EEN TOCHT OVER SCHOUWEN EN DUIVELAND Zomerkou, Radio Nieuws. Gemengd Nieuws. ANDA ZOOLEN D|E HELPEN EEN GELE NAPOLEON 3 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1930 1 EEN SCHRIKKELIJKE HISTORISCHE HERINNERING DE LEGENDE VAN WESTEESCHOÜWEN Na een kwartier fietsen, langs een aardi- gen weg, welke verschillende panorama's van Sohouwen bied, komen wij aan een Vroeger was het een groote Ambachts heerlijkheid en een flink dorp. Er is echter niet veel meer van over. Toch is het wel aardig, even de naamsoorsprong na te gaan. In de Middeleeuwen waren de Edelen met hunne sloten, o.a. die van Haamstede en Renesse, natuurlijk ver van het Grafelijk Hof verwijderd, waarmede men echter toch Voortdurend contact hield. De Post van heden was een onbekend iets en men maakte gebruik van z.g. brief- of boodschap 1 o o p e r s. Daar de tocht door Sohouwen zeer moeilijk was, plaatste men hier een Kapel, waarin die z.g. loopers in konden wijlen, om uit te rusten, en te vens de hulp te erlengen van de Heilige Ghristophorus (de beschermheilige der Rei zigers) voor de gevaarlijke, moeizame tocht. .Volgens oude aanteekeningen was het een voornaam dorp en in haar wapen werd haar naam goed tot uitdrukking gebracht, n.l.: Een looper of briefdrager op een veld van zilver, 't Dorp had zelf een eigen sche penenbank. Wij hebben geen tijd om de gehuchten Brijdorpe en Klaaskinderen te gaan bezien en naderen nu een echt landelijk dorpje: Eiker zee. De rust die hier heersóht doet weldadig aan. Lief ligg ende huizen langs den weg gesohaard. Het aardige kerkje trekt dade lijk ieder aan. Niet door forsche lijnen of hooge toren, maar door eenvoud, 't Spreekt vanzelf, dat, nu wij zoo dicht hij de sluizen van S char en dij ke zijn ('t welk onder Eikerzee ressorteert) wij natuurlijk gaarne even de gelegenheid waarnemen om „den Repart" te bezoeken, 't Is er voorzeker een heerlijk rustig plekje, en zij die ziek ge weest zijn, en een rustig strandje zoeken om te herstellen, zij hierop gewezen. Den menschen uit Zierikzee althans was het een genot, daar een vacantiedag door te brengen. Hier lag vroeger het klooster Betlehem ,dat echter van den Schouw- 6ohen bodem verdwenen is. Wij keeren echter het strand den rug toe en fietsen verder. Plet duurt niet lang of een forsche dorpstoren wenkt ons toe. Het is de toren van de dorpskerk te Verbonden zijn. In den Spaans dien oorlog ,toen de polder- Organisatie nog niet zoo in orde was als he den en Schouwen veel hooge en diepe gron den bezat, behoorde Noordwelle, tot die plaat sen, welke hoog gelegen waren. Toen 1 October 1875 het land van Schou wen, door het doorsteken der dijken van Borrendamme (een verdwenen plaats aan de Noordzijde van Zierikzee) onder water gezet werd, bleef Noordwelle droog. De Spanjaarden, die van het water niet veel moesten hebben, zagen zich genoodzaakt naar het hoogere gedeelte van Schouwen de wijk te nemen en kwamen derhalve in Noordwelle terecht De Geuzen, hiervan onderricht, zonden op '14 Januari 1576, In den vroegen morgen, toen het nog duister was, elf Schouwen en twaalf andere booten met krijgsvolk gewa pend, uit Zierikzee op hen af en na een kort gevecht, waarin de Geuzen 4 man ver loren, werd Noordwelle vermeesterd. De Spanjaarden, in de kerk gevlucht, Weigerden zich over te geven. Het bootvolk, na nogmaals te hebben aangedrongen tot overgave, wat weder werd geweigerd, sta ken daarop de kerk in brand. Door den rook en de