t CeiJisrfjr GTmimnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VAGANTIE-ADRESSEN Uit de Pers. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ZLBONNEISEHSi per kwartaal /S.25 (Beschikkingskosten 10.15) j>er week -t 9-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending *8-— Bij dageüjksche zending «7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3111 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 29 JULI 1930 iDVEBIENTlENi Van 1 tot 5 regels f L17V4 blke regel meer 0.22V4 IngML iedederlinger. e. van 1—6 regels *240 Elke regel meer .0.13 BU contract belangrijke korting. .Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekendftklO 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzei lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. *A*. VRIJE FRIEZEN. Het geval /Engwirden beeft nog weer feens duidelijk aangetoond, in welk een eigenaardige verhouding de Gedeputeerde Staten van Friesland zich plaatsen tegen over de Gemeentebesturen. Daar wilde dit college elk verband tus- schen burgemeestersbenoeming en gemeen tebelang ontkennen en stelde het zich zelfs op bet standpunt, dat gelden voor het in winnen van deskundig advies nopens deze kwestie en het vraagstuk der samenvoeging bij enkele andere gemeenten niet op de be grooting mochten worden uitgetrokken. De belangrijke mate van bewegingsvrij heid, die Grondwet en Gemeentewet aan de gemeenten waarborgen, wenschen de Frie- sche Gedeputeerden haar niet te laten. Steunde ons oordeel enkel op de houding van dit college in de zaak JEngwirden, dan zouden we ons zeker niet tot een zoo lige uitspraak laten verleiden en rekening houden met de mogelijkheid, dat misver stand of niet voldoende voorlichting tot een minder juiste houding van Friesland's Ge deputeerden hadden geleid. t Raadpleegt men echter het verloop van f enkele belangrijke administratieve geschil len der laatste jaren, dan moet men we. tot de gevolgtrekking komen, dat in het beleid van dit college een beslist strev tot uiting komt om de gemeentebesturen aan banden te leggen. Nog is niet vergeten de bedenkelijke his torie van het waterschap O o s t e r g o, dat zich een eigen wijze van bemaling voor stelde, maar door Gedep. Staten werd ge dwongen tot aansluiting aan het provin ciaal electriciteitsbedrijf, tot meerdere glo rie van dit troetelkind der Staten. Niet minder droeve herinneringen wekt 'de naam Smallingerland, waar Ge deputeerden zich zetten op den stoel der vroede vaderen door hun goedkeuring te onthouden aan de begrooting, daar zij langs dien weg den gasdirecteur wenschten te doen ontslaan een machtsoverschrijding, die door de Kroon werd gekeerd. Tegen den Raad van L ems t e r 1 a n d lie ten de Friesche Gedeputeerden zich leiden door diezelfde begeerte naar macht: want toen de Raad in 1929 voor jaarwedden van schoolartsen op de begrooting slechts f 400. uittrok, nadat in 1928 voor dit doel f 1000.— was bestemd geweest, wilden Gedeputeer den tot handhaving van het oude bedrag dwingen op grond van het motief, dat het geneeskundig schooltoezicht in de toekomst weieens van Rijkswege zou kunnen worden geregeld. Maar ook hier bracht de Kroon het al te voortvarende college tot rede. Is het te lichtvaardig wanneer men, zien de op een dergelijke reeks van ervaringen, spreekt van een bepaald streven in Fries land om de gemeentebesturen aan banden te leggen? Wij aarzelen niet deze zucht naar cen tralisatie noodlottig te noemen. Gelukkig, dat er nog „vrije Friezen" zijn, die zich inperking hunner staatsrechtelijke bevoegdheden niet laten welgevallen. DE OUDE WAAN. Zoo af en toe treft men in de vrijzinnige