JHrnuir geïii&d)t(JTmirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN ABONNEMEfCIi Per kwartaal fS.25 (Beschlkktnpskosten f 0.151 5er week 1 0*25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bi] dagelijksche zending «7.— Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cenl met. Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3097 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 12 JULI 1930 ADTEBTENTICNl Van 1 tot 5 regels f tl'V» Like regel cneer «0.22V* Inges. jiededecllnger. t van 1—5 regels *2^0 Elke regel meer -0-W Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendWO 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit ViER blader DE ZUIDERZEE VEELEDEN - HEDEN - TOEKOMST Geheel de aarde is geschapen, uitgezonderd Nederland, dat door de Hollanders tot aanzijn is ge bracht. In de laatste jaren is de Zuiderzee om nu eens een algemeene uitdrukking te bezigen, in het middelpunt der be langstelling gekomen. Dit vindt zijn oor zaak in de groote, we mogen wel haast zeggen, de heroïsche werken, die Hol- landsche aannemers, geleid door Hol- landsche ingenieurs tot stand brengen op dat „lapje water" tusschen de Wes telijke kust van Friesland en de N.Ot kust van Noord-Holland. En juist omdat onze Zuiderzee thans zooveel belangstelling geniet meenden wij goéd "te dóén," eenig'szins breedvoerig voor onze lezers over deze binnenzee en de plannen, die aangaande dez^ zee be staan en reeds in uitvoeringen, iets te schrijven. We meeilden daarom goed te doen even een eeuw of wat in de geschiedenis terug te,gaan', om te onderzoeken hoe het (waarschijnlijk) was, daarna zien we hoe het nu is, en hoe men denkt, dat het in de toekomst zal zijn. Vooral die toekomst is-belangrijk, om dat allerlei zeer moeilijke vraagstukken daarbij op den voorgrond treden, die om een oplossing vragen. Er moet in de grijze oudheid een tijd geweest zijn, dat Holland, of laten we het maar officieel zeggen, dat Neder land niet bestond, 't Zij geheel niet, 't zij voor een heel groot deel niet. Zoo langzamerhand moet het aange spoeld zijn door de zee en door men- schenhand aan die zee ontwoekerd of tegen de terugeischende golven verde digd! Hoewel dus wel een reden is om met zekere trots over te spreken, ligt hei- niet in de lijn van ons onderwerp om daarover uit te weiden. Ook missen wij de juiste gegevens, zoodat alles op goede gronden moet aan- genpmen worden. En op deze goede gronden neemt men dan ook aan, dat Nederland by het be gin onzer jaartelling een geheel andere kaart vertoonde, dan thans. Men heeft verschillende kaarten, die ontworpen zijn naar verschillende ge gevens, doch die natuurlijk niet op eeni- ge juistheid aanspraak kunnen maken, daar onze voorouders of de eerste bewo ners van ons land (wat niet hetzelfde is) nog niet de gewoonte hadden kaar tjes te teekenen. VèrSchillende gegevens hebben de ge leerden weten te benutten en zoo kwa men verschillende kaarten uit. En deze drukken wij hierbij af. (Zie taart I). Men ziet hier Nederland benoorden de Waal. De kustlijn is slechts op een enkele plaats doorbroken. Het midden van ons land vertoont een groot meer, Flevo, waarvan de Spaan- sche geschiedschrijver Pomponius Mela 30 n. Chr. reeds gewag maakt, ter wijl andere geschiedschrijvers o. a. de meer bekende Tacitus 100 n. Chr. en Plinius 50 n. Chr. spreken van een groot aantal meren, waarvan Flevo dan wel het voornaamste was. Dat meer Flevo zal waarschynlyk go- legen hebben op de plek, die in de tegenwoordige Zuiderzee aangeduid wordt met den naam: Val van Urk. In dit meer Flevo stroomde de Rijn mond, de IJssel, en