MAANDAG 30 JUNI 1930 TWEEDE BLAD PAG. F NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL DE TWEEDE CONGRESDAG EEN MOOIE VERGADERING Een verklaring van den Secretaris. De heer Bierens de Haan secretaris kreeg gelegenheid een verklaring af te leg gen over het artikel dat hij schreef in het orgaan over „Bevolkingsvermeerdering". Dit heeft veel stof opgejaagd. Spr. stelde het op prijs te verklaren: le. dat hij zelf en hij alleen verantwoordelijk is; 2e. dat het in geen enkel opzicht zijn bedoeling geweest is om een idee te lanceeren die men daarin meende te kunnen vinden; 3e. dat bij lezing der betrokken passage in ver band met de critiek aan spr. is gebleken dat men die passage wel in dien zin kon uitleggen, wat veroorzaakt werd door on duidelijke formuleering der gedachte; 4e. dat het heelemaal niet in spr's bedoeling heeft gelegen om personen of groepen van personen in hun overtuiging te kwetsen; 5e. dat nu gebleken is dat derge lijke onderwerpen die zoo teer zijn. niet meer op deze wijze in het orgaan behandeld zullen worden. (Applaus). De afgevaardigde van het Departement Amsterdam. Mr. H. F. van Leeuwen hield daarna een toespraak waarin hij zeido dat één onderwerp niet onbesproken mag blijven, dat den laatsten tijd hoogste actu aliteit heeft verkregen namelijk de bevor dering van het saamhoorigheidsgevoel der Nederlandsche industrie. Dit saamhoorig heidsgevoel wordt ons als het ware opge drongen door de protectionistische tendenz van over onze grenzen, welke de ontplooi ing van onze kracht en de werkgelegenheid alhier belemmeren. De Maatschappij moet niet van haar vrijhandelsstandpunt afgaan doch naar voren moet komen, dat het thans meer dan ooit gewenscht is, dat ieder op eigen terrein zooveel mogelijk meewerkt aan den opbouw en de instandhouding van ons nationaal bedrijfsleven. Gebiedend is deze eisch zeker voor de publiekrechtelijke en semi-publiekrechtelijke lichamen. Ongetwijfeld geldt hier dat ook bij prijs verschillen van niet al te buitengewonen omvang voorkeur verleend wordt aan de aanbiedingen der nationale industrie. Hoe- wel wij gelukkig mogen constatecren dat ook departementen van algemeen bestuur en gemeenten van het juiste van dezen eisch doordrongen zijn, zoo blijft hier ook nog veel te wenschen over en moet zelfs nog hier en daar de voorkeur voor het vreem de, en onbekendheid met of onwelwillend heid tegenover het eigene worden gecon stateerd. Ook min of meer ergerlijke voor beelden dat terwille van kleine prijsver schillen werk aan buitenlandsche lcvenran riers wordt gegund, zouden zijn te noemen. Al zijn vaste normen niet te geven zoo mag ongetwijfeld van de overheids- en semie-publiekreehtelijke lichamen worden verlangd, dat zij opbouwend en instand houdend meewerken door het vcrleenen van een gepaste voorkeur. De heer L. M. Lob uit Deventer bracht het denkbeeld naar voren om binnenkort een commissie te benoemen tot instelling van een onderzoek Paar den invloed, welke de nieuwe Amerikaansche tariefwet zal hebben op den Nederlandschen handel met Amerika. taxatie geeft het bureau in zijn rapport den algemeeneu indruk weer dien men van het bedrijf bij zijn waardeering heeft gekregen bedrijven3311 van andere dergelijke; Dew uiiemuetting lokle eenige btsprekinn uit. Het bezwaar werd geopperd dat wat de heer Steffelaar voorstelde voor de industrie als een wolf in schaapskleeren was (vroo- ujlcneid) en dat wat door den h<jer Steffe- aar als een voordeel voor de industrie wordt aangeprezen inderdaad een nadeel zal blijken te zijn. Telegram Koningin-Moeder. Ingekomen was een telegram van H. M. de Koningin