pers van die merkwaardige uitdrukkingen aan, welke bewijzen, dat in dien kring de oude waan van het liberalisme bleef slui meren. Als de gelegenheid zich voordoet, herleeft die waan en komt hij „unverfro ren" voor den dag. Een paar zinnen in een Parijsche corres pondentie in de N. Rott. CrL van Zondag morgen leggen daarvan weer getuigenis af en het is daarom goed ze er even uit te lichten en vast te leggen. De correspondent schrijft over, wat hij noemt, „de schijn van een schoolstrijd" en noemt de discussies in de Kamer een ge kibbel over staat en onderwijs. Een gekibbel, meer niet, want „het denk beeld, dat de overheid als zoodanig in po litieke en godsdienstige zaken geen partij moet kiezen, is hier te sterk verankerd dan dat er van beteekenis aan te tornen zou zijn. De aandrang tot het openstellen van de openbare school voor de geestelijkheid heeft geen kans van slagen". Dit beteekent natuurlijk, dat de overheid kiest voor de negatieve onzijdigheid. Immers: De angst voor het dringen van de kerk in do school zit velen diep. Deze ziens wijze is volstrekt niet tegen de kerk ge munt. Huns inziens moet ze echter on verbiddelijk blijven buiten de door de be lastingpenningen bekostigde school. De gansche Donderdag wordt vrijgehou den om de ouders in staat te stellen, den kinderen desgewenseht godsdienstonder wijs deelachtig te laten worden. En de particuliere scholen wordt niets in den weg gelegd. Slechts moetèn de voorstanders toonen er wat voor over te hebben en in de vi plichtingen van onbemiddelden kan nog andere manier voorzien worden. Dat zijn wel oude en bekende klanken ons land, welke de correspondent hier Iaat hooren. De kerk, dat is de godsdienst, mag geen invloed oefenen in scholen, welke dooi belastinggeld bekostigd worden. Precies zoo redeneerde men vroeger hier. Op. de openbare kweek- ennormaalscholen werd de aanstaande onderwijzer als de "na tuurlijkste zaak van de wereld voorgehou den, dat de school van de overheid natuur lijk zonder godsdienst moest zijn. En ja, wie daar niet mee tevreden was, die moest maar offeren voor een eigen school. Natuurlijk, dat was niet tegen de kerk gericht, volstrekt niet; maar de godsdienst moet buiten de school blijven. Desnoods kan op vrije middagen godsdienstonderwij: de schoollokalen gegeven worden. Maar lees wat de correspondent Id Nederlandsch van voor 1900 zegt de voor standers van een Christelijke school moeten toonen er iets voor over te heb ben, dat hun kinderen zoo abnormaal on derwijs ontvangen. Het i i cl e HET KARAKTER ONZER UNIVERSITEITEN Het schijnt wel of deze komkommertijd allerlei groote problemen aan de orde wil stellen, In de politiek gaat het over de vorming van een parlementair kabinet, vooral ook naar aanleiding van de Friesche rede van baron van Wijnbergen en te Lunteren gaf Prof. Slotemaker de Bruine het sein om het karakter onzer universiteiten te bespreken, en de tegenstelling tusschen de openbare en bizondere-- hoogescholen. Hoezeer ook geneigd „koeler" dagen af te waahten, dient toch nota genomen te wor den van de diverse beschouwingen. De stelling van Dr. Slotemaker de Bruine te Lunteren, dat „anti-revolutionairen voor hun geestverwanten een hoogleeraarsplaats aan de openbare universiteit aanvaarden", wordt in De Reformatie, het weekblad onder eindredactie van prof. dr. V. Hepp, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, in haar algemeenheid gewraakt Het geschiedt in deze woorden: Zooals het in het verslag staat, is het zeker niet juist. Hebben de anti-revolutionairen dat zal dan toch wel moeten zijn door middel van de partij in deze ooit een uit- Zeker, er zijn