'lifuwr Criiësrljr (tfmtrnnt BINNENLAND. aSONNEHENTi Per kwartaal ƒ3.25 (Beschlkklngslcosten f0.15) >er week &.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche «endins - S.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij voorn itbctalmg Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet Afzondei lijk verkrijgbaar No 3104 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 21 JULI 1930 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 reeels f 1-17V» Like reeei oneer _0^2y» Inge» J.cdede< linera. t van 15 regels „2J0 Elke regel meer - 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan bet bureau wordt berekend ƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. VAGANTIE-ADRESSEf^ Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzei lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenbiik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. SOCIALISME EN KERK 'Al doende leert men. Dat geldt ook het lezen van de pers onzer politieke tegenstan ders, hetgeen tot onzen dagelijkschen arbeid behoort. Menigmaal valt onze aandacht op een artikeltje, op een ingezonden stuk, dat op zich zelf onbelangrijk is, doch waarvan de geoefende lezer aanvoelt: daar volgt wat op. Dan knippen we het uit en leggen het even ter zijde. Zoo deden we vorige week met een kort ingezonden stuk in Het Volk, van iemand uit Den Haag, die onder het opschrift: „Socialisme en Kerk" meedeelde, dat hij en eenige partijgenooten voornemens zijn om. aldus schrijft hij, „een Vereeniging te stichten om den waan, als zouden socialisme en kerk onvereenigbare grootheden zijn, te breken. Daar de kerk een centrale plaats in ons leven blijft innemen, ook waar wij lid zijn der S. D. A. P., meenen wij, dat het onze plicht is om op de sociale roeping juist ook van die kerk te blijven wijzen." ■Een oproep, welke weinig om 't lijf heeft, want er komt toch letterlijk niet van. Een artikeltje dus, dat men om zijn inhoud, gerust ongelezen kan laten. En toch, een merkwaardig stukje, dat onze yolle aandacht trok. Immers, sedert vele jaren bestaat het R. S. V. (Religieus Socialistisch Verbond) en men snapt dus niet, dat iemand die Volk- lezer en S. D. A. P.-er is, een oproep doet, nog wel na bespreking met partijgenooten. die „leden van verschillende kerkgenoot schappen" zijn, om een nieuwe „gods dienstige" vereeniging van sociaal-demo craten te stichten. Natuurlijk, wat iedereen, die maar even op de hoogte is, verwachten kon, geschiedde. Heet van de naald zond Ds. Bakker, de voor zitter van het R. S. V. een ander ingezonden stuk om zijn verbazing tover het nieuwe plan uit te spreken.' Weet de schrijver dan niet, dat onze ver eeniging bestaat? „Welke splijtzwam is hier nu weer aan 't werk?" En dan onthult Ds. Bakker, dat er van het R. S. V. praktisch nooit iets terechtgekomen is; dcch als zich maar meerderen aansluiten, dan behoeft het zoo niet te blijven. Er is, zegt hij, zeer ten nadeele van het religieus-socialisme, al versnippering ge noeg in deze organisatie. En het R. S. V. is gaarne tot onderhandelen bereid." Dit worstelen, om er toch iets van te maken is tragisch. Vooral in den iaatsten tijd is de aandacht nog al eens op het R. S. V. gevestigd en toch weten meelevende sociaal democraten er niets van. En, het Verbond heeft nog wel zoo'n heel breede basis. Want, „het R. S. V. heeft zich in zijn nieuwe beginselverklaring juist niet uit gesproken voor één bepaalde religieuze over tuiging, om in dit opzicht voor allen plaats te bieden!" Hebben de heëren van het R. S. V. zich wel eens afgevraagd, of die grondslag niet wat al te breed is? Een religie zonder belijning, wat kan dat zijn? Mochten de Haagsche lieeren, die een nieuwe vereeniging willen stichten, mogelijk bedoelen om de orthodox-geloovigen in de S. D. A. P. te organiseeren, dan zou de zaak natuurlijk adders komen te staan en zullen we hun pogen met groote belangstelling volgen. Want we zijn altijd nog benieuwd waar de sociaal-democraten schuilen, die den Bijbel als Woord van God aanvaarden. POLITIEK EN RADIO Langzamerhand komt men met liet radio relletje, waar men wezen wil. En het is teeke nend voor de tegenwoordige standing van deze partij ,dat het de Vrijzinnig-democraten zijn, die hierbij den toon aangeven. In de liberale pers werden althans nog stemmen vernomen, welke getuigden van beter inzicht en die tot voorzichtigheid maan den; de Vrijzinnig-democraat lijkt wel het ófficièele A.V.R.O.