Jlieuwc guttedyt(Imtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN Uit de Pers. 'T BINNENLAND. aSONNEHENTi per kwartaal 323 (Beschikklngskosten 10.15) per week -0.25. JToor het Buitenland bij Weke- tijksche tending „6.— pi] dagelijksche tending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3120 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930 ADVEBTENTlCNi Van 1 tof 5 reeela Like regel cneer -(L22Vt Ingpt *lededer ilneei. van 15 regels *2-30 Elke regel meer -0.43 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau woidt berekendf®-18 10e Jaargang 'S! Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is bet niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wy. Do handels- en tolovereenkomst, die thans le Rome werd geteekend tusschen Italië en den Sovjet-staat, geeft menigvuldige stof tot overdenking. Italië behoorde tot de eerste volkeren in West-Europa, die ertoe overgingen om den nieuwen staat van zaken in Rusland te er kennen. De economische motieven, die daarbij des tijds van overwegenden invloed waren, heb ben ook nu den doorslag gegeven: de bedoe ling is geen andere dan om den Italiaan- schcn uitvoer naar het Oosten op te voeren. Het loont de moeite om af te wachten, in hoeverre deze commercieele toenade ring in de toekomst ook van politieke betcekenis zal zijn voor de verhouding van heide staten. ©ogenschijnlijk loopt de structuur van beide staatsorganisaties sterk uiteen, doch Inderdaad valt een groote mate van overeen komst niet te loochenen: het is het machts- absolutismc, het dictatoriaal gezag, dat in beide overheerscht Beide landen hebben zich ook geken merkt door verzet tegen den godsdienst, die als een gevaar voor den staat werd erkend. En al was het ook, dat deze aanvallen al leen in Rusland leidden tot vervolging der Clmstenen, binnen geen van beide staats systemen was voor de religie plaats. Alleen door economische overwegin gen, door de vraag naar stoffelijk gewin en machtsuitbreiding werden deze volkeren bij hun onderhandelingen geleid. Hierbij steekt wel sterk af de houding onzer vaderen, van wie eenmaal Dr. Kuy- per zoo treffend getuigde, dat zij oog had den voor de religie en de negotie. Hun ging het stoffelijke èn het geestelijke ter harte, maar het geestelijke ging toch voorop. Bij de zuigkracht van het stoffelijk gewin, dat in onzen tijd de volkeren trekt, wordt de plaats die aan den godsdienst nog kan worden ingeruimd, al kleiner." Maar zelfs al moest men zeggen, dat het stoffelijke vóór het geestelijke gaat, dat de zucht naar geldelijk voordeel en machtsin- vlaed den godsdienst in het nauw brengt, dan zou althans aan de religie niet iedere plaats worden ontzegd. Ten aanzien van staten als Rusland en Ilalië is echter zelfs dit getuigenis mis plaatst Wat de machthebbers in deze landen drijft is enkel het economisch belang, het stre ven naar expansie en suprematie. De Christen zal de ontwikkeling dezer din gen met zorg gadeslaan. Maar Gode zij dank, boven dit aardsche gewoel verheven is er in den hemel Een, Die regeert nog jonger, reeds heele lange dagen mee liet werken in de fabriek voor luttele cen ten in de week. Eenvoudige, maar te zware arbeid in de steenbakkerij en in de lijnbaan, op tijdstippen dat ze slapen, dat ze spelen, dat ze schoolgaan moesten. Ge moet daar toch zoo'n jongske of meisje van 4 of 5 jaar eens op aanzien. Stel het u eens voor, dat kind, uw kind, naar de fabriek. Bespottelijk en om te huiveren. Wat is er aan de kin deren, die geen onderscheid wisten tusschen hun re.chter- en linkerhand, gezondigd. Wij hebben tegen de Arbeidswet wel eens bezwaren hop ren