TERAARDEBESTELLING D«. JONGEBREUR VAN Schoolnieuws. Vraag en Antwoord. Gemengd Nieuws. DINSDAG 22 JULI 1930EERSTE BLAD, PAG. 3 Telkens de zon.. Het was al.sof de zon goudglansen gaan leggen zou over de groeve die gedolven was op het kerkhof ver uit de kom der Gemeen te, waar hij zoo lange jaren gearbeid heeft. Van tusschen de wolkon brak zij telkens éven door ale om het geheel minder som ber en oneer draaglijk te malccn. Veenendaal in rouwzoo was het gis teren wel waarlijk toen de vele huizen waai de gordijnen neergelaten of de luiken ge sloten waren, spraken van den doode, dien men zou gaan brengen naar zijn laatste rustplaats. En toen de klok, die zooveel malen opriep tot de oefening van den gods dienst, te weeklagen begon en met haar bim-bam staag en eentonig, kond deed, dat Ds. Jongebreur heenging uit het Veen, voor goed, toen was er menig aangezicht, dat overstroomd werd van tranen en menig ge laat, waarin de bevende lippen getuigenis afrej'len van Je ontroerenie. Llnquenda. Li.nj.L. a het moet verlaten worden, zoo had Lis. Jongebreur zijn nieuwe groote huis genoemd. En gistermorgen werd hij uitgedragen naar de kerk waar hij zooveel jaren het Evangelie des Kruises verkondig de, en waar nu zijn stoffelijk overschot op gebaard werd in het Doophek, waar zoo menig kind der gemeente, nu al geworden tot jongeling of man, van hem het heilig teeken des Verhonds ontving. Het orgel ving zacht te spelen aan en daarmee kwam de stemming van teerheid en overgegevenheid in het godshuis, de stemming waarin zich voelt hij, die eens- willend wil zijn met den Vader, al slaat de Vaderhand nog zoozeer en al is het onbe grijpelijk, dat de wonde moest worden toe gebracht Terwijl de orgelklanken het gebouw vul-* den, kwamen allen binnen, de Gemeente leden vulden de banken rij na rij, en de ge nood igden namen hun plaatsen in. Wie or waren. Wij merkten o.m. op Mr. C. Bijleveld van Den ITaag, namens het Centraal Comité van A. R. Kiesverenigingen, Mr. G. A. Diepen horst en de heer M. J. P. Vemiooten na mens het Prov. Comité van A. R. Kiesver- eenigingen (de heer Botterweg was daar hij op reis is, verhinderd), de hoeren N. J. van Munster en W. A. L. de Winkel, na mens het hoofdbestuur der Ned. Midder- nachtzending-vereenjging, het, voltallige Col lege van Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Veenendaal, Prof. Dr. L. Th. Haitjema en Ds. Eveiiliuis van Noord-hom namens het Nederlandsoh Hervormd Ver bond, de heeren J. van Sohuppen, K. H. Hey en H. Brouwer namens de Anti Rev. Kies- vereeniging te Veenendaal, de heeren Goo* te. Prins en Nijhof, hoofden van Christelij ke scholen te Veenendaal (de heer Enzink eveneens hoofd eener Chr. School was dool ziek te verhinderd). Van het hoofdbestuur van don Gereformeerden Bond tot verbrei ding en verdediging der waarheid in de Ned. Herv. Kerk waren aanwezig. Ds. M. van Grieken te Rotterdam, Ds. Batelaan van Barneveld, Ds. J. Goslinga van Utrecht, de heer J. C. Kruisbergen van Barneveld, Ds. Timmer van Ermelo. Voorts merkten we op j Mr. van der Deure namens de Ned. Chr. Radiovereeniging en de Centrale Ede dier vereen. Ds. J H. F. Remme van Amsterdam 6. De Bruin, Chr. Geref. Pred. te Veenen daal en Ds. Berends, pred. der Geref. Kerk van Veenendaal, Prof. Dr. H. Vi6scher, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, De. H. A. de Geuis van Huizen, Dr. J. C. de Lindt van Wijngaarden, Ds. van dcn^Bergh van Amersfoort, lid van het Prov. Comité 1 van A. R. Kiesvereen. en vele anderen. Er heersöhte diepe stilte toen Ds. S. C. van Wijngaarden, voorz. van denker- keraad en oudste predikant van Veenen daal zijn rede uitsprak, die wij gisteren reeds opnamen. Toespraak Ds. Verweys. Na hem sprak Ds. Verweys van Breu- keksn namens het Prov. Kerkbestuur van Utrecht. Het is een aangrijpende gebeurte nis, gemeente van Veenendaal zoo zeide hij die u in het overlijden van uw leeraar heeft getroffen, een gebeurtenis, die het Prov. Kerkbestuur niet is voorbijgegaan. Namens dat Kerkbestuur is mij opgedragen een enkel woord te spreken van medevoe- len en medeleven en vain dankbare waardee ring jegens hem, die God zoo onverwacht uit het leven en uilt zijn heilig dienstwerk opgeroepen heeft. Wij voelen met u mede, Gemeente dezer provincie, die zoo diep getroffen zijt door wat God over u deed komen. De God moge u troosten en medevoelen