lliriuur grii&cift (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VACANTIE-ADRESSEN £SONNEtt£NTl Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikklngskosten f0.15) »er week - Voor hel Buitenland bil Weke- Ujksche zending -S-— 0ij dagelijksche zending „7.— Alles bil vooruitbetaling Losse nummer* 5 cent met Zondagsblad 7 h cenl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3115 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930 ADVERTENTIE Nt Van 1 fot 5 regelsftl'H Like regeJ meer ..0.22^ Inge» iededet linger. van 1—regels *2.30 Elke regel meer .0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. DE ZUIDERZEE VERLEDEN - HEDEN - TOEKOMST DE WET TOT AFSLUITING EN DROOGMAKING DER ZUIDERZEE Nu zal t geweld der zee niet langer meer bestaan, De ploeg vervanghet schip, dat thans heeft afgedaan. Geen ijveriger, geen meer werker dan Ir. C. Lely had de Zuider zee-vereeniging kunnen krijgen. Met een bewonderenswaardige nauw gezetheid werden alle onderdeelen van het Zuiderzeevraagstuk door hem na gegaan, bestudeerd. En den uitslag zij ner bevindingen legde hij neer in een achttal nota's, die tusschen 1887 en 1891 van zijn hand verschenen. Hierin werd niets vergeten en alles Uitvoerig berekend. Het eindoordeel was, dat een dijk moest gelegd worden van Noord-Hol land naar Wieringen en vandaar naar Piaam. Een droogmaking der Wadden werd wel niet verworpen, doch zou pas later aan de orde gesteld kunnen worden. En al zou men alles tegelijk in uitvoering willen nemen dan nog zou op technische gronden een opsluiting Wieringen Friesche kust eisch zijn. Latere grondboringen maakten uit dat het Waddengedeelte v.n.l uit zand bestond en het Zuidelijk gedeelte v.n.l. uit kleigronden. Nu had het plan ook de Wadden droog te maken voorloopig geen zin meer en werd het geheele Zuiderzee- dempingsvraagstuk teruggebracht tot de vraag, wat bezuiden de dijk Wierin genFriesland moest gedaan worden. De afsluitdijk wilde Lely leggen van Wieringen naar Piaam. Ten Zuiden daarvan moest zooveel wateroppervlak te overblijven, dat de IJsel zonder be zwaar daarop kon uitloozen. Verder zou het practisch zijn om de diepste deelen der Zuiderzee buiten de inpoldering te laten. En eindelijk zou het eveneens aan te bevelen zijn zoo weinig mogelijk zandgrond en zooveel mogelijk kleigrond in te polderen. Het resultaat van Ir. Lely's werk vindt men op onderstaand kaartje no. 11 in stippellijnen aangegeven. De afsluitdijk zou 30 K.M. lang zijn. Door de Zuiderzee zouden dan 4 polders drooggemaakt worden met totaal 232000 H.A. oppervlakte. De dijk werd begroot op 42 millioen gulden, de geheele inpol dering (dijk inbegrepen) op 190 mil lioen gulden. Het was 1891 toen Lely met dit plan kwam. En begin 1892 werd door de Zui- derzeevereeniging alles, de plannen, de beschouwingen, de begrooting, de 8 no ta's aan H. M. de Koningin-regentes en aan den Ministerraad aangeboden. Bij K. B. van 8 Sept. 1892 werd een Staats- commisie benoemd om deze plannen te onderzoeken. Anderhalf jaar later, April 1894, bracht deze commissie een zéér omvanj rijk verslag uit. In groote lijnen was de commissie het met het plan-Lely eens. Alleen en kele kleinere wijzigingen werden voor gesteld, waarvan wel de belangrijkste was, dat de Z.W.-polder ten Z. vau Hoorn veel kleiner werd geprojecteerd, de Z.O.