W. A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 Uit de Pers VAN DIJK-HULDIGING f In de „Groene Amsterdammer" schrijft trans Coenen: Men behoeft gewisselijk den heer Evert v. ï)ijk zijn succes en zijn huldigingen nog niet te misgunnen, om er toch een beetje tvee van te worden, wanneer men al die hulde in vele kolommen druks onder do oogen krijgt En misschien het zou te ho pen zijn! is hij er zelf ook een beetje beu van voortdurend maar als Openbare Held tentoongesteld te worden. En als „goed va derlander op zijn best" (Minister Rcymer). En als internationale-broederschap-bevor- deraar (weth. Abrahams). En alswat de .dhampagnegeest des oogenbliks nog meer aan malligheden over zijn rechtschapen hoofd of dat zijner vrouw uitstortte. De laat ste was zelfs de „ware Hollandsche vrouw", zei weth. Abrahams, bij wien het op een Ibanaldteitje meer of minder niet aankomt Zeker was het een bijzondere prestatie in het vliegersvak, wat Kingsford Smith en ,Van Dijk gedaan hebben. Bijzonder en ge vaarlijk. Maar het gansche vak is, voorloo- pig nog, bijzonder en- gevaarlijk, en wie er in gaat, weet, dat hij dagelijks zijn leven riskeert. Dit is echter iets, dat niet meetelt. Er zijn vele vakken, waarbij men voort durend zijn leven waagt en nooit hoorde ik van comitc's ter huldiging van loodgieters, timmerlui, metselaars, leidekkers, schilders, die b.v. de laatste hand aan een ijselijk hoo- ge torenspits hadden gelegd, of van zeelie den, na een meer dan anders gevaarlijke reis. Waarom dan dit staal van buitenge woon „workmanship" zoo hoog geschat werd? Eenvoudig, wijl het nog altijd op de kinderlijke verbeelding der massa werkt, menschen zoo hoog in de lucht te zien en het gevaar hier van zeldzameren aard en, als 't ware, meer in 't oogvallend is. Anders niet, en daarom behoefden en be hoorden de hoogste autoriteiten van Staat en gemeente niet zoo dadelijk hun achtbare hoofden te verliezen en de schoonste zedelij ke qualificaties zoo maar veil te hebben voor wie volbrengt, wat in principe alle piloten moeten kunnen, eenvoudig wijl het tot hun vak behoort En zij zouden ook zeker niet zoo toeschietelijk zijn, als de democratie te genwoordig niet meebracht te eeren, wat „demos" eert, en er niet een stevig brok chauvinisme. d.w.z. nationale' zelfbewonde ring, onder deze geestvervoering verscholen Jag. Zoo woont men tegenwoordig geregeld het griezelig schouwspel bij van een regeering, die, volksvleierig, de on derschei dingslooze bewondering en den ijdelen leegen geest drift der menigte door haar deelneming aan moedigt en sanctionneert, aldus het open bare leven al meer den geraasmakend en, zin loozen, Amerikaanschen kant op drijvend. Waar wij dan ten slotte ook wel zullen be landen. BINNENLAND. ZUID-AFRIKAANSCH BEZOEK AAN ONS LAND OP 3 EN 4 SEPTEMBER. De Keer Herzog, eerste minister, 'en.'d heer Havenga, minister van Financiën der Unie van Zuid-Afrika, die a.s. Maandag te Londen worden venvacht, zullen op 3 en 4 September e.k. een bezoek aan ons land brengen. Voorloopig schijnt dit bezoek tot die beide dagen beperkt te blijven. DE JAPANSCHE GASTEN EEN GESCHENK VAN PHILIPS. Prins Takamatove en zijn gemalin ver leenden gastermorgen in bijzijn van de hee- ren Takeo Jacamata en Iwahikhi Ishi Ka- wa, leden van de hofhouding, audiëntie den heer H. Maarschalk, directeur van Philips Nippon Radio Ltd., en Dr. Ing. N. A. Halbertsma, procuratiehouder van de Philips Fabrieken te Eindhoven. Hierbij werd den varstelijken gasten een tweetal Philips ontvangtoestellen