") vijfentwintig bestaan. DE OUD-GEPENSIONNEERDEN We ontvingen in dc laatste dagen talloozc verzoeken om inlichtingen over de vrnng. welke oud-gepensionneerden in aanmerking komen voor een toeslag op hun pensioen uit de bezittingen van het Kon. Nationnnl Steuncomité, welke door de daan-oor in het leven geroepen Stichting worden beheerd. Om alle vragers tegelijkertijd en naar wij hopen, afdoende te beantwoorden kunnen we, na informatie hij het Bestuur -.an be doelde stichting, het volgende mededeelen. Voor een hijslag komen, met inachtneming van de gepubliceerde bepalingen, in aan merking. allen, die een r k s-pensioen ge nieten, dat vóór 1920 is toegekend benevens hun weduwen en weezen. Dus ook zij, die een uitkeering ontvangen, op grond van de Ongevallenwet vastgesteld door de Rijksver zekeringsbank. Het zijn dus militairen van de land en zee macht, burgerlijke rijks ambtenaren en weduwen en weezen, gepensionneer.1 vóór 1920. Er huilen vallen gcpensionncerdcn door de gemeente, de provincies, de koloniën en de spoorwegen, en, zooals vanzelf spreekt ook particulieren. Aanvragpn moeten, met omschrijving der omstandigheden, ingediend worden hij het inr der Stichting Voortzetting Kon. Nat. Steuncomité, J. P. Coenstraat 45, Den Hang. Ook wanneer het grensgevallen betreft, zoodat men voor zich zMf tot geen beslissing kan komen, zonden wij iviseeron, zich tot genoemd Bestuur te wenden. EXCURSIE VAN DE N.V. ONTGINNINGSMAATSCHAPPIJ De N.V. Ontginningsinaatscliappij ..De Drie Provinciën" gevestigd te Drachten hield haar gewone jaarlijksche excursie, tot deel neming waarvan waren uitgenoodigd de le den van de radon tier tot die Onderneming toegetreden gemeenten, vertegenwoordigers van de werkgevers cn werknemers in den landbouw t.w, dc Friesche Maatschappij van Landbouw, tie Jongercin, dc Neutrale en de Christelijke Arbeiders in tiet Landbouwhe drijf, landbouwconsulcuten in Friesland, de Inspecteur van de Volksgezondheid en vele anderen. Men bracht een bezoek aan het ontgin ningsgehied te W'olvcga. voorts aan de Boornbcrgumcr Petten cn aan de ontgin ning „Het Buitcnveld". Te Zwartewagend werd de excursie ontbonden. CONTROLE OP AUTO'S De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland heeft zich tot den Min. van Fin. gewend met liet verzoek om te willen be vorderen, dat aan noodeloozen overlast, den autobestuurders aangedaan, door de con trole op de naleving van de voorschriften der wegenbelasting-wet oen einde komt. door bijv. hot verstrekken van een bewijs ter bevestiging aan het motorrijtuig ten toeken, dat de aangehouden auto reeds is gecontroleerd. Gevallen zijn bekend, dat 'n chauffeur op één dag met dezelfde auto op hetzelfde traject zeven maal werd aange houden voor onderzoek. In Duitschland wordt bij aanhouding van een motorrijtuig, ter controle op de naleving an belasting-bepaling, aan den lK?stuurder en gekleurd biljet verstrekt, dat op de oorruit van het rijtuig kan worden bcves tigd ten teeken, dat dit rijtuig op dien dag gecontroleerd. Ditzelfde heeft de B. B. N. nu voor Ne derland gevraagd waar het noodzakelijk is. zoolang tal van autoriteiten het recht van controle hebben en onderling overleg met elkaar plegen. HET GOOI-RESERVAAT VERKOOP VOOR 2.000.000? Het bestuur van Stad en Lande van Gooi land heeft Woensdag na zeer langdurige t e raadslagingen besloten aan de Algem. Ver gadenng van S.ad en Lande voor te stelle:» het i nlex reservaat, voo. f 2.000.000 te verkooper» mits; 1. Na wetswijziging uitkeering van het op komende kaptaal aan de leden zal plaais inden; 2. de voorwaarden nader worden vasWe teld aan de hand van de voorwaarden ii het tweede Bevredigingsrapport genoemd; 3. de comi/natio van Amsterdam, de piv- irrje fii fjo Kr,,!