-polder iets grooter waarvoor de geul van IJ naar IJselmeer veel bree der zou worden, n.l. 5 K.M. inplaats Het vorig artikel stond In ons blad van 26 Juli jl. van ly2 K.M. zoo Lely voorstelde. De Staatscommissie stelde dit voor met militaire overwegingen. Ook de N.O. polder werd geheel an ders gedacht, n.l. niet Lemmer vrij la tend doch deze plaats geheel in het be dijkingsplan ingesloten. Zie onderstaand kaartje XI. Men berekende dat 9 jaren met de af sluitdijk zouden gemoeid zijn en dan nog 24 jaar met de 4 polders, die men achtereenvolgens, dus niet gelijktijdig, noch gelijk met den dijk dacht gereed te maken. Er zou 212000 H.A. bloot ko men en de kosten werden op 189 mil lioen gulden geraamd. Twee maanden na verschijning van dit rapport trad het Ministerie Tien hoven, waarin Ir. Lely minister van Waterstaat was, wie het gelukte zijn nisterie-Roëll deed niets voor de Zuider zee. In 1897 kwam het ministerie-Pier- son, waarin Lely weer minister van waterstaat was, wier. het gelukte in 1901, de Zuiderzeedroogmaking aan hangig te maken. Doch het Ministerie Kuyper kwam en de minister van Waterstaat de Marez Oyens trok het wetsontwerp in, omdat hij er vreemd tegenover stond en ook o mhet Rijkscollege voor Zeevisscherü, met het oog op de schade, die de Zuider zeevisschers zouden lijden, te hooren en evenzeer de Inspecteur van Waterstaat Maar deze rapporten lieten heel lang op zich wachten. Over de toekomst der Zuiderzeevis- schers was door de Staatscommissie 1892 gerapporteerd, al voorgesteld deze tot Noordzeevisschers te maken. Het college voor Zeevisscherü gaat hier echter niet mee accoord, doch komt niet met voorstellen. De commissie van de Zuiderzeevereeniging die een uitge breide enquete instelde wilde ook niet van de Zuiderzeevisschers Noordzeevis- schres maken, doch wil ze ambachten laten leeren met Rükssteun, en een te gemoetkoming aan de ouderen voor het leven en voor de jongeren gedurende een bepaalden tijd. Inmiddels was 't Ministerie de Meester gekomen, waarin Dr. Kraus, als minis ter van Waterstaat zat. Deze kwam in 1907 met een wetsontwerp, dat als voor loopige werkzaamheden voorstelde de N.W. en Z.W. polders droog te maken, zonder een afsluitdü'k te leggen. Het volgend Ministerie (Heemskerk) nam deze plannen over, doch toen Cort van der Linden aan het bewind kwam waarin Lely weer aan het hoofd kwam van Waterstaat werd dit plan ingetrok ken en bereidde men zich voor op het oude plan-Lely. De wereldoorlog, die in 1194 uitbrak gaf eenig oponthoud, doch in 1916, toen de bekende watervloed het Zuider zeevraagstuk weer naar voren en in Sept. 1916 werd het wetsontwerp inge diend. Hierin werd voorgesteld een afsluit dü'k te leggen naar Wieringen en van daar naar Hoorn, en ten Zuiden van deze afsluitdijk 4 gedeelten droog ce maken. Dit wetsontwerp werd in 1918 doot de beide Kamers goedgekeurd. In beide Kamers werd het ontwerp zonder hoof- delü'ke stemming aangenomen. Alleen in de le Kamer wilde één geacht wor den er tegen te zü'n (Reekers). In 't algemeen werd in het wetsont werp niet bepaald hoe het juist zou uit gevoerd moeten worden. Dat moest het onderzoek nog leeren. Opgemerkt moet worden, dat het eenigste wat wel in de wet bepaald ge noemd wordt, n.l. dat de afsluitdü'k naar Piaam zou loopen, niet tot uitvoe ring is gekomen, omdat later bleek, dat met het oog op de zeestroomingen, de richting WieringenZurich iets ten Noorden van Piaam beter was. Er werd een Zuiderzeeraad ingesteld die zoowel bü voorbereiding als uitvoe ring advies en bü'stand zal geven. In 1914 had men de kosten geraamd op 222 millioen gulden, waarvan 66 millioen voor den dijk. In 1920 is men begonnen in het Am- land het onder water komende deel van den dük te maken. In 192122 werd de werkhaven op de Oostpunt van Wie ringen aangelegd. In '22'23 de be- steldiep tusschen Wieringen en N. Hol- schermingsdük rond de terreinen waar de sluizen beoosten Wieringen zijn ge komen. Toen meende men een beetje te moe ten remmen. De Regeering deelde me de, dat de aanleg van den afsluitdü'k te veel zou kosten met het oog op 's lands financiën. Gelukkig heeft dat oponthoud niet lang geduurd. Met yver is men bezig. De dü'k zal spoedig klaar komen. De Wieringer- meerpolder komt hoe langer hoe meer bloot. Het werk gaat voorspoediger dar men dacht. Hoe men het zich voorstelt, dat het worden zal, toont onderstaande kaart (XII). Men denkt einde van dit jaar reeds de N.O. polder droog te