EEN GELE NAPOLEON 7 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 193CT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING HET ZESDE LUSTRUM HAREN VAN GEZEGENDE ACTIE EEN VERANDERDE MENTALITEIT IN DEN GEREF. KRING De Gcref. Vereeniging voor Drankbestrij ding in ons vaderland, zal morgen in de Re sidentie in dertigste algemeene vergadering bijeenkomen en op feestelijke wijze haar lustrum vieren. En daartoe is ongetwijfeld reden, want zij heeft de laatste jaren op waardige wijze haar plaats ingenomen in de rij der Christelijke vereenigingen en een krachtige actie gevoerd tegen de hecrschen- de drinkgewoonten, met al den droeven na sleep van dien Twee jubilarissen. Met de vereeniging jubileert ook haar voorzitter, Ds. W. TI. Gispen, van Scheve- ningen, die haar gedurende dertig jaar met Ds. XV. V. GISPEN. vaste hand en wijs beleid heeft bestuurd en nu zijn jaren beginnen te klimmen, mag aanschouwen dat het werk niet het minst onder de jongeren vrucht begint te dragen. Naast Ds. Gispen heeft de vereeniging zeer veel te danken aan den onvermoeiden ar beid van den penningmeester-administra teur, den heer C. Buitendijk te Amster dam, die met groote accuratesse 20 jaar haar heeft gediend en haar penningen en geheel de administratie heeft beheerd. De jaarvergadering van morgen zal dan ook wórden aangegrepen als een welkome gele- C. BUITENDIJK. genheid om hem te toonen hoezeer zijn werk wordt gewaardeerd. Wij willen hier een en ander vertellen van de geschiedenis van deze vereeniging, die op haar jubileum mag gedenken, hoe God haar arbeid rijkelijk heeft willen zegenen. De oprichting. Getroffen door de verschrikkelijke drank ellende, die hij in eigen gemeente aan schouwde, plaatste de zoo wel bekende en populaire Ds. W. A. Dekker, van Hoogeveen, in December 1899 in diverse kerkelijke bla den een advertentie die een oproep wa* aan alle Gereformeerden, om samen te ko- in Utrecht, ten einde over de aan te ui houding ten aanzien van het alco holisme .nader zich te beraden. Als een consciëntiekreet kwalificeerde wijlen Ds. C. M. W. Plet in „Dc Bazuin" dezen oproep. 8 Maart 1900 kwamen in „Irene" te Utrecht, als gevolg van deze advertentie, 25 M'sonen hijeen, waaronder 7 predikanten. Volgons do agenda zou over de volgende ragen beraadslaagd worden: 1. Wat staat ons als Gereformeerden te doen tegen het steeds toenemend alcoholis- Is het mogelijk en gcwenscht om te ko men tot oprichting eener afzonderlijke ver eeniging? een breede discussie werd besloten tot oprichting van een vereeniging over te gaan waartoe dc volgende motie werd aangeno- „De vergadering spreekt zich uit voor de oprichting van eene vereeniging ter bestrij ding van de drankzonde en ter opwekking het bewustzijn onder de Gereformecr- van de noodzakelijkheid vari dien strijd. Zij laat dc broeders vrij in hunne op vatting omtrent het al of niet noodige van geheel-onthouding of van afschaffing van sterken drank, maar stelt een van beide voor hare leden verplichtend". Als leden van de commissie, die alles wat tot de constitutie der vereeniging behoorde, moest voorbereiden, werden benoemd de hoeren: Dr. J. H. A. van Dale, destijds te Veldwijk; wijlen Ds. W. A. Dekker, Hoogeveen; Ds W. H. Gispen Jr.. toen te Baarn; wijlen J. Mindcraa, Amsterdam en wijlen Ds. C. M. W. Piet, te Wezep. deze heeren, die ook het eerste hoofdbestuur vormden, zijn alleen Dr. van Dale en Ds. Gispen nog in leven. Sympathie en tegenstand. De oprichting der vereeniging was een evenement Als zoodanig werd ze zelfs door Dr .A. Kuyper in zijn Heraut-artikelen van September 1900 voorgesteld. In een lang artikel van Rev. .J. de Hart geplaatst in twee Holl.