aanvoeren. Ze zullen wel eens terecht zijn aangevoerd. Maar vergete men niet, dat ze gekomen is om der .zonde wil. Dat ze noodig was en dat als ze cr niet meer zou zijn, weer allerlei betreurenswaar dige toestanden zouden te voorschijn ko men. - Het is in onzen tijd, waarin op het econo mische en de economie zoo sterk den na druk wordt gelegd, wel goed als men het vraagstuk ook van de andere zijde bena dert Dat men zich stelt voor deze vraag, of in vele streken van ons land en in bepaal de bedrijven het loon wel is een zoodanig, dat het leven mogelijk maakt? Wanneer dit niet zoo is, dan heeft niemand het recht dat goed te vinden, zich daarbij neer te log gen, want dan geschiedt er onrecht, dan. komt God aan ons tekort, dan komen be paalde groepen van ons volk niet tot levens vervulling. Daar is nog een zaak, die dikwijls wordt misverstaan, een strijd, die wel eens wordt afgekeurd, dat is de strijd om een normalen arbeidsdag! Ook hier vrage men zich af of deze eisch niet bij uitstek Christelijk is. De mensch mag niet ondergaan in den arbeid om brood. Integendeel, in onzen ar beid moet het te doen zijn om de verheerlij king Gods. In de fabriek en op den akker, in de werkplaats en op het kantoor, in de keuken en in de huiskamer hebt ge God te dienen. Dat lijkt wel eens heel moeilijk, als wij denken aan onzen zoo heel gewonen sleur- arbeid. Maar het is toch zoo eenvoudig, want het beteekent, dat wij ons werk moeten doen. Met onze macht. Met ons hart er bij. Dat kan alleen als wij bij ons werk frisch kunnen blijven. Onze hand vast, ons oog scherp, ons brein helder. Zoo spoedig dit door oververmoeidheid niet meer zoo is, als wij gaan slodderen en broddelen en knoeien, dienen wij niet meer God in onzen arbeid, komt Hij aan ons tekort Bovendien, de arbeid om brood is slechts een deel van onze taak. Wij hebben een roeping ten opzichte van de Kerk, van de Evangelisatie, van het politieke leven, van de maatschappelijke actie. Elk naar gaven en aanleg. Maar voor ieder geldt dan toch dat hij moet komen tot belijden van 't Heeren Naam op alle terrein waarop hij is geplaatst en dat hij den Naam des Heeren moet heiligen. Als men het daarvoor te druk heeft in zijn aardsch beroep, als men practisch slechts van slaven en slapen weet, dan komt men, ook al zou het inkomen groot zijn en men zich kan aanschaffen wat zijn hart Begeert, toch niet tot levensvervulling. STOFFELIJKE VOORWAARDEN. De woning zij een zoodanige, dat de mensch Gods er leven kan. Maar dan komt ge als vanzelf tot de tweede eisch, dat nu ook de mogelijkheid moet worden geschapen om zulk een woning te betrekken. De in komsten van den arbeider moeten zoodanig zijn, dat men de huur van een goede wo ning betalen kan. Het bohoort tot onze idealen, dat aan ieder die arbeidt een loon wordt uitgereikt, waarvan hij kan leven met zijn gezin. Leven is groei en ontwikkeling. Leven is voeding en kleeding en opvoeding en ont plooiing. Leven is dat wij in den stand waarin God ons plaatste tot zekere wel vaart komen en iets hebben om den arme mede te deelen. Leven nu, in de omstandigheden, waaron der Gods liefde ons het licht deed zien, dat is de gehuwde vrouw in het gezin, waar zij hoort, dat is de kinderen op de school zoo lang de schooljaren gelden. We weten, dat het zoo niet altijd was. Haast ongelooflijk schijnt het ons nu, dat men vroeger kinderen van 5 jaar, en soms Onder dit opschrift gaven wij verleden week een polemiek, gevoerd tusschen De Neder lander en De Reformat i.e. Als weet was hiertoe aanleiding een devoering van Prof. Slotemaker de Bruine tc Lunteren, waarin gewezen werd op de