4, WOENSDAG 25 JUNI 1930 EERSTE BLAD PAG. 2 DE SOUTHERN CROSS IS DEN OCEAAN OVER VANMORGEN VROEG CAPE RACE GEPASSEERD TELEGRAFISCH RELAAS VAN DE REIS Men hoort op Schiphol de motoren van het Oceaanvliegtuig LYRISCHE ONTBOEZEMINGEN VAN DEN MARCONIST Uit New York wordt geseind, dat de „Southern Cross" hedenvoormiddag 1 uur Amerikaansche tijd, d.i. 6.20 u. Amst. Tijd Cape Race (N. Foundland) is gepasseerd. Uit verschillende sinds gisternamiddag ontvangen telegrammen is het volgende voorloopige relaas van den tocht op te maken. Aanvankelijk vloog de „Southern Cross" door regen en ongunstig weer op slechts SO M. boven den Oceaan, met een snel heid van 160 K.M. Daarna kon het vlieg tuig. doordat het gaandeweg lichter werd tengevolge van het benzinegebruik, lang zamerhand gaan klimmen. Enkele schepen, o.a. de „Volendam" van de H. A. Lijn, kwamen om 1.4 0 u. met liet vliegtuig in draadloos contact. Telkens gaf het vliegtuig zijn positie op. Ook Schiphol had voortdurend een zeer duidelijke ontvangst. De berichten bleven voortdurend gunstig luiden. Alleen vloog men van half vier tot half 5 in een dichte mistbank. Te 17.25 u. Amst. tijd seinden de vliegers: Zijn thans meer dan halverwege en gaan verder. (Hiermede wordt bedoeld, dut de helft van de weg over het water reeds af gelegd was, hetgeen overeenkomt met één derde van de geheeld route naar New- York.) Een groot. Bij den luchtvaartdienst van het Neder- landsche Ministerie van Waterstaat is gisterenmiddag 13.30 uur het volgende tele gram van de „Southern Cross' binnenge komen: „Southern Cross no. 16. Air Ministry Haag, Holland. Ik zend mijn groeten aan Nederlandseho volk. Alles wel. Kingsford Smith, Van Dijk, Atlantische Oceaan'. Het telegram werd tezamen met andere berichten, meldende dat de tocht tot dus verre een gunstig verloop heeft, te 13.23 uur door den Rijksberichtendienst te Schip hol rechtstreeks van het zich boven den Oceaan bevindende vliegtuig opgenomen. Te 11.20 was aldaar reeds een positie-mel ding ontvangen, waarhij het vliegtuig op gaf, zich te bevinden op 53 gr. 15 min. N.b en 16 gr. 57 min. W.l. (500 K.M. ten W. van de Westkust van Ierland) en met een ge middelde snelheid van 82 mijl per uur te vliegen. Hedenmorgen ontvingen we achtereen volgens de navolgende telegrammen: Te Portland in de staat Maine (Canado) Is een vliegtuig aangekomen voorzien van voorraden en installatie om do benzine- en olievoorraad van de „Southern Cross" bij aankomst aan de Canadeesche kust bij te kunnen vullen. De meteorologische dienst te New York meldt, dat het weer boven de Oceaan slech ter wordt en dat het vliegtuig tot na mid dernacht weinig kans heeft om buiten het gebied van regen en mist te komen. Vooral boven Halifax hangt een dichte mist. Er hecrscht op deze hoogte bovendien een lo cale storm, diie in hevigheid toeneemt. Ondanks de storingen veroorzaakt door het seinen van een Romeinschon zender heeft het station van den Rijksradiodienst op Schiphol bijna doorloopend contact met de „Southern Cross". Te 23.15 uur meldde hot toestel, dat men zich in de nabijheid van de grootc bank van New Foundland bevond. Er hing een dichte mist laag boven de golven aan boord was alles in orde. Te 17 min. na 12 uur (A.T.) hoorde men op Schiphol de „Southern Cross" weer. Het toestel vloog nog steeds in de mist, terwijl de zon onderging, wat den jeugdigen marco nist Stamage tot lyrische ontboezemingen bracht. Hij zoide: „Wij zien een onafzienbare zee van mist van een eigenaardig blauwe kleur. Do ondergaande zon werpt roode roode stralen in deze groote kom van blauw en nevel". Te 0.32 uur A. T. hoorde de Rijksradio- dionst de volgende ontboezeming van boord van de „Southern Cross" onderbroken door enkele storingen: „Het begint vrij donker te worden in de cabine. Hot gloeien van de lampen van de radio-installatie werpt in de cabine een rood schijnsel, dat een gezelligen aanblik biedt. Ik denk om do zaak compleet te maken, een sandwich te eten". Dat deze sandwich hem goed bekomen