llkntar £riïtërijr (üxnirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken eerste blad. TWEEDE KAMER BINNENLAND. IBONNEMENT» Per kwartaal f 3.25 (Beschikkingskosten 10.15) >er week - Voor het Buitenland bij Weke- Ujksche zending Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3088 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 2 JULI 1930 A D V E Et E N T 1 C Ni Van 1 tot 5 reeels ftt7%4 lilke reeel «neer .922Y, Inge» -xededer lineeu van 1—6 regels „2J0 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen n«n het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestiat uit DRIE bladen HET RECH1 VAN VERWEER. Wat Gedeputeerde Staten van Friesland lich tegenover de geneente Engwirden ver oorloven, lijkt bedeikelijk veel op machts aanmatiging en kan i.i. niet door den beugel. Twee zaken zijn lierbij in 't geding. De eerste is de vereenigng der drie gemeenten, Weststelling werf, Saoterland en Engwirden waarin het Frieschestadje Heerenveen ligt, tot één gemeente: Herenveen-één. De tegenwoordige toestand is beslist on houdbaar en dat een plossing wordt gezocht, ligt dus voor de hant Over en tegen die amenvoeging dus geen enkel woord; die gehele kwestie blijft onbe sproken. Maar een andere c staatsrechterlijk veel belangrijker vraag isleze of de hooge over heid, zoo van rijk is van provincie, aan een gemeentebestuurhet recht van ver weer, zoowel prakti:h als principieel mag ontnemen? Want da gebeurt in Friesland. Onlangs kwam deburgemeesterszetcl in de gemeente Engwircn vacant De Commissaris cleiKoningin in Friesland overwegende, dat Gei Staten de „inlijving van Engwirden bij Scoterland wenschen te bevorderen, benoemdeoen, in afwijking van de Gemeentewet en overleg met de Re geering, tot t ij d e 1 ij: burgemeester van Engwirdende sretaris van Schoter land. De benoeming wektgroote wrevel in Eng wirden en naar heons voorkomt zeer terecht; hier is in nnig opzicht, misbruik van macht en ondemikking van een ge meente. Op een paar factore vestigen wij de aan dacht; waarbij men gd moet bedenken, dat de samenvoeging deidrie gemeenten nog in 't geheel niet vooereid en dat er samenstemming nog gn sprake is. Ware dit 'het geval dan stond de zaak anders. In casu echter moet an rekening houden met het feit, dat het emeentebestuur Engwirden van „inlijng" bij Schoterland niets wil weten. Men kan het geheel oneens zijn, en toch toegevirfi, dat It weinig kiesch van Ged. Staten is, om opzcelijk van „inlijving" te spreken. Al heeft .hoterland meer in woners, daarom kamen toch evengoed spreken van samenieging! Ergerlijk is echter, it het gemeentebe stuur feitelijk gehandipt wordt in zijn verweer. Wat de annatie betreft, is de nieuwe, waarnemende urgemeester de te genstander van Engwirn en die zal nu de leiding moeten nemen. Trouwens, heel dit da is, zooals de ken ner van het gemecnteiht, Prof. van der Grinten duidelijk heeft ngetoond, in strijd met den geest der Gemntewet Deze toch wil slechts een tijdelijtourgemecster van elders „importeeren", a de aangewezen wethouder absoluut ongeiikt voor de waar neming moet worden geht. Dit geval deed zich iEngwirden zeker niet voor; gedurende zevimaanden, tijdens de ziekte van den burgfeester, trad wet houder de Jong als waasmend hoofd der gemeente op. De ecnigerrond van onge schiktheid hadden Minisl en Commissaris kunnen vinden in het feidat hij tegen de annexatie zijner gemeente. Maar, dat mag toch wel? Trouwens, aan andei ongeschiktheid dacht dc Commissaris bibaar ook niet want volgens zijn besluiial de heer de Jong moeten optreden bontstentenis of ziekte van den tijdelijkefunctionaris uit Schoterland. Alsof deze aanrandinpan de rechten eener gemeente om zich verweren, nog niet erg genoeg was, hein Gcd. Staten het nog bonter gemaakt Het gemeentebestuur n Engwirden bracht een post van f 300i de