JUrowe £riisrljr (ümtranl EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. SBONNEUEHTi Per kwartaal ƒ325 (Beschikklngskosten 0.15) |er week - 1 0-25. .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche tending BU dagelijksche tending »7«— Allea bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3125 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 lOVCB'ENTIGNi V«n I lol S I.I7W Like regeJ meer _0-22V% Inees. jlededec lingei» t an 1—5 regels .228 Elke regel meer .8.45 1 Bij contrnct belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend 0.10 DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1930 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen VACANTIE-ADRESSEN Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. DE MOEILIJKE OPGAVE. Wat dè radio-kwestie betreft, stnan enkele dingen onomstootelijk vast, doch daarnaast blijven er problemen open, welke voor iedereen een moeilijke opgave zullen vormen. Bij de beperktheid van zenders en zendtijd kan er van onbeperkte vrijheid geen sprake zijn en de Overheid wordt daarom geroepen het recht in den ether te bestellen en wel op den grondslag van de geestelijke vrijheid zooals wij deze in ons land hebben te eer biedigen. Daarom staat het boven allen twijfel vast. dat van bevoorrechting geen sprake mag zijn en dat dus afgewezen moet worden de hoovaardige pretentie van een liberaal- getinte omroep, welke het meeste en het beste voor zich begeert. De werkelijkheid is nu eenmaal zoo, dat er verschillende geestelijke stroomingen ons volk zijn en dat daarmee rekening moet worden gehouden; maar het zou he toppunt van dwaasheid zijn, als in Chnsle lijk Nederland de negatie der neutraliteit den boventoon zou voeren. Dat staat dus Vast Maar daarnaast blijft het verlangen leven, dat er een nationale, algemecne om roep zal zijn, welke althans het overgroote deel der natie bevredigt. Doch daar schuilt dan ook juist de moei lijkheid. Zoowel godsdienstig als politick valt ons volk dermate uiteen, dat een alge meenheid, welke allen bekoort, niet te con- strueeren is. En het baat niet, of men al zegt, dat men de verbrokkeling der natie wil tegengaan; want dat is alleen mogelijk, als men anderer vrijheid van overtuiging beknot of eigen beginsel op den achtergrond schuift. Het is gewetensdwang of bcginsel- .verzaking. Ook kan men hier niet wijzen op de film keuring, waarbij blijkt, dat samenwerking wèl mogelijk is. Want vast te stellen wat toelaatbaar is, heeft veel meer een negatieve, dan een posicieve strekking, terwijl de omroep juist wil geven, wat posi tief goed is voor geestverwanten. Daarom hebben zi', die streven naar een betere verzorging van de algcnicune pro gramma's, zulk een bijkans onmogelijke taak op zich genomen. We kunnen die actie waardeeren, zonder daarmee nog gezegd te willen hebben, d u we grondslag en argumentatie onderschrij .ven. We zijn er nog niet zoo diep van over j tuigd, dat met de eenheid der natie voor zoover deze grijpbaar is ijeen voldoende rekening is gehouden en daarnaast laat «Je opgeschroefde A.V.R.O.-actie ons tamelijk koud. Maar we meenen ook, dat Prof. Slote- maker de Bruine, die in de „Nederlander de vertrouwelijke circulaire (waarom ver trouwelijk?) verdedigt, zich nog wel eens nader verklaren mag. Hij maakt het zich o.i. wat al te gemak kelijk door te zeggen, dat de Minister aller eerst moet uitmaken, wat algemeen is Zóó staal het niet Zij, die voor een alge meene omroep een volle weck zendtijd oe geeren, dienen eerst definitief aan te geven, hoe die algemeene omroep zal zijn en of deze m o g e 1 ij k is. De omroep houdt rechtstreeks verhand met de levensovei tuiging en daarom dient eerst de mogelijkheid aangetoond te worden hoe een comité, bestaande (bij wijze van spreken) uit een orthodox en ecu vrijzinniu protestant, een roomsch-katholiek en een sociaal-democraat, met een