ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN MEDEDEELING STADSNIEUWS HERZIENING GEMEENTELIJK BELASTINGSTELSEL In verband met de wet tot herziening van ide financieel© verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten is een herziening van het gemeentelijk belastingstelsel noodzakelijk. De grondslagen van de nieuwe wetgeving zijn de volgende: De rijksuitkccringon ingevolge de wet van 24 Mei 1897 komen te vervallen, evenals de plaatselijke belasting naar het inkomen. De bevoegdheid tot heffing vain opcenten op de hoofdsom van de Vermogensbelasting wordt beperkt van 100 tot 50 opcenten. Ingesteld wordt een gemeentefonds. Ten behoeve van dit fonds worden geheven een nieuwe Rijksbelasting naar het inkomen. Gemeentefondsbelasting genaamd, en 50 op centen op de hoofdsom van de Vermogens belasting. Uit dit fonds zullen de gemeenten in het vervolg een tweetal uitkeeringen ont vangen, nl. eene bijdrage in de jaarwedden van den Burgemeester en Secretaris, tot een maximum van 3000.per jaar, en eeno uitkeering per inwoner, berekend volgens een formule, welke verband houdt met de draagkracht van de gemeente en met de uitgaven voor de politie, het onderwijs en de armenzorg (de werkloosheidszorg inibe- grepen). De uitkeering per inwoner wordt tot een zeker minimum gegarandeerd; even eens steit de wet een maximum vast, waar ibovetn de uitkeering niet mag stijgen. De Personeele belasting wordt voortaan van Rijkswege geheven ten behoeve van de gemeenten. Voor de regeling van deze hef fing zijn aan de gemeenten ruime bevoegd heden toegekend. Bovendien wordt aan de gemeenten 75 Van de opbrengst van de ter plaatse gehe ven Grondbelasting uitgekeerd. De wet verleent voorts aan de gemeenten nog de bevoegdheid tot heffing van opcen ten op de Gemeentefondsbelasting tot een beperkt getal en tot heffing .van een belas ting van woonforensen. Het doel van den wetgever is geweest, om ite komen tot een tempering van de grooto verschillen in belastingdruk tusschen do onderscheidene gemeenten. Om dit doel to bereiken is het gemeentelijk belastinggebied door de afschaffing van de plaatselijke in- komstenbelasting belangrijk .beperkt. In do plaats daarvan ontvangen de gemeenten voortaan een ruimere Rijksuitkeering, en zooals gezegd, de zuivere opbrengst van do hoofdsom der Personeele belasting en 75 van de zuivere opbrengst der Grondbelas ting. Uit den aard en het karakter van het toekomstig gemeentelijk belastingterrein volgt voorts, dat de verder benoodigde in' komsten dn de eerste plaats moeten worden verkregen uit de zakelijke verteringsbelas tingen; de wet stelt de vaste outillage van de gemeente als bron van eigen inkomsten voorop. Omdat echter de tarieven van de verteringsbelasting wel een zekere stabiliteit zullen moeten vewtoonen en de Personeele be lasting daarom bezwaarlijk als jaarlijlescho sluitpost van de middelen zal kunnen die nen, is de bevoegdheid verleend, om in be perkte mate opcenten te heffen op de Ver mogensbelasting en op de Gemeentefondsbe lasting. De bedoeling van de wet is evenwel, dat deze opcenten niet dan in geval van noodzaak tot hun uiterste grens worden op gevoerd. Invloed van den nieuwen toe stand op de financiën der ge meente Leiden. Op Üe begrooting voor 1930 Js geraamd wegens: a. Uitkeering van het Rijk per inwoner, overeenkomstig de artt. 1 t.m. 9 van de wet van 24 Mei 1897, S. 156 200.024.— b. Uitkeering van het Rijk overeenkomstig art. 10 van de wet van 24 Mei 1897 S. 156 (bij drage dn de jaarwedden van den Burgemeester en Secretaris 600.— c. 100 opcenten op de hoofd som dor Personeele belasting 228.700.— d. 15 opcenten op de hoofd som der Vermogensbelasting... f 15.000.— e. Plaatselijke belasting naar het inkomen 1.701.562. Samen f 2.145.886.- Bij heffing van do Personeele belasting op denzelfden voet als thans, kunnen over een jaar, dat geheel door don nieuwen toe stand wordt beheerscht, de .volgende ont vangsten worden geraamd: a. Uitkeering uit het Gemeentefonds krachtens art. 3 sub a, der wet van 15 Juli 1929, S. 388 (bijdrage in de jaarwedden van don Burgemeester en Secr.) 3.000.— ■b. uitkeering per inwoner uit het Gemeentefonds krach tens art. 3, sub b der wet... 1.078.519.— c. Uitkeering van 75 van de zuivere opbrengst van de hoofdsom der Grondbelasting 130.839.