in uw nood en met Mevrouw Jongebreur aan wie God zoo eensklaps een hartelijk geliefde levensge zel heeft ontnomen. En ik heb een woord voor u, dat de dichter uitsprak: „God heeft u zwaar beproefd; ik weet maar één troost woord: dat Hij het deed." Doe Hij onder vinden, dat Zijn vertroostingen nooit te klein zijn. God zij met u en met allen, d.ie zoo smartelijk lijden door dit heengaan. Ds. Jongebreur, die secundus lid van het Prov. Kerkbestuur was, was in het Proponents examen een zeer gewaardeerd examinator, gewaardeerd door zijn medeleden en ook door degenen, die hij onderzoeken moest; we vergeten Ds. Jongebreur in don kring van het Prov. Keokbestuoir niet Zooais de President van ons Kerkbestuur het zoo raak in drie dingen typeerde: Ds. Jonge breur, zoo schreef hij, was eon man, strong van overtuiging, ruim van blik, mild van hart. Nooit zal ik vergeten het oogenblik waarop hij eens tot een jonge man zeide bij het Proponentsexamen, daartoe door zijn geweten gedrongen: dat in de Kerk van Christus niets te brengen heeft hij die niet geleid wordt door het rijke geloof in Jezus Christus. Moge broeder van der Snoek ge heel herstellen en mogen de ambtsbroeders in deze Gemeente dan hun weg met God vervolgen totdat hij deze ledige plaats zal vervullen. De uitslag van dit leven ie goed, wanneer wij weten, dat het leven in Chris tus en daarna het sterven gewin is. Toespraak Ds. Couvéé. Ds. C o u v van Amerongen sprak na mens het Classicaal Bestuur van Wijk en namens don Ring Rhencn en zeide, dat het hem een persoonlijke behoefte was om hier te spreken. Tweemaal heeft spr. Ds. Jonge breur toegesproken bij een jubileum en nu 6preekt hij bij zijn overlijden. Ds. Jonge breur was jarenlang lid en scriba van het Classicaal Bestuur. Vele predikanten heb ik met hem zien komen en gaan aldus 6pr. en wij waren wel de oudsten. Hij was geëerd, geliefd en bemind. Persoonlijk wil ik het uitspreken, dat er een vriend van mij heengegaan is. We zullen hem zeer mis son, maar hij is de heerlijkheid ingegaan, waarover hij altijd zoo heerlijk kon spreken. God hobbe zijn ziel. Zegene Hij ons allen naar den rijkdom Zijner genade. Ds. Deur namens de familie. Ds. W. D e u r van Schoonhoven sprak na mens de familieleden en namens Mevrouw Jongebreur als neef. Meer dan 2ö jaar heeft Ds. Jongebreur in deze Gemeente gewerkt en gij hebt hem gezien in de kraoht van I zijn leven. Hij heeft veel tot stand gebracht op gebied van school, Kerk en gemeente. Ilij was de stuwkracht tot zooveel goeds. In No vember van liet vorige jaar was ik hier tegenwoordig toen mijn oom herdacht, dat hij 25 jaar hier herder en leeraar geweest was en hij sprak toen over het woord: „door de genade Gods ben ik, die ik ben." Toen stond bij nog in ongebroken kracht. Nu na korten tijd is het zoo droevig. Toen was zijn huis met bloemen getooid en nu is het in somberen rouw gedompeld. F.r is een ledige plaats in dit bedehuis, Gemeente, -;en ledige plaats ook in uw huis on in uw hart. ilij was uw herder en leeriar, uw vriend en metgezel, die belangstelde in uw maat schappelijk en geestelijk welzijn. God nam hem weg in de kracht van zijn leven; liij stierf in actieven dienst. Zijn arbeid was niet tevergeefsCh, Gods Woord, door hem ge predikt zal zijn working niet missen, het keert nimmer ledig weder. Geve God, dat in den grooten dag der eeuwigheid Gemeen te en Leeraar elkaar ontmoeten voor den Troon en don blijken moge, dat zijn woord door Gods Geest geheiligd, voor velen ten zegen geweest is. Dank breng ik u namens de familie voor wat gij voor hem geweest zijt. Hij is veel geweest voor u, gij zijt ook veel geweest voor hem, want gij stond ach ter hem met uw gebed en uw werk. De Ilee- re begraaft Zijn werklieden, maa.r Zijn werk zet Hij voort. Christus, de opperste Herder is het, Die voor Zijn leeraars zorgt, want de leeraars zullen blinken. Maar de Opperherder blijft en zal zorgen voor de schapen. Dat het laatste woord in deze ure zij: Soli Deo Gloria, Gode alleen de eer. Ds. Van Grieken spreekt. Ds. M. van G r 1 e k en van Rotterdam 6prak namens den Gereformeerden Bond. Hoe gaarne zou ik zwijgen, zoo riep hij uit, hoe gaarne zou ik zwijgen in dit oogenblik, maar dat zou verkeerd worden uitgelegd, en daarom zal ik spreken, doch slechts een enkel woord. Ik zou willen zwijgen, in de eerste plaats omdat ik bijna geen