vlammen gedwongen, werden Zij naar den toren gedreven, waar zij eenige verademing van lucht vonden. Hun positie Was echter niet benijdenswaard. Aan hunne voeten de brandende kerk en daaromheen de gewapende Geuzen. De Geuzen traden nader, om ook den toren in vlammen te doen opgaan. Geen uitkomst ziende, wilde de Spanjaar-» den zich thans overgeven, maar de Geuzen wilde het niet meer aocepteeren. De vlam werd er in gestoken en 22 wanhopige Span jaarden sprongen naar beneden en de an deren kwamen in de vlammen om. Slechts 2 vijanden en een kind ontkwamen. Het kind werd door de radelooze moeder, onder een smeekbede het te sparen, de Geuzen toegeworpen, die het opvingen en de belof te nakwamen. Het werd te Zierikzee opge voed. De kerk en toren waren vernield, zoodat men met herbouw begon. Het is een aardig dorpje. Men wilde eeni ge jaren geleden van doch dit plan is niet doorgegaan. Het is ook o.i. niet gewenscht. Bezuiniging geeft het bijna niet. Men moet toch 3 scholen, brand spuiten, straatverlichtingen en stembureaux houden ,daar Noordwelle 3 K.M. en Seroos- kerke 5y2 K.M. van Renesse ligt. Alles wat vereenigbaar bleek, is trouwens al ver- eenigd. Bovendien de verschillende dorpsbe woners zijn tegen deze vereeniging gekant. Wij gaan maar weer verder en komen thans in een schitterende omgeving. Wij worden verrast door een rank torentje, dat even boven het geboomte uitsteekt en we behoeven niet lang te vragen, wat het.' is, want het kleinste kind kan u mededeelen, dat het het fraaie Kasteel Moermont is, waaraan zooveel Historische herinnerin gen en namen verbonden zijn. Het doet ons Zeeuwsch Historisch hart goed, onze oogen te mogen verlustigen in deze omgeving en wij zijn dankbaar, dat wij Moermont nog hebben, al is het niet meer in die luister als voorheen, toen de Ridders met hunne paarden over de slotbrug draaf den. Van hoe menig kasteel in Zeeland, dat Historische vermaardheid bezat ik denk aan het Slot Ostende te Goes, den Hellen- buroht bij Baarland, den Catsohen Burcht, Gystellis te Kapelle, Oosterstein op Duive- land en Suytburcht te Kortgene, de Sou- buroht van Heer Marnix van Aldegonde, enz. enz. moest de nieuwsmare door het land weerklinken, dat zij overgeleverd wa ren aan de mokerslagen van den slooper nóg voor ze door den tand des tijds wi doorknaagd of in puin gevallen. Ik waag mij niet aan de optelling der Zeeuwsche kasteeler, die verdwenen, 'k Be zit een bundel gravure's en platen van ver schillende schoóne bouwwerken. Doch ei is niets meer aan te doen. 't Is weg, voor goed. Daarom doet het ons goed, op onze reis, te stuiten op eenige Schouwsohe Kasteelen waaronder ook dit. Het was vroeger een zeer sterk Kasteel, omringd met wijde en diepe grachten, ter wijl vijf torens hun spitsen in de lucht boorden, 't Heeft menig beleg doorstaan. Ridder Jan van Renesse, zoon van Cos- tyn, de vijfde heer van Renesse, door Graaf Jan van Holland tot Baljuw van Zuid-Hol land aangesteld, werd door Wolfaart van Borselen, van verraad en samenzwering te gen den Graai beschuldigd. De Graaf, die hieraan geloof sloeg, zond daarop zijn krijgsvolk naar Schouwen af, om Renesse en zijn goederen in bezit te nemen. Jan van Renesse was echter maar zoo niet Ineens bereid om zijn Kasteel over te geven. Hij verschanste zich met 360 gewapende aanhangers' in zijn Burcht Dapper werd eenige maanden stand gehouden, maar zij moesten zich daarop, door honger gedwon gen, overgeven. Een