-orgaon. Merkwaardig is, welke zonderlinge ma noeuvres uitgevoerd worden met de combi natie: radio en politiek. Eenerzijds wil men de lezers maar steeds weer wijs maken, dat de omroepen, welke men met wellust de „scctarische" noemt, machtig veel aan politiek doen; terwijl de eenige politiek welke men in den ether hoor de, die was van den Vrijheidsbond. Anderzijds echter hoopt men uit de radio- beweging een politiek slaatje te slaan ten bate van de eigen partij. Zonderlinge houding. Om z.g. de politiek uit den ether te weren, gaat men aan politiek doen. Reeds aanston'ds gingen er stemmen op om in 1933 een radio-afgevaardigde naar de Kamer te zenden. De dwaasheid en ondoelmatigheid hiervan werd echter al spoedig ingezien en het corps der parlementaire vrijbuiters zal dus wel niet met een radio-politicus vermeerderd worden. Trouwens, Boon komt zeker om zijn radio- loon; en Oud laat de zaak ook niet koud. Aldus: Vrijheidsbond en Vrijz-democraten hopen op politieke radio-winst. Het is echter duidelijk, dat men deze niet verwerft, door een beetje radio-herrie; doch dat de kans op succes veel grooter is, wanneer men de radio- actie 'kan versterken met anti-these tinctuur. Want negatieve actie geeft bij de stembus altijd veel meer succes dan positieve propa ganda. Vandaar in de laatste „Vrijz.-democraat" een artikeltje over „Chr.-hist. tweeslachtig heid", waarvan alleen het slot interessant is. Daarin toch heet het, dat de Christ.-hist, groep de coalitie-politiek sedert 1902 in de praktijk heeft mogelijk gemaakt. „Tegenstandster in theorie! van sectarisme, heeft zij de principieel-secta- rische politiek van haar zusterpartijen in de praktijk gesteund. Hoewel zij heeft geweigerd, in 1929, met de zusterpartijen een parlementaire regee ring te vormen, heeft zij het Kabinet van Rechtsche samenwerking feitelijk haar zegen gegeven. Zij gedraagt zich geheel als regeerings- partij en dit nog wel op de weinig sym pathieke wijze,- dat zij de regeering de hand boven het hoofd houdt, ook als de genomen maatregelen geenszins in haar lijn zijn. Haar radio-politiek is een kras staaltje daarvan. Dit alles moet den kiezers veel duidelij ker worden gezegd, dan tot dusverre is geschied. Van nu af -tot de verkiezing van 1933 dient er op te worden gewezen, dat de ongelukkige coalitie-politiek, waaronder wij zuchten, niet mogelijk zou zijn, als niet de christ.-historische partij er feitelijk haar stem aan gaf. De christ-historische partij met haar onoprechte politiek verdient te worden bestreden door iedere vrijzinnige en door elk democraat. i Ziezoo, nu zijn we er. Door de „onoprechte politiek" der „Christ.- hist. groep, is het „scctarische optreden" dezer Regering mogelijk en dus weet ieder vrijzinig-democraat wat hem tot en in 1933 te doen staat. Zijt gij tegen politiek in den ether? Stemt dan tegen de Christelijke partijen, dat is tegen deze Christelijke Regeering en op ons, die zich vrijzinnig en democratisch noemen! OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van arbeid zal op Donderdag 2-1 Juli niet plaats hebben. CONSULAATWEZEN. De Consul der Nederlanden te Lübeck, de heer P. A. Mann, is overleden. ONZE MINISTERS MINISTER REYMER TE GOUDA. De minister van-waterstaat, mr. Reyraer, heeft heden, vergezeld van den directeur generaal van den waterstaat,-ir. Ringers en den hoofd-ingenieur-directeur, ir. van