vrijdenker als vijfde lid, een algemeen, iedereen bovrodi gend nationaal programma kan geven. Een begeerenswaardig doel alleen is nie; genoeg; de praktische uitvoerbaarheid moei ook vast staan. Ook hebben we wel eenige bedenking tegen de tirade van Prof. Slotemaker over de bizondere •jniroepvereenigingcn, die vol gens hem nog iets aparts kunnen geven naast het algemeene en daarvoor uitsluitend zijn opgericht De Chr. Radio-Verecnigine stelt zich, naar onze meening op breeder standpunt. Zij wenscht geen enkel gebied aan de neutrali teit over te laten. Wat Prof. Slotemaker de Bruine schrijft doet denken aan de beeldspraak van Dr. Kuyper, dat men niet wat zout naast het eten kan leggen, doch dat het bederfwerend element in allo spijzen behoort te zijn. PUBLICATIE VAN EEN VERTROUWELIJKEN BRIEF Onder het opschrift: „Wat wil men?" v\ in „De Maasbode" het volgend stukje ver schenen: De verdedigers van de zoogenaamde cultuur hebben ook nette vrienden. Dezen willen adhaesie-betuigingen verzamel speciaal onder geloovige Protestanten Katholieken voor de verklaring: „Dat mimsterieele beschikking van 15 .Mei 1930 betreffende den radio-omroep de eenheid der natie niet voldoende tot haar recht doet komen en waarin de wensch v uitgesproken, „dat er een regeling tot stand kome, waarbij d? beschik baarster ling van den zendtijd en de verzorging van algemeene programma's in ruimere kring bevrediging zullen geven Deze omroep gaat uit \an de professore J. R. Slotemaker de Bruine, het C.-h Tweede Kamerlid, dat vóór de minister! eele beschikking stemde en zitting had in hel kabinet, dat de wet deed aannemen die de grondslag van bedoelde beschik king is, J. A. Eigeinan, die als maar het liberalisme wil zien herleven en Z. W. Sneller, hoogleeraar aan de Rotterdamsche Handelshoogeschool. Wij gelooven niet, dat veel Katholieken zich door de fraaie woorden van genoom de heeren zullen laten vangen. Het ver wondert ons echter, dat de heer Slote maker de Bruine, die bij de radio-intou pcllalie op geen enkele wijze positief heeft te kennen gegeven, hoe hij zich de radio regeling wel voorstelde, onder de gang makers van de herziening te vinden Is van 'n regeling, die hij zelf in de Kam« bekrachtigde! Dal de heeren bezwaren maken is bes! begrijpelijk wij hebben er zelf ook en misschien de minister, die de regeling trof eveneens maar waar 't op aankomt is, «lat men ons nu eens duidelijk ver telt, welke regeling men wenscht. Dan is ten minste uit te maken of zij pricipieei staatsrechtelijk en technisch doorvoerba.tr Ik begin met in drieërlei opzicht het bericht aan to vullen. Ten eerste: niet „speciaal onder de ge loovige Protestanten en Katholieken wil men handteekeningen verzamelen. Natuurlijk niet, want men heeft niet hei oog op een of twee groepen van ons vo:k doch op ons geheele volk. Dus worden gevraagd Roomsch-Kathoiieken, orthodox Protestanten, Vrijzinnigen en Sociaal Democraten. Dit geeft reeds een andei licht. Ten tweede: als van de heeren Eigeman en Slotemaker wordt vermeld, dat ze resp. liberaal en cliristelijk-hislorisch zijn had natuurlijk tevens vermeld moeten worden, dat de heer Snelleranti-revo iulionnair is. Door deze weglating geef het artikeltje aan de actie een onzuivere kleur. Ten derde: bedoelde brieven waren voors hands van zeer vertrouwelijken aard. Ook dit had vermeld moeten zijn. Of liever omdat de brief vertrouwelijk was. had „D-: Maasbode" er niet van mogen reppen. Wie hier schuldig is: alleen de geadres seerdc, die de brief toonde, maar het ver trouwelijk karakter verzweeg, óf ook hei blad, dat ondanks dit karakter toch tot publicatie overging is natuurlijk onbekend Maar een zéér ernstige fout is hier in elk geval begaan. Een enkel antwoord op hetgeen de schrijver zich tegenover mij veroorlooft niet natuurlijk op het „nette vrienden" in den aanvang. Hij acht het gewichtig, dat ik zitting