waarschijnlijk nog een andere Rijnmond, die dan ge stroomd moet hebben door de tegen woordige Geldersclie vallei. Met de Noordzee stond Flevo in ver binding door een niet zeer breed water, dat Vlie werd genoemd. Dat het niet zeer breed was moet wel blijken uit de mededeelingen van den Frieschen geschiedschrijver Ubbo Em- mius, die in 1222 zegt, dat het Vlie, hoe wel vroeger wijder zijnde, toen slechts de breedte had van een beek of vliet, terwijl Melis Stoke mededeelt, dat Wil lem I in 1203 te paard uit Friesland te Zijpe aankwam. Van een zee, eën Züiderzee, was toen dus nog geen spralce.- Maar daar de zee noch de rivieren in dien tijd door dijken in bedwang gehou den werden, alleen ,op enkele plaatsen hadden de Romeinen de bewoners dezer streken geleerd dijken aan te leggen, had de zee zoo goed als vrij spel. Het gevolg hiervan is geweest, dat in den loop der eerste 14 eeuwen de Zui derzee, niet ineens, ook niet geleidelijk, doch by gedeelten, ontstond en den vorm aannam dien wij thans van de kaarten kennen. Op welke wijze dit plaats had is moei lijk te zeggen. Er is heel veel literatuur hierover, doch zich een juist beeld over het ontstaan der Zuiderzee vormen is vrijwel ondoenlijk. Twee nogal bekenden op historiscji- geografisch gebied: de Zweed Arnold Linde en de Hollander J. L. Ramaer komen wel ongeveer tot een gelijke be schouwing, tenminste in de hoofdzaken. Volgens hen dan heeft men bij het vormen der Zuiderzee zich drie perioden te denken. De eerste periode begint met een door braak van de duinen ten Zuiden van het tegenwoordige Texel, waardoor het Marsdiep gevormd werd. Langzamerhand sloegen steeds meer stukken van het beoosten daarvan lig gende lage land weg en ontstond de z.g. Texelstróom. Dit hield aan totdat de tweede periode aanbrak met het vereenigen van Texel- stroom en Vlie, of volgens Ramaer met Westvlie, want deze geleerde neemt aan dat er twee uitmondingen van Flevo naar het Noorden waren, een Oost- en Westvlie, die zich weer vereenigden en zoo een eiland omvatten (het tegenwoor dige Griend met de Griendwaard ten Z. van Terschelling), 't Is echter ook wel mogelijk, dat deze Westvlie pas later dan in deze eerste periode ontstond. Deze vereeniging maakte, dat een doorstrooming ontstond, die natuurlijk voor de omliggende landen gevaarlyk werd. De gevolgen zullen dan ook niet uit gebleven zijn en zoo ontstond ongeveer een toestand als we in kaartje II vinden. Hierna kreeg men de derde periode. De doorgaande zeestroomingen spoel den steeds meer stukken land weg, hoe wel ook op andere plaatsen wel weer aanzettingen plaats grepen, wat blijkt uit het boven aangehaalde van Ubbo Emmius, die het Vlie „vroeger wijder" noemde. Men bedenke bij dit alles wel, dat ge durende deze periodes eeuwen verliepen. En gedurende deze eeuwen werd. het meer Flevo steeds grooter. De vroeger er om heen verspreid liggende meren vereenigden zich voor een groot gedeel te er mede. Zware stormvloeden deden zoo nu en dan groote stukken land weg slaan en vergrootten zoo het eertyds onbeduidende binnenmeer. De. z.g. Wieringermeer ontstond ten koste van een deel van Noord-Holland. Beduidende stormvloeden hadden plaats omstreeks 350, 530, 695 en 730. maar vooral die van 1170 moet aan ie Zuiderzee, toen nog Flevomeer, een groote uitbreiding gegeven hebben. Ook de jaren 1237 en 1250 zyn be rucht geworden om hun hevige storm vloeden, waardoor Flevo groote uitbrei ding moet aangenomen hebben. 