-Amerikaanschc bla den, nl. „Een slem des Volks" en „De Tele graaf" tot opschrift voerende: „Nederland boven Amerika" werd over de oprichting der vereeniging blijdschap uitgesproken ei de verwachting geuit, dat de Gereformeer den in Nederland nu ook zouden toonen de zaak met energie door te zetten. De oprichting der vereeniging maakte ve le tongen los en bracht diverse pennen in beweging. Een storm teisterde het jonge boompje. Immers tal van geestelijke leidslieden des volks meenden te velde te moeten trekken tegen dc kettersche meeningen en de heiden sche ascese, die h.i. door de oprichting der vereeniging werden gepropageerd. De op richters werden beschuldigd van „methodis- me", „Doopersche neigingen", Roomsche zuurdeescm", etc. Aan deze bestrijding de den echter de hoofdorganen der Geref. pers niet mede. „De Bazuin" begroette de ver eeniging woldra met sympathie In de eerste dagen verscheen geheel on verwachts en tot verrassing der oprichters die van dezen bondgenoot niet wisten, een geschrift van den nu nog levenden em.-pre- dikant Ds. A. M. Diermanse, thans te Ede, getiteld „Is geheel-onthouding van bedwel mende dranken on-Gereformeerd?" Bazuin en Friesche Kerkbode erkenden dat de schrij ver van de door hem aangehaalde Schrift- plaatsen een juiste exegese gegeven had. De constitueerende commissie ging onder tusschen met haar arbeid verder en ont wierp een concept-statuut, dat aan de leden hun getal was geklommen van 22 tot 46 werd rondgezonden. Beginselverklaring. 25 Juli 1900 werd te Zwolle een consti tueerende vergadering gehouden. Op deze vergadering werd een beginsel verklaring aangenomen van de hand van Ds. Gispen. Ze geldt heden ten dage nog en werd, hoc men de vereeniging ook bestreed, nimmer aangevochten. Deze verklaring luidt: De Geref. Vereen, enz. stelt zich op den grondslag van Gods Woord naar de opvat ting van de Drie Formulieren van Heilig heid en gaat dienovereenkomstig uit van de volgende beginselen: le. dat de zonde nimmer in eenige stof zelve gelegen is, dus ook niet in de alcoho lische dranken als zoodanig; 2e. dat onder bepaalde omstandigheden, öf in het persoonlijk leven óf in het leven van anderen öf in algemeene tijdsomstandig heden, het niet gebruiken van deze dranken tot een eere van God en het welzijn van den naaste strekken kan; 3e. dat in de tegenwoordige tijdsomstan digheden ter bestrijding van het alcoholis me tot de roeping van den Christen is te rekenen de drinkgewoonten niet te steunen en daarom zich van het gebruik van de al coholische dranken als genotmiddel te ont houden". In de middagvergadering verdedigde Ds. Gispen deze verklaring en het streven der vereeniging in een toespraak die later onder den titel: „Het optreden van de Ger. Vereen, v. Drankbestrijding" bij den heer HET BESTUUR DER HAAGSGHE AFDEEL1NG. Zittend van links naar rechts: P. J. Hooftman; Jac. Vcrhoeff, secretaris; W. F. C. Scheps, voorzitterJ. IV. Brak, penningm.; H. A. Dijkstra Kok te Kampen het licht zag. Wijlen Prof. Bavinck vond daarin aanlei ding om in „De Bazuin" nogmaals te wijzen op de oprichting der vereeniging als een irblijdend verschijnsel. Zoo was dan de geboorte dezer vereeni ging een feit In het eerste jaarverslag ver meldde de toenmalige secretaris, wijlen den heer J. Minderaa, die tot zijn dood deze or ganisatie 23 jaar met groote trouw en toe wijding heelt gediend, een ledental van 365, terwijl ei-9 afdeelingen waren. 