Moeder. Beschermvrouwe der Maatschappij, als dank op het telegram dat de Maatschappij aan H. M. zond. Redo-Josephus Jitta. Dr. A. C. Joseph us Jitta lid van het hoofdbestuur, hield daarna een lezing over: „Het groote wonderland in Amerika en het kleine Nederland". ALGEM. NEDERL. VERBOND De Economische Voorlichtings dienst. Dr. Max cle Vries uit Amsterdam uit te de klacht dat het rapport der Staats commissie tot concentratie van den econo- mischen voorlichtingsdienst zoolang uit bleef. Met dezen voorlichtingsdienst zijn groote belangen gemoeid. Dr. Posthuma voorzitter dier Staats commissie zeide dat liet bezwaar dat het rapport zoolang uitbleef, wel z^oo lijkt, maar niet juist is. Als men nagaat dat die voor lichting aan drie departementen gevestigd is (vroeger aan 4) dan kan men wel begrij pen dat het heel wat inhield om die de partementen ervan te overtuigen, dat het beter was den voorlichtingsdienst te conccn- treeren. Dan waren er nog de economische conferenties waaraan alleen die voor huiden en beenden gevolg had. Verder was er een stagnatie van een half jaar waarover spr. niets mag meedeelen. Natuurwetenschappelijk onderzoek is ver spreid over veel departementen en tal van particulieren. Er is nu Dinsdag een wets ontwerp aangenomen om dit natuurweten schappelijk onderzoek te concentreeren. Wanneer men «mi zoo door denkt, dan kan tnen wel nagaan dat het met de concen tratie van den voorlichtingsdienst ook in orde zal komen. Besloten werd dat cle Maatschappij zal aandringen op spoed met de behandeling van dit rapport. Een wensch van Haarlem. Door het departement Haarlem werd verzocht dat de Maatschappij er bij de ge meente Haarlem en de Nederlandsche Spoor wegen op zal aandringen dat er een goede ren- en een overlaadstation zal worden op- gericht aan het Spaame. Dit is een zaak- die reeds 25 jaar in behandeling is. De Voorzitter zegde toe dat deze zaak In do eerstvolgende hoofdbestuursvergade ring -zal worden behandeld. Industrie en bankwezen. De heer Steffelaar uit Den Haag sprak over de technische voorlichting van de banken bij het verleenen van industri- eele credieten. Hij gaf in overweging bij de crediet-verleenincsaanvragen van betrek kelijk kleine ondernemingen zooals de meeste in ons land nog zijn. de opdracht voor 'n technisch rapport van den bankier te doen uitgaan. Heeft credietverleening plaats dan kunnen de kosten van het rapport in reke ning worden gebracht aan den geldnemer. Hepft geen credietverleening plaats, dan is toch in elk geval de bankier vermoedelijk voor verlies bewaard gebleven en dit is zeker de kosten van een technisch onder zoek ten volle waard. In Amerika wordt deze methode reeds veelvuldig toegepast en ook in Engeland vindt men reeds burpnux voor zulk technisch onderzoek bij crediets- nanvragen. In Amerika kent men bureaux die werken met 1000 man personeel; in 192K had één Ingenieursbureau dat aan banken adviezen gaf in 24 verschillende plaatsen bureaux gesticht. Het voornaamste werk is het waardeeren der geheolc onderneming van allo gebouwen machines en de gansche outillage der fa briek die crediet aanvraagt. Behalve deze Volgend congres. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te Deventer te houden. Dan zal daar een tentoonstelling worden georgani seerd betrekking hebbend op de veelzijdige werkzaamheid der Maatschappij gedurende de meer dan 150 jaar van haar bestaan. De Voorzitter wees erop dat de hee- ren v. d. Masch Spakler, De Rijk en Schilt- huis als lid van het hoofdbestuur zullen aftreden en bracht dank aan deze heeren voor wat zij als lid van het hoofdbestuur voor de Maatschappij deden. Met applaus onderstreepte de vergadering deze woorden, Vervolgens bracht spr. dank aan de groote welwillendheid die. het Jaarbeursbéstuur voor deze vergadering betoonde (applaus) De heer Haaxman, het oudste lid der Maatschappij die nu voor de 61ste maal de vergadering dor Maatschappij bijwoonde, voerde daarna het woord en sprak woor den van dank tot het Departement Utrecht dat op zoo buitengewone wijze de Maat schappij ontving. Dat was „noblesse oblige' van Utrecht, want van Utrecht is uitgegaan bet initiatief tot oprichting der Maatschap pij. In 1866 heeft Mr. Van den Heuvel, Of ficier van Justitie te Utrecht een prijsvraag beantwoord van de Hollandsche Maatschap pij van Wetenschap en het'gevolg daarvan was dat in 1877 tot oprichting van 'n econo- mischen tak dier Mij. werd overgegaan. Se dert dien heeft Utrecht altijd de traditie hoog gehouden dat als cle Maatschappij in Urccht vergaderde cle ontvangst keurig in orde was, en ook ditmaal is zij der traditie getrouw gebleven^ (Applaus). Spr. zeide verder, dat de vergaderingen der Maatschappij altijd gekenmerkt worden door een prettigen geest, voor een belang-1 rijk deel verporzaakt door de geestige GROEPSDAG TE BRIELLE EEN BIJEENKOMST TE ROTTERDAM EN EEN BOOTTOCHT In „Riche". De groep Nederland van bet Algemeen Nederlandsch Verbond heeft Zaterdag haar jaarlijkschen groepsdag gehouden. Op 't program stond een boottocht naar Den Briel en vooraf een bijeenkomst in Riche te Rotterdam. In deze vergadering heeft de heer J. N. Pattist, groepsvoor/itter, ge sproken over propaganda in de afdeelingen. Propaganda, aldus spr., is noodig om de gevoelens v.oor het Verbond omhoog te voe ren. Eigenlijk moest die propaganda on- ncrodig zijn en een ieder doordrongen zijn van het belang om do Nederlandsche cul- tuur ongerept over te leveren aan die ons na komen. Hoe onverdraagzaam de Neder landers in vele opziohten soms zijn, zij zijn geneigd vreemde cultuurwaarden boven de eigen te stellen. Gelukkig is er de laatste jaren een kentering te bespeuren. Neder land in een klein land, dat op het kruis punt van liet wereldverkeer ligt Dit maakt het des te gevaarlijker het eigen bezit te handhaven. Men moet steeds op zijn hoede zijn, doch men is het niet Het Alg. Ned. Verbond wil in dit internationale verkeer de verkeersagent zijn. Het wil het in ieder Mederlander sluimerend stambewustzijn wekken. Wij eischen onze eigen plaats in de ring der volkeren. Het bezaaien van den akker moet door de afdeelingen geschieden. Er is werk genoeg te doen, werk van be schermenden aard, o.a. waar het betreft de omganstaal, de taal in cle dagbladen, in de wetenschap en in de wetgeving, die nog doorspelt is van vreemde uitdrukkingen. Voor cle zuiverheid van de taal moet ge waakt worden. Er moet gewezen worden op de geestelijke en materieele belangen van I dn stam. Men moet kennis aanbrengen over ons land en het groote gebied, waarover de Dietsche stam verspreid is. De strijd tegen het internationalisme moet aangeboden wor den, opdat, als straks de Volken-unie komt, ons klein volk de broederhand kan reiken aan andere volkeren, met waprdeering en eerbiediging van andere cultuur, maar met handhaving van eigen karakter. Prof. Z. Sneller vroeg, boe cle Nederlan der zich in België heeft te gedragen en wat Rotterdam voor do Nederlandsche muziek zou kunnen doen. De heer Pattist zeide dat de Nederlander in Vlaanderen, Nederlandsch en in Walen land Fransch moet spreken. Het publiek moet bekend gemaakt worden met het be staan van goed Nederlandsche muziek. De bijeenkomst werd daarna gesloten. INGEZONDEN HEDEDEELING. Doorzitten Doos 30, 60, Tube 80 