had in het kabinet, dat de Radio-wet deed aannemen. Dit is ter zake echter heele- maal niei vermeldenswaard. Want het is onjuist, dat ecnig lid van eenig Kabinet in later jaren geen opinie zou mogen openharen, die afwijkt van hetgeen een zeker Kabinet wellicht bij meerderheid van stemmen mocht hebben besloten. Het is juist bovendien, dut in dit gpval de uiteindelijke gestalte der wet 't gevolg is van een amendement uit de Kamei niet van een regeeringsvoorstel; de op merking verliest daarmee allen gromt Het is volmaakt onjuist ten slotte, dat op den grondslag der wet alleen de uitge vaardigde regeling denkbaar is; zoodat de opmerking er niets toe doet. Dan: ik zou vóór de beschikking hebben gestemd en dc regeling hebben bekrnch tigd. Als het den schrijver er om te doen is. zijn lezers alzijdig m te lichten, dan moet hij zich anders uitdrukken. Dan moet hij eerst „de korte verklaring" var. mr Schokking vóór de stemming ver melden en vervolgens verslag doen van de heide door mij in de „Nederlander" gn plaatste en onderleekende artikelen inzake het stemmen der motie-l'oon. Ik voeg er than? hij. :lat ik door liet sinds gebeurde nog altijd geen spijl er van heb, dat ik niet „voor" gestemd heb; want het gebruik, dat links thans van de motie heeft gemankt, bewijst klaar als de dag. dat men niet een radio-, maar een poli tieke uitspraak beoogde en ik wil de radio- vraag niet als een politieke, d. i. hier po litieke vraag behandeld zien. Een woord als nu van „De Maasbode" kan alleen bewerken, dat ik spijt zou krij gen überhaupt mijn slem Ie hebben uil gebracht; want dit reehtsche blad handelt geen haar heter dan sommige linkschc hls den. Mensclien met mijn opvatting om trent hetgeen politiek fatsoen verehclit. doen beter zich bij een dergelijk spel maar heelemaal te onthouden. Thans de vraag, wat beoogd wordt Het antwoord ligt volkomen voor de band, en kan uit mijn rede trouwens ge makkelijk worden afgelezen dat deze niet „positief" aangeeft wat ik wil, is van den schrijver een.i.... vergissing. Ik wensch, dat de helft van den zend tijd beschikbaar zij voor een algemeen program en dat dit program verzorgd worde door een vereeniging, wier statu ten, bestuurssamenstelling en program ma-commissie waarborgen, dat liet al. mcene hier inderdaad verkregen worde. Wat de inhoud van dat „algemeen zijn zal, moet allereerst door den minister worden gezegd, die zelf door zijn besluit dit begrip heeft ingevoerd. Maar dat dit algemecne dan de helft van den tijd moet hebben, spreekt van zelf. Bij de aanwezig heid van twee zenders beduidt dit, dat voortdurend door iedereen een algemeen programma gehoord kan worden en daarnaast elk op zijn beurt het bijzondere program kan hooren, dat hij begeert; ter wijl de bijzondere omroepvereenigingen de gclegonhcid hebben regelmatig aan de luisteraars het beste te verschaffen op het gebied waarvoor deze bijzondere vereeni- gingen opgericht zijn en waarin uitslui tend haar reden van bestaan ligt. Dat wensch ik. Maar men lette er op, dat aan de onderteokenaars niet gevraagd is, dit ook tc wenschen. Hun werd alleen gevraagd uit te spreken, dat de bestaande regeling ongewenscht is, omdat zij de een heid der natie niet voldoende tot haar "recht doet komen; omdat de zendtijd-ver deeling onbevredigend is en omdat de ver zorging van het algemeen program niet op in ruimen kring bevredigende wijze is geregeld. Hoe de onderteekenaars de regeling po sitief zouden wenschen, ware een kwestie van later zorg. Dat de getroffen regeling niet bevredigt, staat voor zéér velen vast. Waarom zullen wij dan niet met geza menlijke krachten, met uitschakeling van alle partij politieke borekenir.g en met in schakeling van alle politieke partijen trachten tot een betere regeling te komen? OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is te Shimnnoseki (Japan) een vice-consulaat der