30 jaar heeft Ds. Gispen als voorzitter deze vereeniging gediend en door z'n veelomvattenden arbeid jegens haar heeft hij groote verdiensten. Deze werden dan ook van regeeringswege erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau in 1928. Talloos zijn de ingezonden stukken, die Ds. Gispen in de onderscheiden persorganen heeft ge schreven. Actief optreden. Bij de herziening der Drankwet 1901 traa de vereeniging direct actief op. Zij stelde zich in verbinding met de kerkeraden der Geref. Kei ken en z^cht contact met de A. R. Kamerclub. De Drankwct-Kuyper vond in deze ver eeniging een krachtigen steun en haar voor zitter doorkruiste hei land, omallerwege in openbare vergaderingen deze wet te verde digen. Meermalen waren op die vergaderingen de heeren kroegbazen en bordeel houders bij getallen present en dat het er spookte, blijkt wel uit liet feit, dat meer dan één vergade ring door de politie werd gesloten. Deze actie kwam de jonge vereeniging zeer ten goede. De ouderen herinneren zich nog het. optreden van Ds. Gispen op de De- putatenvergadering van 1901, waar hij, ge steund door tal van A. R. Kiesvereenigin- gen, ijverde voor opname van een passage in het program van actie inzake de regeling van den Drankverkoop en meer gedetail leerde omschrijving van punt 3, sub 8 van dat program, waar het luidde: „Het tegen gaan van de vergiftiging van ons volk door den alcohol". Van de 29 algemeene vergaderingen, die de vereeniging mocht houden, presideerde Ds. Gispen er 27. Ook de a.s. jaarvergadering zal onder zijn leiding staan. Het aantal brochures en geschriften dat de vereeniging uitgaf, loopt over de 50. Vele zijn er van de hand van Ds. Gispen. We noe men slechts het lijvige geschrift: „De Kerk in aanraking met het drankvraagstuk" en de destijds zeer de aandacht trekkende po lemiek met zijn boezemvriend Dr. Rijk Kra mer, die onder den titel: „Iloor en weder hoor" verscheen. Sinds 1909 geeft de vereeniging een maand blad uit, dat tot 1923 door den heer Minde raa werd geredigeerd, welke taak Ds. Gis pen bij diens overlijden van hem over- nam en waarin hij zijn bekende brieven „Aan een vriend te Schiedam" schrijft. Sinds 1913 geeft de vereeniging ook eigen jaarboekje uit, dat in ongeveer ex. verschijnt Ook heeft ze een eigen, goed georiënteerdo bibliotheek. Alleen over het afgeloopen jaar zette de administratie 1-16.655 brochures en geschriften om. Wijlen Ds. R. J. W. Rudolph was de eerste propagandist der vereeniging, die een deel van zijn tijd in haar dienst arbeidde. Hij ontviel dc vereeniging helaas reed; vroeg door den dood. In 1919 volgde de heer W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage, hem als zoodanig op. Ledental. De vereeniging teldo 1 Januari j.l. 4702 le den, georganiseerd in 120 afdeelingpn. ter wijl er nog Sin verspreide leden zijn. Zij groeide dus van 365 leden in haar ste levensjaar, tot L702 leden, w.o. een ne honderd p^-dikanten. Ook hoeft de vereeniging 9 Provin Bonden, waarvan Friesland en Zuirt-IIol- land met 20 afdeelingen de sterkste zijn. De vereeniging is aangesloten bij „Enkra- teia, den Bond van Piot. Clir. Drankhestrij- dingsvereenigingen, die de bekende Enkra- teiacongressen organiseert en waarvan Ds Gispen vice-voorzitter is. Zij is ook lid van de Nat. Blauwe Week-commissie. Zoo neemt de Ger. Vereen, v. Drankbe strijding in de rij harer zusters met eeie haar plaats in en mag zij in het aantal I'rot vaderland terdege DE STAD EN HET LAND HULST GROOTE FEESTEN IN VOOR BEREIDING DE KONINGIN ZAL 16 AUGUSTUS DE VESTING BEZOEKEN Radio Nieuws. Hoekendijk. Pred. dc: der Ned. Hei Muzikale med J H_ Smit Duyxeni Wijlen Ds. R. J. W. RUDOLPH Kort na haar zil veren jubileum, dat hij inet kon mee maken. wijl de eer ste symptonen van igestcldheid die ten zou sleepen zich toen voordeden, leed de vereeniging een zeer ernstig verlies door het overlijden van haar eminente vice- voorzitter en invloed rijke hoofdbestuur- de Moor, die in der wijlen Dr. .T. C. oord en geschrift haar goed recht meer- lalon op zulk een uitnemende en schriftuur lijke wijze wist te bepleiten. Hoevclen