enkele anti-revolutionai ren aan een openbare universiteit als hoogleeraar werkzaam. Zij hebben dat grootendeels aan anti revolutionaire ministers te danken. Maar heeft de partij dat ooit gesanctio neerd? Mag men spreken van een aanvaarden door de anti-revolutionairen? Er zijn anti-revolutionairen, die het hoogleeraarschap aan een openbare uni versiteit minder wenschelijk achten, zelfs min of meer bedenkelijk achten. Hoe groot hun percentage is, valt niet na te gaan. Doch ze zijn er. Er is indertijd veel strijd over gevoerd. Opgelost is diie kwestie niet Naar aanleiding van deze weinige opmer kingen geeft deNederlander (on klaar blijkelijk de spreker van den Lunterschen landdag) een vrij 'breede beschouwing over het karakter onzer Universiteiten. Met verwaarloozing van eenige nuancec- ring construeert het blad tweeërlei type van universiteit of Ihoogeschool: „alle wereld beschouwingen en alle resultaten hebben gelijk recht aan dezelfde inrichting slechts één wereldbeschouwing en één groep van resultaten zijn bestaanbaar aan één universiteit of hoogeschool". Het eerste type geeft het karakter weei van ons hooger onderwijs. „De bewering van dr. Kuyper in 1903, dat onze universiteiten rationalistisch en papanistisch zijn, is in flagranten strijd met den opzet van ons openbaar hooger onderwijs. Het is evenzeer in strijd met de feiten. En voor zooveel vroeger cle be wering door de feiten gedekt werd, was dit het gevolg van laakbare eenzijdigheid der regeerders, niet van karakter en op zet en wezen onzer hoogescholen. Dal dit karakter bij onze openbare in stellingen van hooger onderwijs behoort cn moet bewaard blijven, is bovendien algemeene overtuiging. Aan onze hoogescholen i s voor onder- j scheiden wereldbeschouwing plaats niet slechts maar moet ook plaats zijn daar voor. Mannen van zeer onderscheiden levens beschouwing aanvaarden een plaats als curator of als hoogleeraar. Schijnt een bepaalde overtuiging stelselmatig te wor den geweerd, dan rijst daarover klacht Het een en het ander is slechts denkbaar, wannee'r het boven geschetste karakter onzer openbare instellingen allerwege als normaal wordt aanvaard. Een uiteenzetting van het tegendeel is ons trouwens tot heden nimmer onder het oog gekomen." Doch nu laat de Reformatie een nieuw geluid hooren. Spreekt van een kwes tie, welke niet is opgelost. In welke richting zal het gaan? Dat er voor anti-revolutionairen geen plaats is aan dp openbare hoogescholen? Dat is volgens de Nederlander be slissend voor de vraag, welk karakter men aail de landshoogescholen wil toegekend „Het chr. hist program spreekt zich ter zake met volkomen klaarheid uit Het handhaaft den sinds lang bestaanden toe stand. Maai- zoo iemand wijzigen wil: wat wil hij dan? Men zal eerst een staalkaart gereed moeten maken. B.v. liberaal,-, roomsch- lcatholiek, protestantsch-christelijk. Elk dezer drie aanduidingen lijdt echter als het gaat over wereldbeschouwing en wetenschaps-opvatting een onderver deeling in tweeën of drieën of meer. Het zal de overheid moeten preciseeren. Vervolgens zal zij uit deze mogelijk heden er één moeten kiezen en deze ééne met uitsluiting van de overige aan de openbare universiteiten en hoogesoholen moeten realiseeren. Welke? Eindelijk zal zij de leerkrachten vóór de benoeming aan wereldbeschouwing en resultaat moeten vinden; tijdens den ambtsduur op wereldbeschouwing en resultaat moeten toetsen. Wij achten dit alles principieel en prac- tisch zóó volkomen onuitvoerbaar, dat de A.R. partij zich wel driemaal zal beden ken, eer zij verandering van het wezen onzer huidige openbare universiteiten voorstaan gaat Het