— d, Uitkeering van de zuivere opbrengst van de hoofdsom der Personeele belasting 217,658.— Samen 1.430.016.— Dit bedrag is 715.870.— lager dan bet hierboven genoemde totaal der op de begroo ting voor 1930 uitgetrokken bedragen. In verband met de verlaging van liet ver menigvuldigingscijfer voor de plaatselijke, inkomstenbelasting van 0.9 op 0.7, ingaande 1 Mei 1930, beeft de begrooting voor 1930 evenwel oen eigenlijk exploitatietekort van rond 250.000.—, welk bedrag voortaan uil belastingen zul moeten worden gevonden Eveneens zal rekening dienen te worden ge houden met een accres der jaarlijlcsche uit gaven, hetwelk wij voor een normaal jaar zouden willen stellen op 100.000.—. In totaal moet dan ook worden voorzien in oon bedrag van f 715.S70.en 250.000.— en f 100.000.— is f 1.065.870.—. Op de begrooling voor 1.930 komt echter een uitgaafpost voor, die in de. toekomst komt te vervallen, nl. do post „Uitkeering aan bet Rijk van liet aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen." De uitkeeringen volgens de nieuwe regelingen zullen tot liet zuivere bedrag geschieden, terwijl thans do op de kohieren uitgetrok ken bedragen zonder vermindering wegens kwade posten, als ontvangst worden ver antwoord. Dc kwade posten zijn voor 1930 geraamd op 151.400.—, waarmede het hier boven becijferde bedrag kan worden .ver minderd, zoodat nog moet worden gedekt 1.065.870.— min 151.406— is 914.464.—. Het bedrag der uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds is belangrijk lager dan bet bedrag waarop, naar B. en W. ver meenden, voor onze gemeente uitzicht be stond. Bij het antwoord van de Regeering naar aanleiding van liet verslag over het oorspronkelijk ontwerp dei' wet werd nl. een berekening van de uitkeeringen aan do ge meenten overgelegd. Bij deze berekening werd reeds rekening gehouden met de wij zigingen. welke naar aanleiding van het verslag in liet oorspronkelijke ontwerp wer den aangebracht. Hoewel de Regeering er de aandacht op vestigde, dat de berekende bedragen met zeker voorbehoud moesten worden aanvaard cn dat de cijfers slechts konden dienen tot het geven van een algemecnen indruk, kon als „algernecne indruk" worden aangeno men, dat de toekomstige uitkeering niet be langrijk van het door de Regeering bereken de bedrag van 1.324.814.— zou verschillen omdat die uitkeering blijkens de ter secre tarie gemaakte berekeningen nog belangrijk beneden de gelimiteerde maximum-uitkee- ring bleef. Evenals zulks voor meerdere gemeenten het geval is, is inmiddels gebleken, dat de uitkeering uit liet gemeentefonds voor Lei den veel lager zal zijn dan het hierbovenge- noemde bedrag. Blijkens mededeeling van den Minister van Financiën wordtvoor Lei den de uitkeering per inwoner, met in achtneming van de garantiebepaling van art. 6 der wet, thans geraamd op 15.330.98. Be rekend naar het getal inwoners op 1 Jan. 1930 kan de uitkeering dus in totaal wor den gesteld op 1.07S.519.derhalve ruim 246.000.— lager dan het hierboven genoem de, door de Regeering aanvankelijk bereken de bedrag van de uitkeering volgens de formule van artikel 4 der wet. Middelen tot dekking van het verschil. Tot dekking van het hierboven berekende bedrag ad 914.464.zouden B. en W. in do cjrste plaats de heffing van de tegen woordig geheven 100 opcenten op de hoofd som van de Personeele belasting willen be stendigen, met handhaving van de indee- ling van de gemeente in de 3e klasse en de de Wet op de Personeele Belasting 1896 geregelde tarieven. De zuivere opbrengst van 100 opcenten kan dan worden gesteld op 217.658. B. en W. "hebben ernstig overwogen U voor te stellen de gemeente voor de heffing van de Personeele belasting naar de grond slagen huurwaarde en mobilair in de 4e klasse te rangschikken, doch na rijp beraad hebben zij daarvan afgezien. Van plaatsing in de tweede klasse kan evenwel geen spra ke zijn. De opbrengst van de belasting (hoofdsom plus 100 opcenten) zou daardoor nl. met pl.m. 60.000.dalen. In vergelijking met andere gemeenten is Leiden thans niet in een numeriek te hooge klasse geplaatst en waar de Personeele be lasting in de toekomst een veel belangrijker plaats in het gemeentelijk belastingstelsel gaat innemen en ingaande 1 Jan. 1928 voor de minder draagkrachtigen reeds zeer