haar werk waardeeren en haar Tormannen achten, zal ongetwijfeld a.s. Donderdagmiddag ter receptie duidelijk blij ken. Gemengd Nieuws. onzer Zeeuwsche medewerkers meldt ons: Er gaat een groot ding gebeuren in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaandereai. Er suizen alom door de dorpen cn stad van dit gedeelte van Nederland blijde feeetgeruchten. Ook Hulst, de aloude stad maakt zich met de dorpen van het Hulster Ambacht op, 0111 het feil te hei-denken, hoe zij in Augustus 1180 van den Graaf van Vlaanderen. Philips van den Elzas en Vermandous, de oorkonde ont ving, waarin de eerste stadsrechten aan Hulst geschonken worden, wat in de leden tijden veel wilde zeggen. Zulk Grafelijke keur, als de tolvrijheid was tuurlijk een begeeronswaardig bezit ei gevolgen voor het gehucht Hulst waren ook, dat het onder de bescherming van kasteelheeren uit het Riddergeslacht der Maalstede's in den loop der tijden aange groeid is tot een aanzienlijke buurt, gelegen aan een natuurlijken waterweg naar de Ilonte of Weeter-Schelde. Ofschoon door graaf Philips van den Elzaö lot stad verheven, werd eerst in 1413 het be sluit genomen om Hulst, dat tot nog toe al leen door een gracht was afgesloten, met wallen en muren te omringen, welk besluit echter door velerlei rampspoeden eert de tweede helft der 15de eeuw is voltooid. Sedert 161S was Hulst in een sterke vesting herschapen en vanzelf werd nu de stad een bezeerig lokaas voor den vijand. Afw lend was de vesting dan «eer in handen van don Spanjaard, dan weer in handen van Oranje. Toen echter de vesting in de macht van Frederik Hendrik was, bieef zij voor loopig aan Oranje, en wel op zulk een wijz? dat Koningin Wilhelm ine, bij een vorig be zoek nog deze woorden sprak: „Ik stel de warme gevoelens van de Hulster bevolking ten zeerste op prijs. Voegde, voor meer dan drie eeuwen, stadhouder Frederik Hendrik ook deze landstreek tot de vereenigde ge esten, steeds heeft hare bevolking blijk ge eeven van onbezweken trouw en aanhanke lijkheid aan Afijn Stamhuis". Teneinde die hand weder te versterken, zrijpt H. M. de herdenking van dit feest Hulst aan, om de streek weer eens te i zoeken, waar de dichte nabijheid van België cn het handelsverkeer met dat land aanlei ding geven dat de inwoners Belgisch worden hun doen en laten, maar welke niette- n groote trouw aan Nederland en haar Koningshuis toonen. Het is een goede ge dachte van H. M. nu eens een aantal grens plaatsen te bezoeken, waar zij anders noo:t zou zijn gekomen, en waar ook trouwe on derdanen wonen. Dat de bevolking het op prijs stelt, dat het Koninklijk Gezin komt, blijkt wel uit het feit, dat men allerwege aan het werk is ge togen, om Neerlands Vorstin op grootsche wijze te ontvangen. Overal zijn feestcomité'* bezig en het spreekt vanzelf dat Hulst de zal spannen. Elk poetstuk dat zonden wordt, wordt afgestempeld met het uidelijk verzoek om naa.- Ilulst te komen. Een sohiitterende optocht wordt in elkaar gezet, welke voorstelt „De opbloei van Hulst cn het Hulster Ambacht tijden6 de kruis tochten". Meer dan 200 figuranten in de kleurrijke Mtddeleeuwsche gewaden, zullen deze stoet vormen, welke zijn hoogtepunt •indt in het feit, dat de graaf van Vlaan deren acn de bestuurders van het kleine IIul6t de oorkonde overrijkt. waarbij zij de Stadrechten ontvangt. Vervolgens zal ook op onderscheidene da- Te Willeskop (Utr.) heeft men in het ge meentehuis ingebroken. Dc polderkas was wel opengebroken, doch niets werd vermist Te Wijchen (Gld.) hebben inbrekers op brutale wijze hun slag geslagen. Nadat zij eerst in de huizen van drie inwoners had den ingebroken, waar zij werden verrast en het hazenpad moesten kiezen, belandden zij in het huis van notaris Stubbe, waar zij alles doorzochten. Het lukte den dieven niet de brandkast te foréeeren. In een kamer waar een kleinere geldkast stond, hadden zij meer succes. Daar werd al het geld meege nomen. Ook een aantal kleine en groote zil veren voorwerpen maakten zij buit Daar de vrouw des huizes, die over deze gestolen geldmiddelen ging, buitenslands is, kon nog niet worden vastgesteld hoeveel het ge- stolene bedraagt De politie van Nijmegen de marechaussee stellen een onderzoek in. BRANDEN Bij Blaricum (N.