IHeuure $t'\ hsdjr CCoamnl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. £BON NE U B R Tl per kwartaal f!L25 (Beschlkklngskosten f 0 15) fr8r week t 0*25. Voor het Buitenland bij Wek* lijksche zending -tL— Bi] dagelijksche tending „7<— Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3131 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1930 iDTCarENTItS: Van 1 tot 5 reeels blke reaeJ .neer ,022Vi Ine** -ierteder Uneex. van 1—5 reeels „131 Elke regel meer .(kif Bij contract belangrijke kortin*. Voor het bevragen aan het burean wordt berekendfOJi 10e Jaargang Dit nummer bestaal uit URIE blader het juiste standpunt Het komt ons voor, dat het antwoord van den Minister van Arbeid op de vragen van het Kamerlid Drop inzake een wettelijke regeling der vacantie vóór arbeiders alles- *ins juist is. Dit antwoord geeft feitelijk veel meer dan gevraagd werd. De Minister maakt er zich niet af, doch gaat op de kwestie in. Hij ver valt niet in vaaghejd, maar geeft de gron den aan, waarom naar zijn inzien het tijd stip voor een wettelijke regeling nog niet is gekomen. Dit motief is niet, dat de minister va cantie voor arbeiders een overtollige weelde acht en evenmin, dat een wettelijke regeling principieel te veroordeelen valt. Integendeel. De Minister ziet met instemming de ge zonde en succesrijke actie in het bedrijfs leven, waarbij cenerzijds een sterke wensch naar vacantie tot uiting kom.t en anderzijds die wensch erkenning en inwilliging ont moet Het doet hem leed, dat voorshands een groote groep arbeiders, nl. het meerendeel der Twentsche textielarbeiders, nog steeds niet in het genot van vacantie is, doordat de onderhandelingen nog niet tot een voor beide partijen bevredigende overeenkomst hebben geleid. In 't voorbijgaan zij even opgemerkt dat ook deze regeling er ten slotte wel komen zal, al is het jammer, dat de arbeiders er dit jaar wel niet van profiteeren zullen. Zij weigeren nl. het voorstel der patroons te aanvaarden om de vacantietijd doer over uren en zelfs bij betere betaling in te halen. Deze oogènschijnlijk onbegrijpelijke weige ring, wordx echter acceptabel, als men le motiveering der werknemers weegt, welke hierop neer komt: Voor een deel der arbei ders zou inhalen van den verzuimden tijd geen groot bezwaar zijn, doch in sommige onderdeden der textielindustrie wordt zoo veel van de zenuwen gevergd, dat over schrijding van den acht-uren dag beslist af gewezen rr worden, In deze aangelegenheid mengt de Minister zich echter niet. Hij laat dat onbesproken. En deze houding neemt hij tegenover de geheele kwestie aan. Ondubbelzinnig geeft de Minister te ken nen, dat hij vacantie een zegen voor de ar beiders acht en hij spreekt zijn leedwezen uit over het feit, dat nog- niet iedereen er van genieten mag. Duidelijk doet hij omen, dat hi; op de welgeslaagde acties ten deze hoopt, opdat spoedig iedereen in 't genot van een jaar lij ksche vacantie gesteld kan worden. En, yvanneer dit regel is geworden, dan kan de wetgever, wat zoo goed als algemeen ge bruik is, in wettelijke regelingen vastleg gen. Doch ook liet eerder. Als de overheid de maatschappij van boven af wil regulari- seeren, dan loopt het is. Het maatschap pelijk leven kan niet zonder schade voor de gemeenschap geforceerd worden. In 't algemeen geldt, dat wanneer een wet niet steunt op de volksovertuiging, de opge legde regel tot een fiasco voert: Sociale maatregelen maken hierop geen uitzondering. Dddrom nam, naar ons inzien, de Minister van Arbci 1 het eenig juiste stand >unt in tegenover den aandrang om nu