et PUROL Leger en Vloot. Boottocht. Een groot aantal leden heeft den door de afd. Rotterdam georganisoerden boottocht Den Briel meegemaakt. Onder de too- van het Wilhelmus, gespeeld door een fanfare-corps van Amsterdamsche studen- KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Bovengenoemde Bond heeft in het Kegel huis te Hilversum zijn 42ste jaarlijksche ver gadering gehouden. De notulen en jaarver slagen werden zonder belangrijke discussie goedgeketird. Aan het hoofdbestuur -werd decharge verleend. Het periodriek aftredende hoofdbestuurslid f. W. Vastenhout, aJgesneen penningmees ter, werd bij acclamatie herkr:<zen. Het voor stel van het hoofdbestuur om het weduwen- en wcezenfonds van den bond om te zetten in een onderlinge veraekéringsmaatschap- pij, welk voorstel werd gedaan in ver band met de door do Verzekeringskamer gestelde eisohen, is met algemeene stemmen verworpen. Een commissie werd aangewezen welke zaïl trachten dn het loopendc jaar een betere oplossing voor te bereiden. De begrooting voor 1931 werd ongewijzigd goedgekeurd. VEREENIGING OOST EN WEST. Algemeene vergadering. Te Bergen op Zoom wordt het congres ge houden van de Vereeniging Oost en West Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden op 1 Jan. 1930 4148 bedroeg. Herbenoemd werclon als bestuursleden de heeren Baars, Dr. Zijlstra, Prof. Sanberg, Prof. Nolst Tranité, Doirnum en Hansma. Tot eere-leden worden onder applaus be noemd de oud-Minister van Koloniën, Dr. J. C. Koningsberger en de heer Bakhuis. Aan het slot van de vergadering heeft Prof. Dr. C. C. Berg, hoogleeraar in de Ja- vaansohe taal en letterkunde aan de Leid- sche Universiteit, het woord gevoerd over Java en zijn houding tegenover de drie wereldgodsdiensten. Na deze lezing begaven de congressisten zich naar het gemeentehuis waar zij zijn ontvangen. Burgemeester BI •m sprak na mens het gemeentebestuur de deelnemers van heit congres toe. GROOTE CANDDAG TE ROTTERDAM Vanwege den Gereformeerden Jeugdraad te Botterdam werd Zaterdagmiddag een land- wrdennke7F°?r u rT-'T?1 Naast verschillende andere sprekers voerde ook Z.Exc. H. tolijn het woord. Hierboven zien we hem de groote menigte meeJ 3000 jeugdigen, toespreken. Door middel van een viertal groote de Goudsche Badio-industrie G. de Baadt, werd het gesproken woord over het geheele terrein verstaanbaar gemaakt. luidsprekers va Kerknieuws. amusante leiding van den voorzitter. Ook ten. vertrok te 1 uur de „Maasnymph" van deze vergadering heeft de voorzitter de zit- Bnomnips. tingen buitengewoon goed geleid en na mens cle leden dankte spr. hem daarvoor. (Applaus). De vergadering werd daarop gesloten, waarna excursies plaats vonden naar kas teden in den omtrek. BINNENLAND. OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING HET VOORTGEZET CONGRES. open Op hot voortgezet Ned. Congres baregezrnuiiheadsregeliuig, dat te Nijmegen wordt gehoudon, heeft Dr. G. C. E. B u r- geir, chef vam den hygiënischen dienst der N. V. Philips Fabrieken te Eindhoven, een voordracht gehouden over: Fahriekshygiëne De maatregelen vaai algemeen hygiëni- solien aard in en buiten de fabriek omvat ten o.a. de zorg voor ruime wascli- en bad gelegenheid, drinkwatervoorziening in de fa briek, goede vuilafvoer, inrichting van vol doende schaftlokalen, lichamelijke opvoe ding, goede verlichting im de fabriek enz. In dit verband wijst Spr. in het bijz-mder op de groote preventieve betoekenis van 1 periodieke geneeskundig onderzoek van zonden". Speciale hygiënische maatregelen in de fabriek hebben ten doel: 1. Verbetering liet arbeidsmilieu, waarvan gezondheid, beidslust