groot gedeelte van het Kasteel werd daarop vernietigd. Na eenigen tijd heeft Iman van Zuidland Heer van Moermont, het Slot weder doen herstellen en de grachten doen uitdiepen. Thans lift het er zoo aardig en is een kost bare bezitting voor het eiland. We komen nu aan het mooie dorp Renes se, mijns inziens een der mooiste onder de Zeeuwsche zon. Er liggen daar oude hof steden in het groen verscholen met roman tische plekjes en verschillende dezer hofste den zijn modern ingericht. Wanneer men de zaak hier eens flink aanpakte, zou men van Renesse een goede badplaats kunnen maken. Renesse voldoet als badplaats aan alle eischen die men aan de natuox kan stellen. De oorzaak dat er maar geen vaste plan nen zijn, om deze zaak door te zetten blijft het bezwaar van slechte en dure verbin dingen. De Gemeente werkt niet mede, door b.v. de Vereen, voor Vreemdelingen verkeer te subsidieeren. Waarom tast Re nesse niet door? Het is onloochenbaar dat Schouwen als badstreek schitterende toe komst heeft. Ik weet wel, van Renesse is er geen Ostende te maken en worden wij hiervoor gespaard. Schouwen heeft geen „mondain'' leven noodig. Daarvoor is het veel te mooi. En het is er niet duur wonen. De belasting is zeer laag. Logeergasten be hoeven geen belastingpenningen te storten. Er zijn in het aardige dorp eenige beroeps- pensions, waar circa 150 badgasten onder gebracht kunnen worden. Aan het strand kan ook nog veel ver beterd. Het strand heeft slechts enkele primitieve inrichtingen. Er is geen bad huis, badstoelen en wat het ergste is .geen reddingsmateriaal. Zoo even stipte ik de verbindingen aan, wat team en boot betreft, wat echter de lucht betreft, dat komt schijnbaar vlug in orde. Immers, naar wij vernamen Dezer dagen heeft een financieele combi natie aan den duinrand, onder de Gemeen te Haamstede grond aangekocht, waarvan een gedeelte als vliegterrein dienst zal doen De overige gronden zijn bestemd voor tuin bouw en glascultures en zullen onder zekere Voorwaarden in klein grondbezit worden uitgegeven. Voor dit Westelijk gedeelte van Schou wen is een vliegdiezist ongetwijfeld belangrijk. Niet alleen voor het vervoer van land bouwproducten, maar ook voor personen vervoer .Vroeger was er een lieele dag mee gemoeid als men naar Rotterdam moest, nu zou dat tot een goed kwartier inge krompen zijn, voorzeker voor zakenlui een enorme vooruitgang. Renesse zelf is een aardig plaatsje. Het kerkgebouw, met zijn forsche lijnen en onder bouw ziet er wel naar uit, dat het nog eeuwen kon trotseeren. Het kerkgebouw is van binnen ook mooi en zeer bezienswaard. Wij gaan maar weer verder, nuopHaam- stede aan. Ook al weer een naam die vele historische herinneringen naar voren roept Haamstede is een aanzienlijk dorp en naar sommigen beweren het mooiste dorp van Schouwen. Hier is alles, duinen, koomvelden, grasrijke weiden, in een woord, alles wat het gezicht kan bekoren. Het kasteel ,J£oerntoruF' te Renesse. INGEZONDEN MEDEDEELIN l plotselinge afkoeling, tocht, te luchtige klccding of bedek- A W RHEUM ATIEK. Zij openbaart |j gevolg king, dreigt ied< zich door pijn in zenuwen, spieren en gewrichten in acuten vorm. Laat het niet verergeren, doch gebruikt direct het bekende geneesmiddel tegen rheumatiek, TOGAL-tablettcn. In den regel is één 0ai voldoende. Bij alleApoth. en Drog. hf0.80 en f2.