reeds tot een wettelijke regeling over te gaap. DE PUBLICATIES VAN HET KAMERLID DROP het vertrouwen geschaad „De Nederlander" (chr. hist.) schrijft: Het buitengewoon omvangrijk en ge wichtig rapport van den Advocaat-Gene raal te 's Hertogenbosch over de pijnlijke gebeurtenis van 16 October 1929 te Maastricht en over hetgeen aan deze ge beurtenis voorafging, werd door den Mi nister van Justitie „gedeponeerd ter grif fie van- de Tweede Kamer, ter inzage van de leden der Kamer". Dit wil uiteraard niet zeggen, dat de inhoud van dit rapport dood materiaal moet blijven, waarvan de Kamerleden voor hun genoegen of hun verdriet, eens kennis mogen nemen, maar dat voorts stipt geheim moet blijven en vooral niet genoemd mag worden bij mogelijke bespre king van het beleid der Regeering. Echter, dit„deponeeren ter griffie, ter inzage van de leden" geeft den leden geen bevoegdheid tot het publiceeren der over gelegde stukken. Toch heeft het socialistisch Kamerlid, de heer Drop, in overleg met zijn partij- genooten en met de redactie van „Het Volk", liet overgelegde rapport grooten- deels doen opnemen in het genoemde dagblad. Wij betreuren dit, en wel om twee re denen: ten eerste, omdaj de goede wer king van het teere samenstel onzer con stitutioneele instellingen gevoelig ge schaad wordt, als Regeering en ook als Volksvertegenwoordiging niet absoluut op elkaar aan kunnen. Meent de Kamer, dat een Minister 's lands belang te kort doet, door, desgevraagd, te weigeren bepaalde stukken te publiceeren, dan kan de Kamer van haar grondwettelijke rechten gebruik maken ora dien Minister duidelijk te maken, dat hij het vertrouwen der Ka mer niet meer geniet Maar een Kamerfractie, die op eigen gelegenheid besluit stukken te publicee ren, waarvan de regeering met geheel andere bedoeling, aan de Kamer mede- deeling deed, schaadt het vereischte ver trouwen en kwetst daarmede het geheele stelsel op een 'zijner meest gevoelige plekken. In de tweede plaats betreuren wij de ontijdige publicatie, omdat deze hande ling de volledigheid en de openhartig heid van overeenkomstige rapporten over dergelijke moeilijkheden, in de toekomst, niet zal bevorderen. Wij herinneren aan hetgeen bij een vroegere onbescheidenheid van gelijken aard, gesproken werd, op 4 Februari 1914, door den voorzitter der Tweede Kamer. De heer Goeman Borgesius, die toen het voor zittebsambt bekleedde, zeide het navol gende: ken. Iii „Het Anker", weekblad voor het minder Marinepersoneel van 31 Jan. 1914, komt op de tweede bladzijde een artikel voor, dat gelijkluidend is met een Nota, welke gevoegd was bij de Memorie van Antwoord op het Voorloo pig Verslag van de Tweede Kamer voor Hoofdstuk VI van de begrooting voor 1914, welke nota ter griffie werd gedeponeerd ter inzage voor de leden. Naar aanleiding van een soortgelijk geval werd er reeds in de vergadering van 22 December 1911 door den toen- maligen voorzitter op gewezen, dat het ongeoorloofd moet worden geacht stukken, die op de Griffie zijn gedepo neerd ter inzage van de leden, te doen drukken en te publiceeren, ook al staat er geen „geheim" op. Hgt schijnt niet overbodig die her innering nog eens te herhalen. Stuk ken, als bovenbedoeld, mogen wel. zoolang de betrokken Minister zich daartegen niet verzet, door de leden bij het openbaar debat worden gebruiki maar- het gaat niet aan die stukken eenvoudig in een blad op te nehien Dit is, om geen sterker woord te ge bruiken, in lijnrechten strijd met de bedoeling, waarmede de stukken ter griffie werden gedeponeerd, en het zal uit den aard der zaak, elke