zal wel blijven bij het bestaande, dat tot Ijeden door allen als normaal werd aanvaard." We veronderstellen, dat er niét'weinigen rijn, die deze laatste uitspraak wat al te vrijmoedig vinden. CHRISTELIJKE WERKMEESTERS Zaterdag werd te Den Daag de vierde algemeene vergadering gehouden van de N ed. Chr. Werkmeestersbond. DE VACANTIE Buiten in onze mooie zeedorpen, in ons heuvelland, in de heidestreken, daar waar de bosschen groenen en de beekjes klateren, merkt men het zoo spoedig dat de vacanties rijn begonnen. Als het weer meewerkt, de zon ons land je niet heeft vergeten, warmte en gloed uitgegoten wordt over het erf onzer vaderen, dan komen ze bij dozijnen, bij honderdtal len, de bleekneusjes uit de stad, de ers, de gymnasiasten, de kantoorbedienden en ambtenaren, die over het algemeen reeds een vacantie van eenige dagen, weken soms, genieten, om hun longen vol te drinken met de ongerepte lucht der vrije velden, of door drenkt te worden van den vochtigen adem der nimmer rustende zee. En bij de uitbreiding der vacanties tot de breede scharen der arbeiders, zooals wij dat en gelukkig, de laatste jaren mochten mee maken, komen de dagjesmenschen bij dui zenden drukte en vertier brengen in het Gooi aan de kust in alle bekende uitgaans- oorden, en davert het anders stille bosch of dp peinzende heide, van stadsgerucht en kindergeschater. Wie het breeder heeft, kan verder weg in stiller oord zich een pension zoeken. Wie meer modern is, maakt een reis in het bui tenland, met of zonder reisvereeniging, be ziet in een slordige achtermiddag een ge- heele stad, doorkruist in een week een ge heel land en heeft in twee vacanties onge veer half Europa „gedaan". Wat brengt deze vacantie al nieuw leven, en bijzondere drukte, voor de huismoeders die graag alles schoon en heel hebben, en die de goheele vacantie noodig hebben om weer op streek te komen, voor de passen- bureaux, die zich in deze dagen verheugen in de zeer bijzondere belangstelling van de burgerij, voor de spoor- en trammaatschap pijen, die alle materiaal in dienst nemen om aan de steeds hooger klimmende be hoeften te voldoen, voor de pensionhouders en dorpswinkeliers niet minder, die hun jaar goedgemaakt zien, als het alles mee loopt door de pensiongasten. Maar de uitbreiding van de vacanties brengt geheel nieuwe behoeften naar voren. Daar komt de vraag voor het goedkoope va- cantieverblijf voor het arbeidersgezin. Een verblijf, dat niet te hooge prijzen mag en kan rekenen, en dat ook aan 'de arbeiders- -ouw vacantie biedt. We kennen zo zoo reeds in onsland, en allereerst denken wij aan het voortreffe lijke vacantieoord van het C.N.V., dat in het seizoen altijd „vol" is, dat honderden moet afwijzen, en dat zich geheel '«eeft ge richt op de eischen „goed en goedkoop". Natuurlijk is één vgcantieoord voor de Christelijke Vakbeweging niet voldoende, al zijn wij ook voor dit ééne reeds heel dank baar. ,,'s Zomers Buiten", de Amsterdam- sche vereeniging bedoelen wij, heeft reeds een tweetal vacantie-verblijven. Maar zij heeft hulp gehadlvan de Overheid in don jrra van rente-garantie. Het is nog niet zoo gek, dat de Overheid hier steun biedt Het gaat om een groot ••oiksbelang. Voor de gezinnen is een „ech- evacantia van groote waarde, voor de moeder van het kinderrijke gezin, in onze jagende nerveuse tijd, levensbehoefte. Om eenige verlichting te geven, een sur- ogaat van vacantiereisjes. om de kinderen te bewaren voor het uithalen van allerlei kattekwnad, hebben wij in dé steden onze antieschol er Wat een stuk ar- i' 'i en toewijding zit hier in. Wie eens een j u- dagen meewerkt aan voorbereiding of