-H.) brak brand uit ln de bovenste verdieping van een woning aan den Huizerweg. De dubbele villa, bewoond door de families Lantema en Degens brand de geheel uit De inboedel van de familie L. kon nog voor een gedeelte worden gered. Ook de inboedel van de zomergasten, die de benedenverdieping bewoonden, ging ver loren. De brandweer was spoedig ter plaase De druk op do waterleiding was echter ge ring. Het tramverkeer ondervond eenige vertra ging. De brand ontstond door het omvallen van een petroleumtoestel. Tl M KRO. 8.1 1010.30 Zang do< 10.30 Tijdsei l« leiden door 1 rrlje Eva I -i: Godsd ensile half- lek. 1.15— I Bi. 15 Muzi S'.C.R.V. Tijdsein. 2—» Tijdsein. 4—5 Zi-ken- >r Ds. J. C. Helders. Em.- Kerk. wonende te Blltho- rerking verleenen: de heer entkunst. kerkor----lb«ge^et- lel. Uw God t Eysdei Wlttpei I 62 2—9: Rol ïzang ZO": 1. 6. 8 31—3». S. 6. Toe- U 9. 5.— Tijd en. 5.30—6.30 Uon- MuxlekYcreeniglnr rccteur de heer R. 6.40—7.411 Orgel- iek. 8.— TIJdsc de heer Piet Halsema. reel. Handel-progrs HILVERSUM. (1875 M-). A.V.R.O. 8.01—9.45 Gi iln. 10—10.15 Morgen Tijdsein. 12.15— jrtjo voor de dn mes. ek. 3.30I Oi J. H. E. berichten. 0.— Tljd- 10.30—12 Con< 2.303-30 Gramofoonmu- ■rt. 4—4.30 Een liall uur- .30—5.30 Muziek. 5.30—6.45 ncert. 6.45—7.15 Gr: idlo Volks Universlt ncert. 9—9.15 Zang. 9.15—9.30 Voort*, cc 9.30—9.45 Zang. 9.45—10 Voort*, concert. 10.15—10.30 Voort*, zang. jncert. 1112 Gramofoonm —11 Vo DE KORTS t de ..MaJ« ie" dat de had plaa i in geslaagd ln lires een telefoons 5tic". een schip van de „Wht Engelschc kust naderde Da ls door m:dd*l van de radio, tires en Madrid. Te Madrid oor middel van kabels door ^elsche station te Rugby en van de radlo-telefonle aan Land- en Tuinbouw. NED. HEIDEMAATIJ. De Ned. Heidemaatij. houdt haar alge meene vergadering 5 September in den Stads-Schouwburg te Maastricht De heer A. B. Brouwer, chef van de afd. visscherijeu van het departement van Binncnlandsohe Zaken en Landbouw, hoopt mcdedeelingvn te doen over: „Het kweeken en uitzotien van jonge zalmen in Zuid-Limburg", en de heer R. Lijsten, inspecteur der Maatschappij, over: „De fruitcultuur in Zuid-Limburg". Bezoeken worden den volgenden dag ge bracht aan de vischkweekerij te Gulpen en een landgoed van de Reg>?uts. NED. POMOLOGISCHE VEREENIGING. De Ned. Pomologische Vereeniging, hoofd- afdeeling Fruitteelt der Ned. Heidemaat schappij, vergadert 19 Septeml>er te s-Herto- gcnbosch. Op 20 September wordt een bezoek' gebracht aan verschillende fruittceltboirij- ven in het land van Heusden en Al'ena. gen een Openluchtspel opgevoerd worden, dat tijdens de kruistochten speelt Dit zal plaats vinden op het terrein Oud-Hulst bui ten de dubbele poorL Tevens heeft de Ar chivaris van Hulst de heer J. Adriaans®, eon boekwerk geschreven „Gedenkboek van Hulst 11801930", waarin in 184 bladzijden de historie der stad i6 vastgelegd. Wij twijfelen er niet aan of het zal in Huist enorm druk zijn. Want voor een feestje a men in die 6treken wel te vinden. DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPELMANS (Nadruk verboden) 83. Den volgenden dag trok mijnheer Pim pelmans al vroeg met zijn ezelwagen naar de markt in de naburige stad; Jodocus liep er met de zweep naast