Regeering afschrikken, ora origineele stukken over te leggen, of door het overleggen van nota's de leden zooveel mogelijk in te lichten. Wanneer men weet, dat ze fcullen wordeh gepubliceerd, zal men dit óf nalaten, óf er altijd „geheim" op zetten, zoodat die stukken in openbare vergadering ook niet zullen mogen worden gebruikt Hetgeen de heer Goeman Borgesius op 4 Februari 1914 sprak, had in Augustus 1930 door den heer Droo moeten worden behartigd. Hetgeen nu is geschied, moet er toe leiden, dat een volgend rapport van een anderèn procureur-generaal met meer gereserveerdheid wordt opgesteld of door een anderen Minister slechts gedeeltelijk wordt overgelegd. OFFICIEELE BERICHTEN onderscheidingen Bij K. B. is aan Th. L. J. Peek, commissa ris van naamlooze vennootschappen, te !>ea Haag, verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken ridder in de Orde van den Heiligen Gregorius den Grooten, van den Heiligen Stoel. staatscommissie onvolwaardige arbeidskrachten Bij K. B. is in de Staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten benoemd als lid dr. J. M. Kijzer, adviseerend chirurg van „Centraal Beheer", en is op zijn verzoek eer vol ontslag ais lid dier commissie verleend aan dr. L. M, Metz. audiënties De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën za) op Vrijdag 22 Aug., die van den Minister van Waterstaat op Woensdag 27 dezer niet plaats hebben. HOFBERICHTEN Prinses Juliana De landbouwtentoonstelling „Thrianta", van het ürentsch Landbouwgenoot6chap, die op 1, 2, 3 en 4 Sept. te Assen wordt gehouden, zal een dier dagen door H. K. H. Prinses Juliana worden bezocht. Gasten op Het Loo Aan den disch van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zaten gisteravond ten paleize Het Loo aan, mr. ur J. H. van Royen, Hr. Ms. gezant te Washing ton en mevr. van Royen; Jhr. mr. O. F. A. M van Nispen tot Sevenaer. Hr. Ms. gezant ie Brussel en mevr. Van Nispen tot Severn er en Baron Michiels van Verduynen, Hr. Ms gezant te Weenen. DE CONVENTIE VAN GENEVE toetreding van duitschland inzake executie van buitcn- landsche scheidsrechter lijke vonnissen De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfurt a. d. Ma n deelt mede: Duitschland is tengevolge van ratificatie van de overeenkomst toegetreden tot boven genoemde Conventie. Dientengevolge kunnen in het buitenla-id gevelde, scheidsrechterlijke vonnissen, in dien zij aan de door de Conventie gestolde ei6chen voldoen, in Duitschland geëxecu teerd worden. HOLLAND DREIGT! :-:z fcfeSjrMascMne MÉtfÉÈHfiStf Op de aanplakzuilen in vele Duitsche Bieden ziet men Ihans bovenstaand biljet. Holland dreiqt zoo iuordt daarop meeqedeeld met den boycol. Koopt daarom Duilsche boter, Duitsche kaas en Duitsche eieren. BESLECHTING VAN GESCHILLEN OP VREEDZAME WIJZE uitwisseling van tractaten Gistermiddag zijn op het departement van Buitcnlandsche Zaken de tracfaten uitgew.s- seld tusschen Nederland en Tsjecho-Sliwa- kije van het op 14 'Sept. 1929 te Genève ge sloten verdrag tot beslechting van gesch'ilen door rechtspraak, arbitrage en verzoening. RAAD VAN STATE De raad der gemeente Denekamp heeft zijn zitting van 31 Juli 1929 besloten ei subsidie van ƒ50 te verlpenen aan de an Hinkel-waterschap commissie teneinde daar door als zijn zienswijze i.it te spreken, dat er aan een waterschap een behoefte bestaat. Dezo commissie is opgericht door grond eigenaren, nadat Je Piov. Staten van Over ijssel zich voor de oprichting van een Diu- kelwaterschap hadden uitgesproken. Ged. Staten van Overijssel hebben teg"n den post van 50 bezwaar