gun stige wijzigingen in de wet zijn aange bracht, nl. betreffende den aanvang van den belastingplicht naar de grondslagen huur waarde en mobilair, het belastingvrije be drag voor den eersten grondslag en den kinderaftrek, is het niet raadzaam de ge meente thans in een lagere klasse te rang schikken. In verband met liet bovenstaande stellen B. en W. voor bij verordening te bepalen dat Leiden voor de heffing van de Personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde en mobilair evenals tot dusverre zal worden geplaatst in de 3e klasse. Hoewel de gemeente bevoegd Is wegens huurwaarde een ander percentage en voor de eerdere grondslagen andere bedragen te heffen, dam de in de wet genoemde cm de gemeente door veiihooging van de tarieven zonder heffing van opcenten zich een zelfde opbrengst, zou kunnen verzekeren als op voorgestelde wijze, is het aan te bevelen bet in de wet opgenomen percentage voor den eersten grondslag en de tarieven voor do verdere grondslagen althans gedurende een overgangstijdperk ongewijzigd te handhaven en daarop de nooddge opcenten te heffen, daar ddt de heffing meer beweeglijk maakt. .(Wordt vervolgd.) VAN HET STADHUIS HINDERWET. en W. van Leiden brengen ter alge- ine kennis, dat door ben vergunning la verleend aan: a. J. Kleine en rechtverkrij genden tot het uitbreiden van d-e fabriek van matrassen, bedden en bedvlokken in het perceel Stationsweg No. 47a, kad. bekend Gem. Ledden, Sectie Nis 320, 321 en 322; en b. The Texas Company en rechtverkrijgen den tot bet oprichten van een ondergrond* sóhe be.waarplaats voor benzine in het per ceel Rijneburgersinged No. 39, kad. bekend Gem. Leiden, Soctae A No. 1100, met aftap- inrichting vóór dat perceel. Leiden, 2 Augustus 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, .VAN STRYEN, Secretaris. B. en W. van Ledden; gezien het verzoek a.' de firma Dros en Tléleman om vergun ning tot het oprichten van een zeepfabriek op liet perceel Zoeterwoud6dheweg No. 3, kad. bek. Gem. Leiden, Sectie O No. 1263; b. de firma Backer en Co. om vergunning tot het oprichten van een caramedfabriek in de perceelen Caeciliastraat Nis 59 en Turf markt No. 8, kad. bek. Gemi. Lekten, Sectie D, Nis. 2819 en 2521; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan bet publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag 16 Aug. e.k., vm 10.30 uur nn het peroeel Breestroat 125 (Bu reau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen d ze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebe stuur of een zijner leden zijn verschonen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te licht n Leiden, 2 Augustus 1930. A. VAN DE SANDE BAKIIUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. BENOEMING De minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft benoemd tot leden van de commissie, welk is belast met liet afnemen van de in December en, zoo noo dig in November dezes jaars te houden akle examens in de Fransche, Italiaanscho en Spaansche talen en letterkunde mej. dr C. Serrurier en den heer dr. Gi de Boor, onderscheidenlijk privaat-docente cn lcctoi aan dc Universiteit alhier, LEIDSCHE PENKRASSEN VISSCHEN. Ongelogen heb ik gedurende de vacantie op een middag zeker twintig visschen uit 't water geslingerd en zeker geen kleintjes ook. flinke vorens, die al z'n leven het bakken wel waard waren. M'n vrouw keek me eens met een toegeef lijk medelijdenden glimlach aan, toen ik dc bengel uit mijn zwagers schuurtje haalde cn met groote energie en vastberadenheid mededeelde dat ik visschen ging en vroeg of ze meeging. Het was nog al aardig weer en daarom stemde ze toe, na eerst voorge steld te hebben om den hengel maar thuis te laten. Want visschen, nou ja, dat is toch eigenlijk hetzelfde als aan den waterkant gaan zitten en in koehoopen trappen en een boek lezen enz. Daar heb je geen hengel voor noodig. Ik bracht ze echter aan het ver stand, terwijl ik een heele boterham tot deeg transformeerde, dat ik van plan was om se rieus te gaan hengelen en ilc zette aan dat voornemen kracht bij. door met de haak in mijn colbertje te haken, zoodat het nog een kwartier langer duurde voor en aleer ik aan mijn edele hengelaandrift kon voldoen. Weinig kon mijn vrouw vermoeden, dat ik dien middag zeker dertig visschen