en productievermogen den gunsti- gen invloed ondergaan (temperatuur, venti latie, enz.); 2. Vermijding van alle voor de gezondheid schadelijke momenten ran den arbeid (stof, vergiften, slechte werkhouding, vermoeienis Van zeer groote beteokenis is cle zorg voor de atmosfeer in de fabriek (arbeidsklimaat) Nog betoogt spr., dat cle strijd tegen ver moeienis zoowel uit medisch-preventief als uit een productie-oogpunt van groote betee- kenis is cm dat de arbeidsduur en de lengte der rusttijden niet alleen een object van politieke interesse behooren te zijn. Vervolgens hebben de prae-adviseurs ge antwoord op de door verscheidene sprekers het midden gebrachte onderwerpen. j de Boompjes. Het afdeelingsbestuur van Voorne en ten wachtte in Den Briel cle gasten waarna naar de historische plek, waar vroe ger do door de geuzen gcrameide Noorder poort stond, gewandeld werd. De burgemeester, de heer Mr. F. J. D. C. Egther van Wissekerke. hield hier een toespraak, waarin hij in korte trekken de feesten van 1572 weergaf, zooals we dien uit de geschiedenis kennen. Hij herinnerde, dat de opgravingen naar de fundamenten zijn geschied, nadat H. Af. de Koningin in 1922 het voornemen had te kennen gegeven een bezoek aan deze historische plaats te willen brengen. Ten gemeentehuize werden cle gasten of ficieel ontvangen, waar de burgemeester een woord van welkom sprak en er op wees dat de gasten zich ook hier op een historische plek bevonden. Uw bezoek aldus spr. wordt zeer gewaardeerd, omdat daardoor in rui meren kring de aandacht op het schoonc Voorne wordt gevestigd. Verder wees spr. op het Koninklijk bezoek in 1922 en op het feit. dat in deze, stad in 1572 ons vrij zelfstandig volksbestaan werd geboren. De heer Pattist beantwoordde burgemees ters rede. Waar De Briel, aldus spr. door wisselvalligheden van de groote stroo- zich thans op den landbouw toelegt. I moet zij toc h altijd de haven openhouden. Den Briel blijft het geuzen nest. In de Cathrijnekerk hield ds. Lor an een rede, waarin hij het glorierijk verleden van Den Briel shcetste, Terwijl de gasten vervolgens verschillende historische plaat sen bezochten. Op het Maerlantscho Kerk hof schetste mr. II. P. Schaap de beteekenis van den Vlaamschen dichter Jacob van Maerlant. Er word een krans aan het standbeeld ge hecht. Na een gemeenschappelijke maaltijd in De Nymph, verrokken allen weer per „Maasnymph" naar Rotterdam. HIJNENLEGGERS VOOR NED.-INDIE. Opdracht aan de „Intermaas" te Slikkerveer De N. V. Internationale Schecpsbouw- Maatschappij te Slikkerveer, heeft van het Ministerie van Defensie te Den Haag op dracht ontvangen voor den bouw van twee mijnenleggers, genaamd „Princ van Orau- je en „Gouden Leeuw". Deze mijnenleg gers zijn bestemd voor Ncderlandsch-Indiü RIDDERDAGEN TE BREDA. Te Breda hebben de z.g.n. Ridderdagen plaats gehad, welke door minister Deckers werden bijgewoond. Ongeveer 90 ridclens werden door het Uitvoerend Comité ontvan gen, waarvan er vier wegens hun zilveren ridderschap werden gehuldigd. Ten starl- huize werden de ridders officieel ontvangen. Uit het Sociale Leven. NED. HERV. KERK as tal: Te Meppel (vac.-Dr. A. H. Edel- koort), E. H. Blaauwendraad te Vlissingen, L. M. J. F. Herfkens te Delfzijl, J. Th. Meijer te Gendt (bü Nijmegen), G. C. Schel lenberg te Markelo, A. C. van Uchelen te Hoenderloo en S. H. J. Voors te Zierikzee. riet al: Te Meppel, L. M. J. F. Herf kens te Delfzijl, J. Th. Meijer te Gendt G. C. Stcllenberg te Markelo. Bedankt: Voor Tjerkgaast en St. Nico- laasga (toez.), A. W. Feenstra te Lollum. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Dwingeloo. P. M. Veldhuii- zen te Paesens en cand. H. Zandbergen te Enschedé. Bedankt: V, Oudewater. Kollum, C. W. Keur te Genoemde Bond houdt Maandag 4 Aug. a.s. zijn achtste algemeene vergadering te Rotterdam. Op 31 Dec. 1929 telde de Bond 24 afdeelin gen met 718 leden tegen 18 afd. in 1929 met 577 leden. In 1929 werd geen enkele afdeeling opgo lven en werden zes nieuwe opgericht. Dr. Sohreve verdedigde 4e vrije artsen keuze op gnctnd van de zelfstandigheid van het ortóberoep. De hoer Kupers gaf naar aanleiding van bet over zijn prae-advies gesprokene te ken nen, dat over de werking van de Ziektewet die eerst 4 maanden geledon werd ingevoerd nog geen oordooi kan worden uitgesproken. De voorzitter zegde den pnae-adviseurs dank voor hun werk, waarna het congres gesloten wend. OPENLUCHTSCHOLEN Volgens den leider der conservatieven in Canada hebben gedurende recente jaren D4 millioen personen Canada verlaten. Hij chrijft dit toe, evenals de groote werkloos heid, aan de fiscale politiek der liberale re geering. Hij is van plan om, als zijn partij aan de regeering komt, de tarieven t'oo ie verhoogen, dat de Canadcezen betere kansen krijgen. I11 de Ver. Staten zijn ongeveer 5 millioen menschen zonder werk. In Duitschland wil men meer dan 400 mil lioen voor werkloosheidsuitkeeringen uit trekken, ondanks de ernstige financieele omstandigheden. DE STAKENDE WERKLOOZEN. De stakende werklnozen uit Almelo her vatten heden het werk weer aan den Hol- landia Graven. De overige werkloozen van Almelo wor-1 den heden tc werk gesteld aan het Twenthe Rijnkanaal te Eefde (Geld.). Land- en Tuinbouw. Tc Aoutcrdam werd Zaterdagmiddag dc eer,te particuliere openlucht,chool Chostraat officieel geopend. STEUN AAN DEN LANDBOUW Het Centraal Bureau van tuinbouwvor- eenigingen ontving van den Minister van Waterstaat herioht, dat de regeering met het oog op dc tegenwoordige buitengewone omstandigheden besloten heeft voor het tijd vak va,n 1 Juli tot 15 Augustus a.s. een rc ductie van 30 pet. te verleenen op spoor- vrachten voor het vervoer van aardappelen van Nederlandschen bodem in binnen- landsch verkeer en naar het buitenland. DE AARDAPPELKEURINGEN Het instituut voor verbetering van zaad enpootgoed vestigt er nadrukkelijk nog eens on pootgoed vestigt er nadrukkelijk nog eens vollen gang zijn en dat dc velden reeds bij de eerste keuring moeten gezuiverd zijn Wordt dan een te hoog percentage zieke planten aangetroffen, dan wordt onherroc pelijk afgekeurd of het recht op een hooge re klasse verbeurd. Men verwijden? dus in zijn eigen belang van nu af aan cn herhaal delijk de zieke planten, die ook in de beste gewassen nog gevonden wonlcn. DE BIJENTEELT TE VEENENDAAL De bijenmarkt aan den Nieuwenweg te Veenendaal worden, wat reeds door ons ge meld is, op 8 en 9 Juli a.s. gehouden. De markt gaat uit van den Ned. Imkersbond. Zeer belangrijke prijzen zijn door dezen Bond en de afdeeling de Geldersi lie Vallei te Veenendaal, uitgeloofd. Er wordt oen zeer groote aanvoer verwacht. Zij die deze markt willen bezoeken, worden uangerud-en dit op Dinsdag S Juli tc doen. Dit is dc belangrijk- j ste dag. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De Classis Zutphen heeft in haar verga dering van 27 Juni praepnratoir gecxami- neer en beroepbaar verklaard in de Gerei. Kerken don heer J. Hartkamp, Spronc- straat 2 te Zutphen. Cand. Hartkamp zal gaarne een eventueel beroep in overweging nemen en de Kerken des Zondags clieuen. De heer P. B. Lengkcek, Thcol. cand. te Rotterdam, Aelbrechtskadc 86 c. is van heden af bij dc Geref. Kerken beroepbaar. De heer S. U. Zuid erna, Theol. cand. te Apeldoorn, Zwolshce weg 71, die na prae paratoir examen door de Classis Apeldoorn beroepbaar verklaard werd in dc Geref Kerken, is, pi kan bij voorloopig nog geen entuecl beroep in overweging nemen gaarne bereid des Zondags de Kerken tc dienen. Gedurende de maand Augustus zal zijn adres zijn: Leeuwarden, Nieuwstad 1GG. AFSCHEID, BEVESTIGING INTREDE, Ds. J. A. van Nic nam Zonrdag j.l.. ua een verblijf van ruim 3',i> jaar, afscheid van de Ned. Hcrv. Gemeente van Zetten- Andelst. De naar Hoogevecn vertrekkende leeraar bepaalde zijn gehoor bij 2 Thess. 3 18b en vestigde achtereenvolgens de aan dacht op: 1. dc nnoodzakelijke, 2. dc inhoud rijke, on 3. dc zegenrijke zaak, die wij hier in vinden geopenbaard. Na de gebruikelijke toespraken werd toegezongen Ps. 121 i. Aanwezig waren uit den Ring Eist Ds. A W. Ippius Fockcns te I-Icmmcn en enkele predikanten uit den „bovenring"; namens dc Gemeente der Heldring gestichten waren aanwezig Ds. O. G. Heldring en de licei Sickesz. Een groote menigte \uldc het kerk gebouw, waaronder ook velen uit naburig» omccnten. De consulent sprak den schei denden leeraar als ambtsbroeder en vriend toe. terwijl ook nog een ambtgenoot 011 vroe gere studievriend, Ds. J. Th. Meijer, van Gendt, enkele vriendelijke woorden tot den vertrekkenden leeraar richtte. JUBILEA. ■T. H. Be 11 mee, predikant der Geref.! Kerk te Tweede Exloërmond, hoopt 9 Juli Q s. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Hij werd 15 Nov. 18S0 te Nieuwe-Pekela geboren en ontving zijn predikantsopleiding aan de Theol. School te Kampen. Op 9 Juli 1905 deed hij intrede te Opperdoes, in 19071 te Ureterp, m 1911 te Stcdum, in 1917 tc Landsmeer, in 1921 te Sleeuwijk en sinds 30 Nov. 1921 dient hij zijn tegenwoordige} Gemeente. Hij is een daadwerkelijk vriend van den Evangelisatie-arbeid. In de Classis Stadskanaal neemt hij cenigc deputaat- schappcn waar. KERKGEBOUWEN Te Zeist is namens de Bouwcommissie der Geref. Kerk door den architect B. W. Plooij tc Amersfoort aanbesteed het bouwen van een kerkgebouw met kosterswoning cn dienstvertrekken aldaar. Ingekomen waren 20 biljetten. Het hoogst werd ingeschreven door G. dc Korte te Via? nen voor 88.il l liet laagst door J. W. van Westreuen te Enkhuizen voor G6.500. GUSTAAF ADOLFVEREENIGIG Dc 75ste algemeene vergadering der Ned. Gustaaf-AdolU erven iging, welke ditmaal een louter zakelijk karakter zal dragen .zal ge houden worden 15 Juli a.s. in .Terminus" te treoht. CORRESPONDENTIE In de „Nederlander" troffen we wider ho- enstaand kopje het volgende schrijven van dc redactie aan: Ds. V. W. te J. Het bericht van een bevestiging op Zondag, geschrev enop Dinsdag, afgestempeld op Woensdag, ons breeikend op Donderdagmiddag, zoodat het eerst zou kunnen worden opgenomen in het Avondblad van Vrij dag kunnen wij niet plaatsen. Wat dit soort berichtgeving betreft, heb- 11 we zeer veel stof tot dank. We mogen steeds bijzondere medewerking ondervin den. Hij, die oorzaak tot een enkele uitzon dering geeft, zou in dc mededccling van bovenstaande correspondentie wellicht een goedbedoelde» wenk willen zien. GIFTEN EN LEGATEN. Te Almelo ontving Ds T P. A le Roeg, van iemand die onbekend wenscht te blijven, een gift van duizend pulden voor liet Ned. Hervormd Diaconcsscnlmis. Te B rakel ont\ing de Ned. Herv. Ge meente een legaat van duizend pulden. vrij van rechten,, von wijlen den lieer M. V. aldaar. INGEZONDEN MEDEDSELING. HOE BYRD C.S. TE NEW YORK ONTVANGEN WERDEN rn gee,/driftige onlrang,/ vlet dm Zuldpoolrortrher P,„r vaderland Ic beu,!, mooi, deze foto uil Yo'ri"g'i

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5