—.Voor Ir1*s~ *-'-3s- Dat het vroeger reeds goed bekend stond blijkt wel uit het feit, dat toen keizer Karei V in het jaar 1510 te Zierikzee vertoefde, hij ook Haamstede wenschte te bezoeken. Een der kenmerken, dat Haamstede, vroeger van de andere dorpen onderscheidde was dit, dat zij alleen straten had. In het midden staat een fraaie kerk. De eerste kerk, aan Johan nes den Dooper toegewijd ging in vlammen op in het jaar 1500. Na eenige jaren werd zij weer grooter en heerlijker opgebouwd. Naar den duinkant ligt het Heerlijk Slot van Haamstede. Het slot is in oude tijden een aanzienlijk kasteel geweest en is met een diepe gracht omringd. Ten opzichte van zijn eersten aan leg, moet het zeer oud zijn, want volgens eenige Latijnsche verzen, door den heer Jacob van den Ende, onder een schilderij van het slot gesteld en door Boschoven aan gehaald, is het 400 jaar lang de verblijfplaats der Edelen van Haamstede geweest, voor het door de vlam verteerd werd. Ruim 100 jaar lang liet men het als een ruïne staan doch in 1608 is het weer grootendeols her bouwd. Ook is bet een groot genot, om in de bos- schen van Haamstede rond te dolen. Wij gaan evenwel weer op de fiets en komen te Burgh. Ook dit is een mooi dorp en de schoone ranke toren met kerk mag er zijn. Vroeger heeft hier nog een Nonnenklooster „Leliëndaal" gestaan, doch toen de Hervor ming zijn intrede deed raakte het in verval. Wij zijn thans in Westenschouwen. Zoekt maar niet lezers, naar het dorp van dien naam, nog minder naar de* bloeiende vis- schersplaats, die hier in de buurt eenmaal lag. Het lijkt mij wel goed even de Ook deze plaats behoorde tot die plaatsen, die een goede reede en haven bezaten, welke door de scheepslieden gaarne werd gezocht, dat blijkt wel hieruit dat deze plaats bijzon dere voorrechten genoot. Zoo had zij een bizonder privilegie van Engeland, benevens van Noorwegen en Lim burg. Maar evenals bij Veere en Amemuiden verzandde ook hier de eens zoo diepe haven, in de 16e eeuw. En zooals dit vaak gaat men denke aan het Vrouwezand bij Stavoren wilde men ook van deze verzanding een verklaring geven, die nog steeds door een groot deel der Zeeuwen wordt aanvaard. 't Was op een fraaien zomerdag In de 15e eeuw. Wijd strekten de Zeeuwsche wateren zich uit en de blauwe hemel was vol blijde wol ken, die vluchtige, spelende schaduwen wierpen over het groenachtige water. Aan het begin van den Roompot lag een groot aantal schepen en het was een lust voor de oogen al die botters te zien. 1-Iet waren al te maal Veerenaars en W tenschouwers, benevens visschers uit andere Zeeuwsche plaatsen, die kaheljouw en alles wat de zee verder opbracht, poogden mach tig te worden. De prachtige St. Lievensmonster, de mas sale steenklomp uit Zierikzee, die den om trek over land en water uren ver beheersch- te, toekende zich in de verte tegen den hemel af. Er heenschte een blijde stemming. Geen wonder, want de vangst ging uitste kend. De Roompot gaf een deel van haar inhoud, die blijde aan boord werd gehaald. Maar plotseling klonk er verwondering uit talrijke monden, want terwijl eenige visschers him net ophaalden, bevond zich daarin een zeemeermin, die daarin verward Zooals wij weten, was een zeemeermin volgens het bijgeloof een tweodeelig wezen. Het bovenlijf was van een vrouw, het onder deel eindigde in een staart eener visoh. Een gejuich ging op! Zoo iets had r nog nooit in de Roompot gevangen. Dat was nog eens een bizondere vangst, waarvan tn Westenschouwen zou opzien. Meermalen had men daar dan ook van een zeemeermin