Gelukkig vonden ze er gauw een kooper voor en opgelucht gingen ze met het boemeltreintje naar Ep- scheuten terug. S4. „Dat vervoermiddel Is me aleoht beval len", zei mijnheer Pimpelmans. „Ik probee# het maar eens met een motorfiets. Ik heb met die van buurman wel 'n ongeluk gehad, maar 'n ezel stoot zich geen twee keer aan denzelfden steen. En 'n ezel ben ik niet Win lacht daar?" En meneer Pimpolmans kocht 'n motor* flets. EINDE door ARTHUR E. SOUTHON (43 Op een afstand van twintig mijlen, te Ikaru, zaten Frank Rilston en de Fane's op de waranda van de Residentie te dis cussieeren over de vraag, of de Islam dan wel het Christendom bestemd zou zijn om den fetisch-cultus in West-Afrika te ver vangen. Voor deze mannen, die steelsgewijze langs de Koto kropen, was de eeuwenoude angst voor de geesten in Afrika reëel, in al zijn verschrikkelijkheid. Het waren jonge, krachtige kerels, de bloem van Makindi's eigen volgelingen; groote, woeste mannen, die eerder geneigd schenen om te pochen op hun onverschrokken moed in het gevecht of op jacht; maar vannacht maakte het bij geloof lafaards van hen allen. Ze vreesden voor elk stukje van het glimmende moeras, en nog meer voor datgene wat ze zou den zien op de plek, waar een uil had gekrast Als ze hun neigingen hadden mogen volgen, zouden ze onmid- dollijk teruggekeerd zijn, teruggereisd naar de veiligheid in Kw&ndi; maar vrees was hun meesteres, en daarom moesten ze Voorwaarts. De man, wiens heesch gefluister de stilte had verbroken, en die gekrast had in antwoord op het signaal uit het woud, was feitelijk een vreemdeling voor de anderen. Een paar dagen ge leden was hij naar Kwandi gekomen, en had daar veel tijd doorgebracht in gezelschap van jonge menschen. In een dag of twee had hij zich aangenaam weten te maken bij de jongelui, speciaal bij een twaalftal van Makindi's trouwste volgelingen. Een voor een had hij hun vertrouwen gewonnen, waarna hij ze meegenomen had naar een geheim plekje. Daar had hij eerst met vele vervloekingen en bedreigingen hen het stilzwijgen op gelegd, en vervolgens lang en ernstig met hen gesproken. Hoewel niemand het vermoedde, was hij toch inderdaad Do- somu, de plaatsvervanger van Tulasi op Mperu. Zijn tegen woordigheid in Kwandi vormde een onderdeel van het plan van den halfbloed om een nieuwe poging te wagen om zijn droom van een groot rijk te verwezenlijken, en zijn innig verlangen naar wraak te voldoen. Voor elk der uitgelezen mannen was Dosomu's boodschap dezelfde geweest: dat de halfbloed uit het geestenland was teruggekeerd en het plan had om zich aan enkelen te openbaren. Vanwege hun eeden om geheimhouding eeden, die zij niet durfden breken, wist geen enkele hunner iets af van de boodschap, die een ander gekregen had. Hun eerste ontmoeting was vannacht geweest, toen Makindi's ge heime ontmoeting met Feribo don oplettenden Dosomu de gele genheid verschaft had, waarop hij zoolang had gewacht om zijn mannetjes bijeen te brengen, zonder dat Makindi er van wist Tulasi was zeer 6tellig geweest, zelfs heftig, in zijn orders dat het jonge opperhoofd absoluut onkundig moest worden gelaten van wat er geschieden ging. De reden daarvan wist Dosomu niet, maar de invloed van den halfbloed op hem was zoo groot, dat hij geleerd had te doen, wat hem was opgedragen, zonder er over te praten. Feribo alleen kende de reden. Haar intuïtie was juist geweest, toen ze zeide, dat de halfbloed met begeerige oogen naar haar gekeken had. In de weken, die hij doorgebracht had in het paleis voor de plotseling voorkomen revolutie, had het zien van haar weerga- looze schoonheid gevoelens in hem gewekt van het bestaan waar van da gele man nooit gedroomd had. Haar kjiappe gezichtje, haar statige