- gemeentebesturen lil besluit binnen drie maanden aanvaarden. WEGEN-VERBETERING VERZOEKEN VAN DE B. B. N De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland heeft zich tot 't gemeente bestuur van Arnhem gewend met verzoek den Westervvoudschen dijk in die gemeente in beteren staat te brengen. Voorts heeft de B. B. N zich gewend tot Gert. Staten van Friesland voor verbetering van den weg Suameer—Folgeren, deel uit niukonde van den weg Ilecrcnvecn—Quatre bras. Tot het gemeentebestuur der gemeente Capelle (N. Br.) richtte de B. B N. tenslotte verzoek, om den weg van het Cappel sche veer tot het dorp 's-Grevelduin—Ca pelle, het zoogenaamd Veerpad, te verbete ren, daar deze momenteel onberijdbaar is. DE NEDERL. REISVEREEN. BIJ FORD. Naar uit Detroit wordt gemeld, werd aan de Fordfabrieken een bezoek gebracht :loor de reisgroep van de Nederlandschc Reisvereeniging, welke zich voor een roml- is in de Vereenigde Staten bevindt. Na het bezoek verliet het reisgezelschap Detroit teneinde over Canadeesch grond gebied naar de Niagara-watervallen door VRIJWILLIGE LANDSTORM IN BRABANT [et Vrijw.-Landstormcorps „De Nfeiery'- 'net Vryw. Landstorm erband „West-Bra bant' houden 30 Aug. a.s. een landdag te Oisterwjjk Te 10 uur 's morgens vangen de schietwed strijden aan waarna ontvangst ten gemeen tehuize en défilé volgt- Te 2 uur -s middags wordt de landdag ge opend door den burgemeester van Boxtel. Ge neraal L F. Duymaer van Twist houdt ver- Tgens een toespraak, waarna een demonstra tie door de ryvereeniging „Depso" gegeven ordt. Vóór een demonstratie door de Oirschotsche rijvcreeniging hoopt pater H. de Greeve een rede te houden. Te kwart vóór 5 uur vindt de prysuitd-eling plaats en te kwart over 6 uur wordt een aan vang gemaakt met het openluchtspel. GEWESTELIJKE SCHIETWEDSTRIJDEN Door de Gewestelijke LandRtorm Commissie Landstormkorps „de Veluwzoom'- is besloten om gewestelijke schietwedstrijden te houden op Zaterdagen 6 Sopt te Fde, 13 Sept. te Eist. 20 Sept te Ulft, 27 Sept. te Aalten en 4 October tc Ruurlo. Aan den wedstryd te Eist zal een cenigs- INGEZONDEN MEDEDEELING Gemakkelijk zit Gij op Uw c£fe zins feestelijk karakter gegeven worden; in verband hiermede zal de wedstrijd reeds des voorm. om negen uur aanvangen, de overige wedstrijden beginnen om elf uur, met uitzon dering van dien te Ruurlo, d.e om één uur namiddags aanvangt. De wedstrijden worden ais volgt ingedeeld: Korpswedstrijden voor vijftallen, door ver schillende afdeelingen aan te wijzen; perso neele wedstrijd voor officieren, cornets, vaan drigs en adj. onder-officieren op pistool; per soneele wedstrijden voor alle andere bijzon dere vrijwilligers; vrije-baan-wedstrijden. De drie eerstgenoemde wedstrijden worden gehouden in drie klassen, t w. scherpschutters en schutters eerste en tweede klasse. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM IN DRENTE Het verband Drente van den B V.L. houdt 12 September a.s. een landdag op de terrei nen van het sportpark te Assen. V an half 9 tot half 12 worden schietwed strijden op de schietbanen gehouden, waarna ontvangst ten stadhuize en défilé volgt. Te 2 uur *s middags wordt de landdag ge opend door den Commissaris der Koningin in Drente en wordt een aanvang gemaakt met carousselrijden per rijwiel door dienstplich tigen var. het eerste regiment infanterie, springconcours door de marechaussee en ge- vechts-oefeningen door dienstplichtigen van genoemd reeiment-infanterie. De heer J. Knoppers, burgemeesteh van Meppel, hoopt de prijzen uit te reiken, v na de Ia landdag gesloten wordt. DE P.NJ.