met luidsprekers aangeboden, bestemd voor ontvangst van de plaatselijke stations te Tokio en voor het ontvangen van buitenlandsche stations. De Prins en zijn gemalin betuigden hun ingenomenheid met dit geschenk, dat voor hen een blijvende herinnering aan hun be zoek aan Nederland zal zijn. Dankbetuiging aan H. M. de Koningin. Prins Takamatsoe, die gisterochtend ons land verliet, heeft van Oldenzaal uit aan H. M. de Koningin een telegram gezonden, waarin hij zijn eerbiedigen dank uitspreekt voor de hartelijke ontvangst den Prins en zijn Gemalin hier te lande bereid. HET KALI-CONTRACT NOG GEEN OVEREENSTEMMING. Naar thans uit Brussel aan de „Tel." ge- meid wordt, is het bericht van de „Berliner Borscnzeitung" over het hereiken van over eenstemming tusschen de Belgische en Fransche regeeringen inzake de verscheping van kali in dier voege onjuist, dat de de tails der regeling niet tusschen de regee ringen, maar tusschen de Société Commer- ciale des Potasses d'Alsace en de stad Ant werpen worden besproken en dat de onder handelingen nog steeds voortduren. Burge meester van Cauwelaert wenschte nog geen verklaring te geven over de kali-kwestie. DE WINKELSLUITING Door de Twentsche Kamer van Koophandel aft!. Kleinbedrijf, is getracht een uniforme regeling tot stand te brengen in Twente be treffende de winkelsluiting gedurende een hal ven dag per week. In verband daarmede had de Kamer aan alle besturen van Twentsche gemeenten verzocht geen wijziging in den be- staanden toestand te brengen. Na tal van be sprekingen is de Kamer thans, blijkens het uitgebrachte rapport, tot de conclusie geko- mo.T, dat in de praktijk een uniforme rege ling op zoodanige bezwaren zou stuiten, dat aan de mogelijkheid van invoering daarvan voorloopig althans niet kan worden gedacht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van 3 tot en met 9 Augustus 1930 bedroeg volgens „Stcrt." 156 van 13 Augustus voor het geheele Rijk het totaal aantal gevallen van buiktyphus 33; het aan tal gevallen van roodvonk 198; van diph- terie 90; van meningitis cerebrospinalis epidemica 2 en van poliomyelitis anterior acuta 37. In de week van 39 Augustus werden geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht Kerknieuws. GRENSCONFLICT POLEN-LITAUEN BRIELLE VERKOOP VAN VESTINGGRONDEN. Ingediend is een wetsontwerp, houdende goedkeuring van den onderhandschen verkoop van voormalige vestinggronden c. a., aan de Oostzijde van Brielle, aan de gemeente Brielle De gemeente Brielle heeft, ten einde het oudheidkundig karakter van de vestinggron den c- a. aan de Oostzijde te bewaren en be bouwing tegen te gaan, deze gronden c. a. in koop gevraagd. Vermits tegen vervreemding dezer vesting- gronden geenerlei bezwaar bestond, werd de verkoop onder voorbehoud van goedkeuring bij de wet, geconstateerd bij acte. DE „WONDER-BOOT" VAN MARCONI Aan boord van 'de „Plectra", 'de „wonder-boot" van Marconi, is, toen liet schip op xoeg was naar Sidney, een hevige brand uitgebroken, die groote verwoestingen aanrichtte, In den inzet: Marconi. HET GESCHENK AAN DEN DOMINEE. Naar aanleiding van het artikel van Syl vius over „het geschenk" eahrijft een lezer uit Zuidlaren ons, dat hij met instemming daarvan kennis genomen heeft „Doch" zoo schrijft hij verder „deze zaak heeft ook een keerzijde, vooral in on zen tijd. Die keerzijde zie ik getoond door onze predikanten met hun veelvuldig geju- bileer. Dat jubileert als men 12y2, 25, 30, 35, 40, 45 jaren enz. in het ambt is, of als men 70 of 80 jaar oud is; en