gehoord, doch de meeste Westenschouwers hadden haar nog nooit gezien, zoodat men nu in staat zou zijn deze met eigen oogen te aanschouwen. De bizondere vangst werd binnen boord gehaald, men voer van de Roompot weg en hield recht op de haven van Westenschou wen aan. Maar wat was dat? Daar spatte plotseling naast de boot het water op en daar dook een meerman op. Hij volgde de boot en smeekte de visschers toch zijn vrouw aan hem terug te geven en vrij te laten. Maar de visschers weigerden! De zeemeermin moest in triumph meege voerd worden. De meerman volgde het schip en drong steeds meer en dringender op vrij lating aan. Eindelijk werd de haven van Westen schouwen bereikt Voor de laatste maal smeekte de meerman om aan zijp verzoek te voldoen, maar visschers bespotten hem. Nu de meerman zag dat alles tevergeefsch was, greep hij een handvol wier en zand, richtte zich op en vervloekte deze visschers- „WestenschouwenWestenschouwen! D:jc daad zal j' eens berouwen. Dat gij genomen hebt mijn vrouwe. Westenschouwen zal vergaan! Alleen de toren zal blijven staan!" En zoo is het -^schied. De haven dezer plaats verzandde. De onheilsprofetie ging in «■vulling. Verondersteld wordt, dat er verband be staat tusschen deze legende en het wapen an het eiland Schouwen, waarop een meer- rian en een meerminne, op bet water zwem mende, elkaar de hand reiken. Zoo ging dan Westenschouwen ten onder. De bevolking verminderde snel. Alleen de toren stond nog langen tijd alleen, als een toonbeeld van vervallen grootheid. Westenschouwen heeft echter nog toe komst. Zoo langzamerhand raakt het in Nederland bekend, dat het hier zoo schoon is. Vcrsohillende landhuizen verrezen reeds in de duinen en het jaarlijksch weerkeerend getal gasten, getuigt wel, dat men er veel geniet. 9..10. Kerkdienst vanuit Evanp Luth. Kerk te Rotterdam, Voorganger: Ps. J. W. Br*s», Sr, Luth. Pred. aldaar. 1.Orgelspel. 2. Votum. 3. Zingen: Gezang 10:1 en C (Herv. Bundel Ge*. 3:1 en 6) 4. SchriftlezingHand. 15-1—12. 5. HET GEVAL VAN WATERPOKKEN. In aansluiting aan ons bericht omtrent het geval van waterpokken aan boord van het s.s. „Poelau Roebia" te Amsterdam, kun nen wij nog mededeelen dat de scheepsdok ter direct waterpokken had geconstateerd, doch dat de geneesheer in Suez meende met echte pokken te doen te hebben, wat later niet juist bleek te zijn. NOODLANDING. De heer K. van Beek, wonende te Melis sant, die zijn vliegtuig te Waalhaven heeft, hevond zich Woensdagavond boven Oolt- gensplaat, toen hij motorpanne kreeg. Hij maakte een vlotte landing in een bieten veld van den heer v. G. en belde Waalhaven op. Even later verscheen er reeds een ma chine ter hulpverleening. Zij maakte even eens een vlotte landing en zette zich naast de eerste neder. Het bleek echter dat de motor ter plaatse niet gerepareerd kon wor den, waarom de machine gedemonteerd werd en per Panderauto naar Waalhaven vervoerd. NOODWEER. Te Zevenhoven trok door het Zuideinde van het dorp een windhoos. Zij vernielde bij den veehouder P. v. Leeuwen een raam en vele z.g. erwtenruiters, welke in de sloot terecht kwamen. Bij den veehouder Kool in de Kous werd een boom ontworteld en kwam op het boenhok terecht. Vele boomen moes ten het ontgelden aan den Kouserweg. IN EEN PUT GESTIKT. Te Oest (Ov.) geraakte het 3-jarig zoontje van den landbouwer Akkersdijk bij het spe len in een put met vuil water. Onmiddellijk werd het kind op het droge gehaald, doch het is kort daarna aan de gevolgen over leden. HISTORISCH OPENLUCHTSPEL TE ERMELO. 