meester ben over mezelf en ten tweede omdat ik bang ben, dat er teveel gesproken wordt. Ik kan het niet verwerken, dat God in één oogenblilk een van mijn beste vrienden, ruet wien ilk 30 jara lang met innige handen van vriendschap vereênigd ben geweest zoo onverwachts door den dood heeft weggeno men. Toen het bericht Woensdagavond tot mij kwam, voelde ik, dat het ergste te vree zen was, toen stond het voor mijn geest, dat mijn beste vriend van der Snoek dood had kunnen zijn en dat mijn besTe vriend Jóngebreur in een oogenblik tijds door den dood was weggerukt. De Gereformeerde Bond verliest zoo ontzaglijk veel in Ds. Jongebreur. God heeft ons niet geraad pleegd en toen ik gistermorgen in Duilsch- land in de kerk zat, heeft God den Duit- schen pastor gebruikt en mij op mijn plaats gezet toen hij voorlas „met wien heeft God raad gehouden, immens met niemand" Maar daar zit dan in opgesloten, dat als het instrument is weggenomen, God daarin ook voorzien zal. Jongebreur dood! is dat een uitgebluechte fakkel? Neen het i6 een brandend licht daarboven. Jongebreur dood! is dat een bloem waarvan de stengel ge knakt is? Neen hij is toegevoegd aan de schare om door Jezus Christus gekroond te worden met eere en heerlijkheid. Gemeente van Veenendaal, God zal er in voorzien, maar de Heere wil gebeden worden. Zoekt Zijn aangezicht, en indien ge de nagedach tenis van Ds. Jongebreur eeren wilt, hij spreekt nu tot u, dat hij het Woord Gods onder u verkondigd heeft met verzekerd heid. Toont gij dan, dat gij geleerd bebt uw afgoden weg te doen en Jezus Christus Lief te hebben. Gezongen werd het laatste vers van Psalm 27: „Zoo ik niet had geloofd dat in dit leven". Terwijl de baar de kerk werd uitgedragen speelde het orgel do melodia van Ps 56. OP HET KERKHOF. Overgroote belangstelling. De politie, geassisteerd door marechaus see, had keurige maatregelen getroffen om alles een ordelijk verloop te doen nebben. Een woord van lof komt aan de. politie daar voor toe. Ook was b.v. een afdeling van Eerste Hulp bij Ongelukken aanwezig ter hulpverleening als dat noodig mocht blij ken. Onder het klokgebeier schreed de stoet door de straten van Veenondaal naar den stillen doodenakker. De baar werd graf waarts gedragen vlooi* lodsn van den herke- raad. De Burgemeester spreekt. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, trad als eerste spreker naar voren de Burgemeester van Veenendaal, Mr. J. P. .C van K u y k. Ik heb er behoefte aan, zoo zeide hij, om als vertegenwoordiger van het openhaar gezag te herdenken het v6le goede dat God aan onze gemeente geschonken heefi in het ieven van dezen man. Ais ik hem mij her inner, dan zie ik hem eerst zitten in zijn ruime rustige studeerkamer. Jennend over wat gebeuren moet, wat lot stan 1 gebracht moet worden, wat mogeiijk zou zijn en het plan wordt weloverwogen en van alle kan ten bekeken en eerst als het rijp is, word't het aan anderen medegedeeld. En dan zie ik hem als de man van het initiatief, de man van het aanpakken. Dam komen de be zwaren van allen kant, bezwaren van theo- retisohen en practi6ohen, van financieels» aard, maar dan komt de man die doorzei die dooigaat en zijn denkbeeld verwezen lijkt. Niet altijd is hij geslaagd, niet altijd heeft hij zijn denkbeelden verwezenlijkt ge zien maar het is altijd het deel van hen, die werken, om teleurstellingen te hebbeh meer dan degenen, die het werken aan andeven overlaten. En hij heeft zijn teleurstellingen dan altijd aan hoogere leiding overgegeven Veel is echter geslaagd, wat hij zich dacht, er zijn scholen gebouwd en een kerk, het ver-enigingellerven op allerlei terrein is onder hem tot bloei gekomen Maar de grootste beteekenis van Ds. Jongebreur ligt niet in wat hij heeft tot stand gebracht, maar in hetgeen hij heeft bestreden. Hij kende de Veensche bevolking zoo goed en zag soms langzaam een onweder naderen en deed dan alles om dat te voorkomen. Hij heeft de eenheid gezooht en bevorderd. In de Kerk geen leerstellige kwesties maar wel een opkomen voor de Belijdenis naar het onfeilbaar Woord en Getuigenis. Op 6tau* kundig gebied zocht hij steeds Ie eamen werking. Ilij is deze 25 jaar werkzaam ge weest in stilheid, als het moest ook niet kracht Nu komt de vraag op: wat nu, en men hoort het al: dit zal geen stand houden cn dat zal verdwijnen en men wordt er on gerust