tegenstelling tusschen de openbare en bizon- derc hoogescholen. Ook de r.k. Gelderlander is het al lesbehalve met het c.h. hoofdorgaan eens en meent, dat De Nederlander kwesties opzet, waar feiten zijn. Men moest liever de nuchtere feiten laten spreken. Daarop antwoordt De Nederland Het zou dan om twee feiten gaan. Ten eerste zijn er zes hoogescholen in het noordelijk deel des lands, geeD enke le in het Zuiden. Ten tweede neemt een groot deel van ons volk met het karakter van onze open bare universiteiten geen vrede; immers heeft het op eigen kosten een eigen uni versiteit gesticht Uit deze beide feiten moet nu nuchter volgen, dat de regeering bijzondere hooge scholen in het zuiden subsidieert Aldus het betoog van onzen collega. Wij merken nu eerst op, dat de geschet ste „feiten" geen feiten zijn. In het noorden des lands ligt één enke le universiteit, niet een zestal. Twee uni versiteiten en twee hoogescholen liggen in het midden des lands en zijn dus voor allen gelijk bereikbaar. Wij verzetten ons met klem tegen de voorstelling, dat ons land uit twee deelen bestaat, een noordelijk en een zuidelijk deel, gescheiden door een lijn. die dan blijkhaar van Moerdijk tot Nijmegen loopt. Ons land is één of wel ons land heeft drie rtrekon: net Noorden, het Mid den. het Zuiden. Waarom wordt toch in een deel der roomsche pers thans stelselmatig gespro ken van twee deelen? Ziet men niet in. hoe on-nationaal en hoe gevaarlijk dat is? Zegt men, dat Noord en Zuid in dit ge val geen geografische, maar een culturee- le en religieuse aanduiding beteekent, dan wordt het nog erger. Want dan wordt ten eerste ons volk confessioneel gesple ten; dan worden ten tweede onze room sche medeburgers boven den Moerdijk in een uitzonderingspositie geplaatst Wij verwerpen het een èn het ander. Het tweede „feit" kan evenmin worden aanvaard. De stichting van Nijmegen en Tilburg zou bewijzen ,'dat onze roomsche lai\dge- nooten met het karakter van onze open bare universiteiten „geen vrede nemen". Wat bedoelt dit? Het logische zou zijn, dat men dit karakter dus afkeurt eu. een ander karakter wenscht Maar dat ia on juist. Want gelijk wij in ons eïrste artikel opmerkten roomsch-katholieken vragen en aanvaarden aan deze universi teiten een plaats als curator en als hoog leeraar: dus achten zij het karakter onzer hoogescholen zeker niet principieel ver werpelijk. Maar indien dit zoo is en het is zoo over welk. „feit" spreekt d c Gelder lander dan? Laat ons echter voor dit oogenblik het blad geheel tegemoet treden en de twee „feiten" als zoodanig aanvaarden. Dan volgt nog de door het blad bedoel de conclusie daaruit allerminst Want de ze houdt in, dat voor „het Noorden" vijf hoogescholen door het riik bekostigd blij ven, hoewel deze onvoldoende of zelfs principieel verkeerd zijn. En dat daar naast subsidie wordt gegeven aan een bijzondere hoogesehool in het zuiden, hoe wel daarmee de geestverwanten dezer hoo geschool, die in het Noorden wonen, niet zijn gebaat. Wij zouden uit de vastgestel de feiten niet gaarne deze conclusie trek ken, die voor de roomschen een dubbel onrecht inhouden zou. O.i. kon de conclusie slechts zijn: om het eerste feit, dat er een openbare siteit kom in het Zuiden 't geen gens niet welkom wezen zou. Om het tweede feit, dat het karakter onzer open bare universiteiten wordt gewijzigd bet geen overigens niemand voorstelt. Wij blijven er bij: twee kwesties, niets met elkaar uitstaande hebben moit men niet dooreenwarren. E OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bij K.. B. is aan J. dc v'rio industrieel te Amsterdam, verlof verleend tot het aan nemen van zijn benoeming tot officier der Orde van de Kroon van Roemenië. ARBEIDSINSPECTIE Bij K. B. is benoemd trt adi. insp. den arbeid jhr. ir. W. J. J. de Muratt, genieur bij de N.V. „Heemaf" te Hengelo (O.). Hij is werkzaam gesteld in het 2de district der arbeidsinspectie ter standplaats Breda. POOLSCHE LEGATIE. Ter vervanging van der» heer E. Lubo- mirski, is bij de Poolsche Legatie te '6-Gra- venhage tot gezantscbapsraad benoemd de heer T. Komarnicki. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Tweede Kamerlid Th. M. Ketelaar heeft de volgende vragen aan den minister van Buitenlandsche Zaken gesteld: Is het den minister bekenu, dat in de laat ste weken aan Nederlanders, die werkzaam zijn aan de mijn „Aalsbaden" toebehoorende aan het Hibernia-Concern te Heme, de eisch gesteld wordt, zich als Duitscher te laten naturaliseeren, daar zij anders op korten termijn 1 September 1930 zullen ont slagen worden? Is de minister bereid, in dien hem deze zaak tot heden niet bekend is, ten spoedigste een onderzoek daarnaar in te stellen? Is de minister bereid krachtige pogingen aan te wenden, om alsnog te vi komen, dat om broodsgebtek te ontgaan, Ne derlanders, die daartoe anders niet bereid zouden zijn, gedwongen worden zich als Duitscher tc laten naturaliseeren? MISLUKTE REGENPROEVEN DE HEER VERAART MANOEUVEERT BOVEN SCHEVENINGEN DROOGTE IN EEN REGENRIJKE PERIODE TURKSCH GERECHTSHOF ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE WEG DOOR HET FORT BLAUWKAPEL. Op de vragen van den heer Polak heeft minister Deckers o.m. het volgende geant woord: Nadat ondergeteekende met zijn ambtge noot van Waterstaat overleg had gepleegd o\cr verbetering van den weg door het fort Blauwkapel, zijn door dien ambtgenoot gedurende geruimen tijd onderhandelingen gevoerd met het gemeentebestuur van Maartensdijk nopens het door dat bestuur in beheer en onderhoud overnemen van dien weg, welke onderhandelingen niet tot een bevredigend resultaat hebben geleid, o.m. omdat de gemeente zich voorstelde den weg na de overdracht uit tolopbrcngst te onderhouden, met welk voornemen de mi nister van Waterstaat zich niet kon ver- ocnigen. Inmiddels is het plan opgekomen, om de verbinding UtrechtHilversum, welke op het wegenplan van Utrecht voorkomt, niet langs den weg door het fort Blauwkapel te leiden, zoodat alsdan deze weg niet voor doorgaand verkeer geschikt zou behoeven te zijn. Echter is gebleken, dat in elk geval het doorgaande verkeer nog gedurende een aan tal jaren over den weg door het fort zal moeten worden geleid, waarom verbetering van den weg spoedig ter hand genomen zal worden. Aan belangstelling voor de regenproeven, die de heer Veraart met eenige medewer kers gistermiddag te Scheveningen zou hou den, heeft het op de strandboulevard en op de Pier niet. ontbrokenen aan wolken enmin. De weeromstandigheden waren in dien flard, dat bijna iedereen voorzien was van regenjas of -mantel, zonder dat men gevaar liep, door wien ook, te worden be spol. Men kon nl. elk oogenblik een natuur lijk buitje venvachten! Intusschen, zon en Zuidwestenwind hebben de lucht droog ge houden. Te 4.15 uur verscheen hoog in de lucht de eerste vliegmachine, die spoedig gevolgd werd door een tweede, derde, vierde, vijfde, die tezamen 1400 K.G. onderkoeld ijs aan boord hadden. Zij manoeuvreerden een half uur lang hoog en laag boven Scheveningen en heb ben, naar het zich liet aanzien, haar lading wel op het wolkendek losgelaten, maar eenigen regen is althans te Scheveningen niets beme. kt. Te ongeveer vijf uur hernam Scheveningen zijn gew Een onzer medewerkers, die te Schevenin