-LEIDERS VOOR DEN LANDRAAD BANDOENG, 20 Augustus, (Aneta). Dc Landraad te Bandoeng zette do hchundeling voort van de P.N.l.-zaak. Beklaagde Ir. Soekarno verklaarde des gevraagd dat cJe propagandisten geen nieuw o leden aanwerven, doch deze nannemen vun degenen die hen hadden aangeworven in het clubgebouw betrokken i\;».rt. Het uf- dcelingsbestuur bevestigde de nieuwelingen dan al dan niet als candidaatsleden. De propagandisten hadden zells bovendien hpt recht direct nieuwe leden aan te brengen. Er is geen sprake d^t een.ge dwang werd uitgeoefend om tot de P.N.i toe te treden. Indien dwang ware gebruikt, zou de be trokkene door het bestuur vkapitrald zijn. Aan de leden is nooit beslist opgelegd een bepaald aantal nieuwe leden aan te wer ven. Als sprekers op de cursusvergaderingen traden de vier beklaagden Ir. Soekarno. Ga- tot. Maskoen en Soepriadinata op. en stond ook andere candidaats-propagaiulisten die daar van schriftelijke toestemming hadden op de leiderscursus werd behandeld Staats recht, administratief recht, nutionale ge schiedenis. historische en theoretische eco nomie, algemeene theoretische beschouwin gen over het wezen van imperialisme en kapitalisme, do beginselen der deniocrotio en beschouwingen van dc principieels vér klaring der P.N.I. Op de gewone cursussen werd een popu laire uiteenzetting gegeven van het beginsel programma der partij, koloninlisatie, nood zakelijkheid van eenheid onderling van na tionalisten en natie Beklaagde zelf gut een populaire uiteenzetting van imperialisme en knpitnlisme en liet begin dep vrijheidsbewe- ging op de Philippijnon en elders. Deze ge wone eursus veren (leringen waren bestemd voor de cnnriidnntsleden. De cursuscommis- sie was belast met de nlgenioene organisatie der cursussen Voor zoover aan beklaagde bekend is heeft het hoofdbestuur nooit een bepaald onderwerp opgegeven Ier behande ling van de cursusvergaderingen. MOORDAANSLAG DJEMBER. 2ft Augustus (Aneta). In den afgeloopen nacht is een moordaanslag ge pleegd op den lieer Bonn. agent van do auln- mohielfirnia Fueh en Rons, die even 1.niton de kota woont. F.orst toon do bedienden des morgens binnenkwamen, werd de moord aanslag ontdekt. De pnlitio werd gewaar schuwd. waarna do heer Boon werd over gebracht naar de kliniek Zijn toestand is niet zonder levensgevaar aangezien hij een schedelbreuk heeft hekomen. vvaarschijnli k toegebracht met handijzer, terwijl hem ver der steken in de horst zyn toegebracht. Ijiter werd gemeld dat de vermoedelijke dader Is ■vat. DJF.MRER. 2ft Aug. f Aneta). Den hs<*r ion werden vijftien slag- en steekwnn.Pu» toegebracht niet een hnndenlepei on r ui broodmes. Hiervan zijn drie stoken in hort on hals gevaarlijk. Het onderzoek is in vol len gang. De toestand van het slachtoffer is ernstig. REVISIE TEOEV DOODVONNIS AAN- GETEEKEVD. MED VN. 20 Augustus Ariel*) D jas man, te moordenaar van den RuvMg^n assistent ran de onderneming Lima tWc'..--. Boris Dynine. door den Landrand te rVhing Pinai er dood veroordeeld leekende n-.-en dit v«u lis revisie aan De Djnksn. t'i 2ft jaar -ungenisstrnf had gocisrh». dood zulk> ovon- HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAR HET BEROORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1