begrooting in verband met de tijdelijkvaarneming en de voorgenomen inlijving; ch Ged. Staten schrapten dezen post. Met de benoeming van i burgemeester hebt gij niets te maken, as Ged. Staten in vrij onheusche termen, ant gij wilt agitatie voeren tegen besluit van den Commissaris en dat is j een onwettig doel; en over de anneje zijt ge zelf deskundig genoeg, daarovechocft gc geen adviezen in te winnen. Het is grof en zoo onheu mogelijk. De Commissaris loopt met zijiartijdige be noeming vooruit op de aniatie; en Ged. Staten binden het gemeenUtuur de han den; het mag zich niet verwn. Er is nog wel meer wonlijks in deze geschiedenis; doch daaroven-ijgen wij. Het is te hopen, dat de Aktcr van Bin nenlandsche Zaken, nader «beter voorge licht, alsnog aan de es Engwirden vrijheid geve omzich torweren. Wat het gemeentebestuur nu wrvaart komt overeen met knevelarij. En is een zeer slechte voorbereiding van gewcnschte samenvoeging, als men, wie int te moeten klagen, op deze wijze den ml stopt. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is de heer L. M. Robinson er kend en toegelaten ais consul-generaal van het Britsche rijk te Amsterdam, voor /de provinciën Noord-Holland, Groningen, Fries land, Drente, Overijssel, Gelderland en Utrecht ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is de bronzen eoremedaille, ver bandon aan de orde van Oranje-Nassau, toe gekend aan J. G Jansen, bode-concierge van de diaconie der Ned. Hei-vormde Gemeente te Deventer; is aan M. Vaz Dias, zich noe mende en schrijvende M. S. Vaz Dias, direc teur van het Persbureau M. S. Vaz Dies te Amsterdam, vergunning verleend tot hel aannemen van de versierselen van officier de orde van de Kroon van Roemenië. De „Zevenmijls" te Enschede is achter den rug. Ze is meer dan geslaagd. En dat moest ook wel, want de electriciteit heeft de wereld veroverd en Twente vooral kent de waarde van dezen kabel. Daarom voelde men het daar ook als onrecht aan, dat de eigen centrale i electriciteitsvoorziening aanvankelijk ii gedrang scheen te komen tegenover het semi- provinciaal bedrijf. Het was dezelfde strijd tusschen het heids- en het particulier bedrijf, gelijk deze in onderscheiden provincies gevoerd is; omdat het overheidsbedrijf nu eenmaal mo nopolistisch van aard is en niet zelden meer op het welzijn dér schatkist dan op het voordeel' der bui-gerij let In Overijsel is men, dank zij ongetwijfeld ook de vasthoudende Twentsche gemoede lijkheid tot een gelukkig en bevredigend compromis gekomen. Op een andere plaats in dit blad vinden de belangstellende lezers een uitvoerige uit eenzetting, en wij veroorloven ons daarheen te verwijzen. Want we wenschen nadruk kelijk de aandacht op deze belangrijke kwes tie te vestigen. Het gevaar en zelfs de toeleg bestond, dat het bedrijf, door particulieren met medewer king van gemeenten gesticht en tot bloei gebracht; niet terwille van de electriciteits voorziening, maar ten behoeve van het over heidsbedrijf geblokkeerd moest worden; al zou het de burgerij ook tot schade en nadeel zijn. Het verheugt ons, dat deze opzet niet door gezet is en dat aan het particulier initiatief gelegenheid tot ontwikkeling en uitbouw is verzekerd. Ged. Staten van Overijsel zijn zelf met het compromis voorstel gekomen, waarbij, onder de noodige waarborgen ter bescherming van de burgerij, aan elk der twee centrales voorzieningsgebied wordt toegewezen, waar in doorgaande expansie mogelijk is. Het lijdt geen twijfel, of dit compromi: zal door alle partijen en instanties worden aanvaard en daarmee geeft Overijsel dan voorbeeld aan de andere provincies, op welke wijze men het algemeen en het particulier belang met 'elkander verzoenen kan. DE NOOD DER BINNENSCHIPPERIJ Verschillende wetsontwerpen HET SUIKERWETJE VERBINDING AMSTERDAM-RIJN In Kamerkringen deed gister