Heyst, een ambtelijk bezoek gebracht aan de ge meente Gouda. Na de ontvangst ten raad huize werden verschillende wegen, sluiswer- ken enz., alsook de-spoorbrug*over de Gouwe in oogenschouw genomen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS TARIEVEN VOOR BAGGERR5CHT IN DE DOMEINWATEREN Op de vragen van den heer Ter Laan betreffende de verhooging van. do tarieven voor baggerrecht in de domein wateren, heeft de heer de Geer geantwoord, dat waar in sommige gevallen de regeling te bezwarend zoude zijn, deze zal worden herzien, alvorens te worden ingevoerd. DE VERBINDING WALSOORDEN—HANSWEERT Op vragen van den heer Lockefeer betref fende het doen bouwen van een motorveer boot voor de verbinding WalsoordenHans- weert, heeft de heer Reymer o.m. geant woord: Aangenomen mag worden, dat, indien tot den bouw van een nieuwe boot voor het veer WalsoordenIlansvveert zal worden overge gaan, Ged. Sloten van Zeeland rekening zul len houden met den toestand, die zal ont staan bij verwezenlijking van het plan tot wijziging van de spoorv ,hrug bij Vlake en in verband daarmede mogelijke verplaatsing .van de bedoelde tramaansluiting. DIPLOMATIE De zaakgelastigde der republiek Liberia in België, de heer G. Bosman van óud- karspel te Brussel, Nederlander, is door den Koning van België benoemd tot grootkruis in de orde van Leopold II. HET SUIKERWETJE Oorzaken van den landbouwcrisis. Blijkens het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot heffing van een compenseerend invoerrecht op som mige soorten van suiker, stelden enkele leden de vraag, of dit ontwerp te beschoa" wen is als een normale uitbreiding van het vigeerende fiscale stelsel dan wel als crisis maatregel, verband houdende met den onbe- vredigden toestand, waarin tegenwoordig de landbouw verkeert. Verschillende oorzaken. Is deze laatste veronderstelling juist, dan had, naar het oordeel dezer leden, de regee ring, in stede van een poging aan te wenden tot incidenteele oplossing van enkele aan een crisis verbonden moeilijkheden, eerst een nauwgezet onderzoek moeien instellen naar de oorzaken dier crisis. Zij betoogden, dat deze oorzaken samenhangen met het nfliintvraagstuk, met name met de geringere productie van het goud en de belemmerin gen, welke aan de circulatie van dat metaal in den weg worden gelegd. Tengevolge daar van is het goud in waarde gestegen en zijn de meeste artikelen in prijs gedaald. De nij verheid vindt weliswaar in de lage prijzen der grondstoffen eenige compensatie, doch de landbouw derft deze en lijdt derhalve het meeste onder den toestand, te meer, waar de bestendige lasten, op dien tak van bedrijf rustende, alsmede de loonen, ook al mogen zij lager zijn dan in de industrie, den druk nog verhoogen. Eenige andere leden achtten de voornaam ste oorzaak de groote verbetering der land bouwtechniek. Immers, de productie in tal van gebieden buiten Europa, met name in Canada, Australië en Argentinië, is gewe'dig toegenomen. Nadat men zich rekenschap had gegeven, van de vraag, of de toestand van den land bouw verleening van steun billijkt, ging men over tot een bespreking nopens den modus quo. Ofschoon verscheidene leden de voor keur gaven aan een algemeene voorziening, wenechten zij zich tegen den hier geboden incidentie el en maatregel niet te verzetten. Beschermende invoerrechten? Eenige leden achtten dit ontwerp onaan nemelijk, omdat zij de indiening er van be schouwden als een eerste schrede op den weg, welke leidt tot de vaststelling van een beschermend invoerrecht op de voortbreng selen van den landbouw. Eenige leden vreesden, dat een belangrijk deel der bescherming aan de raffinaderijen ten goede zal komen. Derhalve hadden zij de voorkeur gegeven aan de invoering eener productie-premie. E-enige leden waren van meening, dat door dit wetsontwerp de invoer van de Java- suiker zal worden belemmerd. Zij slote.i zich te dezen aanzien