't Schijnt echter, dat tusschen Medein- blilc, Enkhuizen en Stavoren nog steeds een hoek land moet zijn blijven liggen en dat wel gedurende ongeveer 1^> eeuw. Volgens de „Kronijk van Friesland" kon men in 1255 nog met een rafter (polsstok) of een dalye (vonder) van Stavoren naar Enkhuizen gaan en was het „een goed vast land". En pas in 1400 wordt melding ge maakt van een zoo zware vloed, dat „se dert dien" de groote schepen Enkhuizen en Amsterdam konden bevaren en Dor drecht niet meer de eenigste zeestad was. Maar de Wadden waren nog tot' zee geworden. De Ffiesche Kronijk deelt mede, dat in 1420 men met een rafter: (polsstok) van Harlingen tot Terschel ling kon gaan, doch voegt er in één adem bij „korts na dezen heeft de zee een groote wydte daarin geslagen, zoo dat- dat gaan benomen is". Een .vree^elyke storm in 1395 moet meerdere zeegaten hebben doen ont staan, waar tot dusverre alleen Mars diep of Texelstroom en Vliestroom be kend waren, met de Middelzee. De laat ste echter was al sedert de 13e eeuw aan het dichtslibben, wat door de bewo ners zeer gesteund werd, zoodat deze zee omstreeks de 15e eeuw geheel dicht was. Maar de zee had in het meer Flevo, dat sedert 1340 ook bekend staat onder den naam Zuiderzee, dubbel teruggeno men, wat ze in de Middelzee had moe ten afstaan. Steeds meer gronden werden afgesla gen, hoewel sedert ongeveer 1300 de kustbewoners op verschillende plaatsen al begonnen waren dijken aan tè leggen om de kracht van de zee té keeren. Omstreeks 1500 zal de Zuiderzee waarschijnlijk onderstaand beeld ver toond hebben. Intusschen ging het bedijken steeds meer en meer door en kwam de zee meer tot rust. Het inpolderen van droog komende opnieuw aangespoelde gronden ging ook door. Er kwam minder bewe ging in het water. Het door de rivieren aangevoerde slib bezonk reeds in het Zuidelijk deel der Zuiderzee, waaruit waarschijnlijk de vlakke bodem van dat zuidelijk deel te verklaren is. Trouwens de geheele Zuiderzee is niet diep. Zelden dieper dan 4.5 M. De ge middelde diepte is 2 a 3 M. Alleen de Val van Urk is 5 tot 6 M. diep en tus schen Stavoren en Enkhuizen heeft men een smalle strook waar men tot 8 M. en dieper komt. Het Marsdiep heeftop sommige plaat sen een beduidende diepte die gaat tot boven de 30 M. Over de plannen, die in den loop der tijden rezen tot droogmaking der Zui derzee, in een volgend artikel. BINNENLAND. AUDIËNTIE. De audiëntie van den Minister van Water staat zal a.s. Woensdag 16 dezer niet plaats hebben. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is aan den kapitein C.' L. Walther Boer van het Regiment Grenadiers, Directeui van de Koninklijke Militaire Kapel, vergun ning verleend tot bet aannemen en dragen van de ordeteekenen van Ridder le klasse in de Orde van het Zwaard van Zweden. HOFBERICHTEN DE KON. MOEDER TE WOLFHEZE Gistermiddag heeft H. M. de Koningin- Moeder een bezoek gebracht aan het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze. H. M die vergezeld was van haar hofdame baro nesse van Tuyll van Serooskerken en voorts door Jhr. de Pesters, arriveerde per auto te ruim vier uur aan de inrichting, alwaar ter verwelkoming aanwezig waren de voorzitter der stichting Jhr. mr- Laman Trip en andere bestuursleden. Een der verpleegden bood de Koningin-Moeder bloemen aan, H. M- onder hield zich met alle blinden en bood hun per- STICHTSCH ASYL VOOR DIEREN Het gebouw van H Stichtsche 'Asyl voor dieren te Utrecht, 'dat deze weeli onder groote belangstelling werd in gebruik genomen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS EEN MOBILISATIE-SLACHTOFFER. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop, inzake steunverleening aan A. Feringa, mobilisatie-slachtoffer te Olden- hove, heeft de minister.van defensie geant woord: Met het oog op de belangen van Feringa achtte ondergeteekende het wenschelijk, cIp uitbetaling van de ondersteuningen, welke sedert de totstandkoming van de. wet van 13 Mei 1927 (Staatsblad no. 161) aan dezen gewezen dienstplichtige zijn verleend, in wekelijksche termijnen te doen plaats vin den. Uit de aan ondergeteekende door zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken en landbouw verstrekte inlichtingen is komen vast te staan, dat de burgemeester van OI- dehove ten gevolge van het optreden van Feringa, voornoemd, genoodzaakt was hein te gelasten het gemeentehuis te verlaten. Feringa heeft aan bedoelde lastgeving, ook na herhaalde aanmaning, niet voldaan, waarna de burgemeester betrokkene uit het gemeentehuis heeft verwijderd. De bewering, als zou Feringa voor straf 50 maal een afstand van, 3. K.M. moeten loopen om den hem van rijkswege verleen den steun in ontvangst te nemen, is on juist' In den afgeloopen winter ontving Feringa ondersteuning van het burgerlijk armbe stuur. Het eindigen dezer ondersteuning houdt verband.met het feit, dat een onder zoek uitwees, dat Feringa een eigen huis en een motorrijtuig bezit EEN ONTSLAG BIJ DE STAATSMIJNEN. Op desbetreffende vragen van het Tweede kamerlid L. de Visser heeft de minister van waterstaat geantwoprd: Uit van de directie van do staatsmijnen ontvangen inlichtingen is den ondergetee kende gebleken, dat de houwer A. Potze op 12 April 1.1. als ongewensclvt voor het be drijf uit den dienst der staatsmijnen is ont slagen. Bij dit ontslag is hem een bedrag, gelijk aan het loon over den opzeggings termijn, uitbetaald en is hem nog, hoewel onverplicht, een schadeloosstelling toege kend. Aanleiding tot dit ontslag was het feit, dat Potze betrokken is geweest bij de ver spreiding van geschriften, waarvan de in houd kwetsend is voor de godsdienstige ge voelens van anderen. Dat het ontslag verband zou houden met een actie, is den ondergeteekende niet geble ken. Ondergeteekende Is niet bereid om te be vorderen, dat Potze weer bij de staatsmij nen in dienst wordt genomen. ONTSMETTING VAN VRACHTAUTO'S WAARIN VEE WORDT VERVOERD. Op vragen van het Tweede Kamerlid I. H. J. Vos betreffende ontsmetting van vrachtauto's, waarin vee wordt vervoerd, heeft de minister van arbeid geantwoord: Vermits deze vrachtauto's niet gerang schikt kunnen worden onder de openbare middelen van vervoer, is het niet uitgeslo ten, dat deze vervoermiddelen niet steeds ontsmet worden. Nochtans bevordert sinds geruimen tijd do veeartsenijkundigo dienst bedoelde ontsmetting. DE BRUG BIJ SPIJKENISSE. Op Vragen van het Tweede Kamerlid B r a a t in verband met het afsluiten van do brug over de Maas bij Spijkenisse voor het verkeer op den openbaren weg bij het passeeren der tram, heeft de minister van Waterstaat geantwoord: In verband met aanhangige plannen om de draaibrug door een hefbrug te doen ver vangen, waarbij overwogen wordt om het gewone verkeer gelijktijdig met do trams op de brug toe te laten, komt het niet wensche lijk voor, thans nog werken, welke betrekke lijk hooge kosten met zich brengen, te doen uitvoeren. DE NACHTPOSTTREINEN Naar reeds gemeld werd. zullen met in gang van 5 October a.s. des nachts tus schen de drie grootste steden en de voor naamste gemeenten in de provincie hier 1o lande speciale nachtposttreinen worden in gelegd, waardoor de avondpost den vol genden moü-gen in de eerste bestelling kan worden opgenomen. Deze treinen zullen, naar „Spoor en Tramwegen" meldt, van Amsterdam CS. en Botterdam Maas naar Maastricht en Gro ningen met in omgekeerde richting bij wijze van proef