uitvoering, krijgt respect voor hen. die dik-. wijls louter uit toewijding, hier zulk een prachtig sociaal werk verrichten. Wij hebben in Amsterdam nu onze drie Christelijke vacantiescholen. Wij hebben het lang zonder eenige steun van de Overheid moeten doen, terwijl een neutrale vacantie- school ongeveer al haar kosten vergoed kreeg. Voor een paar jaar is door de actie van de A.C.J.C. de ban gebroken al ontvan gen wij nog maar een zeer geringe tege moetkoming. Toch is het werk in stand gehouden, het heeft zich uitgebreid, en er is hoop, dat nog een grooter aantal scholen kan worden open gezet Wat een teleurstelling echter voor de lei ding allereerst, voor de kinderen ook, voor sommige moeders misschien nog het meest, als het zoo alle dagen regent. En onophou delijk en in felle kletterende stralen. Als de plassen aanzwellen tot meren en ten slotte ook de tenten geen goede beschutting meer bieden. Men kan voor dit alles zijn maatregelen niet nemen. Het'is te tijdelijk. Men kan toch geen groote gebouwen voor enkele da gen vrijmaken? al schijnen sommige ouders ci>t als plicht van het Schoolbestuur te be schouwen. Het Is een van die moeilijke vragen, die de vacantie brengt. Waar blijven wij als het dag aan dag regent met de. dan in bij zondere mate, „opstandige jeugd"? Het antwoord op die vraag is niet zoo ge makkelijk te geven. Misschien ook daarom zoekt men den trek naar buiten te stimuleeren, door telkens hoo- gere eischen te stellen aan de vervoermid delen naar de bosschen en naar de zee. Daar is wel iets voor te zeggen, al moet ieder ver staan, dat er grenzen zijn, niet alleen aan de vervoercapaciteit der spoor- en tramwe-. gen, maar ook aan het opslurpend vermogen der zee- en boschdorpen. Van de lange schoolvacanties zeggen wij liefst, mee om dat wij ze niet begrijpen, geen kwaad. Maar ze brengen ons arme stedelingen groote zorgen, van de huismoe ders af tot het vroede stadsbestuur toe. Mis schien komt er een tijd dat wij ze niet meer zoo lang aan een noodig achten. Dat kan ook een sociale zegen zijn. AREND VAN AMSTEL. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie 1 ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is verlof verleend tot het aanne men van do hieronder vermelde vreemde ordeteekenen aan: jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaar, buitengewoon gezant cn gevolmachtigd minister te Brussel het groot kruis der Orde van Adolf van Nassau van Luxemburg; jhr. R. E. F. J. Testa, vice-con sul der Nederlanden te Tanger, het ridder kruis der Orde van Burgerlijke Verdiensten van Spanje; A. Schwarz, te Bois-Colnmbes (Seine), het ridderkruis der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk; is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau P. C. van Yperen, provinciaal overste der Nederlandsche Provincie der Eerwaarde Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lour- des, te Dongen; is aan den kapitein der in fanterie op nonactiviteit G. van Rossem ver gunning verleend tot het aannemen cn dra gen: le. van de ordeteekenen van ridder le klasse der Orde van SL Olaf van Noorwegen, 2e. van het Kruis van Verdiensten der Tilde klasse van Hongarije. ARTILLERIE-INRICHTINGEN. lij IC B. zijn benoemd tot directeur van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen heeren: D. Rijnders, G. Houtwipper cn L. E. Ornstein, thans onderscheidenlijk adjunct directeur, hoofdadministrateur en fabrieks- chef bij genoemd Staatsbedrijf. POLITIE. Bij K. B. is benoemd tot commissaris van politie te Rotterdam, P. .1 E. Snippe, thans ïoofdinspectcur van politie aldaar. RADEN VAN BEROEP. Bij K. B. zijn benoemd bij den Raad van Reroep voor de directe belastingen te Mid delburg: tot plaatsvervangend lid -plnaMer- vangend voorzitter: mr. dr. R. VV. m:i.il van vnden, griffier v.tn den Polder V h-h.