28 Augustus zal onder leiding van den heer R. A. den Ouden een historisch open luchtspel. worden gehouden, waaraan onge veer 2 300 personen hopen deel te nemen, GROOTE PENSIONDRUKTE OP DE VELUWE. Ondanks het ongunstige weer hebben de meeste Veluwsche gemeenten honderden pensiongasten, die de schoone Veluwe over trekken. Door de stoombootvaartverbinding HarderwijkAmsterdam bezoeken duizen den Amsterdammers de Veluwe, die zoo rijk is aan natuurschoon. ROUTEUCHT VAN HARDERWIJK. EEN TRAGISCH ONGELUK. Eenige dagen geleden werd bij een auto botsing te Maastricht een Amerikaanscho vrouw, dochter van een Engelsch predikant, gedood. De vrouw, 22 jaar oud, was voor vijf weken gehuwd en op de huwelijksreis. Haar man werd bij dit tragisch ongeluk licht go- wond. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Te Maastricht reed bij het uitwijken voor een andere auto de chauffeur van een vrachtauto tegen een boom. Hij viel door het open portier van don zes meter hoogen dijk naar beneden. Slechts met lichte wonden kwam hij er af. Daarentegen brak zijn ver loofde, die naast hem zat, beide beencn. Het meisje is aan de gevolgen bezweken. T. 5. Gebed. 6. Inleiding tot —21. S. ZingenGezang 21 1 en 4. 9. Eer- •deelte der predikatie. 10. Zingen: Tsalm ïd 11. 11. Tweede gedeelte d.-r predikatie. 12. Gebed. 13. Zingen: Psalm 32 4. 14. Zegenbede. 15. Orgelspel. T.C.R.V. 8.15 Tijds.; 10.30 Tijdsein. 10.3un ivorie aieitenaitnst, te eiden door Ds. J. A. Hoekzema, Ned. Herv. Pred. 5.15. Kerkdlet Gelot ng 11S 5 en 6 (Her an den Kloveniersburgwal en orgelist dier kerk. den -3.45 Cursus Kntppi en door het Instltui el 54. Utrecht. 4.— Tijd.' Zwart. 3.1S Stofvcrsleren. te ge- K N S A 1 11 TolsteegHln- iej. Hofkamp. Groninger. Fr. Reymerlnk. 's-Graveland. kerkorgel, n. 2. Schriftlezing: Lukas 5 12—18. 3. Gebed. 4. Zingen: Joh. de Heer no. 5S4. 5. Toe- ag een kranke van Jezus 6 Zingen Joh. de Heer ik over: ..Wat verwacht kranke?" 8. Zingen: Joh. - ----- ,n. 5,— het Arnemsch Instrumentaal A.O.V. Trio", bestaun ie uit de heeren W. T. Amersfoort, fluit; U D. Joomernik. fagot: A. H. Warnars, klavier. Allen eden van de Arnhemsche Orkestverceniglng. 1.30—6.40 Koersen. 6.40—7 Gramofoonmuzlek. Tijdsein. 7—S Frleseh Uurtje, le verzorgen ïej. R. Kuipers. IJlst Pif' :in. 8.30—11 Con< •-Kwartet" A. G. Drai .ol: de he. HILVERSUM (1875 M.). V.A.R.A. A1 g e- leen Programma. 8— Orgelconcert. 9— nofoonplaten. 10.Toespraak door Ds. Bak- 12— Politie! ker. 10.15 Leze 11.80 12.15 Muziek. 1.45 Gramofoonplaten. 2— PI» Ital. 2.30 Theo Thljesen leest uit eigen werk. f 4.16 Orgelconc ---- --- -UswlJk. voorz. BHHRlimAonflB Lezing van den heer De Meza over ..Het leven .1- t-.ij.-i, 41". 7 If. IV.1IM'-h,-r!,-l,t, n. S— li l.-idü.rf tot het Volksconcert vanuit het Kurhnus to Schevenlngen. 8.15 Uitzending vanuit hot Kur- haus tc Schevenlngen. In de pauze declamatie- Na afloop Persberichten. Daarna declamatie en Gramofoonplaten. Door de Ned. Chr. Radio-Vereen. „De om roep met den Bijbel" worden voor leden en andere belangstellenden sluitzegels beschik baar gesteld, waarvan de bedoeling is, om op pakkende wijze de aandacht tc vestigen op de N. C. R. V. Wij meenen, dat de N. C. R. V. met haaï sluitzegel een gelukkige greep heeft gedaan. Het munt toch uit door frissche en fleurige kleuren en door een onmiddellijk te vatten symboliek, welke doel