Nederlanden opgericht Bij beschikking van den Minister van Bui- tenlandscho Zaken zijn de prefecturen Ya- maguchi-kon en Fukuoka-ken aangewezen als consulair ressort voor liet vice-consulaat Ie Shimnnoseki. .De heer R. Mc. Kenzie is belast met de waarneming van den consu iairen post. De consul der Nederlanden te Duis burg, de lieer A. van Lith, is met verlof van vier weken van zijn post afwezig. De vice-consul der Nederlanden aldaar, de heer II. Milehsack, is belast met de waarneming van den consuiairen post De consul-generaal der Nederlanden te Rome. Mr. C Fledderus, is met 'n verlof van 6 weken van zijn post vertrokken. De heer P. Brancoli Busdraghi is belast met de waarneming van het consulaat-generaal. Do waarneming van het vice-consulaat der Nederlanden te Salaverry (Peru) is opgedragen aan den heer C Gonzalez Lar- ranaga. HET ARCHITECTENCONGRES. Tot gedelegeerde bij het 12e Intern. Ar chitectencongres, dat van 714 September 1930 tot Budapest zal wo-den gehouden, is bij K. B benoemd Prof. Ir. D. F. Slothouwer b i. Ie Amsterdam. WATERSCHAPPEN. Bij K. B. zijn benoemd: in oe provincie Zuid-Holland: met ingang van 1 Aug. 1930 tot dijkgraaf aan het hoog heemraadschap van Voorne. Mr. L. Trouw, te Brielle; in de provincie Zeeland, tot dijkgraaf van >t waterschap Nieuv Bommeiiende, N'. A. Helst, te Zonnemaire; niet ingang van 3 Aug. 1930 tot voorzitter van hel bestuur der water- keerin van don Calamiteuzen Borsselepol- Jer. P. Dekker, ie Boivsele; met ingang van 1 Aug. 1930, lot lid van het dagelij:ksch be stuur van het waterschap De Valkeniese- geul, A. P. Woutersen. te Krabbendijke. HOFBERICHTEN De vorst en vorstin van Waldeck Pyr- mont, die met hun zoon Wilhelm thans de gasten zijn van H. M. de Koningin-Moeder, brachten heden een bezoek op Het Loo. DE ZUIDERZEEVISSCHERIJ- TENTOONSTELLING HET BEZOEK DER KON. FAMILIE. In aansluiting op ons bericht omtrent het bezoek der Kon. Familie aan de slad Enk •n op Vrijdag 5 September a.s. ter ge legenheid van de Zuiderzeevisscherij-ten- toonstelling, vernemen wij nog nader, dal aankomst van den koninklijken trein om half 10 II. M. met gevolg via Spoor straat, Willielrninabrug, Vcnedie en West- straal per auto naar liet stadhuis zal rijden. Om 9.40 vindt in de blauwe zaal de ont vangst plaats. 2 meisjes, dochtertjes van de ilsleden A. Sluis en Chr. Roosendaal zullen aan II. M de Koningin en II. K. H Prinses Juliana bouquetten aanbieden. In de witte zaal zal de Burgemeester II M. toesjirekcn. Om 10 uur zal een groote zanghulde plaats vinden door pl.m. 1500 schoolkinde ren onder leiding van den heer W. Zwaan. .Daarna wordt per auto naar het terrein der tentoonstelling gereden. Om ongeveer 12 uur wordt per auto terug eereden nnar het station via Visschersdijk, Vijzelstraat, Weslerstraat. Prinsenstraat, Dijk, Wilhelminnhrug en Spoorstraat. Om half 3 zal H. M per marine of ander vaartuig de vloot van visschersvaartuigen sn jachten inspecteeren. Na terugkomst ver laat II M de stad. De stadsheinnrdier, de heer Crevecoeur. il gedurende het bezoek van IT. M. de Ko- ngin van af den Zuidertoren den beiaard laten hooren op verschillende tijdstippen. FRANSCH BEZOEK AAN ROTTERDAM De Fransche marinevaartuigen Somme„Oise", „Heuse", „Vanquois" en „Remiremonl" zijn te Rotterdam aangekomen en zullen daar vijf dagen blijven. Op bovenstaande foto ziet men de aankomst van de „Somme". VRAGEN VAN KAMERLEDEN Moeten zij zich laten nataraliseeren? Door den heer Ketelaar zijn aan den Mi- ister van Buitcnlandsche Zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat in de laatste weken aan Nederlanders, die werk zaam zijn aan de mijn „Alstaden", toebe- hoorende aan 't Hibernia-Concern te Hern, de eisch gesteld wordt, zich als Duitscher te laten naturaliseercn, daar zij anders op korten termijn 1 September 1930 zul len ontslagen worden? 