aan bij de irzwaren, uiteengezet, in het request van den Bond van eigenaren van Nederlandsch- Indische Suikerondernemingen, aan de Eerste Kamer toegezonden. NATUURWETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van ljet toegepast-natuunveten- schappelijk onderzoek. Verscheidene leden juiohlon het toe, dat de openbare instellingen, die zich met het toegepast na tuur'wetenschappelijk onder zoek bezighouden, in meerdere mate tot dus verre contact met elkander zullen verkrij gen, wanneer dit ontwerp wet zal zijn ge worden. Insgelijks stemden zij er mede in, dat voor taan zoodanig onderzoek van Overheidswege zal wórden bevorderd en gesteund, indien het uitgaat van belanghebbenden op het ge bied van den landbouw, den handel en de visscherij, onder voorwaarde, dat een eigen organisatie tot dit doel gesticht zij. Andere leden waren van meening, dat de zeer ver strekkende gevolgen niet geheel kunnen worden overzien terwijl zij ook den indruk hadden, dat. in de toekomst te veei invloed zal worden gegeven aan de afdeeling Natuurkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Voorts vroegen deze leden: Zal de centrale organisatie haar bemoei ingen uitstrekken tot het toegepast weten schappelijk onderzoe>k nan universiteiten (voor medische en hygiënisc'. e doeleinden), de Technische I-Ioogeschool en de Landbouw hoogeschool? En hoe zal de verhouding dan zijn van de centrale organisatie tot de cura toren dier instellingen? Zal deze organisatie een plaats innemen tusschen de voornoemde colleges en de regeering? BARTIMEUS Het Bazarcomité verzoekt ons opname van het volgende: Met groote dankbaarheid kunnen wij ver melden, dat de opbrengst van den bazar, die het vorig jaar f 1214 was, ditmaal met nagekomen giften f 1545 bedroeg. Onze hnr- telijken dank zij daarvoor aan allen, die ons door groote of kleine pakjes verblijd heb ben, eveneens aan de verschillende meisjes- vereen igingen, die ons een bijdrage zonden. Ook onze dank aan de leveranciers voor hetgeen zij om voor den bazar toezonden en in het bijzonder aan de firma Van Nelle te Rotterdam. Een gedeelte van de opbrengst eal ditmaal besteed worden om enkele nut tige artikelen voor het Internaat van Bar- timeüs aan te schaffen, o.a. een broodsm'j- machine. LUCHTDIENST NEDERLAND—INDIE Subsidie aan da K. L. KI. Eet standpunt van den minister. Verschenen is de Memorie van Antwoord óp het Voorloopig Verslag van de Eerste Ka- mor over het wetsontwerp tot nadere be vordering van het onderhouden van (licht diensten tusschen Nederland eenerzijds en NederlandschTndië en het buitenland ander zijds door de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij voor Nederland en Koloniën. De Minister merkt in deze Memorie op, dat men aaii tien vooravond staat van de opening van den geregelden dienst op Ne- derlandsch-Indië, aanvankelijk eenmaal in de veertien dagen, later eenmaal in de maand. Van de resultaten, welke in den eersten tijd zullen worden verkregen, zoowel op technisch als op commercieel gebied, zal de organisatie van den verderen dienst af hangen. Zoo slaat men ook voor den aanvang der regeling van het nachtelijk luchtverk i rmet zijn bijzondere eischen. Tal van factoren dus. waardoor althans voor het tegenwoordige bet maken van ecnigszins betrouwbare ra mingen over meerdere jaren zeer bezwaar lijk is. Intusschen blijft de aandacht van den mi nister gevestigd op het belang, dat zoowel voor het Rijk als voor de luchtvaartmaat schappij gelegen is in een regeling, zooals die tot nog toe bestond en waarbij over lan geren tijd dan één jaar het bedrag van bel uit te keeren subsidie bepaald zal zijn. Daar toe zou de minister echter niet eerder weder wcnschen over te gaan, dan nadat in de ont wikkeling van het luchtverkeer wat meer stabiliteit zal zijn gekomen. WEGENVERBETERING De Bond van bedrijfsautohouders had eengen tijd geleden de aandacht van Prov. Staten van