hebben. En wat dan? Daarover in een volgend artikel. De vlaggen, welke wapperen; de feest vreugde der kinderen; de 6temming onder ons volk, bewijzen telken jare op 2 Augustus hoezeer de Koningin-Moeder bet hart van ïze natie gewonnen heeft Sedert jaren staat de Moeder der Kon in - gin buiten elke regeeringebemoeiïng; maar de sympathie gaat immer onverdeeld tot haar uit Zelfs in kringen, waar men het Oranje door rood verving en waar de traditie niet meer in eere is, erkent men gaarne wat de Koningin-Moeder gedaan heeft en nog doet op meer dan één terrein van filantropisch- socdale actie. Nog niet zoo lang geleden sprak een voor- an in de socialistische beweging het met groote dankbaarheid uit, dat het Koningin Emma geweest is, die de tuberculosebestrij ding in ons land tot zoo krachtige en zegen rijke ontwikkeling heeft gebracht Vandaar ook de warme sympathie in zoo breeden kring voor de grijze vorstin, die ons lief is geworden, als ware ze Nederlander geboren. Vandaar, dat wanneer we bidden, voor allen die ons regeeren en in hoogheid geze ten zijn, altijd weer onze bede opgaat voor de Moeder onzer Koningin, voor een Lands- moeder bij de gratie Gods. De Koningin-Moeder verjaart; God spare haar nog vele jaren voor het Koninklijke en voor bet groote Nederlandsche gezin, waar toe zij zelve meer dan een halve eeuw be hoort In den kring der A.V.R.O.-agitatoren is dezer dagen erkend, dat men in zijn critiek wel eens wat over de schreef van het be hoorlijke gegaan is; maar, als verontschul diging gold, dat de onderdrukking wel een wijze dol kan maken. Men kan ddt excuus moeilijk ernstig ne men, ate men leest, welk een onbehoorlijk verzoekschrift het A.V.R.O.-comité thans tot I-I. M. de Koningin heeft gericht Dit verzoek schrift is natuurlijk in alle kalmte en rust opgesteld en men modht du6 verwachten, dat het er fatsoenlijk uit zou zien; doch het is meer dan grof. In de eerste plaat6 staat het vol aperti onwaarheden en in de tweede plaats is het beleedigcnd voor de Koningin zelf, wie •nog wel om een particuliere audiëntie durft verzoeken om het „verzoekschrift" nader toe te lichten. Het comité wil een algemeenen, neutralen, nationalen radio-omroep; en voedt den eigenwaan, dat de A.V.R.O. zoo'n volmaakt algemeene omroep is. Niamand zal 't comité de onmogelijk eisch stellen om eens te omschrijven, wa zoo'n wereldwonder ie: neutraal, nationaal, algemeen. Maai' wij danken voor de gelijk stelling: neutraaJ en nationaal. En we ont kennen met de grootste pertinentie, dat de A.V.R.O. zoo'n volmaakte, algemeene omroep is, gesticht voor alle goede staatsburger Laten deze heeren nu toch niet spreken van de eenheid van ons dierbaar vaderland en van een ontevredenheid in alle lagen der bevolking. EEN OUD POORTGEBOUW Het poortgebouw van 'f voormalige klooster der Kartlmizers te Utrecht. Dit thans geheel gerestaureerde gebouw maakte eens deel uit van een uitgebreid klooster, dat reeds in. 1392 werd gesticht en in de geschiedenis van de oude Bisschopstad meermalen een rol van beteekenis vervulde. Doch laten zij vooral in een adres aan de Koningin, die hoven alle partijen moet en steeds wil staan, niet spreken over sectarische groepen en in duistere zinnen gewagen van een groep der bevolking, „die uithoofde van haar godsdiienstige overtuiging lijnrecht staat tegenover het overige Prote6tantsche Nederland". Tot heden begrijpen we niet goed, welke groep hier bedoeld wordt. De S.D.A.P., die geen godsdienstige overtuiging heeft; of de Roomsch-Katholieken; doch waarom spreekt men dan van „het overige Protestantsche Nederland". In elk geval zullen de heeren begrijpen, dat ze er toch een apart 60ort „algemeene, nationale neutraliteit" op na houden. Onwaar en inbeelding is het weer, als hel Comité klakkeloos beweert, dat „het over groots deel van het Nederlandsche volk" onrecht is aangedaan en beleedigend is het, om te spreken