-'rn ie Koudekerke; t-.t secretaris: mr. V, I! T. C. baron thoe Schwartzenberg en li.•hen- lansberg, advocaat te Middelburg. DEPARTEMENTEN. Bij K. B. is aan C. H. N. Muller op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van referendaris bij het Departe ment van Justitie; en is benoemd tot refe rendaris bij het Departement van Justitie mr. J. R. M. van Angeren, thans hoofdcom mies bij voormeld Departement. CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is de heer J. H. Musche benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Tovar (Venezuela) is de heer R. W. Besier, adjunct-tolk aan Hr. Ms. gezantschap te Tokio, tijdelijk werk zaam gesteld aan het consulaat te Kobe, be vorderd tot tolk der tweede klasse. ONZE MINISTERS Vrijdag en Maandag heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, vergezeld van den heer Meyer de Vries, de verschillende werkverschaffingen bezocht, waar de arbeiders uit de groote steden te werk gesteld zijn. Bezocht werden o.m de werken van de N.V Ontginningsmaatschappij Overijssel te Stap horst, het waterschap de Regge, de werken te Ruurlo en Groenlo en de nederzetting ae Weitemanslanden nabij Vriezenvecn. GOUVERNEUR DR. A. A. L. RUTGERS HEEFT 18 JULI SURINAME VERHATEN. De Minister van Koloniën maakt bekend, dat blijkens telegrafisch bericht de gouverneur van Suriname, de heer Dr. A. A. L. Rutgers, den 18en Juli evengenoemd gewest heeft ver laten en dat diens tijdelijke vervanger, de onder-voorzitter van den Raad van Bestuur, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, daarop het be stuur over Suriname heeft aanvaard. P. T. T. ONTVANGSTEN IN JUNI. De diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebben over de maand Juni 193U opgebracht reap, f 3.517101, f 539.025 en f 1.851.823 tegen f 3.649419, f 599.358 en f 1.932.033 over de zelfde maand van het orige jaar. i In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste zes maanden van 1930 respectievelijk f 23.132.177; f 3.445040 en f 11.986161 tegen f 22.861229, f 3.787506 en f 12.200426 in 1929 terwijl de raming over de eerste zes maanden an 1930 beliep resp. f 23.94900, f 3.701300 cn f 12.611.100 RIJKSSTRAATWEG AMSTERDAM-HET GOOI Openstelling 2 Augustus. De Rijksstraatweg Amsterdam - Het Gooi zal Zaterdag 2 Augustus op initiatief van de vereeniging „Het Gemeentebelang" te Naar- den, feestelijk voor het verkeer worden open gesteld. Om drie uur zal een groot aantal automobilisten ut Amsterdam, het Gooi en verder uit den lande bij de Hakkel aarsb rug -amen komen, waarna men langs den nieu wen weg om Naarden zal rijden tot Hotel ,Het Bosch van Bredius". i De Minister van Waterstaat is uitgenoo- igd om aan de grens van de gemeente Naarden het lint door te knippen en den weg officieel te openen. De hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat Ir. P. J. van Voorst Vader, de Gooische burgemeesters en tal van autoriteiten ook op Verkeersgebied zullen aan wezig zijn. i H. M. THIJSSEN 40 JAAR JOURNALIST. Door het bestuur der R. K. Kiesvereeniging te •s-Iïeitngenbosch en de directie en hoofd redactie van het Noordbrnbantseh Dagblad „Het Huisgezin" was Maandagmiddag in het Oranjehotel te 's-Hertogenbosch een bijeen komst belegd ter huldiging van den heer H M. Thijssen in verband met zijn vijfentwintig jarig lidmaatschap van den Bosschen ge meenteraad en met zijn veertigjarige werk I zaamheid aan de R.K. Dagbladpers op welk© beide terreinen hg veel en voortreffelijk