gemaakt omdat de gemeente géén gronden bezit, welke even tueel in een op te richten waterschap zou den worden opgenomen en dii6 bij de zaak geen gemeentebelang is gemoeid. Op dien grond i6 thans ook bij K. B het beroep van het gemeentebestuur tegen het besluit van Ged. Staten om het raadsbesluit niet goed te keuren, ongegrond verklaard. KINDERPOSTZEGELS een serie in koperdruk Men schrijft ons: Bij de nieuwe postzegels, welke in Dec. as ten bate van het verwaarloosde kind zul len worden uitgegeven, wordt een serie toe gevoegd, uitgevoerd in koperdruk. Deze fraaie zegel zal hooger in prijs zijn dan oe overige postzegels, maar ongetwijfeld om de bijzondere kunstwaarde vooral onder verza melaars wel zeer gewild zijn. De ontwerpen brengen op zeer te loven wijze de bescherming van het kind in een mooie voonstelling tot uiting. HET UITBREIDINGSPLAN VAN NAARDEN Bij K. B. is vernietigd het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, tot goedkeur,ng van het gewijzigde uitbreidingsplan van Naarden, voorzoover deze goedkeuring be treft de in het plan aangewezen gronden, behoorende aan M. J. Maas Sr., Jac. Sm.is en Co. (welke gronden zijn aangewezen il6 bestemd voor begraafplaats, terwijl daaraan in de eerste 30 jaar geen behoefte bestaal) en F. W. G. Linck c.s. (welke gronden zijn aangewezen als bestemd voor cultuurgrond in den „groenen gordel" om de vestingwal len, terwijl, naar bij K. B. wordt overwogen, bij een open bebouwing van die gronden en het handhaven van een plantsnenstrook, bel uitzicht op de vestingwallen is gewaarbngd) Ongegrond werd verklaard bet beroep van den Minister van Defensie, die er be zwaar tegen heeft, dat het Rijk niet op de z.g. Schapenmeent loodsen vrijelijk zou kun nen vernieuwen, vergronten of verminderen. Dit bezwaar is, blijkens de overwegingen van het K. B. gericht tegen het uitbreidings plan zelf en niet tegen de wijziging daar van, waartegen alleen beroep mogelijk was. UITBREIDINGSPLAN VAN TEGELEN niet goedgekeurd Bij K. B. is vernietigd het besluit van Ged. Staten van Limburg tot goedkeomg van het uitbreidingsplan der gemeente Te gelen, waarin wegen geprojecteerd zijn over de eigendommen van de school van Onze Lieve Vrouw te Tegelen en de Vereenig-ng Missiezusters te Steijl, gemeente Tege'en, welke wegen voor het ir'hreidingsplan van geen beteekenis zijn en voor de genoemde lichamen zeer schadelijk, naar deze in be roep hadden aangevoerd. BOND VAN CHR. GEREFORMEERDE JONGELINGSVEREENIGINGEN OP WEG NAAR DE GOUDEN MIJLPAAL GEVAREN, DIE DE JEUGD BEDREIGEN „LANGS VASTE LIJN EN" Gisteren vond plaats de 26e bondsvergade ring'van den Bond van Chr. Geref. Jonge- lingsvereenigingen. De kerk aan den Witte vrouwensingel te Utrecht was geheel bezet toen de bondsvoorzitter, Ds. H. Janssen, den Bondsdag opende en deed zingen Ps. 68 16 en 8. Opgewekt klonk het uit de honderden jonge kelen: „Gij koninkrijken zingt Gods lof". De bondsvoorzitter las daar op 1 Cor. 13 en ging voor in gebed. Daarna heette hij welkom de presidente en de secretaresse van den Bond van Chr. Geref. Meisjesvereenigingen, den heer Bos, afgevaardigde vap de Ned. Bond van J.V. op Geref. Grondslag, en den heer Tiendas uit Solo. Spr. heette vooral laatstgenoemde welkom, omdat uit zijn aanwezigheid weer blijkt, dat de tegenstelling tusschen blank en bruin is opgelost en het is, zooals Groene- wegen het al zei: „Kinderen van één Va der. van hetzelfde huisgezin, ze bestaan el kander nader dan de band der aardsche min". Hierop kreeg de voorzitter der Utrechtsche Regelingscommissie het woord, die