Zuid-Holland gevestigd op den onhoudbaren toestand, welke er heerscht op den weg Den Ilaag—Hoek van Holland en wel tusschen het gedeelte dat bij de ge meente 's-Gravenzande gelegen :s. De gemeenteraad van 'e-Gravenzande heeft nu besloten om het wegvak van de Zee straat af tot hij het provinciaal gedeelte dat mede is afgewerkt geheel te asphal- teeren. Met een en ander is 3en bedrag: van 8555 gemoeid. Voorts zal de bestrating in de Zeestraat --welke voor het doorgaand verkeer uit den Haag en Rotterdam zooveel klachten ople verde tijdelijk verbeterd werden, in af wachting van een nadere beslissing inzake do oplossing van de tramkwestie. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND DE JAARVERGADERING. Te Kruiningen werd onder voorzitterschap van den heer Mr. P. Dieleman de alge meene vergadering gehouden van den Zeeuwschen Polder- en "Waterschapsbond. Nadat de voorzitter de aanwezigen wel kom had gcheeten, werd door den secreta ris, den heer Mr. H. van derBeke Cal- 1 en fels, het jaarverslag uitgebracht. Het aantal polders en waterschappen dat lid is steeg met 1 tot 86 en vele zijn er 93 persoonlijke leden. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, die wees op een groot slot van f 664.64. Hierna hield Prof. L. van Vu uren een rede over „Onze volkskracht, en de land bouw in het bijzonder ten aanzien van Zuid- Beveland". PROV. CHR. LANDDAGCOMITE JEUGDLANDDAG TE DELFT Zaterdag 2 Aug. a.s. wordt door het Prov. Chr. Landdagcomité te Delft een Jeugdland dag georganiseerd, waar als sprekers zullen optreden Ds. L. D. Poot van Amsterdam en Ds. A. A. Wildschut van Rilland- Bath, die resp. de volgende onderwerpen be handelen: „Christendom en Vooruitgang" en „Onder open Hemel", terwijl Ds. Th. G. Steil- wag uit Delft een slotwoord zal spreken. Medewerking verleenen het Chr. Fanfare corps „Soli Deo Gloria" van Delft en de Chr. Gvmnastiekvereen: „Excelsior". De firma J. A. C. van Rossem zal be langeloos thee en koffie schenken op het terrein, genaamd ,,'t Haantje" aan het Jaag pad bij de Calvé-fabrieken. Aanvang half 4, einde S1,^ uur. Leger en Vloot. Op uitnpodiging van de Belgische regee ring zullen gedurende de Nederlandsche week te Antwerpen eenige Nederlandsche oorlogsschepen aldaar vertoeven. Hiervoor zijn aangewezen Hr. Ms. pantserkruiser Heemskerk, de torpedojager Witte de With en de onderzeebooten 09 en OIO. Het es kader, onder bevel van vice-admiraa! Quant, zal 29 Juli to Antwerpen aankomen en daar tot na afloop van de Nederlandsche week blijven. - Hr. Ms. WITTE DE WITH. Na een verblijf van ongeveer 3 maanden in West-Indië is Tlr. Ms. torpedoboot jager Witte de With in de haven van Nieuwediop teruggekeerd. AMSTERDAM BURGERWEESHUIS EN STADSBESTEDELINGENHUIS Het aantal weezen in 1929 in het Burger weeshuis verpleegd bedroeg 109; het aantal gasthuiskinderen was varieerend en ge middeld 17 per dag. Sommige kinderen blij ven slechts enkele dagen, anderen blijven soms vier of vijf weken, zoodat ieder voelt dat het verloop nog al groot is. Naar de Kerkgenootschappen gerangschikt treft men in het Burgerweeshuis 97, Ned. Herv., 2 Geref. en 3 behoorend tot de Vrije Gemeente. Onder de Gasthuiskinderen treft men meer variatie, daar komen ook Evan- gelisch-Lutherschen, Israëlitische kinderen en een groot aantal R.-K. kinderen voor. Sterfgevallen kwamen niet voor, de ver pleging is goed, een groot aantal verpleeg den kon de vacantie buiten de stad door brengen. De kosten per verpleegdag aan voeding bedroegen gemiddeld ƒ0.5981 per kind, dat is 0.0131 meer dan in het vorig jaar. De kosten per kind, dat buiten verpleegd wordt hebben bedragen per jaar ƒ747.34. De kosten van elk kind in het gesticht verpleegd heeft gemiddeld ƒ4.8497 per dag of ƒ1770.14 over het geheels jaar bedragen. Dat lijkt ons toch wel een heel hoog be drag ook al staan wij allen op het stand punt, dat de Burgerweczen het zoo goed mogelijk