over. Maar wil men zijrn nagedach tenis eeren, dan moet men hem zien, alsof hij nu ons toeroept „zegt den Kinderen Is raels dat zij voorttrekken", in zijn geest, dus in eendracht voort moeten we. En bij alles moet de boventoon hebben de dank aan God, Die ons zooveeil geschonken heeft in dezen man. „Er ls rouw ln het land". Mr. C. B ij I e v e 1 d sprak als vertegen woordiger van het Centraal Comité. Daar is rouw in het land ook onder de breede lagen van hen, die op het staatkundig terrein zich gebonden weten aan den onverbiddelijken eisoh van Gods 60uvereiniteit. De indruk die van hem uitging, was, dat zijn dienen van God was in liefde. Het Anti Rev. volk kon op zijn trouw bouwen omdat het A. R. beginsel hem gegrepen had. Dit beteekende bij een levende ziel als de zijne: staan ale een rots in de kracht Gods. Wij moeten hier loven om wat God gemaakt heeft van een van nature niet vertrouwenden zondaar. Het verlies, dat geleden wordt, zal gevoeld worden, er is gemis in velerlei kring, plaat selijk in A. R. kring zal zijn bezielende lei ding niet makkelijk gemist en moeilijk ver vuld kunnen worden. Provinciaal omdat een figuur als de zijne niet in het verborgen in een enkele plaats bloeit als een stille bloem maar zijn invloed wijder gelden duet en hij jarenlang dan ook een plaats in het A. R. Prov. Comité bezet heeft. Ook daar gaapt een leegte door zijn verscheiden; ook daar is het opengescheurd door zijn heen gaan. Al zocht Ds. Jongebreur zichzelf niet in het politieke leven, groot was hij in lie»! zijn politieke leven. Hij de stoere Ilervo-rnd Gereformeerde Anti. R e vol uti onna; r levert het ontroerend bewijs van de vastheid, die het beleven van het A. R.-beginsel geven kam Als wij bier zien deze machtige schare, dan zien We het bewijs van het woord, dat God genade en eere geven wil. Er spreekt uit de liefde van het volk voor hem. Die eere zal hem geschonken worden, als wij allen trouw blijven aan het beginsel, dat hij beleed, God tot eere en ons vaderland tot Namens de scholen. Terwijl de regen neerstroomde sprak de heer J. Prins, hoofd der Chr. M.U.L.O. school namens de Christelijke scholen en getuigde hij ervan, "hoe Ds. Jongebreur steeds alles deed ter bevordering van het Christelijk on derwijs en hoe hij alles ook steeds was voor de onderwijzers, die immer bij hem komen konden om raad en hulp of voorlichting. „God wil dat wij kort zijn". Ds. J. H. F. Remme van Amsterdam, die ook den rouwdienst aan het sterfhuis geleid had, begon met te zeggen: Het is duidelijk, God wil dat wij kort zullen zijn en de stilte in dezen doodenhof ras hersteld zal wezen, daarmee doelend op den regen, die gutste. Troffel en zwaard waren de beelden, waar mee het leven van Ds. Jongebreur geteekend kan worden. Daarmee kan zijn levenswerk getypeerd worden. God moge er ons voor be waren, dat wij ooit of te immer in den mensch zouden eindigen. Hem komt de eer en de aanbidding en de lof toe. Hartelijk danken wij God, dat Hij ons zulk een vriend gegeven heeft. God geve ons te rusten in de overtuiging, dat de oordeelen Gods ondoor grondelijk en ondoorzoekclijk zijn. Paulus zegt dat, maar hij eindigt met het „Hem zij eere en heerlijkheid tot in alle eeuwigheid." Slotwoord. Mr. C. Beekenkamp van Den Haag wilde een kort woord van dank zeggen na mens mevrouw Jongebreur, die zich gedra gen weten mag door uw liefde en gebed. Zij en de familie houden zich overtuigd, dat de leeraar Ds. Jongebreur toedroeg ook liefde, die de Gemeente haar herder en haar zal geschonken worden. Dank aan Ds. Van Wijngaarden, die als oudste pastor loei zulk oen zware taak zich op de schou ders gesteld ziet. Moge God hem sterken tot zijn arbeid. Aan Burgemeester van Kuyk willen we onze diepe erkentelijkheid zeggen voor de openbare orde. Menschen als Jonge breur zijn zeldzaam, schreef de heer Colijn dezer dagen. Zalig zijn de dooden, die ster ven in den Heere, geve Hij, dat zijn werken hem mogen volgen tot heil van Gemeente en Kerk. Dank aan Dr. Engel, Dr. Barkey Wolf en de zuster uit Doem, voor de uitne mende wijze, waarop zij Ds. Jongebreur ver pleegd hebben. Daarna eindigde Ds. Remme met een hartroerend smeekgebed, waarin hij tot uit drukking bracht hoezeer een wonde geslagen is en waarin hij de weduwe en de familie en de Gemeente Veenendaal opdroeg aan den Troon der Genade. Diep onder den indruk verliet