dienstdoend of eme ritus doet er bij al die jubilea niet toe. Velen, zeer velen vinden dat gejubileer in onze pre- dikantenwereld in één woord ergerlijk. Een jubileum bij 25-jarige, 40-jarige of 50-jarige ambtsbediening, best heel bes' zelfs. Maar waarom ook nog eens op al die tusscben- liggende tijden, zoo telkem om de vijf jaar? En waar dient nu al dat wierookbranden „In welke dienstbetrekking ontmoet men iets dergelijks, jubilea bij 12%, 25, 30, 35, 40, 45, en 50 jaar Er is nog niet"één stand be kend, waar het er zóó naar toegaat. „Wordt het werkelijk geen tijd met dat overdrukke gejubileer in onze predikanten- wereld eens te breken? Hier loopt of maakt „het geschenk" inderdaad gevaar. De vrucht en zegen op de bediening des Woords moge in deze zaak welsprekender zijn als dat uit bundig gejubileer. „Nog iets. Er bestaat ook het gebruik bij het doen van belijdenis een geschenk aan de predikanten aan te bieden. Er zijn jonge- menschen, die daaraan zich stooten. Natuur lijk kunnen ze zich ervan onthouden, maar ze willen niet gaarne voor spelbreker" of „gierigaard" aangezien worden en daarom doen ze mee aan het geschenk voor den dominéé, doch tegen hun zin. 't Gebeurt, dat dienstboden geld moeten lecnen, om mee te kunnen doen aan het geschenk voor den dominéé: mevrouw van den dominéé had ge zegd, dat dominéj dit of dat zoo graag zou hebben. „Wil men bij het doen van belijdenis zijn dankbaarheid toonen, laat het dan zijn door een bijzondere gave aan Kerk en Armen. Het catechetisch onderwijs toch is het gewo ne, verplichte werk van den predikant En voor gewoon, verplicht werk zal een ander toch nooit een geschenk aannemen? Ont vangt een onderwijzer of schoolhoofd behal ve zijn gewoon salaris elk jaar ook iets ex tra's van leerlingen, die hem gaan verla ten? „Ook in alle deze dingen is een dominéé een mensoh, voor wien geschenken gevar kunnen zijn. Dat is de keerzijde van het j schenk, waarover Sylviu6 schreef. En 't toch noodig beide zijden te bezien". PREDIKANTSPENSIOENEN In „De Gereformeerde Kerk", het orgaan van de Confessioncele Verceniging, heeft een belangstellend lezer aan Ds. Lingbeck ge vraagd of het waar is, dat er bij de Gere formeerde Kerken in Nederland beter ge zorgd wordt voor pensionneering van be jaarde predikanten en voor predkantswedu- rwen dan in Ned. Hervormde Kerk. Op deze vraag heeft Ds. Lingbeek het vol gende geantwoord: „Ja, dat is maar al te waar. De Hervorm de Kerk geeft aan emeriti-predikamen geen cent pensioen. Van den Staat ontvangen de predikanten van het overgroote deel der Gemeenten, alleen na volbrachten veertig jarigen dienst en als zij dan tevens den vijf en zestigjarigen leeftijd hebben bereikt, een pensioen van jaarlijks f 600, dat na den oorlog door toeslag is verhoogd tot 840 gulden. In enkele der grootste steden is het pen sioen belangrijk hoogor en klimt het tot bijkans f 2500. Dat zijn echter hooge uit zonderingen. De predikantsweduwen ont vangen bij de Gereformeerden, naar wij ver nemen, tweederden van het vroegere trac- tement van haar echtgenooten; bij de Ned. Herv. Kerk ontvangt de weduwe (behalve in enkele groote plaatsen, waar het f -100 's jaars is) van het Rijk f 100 's jaars en van de Kerk een minimum van f 180 's jaars. Meer niet!" ANGLICANEN EN ORTHODOXEN. Volgens de „Morning Post" heeft de An glicaansche Lambeth-conferentie besluiten genomen die bedoelen het mogelijk te maken op het komende pan-orthodoxe concilie met de Orthodoxen tot een volledige unie te komen. INGEZONDEN MEDEDEEUNG Huidverwondingen genezen het vlugst met purol Radio Nieuws. K.R.O. Algemeen Programma. 