gratie, waaraan zo de eerenaam van Bloem van Kwandi te danken had, had een geweldige indruk gemaakt op de Keltische natuur, die hij van O'Connell geërfd had. Haar ge laatskleur was zelfs nog wat lichter dan do zijne, en die wonder lijke trots van den halfbloed, die hem heimelijk een minachting deed gevoelen voor alle negervrouwen, werd gestreeld door het feit, dat hij nu eindelijk een vrouw ontmoet had, die een ge schikte partij zou zijn voor den zoon van een blanken vader. Makindi beweerde in vol vertrouwen, dat het eenige gevoel dat Tulasi ooit gekend had, haat was geweest, en dat was waar ook, voordat hij Feribo leerde kennen. Als hij haar aankeek in het paleis, wanneer zij aan haars vaders zijde zat gedurende de lange keuvelarijen, die ze gedrieën hadden gehad, begon hij te begrijpen, wat het zeggen wil, als een man liefde gaat gevoelen voor één speciale vrouw. In die dagen was Tulasi gek van liefde voor de Bloem van Kwandi. Schijnbaar onbewogen had hij naar Makindi geluisterd, toen deze jonge man met onmiskenbare wel sprekendheid had uiteengezet wat Feribo voor hem beteckende, hoewel hij inwendig een ziedende vulkaan van haat en jalouzie geweest was. Maar hoewel de liefde hem gek had gemaakt, was hij toch verstandig genoeg om te begrijpen, dat zijn eenige kans om des konings dochter te winnen was: de opstand doen slagen. En aangezien Makindi een noodzakelijk element was om dat succes te bereiken, ten minste in het eerste bedrijf, had hij met groote inspanning niets laten blijken van zijn innerlijke emotie, en alleen Feribo's vlugwerkende intuïtie had de waarheid vermoed doch ook zij had het stilzwijgen bewaard uit vrees voor haar minnaar. Fane's overrompeling in het Moeras had de revolutie doen mis lukken, maar ze had Tulasi niet van zijn oogmerk kunnen af brengen. De droom van een al-zwort-rijk scheen voor altüd ver loren, en door het verlies daarvan en zijn noodgedwongen vlucht scheen alle hoop om zich meester te maken van de Bloem van Kwandi voorgoed verijdeld; maar de halfbloed was een te sterk# persoonlijkheid om zijn algeheel mislukken te willen erkennen. De commissaris waande hem dood, maar Tulasi was nog springlevend, en do schotwond in de arm was binnen veertien dagen geheel genezen. Hij was rechtuit terug gegaan naar Mperu en lang, lang had hij daar nagedacht Hij had genoeg van de intelligentie van een blanke om gedul dig dc oorzaak van zijn mislukking na te speuren, en eindelijk was het hem duidelijk geworden, dat ze te wijten was aan een tactische fout Hij had den commissaris onderschat en hij had zich vergist door zoo openlijk te rekenen op de hulp van dea voorn aamsten koning van Karumbana. Hij had moeten beden* ken, dat de commissaris tal van spionnen bezat vooral in een plaats van gewicht als Kwandi. Na lang denken beslgpf hij een nieuwe poging te wagen en hij was ervan overtuigd dat d# juiste methode om z'n succes te verzekeren was de strengste ga- heimhouding; hij moest zijn aanhangers over de verschillend# plaatsen in onderling verband verdeelen en zelf een oogje in t zeil houden en slechts op het allerlaatste moment in eigen per- soon ton tooneeie verschijnen, want een plotseling verschijne» en een onverwachte mobilisatie zou den blanken man in hulp* loosheid brengen. Hij mocht dan in het begin grove fouten gemaakt hebN-a, Harley Fane had evenzeer gefaald. Toen hij de onderdrukte rev* lutie beschouwde als iets wat nu voorbij was en door zijn to* staan aan Mary om over te komen, had de commissaris een groote fout gemaakt bij zijn als afgedaan beschouwen van d# moeilijkheden in Karumbana, een fout, die tragische rtwultatea met zich zou slee pen. v {Wordt vervolgd.} J

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5