hebben moeten. Zeker is ten opzichte van het onderwijs en de beroepsopleiding geen reden om critiek to oefenen. De Burgerweezen kunnen wor den wat zij willen. Men vindt ze op de H .B. S. op de Kweekschool, op de Middel bare TechnischeSchool en aan de Gem. Universiteit. Oppervlakkige vergelijking van de ver pleegden uit liet Burger-Weeshuis en Stads- hestedelingenhuis doet den indruk ontstaan, dat voor de Iaatsten minder goed wordt ge zorgd. Toch is die indruk geheel onjuist. Men heeft hier te doen met kinderen uit een geheel ander milieu. Vondelingen, laten en verwaarloosde kinderen, terwijl de bevolking heel vlottend is. In het Stadsbestedelingenhuis worden gemiddeld 300 kinderen verpleegd. Op 31 Dec. 1929 waren er 140 verlaten kin deren onder dit aantal, dus bijna 50 Het meerendeel der verpleegden behoort tot de Ned. Herv. Kerk (159), Roomsch- Katholieken trof men er 55, niet tot eenig kerkgenootschap behoorend 56. Bij -het Stadsbestedelingenhuis vindt in den regel uitbesteding plaats, soms in de stad, meestal ten plattelande. Dikwijls is dit laatste noodzakelijk om de kinderen volko men te isoleeren van den kring waaruit zij komen. In het algemeen zijn de resultaten goed, al zijn de mogelijkheden op het platte land uit den aard der zaak geringer dan in de stad. De kosten voor voeding bedragen per kind per dag gemiddeld 0.2977S of 0.02712 min der dan in 1928. Hier zien wij dus daling, terwijl het Burgerweeshuis een geringe stij ging doet zien. Ook is het verschil nog al aanmerkelijk. Bij het B.W, rond 59 ct. per dag, hier 29 ct. Voor een goed deel is dit zeker tc verklaren uit het feit, dat bij de Stadsbesledelingen in hoofdzaak jonge kinderen verpleegd worden. Geheel verklaard dunkt ons echter het verschil niet. Ook de totale verpleegkosten zijn zeer be duidend lager n.l. 627.73 per jaar. Voor een deel moet dit verschil worden toegeschreven aan het feit dat men onder deze verpleegden er nog al wat heeft die betrekkelijk spoedig gaan verdienen. Hior wordt wel alle gelegen heid gegeven om een vak tc leeren, maar hoogere studie komt slechts zelden voor. De meisjes komen meest voor hulp in de huis houding ergens terecht of blijven bij de pleegoudere. DE GLINSTERENDE RAMMELAAR EN DE ZILVEREN VOORZITTERS- BEL Wat leven we in Nederland toch gelukkig en vrij, amice. En niet alleen wij, sjofele burgers, maar ook de eroote politici, die zich in ambts- costuum kunnen stekenals ze 't bezitten de pob'ieke atmosfeer gunstig is voor h^t dragen. Ze zijn zonder meer, d.w.z. zonder ambts- costuum al gelukkig, meent gij. Want huil hoogste wcnsch is vervuld; ze bohooren tot de verkorenen des volks. En, bovendien, zijn ze nog vrijer dan een visch in 'twater, want die is aan de wetten der natuur gebonden; doch kamerleden staan boven of naast of buiten de wet; ik weet dat niet precies; doch gewone wetten golden voor hen niet, ze zijn onschendbaar. Alles goed en wel, maar toch herhaal ik, wat leven ook zij hier in Nederland gelukkig en vrij. Hebt ge gelezen van den Engelschen ar beidereafgevaardigde, die te veel herrie maakte en nu op voorstel van Mac Donald zelf, geschorst werd? En van zijn vriend, die het hoogwaardigheidsteeken van den Speaker (d.i. voorzitter), de gouden staf nam en deze wild boven zijn hoofd zwaaide, roepend: het is een schande, meneer de Voorzitter! Cromwell, die in zijn tijd zoo'n beetje fascist was en het lagerhuis naar huis zond, wees bij die gelegenheid op den gouden staf cn riep uit: „Neem dien glinsterende» ramme laar maar weg!" Maar Mac Donald en zijn vrienden, die niets van Cromwell hebben of willen weten, denken niet zoo radicaal over hoogwaar digheidsattributen, gouden staven cn traditie. De snoodaard, die zich aan „den ramme laar" vergreep, werd met zoo goed als alge meene stemmen voor vijf dagen geschorst.' Nu kan hij eens nadenken over het bedreven kwaad om de etikette te trotseeren, de tra ditie