gen vertoeft, schrijft ons: Donderdagmiddag vier uur. Enorme massa menschcn te Scheveningen. Het had op een mooien zomerdag niet voller kun nen zijn. Menschen overal, aangevoerd door auto's, bussen en trams enz. Menschcn op de boulevard, vooral dicht bij het Kurhaus, der op de Pier, op de banken, de stoelen, waar zag je ze niet. En wie waren er niet afgekomen op het enkele bericht, dat de heer Veraart zijn proeven vertoonen zou. Heeren en dames, badgasten of niet; juffrouwen en oude mevrouwen, loopend of in een vigilante gereden, burgers die er den middag voor naman, om met de vrouw te gaan kijken; groepen van jong en oud, enz. Vier uur 'ien minuten. Alle men schen zijn in afwachting; en kijken: Niets te zien dan wolken hier en wolken daar. De heer Veraart kan te aust en te keur gaan, zouden wij meenen. Een prachtgelegenheid, om de proeven te geven. Opmerkingen van da menschen. Voorbijsnellen van auto's, motors, fietsen. Gedruisch, gebrom, benzine lucht. Vier uur vijftien. Nog niels te hoa- ren en te zien boven je, dat aan een vlieg tuig kan doen denken. Vier uur twintig. Eén vliegtuig. Twee vliegtuigen. Ze komen. Ze vliegen al hooger, 't eene maakt zwenkingen en kunsten. Half vijf. Er zijn vier, vijf vliegtuigen in de buurt. Hoog vliegen ze; laag vliegen zij. Eén viiegt telkens, als 't tenminste geen inbeelding is, een regenwolk tegemoet, ze ker om te zien of 't een geschikte is. Men wacht, men kijkt. Een goede kennis komt naast me op de bank zitten, en houdt een bespiegeling over de luchtsport. Hij vertelt me dat hij, een oude vriend, die op een stil dorp .voont, en die, als hij in Amsterdam komt en het Leid- 6cheplein oversteken moet, heelemaal in de war is, aangeraden had, om van de vlieg machine gebruik te maken; dan had je geen botsingen en geen aanrijdingen V ij f u u r. 't Is droog gebleven. In welke van die machines zit nu Veraart? Of zit hij nu in een, die v/e niet zien boven een wolk; die buiige bijvoorbeeld die er nog al drei gend uitziet? We hoorden geen hoera's, of andere huldebetuiging, geen sensationeel bsepreken van de gebeurtenis. Was er regen uit een wolk gekomen? Ik ging het stra.id nog eens na, om te zien, of er water of ijs gevallen was. Misschien op 't 6ti!le strand of in Kijkduin? Tien over ij f. De menigte zakt af Waar zijn de machines? O daar vliegt er nog ean.Neen't is een vlieger aan een touw. Nog eenige minuten en ik ga naar huis. Ik dacht zoo bij me zelf: Als de mensch '1 maar doet, dan is 't groot. Men heeft andere geen reis over voor een regenbui. On Jertusschen, 't is weer een echte mid dag voor Scheveningen geweest, waar hel anders wat leeg was met het natte weer. Een „booze tong" durfde te zeggen, dat '1 doorgestoken «mart was. dat die heele bewe ging was, om voor de afwisseling Schevenin gen een goede middag te bezorgen. Maar daar wil ik zoo niet aan. Dat zou toch wat al te veel zijn naar het: mundus decipit el decipi vult. Ofschoon ik moet zeggen, dat t een prachtmiddel is om de trams naar Sche veningen, de restauraties in Scheveningen, enz. vol te krijgen. Waar de regen nu precies gevallen is, dat hoop ik vanavond in de krant te lezen. Mis schien zal ik er bij lezen, dat de Heer Veraart geen regenmaker Ï6, of worden za>. dat hij hoogstens misschien op een drij vende damp invloed kon oefenen door ijs. En a 1 s het kan, van wie heeft Veraart dat toch, dat hij dit vinden kon. Ja, als de mensch zijn eigen Schepper was! Maar we zingen nog riet mee met onzm tijd die het schepsel eert boven den Schepper, die te prij- Izen is in der eeuwigheid. MILITAIR TEHUIS TE BREDA Het nieuwe Prot. Chr. Militair Tehuis