le. 2e en 3e klas rijtui gen meenemen voor het vervoer ook van reizigers. Wannoer men om 0.18 's nachts uit Am sterdam vertrekt of om 0.00 uur uit Botter dam Maas, is men !s morgens om 5.09 uur in Groningen of om 5.20 uur in Maastricht. PRINS DAMRONG Gistermorgen te 10 uur verliet Prins Damrong, vergezeld van den heer Gardo man, het Amstel-hotel te Amsterdam om een bezoek te brengen aan het Koloniaal Museum. De beide prinsessen maakten de excursie niet mede. In de hall van het In stituut werd de Prins ontvangen door de heeren Jhr. Mr. Dr. A. Röell, voorzitter van den raad van beheer, den heer E. P. Wes- terveld, algemeen secretaris. Prof. Dr. W. A. P. Sohüffner, directeur van de afd. tro pische hygiëne, en Prof. Dr. L. Ph. Je Cos- quino do Bussy, directeur van de afdee- ling Handelsmuseum. Na de ontvangst werd een rondgang door het museum gemaakt, waarna in de be stuurskamer ververschingen werden aan geboden. Gisteravond om 8.19 uur ls prins Dam rong met de beide prinsessen en het gevolc, vertrokken; Hij gaat via Hamburg nauT Kopenhagen. De heer D. H. P. Mackav, con sul van Siam te Amsterdam, heeft hem uit geleide gedaan. GEREF. 'JEUGDVERBAND „VOORNE EN PUTTEN" EEN OPENLUCHTMEETING Begunstigd door het heerlijke weder heeft dezer dagen in Rockanje's duinvallei de der de openluchtsamenkomst plaats gehad. Om half vier opende de voorzitter de heer L. Eland van Tinte de vergadering en liet zingen Ps. 13S vs. 1, ging voor in gebed en las Openbaring 3 van vs. 7 tot einde. In liet openingswoord roept hij allen een hartelijk welkom toe. Wij mogen ons ver heugen als wij om ons heen zien in dat donkere Voorn e en Putten dat er is een lang zaam maar toch groeiende organisatie is. Als spreker trad op Ds. Herm. Knoop van Dclfshaven met het onderwerp „Waarom Jeugdwerk?" Het antwoord is: onder Gods gunst men- schen te kweeken tot alle goed werk vol- maaktelijk toegerust. Naast het kerkelijk leven gaat de wereld zich werpen op het zedelijk leven. Bioscoop, dans en niet minder de radio, alles trekt de jeugd mee, omdat de wereld zooveel ont wikkeling en beschaving biedt Daartegenover ons jeugdwerk. Geen op pervlakkige kennis maar werken om iets tg verstaan van de eisch die in dezen tijd tot ons komt Daarom jeugdwerk. Na de pauze sprak Mr. H. Bijleveld van Den Haag een opwekkende rede, getiteld: Enthousiasme. Enthousiasme ls geestdrift Onze tijd eischt enthousiasme. In ons organisatie-leven is noodig geest drift, heilig enthousiasme. Ook in ons maatschappelijk leven wordt dat geeischt. Geen geestdrift die maar even opvlamt an weer dooft maar vurig enthousiasme voor onzen God. Enthousiasme eischt kennis van het maat schappelijk en staatkundig leven. Het slotwoord werd gesproken door Ds. J. v. Lummel van Zuidland. Hij verheugde zich in de levende bioscoop welke hij nu zag. Wat is er mooier, levendi ger dan zulk een schare die hij voor zich zag. Veel .nooier dan de mooiste bioscoop waarin hij door de tekortkoming zijner op voeding nog nooit geweest was. Spr. wekt allen op om trouw te blijven aan do Calvinistische beginselen. Na het zingen van Ps. 105 vs. 5 sloot Ds. van Lummel de samenkomst met dank zegging. De samenkomst werd opgeluisterd door de Chr. Gem. Zangvereen. Soli Deo Gloria van Zuidland. PROV. Z.