is. bleek uit het 0.43 opgenomen radiogram: „Wel, ik geloof, dat dat een heel behoorlijk sou por was aan boord van dit schip. Het was een kostelijko sandwich met een kop koffie. De koffie was niet zoo goed. Het is nog niet heelemaal donker, maar we zijn nu tamelijk hoog, bijna 4000 voet, d.i. ongeveer 1200 M." Nog steeds heeft de Rijksradiodienst contact met de „Southern Cross". Aan boord van het vliegtuig schijnt men in de seinpauzo een microfoon op hot het radio-apparaat teschakelcn, want met vrij regelmatige tusschen poozen kon men op Schiphol het brommen van de motoren hoo Te 1.08 uur A. T. weer een lyrische lie schouwing: „Het wordt hier nu donker. De buitenboordsmotoren zijn gehuld in een blauw wans en uit elk der uitlaatpijpen slaat een zwakke rosse vlam, die geheimzinnig heen en weer wappert. Na eenigen tijd niets meer van de „Sout hern Croes" te hebben gehoord, krog de Rijksradiodienst op Schiphol hedenmorgen te 3.05 uur A.T. weer contact met de Oce aanvliegers. Stamage vrklaarde waarom hij zoolang weg was geweest: „Wij moesten een heelrn tijd weg blijven, want wij konden V.C.F. (dat is het radiostation van Cape Race) op 60<l metr niet te pakken krijgen". Waarschijnlijk in antwoord op een draad loos ontvangen aanbieden van de Canadee sche luchthaven Harbour Grave om brand stof te komen hijladen, seinde do „Sout hern Croes" te 3.88 A.T.: Wel bedankt Har bour Grace, maar wij zullen trachten Ame- rikaansch grondgebied te 'bereiken alvorens te landen. Te 3.43 uur deelde het vliegtuig mede, dat het weer op de 600 meter golf ging werken om zich te laten peilen. Te half acht werd aan boord van de „Southern Croes" gesind: Het ziet er uit, dat wij geen peilingen kunnen krijgen juist nu wij er en noodig hebben. Binnen een uur knunen wij boven Cape Race zijn. Daarna ging de marconist weer op de Ö(i0 meter golf werken, om opnieuw te trach ten oen peiling te krijgen. Hedenochtnd te 5.43 A.T. is te Amsterdam het laatste bericht van de „Southern Croes" ontvangen: „Wij moeten thans meer peilingen heb ben, gaan over op andere golf." Daarna ziin tot hedenmorgen geen ver dere radiotelegrammen van do „Southern Croes" meer ontvangen. Wel meldde een telegram uit New-York aan het Persbureau Vaz Dias, dat daar be richt was ontvangen, dat de „Southern Croes" op 200 mijl afstand van Cape Race in een lichte mist vloog. Dit telgram moet echter vóór 5.43 uur te New-York zijn ontvangen. Later meldde N.-York nog het boven ver melde passeren van Cape Race, zoodat het kwaadste gdeelte van den tocht scheen te zijn afgelegd Van Cape Race moet nog een gedeelte zee worden overgevlogen vaar N.-Schotland, waar Halifax op ligt is berikt en de afstand Halifax-New-York kan gedeeltelijk over land worden afgelgd. Moeilijkheden met de peilingen. Hedennacht te 2.15 Amerikaansche tijd, d.i. 7.35 Amst. tijd, heeft. Kingforth Smith, naar gemeld wordt, geseind, dat het moei lijk was met draadlooze peilingen zijn po sitie vast te stellen. De snelheid van het vliegtuig is verminderd. De bemanning zou volgens dit radiotelegram vermoeid zijn. Het draadloos station van het vliegtuig werkt 2wak. Voorbereidingen voor de ontvangst. NEW-YORK, 25 Juni. Het Gemeentebe stuur van New-York treft alle voorbereidin gen voor de ontvangst van de vliegers van de „Southern Cross". Van Roosevelt field, waar de „Southern Cross" zou landen, zul-' len Kingsfort Smith en Van Dijk en hun metgezellen met een vliegtuig naar de ha ven van New-York worden gebracht. Van waar zij in optocht naar het Stadhuis zul len worden gebracht Verschillende autoriteiten onder wie ge zanten, komen heden uit Washington te New-York aan om bij de ontvangst tegen woordig te zijn. DE BRITSCHE CONSERVATIEVE PARTIJ Baldwin als overwinnaar uit de crisis. Na een levendige discussie in de Dins dag gehouden bijeenkomst der conserva tieve partij, in welke partij, gelijk men weet, een crisis is ontstaan tengevolge van de campagne, tegen Baldwin gevoerd door de dagbladmagnaten lord Beaverbrook en lord