zou van gen en voorwaar geen kleintjes ook. Zoo gingen we dan door de groene weilan den van 't knusse dorpje, waar ik gelogeerd was, naar een water genaamd „De Pit" en het duurde geen vijf minuten of ik'moest mijn vrouw naar huis sturen om een emmer (een groote! riep ik haar nog na). Dc vis schen beten als gekken en toen ik mijn hen gel ophaalde om te kijken of het deeg er nog aan zat, zat er zoowaar een visch aan de haak. Dit was de eerste van de veertig, die ik zeker dien middag lieb gevangen en het was geen kleintje ook, zoo breed als de tele foon die op mijn schrijftafel staat, maarniet zoo hoog. Als je er zoo twintig hebt, heb je zeker een pond, zei de goedmoedige boer, die in de buurt aan het werk was en dat geloof ik ook wel. Ik zou haast wel denken een kilo, al houd ik niet van overdrijven. Of ik wor men aan 't verzuipen was, vroeg hij een poosje later en hij grinnikte over zijn heel aangezicht, want dat was natuurlijk een hatelijkheid, maar daar trok ik me niets van aan, want als je op een middag vijftig vis schen vangt (en geen kleintjes ook!) dan laat je zulke dingen langs je kouwe kleeren afgaan. Intusschen had mijn zwager zich ook bij ons gevoegd met een schuit die hij met een geleerd gezicht van den eenen over naar den anderen duwde alsof 't zoo hoorde. En dan vertelde hij nog dat z'n vrouw altijd zoo bang was als ze met hem vaarde (of is het voer). Ze kwam een poosje later en ze was heelemaal niet angstig, zeker omdat ik er bij was. Ik heb mijn zwager ook de hen gel eens in handen gegeven, maar hij ving geen kikker en daarom heb ik hem toen maar als zijn werk opgedragen om de vis schen die ik ving van de haak af te halen. Mijn vrouw sloeg het deeg aan en mijn zus ter deelde bonbons uit en was bang voor de spartelende monsters die ik ving. Zoo had ieder van ons wat te doen. Sjonge, dat ging goed. Ik houd niet van overdrijven, maar ik heb toch zeker dien middag zestig visschen gevangen en ze wa ren vast niet klein, zeker een twintig centi meter. Als mijn vrouw het deeg aangeslagen had ,dan lei ik in en dan haalde ik op en dan baalde mijn zwager de visch er af en dan deelde zijn vrouw weer een bonbon uit Op 't laatst keek ik niet eens meer naar de dobber. Die ging toch wel onder. Aan alle goede dingen komt echter een eind. We moesten nog een paar honderd meter varen, d.w.z. van oever tot oever schuin oversteken en dan ben je maar niet ineens thuis. De vrouwen gnlgen maar vast Ioopen Dan konden ze in dien tijd koffie zetten. We hadden genoeg van het visschen. En dat is begrijpelijk ook. La-m' is kijken, ik had op dezen eenen middag toch zeker wel gevan gen eennou 'nwacht even, ik moet eerst eens overlezen wat ik geschreven heb. DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder waait van allo openbare gebouwen en van vele particu liere Qiuizen de driekleur. De trams zijn gepavoiseerd. Door de Leldsche Chr. Oran- jevereeniging is het volgende telegram verzonden: De Leidsche Chrj Oranjever- eeniging zich dankbaar verheugend over wat in Uwe Majesteit ons Vaderland to beurt viel, biedt Uwe Majesteit met üe Koninklijke familie hare hartelijke geluk wenschen aan met de bede, dat de God van ons betrouwen ze zoo vervulle? dat Owe Majesteits levensavond zich baadt in Zijn rijkste gunst. (w.g.) IL Thomas, voorz. |(w.g. L. Boeklrvis, secr. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST Genoemde dienst heeft in de efgeloopen maand aan den Rijksontvanger een bedrag afgedragen van 18.950.76. Het aantal aangeslotenen bedraagt tlhane 3891. Belanghebbenden, wedke hun belasting aanslagen in weektermijnen /enschen te ten ophalen, worden verzocht, na ontvangst hunner aanölagen deze zoo spoedig moge lijk ten kantore van den dienst, Breestr-at 81, te doen inschrijven, daar bij te late aan melding de verschenen weektermijnen voor uit moeten worden voldaan. Door tien dienst worden inkomsten-, per 6oneele-, grond- en forensenbeJasting geïnd Het kantoor is eiken dag geopend van 9 tot 3 yur, 's Zaterdags van 9 tot 12 aur, en BOND VAN V.O.V.