het bericht de ronde, dat thans het wetsontwerp in :ake verbinding van Amsterdam met den Riin per koerier aan H. M. de Koningin, die zich, naar men weet, in Noorwegen be- indt, is opgeaonden met verzoek tot tee- kening. Bij nader onderzoek werd ons, aldus schrijft de „Tel.", diit berioht van betrouw bare zijde bevestigd. DE RADIO-BEURSBERICHTEN Vergadering van 1 Juli 1930. De Kamer begon met stilzwijgend co tal kleine wetsontwerpen en conclusies aan te nemen. Daaronder waren o. a. de wetsontwerpen: regeling van den uitvoer van uie rentéloos voorschot Waterleiding Mij „Noord-Overijsel" en renteloos voorschot voor de electrificatic der tramwegen van Amsterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend. Vervolgens was aan de orde de interpella tic-d e B o e r aangaande den noodtoestand in de binnenschipper!] 'en de maatregelen door de Regeering met betrekking tot dien noodtoestand te npmen of te bevorderen. De interpellant had zijn rede op schrift gesteld. Hij gaf daarin een schets van de economische moeilijkheden, waarin vele bin nenschippers zijn geraakt Zijn rede resumeerde hij ten slotte in het volgende viertal vragen: I. Is het de Regeering bekend, dat als ge volg van de algemeene malaise sedert ge- ruimen tijd groote werkloosheid heerscht in het binnenscheepvaartbedrijf en wel in zoo erge mate, dat in vele schippersgezmnen ge^ brek wordt geleden? II. Is het de Regeering tevens bekend, dat aanvragen van noodlijdende binnenschippers om ondersteuning bij de betreffende gemeen telijke instellingen in de meeste gevallen worden terzijde gelegd, zoodat zij pract.srh van eiken onderstand, in welken vorm ook, zijn uitgesloten? III. Acht de Regeering onder deze omstan digheden het niet noodzakelijk, dat van Rijk* wege een speciale steunregeling in het leven wordt geroepen? IV. Is de Regecring bereid een steunrege ling tot stand te brengen en deze ten spoe digste in werking te doen treden, eventueel in overleg met de gemeentebesturen, waar door in den bestaanden nood afdoende wordt voorzien? Do Minister van Binnenland se he Zaken beantwoordde dc interpella tie. Hij deelde mede, dat de wenschen der schippers in behandeling zijn bij een deskun dige commissie. In het noorden is voor vele schippers de toestand niet gunstig, maar als er gesteund moet worden, behooren de gemeenten voor te gaan. Verder wees de minister op het toenemend aandeel der vrachtauto's in het vervoer. Op do schippersbeurzen wordt wel eèns ge streefd naar te hooge vrachten. Set vervoer krimpt daardoor in. De eerste vraag van den interpellant werd. onder voorbehoud, bevestigend beantwoord. Is er waarlijk nood, dan zullen dc gemeente besturen wel helpen. Kloppen de gemeenten bij het Rijk aan, dan eerst valt te spreken een rijkssteunregeling. Zoon regeling deze moeilijk te controleeren zelfstandi gen zal niet gemakkelijk zijn. Het ware voor barig definitief te antwoorden, nu bet onder zoek der gemeenten nog gaande is. De minis ter wil de resultaten daarvan afwachten De heer de Boer repliceerde en eindigde met het indienen van een motie, waarin een steunregeling voor de noodlijdende binnen schippers werd gevraagd Daarna kwamen de andere leden los. De heer Duymaer v. Twist (a.r.) klaagde over de scheepvaartrechten, het ont breken van een rechtspositie voor den bin nenschipper, het gebrek aan medewerking van den Waterstaat en de Spoorwegen om het oponthoud voor de schippers zoo germs mogelijk te maken en nog enkele andere dingen meer. Ten slotte werd 'er op aangedrongen om. indien de spoorwegen hun vrachten voor aardappelen belangrijk reduceeren, ook de rechten voor de scheepvaart te verlagen. Anders wordt de deloyale concurrentie nog grooter. De heer Bakker (c.h.) was het in veel met den heer D. v. Twist eens. Hij wees op de noodzaak van versterking der organisatie onder de binnenschippers. Een steunregeling voor zelfstandigen als schippers zijn. breng! vérgaande consekwcnties mee: er zijn tal van noodlijdende maatschappelijke groepen. Minister Ruys ontraadde de motie als prematuur. De motie werd verworpen met 51 te rn 19 stemmen. Voor alleen de soc.