2. Is de Minister bereid, indien hem deze zaak tot lieden niet hekend is, ten spoedig ste een onderzoek daarnaar in te stellen? 3. Is de Minister bereid krachtige pogin gen aan te wonden om alsnog Ie voorko men, dal, om broodsgebrek te ontgaan, Ne derlanders. die anders daartoe niet bereid zonden zijn, gedwongen worden, zich als Duitscher tc laten naturaliseercn? TWEEDE KAMER AANVULLINGSBEGROOTING KOLONIËN. De waterleiding van Paramaribo. In het voorloopig verslag betreffende de aanvullingsbegrooling 1930 van koloniën, ver klaren vele leden, dat zij zich ten aanzien het voorstel inzake den aanleg en de ex ploitatie van een waterleiding voor Paramari bo en omgeving vooralsnog hun stem moeten voorbehouden, daar zij de ter toelichting ver strekte gegevens geheel onvoldoende achtten. Verscheidene leden hadden bezwaren tegen den gekozen bedrijfsvorm, nl exploitatie door particuliere maatschappij met garanties door het Rijk van rer.te en aflossing van de uit te geven obligatieleening ten bedrage van f 2.300.000 Waarom de voorkeur is gegeven aan particuliere exploitatie begrepen deze le den niet. TABAKSWET 1921 Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende verlenging van den termijn, genoemd in art. SSa, der Tabaks et 1921. Het aantal op grond van art 88a ver leende ontheffingen, dat van liet aanvanke lijk aantal van 2262 was gedaald tot 436 op 1 Juli 1929, bedroeg op 1 Juli jl. nog 355. Daar voor de houders van deze ontheffin gen de moeilijkheden om een werkplaats te vinden, welke aan de eischen van de wet voldoet, ook nu nog niet uit den weg zijn geruimd, is er behoefte aan bestendiging de bepalingen van genoemd art 88a, waartegen uit een oogpunt van controle van de zijde van den accijnsdienst gocn be zwaar bestaat. De Minister van Financiën meent dan ook dat er reden is, dezen termijn wederom met een jaar te verlengen. DE ZUIDERZEEWERKEN AMERIKAANSCHE BELANGSTELLING De handelsattaché der Amerikaansohe Le gatie Mr. Jesse F. van Wickel, vergezeld van eenige Europeesche correspondenten der grootste Ameriknnnsche dagbladen bracht heden op initiatief van den heer J. J. Chabot, Secretaris der Verkeersnfdeeling der Neder- landsche Amerikaansche Kamer van Koophan del een bezoek aan de Zuiderzeewerken, waar de Directie dezer Werken de bezoekers rond leidde. Van Workum langs den nieuwen zeedijk per auto werden aan het Kornwerderzand de sluisputten bezichtigd. Na een lunch daar aan geboden door de Directie der Zuiderzeewer ken, ging de tocht over zee per Directiebootje langs Breezand, den nieuwen afsluitdijk in wording, sluisputten en gemalen. Morgen zal men de kaasmarkt te Alkmaar bezoeken- Hierna wordt een bezoek gebracht aan het electrisch gemaal „Lely", de Wieringermeer- polder en op den terugweg naar Amsterdam wordt de proefpolder Andijk bezichtigd. Het programma vermeldt verder nog tal van aan trekkelijkheden. DE VENEZUELAANSCHE REVOLUTIONAIRE PARTIJ HET BESTUUR VAN CURAQAO KAN DE P. V. R. NIET ALS EEN POLITIEKE PARTIJ BESCHOUWEN. In Memorie van Antwoord op het afdoe lingsverslag betreffende de Curagaosche Suppletoire begrooting deelt gouverneur Van Slobbe, volgens de „Amigoc di Cura cao' mede, dat de Partido Revolucionario Venezolano aan het bestuur achtereenvol gens twee brieven zond. Daarin verzocht de partij aan het Bestuur zich te onthouden van handelingen, die de actie van de partij zouden belemmeren. Deze partij begrijpt blijkbaar niet, dat hei de vaste wil is van het Bestuur zich niet te mengen in de binneniandsche politiek van naburige staten. Wel- verlangt hot Bestuur, dat iedere vreemdeling, die op het grondgebied Curasao gastvrijheid geniet, zich naar dc wetten van dit land gedraagt en de orde on rust alhier in geenen deele verstoort. Het Bestuur mag en zal geen handelingen dulden, die strijdig zijn met internationale wetten en gebruiken van kracht in dc onder linge verhouding der landen. Elke