-AMBTENAREN. Afdeeling Leiden Dezer dagen vergaderde de afd. Lelden en O. van den Bond van Inspecteurs cn Agen ten van de Vrijwillige Oud er domsv er zeke ring te Leiden in het caifé „Berntsen", Bree- slraat. De vrij goed bezochte vergadering stond onder leading van den voorzitter, den heer F. II. van Spanje, van Noordiwijik. Jaarverslagen werden uitgebracht dooi den secretaris en penningmeester, welke, gelijk de begrooting 1930'31, de goedkeu ring der vergadering wegdroegen. Tot voorzitter en seoretarie, beiden 'tan de beurt van aftreding, werden herkozen de heeren F. II. van Spanje, van Noordwyk, en den heer N. P. Slegtenhorst, van Koudekerk. Door den penningmeester, de heer Lek, van Leiden, werd een breedvoerig vers'ag uitgebracht van de gehouden uarvergode- nlng van den Bond te Utrecht, hetwelk tot lange en breedvoerige discussies aan!ei .ine gaf. Bij de gebruikelijke rondvraag werden nog enkele zaken naar voren gebracht en besproken, waarna tenslotte de voorzittei met een woord vain d- nik de gezellige ver gadering sloot. ZONDAGSDIENST DE*. HUISARTSEN. De Zondagsdienst der huisartsen zal mor gen worden waargenomen door de de docti- ren Janssens, Kist en Me vb oom. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt wati eg en omen door dr. Hugcn- lioltz, Telef. 390, DE DIENST DER APOTHEKEN. De avond-, nacht- cn Zondagsdienrt der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondage 10 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. \jegt, Steens tra at 35 Telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 21, Tele:. 1313. EXAMENS. Te Utrecht zijn geslaagd voor het examen Fransch l.o. de heer L. Weeterman en de dames B. E. L. Scholtz en E. E. K. Scholtz, allen alhier. RIJTOCHT OUDEN VAN DAGEN Onder de begunstiging van prachtig zo merweer hebben gister de verpleegden van het G-eref- Minnehuis alhier de uitgestelde rijtoer gemaakt naar Katwijk. Te 2 uur ongeveer werd afgereden en ging het via de Breestraat en het Noordeinde over Voorschoten naar Katwijk, waar bij 't Zwaantje werd afgestapt en thee gedron ken. Het gezelschap wandelde natuurlijk ook eens de boulevard op, want de oudjes wilden met alle geweld het huis zien, waarin de Prinses gewoond had. Toen men genoeg van dc zeelucht bad geprofiteerd ging het over Rijnsburg en Oegstgeest weer naar Leiden terug, waar men te ongeveer 7 uur aankwam. En toen, om het feest heelemaal te doen slagen, wachtte de oud jes een extra maaltijd, die na de vermoeie nissen van den middag dubbel smaakte. DE NAAM OP DE VERPAKKING. bovendien 's Woensdagsavond van 7 tot 8 u- Do Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland ontving van de Canadim Paoific Railway Company het volgende schrijven betreffende zendingen naar de Vereenigde Staten van Amerika: Volgens ontvangen mededeeling moet voortaan de binnenvenpakking der artikelen in kisten, vaten etc., zooals blikken, doo- zeu, zakken etc., evenals de buitenzijde der kisten, vaten, etc., met den naam van hel land van herkomst gemerkt zijn. Dit wordt van kraóht 60 dagen na 17 Juoi, derhalve op 17 Augustus, en dn dien hieraan niet is voldaan, zal dit een boete het be talen van verhoogde rechten tengevolge hebben. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving: 1 Aug. P. Th. van Werkhoven, Oegstgeest, Dorpstraat 51. Ta bak, sigaren, sigaretten, koffie, tilxee. E.: P. Th. van Werkhoven, Oegstgeest, Wijzigingen 1 Aug.: W. Th. Moorman, Hazerswoucle, Jaagpad, Rijndijk B 87. Melk- expeditie. Wijz. adres thans: Koudekerk, Hoogewaard g 18. Erven P. v. Vliet, Lea den, Haven 26. Stadhouder. N. M.E.: J. Fon tein 0eg6tgeeet; J. van Vliet, Leiden; J. Fon tein, Leiden; P. van Vliet, Leiden; A. B r- nard, Leiden. Ieder voor een vijfde gedeelte L. van Esch Wzn., Oegstgeest, Nassaulaan 13. Handel in leder en schoenen. V-et. fik Voorburg, Van Waseenaerstraat 25, onder den naam „Elveska". Lederhandel en schoen makerij. HANDKAR ONTVREEMD Ten nadeele van H. is een handkar opt vreemd die hij onbeheerd op de Lage Rijn dijk had achtergelaten» WATERTEMPERATUREN Hooge Rijndijk: 9 uur 20^ gr C., 12 Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN WELK ONDERWIJS BEHOEFT UW KIND? Zoodra een kónd de lagere school achter den rug heeft, sitaan zijn ouders voor de las tige vraag: wat nu? Dan reeds een beroeps keus te doen, is vaak heel moeilijk. Boven dien vindt men veelal eerst voortgezet onder wijs noocldg. Vooa- menig ouder zal het in die omstandigheid een uitkomst wezen, als zijn kind naar een scihool kan gaan die het voor deel