te Breda is dezer dagen voor dc mili geopend. Vele autoriteiten waren daarbij tegenwoordig, benevens de legerpredikan ten Ds. Janssen, Ds Nauta en Ds. Ruysch van Dugtcren en de aalmoezenier Huys. Ds. Ruys van Dugteren sprak een c, ningswoord waarna het feestprogramma werd afgewerkt. Het woord werd ook nog gevoerd door Ds. Loeff, voorzitter van he; T< huisbestuur. Vervolgens werden twee steenen onthuld een met den herinnerinp«da'um en een waarin bet Bijbelwoord „Ik was een vreem deling en Gij hebt mij geherbergd" was ingehakt, w rna ds. Loeff voorging in gebed. PERMANENT HOF VAN INTERN. JUSTITIE DE DANTZIGSCHE KWESTIE In de slotzitting van het Permanente Hof van Internationale Justitie over de kwestie van toelating van Dantzig tot de Internatio nale Arbeidsorganisatie, heeft de vertegen woordiger van Polen gerepliceerd, o.a. be- toogende, dat Polen loyaal alle maatregelen zal nemen, die zouden kunnen voortvloeien uit het advies van het Hof, hoe dit ook zal zijn. Namens het Internationaal Arbeidsbureau heeft de heer Morellet gerepliceerd, o.a. op merkende aangaande de algemeene vraag der mogelijkheid van toetreding van staten, die geen lid zijn van den Volkenbond tot de Internationale Arbeidsorganisatie, dot de directeur, deze vraag besprekende, slechts heeft willen waarschuwen tegen een inciden- teele beslissing in een ernstige kwqstie. ELECTRICITEIT Maandagavond kwamen afgevaardigden van nagenoeg alle. MïtWénstandsvcreen in den Gelderschen Achterhoek bijeen ter bespreking van de electriciteitstarieven der P. G. E. M. De weinige vereenigingen, die verhinderd waren, hadden adhaesiebetuigingen gezon den met de plannen om een actie tot ver laging der electriciteitstarieven te voeren. Tevens waren aanwezig namens de Ka mers van Koophandel te Arnhem en Henge lo (O.); de heeen A. M. Hartog, Doetinchem en J. Ellerbeck, Groeno, benevens de beer J. P. de Branander, directeur Centraal Hanze- bureau te Utrecht De vergadering welke te Grocnlo gehouden werd droeg een intiem en buitengewoon eensgezind karakter. Binnen eenige dagen zal deze vergade ring door een andere gevolgd worden. COLLEGE VOOR MEDISCH TUCHTRECHT Gistermiddag heeft in de Raadszaal van het stadhuis te Eindhoven de eerste openbare zitting plaats gehad van het college vooi Medisch Tuchtrecht, dat voor klachten en geschillen in eersten aanleg Noord Brabant Limburg en Gelderland .bezuiden Rijn en Lek onder zijn ressort heeft Alle leden en plaatsvervangende leden ren aanwezig. De zitting werd gepresideerd door den heer mr. V. G. G. D u b o i s, voor zitter van het collége. Na de vereischtc eeden te hebben afgeno men, hield de heer Dubois een korte instal latierede, waarin hij een uiteenzeting gal van de bedoeling en do beteekenis var college. INGEZONDEN MEDEDEELING Gemakkelijk zit Gij op Uw PRINS DAMRONG AANGEKOMEN Gisterochtend zijn, uit Hamburg komende, dc aan het Siameesche Vorstenhuis na ver bonden Prins Damrong en zijn beide doch ters: Prinses Poon Diskul en Prinses Pilar Diskul per Staatsspoortrein tc ruim half elf in de residentie aangekomen voor een be zoek van enkele dagen, dat meer in het bij zonder ton doel heeft oen bezoek aan de Koningin en kennismaking ook met do ove rige leden van onze Vorstelijke Familie. De trein hield stil vlak voor de Koninklijke wachtzaal. Op het plankier voör die zaal werden de Siameesche vorstelijke personen officieel ontvangen. Graaf Du Monceau, Grootmeester on Op- perceremoniemeester van H. M. de Koningin begroette Prins Damrong.en do beide Prin sessen uit naam der Koningin, Jhr. Mc. Ren- dorp deed dit uit naam van den Minister Buitenlandsche