een wel kom toeripp aan de vrienden. Ds. H. Janssen sprak daarna zijn rede uit, getiteld: Op weg naar de gouden mijlpaal. Vandaag zet de bond de eerste schrede op weg naar den gouden mijlpaal aldus spr. Op dien wee moeten we drie dingen goed weten: 1e. de koers, die wij moeten houden: 2e. den Gids. dien wij moeten kiezen en 3e. het dnel, dat wij ons moeten stellen. Koersbepaling is in onze dagen zeer moei lijk We worstelen ermpe op alle terreinen van het levpn. Waar moet hpt heen met de Kerk. met den Staat, met de Maatschappij met het huisgezin, het huwelijk, de tech niek. de moraal? Waar moet het heen met tie '«Med? Men heeft het gevoel, dat men prnaast staat en geen invloed heeft, dat de iingen zich voltrekken huiten ons. De men taliteit ontstaat, welke men noemt: laat de iingen maar waaien, of fatsoenlijker ge zegd: we zullen wel zien. wat er komt. we kunnen er toch niets aan doen In een we reld, waarin dit alles onvast is. moeten wij nu onzen koers bepalen. Met onzen hond kunnen wij er niet huiten omgaan, wé moe ten er dwars doorheen. Het zal in de ko mende jaren er niet makkelijker op wor- ien, maar de moeilijkheden zullen toene men. Wij vreezen aldus spr. dat de achttiende eeuw een aanwijzing zal geven omtrent het verloop van de twintigste eeuw. met verschil in dezen zin. dat in de acht Mende eeuw een klein deel der wereld erbij betrokken was. en in de twintigste eeuw heel de wereld erbij betrokken zal zijn. Wij zien. als Gods het niet verhoede komen de wereldrevolutie. De leeftijd der jongelingen is ook een be zwaar voor de koersbepaling. Twee gevaren zijn er. die hen bedreigden: 1e. de liefde tot de rultuur: 2e. de vrije vroomheid Door het eerste komen ze Ins van de Heilige Sehrift. door het tweede worden ze onver schillig tegenover de Kerk. Het is ver bijsterend. dat ook door hrt Christendom de liefde tot de cultuur zoo aangewakkerd wordt, terwijl men niet weet hoezeer ze van de Heilige Sehrift vervreemdt. Men heeft den euvelen moed zelfs om de cul tuur voor Christus op te eisehen en er een Christelijk etiket op te plakken, alsof de cultuur ooit Christelijk zou kunnen zijn! De cultuur is nnti-gnddeliik en anti christelijk en is uit den gevallen mensrh opgekomen. Zij zal ons den heilstaat bren gen. De cultuur wordt niet beheerseht donr den Geest van Christus, maar door den geest van Sntan. Met wijdings- en zieken uurtjes en al die dingen komt dat hinnen en de Riihel wordt gebannen uit het per soonlijk leven. De Bijhei is het minst ge lezen hoek. Hoedt u voor de cultuur In welken vorm zij ook in uw leven tracht tp dringen, want zij zal den Bijbel verdringen. Nu de vrije vroomheid. Wat is het ken merk van dezen tijd? Dat de godsdienstig? leugd vol ijver is voor hpt Chr. heginsel maar weinig voelt voor de Kerk. Wat heb ik aan de Kerk, zoo vraagt men. Dp Kprk spreekt epn taal, die wij niet verstaan, dat is goed voor de menschep uit de vorige eeuw, maar niet voor ons. Wij geven niet om dogma's en confessïnneele vragen, om hokies pn etiketten. Wij willen dit alles hpt liefst missen omdat wij aan Jezus Christus en het F.vaneelie genoeg hphhen Het oudere gpslarht, zoo redeneprt men in dien kring, zag alles behalve Jezus, maar wil zien alleen Jezus en zien het andprp voorhif. Die rednneering srhiint een triomfkreet maar is zii luist? Neon Indien immers de Geest dp Kerk missen kon. had Hii die al lang losgelaten Mnarwfltzien we? Dat juist als de Kerk in verdrukking komt. zij niet te grnndp gaat maar integendeel zich juist uitbreidt. Zie maar in Rusland Als er één overtuigd is dat de Kerk