I werk heeft verricht. Op dexe bijeenkomst roerden o*. het woord. Mr. Dr. van Gorkom voorzitter R.K. Kies vereeniging, directeur en hoofdredacteur van „Het Huisgezin'', de heeren H. C. M Wijf fels en J. B. Vesters, Mr. F. Teulings, burge meester van Lanschot en verschillende colle ga's van den jubilaris- TROELSTRA-OORD DE METAALBEWERXERSBOND STELT 1 10.000 BESCHIKBAAR. Het hoofdbestuur en de Bondsraad van den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond heb ben, naar het Volk meldt, besloten, ten be hoeve van de uitbreiding van het Troelstra- Oord een bedrag van f 10.000 beschikbaar, te stellen. Door deze schenking is het bedrag, noodig voor de eerste uitbreiding, die inmiddels reeds zoover gevorderd is, dat het gebouw eerstdaags in gebruik zal worden genomen, voor meer dan de helft door de vakbonden bijeengebracht. DE OOGST. Men meldt ons uit Sprang-Capelle: Door den aanhoudenden regen en den N. W. wind zijn de winterbedden van den Nieu wen Maasmond overstroomd, waardoor veel hooi verloren is gegaan. Op verschillende akkers ontkiemt de rogge in de aren. Tengevolge van deD regenval der laatste weken heeft de rogge-, tarwe, gerst- en haver oogst in Limburg veel geleden. De vooruit zichten, die buitengewoon gunstig waren, zoowel wat betreft de opbrengst aan korrel en stroo, zijn met twee vijfden verminderd. Groote oppervlakten vruchten, welke door het zware van stortregens vergezelde onweer waren gaan legeren, hebben reeds kiem ge schoten. EEN PLUIMVEESTAMBOEK De algemeene vergadering van de ANPV. besloot tot invoering van een pluimveestam boek; het reglement werd goedgekeurd. De instelling van dit stamboek, waarbij alle be trouwbare fokkers zich kunnen aansluiten kan beschouwd worden als een uitvloeisel van de reeds bereikte resultaten op foktechnisch gebied. Het heet, dat in landen, waar een pluimveestamboek is ingevoerd de resultaten aan de verwachting beantwoorden. DE BUITENLANDSCHE INVOERRECHTEN Duitschland heeft onzen zuiveluitvoer schier onmogelijk gemaakt door het Duitsch-Finsche handelsverdrag en de verhooging van het invoerrecht op boter op 1 Aug. as. van 27li Mark op 50 Mark per 1Ö0 K.G. Het invoercontingent aan boter en kaas, tusschen Duitschland en Finland afgesloten bedraagt voor de boter byna 80 pet en voor kaas bijna 35 pet. meer dan het invoerkwan- tum van 1929. Voor elk van dit gecontrac teerde kwantum niet afgenomen 100 KG. boter zal Duitschland R.M. 30 en voor 100 Kg. niet afgenomen kaas RM. 6 aan Fin land vergoeden. Hierin vooral, aldus het officieel orgaan an den Zuivelbond, schuilt de ontduiking der meestbegunstigingselausule in ons handels verdrag met Duitschland, waartegen niet ernstig genoeg geprotesteerd kan worden. Van de zijde van onzen landbouw en in dustrie past op deze handelswijze alleen een boycot van alle Duitsehe artikelen, voorzoo ver deze maar eenigszins kunnen worden gemist. Nederland is Duitschland's grootste afne- er, dat bovendien voor f 73 millioen deel neemt m Duitschland's internationale her stel! eening. De Poolsohe regeering is voornemens het invoen-echt op tarwe tot 174 zloty, dat op reuzel tot 100 zloty, op gewoon spek tot 80 *m op gerookt spek tot 120 zloty te verhoogen -Men verwacht, dat het desbetreffcafr be sluit een dor eerstvolgende dagen zflKror» den afgekondigd. Het schijnt, dat daarbij geen overgangstijd zal gelden doch dat al leen partijen, welke den dag vóór de publi catie van het besluit naar Polen zijn afge zonden, n|g tegen de oude rechten kunnen worden ingevoerd. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAR nET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1