de duizend koppige menigte den doodenakker, waar de treurwilg ruischte, zwaar van regen als tranen over een beminden doode HOOGER ONDERWIJS. R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILEURG In verband met de uitbreiding, die aan het onderwijs aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg in het nieuwe cursusjaar zal wor den gegeven, als wanneer naast de colleges voor het doctoraal examen ook met dé op leiding voor accountancy zal worden begon nen, heeft het Curatorium twee nieuwe lec toraten ingesteld, een voor Rekeningweten- schap cn een voor Belastingrecht. Tot lector in de Rekeningwetenschap is benoemd de heer F. J. M. T o n i n o, accoun tant te Haarlem, en tot lector in Belasting recht de heer M. J. H. Sim e ets te Den Haag. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam leggen Raad voor een voordracht van curatoren der Universiteit ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in, de huid- en geslachtsziekten De voordracht luidt als volgt: 1. Dr. W. L. L. Carol, huklarts te Amsterdam; 2. Dr. K. Edel, ideim te Haarlem. Vcrcler een voordracht van Curatoren ^der Universiteit ter benoeming van Dr. J.* S. Theissen, bibliothecaris der Universiteitsbi bliotheek, tot buitengewoon hoogleeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis. LUTH. THEOL. SCHOOL TE BETHEL. Volgens de „Hef. Kirchenztg." is aan Luthersche Theologische School to Bethel bij Bielefeld tot hoogleeraar benoemd Dr. G. Merz, predikant te München, redacteur v: het tijdschrift „Zwischen den Zeiten1', dat de richting van Karl Barth propageert. Prof. Dr. L. DE BLIECK. Prof. Dr. L. de Blieck te Utieoht is be noemd tot, Honorary associate of the Royal College of Veterinaj-y Surgeons in England. Prof. F. P. MILLER. De voorzitter van den Christelijken Stu denten-Wereldbond, Francis P. Miller, is tot professor benoemd aan de Yale-universiteit te Newhaven, Mass. U.S.A De leerstoel, die voor hem nieuw geschapen is, is berekend voor zijn positie als voorzitter van bedoelden Wereldbond en heet officieel, leerstoel voor „Christendom en internationale betrekkin gen1'. De bedoeling is, dat het professoraat hem slechts een deel van het jaar zal bin den, terwijl de overige tijd van het jaar voor reizen en organisatie-doeleinden ter beschik king staat. Prof. Miller bekleedt dus wel een zeer bijzondere positie als studentenprofessor, terwijl de internationale gedachte sterk met deze organisatiegedachte verbonden is. UITWISSELING VAN HOOGLEERAREN. Prof. Dr. Besselaar, dfe docent in de Ne- derlandsche en Afrikaansche talen aan het Nataïsche Universiteitscollege te Pieter Ma- ritzlur is (de heer Besselaar is een Neder lander) heeft een jaar verlof gekregen om naar Europa te gaan. Zijn arbeid zal geduren de dien tijd worden waargenomen door Dr. M. R. Breyne, lector in Nederlandsch en Afri- kaansch aan het Berlijnsche Seminarium voor Oostersche talen, en Dr Besselaar zal met hem een jaar van werkkring wisselen in Ber lijn. Breyne, die 2 dezer te Kaapstad is aan gekomen, is een Vlaamsch uitgeweken acti vist, die sedert jaren in Berlijn woont en veel heeft gedaan om de studie van Nederlandsch Afrikaansch op den voorgrond te brengen. Hij heeft tevoren reeds aan Afrika een bezoek gebracht, waar hy dus geen onbekende is. CHR. LYCEUM TE ALMELO Tot leerares aan het Chr. Lyceum te Al melo is benoemd mej. M. B. Volten, te Utrecht. MIDDELBAAR ONDERWIJS TECHNISCH BEROEPSONDERWIJS. Tot gedelegeerden van de Nederiandsche Regeering bij het Intern. Congres voor Tech nisch Beroepsonderwijs, dat te Luik zal wor den gehouden, zijn benoemd: H. J. de Groot, insp. N. O. te Den Haag, hoofd der delegatie- H. M. Luns te Amsterdam, 1ste waarn. hoofd W. H. C.ool te Den Haag, 2de waarn. hoofd; G. A. Groote Haar te Den Haag; Mej. J. F. Beumer, Ir. J. de Bie Leuvelink Tjcenk, F. L. van der Bom, H. Ellens, allen te Amsterdam. H. A. Enneking te Tilburg; H. A. Haarmans te Venlo; A. L. Hengeveld, Ir. G. Hofstedi Ir. A. C. Koning, allen te Haarlem; C. va der Linde, It*. W. Maas Geesteranus, beiden te Amsterdam; G. Menke, J. Nauta, J. Th. Nykamp, allen te Utrecht; Ir A. P. Postma te Haarlem, Ir. M. C. Schuddeboom te Rotter dam en M. Worp te Delft LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN Nieuw-Amsterdam, R. Venhuis, hoofd te Emmer-Errscheidenveen (Dr.). Aang. Gramsbergen, dezelfde. Bedankt. Nieuwe