8.15—CIO Platenconcert. 11.30—12 Voor zieken en oudeo van dagen. 12.— Tijdsein. 12.13—1.15 Muz.ek, 1.152 Gramofoonmuziek. 2—2 30 Knutselwerk- i voor onze dames. 2.304 Muziek. 5—6 Gra- •foonmuzlek. 67.15 Concert. 7-157.45 Da ikkellng der Empirische Psychologie. 7.45— De mooie stad Wilna aan 'de grens van Polen en Litauen. Zoo men weet bestaat tusschen beide landen reeds lang een grensverschil, dat telkens tol conflicten aanleiding gaf. Wilna is al geruimen tijd door Poolsche troepen bezet. Litauen wil, dat de Volken bond in dit geschil uitspraak zal doen. ROOMSCHE WERELDCATECHISMUS. Volgens een bericht uit Rome aan de „Maasbode", is de nieuwe wereldcatechis mus der Roomsch-Ivatholioke Kerk reeds zoover klaar, dat de drukproeven aan de bisschoppen, orde-oversten en andere be voegde persoonlijkheden konden worden toegezonden om hun verbeteringen aan te brengen. Dit werk zal echter nog geruimen tijd in beslag nemen. De Latijnsche tekst zal in een aanhangsel ook de bronnen, be sluiten van consilies en pausen, verwijzin gen, naar de kerkvaders enz. omvatten. De samensteller is, naar verluidt, de vroegere kardinaal-staatssecretaris Gasparri, die dam toe echter reeds met vele bisschoppen te rade ging. Ook tot het vertalen van den nieuwen catechismus in de verschillende landstalen wordt voorloopig nog geen ver lof gegeven; dit wacht tot de officiecle tekst definitief is vastgesteld. Eerlang echter zal de Roomsche Kerk over de geheele wereld één overal gelijkluidcnden catechismus heben; aan een lang gekoesterd verlangen zal daarmee zijn voldaan. HET EVANGELIE ONDER DE CHINEEZEN De heer J. Dols heeft indertijd mededeelin- gen gedaan omtrent een zieken Chinees, die in „Bethesda" te Rotterdam verpleegd werd en daaruit, aanvankelijk hersteld, kon wor den ontslagen. Door de bemoeiingen van den heer Dols werd de Directie van Van Nievelt Goudriaan Co.'s Stoomvaartmaat schappij bereid gevonden den nog zwakken Chinees weer naar zijn vaderland terug te brengen. Vele broeders en zusters hebben toen een reispenning bijeengebracht voor onzen vriend, die naar zijn vrouw cn kin deren zou teruggaan. Uit Hongkong is van den Chinees nu een brief bij den heer Dols ingekomen, die ver taald aldus luidt: Weledele heer Dols. Met vreugde kan ik nu eerst mijn dank baarheid betuigen aan u, lieve mijnheer, uw vrouw en allen, die mij gedurende mijn ziekte verleden jaar, zoo vol liefde en barmhartigheid behandeld hebben. Moge God u allen in den Hecre zegenen! Op 4 Juli, verleden jaar hebt u mij naar China teruggezonden, zonder dat dat mij iets kostte, en gij hebt mij door uw vrien den nog veel geld meegegeven op reis en ook een brief voor den zendeling en den secretaris van het ziekenhuis te Hong kong, ahvaar men mij liefderijk behan deld heeft een jaar. Ik betreur, dat ik u al die maanden niet heb kunnen schrijven. Ik heb tot 16 Mei van dit jaar ziek op bed gelegen, lijdend aan de hevigste smarten. Zoodra als ik heter was, heb ik het hos pitaal verlaten en denkt u, mijn lieve mijnheer en vrienden in mijn vreeselijke smarten, welke ik doorstaan heb en doorsta vol blijdschap ging ik het binnenland in- naar mijn geboortestad, om mijn vrouw en kinderen en mijn fa milieleden terug te zien en ik vond heel mijn huis verbrand, mijn vrouv kinderen en andere naverwanten vermoord door bandieten! Heel dc stad bijna rookende in puinhoopen. De smarten waren groot en ik zou dat leed niet te boven zijn