van „politieke overwe gingen". Wat verwacht men van de Koningin, die constitutioneel wil en behoort te regeeren? Moet H. M. op gezag van deze agitatoren aannemen, „dat het Nederlandsche volk ge bukt gaat onder onevenredige machtsmaat regelen van politieke partijen", en „dat de stemming over de motie-Boon allerminst weergeeft de meening van hert Nederland sche volk". Als dat waar is, dan moet het Nederland sche volk dat maar toonen bij de stembus. Daarvoor leven we in een democratisch ge regeerd land en zelfs met wlgemeen kies recht. Men weet waarlijk niet, wat men ln dit onbehoorlijke verzoekschrift meer moet la ken: de hoogmoedige inbeelding, dat meu eigenlijk de rep reeentante is van het Neder landsche volk; of de beleedigende wijze, waarop men de Koningin wil betrekken in de gevoerde agitatie. Het is grof om tot de Koningin te spreken van „sectarisdhe* groepen, en te veronder stellen, dat Koningin Wilihelmina een neutrale omroep al6 de nationale zou beschouwen. Want tot de „sectariërs" be hoort zij zelf, zooals zij het eenmaal te Parijs uitsprak bij bet graf van de Coligny: „Het is mijn oprechte wensch, dat een ieder, die Christus als zijn Zaligmaker kent, in dat geloof moge worden gestrekt, en dat wij allen steeds meer waarachtige getui gen des H e e r e n mogen zijn. W y betrekken de Koningin niet in den radio-strijd. Maar de heeren vam de A.V.R.O. mogen wel bedenken, dat neutraliteit zich moeilijk verdraagt met het belijden van Christus als den Zaligmaker. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besl. is toegekend de aan de Or de van Oranje-Nassau verbonden ccrcme- daille: in goud, aan L. de Leeuw, hoofd vertegenwoordiger bij de firma M. B. van Veen en Zonen, te Rotterdam; in brons, aan L. J. Cousin, huisknecht bij mevr. de wed. A. II. Servatius te Terwolde, gemeente Voorst. LANDARBEIDERSWET Bij Kon besl. is ingetrokken de toelating als vereeniging ter bevordering van de ver krijging van onroerend goed door landar beiders werkzaam van de vereeniging, ge naamd: Vereeniging ter bevordering van kantons Alkmoai, Enkhuizen, Den Helder en de eilanden Ameland, Schiermonnikoog, Terschelling, Texeel, Vlieland en Wie ringen. CONSULATEN. Bij Koninklijk hesl. is de heer P. C. van Huizen erkend en toegelaten als consul van België te IJnmiden voor IJmuiden dc maar Enkhuizen, Den Helder en de eilan den Ameland, Schiermonnikoog, Terschel ling, Texel, Vlieland cn Wieringen. is Sesostris Sidarouss Bey erkend en toe gelaten als consul-generaal van Egypte ie 's Gravcnhage voor Nederland. WATERSCHAPPEN Bij Kon. besl. zijn benoemd: In de provincie Groningen: tot voorzit ter van het waterschap de Oostpolder W. P. Wiertsema te Spijk, b. tot lid van het be stuur van het waterschap de Eempolder S. Schielhorn v. Veen, te Uithuizermeeden; in de provincie Noord-Holland: tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Ketmemerland en Westfriesland A. Schrooder te Heilo; tot heemraad van het Ambacht Westfriesland, genaamd Geestmer Ambacht K. van Lan gen, te Heerhugowaard; in de provincie Zuid-Holland: tot dijkgraaf van den polder Oud- en Nieuw Reijerwaard D. Maaskant te Ridder kerk; tot dijkgraaf van den polder Dirk Smeetsland en mr. Arend v. d. Woudens- land J. Vrijlandt te IJsselmonde; tot heem raad van den polder Dirk Smeetsland en mr. Arend v. d. Woudensland, H. Velthoen te Barendrecht; tot heemraad van den pol der Varkensoord en Karnemelksland J. D. Uyterlinde te Rotterdam, uiterlijk tot het einde van het ziettingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot heemraad van den polder Cromstrijen, J. Leeuwenburgh te Numansdorp, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn ge worden; tot heemraad van den polder Crom strijen J. v. Gilst te Numansdorp, J. P. Nie- mantsverdriet te Klaaswaal en A. Visser Ilzn. te Numansdorp; tot heemraad van den polder Vóór-Donkersloot en Woude (gem. Ridderkerk) J. v. d. Poel te Ridderkerk; tol heemraad van den polder Oud- on Nieuw Reijersvaard I. v. d. Waal te Ridderkerk; tot lid van het bestuur van de Vierpolders (gem. Vierpolders) G. F. de Roo te Dubbel dam en A. M. Vermaat te Dubbeldam; tot heemraad van den, polder in het Oude Nieuwland (gem. Ouddorp) C. Grinwis te Ouddorp en P. Voogd te Goedereede; in de provincie Zeeland: met ingang van 27 September 1920 tot dijkgraaf van den Oost Nieuwlandpolder L. Overbeeke te Wolfaarts- dijk; met ingang van 1 Augustus 1930 tot gezworene van den Oud Noordbevelandpol- der G. N. Chr. Israël te Colijnsplaat; met in gang van 1 Augustus 1930 tot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwate ring door de Sluis aan den Oosterlandpodder C. v. Nieuwenhuijze te Goes; met ingang van 1 Augustus 1930 tot gezworone van den Wil- helminapolder (Zuid Beveland) G. Verburg te Wilhelminadorp; met ingang van 1 Augus tus 1930 tot gezworene van den Koningin- Emmapolder A. E. Verbist te Clinge; In de provincie Noord-Brabant: tot dijk graaf van het waterschap de Zuid-Holland- sche Polder A. Z. Snoe-k te Almkerk; tot heemraad van het waterschap de Zuid-IIol- landsche Polder J. den Dekker te Almkerk en J. v. Honsewijk te Dussen; in de provincie Limburg: tot lid van het bestuur van het waterschap De Groote Meers J. Peters te Meers-Elsloo; in de provinciën Utrecht en Zuid-Holland: tot hoogheemraad van het grootwatersohap van Woerden W. Boer te Bodegraven; is aan C. Maars te Wieringen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het heem raadschap Wieringen (prov. Noord-Holland) en is aan G. E. Knook te Klundert op zijn vercc«k eervol ontslag verleend als gezwo rene van het waterschap de Vier Polders ge naamd Groote Polder Oostelijk en Westelijk deel, Zandberg, Nieuwendijk en Kleine- of Nieuwe Finaart (prov. Noord-Brabant). DE VLOOTWET ACTIE DER CHR. DEM. UNIE. Het Hoofdbestuur van dc Chr. Dem. Unie heeft in een dezer dagen gehouden vergade ring besloten een krachtige actie te voeren tegen de nieuwe vlootplanmen. Een adres zal worden gezonden aan den ministerraad en aan de Tweede Kamer, ter wijl voorts al het mogelijke zal gedaan worden om de petitionnementsactie \an Kerk en Vrede te doen slagen. HET DUITSCH-FINSCHE CONTRACT NEDERLANDSCHE STAPPEN TE BERLIJN Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Ne derlandsche Regeering ln Berlijn stappen ge gaan in verhand met do positie, waarin Nederland ondanks de mrestbegunstigines- clausule dreigt te geraken door liet Duitsch- Finsche boter- en kaas-contract Aangezien dit contract echter nog niet tot stand is gekomen cn het Dnitscho invoer recht op boter dientengevolge nog niet is verhoogd, kunnen deze stappen voornlsno-: 'slechts een voorwaardelijk karakter drogen O, DIE KRANTEN! In de eerste plaats ben ik van meening, it er in de hondsdagen geen kranten moesten verschijnen; natuurlijk met behoud loon en duurte-toeslag wegens vrijaf allen, die er aan arbeiden. Heel de scUheid, de lezers, de zetters en de schrijvers zou er door tot rust en herstel van ;eschokte zenuwen komen. In de tweede plaats komt het me voor, lat men niet alles in de krant moest zetten. Ik bedoel hiermee niet, dat men weg moest laten, wat verkeerd is, (dat gebeurt gelukkig cel in een deel dor pers): maar men moest de menschen niet zoo wijs maken. Ze behoo- en niet alles te weten. B.v. de bezitters van wegen cn bo6sehen niet. Over hun rechten en belangen heeft men ziah deze week in de Eerste Kamer nog al druk gemaakt. Zelfs sprak men algemeen het gevoelen uit. dat deze eigenaars niet behoo- ren tot de Nederlanders, die geacht worden de wet te kennen. En wat de wet in hun ooi-deel doet, moet hun nog eens duidelijk gezegd worden. Nu weet ik heel weinig van grondbezit en io iets meer; maar dit weet ik wel, dat ge aparte hersens moet hebben, om de wetsbe palingen, welke hierop betrekking hebben, te