Krim, O (Chr. Nat School), H. Schol ten, ond. te Rijssen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Schiedam (Geref- School, ben. hoofd A. van der Blom), M. C. Haverkamp te Maas land. Voor tijdelijk. Ing- 1 September. Zwolle (Oranjeschool, hoofd J M. Wan- sink), f. B. Harkema te Vlagtwedde. Eamevel d-S t r o e (hoofd E- Kamp huis), mej. Ph. L. Th. de Korte te Amers foort. Emm er-Erf s chei d en ve en (Herv. School, hoofd R Venhuis), mej. R. Scheidema te Sleen. Ing. 1 Sept. Rotterdam Julianaschool voor G.L.O., Velgersdijkstraat 54a, hoofd M- J. van Beek), L. Zijlstra te Lekkerkerk en mej. Ma. Dors man. Zutphen (L. en U.LrO., hoofd Joh. do Zeeuw), mej. N. P. Veerman te Ermelo. Voor afd L.O. Spakenburg (Geref. School)E. Poort, thans tijdelijk aldaar. Ing. 1 October. Eindhoven (hoofd P. Swart), G- Maas Axel (Chr. Nat School, hoofd A. Cou- mou), J. de Ridder to Hoek (Knol) en J- B. Fondse te Delft. Gaastmeer (Herv. School, hoofd 0. van der Werf),- mej. A. Koopmans te Hui- Delft (Kon. Wilhelminaschool, Huyter- straat 7, hoofd W. H. van der Sluis), L. Geels en J. Hoeve te Eda Vlissingen Geref- School, Kasteel straat, hoofd J. Baarschers), C. Geervliet te Arnemuiden. Ing. 1 Nov. E i b e r g e n (Willem Sluyterschool)mej. A- Vos te Glanerbrug. JUBILEA Mej F. KI a as sen, onderwijzeres aan d< Chr. School te Sappemeer (hoofd de heer F. J. Koffrie), zal de volgende week den dag herdenken waarop zij vóór 40 jaar haar werkzaamheden aan die school aanving. Een bereids gevormd huldigingscomité zal de ju- bilaresse op haar jubeldag huldigen. PENSIOEN NUL KOMMA NUL. Een onderwijzer bij het Vervolgonderwijs i: als zoodanig in 1021 benoemd en met ingang van 1 Januari 1926 ontslagen. Wegens gebrek aan leerlingen heeft hij nimmer les geven. De vraag op welk bedrag zijn pensioen grondslag in die betrekking gesteld behoorde te worden, beantwoordde de Pensioenraad in dien zin, dat aangezien aan de betrekking belanghebbende een belooning tot wisselend bedrag is verbonden in overeenstemming met de ter zake bestaande voorschriften in het Kon. besluit van 11 Juli 1922, het bedrag var zijn wedde en dus ook dat van zijn pensioens grondslag bij zijn benoeming bij het vervolg onderwijs moest worden geschat. In verband met het reeds genoemde feit (het niet les geven) moeten deze bedragen dan op fO.OO geschat worden. SCHOOLGEBOUWEN. Te Breecand (N.-H.) is in opdracht van het bestuur door den architect Chr. Dekker, vani Schagen, de verbouw der Chr. School gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Vrieseman te Petten voor f 19.751; den aanleg eener centrale ver ming aan de firma Huygens en Geveke te Amersfoort voor f 2260. Met de werkzaam heden wordt dezer dagen begonnen. EXAMENS. de he, A. P. E en B J. Llndet van den Eyndo STAATSEXAMENS TOELATING UNIVERSITEIT Utrecht. 21 Juli. Na verlengd examen zijn voor diploma A non gestangd de heeren C. C. H. do Loos, J. de Visser en H. Tnlner. al. do hoeren C. J. G. i J. W. Veltman i 21 Juli. Akte N 7. Geslaagd Gigh, den Hat n; R G. WUrden Th. A. E. An- Haarlei C. C. Brouwer. Scheveningen. Akte N S. Geslaagd de dames: H. T. J M. A. A. Ramselaar, Amersfoort: H. S. B Heemstede; C. E. M. Stoeller. HUIegers- II. E. van Deene. M. v. d. Hul3t, M. C. i n. Leiden; ----- - - EXAMENS LICH. OEFENINC sest. Wassenaar. Afgewezen 4 cand, EXAMENS-HOOFDAKTE Afgew de heer tra. Ede. LUtkoff, Hec 1 cand. Zwol... vandraad. Ede. EXAMENS-HANDELSKENNIS n Haag. 21 Juli. Geslaagd de heeren van Hove en C. E. Hof. Rotterdam. H TeiU T^* Uükstra, Hooge- EXAMENS-NUTTIGE HANDWERKEN. M. P. E. Melker Geslaagd de dai in. M. ïr. M. G M. Joosten en M. M. A. Stt.._. i Echt. M. M. van Donsel en C. Weder. ispen- 11. M. J. J. v. d. B, H. M Kevers, Oudenbosch. nes M. E. J. 'lletj Ommen. lakker Appïngedam. M- de'ivolff. Harllngen, l. E Blore, Veendam. M. v. d. Ploeg, Visvn, J. Venekamp, Wlebert en P. N. Richters, Ap. G ronlngen. Geslaagd de Wllleuborg, Harllngen, E. S. Zat Degraaff pinged, •s. Schledi Geslaagd de dames J. H. H.