gekomen, als ik geen vertrouwen had gehad en mijn troost niet gesteld had op Jezus en zijn heilig woord. Ik ben in groote ellende en weet niet wat te doen. Ik vraag u, kunt u niet iets voor mij doen, om mij uit dien moeilijken toestand te redden? Nog moet ik u hartelijk dank brengen voor het geld, dat ik door uw liefdevolle handen na mijn aankomst in Hongkong ontvangen heb. Ik zend u allen mijn eerbiedige groeten en blijf uw dankbare TSANG FOOH. De heer Dols besloot, naar aanleiding an bovenstaanden brief, zich tot een Methodistisch Zendingshuis in China te richten, of ze daar niets iets voor Tsang Fooh doen kunnen. EVANGELISATIE Bezwaar tegen het Dcventer- kwartet. Uitspraak eener Part. Synode. In Gereformeerde kringen te Deventer verzet men zich tegen het feit, dat Ds. P. Prins, Gereformeerd predikant aldaar, deel neemt .aan Evangelisatiearbeid in een z.g. „Kwartet", te zamen met een Chr. Gere formeerd predikant, een voorganger der Stadsevangelisatie en een Luthersch predi kant. Deze kwestie is gebracht voor de Par ticuliere Synode van Óverijsel, die dienaan gaande de volgende beslissing nam: „De Particuliere Synode van Óverijsel, 1 Juli 1930 te Zwolle vergaderd, spreekt uit: le. inzake den Evangelisatiearbeid Ds. P. Prins in het z.g.n. kwartet. a, dat het beroep hiertegen op art 7 K.O. ongegrond is; b, dat de permanente samenwerking van Ds. Prins met voorgangers bij andere kerk- formaties niet in overeenstemming geacht kan worden met de eerste en derde con clusie van Utrecht 1923 (Acta art. 92). daar door deze samenwerking niet voldaan kan orden aan het beginsel, dat de Evangeli satie moet roepen tot de Kerk des Heeren en daar ze vervolgens niet voldoet aan p.isch, dat de Evangelisatie het Woord Gods heeft te brengen in overeenstemming met de Gereformeerde Belijdenisschriften, wijl het Kwartet zich niet op den bodem der Gereformeerde belijdenis stelt: c, dat door deze samenwerking op Ds. Prins een verantwoordelijkheid komt te rus ten, die hij niet kan dragen cn dat van zulk een samenwerking gevaar te duchten is voor het confessioneel en kerkelijk besef in onze eigen kerk, een gevaar, dat te meer dreigt, waar de algemeen-christelijke Zon dagsbode ook in onze Gereformeerde gezin nen gefrzen wordt; 2e, inzake de gift van f 10, door do Gere formeerde Evangelisatie-commissie te Dev ter aan de Stadsevaneelisatie geschonken. dat, ook al mocht list een jaarlijkscho sift zijn, hiertegen geen bezwaar bij de Synode bestaat, daar een Gereformeerd' Kerkeraad en dus ook een door den Kerke- raad aangestelde Commissie wel Christe- lijken arbeid, die niet bepaald een Gerefor meerd karakter draagt, financieel steunen kan. De Particuliere Synode meent dan ook op de punten c en e van de beslissing der Classis Deventer (3 Juni 19301 van deze be slissing te moeten afwijken, daar de Parti culiere Synode de uitspraak inzake het medewerken aan en verspreiden van dl „Zondagsbode" te zwak acht en daar zij van oordeel is. dat de arbeid van Ds. Prins in het Kwartet niet in overeenstemming is te brengen met de regelen, door de Synode van Utrecht voor de Evangelisatie vast gesteld. Inzake de eensuur, toegepast op de hrs. Bosch cn Montagne, en de afkondiging daar van van den kansel, houdt de Particuliere Synode zich overtuigd, dat de Classis De venter het protest dezer broeders alsnog in behandeling zal nemen. De Synode besluit van deze uitspraak mededceling te doen aan de brs. H. Bosch en J. Montagne, de Classis Deventer en den Kerkeraad van Deventer. 8 Grar muziek. 