-dem. en de beide communisten. De kwestie zal opnieuw behandeld worden. De heeren M. S. Vaz Dias, directeur van het Persbureau iL S. Vaz Dias te Amster dam. en Mr. J. F. E. Belinfantc, secretaris de directie van genoemd Persbureau, hadden gisteravond naar aanleiding van het besluit van de programma-commissie in zake liet doorgeven per radio van de beurs berichten, een onderhoud met den heer E. P Weber, secretaris van den Radioraad. Genoemde heeren hebben den heer Weber hun bezwaren tegen die beslissing kenbaar gemaakt, en verklaard, dat zij dit ingrijpen de commissie beschouwden als 'n cen suur op de persberichten. Zij zetten voorts uiteen, dat vele tiendui zenden in den lande, vooral onder de land en tuinbouwende bevolking, naar de ver schillende koersen der stapelartikelen luisteren, omdat hun belangen ten nauw ste daarbij zijn betrokken, terwijl ook daar naast tal van particulieren, bankiers, enz. hun belangen hebben bij het vernemen van beursnoteering uit New-York. heer Weber verklaarde, dat hij na deze uiteenzettingen inderdaad de zaak in een ander licht zag en deelde mede, dat hij de vergadering van a.s. Donderdag de van „wij communisten", verkin kwestie opnieuw aan de programma-com- gen het wetsontwerp. Het heeft missie zal voorleggen. Jeen imperialistic 'ie bedoeling. Verschillende wetsontwerpen. Opnieuw wachtten enkele kleine watsont- verpen op den hamer. Z. h. s. passeerden de maatregelen tot het erkrijgen van een juiste bedrijfsstatistick. Tegen do toelating van bezitters van n«t einddiploma bedoeld bij het K. B van 21 Dcc. 1923 no. 16, tot de examens in do ver eenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid on der letteren (Indologcn-examens) urzotte zich alle.en Dr. Be urn er (ar.). Hij achtte den bestaanden toestand onwettig. Bij het wetsontwerp in zake do Indische luchtdiensten merkte de heer Schouten (a.r.) op, dat de vraag wel eens besproken mag of deze uitgaven niet ook voor eon deel van de Indische geldmiddelen behooren te ko men. Eveneens een deel van het verlies der K. L. M. Hij wilde, dat de minister zou ver klaren. dat ter zake de Kamer in haar oor deel vrij blijft Zou dat niet gebeuren, dan venschte bij aanhouding om de den dag te •oren ter griffie gedeponeerde stukken der te bezien. De hoer Wijnkoop (Comm.) «preken. slrh ch n> Daar is niets van. te bewijzen, antwoordde minister Reymer. Aan den heer Schouten werd geantwoord, dat de Kamer haar standpunt nader kan be palen. Z. ti. s. werd het wetsontwerp goedge keurd-evenals een drietal andere, inhouden de goedkeuring van internationale overeen komsten. Aan de orde was vervolgens het veelbe sproken Suikerwetje. De heer Bra at (Plattel.) was de eerste spreker er over. Hij verklaarde niet tot de tegenstanders van den maatregel te behoo ren, maar was cr toch ook geen bewonderaar van. Het wetsontwerp is allerminst afdoende den landbouw te helpen. Dan zouden limumprijzen moeten worden gesteld voor 'oorn.aamste producten en de sociale las- verlaagd. De landbuw zit in moeite, erkende de heer v. d. Sluis (s.d.). Maar hoe te helpen? Er moet een algemeen plan komen en niet be- irt dan de eene groep dan de andere te :n geholpen, crisis is niet onverwacht gekomen, de ernst er van schijnt pas in Mei aan lieJ Regeering duidelijk te zijn geworden. Toen kwam in eens de Staatscommissie Ware het departement behoorlijk op de hoog te geweest, dan zou aan een commissie geen behoefte zijn geweest Het wetsontwerp zal een f 6 millioen kos ten. De heer v. d. Sluis betwijfelde of dit geld