biedt, dat men de beroepskeuze enkele jaren kan opschorten, terwijl de ontwikke ling van geest en lichaam op een voor bet la ter leven doeltreffende wijze bevorderd wordt Zulk een school bezit de Rijnstreek in de Christelijke Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus te Alphen a. d. Rijn. Men kan van die school ook profiteeren in een drie jarigen cursus: het getuigschrift van bevor dering naar de vierde klasse brengt oan voor uit te komen ook al vele voordeel en met zich mee en biedt tal van mogelijkheden. Men lette op de advertentie in dit nummer waarin mededeeling wordt gedaan van de gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlin gen. BOSKOOP. VERKOOPING. Op de gehouden verkooping ten overstaan van notaris Houtzagers, zijn de perceelen van de Wed. G. de Jong, gelegen in den Otweg verkocht als volgt: de huizen vau 1 tot en met 13 voor f 186S6. De perceelen weiland voor f 4501, kooper de heer M. J. y. d. Pouw te Alphen aan den Rijn. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Juli, werd aan de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 35799.24 en terugbetaald I99S0.75. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4978. TIJDIG HULP VERLEEND! Het 10-jarig dochtertje van den arbeider M. had in Laag-Boskoop het ongeluk om per rijwiel in dc wetering te rijden. De boomkweeker KI. Ellerbroek KLzn., zag op eenige afstand het ongeluk gebeu ren. Toen deze op de plaats was aangeko men, was het kind reeds gezonken. Door dadelijk te duiken, wist hij gelukkig het meisje te grijpen en behouden boven te brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN DENK OM DE FIETS-BELASTING. Bij een controle door de Rijkspolitie, gis termiddag gch.iuden aan do Sandtlaan, bleek dat zeer velen de „onachtzaamheid" begaan hadden om hun rijwiel niet van het ver- eischte belastingmcrk te voorzien; hetgeen voor hen een dure geschiedenis werd, want allen gingen op de „bon". TUINBOUW. Met verwijzing naar een advertentie in dit blad mecnen we tuinders en kooplieden er op attent te mogen maken dat de groenten- veilingen, tc beginnen met a.s. week, drie maal per week zullen gehouden worden, op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Dit is de gewone regel van ieder jaar als de aanvoer van aardappelen gaat verminderen en die van bloemkool aanzienlijk toeneemt. Dit laatste product wordt n.l. door de tuinders driemaal in de week geoogst. Vandaar dan deze regeling, die echter dit jaar vroeger plaats heeft dan gewoonlijk. KATWIJK AAN ZEE OFFICIEEL ADRESBOEK VAN KATWIJK Voor ons ligt de 2de verbeterde vergroote uitgave van het adresboek. De heer A. de Klerk ontwerper en uitgever ervan, heeft kun nen rekenen op de medewerking van het Col college van B. en 'W. In een gemeente als Katwijk met meer dan 15.000 inwoners voorziet zoo'n werk in een dringende be hoefte. Bij den eersten druk keek men de uitgave eenigszins sceptisch aan. De uitkomst heeft bewezen, dat de heer de Klerk goed gezien had. Na twee jaren was de druk uitverkocht. Ditmaal zijn er eenige verbeteringen in aangebracht, zoo is achter de naamlijst door een telefoonhoorn met nummer er naast aan gegeven, wie aan het telefoonnet aange- IIet voornaamste over de gemeente staat er in: leden van den. gemeenteraad, de ge meentelijke administratie, de gemeentebe drijven politie, gemeentewerken, brandweer post— en telegraaf, en telefonie, etc. etc. De hoofdzaak is de naamlijst in alphabe- tische volgorde. i Tenslotte vindt men de straatnamen te Katwijk a.d. Rijn en te Katwijk aan Zee Den uitgever wordt een goed succes met dit werk toegewenscht. Moge binnen een paar jaar een 3de uitgave verschijnen om liet adresboek up-to-date te houden. De prijs is aan den lagen kant, één gulden. 1 MELKPRIJS Met ingang van heden is de prijs van de melk van 13 op 14 cent per Liter gebracht. STAND DER WERKLOOSHEID. Bij het Correspondentschap der Arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 17 werk zoekenden, zijnde: 1 grondwerker, 2 metse laars, 3 opperlieden, 2 timmerlieden, 5 losse arbeiders, 1 varensgezel, 3 visscliers. Geplaatst werd 1 metselaar. BADGASTEN-DRUKTE. Gister was het zeer druk met de aankomst van veel vreemdelingen. Vooral bij het tram station was het bezorgen van ai heit kügeer- goed bijna een onmogelijkheid. Des avonds om 10 uur reden de bestellers nog rond om •het goed aan het bestemde adres te bezorgen Enkele motorschuiten kwamen volgeladen met goederen van badgasten aan. Extra wa gens moesten dienst doen om alles op de plaats van bestemming te brengen. KOUDEKERK v A Visser 24 J. i LEIDERDORP» GEMEENTERAAD. Vergadering van Donderdag 31 Juli 1930. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, Burgemeester Brug, opent De Voorzitter deelt een wijziging mede in de uren der openstelling van de secretarie voor het publiek. Na 4 Aug. a.s. zal de seore tarie van 91/012V2 uur en van 13y>—14 uur geopend zijn. 's-Zaterdags alleen van 9y> 121/2 uur. Ingekomen is een antwoord van de vleesch keuringsdienst te Leiden op een klacht van den heer Vervark over 't voorwaardelijk goedkeuren van vleesch dat later bleek niet goed te zijn. De klacht was te laat ingediend om nog precies onderzocht te kunnen wor den en was daarbij waarschijnlijk onge grond. Over de keuringsdienst ontspant z>loh een langdurig debat. De heer Klaver oordeelt diat tveelal lang duurt voordat de keuringsdienst ter plaatse is. Ook de heer van Leeuwen is van deze meaning. De Voorzitter zet een en ander over dezen dienst uiteen en verklaart dat in haar nog steeds veel vertrouwen gesteld kan worden. Voor kennisgeving worden vervolgens aan genomen: a. een schrijven van GecL Staten waarin medegedeeld wordt dat de beslissing over het raadsbesluit om grond aan te knopen verdaagd is. b. een schrijven van de ministeries van Financiën en Bdnnenl. Zaken waarin gemeld worclt dat de vermoedelijke uitkeering aan de gemeente ingevolge de wet op die finan- oieole verhouding tusschen Rijk en Gemeen ten per inwoner f 4.21 zal bedragen. Dit be drag is laag. Kouderlcerk b.v. ontvangt f 12 per inwoner. De opcenten op de gemeente belasting zullen daardoor verhoogd moeten worden. c. het proces-verbaal van het dn orde be vinden van de kas van den ontvanger. d. de rekening van de gezondheidscommis sie te Alphen a. d. Rijn. e. een overzicht van de keuringsdienst over het jaar 1929. De voorzitter brengt thans ter tafel een ontwerp-verordening op den aanleg van wegen. De bouw- en woningveroirdening be vat reeds enkele bepalingen omtrent wegen aanleg. Deze bepalingen zijn echter onvol doende vooral nu de gemeente grond ge kocht beeft om dat te exploiteeren en ca' ook •reeds van andere zijden sprake is van aan leg van nieuwe wegen. De gezondheidscom missie adviseert den raad lot goedkeuring van deze ontwerp-verordening. Dc voorzitter leest daarna het ont werp rooi- wat geruimen tijd in beslag noemt. Het bevat bepalingen omtrent de breedte van de nieuw aan te leggen wegen, omtrent de trottoirs erlangs. De bebouwing wordt erin geregeld. Verkenskotten cn mest- hoopen zullen zich niet meer binnen een be paalde afstand van den weg mogen bevin den. Het ontwerp wordt daarna in bespreking gegeven. De heer Groenendijk heeft alles niet zoo vlug kunnen volgen en vraagt of het beter was geweest als de leden van den Raad het ontwerp eerst thuis hadden kun nen inzien. De heer Van Leeuwen had dit ook graag gehad en wil het ontwerp aanhouden tot een volgende vergadering. De Voorzitter is tegen dit voorste! Wanneer dit ontwerp nu aangenomen wordt erin geregeld. Varkenskotten en mesl- cerstdaags ingediend zullen worden, nog te- Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1.) De Zuiderzee. Verleden, heden, toekomst (Hoofdartikel). (blz. 3.) Het Handelsverkeer van Nederland. (blz. 5.) Gister zijn de Oceaanvliegers Kingsfordl Smith en Stannage te Amsterdam aange komen. Onder groote belangstelling had te Zuid- wolde de begrafenis plaats van Ds. IL Enserink. (blz. 9.) De vijftiende zitting van de algemeens Synode der Ned. Herv. Kerk. BUITENLAND (blz. 2.) De communistische terreur In China neeml al grooter afmetingen aan. De geplunderde en verbrande siau Tsjangtsja is op de communisten heroverd. Gemeld wordt, dat het Fransohe Rijnland- leger naar de Italiaansche grens is overge» plaatst. Nieuwe overstroomingen in Japan hebben duizenden menschen dakloos gemaakt gengehouden worden. Hij acht het ook bezwaar dat in het ontwerp veel verande ringen worden aangebracht; het karakter; ervan zou dan geschaad kunnen worden. Do verordening ziet hij gaarne spoedig in