begrijpen. En ook ,dat een gladde advokaat :n handig ambtenaar van een servituut» dat ergens rustig op rust, net kan maken, •at hij wil. Het voorbeeld is er. Als iemand een weg heeft, welke volkomen zijn eigendom is, maar hij laat gedurende 30 jaar Jan en alleman over dien weg loo pen, zonder er ooit iets van te zeggen, dan het particuliere pad openbare weg ge worden. Maar nu was er een eigenaar, die in zoo'n geval zei, nadat hij 30 jaar niets gezegd had: dank u wel, die weg is en blijft de mijne. En, liij zette door. Tot voor den Hoogen Raad. Die gaf een vaar arrest, waarin verklaard werd. dat een weg eerst openbaar wordt door of met den rwil der overheid, waartegen de parti culier zich kan vrijwaren. Ziezoo, nu werd de toestand weer heef anders. Nu kon het hek weer op den dam komen; al had de eigenaar ook zestig jaar gezwegen. En de bordjes: verboden toegang» verrozenals paddestoelen uit den grond; zal ik maar zeggen, om de gepaste beeld spraak te gebruiken. Doch nu kwam de regeering, die het oud» beter acht dan liet nieuwe, met een wijzi ging van de Wegenwet, waarin nu zwart op wit zou staan, dat als con weg gedurende een aaneengesloten tijdperk van dertig jaar voor het publiek heeft opengestaan, deze weg daarmede openbaar is geworden. Ook geldt zulks als de weg tien jaar lang feitelijk openbaar was en zelfs door rijk of provincio of gemeente werd onderhouden. En om recht te doen aan de eigenaars, stond er ook in, dat deze niet onder de wet vallen, als ze één jaar voor de inwerking treding te kennen geven, dat hun weg par ticulier is en zal blijven. Ja maar, zeiden de leden der Tweede Ka mer (pientere lui, die hun kiezers kennen!)! die menschen lezen niet, wat wij zeggen ca ze weten dus niet, wat ze kunnen doen. Best, zei de Minister, maak geen slapend» honden wakker. Ze behoeven het niet le weten. Nu, de Tweede Kamer is nog al, „politiek" aangelegd en die vond het goed. Maar da Eerste zei: Neen, grond- en wegbezitters rijn ook menschen en de wet ware verworpen, als de minister niet beloofd had, dat de wet eerst een jaar na de aanvaarding in werking zou treden. Aldus is deze week geschied. De senatoren kunnen nu hun klezere lrfr lichten. En de kranten zijn dom genoeg ge weest om er ovei ie schrijven. 'k Hoop maar. dat „de slapende honden" met vacantie zijn. door vreemde bosschcn en op vreemde wegen dolen en dus niet gelezen hebben, wat hun boven 't hoofd hangt Die kranten ook; ze vertellen alles maart INGEZONDEN MEDEDEELING echte friesche 11 IS Ï<1 HEEREN-BAAI 20 50d per on» EERSTE KAMER REGLEMENT VAN ORDE. Verschenen is de memorie van antwoord van de heeren Slingenberg en Mendels tot wyziging van art. 9 van het Reglement van Orde. Dat een commissie van 5 leden zoo groot zou zijn, dat tg dien ten gevolg» moeilijk zou werken, kan bezwaarlijk in de Eerste Kamer als juist erkend worden, al dus zeggen zij. Immers tal van Commissies uit deze vergadering zijn van deze grootte. Daarbij komt dat de taak van do huishoude lijke commissie belangrijk is. Met name majf op dit oogenblik worden gewezen op do voorbereiding van de inwendige reorganisatie van de vergaderzaal. Bij de tvg^mroordigo samenstelling is het niet mogclüMpnt is commissie alle stoornissen tot waar recht komen. Dit is wel het geval bij aanneming van het voorstel. MR. D. VAN HOUWENINGE t Gisteren overleed te Hilversum in den ouderdom van 65 jaar Mr. D van Houwe- ninge. oud-president der Arr. Rechtbank to Alkmaar. Mr. van I-Iouweninge werd te Moof in Reborcn en promo»eerde in ivM) te Leiden in de rechten. In 1901 werd hij to Alkmaar als rechter benoemd cn in 1900 als president van do Arr. RechtImnlc aldaar. Ter gelegenheid van zijn SAJarig ambtsjubileum werd hij benoemd tot riddo* in de Orde van den Ned. Leeuw, Mei. j h nam mr. van Ilouweningc ontslag cn vos» t-gde zirh tc Hilvermar,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1