wel aan de boeren ten goede zal komen. Er wordt veel te veel aan den bietenbouw gedaan. De boeren moesten afzien van ex port en zich beperken tot voorziening van de binnenlandsche behoefte. Voor 1930 wordt 65000 H.A. met bieten bebuwd; dat is zeker 15000 H.A. te veel. Gevraagd werd een waar borg, dat de bietencultuur niet zal toenemen. Op dit punt was de heer v. d. Sluis het met dc nota-Colijn eens. Komt die waarborg niet, dan helpen we onze boeren niet en zullen we met de f 2.40 van nu niet kunnen vol staan. De ervaring in het buitenland leert daL Een andere factor, die den toestand slecht maakt, is gelegen in de hooge pacht- en koopprijzen. Er moet zeker de helft af. Het verlagingsproces is begonnen, maar zou kun nen worden vertraagd door regeeringsmaat- regelen als de nu voorgestelde. Aangedron gen werd op spoedige behandeling der Pacht ontwerpen. De Nederlandsche landbouw zal ook moei lijk te helpen zijn, els-de handelspolitiek van het buitenland niet verandert. De heer v. d. Sluis meende, dat het voorstel niet in over eenstemming was met de handelsconventie- Cojijn van Genève. Hij ziet er bescherming in, al is de vorm fiscaal gehouden. Schaduwzijde van den maatregel is in do oogen van den heer v. d. Sluis, dat de suiker gebruikers iets meer voor de suiker zullen moeten gaan betalen. De minister van Fi nanciën zal daarvan weer profiteer'en. Het nadeel van het wetsontwerp zou kun 9n worden - opgeheven door den suiker accijns met f 2.40 te verlagen. Een motie, welke dit uitsprak, werd inge diend. Wil de Regeering deze motie uitvoeren, dan zal de heer v. d. Sluis voor het wets ontwerp stemmen. De heer Floris Vos (Middenpartij) achtte het principieel onjuist om van het vrijhandelsstandpunt af te wijken.* Dat beurt met dit wetsontwerp en daarom hij er tegen. Dr. Bi ere ma (Lib.) was van meening, dat maatregelen tegen de landbouwcrisis var Igemcen belang zijn. Dit voorstel is boven dien niet in strijd met den vrijhandel, het geen nader werd uiteengezet Dat het voor stel ondoelmatig zou zijn, is niet juist. De suikerprijs zal hoogstens met 2 gulden per 100 K.G. kunnen stijgen. Dit zal geen stimu lans zijn tot uitbreiding der cultuur. De boer verbouwt niet op eigen risico en de organisaties zullen begrijpen, dat uitbrei ding der cultuur niet in het belang der boe ren is. Belanghebbenden zullen moeten sa menwerken wil er van dezen maatregel iets terecht komen. Deze maatregel brengt eeni ge verlichting in den toestand. De Liberale fractie zal dit ontwerp dan ook aanvaard'-n Vandaag wordt het debat, dat doet ver moeden, dat het wetsontwerp met groote meerderheid zal worden aangenomen, voort gezet EEN DAAD VAN SYMPATHIEKE PIETEIT verrichtten de vertrekkende Fransche Rijnland-autoriteiten door kransen te leggen op hel graf der Duitsche gevallenen in 1S70 op het kerkhof te Wiesbaden. Generaal Guil- leaumont in het midden, de öppercommissaris der Rijnlandcommissie Tirard, rechts. ELECTRICITEITSVOORZIENING VAN OVERIJSEL DE LOTING VOOR DE MILITIE WAAR STAAT DE IJ IN 'T ALPHABET? Het „Hbld." schrijft: Er schijnt onzekerheid te bestaan om trent de plaats die de letter ij inneemt in de lijsten dergenen, die voor de militie in aanmerking komen het volgend jaar. Wordl Nijkerk dat is de naam, die uit de bus is gekomen geschreven met een i, ge volgd door een j, op met de op twee na laatste letter van het alphabet? Wij hebben laten infoirneercn bij de afd Militaire Zaken ten stadhnize van Amster dam en vernemen dat het laatste het geval is. De namen met Nij zijn de laatsten van de N; No en Nu staan dus ervóór. Verschillende woordenboeken, o.a. het groote Nederlandsche Woordenboek, doen anders; daarin is het eenige woord dat met Nij begint Nymph, dus met y, z»nder pun ten. Maar het komt er voor dit geval na tuurlijk alleen op aan, hoe de lijst der aan