- A. A. Blokland. Rotterdam. L. A H. Smit, Schiedam, Lcei M. P. H. Noorder ronk Llndhout, Nlei EXAMENS-MACHINIST. aag. 2 P. J. G. G. Gerdlngh. W. J. EXAMENS-M.U.L.O. g. 21 Juli. Geslaagd H. A. AnthonUs. A. haagen E. J< v. d. Plas. A G. Tuytel, all R. M do Vrl, A. Hl Hanse Haag: D. D. i. H K, Jonge Jan i. C. J. C. W. Frederlks. te Den - ;n en H. Trlmp. H. W. M. P. JongeJan en E. ling van het ambacht in het timmeren, meubelmnken. vuurwerk plaat- cn smldsbankwerken, machlne-bankw ken. draalen en huisschllderen zün gisteren de Nüverheldsschool te Utrecht begonnen en duren tot en met a.s. Zaterdag. In büzün van tal van belangstellenden, w.o. de loden van den uitvoerenden rand <f-- eeniging. Ir. Brnndt en de heer Morhaue te Utrecht, heeft Mr. H. Smeenge, lid Vragen moeten vergezeld gaan van 20 ets. aan postzegels, zuilen zij voor beantwoording in aanmerking komen. 810. P. S. te R. I. Behalve bij gekleurd goed kunt u inktvlekken op katoen en wol wel verwijderen met wijnzuur. Bij gekleurd goed moet u het maar eens probeeren door de vlekken in melk.te leggen. II. Klaag die „frissche" menschen eens hij uw huiseigenaar aan. Tegenwoordig komt vaak in 't huurcontract of op huurkaart een clausule voor, waarin kleeden kloppen op een balcon verboden is. Hercikt u met den huiseigenaar niets, dan kunt u het altijd nog bij de Gezondheidscommissie zoeken. III. Het komt ons voor. dat uw vader, in dien hij zich althans alles ter dege herin nert, niet bevreesd behoeft te zijn voor een proces. Wanneer v. G. zich niet aan de af spraak houdt, n.l. van alles te zullen op ruimen om daarna recht te hebben op de heele pannen, zoo kan, naar onze overtui ging, v. G. uw vader niets doen. Natuurlijk, als het een proces wordt, zullen zoowel uw vader als v. G. voor een eed geplaatst wor den, maar dan komt het er op aan. zich al les precies te herinneren. En overigens, wan neer u wat bevreesd is met het oog op don hoogen leeftijd van uw vader, zoudt u deze voor u zoo onaangename geschiedenis eens met een advocaat kunnen bespreken. IV. Zeker dient de hypotheekhouder hier mee in kennis gesteld. Dit houdt verband met de noodzakelijke hypotheekaflossing. V. Die kleinere nieuwe schuur zal voor do hypotheek opnieuw getaxeerd moeten wor den. VI. De zoon of dochter mag het koopen en betalen óf een schuldbekentenis teeke nen, doch uw vader mag het niét weggeven. V. V. P. 88 1—21 Afdeel ing III. Eendracht 3 3 3 182 6 D. J. D. 3 2—1 13—4 4 J. O. S. 5 1—3 11—7 2 Immanuel 2 4 1 3 6—25 2 RUITERSPORT DE ENGELSCHE SHOWS III.-) Ten slotte rest ons nog een en ander van de beroemde Olympia" Show te Londen ggen. Dit concours-hippique dat onge- 9 dagen duurde is werkelijk eenig in zijn soort. En... dat soort is goed! Sluit in Duitschland bij dergelijke groote sportgebeur tenissen de gehecle organisatie als een bus, niet minder in de Olympia Hall. Overbo dige menschen liepen er niet rond en met een minimum van gedienstigen werd het werk in volkomen rust gedaan. Ieder wist zijn plaats en zijn werk en deed dat ook vol komen correct. as dus in orde. De sportjournalistiek die de groote vastelands-concoursen afloopt, zal wellicht het eerste oogenblik even cy nisch staan tegenover de geboden, sport in Londen. Dat is ten deele volkomen verklaar baar en de critiek is ook gegrond. Maar daarover straks meer, want door de aanklee ding van de enorme ruimte door de buiten gewone élégance en door de bijzondere sfeer van deftige, edele rust en belangstelling wordt een ieder geïmponeerd en moet tot de eindconclusie komen dat zooiets werkelijk eenig in zijn soort is. De bloemenpracht, ge bruikt om den ring te versieren, is ongetwij feld door artisten van dan eersten rang aan gebracht Ook de camouflage van zijwanden, en het hooge dakgewelf harmonieert met do sfeer van fijne aristocratie, die niet alleen da Lords door hun aanwezigheid weten aan te brengen, doch eveneens de gewone doorsnee Brit Hier in de Olympia Hall kunt ge, in dien ge het nooit hebt willen gelooven, met Uw eigen oogen constaleeren dat de En- gelschman door optreden en kleeding een; aangeboren goeden smaak en beschaving verraadt En dat vergoedt juist zoo veel te kortkomingen op sportief gebied en doet die show steeds haar origineel karakter bewa ren. „Vader" van het concours is de bekende Lord Lonsdale. Alleen zijn figuur is een be zoek aan Olympia waard. Hij hoort er bij en zijn enorm groote sigaren zijn reeds wereld beroemd. En nu wat betreft dfe tekortkomingen vart de sport-zelve. Allereerst wordt er vanuit het zadel aller-mesirabelst gereden. Soms wordt er bij concoursen voor rijpaarden wel eens wat dressuur gevraagd. Hetgeen wij met onze opvattingen over dressuur