wettige regeering in een der nalm nge staten aan het bewind kan op een strikt neutrale houding van liet Bestuur rekenen. Het Bestuur ontkent niet het bestaans recht. van politieke partijen in dc naburige staten, noch wil het den loden van die partijen moeilijkheden in den weg leggi n maar wel vordert hot, dat deze partijen «-n de leden daarvan zich op dit grondgebied behoorlijk gedragen. Om deze reden kan het Bestuur voorloopig de P. V. R. niet als een politieke partij be schouwen. In Juni van het vorige jaar heeft een der leiders van de partij met een aantal volg* lingen togen CuraQao een nanslag gepleegd, die als een streek van misdadigers moe' worden beschouwd Deze man is nog steeds een der voor nanmste leiders van do partij. F.n daarom kan het Bestuur niet het minste vertrouwen stellen in de leiding van de partij. liet Bestuur stelt zich dientengevolge ook ten plicht de vreemdelingen, die bekend staan als leden van die partij, van et grondgebied van Curacao te verwijderen Hunne aanwezigheid is een gevaar voor de veiligheid van dit gewest. Deze verwijdering geschiedt steeds door eenvoudige uitzetting. Niemand is ooit om politieke redenon aan de een of andere regeering uitgeleverd. Evenmin zal een dergelijke uitlevering oo't in de toekomst plaats hebben. Niettegenstaande deze strikt neutrale hou ding heeft de partij, door den overval van 8 Juni van het vorige jaar, Curacao den handschoen toegeworpen. Het is derhalve noodig steeds gereed te stnan om eon ver raderlijken aanval, door leden van de partij uit te voeren, met kracht af te slaan. Want nog steeds bedreigt de partij, niette genstnande de mooie beloften in haar open brieven, de veiligheid van dit grondgebied. Indien het de partij ernst is met hare be wering, tegenover CuraQao een strikt neu trale houding te willen aannemen, laat zij dit dan toonen door de deelnemers aan. en vooral de aansprakelijke personen voor den misdadigen overval van 8 Juni uit te stou ten, aldus de gouverneur. ARBEIDSINSPECTIE BELCISCH BEZOEK. De Arbeidsinspeclie heeft bezoek van dc Relgisehe heeren: MavauL algemeen sec re laris van het ministerie van Nijverheid Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, v. «I Wever, inspecteur-generaal van den Arbeid. Mommens, hoofdinspecteur, dist riethoofd te Genk Deze heeren hebben van minister Hcyman opdracht gekregen om in verhand met diens plannon voor reorganisatie der Arbeid* inspectie zich op de hoogte te stellen van de organisatie van de Arbeidsinspectie la Nederland, op grond van de meening, dat deze dienst hier zeer goed functionneerL De heeren bezoeken daartoe de directie van den Arbeid, het districtsbureau to Am sterdam en het Veiligheidsmuscum aldaar INGEZONDEN MEDEDEELING VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-mor§eni en Vavonds met NI VA TANDPASTA 75 ets per '/itube. Z5cls p. 'A tube. HET FEEST VAN HULST EEN DER OUDSTE STEDEN VAN ONS LAND EEN VEELBEWOGEN VERLEDEN UULST IX <6JS VOOR GOED IX O.VS BEZIT In verband met den tocht, welke H. M. da Koningin, Z. K. H. de Prins en H K. !L Prinses Juliana Zaterdag a.s. door Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen zullen maken, waar bij liet bezoek aan Hulst een der boogie- punten zal vormen, is het wellicht dienstig om de aanleiding tot de grootsche feestelijk heden in deze gemeente in hei kort weer te geven. Op den 17den Januari 11G9 was Dirk van den Elzas. graaf van Vlaanderen, in het klooster te Waten gestorven en zijn zoon Philips, die reeds geruimen tijd regent was geweest, \olgde hem op.' Na een strijd met Engeland te hebben uitgevochten, besteedde de graaf eenige ja ren aan het onderzoeken van bestaande bi- stellingen en het uitvaardigen van nieuw* wetten en keuren, die, naar de verzekering van de kroniekschrijvers, uit die dagen, rijp* vruchten afwierpen voor Vlaanderen. Hulst verkrijgt de stadsrechten, Nadat