moet uitgeroeid worden, dan is het Satan. T-Tii zet er alles op om de Kerk te verwereldlijken. Daarom doet hij pogingen om de jeugd in ongehon dpnheid aan Gods Woord en de Kerk Ip doen loven. Jonge menschep houdt de Kerk in uw Ipvpu vast Met het oog op uw persoonlijk leven en mpt het oog op het zand des Ver honds Als ge los raakt van de Kerk dan rankt uw leven op doodloopend spoor en is straks dp tweede «n derde generatie van uw gesloeht als God het niet verhoede ge komen In hPt heiden 'om onzer dagen Dn derzoek der Fleiligp Schrift is noodig. Meer belangstelling ook mort worden Meinour! a.T- de Kerkgeschiedenis. De predikanten onzer Kerk moeten meer belangstelling toonen en daarbij do leiding geven. Wij moeten tot Gids hebben in de komen de vijf en twintig jaren Jezus Christus, Er zijn veel knappe koppen in onze dagen, financiers en staatslieden en economen, en zij houden veel conferenties. Maar de ver warring wordt grooter. De toekomst teekent zich donker af en er zijn er. die zeggen, dat deze wereld aan haar geleerdheid te gronde zal gaan. Lloyd George heeft eens in een vergade ring van jonge mensehen gezegd: „Europa heeft Jezus Christus noodig en als Hij niet helpt, dan gaan wij ten onder". Zoo is het. In de eerste vijf en twintig jaren van ons bondsleven heeft Jezus Christus genoeg ge toond, dat Hij tot alles en in alles en on der alles voldoende is. Wij bedoelen met onzen bond niet anders dan we hebben bedoeld en meencn dat we dat met veel gebrek en zwakheid hebben bereikt. Maar dit doel kan in het gedrang komen. Er zijn er die de Jongelingsvereeni- ging zoo willen reformeeren en reorgani- seeren, dat er niet veel van overblijft.' Wil men het dan met een speelzaal en een dan cing, met een biljart. Wil men een Christe lijke sociëteit? Laat men eerlijk dan zeg gen, wat men wil en er niet om heen draaien. Elke wijziging van de doelstelling zal geen verbetering, maar wel verslechte ring zijn. De vereenigingen hebben elkaar noodig. Daarom een krachtige aansporing tot die vereenigingen, die nog niet aange sloten zijn, dat ze zich zullen aansluiten bij onzen bond. Naast de hestudeering van Gods Woord zal in de toekomst meer aandacht moeten worden geschonken aan de.bestudeering der Chr. Geref. beginsplen. Afscheiding en Do leantie zullen grondig bestudeerd moeten wordpn Het is gewenscht als de predikan ten daarin de leiding nemen. We moeten weten waarom we Christelijk Gereformeerd zijn en waarom we dat hliiven Als we dat niet weten, moeten we het niet zijn. Met den wensch. dat de hond ook in het komende iaar met zegpn werkzaam zal mogen zijn, heslont spr. zijn rede, die met daverend handgeklap begroet werd. Verslag secretaris. De secretaris, de heer Vos. deelde mede. dat er zestig vereenieingen vertegenwoor digd waren. Van het Ned. Jongelingsver- hond was een sehrijven ingekomen, van den Rond van Ned. Herv. Jongelingsver- penigineen op Geref. grondslag een telegram van gplukwensch. Daarna werd het jaarverslag, dat reeds In het bondsorgaan gepubliceerd was, goed gekeurd. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H M. de Koningin. Staande werden de twee coupletten van het Wil helmus gezongen. Financieel verslag. De penningmeester de heer K. van Dongen van Rotterdam bracht het financieel verslag l,iLo°^tvanfrPn werf* 1 651.24, uitgegeven f R5SS1. zoodat er een klein nadeelig saldo is. De vpreeniging Rotterdam Centrum werd aangewezen om de bescheiden na te zien. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden van het bondshestuur, Ds H. Janssen cn de heer W. Vos Hzn., her kozen. Behandeling der voorstellen Verworpen word het voorstel-Steenwiik om de bondscontributie te bepalen op f 0.50 per lid per jaar. Aangenomen werd met 50—10 stemmen het voorstel van hot hondshesttiur met be trekking tot de bondsdagen: De Bondsdagen zullen worden gphouden in hot centrum der afdeelingen: voor hot ontvangen van don Rnndsdng komen D.V. in annmerkii de afd Gronineon-Drenle. gecombineerd mot de afd Friesland, de Oostelijke nfdpeline. de Z. H -afdeelinc. de N. H-afdeolinc en Utrecht DV in 1931 te Groningen, 1932 te Roetterdam. 1933 te Zwolle, 193-1 te Haar lem en 1935 te Utrecht. Aangenomen werd het voorstel van hot bondshestuur om de Septembermaand te be stemmen tot Luctnr-mnand. Evenzno het voorstel van het bondshestuur om in he- ginspl te hpsluiten tot reglementswijziging De Voorzitter deelde mee. dat het rapport van de radio-commissie en het rapport der commissie inznke de ieugd-centrale nog niet gereed waren. De rapporten zullen in dit iaar aan de vereenigingen worden toe gezonden. MIDDAGVERGADERING Een hjildiglng. Bij den aanvang der middagvergadering werd aan den heer G Verhaar van Bus- sum. die lange jaren den hondshoekhnndel hehartigde. als dank anneeboden een hu- ronustoel en een bureaulamp. De Voorz deed dit met een harteliikp toespraak, die mot npplnus door de vergadering onder streept werd. De heer Verhaar zeide dank voor de hulde hem gebracht en voor de geschenken Toespraken afgevaardigden Namens den Bond van Chr. Geref Meis jesvereenigingen voerde Mevr. De Smit. presidente van dien hond, het woord, die gelnkwenschen overbracht en Gods zegen toewenschte en de hoop uitsprak dat beide honden in eensgezindheid en liefde samen mogen optrekken tot heil der Chr Geref Kerk en tot eere vnn den Naam d«s Hoeren Spr verzocht dit de bond van Meisjesver eenigingen eenige ruimte zmi kunnen krij- 'lm mededeellngen In ..T.urtnr". De he. Bond van Jnngelinesv. Vod Bond van Chr Geref JongcRn—vorcen gingen meer en meer uitgroeit en .l-nrf. ^ok het heslnit om voorfem niet alleen jn Utrecht maar in '■-> s, vp gaan vergaderen, zn! iivPewerken. Al tell j onze hond de duizenden, aldus Spr., de uwe tolt do honderden. Ge moet niet zien op hot ingezonden mededeeling Dr H MANNING'S KINADRUPPELS EETUJ5I-0PWEKKEN& L30 p. a getal maar geloof hebben in uw zaak en in uw taak. Moge de zegen des Heeren u en uw bond ten deel vallen. (Applaus.) De heer Tiendas van Solo, voerde daar na het woord namens het Christelijke In dische jeugdwerk. Het is heerlijk dat er eenheid is en het rassenverschil, het ver schil tusschen bruin en blank is opgeheven. Maar ook is er eenheid tusschen aarde en hemel omdat de strijdende Kerk op aarde et) de triumfeerende Kerk in den hemel le ven uit één beginsel, nl. tot eere Gods. Er wordt veel gesproken over problemen in Indië, maar voor de oplossing van al die pro blemen is er maar één mogelijkheid: het geloof in Jezus Christus in Wien ook de nationale eenheid is gelegen, zoodat deze Naam ook moet worden gepredikt om de verhouding tusschen Nederland en Indiê gopd te doen zijn De Voorzitter had voor allen een vriendelijk wederwoord en wenschte den Tiendas toe dat hij tijdens zijn ver blijf hier te lande veel van het jeugdwerk zal mogen zien en een goede reis naar Solo terug zal mogen hebben. De Christen-jongeling en het sociale vraagstuk. Ds. A. M. Berkhoff van Amsterdam sprak daarna over het onderwerp „De Chris tenjongeling en het sociale vraagstuk." Van dit referaat gaven wij gisteren reeds verslag. Na bespreking op dit referaat werd de middagvergadering