-H. BRANDWEERBOND ALGEM. VERGADERING TE ROTTERDAM Te Rotterdam werd op de bovenzaal van café Tivoli een algemeene vergadering ge houden van don Provincialen Zuid-Holland schen Brandweerbond, onder voorzitterschap van den heer \V- A. Keeman, hoofdman van de Brandweer le Rotterdam. De vergadering werd bijgewoond door vele burgemeesters, wethouders en brandweerleiders van een groot aantal gemeenten uit de provincie Zuid-Hol land. Behandeld werden de onderlinge hulp verleening van brandweerkorpsen bij brand, zoomede de in den afgeloopen winter vanwege den bond gehouden lozingen en cursus-avon den. Het bestuur deelde mede, dat alleen hü voldoende deelneming dergelijke avonden kun nen worden gehouden. De voorzitter wees er op, dat de minister er op heeft gewezen, dat aansluiting bij den bond zeer gewenscht en noodig is Zeer vele gemeenten zijn nnjj geen lid, terwijl de ge ringe eonlributie toch geen beletsel kan zijn INGEZONDEN MEDEDEELING. Ik vergeet verdnet en zorgen, En mijn dobbertje zetfs ook. Als ik, aan den kant van 't water, 'n Pijpje DOUWE EGBERTS rook. Zelfs de vischjes ut den vijver Komen aan het oppervlak: Ruik eensDai is DOUWE EGBERTS! Heerlijk! Wat een pracht tobak. ECHTE FRIESCHE [HEEREN BAAI -SOCTJtRONS ^vtrsc/ujft U wolken van gatot. DE VRIJMAKING DER VROUW DE VROUWENBEWEGING IN HET OUDE ATHENE Het is wel een merkwaardige conclusie, waartoe zijn grondig historisch onderzoek Dr Loenen in zijn studie over „Vrijheid en Gelijkheid in Athene" ten opzichte van de emancipatie-beweging voor de vrouwen leidt: „De gedachte dus schrijft hij van de gelijkstelling der vrouw is, volgens de overigens schrale overlevering, het meest principieel en consekwent geconcipieerd en uitgesproken door mannen en groepen, die tegen do principes van do radicale, ook de vrouw onderdrukkende, democratie waren gekant. Er is van de vrouwen zelf misschien een zwakke poging tot verheffing uitgegaan: we bezitten in de „Ecclasiazusai" van Aristo phanes een emancipatie-beweging in bur- lesken, vorm, die wellicht daarop wijst Een verandering heeft deze toch zeer gedeel telijke „ontwaking" niet in het loven van de Atheensche vrouw gebracht". Toen ik dit in „de Vrijheid" gelezen had,' dacht ik onwillekeurig aan een preek, welke ik eenigen tijd geleden hoorde en waarvan ik zonder verder commentaar hier tekst en thema (uit het geheugen geciteerd) laat volgen. „En het geschiedde daarna, dat hij reis de van de ecne stad en plok tot de an dere, predikende ,en verkondigende het evangelie van hét Koninkrijk Gods; en do twaalven waren met Hem; „En sommige vrouwen, die van b'ooze geesten en krankheden penezen waren, namelijk Maria, genaamd Magdalena, van wie zeven duivelen uitgegaan waren: „En Johanna, de huisvrouw van Chüsas den rentmeester van Herodus, en Susan na, en v e 1 e anderen, die Hem dien den van haar goederen". •Tezus, die*vele vrouwen toeliet Hem te volgen en Zijn taak in het Koninkrijk Gods te steunen met diakonessen-arbcid; brak hiermee radicaal met de publieke opinie over de vrouw. De Joden stelden de vrouw ver beneden den man; de heidenen discussieerden wijs- gcerig of juridisch over de vraag, of de vrouw wol een ziel heeft; Jezus demon streert met een daad, wat Paulus later schreef: „daarin is geen man cn vrouw: want gij allen zijt één in Christus Jezus". De vrouwen hebben deze vrijmakende daad van Jezus nooit vergoten; nergens leest gij in de Evangeliën, dat een vrouw een hard woord sprak tot Jezus of Hem verloochende. Vele vrouwen, zoowel uit deftige krin gen, als voortgekomen uit de eenvoudige visschers- of arbeidersbevolking, volgden Jezus en dienden Hem van haar poederen: want niemand heeft meer dan Hij gedaan voor dc v r ij m a k i n g der vrouw. Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tydelyke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop st< llen de lezer» zelf toch zeker even .rooten prjj» als w\j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1