en streven van „De omroep mot den Bijbel" uitbeeldt. De sluitzegels zijn verkrijgbaar bij het Secretariaat der N. C. R. V. te Wageningen, gironummer 21400. Ze kosten per 100 stuka dertig cents, per 50 stuks twintig cents. INGEZONDEN MEDEDEELING TEGEN TRANSPIREERENDE voeten 15 CENT PER PAAR. Verkrijgbaar bij alls FLINKE Drogistzaken. Voor Engros: Papierwarenfabrick PONJEE, Telefoon 30806 ROTTERDAM IW Tegen inzending van 15 cent voof portokosten, ontvangt U oen paar GRATIS, Schoenmaat opgeven s.v.p. PLAATSELIJKE AGENTEN GEVRAAGD. door ARTHUR E. SOUTHON VERKORTE INHOUD. relschen. .ponlUk uitgezonden spion weet t>U de doet zich voor als een trouwe ken. slaap Bal o. do spion, zich zün eigenlijke bedoeling Undoor Nadu, de gelaten. Dan gaat de «plechtigheid told en wordt arden, gewond. Tulasl Weg, Het beeld van Mlmba 1 Nu het groote gevaar gev komen, dlo reeds meormaler dat zü zoo gaarne hem helpe Fano meende, dat Tulnsl leefde h(J nog en vatte opnle wUze op den blanken man te Mary Fane, de zustor van de mailboot kennis met den als zendeling in KWandi pio waardoering heeft voor het der inboorlingen, toe den zendint Rilston was laten, hem te vragen, zoo te komen bezoeken. Rilsto en wordt hartellik ontvan •rdedlgt mmissa zijn >eld ingevolge Chrl. Lctle, In 't i dood was. Doch ln wor het plan op zich op do vr reken. m Engelschon Commissaris eer Rilston, die het voornoi ?rsarbeld te verrichten. Hoe ïdlngswerk als middel ter b oodznkelUkhold kennismaking met at zti niet kan na- en haar broer eens oldoet aan de vriendelijke ultnoodlglns ZondlJigs- uigd relUlc hat n de vrli irley Fa» HOOFDSTUK II NADU'S BESLUIT Nadu staik dc groote binnenplaats van het koninklijk paleis over met vlugge, doelbewuste stappen, terwijl ze heel kort be antwoordde het koor van welkomstgroeten der harem. Zelfver zekerd, van haar goed reoht zich bewust, ging ze naar de ach terzaal, waar de koning audiëntie verleende alleen aan enkele uitverkorenen. Toen de zware deur aoliter haar dichtviel, kropen de vrouwen dacht bij elkaar en, als bij tooverslag, maakten de vriendelijke lachjes plaats voor bitter hoongelach. „Ze wordt er bij den dag slechter op", zei Oni, een pas aan gekomene. „Je zou verdraaid denken, dat het de koning zelf was; zoo behandelt ze ons", zei Obafemi, oen donkere schoonheid, de fa voriet des konings. „Ze verwaardigt zich zelfs niet ons, die des konings vrouwen zijn, aan te kijken". „Nou, sedert ze weer haar functie bekleedt van „Bewaakster van des Konings ziel", na den dood van den gelen priester, denkt ze heel wat van zichzelf", merkte Shangodiya op, een vrouw van middelbaren leeftijd, maar die toch nog er bevallig uitzag. „Herinner je je nog den dag, toen de koning haar ver stiet? Mooi was dat! In geen uren kon ik tot bedaren komen, als ik dacht aan dat gezicht! Omdat ze nu Shango-priesteres is, denkt ze dat ze alles kan en alles mag; maar zc moest lekker ondervinden, dat de koning tenslotte toch de baas is". „Ja, maar dat was alleen omdat hij banger was voor don gelen man dan voor Nadu", zei Obafemi boos. „Toen die naar de geestenwereld verhuisde, riep de oude heer haar gauw terug en nu is ze vervelender dan ooit. Ik geloof graag, dat ei* altijd menschen moeten zijn, die onze tusschen personen willen wezen bij de goden; intusschen heb ik meer op met priesters, dan met vrouwen als Nadu. Priesters zijn mannen; die kunnen we ten minste bewerken met onze schoonheid en onze listen. Maar