gesloten. AVONDVERGADERING Des avonds werd een bijeenkomst in het kerkgebouw gehouden, waarin voorging Ds. A. Gruppen, van Zwaagwesteinde, over het onderwerp „Langs vaste lijnen". Aan zijn rede is het volgende ontleend: Het leven van ons tegenwoordig geslacht, aldus Spr., staat in 't teeken van het lijn- looze. Met opzet kies ik deze bewoording, mij vleiende des te beter door u begrepen te worden. De levensïdee der menschenwe- reld kunt ge heden het best vergelijken, bij een tweetal voorwerpen dio we allemaal Kennen. Ik bedoel de vliegmachine en de Radio. De groote massa zweeft door 't leven, ge lijk de vliegmachine door "t ijle luchtruim, zonder een vaste lijn waarop ze zich voort beweegt De enkelingen, altoos in vergelijking ge nomen met de massa, willen gelijk go "t bij de radio aanschouwt. Een klein eindje .vaste lijn", in 't leven, gelijk de antenne op 't dak. doch overigens eveneens lijnloos. Het menschengeslacht in z'n geheel ge nomen heeft afgedaan met 't betreden der vaste lijnen. Met de grootste onbeschaamdheid en weerzin ziet ge deze idee dag aan dag ge realiseerd. Vroeger was 't schande, waarom men vreesde 't een of ander te zeggen of te doen. Heden heeft men dit vroome masker af geworpen. Zonder blikken of blozen treedt men naar voren spottende met het voorheen beleden eelnof. Oorzaak Is de giftige klem die van nature wortelt in ieder verdorven hart Bovendien won.lt deze kiem van buiten af rijkelijk ge voed zoodat men er niet zelden prat op gaat, tot deze of gene richting te behooren, van den verdorvenden tijdgeest. Heden is de dag aangebroken om de conse quentie van hpt liinlooze op elk levens terrein te aanvaarden. Het wordt echter pijnlijk aangevoeld. Niet allereerst door ben voor wie de H. S. de Norm is voor denken en doen. In die, weleer voorname kringen, het meest, waar de Bijhpl nnnr 't museum is getransporteerd en sindsdien de gnnsche ziel zich op de kille materie heeft geworpen. Lijnloos Is schier het ganscho cultureele leven. Lijnloos onze handel en nijverheid. I.ijnlnos, veelal onze techniek. Lijnloos de aesfhetick. O zeker nog wel lijn. doch naar 't oor deel van hen die 't lijnlooze onbegrensd wlllpn doorvoeren. Het is te duur. 't gaat ten koste van de onschatbare ziel Zij Iaat zich niet bevredi gen met ,1e materie, met al wat schoon en leelijk is. Eer wordt 't een kwelling voor haar. Onze jongelingen zouden met een blik op de huidige mnntsrhnppij haast nelgen tot 't fatale pessimisme. Het is echter alles een gevolg van 't ver laten der vaste lijnen, neergelegd in des Hoeren Woord. Ook op religieus terrein zooveel lijnloos- heid. In 't begin rfpr voorgaande eeuw en In t laatste er van heeft men voor 't kerkelijk® leven vaste liinon trachten uit te stippelen. Het zal alles uiterst best bedoeld zijn. In zooverre is 't te respecteeren. Maar daarom is bet fpit op zichzelf nog nipf goed Getuige 'Ie historie. Mede een gevolg daarvan is 't liinlooze op sociaal, organisatorisch cn nolitiek ferrenl. Het ontbreekt maar al te veel aan vast® lijnen, waarop ons volk de toekonjst hlljdo kan tegengaan. Zul Jen er vaster lij oen K traden worden over 't geheel, dan is daartoe do Geest des Heeren onmisbaar. Hoe men daar weer komt? Zooals Israël» koning David 't vroeg: „Heer. al mank mij Uwe wegen. Hij Is de jongelingen ten voorbeeld. Wanneer die lijm-n betreden wo.den is 1 veilig en riik Op elk b»venterrein. Daartoe dringend opwekkende besloot spreker ziin opwel, k'ngswnord. HELPT ALLEN MEE ON 3 BLAD KJ C-FZiNNEN TE BRENGEN. WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1