Zaken. In hofauto's reed het vorstelijk gezelschap naar het Paleis in het Noordcinde. Ten Koninklijke Paleize werden de Prins en Prinsessen begroet en ontvangen door den Oppcr-Hofmaurschalk, Jhr. Boreel en den Hofmaarschalk, Barpn dc Smetli, die daarna de Vorstelijke personen naar de voor hen in gereedheid gebrachte apparte menten geleidden. Gisternamiddag bood de Minister van Buitenlandsche zaken den Prins, zijn doel» ters en enkele genoodigden een noenmaal Hedenochtend vertrokken de Siameeeche Prins en Prinsessen te 10 ure in nulo's van het Koninklijk Staldepartement en onder geleide van Baron BcntinlK, den Eerste- Stalmeester, naar Soestdijk voor de ont vangst door de Koningin, gevolgd door een dejeuner. BOERENBEDROG OF DE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA Aangekondigd met den naam van „Ne derlandsch Boeren Comité" was te Naald wijk in het café Bouwhuizen aan de Kerk straat een vergadering belegd. De autobus uit den Haag bracht alvast pl.ra. 12 ver gaderingbezoekers mede, terwijl pl.m. 10 N'aaldwijkers hun nieuwsgierigheid ter vergadering gingen bevredigen. Dc heer Koch uit den Haag trad als spreker op, en verleide dat de bedoeling van deze vergadering was een afdeeling van het Boeron-comité op te richten. O' spreker ging daarna een rede houden over den huidigen wereld-toestand en noemde als voornaamste oorzaak van do econo mische crisis de kapitalistische productie methoden. De rede was vrij gematigd, maar toen werd er gelegenheid gegeven om vragen te stellen. Tntusschcn was de chef der politic met con ambtenaar ter vergadering gekomen. Eén der aanwezigen (het was toevallig iemand die uit den Hang was meegeko men) stelde de vraag of men niet in be sloten vergadering kon overgaan. Dat vond de voorzitter best, en hij ver zocht de politiemannen de vergadering Ie verlaten. Maar dezen lieten het bij dit verzoek, omdat het een openbare vergnd ring was. Daarop vroeg de voorzitter f een van de aanwezigen soms zijn woon kamer beschikbaar wilde stellen, waartoe i een van de aanwezigen genegen was. Zoo erloate men zich van de politie. Nanr wu vernamen, kwam op deze „bo- BOND VAN OCTROOI- EN MERKENHOUDERS Woensdag is te Den Haag de Jaarlijkse he algemeene vergadering gehouden van den N'pdcrlandschen Bond van Octrooi en Mer- kenhouders- De voorzitter, mr. J. van Loon hield een inleiding, waarin hij de werkzaam heden en verrichtingen van den bond in het afgeloopen jaar releveerde. Met genoegen constateerde spr.. dat het ledental gestadig toeneemt en thans 21S be draagt. Het bestuur heeft goede verwachtin gen van het materiaal, dat de ouder octrooi en merkenhouders en uitvinders gehouden enquête zal opleveren ter fundeering van desiderata voor de a.s. wetswijziging. liet jaarverslag van den secretaris mr. J. P. G. van Velzen vermeldde nog. dat d«» Rond een voorloopig advies heeft uitgebracht aan den Min. van Arb. Handel en Nijver heid over het ontwerp tot wijziging der Merkenwet. Dr. ir. M. L. van der Schnaff hield een rauserie overeen recente jurisprudent!- van den Octrooiraad. sloten" vergadering de aan uit den mouw in den vorm v&n Tribune-Maden en pam fletten, die ter verspreiding werden aan geboden. Het heele zaakje was dus listiglijk opge zet voor communistische propaganda, waarbij men de politie liever niat Tijdens do vergadering was hÜr rvenwd niets van gebleken. Waar heteroniemen bestaat in het Westland nog meer pro pa- ganda-vergaderingen van het Ned. Roe ren Comité te beleggen, weet men, wat de bedoeling Is: boeren en tuinders te maken tot slaven van den sovjet HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1