811 Com Pl.m 9.JI1 enwijdlng. V.A-R.A. 10.15 Voorlezing. 10.30 Zls- Gramofoonplaten. 12.Einde. 12.15—2 Concert. 2I ert. 3—4 Concert. V.A.ILA. 4.— Ome J.45 Voor onze kinderen. 5.45 Gramo foonplaten. 6.25 Actueel allerlei uit de Arbei dersbeweging. 6.45 Friesch uurtje. 7.45 Polllle- - V.P.R.O. 8.— Tijdsein. ichten. 8.— Slul Concert. 8.45 L het Vrljz. Godsd. Geno. L0.10 Lezing. 10.30 Gra Kunst en Letteren. COMITÉ VOOR NEDERLANDSCHE VOLKSKUNST DE EERSTE BIJEENKOMST De Afdeelïng „Nederland'- van het door Prof. Dr- Jos. Schrynen, te Nymegen, in het leven geroepen „Nederlandsch Comité voor Volkskunst'' (dat mede een Indische afdeeling omvat) hield haar eerste bijeenkomst te Utrecht, onder leiding van haar door Prof. S. aangewezen voorzitter, den heer A. A. G. van En-enDorens, Directeur van het Neder landsch Openlucht-Museum te Arnhem. Tot het Cbmité Afd- Nederland zjjn toege treden: mej. Dr. C. C. van de Graft, te Utrecht, de heer Joan Collette te Utrecht, J. m Deinse, te Enschedé, S. Dresden te Amsterdam, G K. Elout te Wassenaar, Dr. Jan Kalf te Den Haag; H. van der Kloot Meyburg te Voorburg, P. J. Meertens te Utrecht, Mr. W. P. A. Smit, te Arnhem, Dr- J. Starmans te Nuth, O. van Tussenbroek te Utrecht, D. J- van der Ven te Oosterbeek. In zyn openingswoord herinnerde de Voor zitter o.m. aan de noodzakelijkheid, dat in verschillende landen tot het stichten van na tionale comité'? werd overgegaan, opdat deze aan de bestudeering en het behoud van de Volkskunst in ieder land een'centrale leiding zouden kunnen geven en teneinde 'n gunstige samenwerking der onderscheidene natiën ten getale van ruim 30 in een Internationale Com- misie vereenigd te bevorderen. In Nederland heeft sinds 1912 de belang stelling voor de studie van de Volkskunst zich grootendeels geconcentreerd bij degenen, die hebben voorbereid en tot ontwikkeling ge bracht het Nederlandsch-Openlucht-Museum te Arnhem. Vandaar dat het spreker, by de hem opge dragen samenstelling van het comité van des kundigen op het gebied der Volkskunst, noixl- zakclyk voorkwam, dat door ruime vertegen woordiging, van het Bestuur van het Ned. Openluchtmuseum m het to vormen comité een nauwe band en een vruchtbare samenwer king met de Museuminstelling werden verkre gen. De heer van En-en Dorens uitte aan bet ein de van zijn rede den wensch, dat het oonrité met vrucht werkzaam zoude matron *ijn in het belang van de Nedoriandsche Volkskunst. Beams werd overgegaan tot het vasttcllen van een Reglement. Daarna werd overgegaan tot het vaststellen J. v. d. Ven te Oosterbeek, tol secr-penningra. de heer Mr .Piet Sir.it te Arnhem. Blijkens mededeeling van den voorzitter werd tot nationaal afgevaardigde naar het congres te Antwerpen Aug.Sept. 1930) be noemd Prof. Dr. Jos- Schrynen. en benoemde de Nederlandsche Regeering de heeren Prof. P». Schrynen en var Erven Dorens tot haar off;cieele gedelegeerden. De verdere besprekingen in de vergadering waren gewijd aan de mededeelingen en de monstraties op het congres te Antwerpen cn de internationale Tentoonstelling van Volks kunst, welke in 1934 te Bern zal worden tot stand gebracht. Door de leden van het comité, mej. Dr. C. C. van de Graft en de heeren van Erven Do rens. D. J. van der Ven. en S. Dresden en voorts door mevr. Dr. E. van der VenOost er beek werd medewerking san het Antwerpsche Congres in uitzicht gesteld. ZWARE REGENVAL Sommige weilanden op de Vel uwe staan bijna geheel onder water. En dat op de anders zoo drooge Vehiwe, -vaar geen sloten zijn, omdat het