bij een priesteres is daar geen kans op". „Nadu heeft ons nooit vergeven, dat we haar uitgelachen hebben", zei Shangodiya nadenkend. „Hoe blij ik ook was om haar verstooting, toch had ik wel kunnen hullen bij de gedachte, dat ze later weer macht zou krijgen ja hullen met mijn oogen, terwijl mijn hart opsprong van vreugd. Ze zag me lachen, en sindsdien heeft ze me stinkende gemaakt bij den koning. Nu moet ik werken, net als de andere vrouwen, in plaats van bij den koning te liggen. Zie je wel, het is nooit goed om de menschen boos te maken, die met de goden verkeeren, vooral niet als het vrouwen zijn. Maar komaan, de galerij is nog niet schoon, en spoedig zal do koning komen". Hun bittere wraakgevoelens waren niet heelemaal ongemoti veerd. Nadu's trots was tot liet uiterste geprikkeld, en na haar eerherstel had ze de stad doen lijden voor de behandeling, haar en haar god aangedaan. Eenige maanden had ze namelijk de macht weer in handen en ze was hard en meedoogenloos gewor den. De koning vreesde haar meer dan ooit tevoren; omdat zijn afval van Shango ter wille van Miniba-Karo een fiasco geworden was, had ze hem nu meer in haar maolit dan vroeger. Terwijl de koning nog inunor onder den indruk verkeerde van dc vol slagen triomf van Fane, had Nadu haar kans schoon gezien en ze had die niet ongebruikt gelaten. Zo organiseerde een groot offerfeest ter eero van Shango op dezelfde plek waar Mimba- Karo was verslagen en ze bracht dc verachtelijke angst van den koning tot normale proporties terug, door er op te wijzen, dat Fane's succes louter en alleen tc danken was geweest aan dc toorn van Shango, die den blanken man had gebruikt als een instrument in zijn hand. Do koning deed nimmer onderzoek naar de waarheid van haar beweren, omdat die hem vanzelfsprekend voorkwam. hun gedachtengang zijn allo mannen sterk of zwak, al naaa gelang van den god, dien ze dienen, en achter elke mcnscha» lijke handeling 6tond een godheid. Fane had het gewaagd het bronzen Beeld te verbreken en hij was ongedeerd gebleven voor den koning het zonneklaar bewijs, dat achter hem een god stond, die sterker was dan Mimba-Karo. Welken god da blanke man diende, was hem onbekend. Toen Nadu verklaarde, dat Shango verantwoordelijk was en-oor, viel het hem mei moeilijk zulks te gelooven, want Shango was de voornaamst* godheid van Kwandi, dien hij had verloochend gedurende die koortsachtige weken van den opstand. Bovendien^Nadu, da priesteres van Shango was in het offerbosch verschenen aan da zijde van den Commissaris! Alles was nu den verschrikten ko ning duidelijk: Shango was de grootste god cn hij was dwaas geweest, om dien gelen man gehoor te geven. En gelijk hij eens do oude priesteres had verstootcn in het open baar, zoo behoorde hij haar nu wederom publiekelijk te herstel len in haar kwaliteit, en met haar, koste wat het kostte, vrcda maken. Anders zou zc immers over liom brengen de toorn van lmar booten god! Nadu on Nadu alleen stond tusschen hem cn datgene wat eigcr was dan Dood, in, want in 't goestcnlond zün vele kwade duivels om tc kwellen dengene, die het waagde zich af tc keeren van Shango. Een blanke zou, met dezelfde gegevens, tot geheel andere con clusies gekomen zijn maar de Koning was een Afrikaan cn redeneerde op de wijze van primitieve menschen, voor wie pries ters steeds wezens van hoogor orde geweest zijn. .(Wordt vervolgd^,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7