staande miliciens is opgemaakt, niet wat taalkundig juist is. SAMENWERKING VAN DE TWEE CENTRALES EEN GELUKKIGE OPLOSSING Reeds in ons „Zevenmijlsnummer" konden we de voorloopige mededeeling plaatsen, dat aan het Twentsch Centraal Station voor el-o- triciteitsvoorziening in Overijsel, een bloeiend en deskundig geleid particulier bedrijf, doch waarin ook de Twentsche groote gemeenten invloed hebben, recht zal worden gedaan. Meer konden we er toen niet van zeggen, omdat het voorstel van Ged. Staten, op deze zaak betrekking hebbend, nog niet was ver- schenen. Thans is het aan de Statenleden toegezonden en kunnen we de kwestie dus breeder behandelen. Tot recht verstaan van deze aangelegenheid welke voor de verhouding van 't overheiris of semi-overheidsbedrijf in 't geheele land zou groote beteekenis heeft; moeten we even te ruggrijpen naar een artikel, dat we eenige maanden geleden over deze kwestie plaatsten Er was toen een crisis. Overijsel betrekt zijn electriciteit van twee centrales: de IJsselcentralo (voortaan FJ. C) te Deventer en het Twentsch Centraal Sta tion (voortaan T. C. S.) te Hengelo (O.). In den loop der jaren was de IJ. C. echtei DE WIERINGERMEERPOLDER EEN BOSCHCOMPLEX? Het bestuur van de Nederl. Bosehhouw vereeniging heeft zich met een brief ge wend tri den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde aan te dringen op spoe diee bebnssching van de niet voor lnnd- en tuinbouw in nnnmerking komende gedeel ten van den thans droogvallenden Wierin permeerpoldor. semi-provinciaal bedrijf geworden en precies als in andere provincies werd er een streven openbaar om aan deze een monopolistisch karakter te geve. dat alle winst van de electricitcifslevering aan de provincie ten goede zou komen. Worden in zoo'n geval geen oude rechten geschonden en moet de burgerij het gelag niet betalen, dan is er tegen zoo'n monopo listisch bedrijf geen bezwaar. Doch in Over ijsel zou zoowel het een als het ander ge beuren. De stroomlevering door T. G S. werd ge blokkeerd en de IJ. C zou haar kabels leg gen dwars door die van T. G S. Voor buurt schappen, welke zonder kosten aansluiting op 't net van T. C. S. konden krijgen, zou zware voedingskahel van de IJ. C. ge legd moeten worden: alzoo weinig winst cn dure stroom; doch met de bedoeling om T. G S. langzamerhand uit te schakelen. Tegen dit streven verzette zich echter de leiding van het goed en steeds beter ge outilleerde particuliere bedrijf; terwijl ook in de colleges van Ged. Staten cn vooral van de inciale Staten warme verdedigers van T. C. S. zitting hebben. De bevoorrechting nn do IJ. C. zou door het steeds grooter aan- al van Twentsche statenleden zeker niet ge sanctioneerd worden en de actie voor gelijke hcrechtiging der twee centrales is ook al thans voorloopig met gunstigen uitslag bekroond. t voorstel, dat Ged. Staten, onder dno- teekening van 24 Juni 1930 aan de Staten leden verzonden, geeft o. 1. volle bevrediging; het doet recht aan het particulier bedrijf cn bevordert de belangen der burgerij. Het is nog maar een voorloopig voor stel. want het bcteekent, dat Ged. Staten met de directie van T. G S. tot overeenstemming !nen en dit voorloopig contract heeft non de goedkeuring noodig van de Staten van Overijsel. de aandeelhouders van T. G S. ot dc IJ. G Alleen dit laatste zou moeilijk heden kunnen opleveren, want de IJ. G moot haar monopolie prijs geven en dat is altijd een zware zaak. Kvonwel, de IJ. G is een semi-provinciaal bedrijf on Ged. Staten verklaren dan ook reeds bij voorbaat, dat zo mochten onver hoopt de commissarissen van de IJ G toper* streven toch hun voorstel zullen hand haven. De IJ. G zal zich. goedschiks >f kwandschiks. moeten onderwerpen. Ten slotte is ook van de Kroon, die enkele maatregelen moet goedkeuren, geen teem werking te verwnchtpn. Wat is nu de