water anders vlug genoeg vanzelf wegzakt. Bekende merken in alle prijsklassen w.o. or«oi. K.m. singel 114*116, Teiei 68178 Grotrian - Steinweg - Schiedmaijer - Mannborg e.a. oVrVnii! EEN GELE NAPOLEON door ARTHUR E. SOUTHON (51 „Billy, jou leelijke dief", riep hij uit, en een goed gemikt boek 'deed het zijne om het beestje zich snel uit de voeten te doen maken. „Daniël, Daniël, ben je daar? Kijk eens, Billy heeft mijn lunch naar binnen gewerkt Laat de kok een blikje voor me openmaken, maar pas op, dat Billy zich daar ook niet weer over ontfermt" Een uur later was hij zich aan 't verdiepen in zes-weken-oude 'couranten, toen een vreemd, langgerekt gehuil op het voorplein hem deed opkijken. De arme Billy kwam aangekropen, maar men kon zien dat het beest crepeerde van de krampen hij elke beweging. Met één sprong was Rilston erbij, want hij hield veel Van zijn bruine hond, dien hij met groote zorg en toewijding had grootgebracht. Billy, die z'n baas zag aankomen, deed een laatste poging om den eenigen man te bereiken, die altijd vriendelijk voor hem geweest was maar te laattoen Rilston vlak bij hem genaderd was, sloeg het beest over den kop, stuiptrekte «n was dood. Nauwlettend bekeek Rilston het dier en aldra kwam hij tot de eonclusie, dat het arme beest vergiftigd was, een conclusie, die hem tot ernstig nadenken stemde. Honden vergiftigt men niet in Afrika. Het zijn „reine dieren" en ze worden regelmatig aan de goden geofferd. Als een hond vergif binnen krijgt, dan berust dat op een vergissing. Rilston moest ineens denken aan zijn weggekaapte lunch, en toen hij vervolgens zijn oog liet rusten ©p het ineengekrompen lijf van z'n armen Billy, liep er een koude rilling over zijn rug. Want hij wist, dat, dank zij den brief van Mary en Billy's diefstal, dit heest daar lag, in plaats van hijzelf Hoewel hij al bar weinig hoop had om iets te ontdekken, be gaf hij zich toch naar de keuken om de kok aan een langdurig verhoor te onderwerpen. Hij had geen verdenking tegen den Kroo, want, behalve dat hij al meer dan een jaar in zijn dienst was, was de Kroo nog een vreemdeling in Karumbana, die daar niets beginnen kon zonder zijn meester. Twee dingen waren het, waar hij achter kwam: dat de kok weggeroepen was geworden voor een looze boodschap, gedurende de enkele oogenblikken, en dat men Nadu in de nabijheid van de keuken had zien rondscharrelen, wat ze anders nooit deed. De conclusie lag dus eigenlijk voor de hand en Rilston was er dan ook ten volle van overtuigd, dat de Shango-priesteres een poging had gedaan om hem te vermoorden. Desondanks had hij een blij gevoel over zich: blijkbaar was de oude vrouw bang voor hem, en dat was het duidelijkste bewijs, dat er leven kwam in de dorre doodsbeenderen van Kwandi. Nadu zag hem dien avond op de markt, en spoedig kwam ze er achter, dat de hond den dood gevonden had, die voor zijn baas bestemd was geweest. „Kijk, het schijnt, dat zijn God voor hem strijdt tegen Shango, ook al is het dan een dwaze God. Welaan, Shango, wijs mij een anderen weg om den blanken priester te doodon". Den volgenden avond deed Rilston zijn gewone wandeling langs het wei-bekende paadje, dat leidde naar een dal, waarin wilde orchideeën groeiden. Nadu zag hem gaan en met een vlugheid, die weinig vrouwen van haar leeftijd haar zouden nadoen, sloeg ze een ander pad in om hem voor te komen en op te wachten op het punt, waar deze twee paden elkaar kruisten. Met zich nam ze Makindi's jachtgeweer, dat zich in goeden staat bevond en scherp geladen