dan te zien krijgen is niet meer dan slechts beginnelin genwerk cn tochspreekt de Engelsche pers dan den volgenden morgen over „mooie hooge school"(l), waarbij men zich dan on willekeurig afvraagt, hoe de „lagere" school dan wel niet moet zijn! Een en ander neemt niet weg, dat de kinderen alleraardigst rij den en dat in de „riding schools" ook wel degelijk tegenwoordig een eenigsgzins an dere richting wordt ingeslagen. Het voordeel is dat men in Engeland den kinderen ook voor he.u passende paardj es geeft en niet zooais ten onzent cn in Duitschland wel ge schiedt gewone „groote-mcnschcn-paarden". Ook do springconcoursen zijn nog op middel- eeuwsche wijze opgebouwd cn georganiseerd. Men stelt enkele zeer zware en loodrechte hindernissen op, waar men losse latjes of taquots op deponeert om te zorgen dat, in dien een paard aantikt het zoo'n ding mee neemt, waardoor het zich weer enkele straf- punten op den hals haalt Dat was vroeger in alle landen zoo en is in alle landen weer afgeschaft, omdat het onsportief is. In Enge land is het echter nog steeds zoo, omdat hetvroeger zoo was. Redeneeren helpt dan toch niet. Ook de stijl, waarin de Engel sche ruiters springen, is nog verre van vol maakt. Slechts enkelen trachten de nieuwo bij ons reeds oude wijze vaji springen aan te wenden, hetgeen aan hoogst enkelen gelukt De paarden daarentegen zijn over het algemeen van beste klasse, terwijl de ruiters moed, pluck en schneid hebben. Niet tegenstaande een hunner beste ruiters gen. Malise Graham vorig jaar was overleden, vermochten de Engelschen toch den King George V Gold Cup te winnen van Frankrijk, dat den waardevollen prijs moest verdedi gen. Ook in het springconcours om den Cup 1 van den Prins van Wales was het Engelsche j team gelukkig en kon winnen vóór Duitsch- f land en Ierland. Frankrijk en Chili kwamen niet in de prijzen. Een extra woord van lof verdient ook hier het Duitsche team, dat nooit zulke wedstrijden had meegemaakt en liet toch tot een dergelijke eervol einde bracht. Het was voort het eerst na den oor log dat een Duitsch team een Engelsch con cours bezocht en men werd hartelijk ont vangen. Zeer interessant en ook mooi waren de tal rijke wedstrijden voor tuigpaarden. Men kan daarbij genieten van goede verzorging en toiletteering der paarden, van bijzonder fraaie tuigen en mooie wagentjes, van excel lente gangen van hackneys en ponies, van oude coaches cn coach-paarden. Wat het mooiste is kan men niet zeggen. aMar 't is de moeite waard. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL STAND DER AFDEELINGEN. De stand in de verschillende afdeel! ngen is heden als volgt: Afdeeling I. v. V. O. I 3 2 1—6-45 H. B. S. 3 2—1 8—2 4 Z. W. 3 1-25-72 Eendracht 1 1 2—2 1 Zwaluwen 2 2 2—S Afdeeling II. Eendracht 2 4 4 20—6 8 O. D. K. 5 3—2 19—5 0 Immanuel I 5 3 2 2011 6 V. V. O. 2 2 2 6—1 4 Zwaluwen 2 4 1 3 6—11 2 Paulus 2 3 1—18 Naar „De Avondpost" van welingelichte zijde verneemt, moet aan hot liriit zijn ge komen, dat bij de odminiotratie van het re giment jagers een niet onaanzienlijk kas tekort bestaak Nadut dit tekort i6 geoonstateert, ie de verantwoordelijke functionnaris van zijn functie ontheven en de officier van het de partement van defensie aangewezen om een onderzoek in te stellen en de administratie, die danig in de war schijnt te zijn, op orde te brengen. Bij een regiment infanterie (Jagers) be kleedt een kapitein van de militaire admini- trateur het regiment. Ofschoon het tekort reeds eenigen tijd geleien werd geconetnteeri, schijnen tot nog toe tegen den verantwoorde lijken functionnnirs geen bijzondere maat regelen te zijn genomen. DE KINDERMOORD TE VALBURO Omtrent den kindermoord te Valburg ver nemen wij. dat er geen enkel verband be staat met den moord te Blljdorp. Maandag morgen heeft onder groote behuikistelling de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van het jeugdige slachtoffer plaste gehad. In de overvolle kerk te Valburg werd eon gezongen Requiem door pastoor Andriessen opgedragen. Op bet kerkhof werden nog eenlge woor den gesproken door baron Lewe van Aduard uit Valburg, die zijn diep leedwezen over het gebeurde betuigde. De lijkkist was met vele blom eon gedekC door scholieren. De dader van den moord te thans naa< Axnhom overgebracht en aldaar ingesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3