hij reeds in 117S Gent allerlei rechten had toegekend, kreeg Hulst de stadsrechten in September 1180. Inderdaad behoort Hulst tol de oudst* steden van ons land. Dat voorrecht deelt de oude stad met slechts 12 steden, die v©"' dn dertiende eeuw stadsrechten kregen, als Arnemuiden, Biervliet, Deventer, Dordrecht, Groningen, 's-Hertogenbosch. Maastricht. Nijmegen, Stavoren. Tiel, Utrecht en Zor phan. Het verkrijgen van s'adsrecht was van he. teekenis. Stadsrecht, zoo vertelt Pref. II. Brugmans, is niet een schérp te omlijnen begrip, maar het algemeene karakter v.ui het begrip sluil zelfstandigheid in, meer of minder, van hoogcr hand, hetzij dat van den keizer of dat van den omniddellijkea landsheer. Zelfstandigheid in bestuur, recht spraak, financiën, ook op militair, econo misch cn sociaal gebied, was het kenmerk van de slad. Die zelfstandigheid was oor spronkelijk gering, maar zij groeide spoed g en maakte ten slotte de steden tot kweek plaatsen van autonomie niet alleen, maar ook van vrijheid en gelijkheid Waarschijnlijk was het toekennen van stadsrechten aan Hulst een ui ine van vreugde van den graaf van Vlaanderen ov-t de groote onderscheidingen, welke hij van de zijde van den koning \an Frankrik mocht «.."'vingen, voor uien hij als regent optrad, llij mocht het koninklijke zwaard dragen en werd tevens graaf van Yermadoi*. Hulst gaat zich versterken. Ofschoon Hulst reeds in 1180 stadsrecht .mi had gekregen, duurde het nog wel tot het begin inn de vijftiende eeuw voor men ar aan dacht de stad s erker en in slaat VmA erdediging te maken. Zooais alle stenen in lie dagen moest Hulst van wallen, muren, grachten worden voorzien, maar het duin- wel tc' «Ie tweede helft van de 15de eeuw voor Hulst een versterkte plaats k-.ii worden genoemd. Een begeerde olnvw scheen het wel. Vooral in den tachtigjarig-ii oorlog. He: jaar 1591 was voor den stadhouder. Prins Maurits. een tijdperk van triomfen Zutphen werd onverhoeds aangevallen .-n ingenomen. Deventer Volgde. En toen be raamde Maurits een nieuwe aanslng in Zeeland Op een goeden dag verscheen hij aan het hoofd van viei duizend man. die in dria honderd vaartuigen over de 'schelde werden oerd. in oei land van Wae«. vermees terde verscheidt ne Spaansche schansen en toen liet beleg om Hulst 1 verraste bezetting, die z.irh door het doorsteken van den dijk hij Calloo van spo.> (li gen hijstand verstoken zag. trok, hij vap- drag, de stn,1 uit zondrn 70 ma dat hot meenens werd, want Mauri's begon met do batterij legen de slad ie richten. Hul-- kwam in ons bezit 03 den 24sten September 1591. In vcrschiller.de handen. Maar niet al te lang hieven wij in het l.« zh van de stnd In 1596 moesten wij tiaar •eer afstaan aan den aartshertog Albert rij Oostenrijk In den nacht van den lOder» Juli 1596 was kolonel Ln Rnrlotte. aan 'ret hoofd van I5C0 man, over het kanaal geko men. hetwelk Hulst ten zuiden van Vlaan deren scheidde Hii narn een daar gelegen «cl.ans. die slecht* door 36 ruan was bezet. Graaf George van Soltns, wien 't opperbevel Hulst was toevertrouwd, \ernain eerst door geweerschoten den aantocht van «en vijand. 'lij deed daarop dadelijk ecu (flreal. maar verd teruggeslagen De stad u as zeer slecht versterkt De Zeeuwen meen>ler« met een h'Higen muur en een gracht te kunnen vol- staan. Hier ir. 1 rt«- spaarzaamheid de wijs heid bedrogen Niets werd nagelaten o-n Hulst te redden He was evenwel tever- aeefsch. Hu.-' ga. zich aan de Span jnnrden over op (1«*n ISdcn Augustus van laatstge noemd Jaar. De Spnnjaarden versterkten de plaats ge- dueht Hum was in het begin n.iii de re- entiende eeuw in een ves'ing herschapen. Het zou tot 16t5 duren voor «ie Stutschelt de Spanjaarden Hulst weer konden ontne- Kor» voor den dood van Frederik Hen drik geschiedde heL Hulst kwam in ons breit en U het gehl©-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1