was. Even voor Rilston kwam ze op het bewuste punt, waar ze nauwkeurig zocht naar een geschikte schuilplaats. Een meter of zeven van het pad, waarlangs Rilston komen moest, was een hoop rotsblokken, ideaal voor haar doel. Na een nieuwe vuur steen in het slot gedaan en zich ervan verzekerd te hebben, dat er voldoende buskruit in de pan was, kroop Nadu er achter en wachtte ze geduldig op de komst van Shango's vijand. Daar kwam hij om dc bocht, een paar meter slechts van haar af! Ze greep de korte lade met de uiterste inspanning en wachtte ademloos, tot hij de plek bereikt zou hebben, die ze uitgekozen hadeen afstand zoo kort, dat ze met geen mogelijkheid mis sen kon, dacht ze. Langzaam naderde Rilston, zich van geen gevaar bewust; hij floot de melodie van een oud minnelied, cn dacht aan Mary Fane Nadu drukte de lade dichter tegen haar magere schouder, ze beet op haar tanden en toen hij op het juiste punt gekomen was, haalde ze de trekker over. Onwillekeurig sloot ze de oogen bij het schieten, wachtend op het oorverdoovend geknal van het zwaargeladen geweer. Maar vuursteensloten zijn onberekenbare dingen, zelfs in de hand van iemand, die de kunst verstaat Het buskruit is grof cn aangezien de waarde ervan stijgt bij elke mijl landinwaarts, wordt het dikwijls vervalscht door han dige inboorlingen. De lading wordt afgevuurd door vonken van ruwe vuursteen uit Norfolk afkomstig, cn toevallig raakt er wel eens een stukje andere steen tusschen. Nadu had er nieuwe vuursteen in gedaan, om er zeker van te zijn, dat haar schot niet missen zou en, onkundig als ze was, had ze niet gemerkt dat het geen echte vuursteen was. En zoo gebeurde het dat toen ze de haan wilde oyerhalen, alles wat volgde, slechts was het tikken van een stukje onbruikbaar steen, dat sloeg tegen dc stalen veer. Rilston hoorde het niet eens boven het geluid van zijn eigen fluiten en liep door, onbewust van den dood, die hem van zoo nabij had bedreigd. Nadu wachtte, totdat het geluid van zijn voetstappen wegge storven was en keek toen naar het geweer, dat haar in den steek gelaten had. Vuursteen en buskruit waren in orde; beiden waren droog. Ze was meer dan verbaasd: ze was verschrikt Dat er een natuurlijke verklaring voor het geval te vinden moest zijn, kwam niet bij haar op. Ze was gekomen om den priester van een con- currcercndc godheid te dooden, en de eeuwenoude gewoonte om alles in het leven toe te schrijven aan bovennatuurlijke invloeden, bracht haar op de gedachte, dat Rilston's God tusschen beide gekojnen was, en dat daarom haar geweer niet was afgegaan. Telkens als de toovcrformulcs, die ze uitgesprY>k«i/*hai oxer haar vijanden, geen succes gehad hadden, had ze dit in dier voege uitgelegd, dat het bedreigde slachtoffer zich verzekerd moest hebben van dc hulp eener onbekende godheid en die zelfde lijn volgde ze ook nu in haar redcncering. Maar ze was te koppig om zich neer te leggen bij haar mis lukking en daarom maakte ze het geweer loog cn deed cr een andere lading in, terwijl ze in zichzelf mompelde: „Ja, zijn God is vast en zeker bij hem. Maar Shango ia een groot god en hij zal me helpen. Ik zal wachten tot hij terug komt cn hem in zijn rug schieten, als hij voorbij is gegaan." Een uur lang wachtte ze zoo, tot dat do korte tropische sche mering voorbij was cn dc duisternis zich als een zwftit gordijn over het bosch had geschoven. Toen ging ze overeind staan cn rokte haar verstijfde ledematen uit, terwijl ze dacht: (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5