inhoud van het voorstel? Kort gezegd en ontdaan van allerlei noot zakelijke omschrijvingen, komt het hierop neer, dat aan elk der belde contrales een eigen voorzieningsgebied zal worden toegewezen; gelijk dat geogra- fisch-economiscli het meest doelmatig is. In de praktijk zal het dus beteekencn, dat de IJ. G stroom levert in het IJsselgehied aan Zutfen, Deventer, Zwolle en hun onderhoo- rige plaatsen; en dat T. G S. voor de ooste lijke helft van Overijsel zal zorgen. Men zal toegeven: de bedrijven zijn met het oog op de verdeeling der provincie in voorzieningsgebieden zeer gunstig gelegen; de afname van electriciteit neemt dermate hoe, dat er voor twee contrales voldoende afzetgebied is en het voorstel van Ged. Staten geeft dus, economisch gesproken, enkel voer deel. Natuurlijk ligt het op den weg van Ged. Staten om voor de belangen der burgerij xo waken. Beide centrales kunnen zicli nu ge heel instellen op het gebied, waar ze stroom zullen leveren; ze worden nu ieder, voor eigen terrein, een monopolistisch bedrijf: doch er behooren dan ook waarborgen te zijn dat de afnemers hiervan niet de dupe wor den. Het T. G S. heeft dat geen oogenblik ont kend en was onmiddellijk bereid de noodige waarborgen te geven. Deze bestaan hierin, dat de maximumtarieven aan de goedkeu ring van Ged. Staten onderworpen zijn; dat het dividend niet boven de 8V2 pet. mag uit gaan; en dat afgelegen streken niet in het donker gelaten mogen worden. Voorts kunnen Ged. Staten twee commis sarissen aanwijzen voor T. S. G; de provin cie zal voor f500.000 aandeelen kunnen ne men tegen den koers van 135 pet. cn zelfs over 20 jaar het geheele bedrijf kunnen naasten; waarbij aan aandeelhouders een minimumuitkeering van 100 pcL gewaar borgd wordt. Ziedaar het voorflaamste van de voorloo pige overeenkomst, welke ongetwijfeld door de bevoegde instanties zal worden goedge keurd. •t is een zeer bevredigende oplossing voor alle partijen. LUCHTDIENST NEDERLAND- NED.-INDIE De Minister van Waterstaat zegt o.a. in een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot nadere bevorde ring van het onderhouden van luchtdien sten tusschen Nederland eonerzijds en Ne derl andsch-1 ml ie en het buitenland ander zijds door de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij voor Nederland en Koloniën, dat de vraag, of er gegronde verwachtingen zijn in de naaste toekomst een sluitende ex ploitatie kan worden verkregen, zonder sub sidie van het Rijk, de Minister niet on- oonvaardolijk bevestigend zou mogen be- antwoorden. Een zoo gunstige voorspelling ordt elders evenmin gewaagd. De Minister heeft dc overtuiging, dat de exploitatie van do maatschappij zoo econo misch is, als met de eischcn van het be drijf is overeen te brengen. Van do Britsche regeering is toestem ming ontvangen voor 'n geregi-lden dienst Britsch-Indië met gebruikmaking van liegvelden te rekenen van 1 April jL tot Calcutta en met ingang van 1 Octo»>er a.s. ook verder tot Batavia, onder voorbe houd. dat de dienst zal wonion gestaakt zoodra de vliegvelden door moesson-omstan digheden ongeschikt voor het gebruik zou den zijn. Daarbij is. onder vportahoud van verdere overweging van de zaak door de Britsch- Fndische regeermg toestemming gegeven tot het vervoer van de mnil over Britsrh Indié. met de voorwaarde, dat mail bestemd voor Britsch-Indië op de heenreis te Karachi moet worden afgegeven en op de tjflfeareis op een nader aan te wijzen plants In Burma of op do Oostkust van Britsch Indië. UIT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ Naar de „Tribune" meldt heeft ook de Wijnkoopgroep te Rotterdam besloten de ai- deeling np te heffen en over te gaan n.ioA de G P. H. liet blad van dc Wijnkoop® groep „De Communistische Gids" heeft op gehouden te bestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1