te verachten en de plechtige stemming te breken. Wat leven onze politici dan toch gelukkig en vrij in ons land. Heel oneerbiodig pakken ze in de Tweede Kamer vaak de glinsterende presidiale bel beet en rammelen er mee; ze gebruiken de schrijfvlakte der lessenaars voor zitvlak; ze rooken clandestien in een hoekje van de zaal; sommigen eten (of aten) hun boterhammetje in de vergaderzaal op, zoo voor het vuistje weg; ze maken gelui den, welke men in Artis zou verwachten; als ze ooit in den zomer mochten vergaderen, dan zouden ze in hemdsmouwen een rede voering durven houden (thans verschijnt de redevoering nog al eens in hemdsmouwen!); en zoo zou ik voort kunnen gaan. als ik een week lang opschreef, wat kamer-journalisten kunnen zien en hooren. Ik ben met vreeze vervuld, dat menige ver gadering niet door zou kunnen gaan, wan neer alle leden, die bij wijze van spreken, oneerbiedig tegenover den glinstcrwiden rammelaar zijn, voor eenige dagen geschorst werden. Maar, we zijn hier niet zoo democratisch &Is in Engeland. Een geluk voor vele demo- INGEZONDEN MEDEDEELING. Uit het Sociale Leven. STAKINGEN IN DE SIGARENINDUSTRIE. Men schrijft ons: Op de sigarenfabriek „Eureka" van de firma van Putten ca Franssen te Kampen, zijn alle sigarenmakers met ingang van 21 Juli ontslagen. De firma is niet bereid te voldoen aan de in de gewijzigde collec tieve arbeidsovereenkomst tusschen de Pa troons- en Werkliedenorganisaties in de Si- garenindustrie geregelde loon- en arbeids voorwaarden. Van deze sigarenmakers zijn er 14 geor ganiseerd in den Chr. Bond, 8 ongeorgani seerd. Het bleek dat met deze Iaatsten afgespro ken was, ze na drie dagen weer tc werk tc stellen, beneden do thans geldende loon en arbeidsvoorwaarden. Volgens de firma zijn deze toch „vrij", en zij laten zich gu bruiken om hun georganiseerde collega's in den rug aan te vallen, en de firma in de gelegenheid te stellen een malafido (kwade trouw) patroon te worden. De Chr. Bond heeft, na bespreking en correspondentie met de firma, dit ontslag in een staking omgezet. Zoodat derze firma vanaf lieden de staking is aangekondigd cn er voor do fabriek wordt gepost. Ook is cr met ingang van denzelfden da tum een staking uitgebroken bij de firma Visser, die zich een paar maanden geleden uit Zwolle te Kampen heeft gevestigd. Deze was begonnen inot lagere loonen te betalen aan de werklieden, waardoor al gedurende langen tijd een actie liep. waar bij ten slotte was overeengekomen «lat «le firma met ingang van 21 Juli volledig de collectieve arbeidsovereenkomst zou nako men. In plaats daarvan heeft do firma voor veertien dagen do nog te lage loonen weer met f l per duizend sigaren verlaagd. En de afdeelingshesluren der werkliedenorgani saties. daarover opgetreden, werden de deur uitgegooid. Daarover is proces-verbaal opge maakt. Daarop is toon door de federatie, den Ned. Bond en den Chr. Bond van Sigarenmakers ftn Tabakbewerkers, met ingang van 21 Juli de staking geproclameerd. iddel ter opwekking 'enverfrisscliine. CHR. AMBTENAARSBOND Hot ledental van den Chr. Ambten;.ombond St.ee In het 2e kwartaal van 1930 vaa M09 tot NED. CHR. BOUWARBEIDERSBOND Het ledental van den Ned. Chr. Bouwarbet ersbond steeg In het 2e kwartaal van 103 an 10.111 tot 10.SIO. Een vooruitgang du k.\n dei* 11.000 CHR. KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN Ook bu dezo organisatie Is geregeld een SO lodei 42Skiedet Wan doorga stelde Het 1030 bedroeg :en;po bllWt ledental botreft. thans ook over het vroegere hooKtsuut heen Het hoogst* ctlfcr. .lit vroeger Leraflk werd, was 12.530 op 1 October .021. N.,dlo|«Prcn de terugga nu en daarna weer de stllgln*. Op 1 Januari 1930 waa h« t led-nm 13.023. Op 1 April. 12.281 en op 1 Juni 193J wa« het 12C14 h-den. 1 >nt la da« SI in", r. ,|in llCt icht. Nu naar do 13.000. 3 <Jrn un alleen d- *lns. n.l. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1