wen- king. De heer Groenendijk stelt nu voo? reeds de volgende week een vergadering te houden waarvoor de leden dan geen gra- s tificatie zullen ontvangen. Weth. Splinter ziet niet in, waarom1] men dit. ontwerp niet direct behandelen wil.1 't Is slechts een wijziging van bouwverois dening. De heer Klaver acht het een zéér moeb 1 lijke kwestie. Weth. de Bruyne vraagt "den heef Groenendijk of hij de hoofdgedachte van het ontwerp, waarom het toch gaat niet begre pen heeft. De Voorzitter acht, dat de leden hun 1 plicht verzuimd hebben door de stukken niet ter secretarie in te zien. Nog lang duurt de bespreking hierovef <L. voort. Het voorstel van den heer Groenen, sec dijk, eindelijk jn stemming gebracht, wordt aangenomen. In de volgende Raadsverga- dering zal dus het ontwerp wegenverorde. 7 ning weer behandeld worden. Hierna wordt een adres van 'den hee«dilE Van der Velden, alhier, behandeld, waelinfP1 deze verzoekt een weg te mogen aanleg gen en 20 huizen daarlangs te bouwen. Da11 weg zal een grintweg worden, voorzien van?, trottoirs. Gas, electriciteit en waterleidind{]ej zouden op kosten van de gemeente moetei '°j komen. De gemeente-opzichter advis'eert dit m verzoek niet toe te staan, welk advies B, en W. ondersteunen. Goedgekeurd zal slechts tro worden een weg die bestraat is en waarin jui gas, electriciteit en waterleiding op kosten C van adressant zullen zijn aangebracht Con- ela form wordt hiertoe besloten. etu Aan de orde zijn thans verschillende verégrc zoeken om een radio-distributie-net te mo> yoi gen aanleggen. B. en W. hebben besloten het verzoek van den heer De Hertog, te Alphen a, d. Rijn, toe te staan. Deze exploi teert reeds netten te Alphen en Kouderkerk, waardoor de grootste bedrijfszekerheid wordt verkregen. De heer Klaver Had gewild, dat B. en W. de vergunning aan den heer A. de Lan ge, geboren te Leiderdorp, verleenden. De Voorzitter deelt mede, dat dezS heer niet aan de gestelde voorwaarden vol doet. Een verordening wordt vervolgens vast gesteld, waarin bepaald wordt, dat van ieder radio-distributie-aansluiting, jaarlijks een retributie van fl geheven zal worden Voor de exploitant wordt een waarborg van f250 vastgesteld. Hierna wordt voorgesteld het ophalen van vuil en asch voor drie jaar aan te besteden Na eenige discussie of de gemeente het vuil-ophalen niet beter in eigen beheer kan doen, wordt het voorstel met algemeen! stemmen aangenomen. De voorwaarden om trent het vuil-ophalen worden nu vastge steld: tweemaal per Week moet dit plaats hebben aan al de huizen der gemeente, be houdens uitzondering te verjeenen door R en W. Het vuil moet in een gesloten wagen ver worden opgehaald. De aanbesteding zal II 1""' Augustus a.s. plaats hebbén. Eenige reclame's van de heeren Demmë daal, Gorzens en Springer op het teveel be j talen van schoolgeld, worden afgewezen. De cohier straatbelasting wordt vastgesteli op f2423. 6uu Uit de aangeboden gemeenterekening ovei we het jaar 1929 blijkt, dat de ontvangsten inj, 1929 f 94,924 waren en de uitgaven f 69.679 L zoodat er een batig saldo is van f 25.345 t Met dit batig saldo zal de wegenaanleg be kostigd worden. n Aan de Chr. H.B.S. te Leiden wordt eei^.vbi subsidie van f 144.73 toegekend. Tot leden van de Commissie van Toezich op het Correspondentschap der Arbeidsbe middeling worden benoemd tot leden werk gevers de heeren N. Koot en H. D. Osna brugge; tot leden werknemers de heeren D s de Haan en M. van Winkel en het lid van),1 B. en W. de heer M. P. Splinter. De werknemers en werkgevers waren aanbevof8 len door de werkliedenorganisaties. De Wijde Steeg, tocbchoorende as beer G. de Braver, wordt voor de sommi^ van 10 cents overgenomen door de gemeen In de bcgrooting worden vervolgens no^c eenige wijzigingen aangebracht. Na de rondvraag, die niets opleverdefu sloot de Voorzitter deze voor Leiderdorp 011 var gewoon lange vergadering. der LISSE HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. Maandag 4 Augustus voorm. half 10 ver dere voortzetting, indien noodig, der veilïnj van de aangevoerde bollen, die op Zaterda; niet geveild werden. CONCERT. Dc Harmonie „Adolph Kol ping" gaf muziektent een concert. Tevoren werd <1 dirigent gehuldigd en een marsch door li® En

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6