Rothermere en een gróep voorstanders van rijksvrijhandel, werd met algemeen? stemmen een motie aangenomen, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de lei ding en de politiek van Baldwin. Een amendement, waarin verzet ertegen werd aangeteekend dat rechten op levens middelen afhankelijk zijn van een referen dum, werd met overweldigende meerder heid verworpen. Baldwin laakte in zijn rede ten zeerste, de houding van Beaverbrook en Rother mere en hun pers en verklaarde, dat hij tol het laatste toe zou strijden tegen pogingen om in de partij te ovorheerschen. Hij weigerde categorisch, een politiek te aanvaarden tot heffing van invoerrechten op levensmiddelen zonder referendum. Uitgebreide volmachten aan den gouverneur. MacDonald heeft gister in het Lagerhuis den uitslag van de beraadslagingen van het kabinet over het conflict op Malta be kend gemaakt. De verkiezingen worden voor den duur van een overgangstijdperk uitgesteld, ter wijl de grondwet tijdelijk buiten werking wordt gesteld. De gouverneur van Malta ontvangt uitge breide wetgevende volmachten, terwijl het ministerie voorloopig gehandhaafd blijft. DE AUGSBURGSCHE CONFESSIE. Een wenscb van President Hindenburg. De President der Republiek heeft naar aanleiding van het vierde eeuwfeest van de Augsburgsche Confessie aan de Duitsche Evangelische Kerken-commissie een schrij ven gericht, waarin hij o.a. de hoop uit spreekt, dat de Hervormde belijdenis van Augsburg ertoe zal bijdragen, de christe lijke opvattingen van het Duitsche volk to sterken, HET ENGELSCHE HOOGERHUIS EN DE KOLENWET. De groote meerderheid van het Hooger- huis blcof Dinsdag aandringen op de amen dementen der Kolenwet, welke amende menten door het Lagerhuis waren verwor pen. Een amendement, waarbij de (Mstricts- heffing werd afgeschaft, welke, naar Lord Salisbury namens do conservatieven ver klaarde, in den aard der uitvoorpremies ligt, was geheel onaanvaardbaar. Dan was er een amendement dat aan dringt op de oJ> het principe van de verdee ling van 00 werkuren per veertien dagen, in plaats van een werkdag van 7y2 uur. Dit amendement werd evenwei in oen andere redactie gesteld, ten einde do ver denking weg te nemen, dat deze werkver- deeling op andere wijze dan door onder ling goedvinden van mijneigenaren en ar beiders, zou tot stand kunnen komen. HOOVER LIJDT EEN NEDERLAAG IN DEN SENAAT. President Hoover heeft in den Senaat een nieuwe nederlaag geleden. Met 66 te- een 6 stemmen heeft de Senaat de vetera- i nenwet aangenomen. Bij de debatten werd ernstige kritiek uitgeoefend op President Hoover, in verband met zijn dreigement, dat hij zijn veto over de wet zou uitspreken HITTE IN HET MIDDEN-WESTEN VAN AMERIKA. In Chicago hecrscht op het oogenblik een hitte van 41 graden Celsius. In do Sta ten van liet midden-Westen, heeft de hitte golf tot uu toe 15 dooden gecischt. Sandino weer in actie. Volgens berichten uit Managua wijst er alles op, dat de oorlog onder leiding van Sandino weer opleeft. De nationale garde constateerde, dat de aanhangers van San dino zich op verschillende punten verzame len. Amerikaansche vliegtuigen hebben deze concentartiepunten gebombardeerd, waarop geweervuur op de vliegtuigen afge geven werd. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Zestal: Te Maarssen, B. G. C. Steen- beek te Wierden, W. Rijnsburger te Pols broek, G. J. Koldewijn te Hattem, J. D. van Hof te Oud-Beijerland, A. van der Kooij te Kampen en C. J. van der Graaf te Nijkerk (G.). Beroepen: Te EIburg (2de pred.pl.), G. J. Koldewijn te Hattem. Te Genemuiden, A. J. Westra Hoekzema te Zegveld (bij Woerden). Te Rijssen (vac.-A. H. J. G. van Voorthuizen, toez.), G. Alers te Nieuw- Lekkerland. Aangenomen: Naar Mijnsheerenland, A. J. Westra Hoekzema te Zegveld (bij Woerden). Bedankt: Voor Bergambacht (toez.), J. van Amstel te Putten (G.). Voor Nijega en Elahuizen, cand. B. C. Visser te Amers foort. Voor Lettelbert, H. P. Stegenga, Evangelisatie-predikant te Assen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Amsterdam-Noord (2de pred.pl.), W. van Gelder te Tiel. Te Mets- lawier-Niawier, H. H. van Kapel te Kooten. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Onstwedde-Mussel, J. B. G. Croes te Gouda en J. Drenth te Broek op Langendijk. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. D. J. Derksen, overgekomen uit Stevensweert, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Ra- venswaaij door Ds. J. Groeneweg, predikant directeur der Doetinchemsche Inrichtingen. De bevestiger had tot tekst Hand. 10 33. Des namiddags deed de bevestigde zijn in trede met een predikatie over 2 C.or. 3 oh en 6. Aan het einde van den dienst werd hij toegesproken door Ds. M. L. Foeken, van Maurilc, don consulent. Op diens verzoek zong do Gemeente Ps. 121 4. Verder waren nog aanwezig Ds. W. J. Lindonk, van Eek en Wiel, en Ds. D. Broers, van Asch. Het kerk gebouw was beide malen goed bezet Er werd een collecte gehouden ten bate van de Doe tinchemsche Inrichtingen. Ds. W. S. van Leeuwen hoopt van de Ned. Hervormde Gemeente te Velsen af scheid te nemen op Zondag 28 September a.s. en intrede te Rotterdam te doen op Zon dag 5 October d.a.v. Ds. P. Warners, van Nederhorst den Berg, werd Zondag j.l. aan de Ned. Herv. Gemeente van Doetinchem verbonden door Dr. J. Lammerts van Bueren, van Zetten, die Gal. 5 22a: „Maar de vrucht des Geestes is liefde, blijdschap, vrede" tot tekst had. Na de bevestiging werd toegezongen 215 4. Des avonds hield Ds. Warners zijn intreerede over Ez. 34 31 (midden): „Gij zijt men- schen, maar Ik ben God". Aan het einde werd hij bij toespraak verwelkomd door zijn ambtsbroeder Ds. H. Smelt, van Doetinchem. namens Kerkeraad en Gemeente, die Gez. 91 3 liet toezingen;, door Ds. G. Boersma, van Silvolde, namens den Ring Doetinchem; en door ouderling Nusselder namens de buurtschappen Nijman, Slangenburg en Gaanderen. Ds. N. P. G ij s m a n nam Zondagmid dag afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Oostkapelle met een predikatie over Filip pensen 1 vs. 6. Bij het einde van den dienst werd den naar Maasdam-Cillaarshoek ver trekkenden leeraar door de Gemeente toege zongen Psalm fBl 4. Het kerkgebouw was overvol. ZENDING Java-Comité. Bij geelgenheid van het 75-jarig bestaan van de Zendingsvereeni ging „Het Java Comité" te Amsterdam za) aldaar 28—30 Oct. onder eere-presidium van mevr. C. de Vlugt—Flentrop een bazaar wor den gehouden. Onder Karo-Bataks. Het Zen'dthigs- bureau te Oegstgeesit meldit ons: Verleden week maakten wij iets bekend over de meerdere beweging, die er in d'e Zending onder de Karo-Bataks in Deli (Nooaxi-Sumatra) ontstaat. Wij willen daar aan nog een enkele mededeeling en be schouwing toevoegen. Als het inderdaad gaat van ihet volk tot den enkeling, d/us zóó dat uit een met Christelijke motieven gela den volksgeest de overgang der enkelingen kristalliseert, neemt dat natuurlijk toch niet weg, integendeel maakt dit zelfs noodig. dat die kristallisatie, als wij het nog even zoo mogen noemen, door bepaalde invloe den op een gegeven moment verarzaakt wordt. Welnu dergelijke invloeden zijn er ook in Deli aan te wijzen. Eén ervan is de- dat de tegenstellingen op religieus go bied sterker worden gevoeld, waardoor de slapheid, dde dikwijls door die Zendelingen als een der sterkste belemmeringen voor hun arbeid werd gevoeld, wordt onder mijnd. Van meer dan één zijde wast b.v. de macht vanden Islam. Daarbij moet men we ten, dat de Karohoogvlakte door dezen gods dienst nog betrekkelijk weinig beroerd is naarmate men echter meer naar de kust vlakte afdaalt, dus in de z.g. Doesoen, wordt deze invloed veel sterker. Het ressort Sibo langtt vormt als het ware op de helling naar de hoogvlakte het buffergobied tus 6chcn bei-de invloedssferen. Waar in de te pemvoordige bestuursrichting de macht de* Zelfbesturen vergroot wordt, wordt ook de macht van den Islam versterkt als de hooi den in het Zelfbestuur Islambelijders zijn en dat is In Deli het geval. Bovendien werkt de immigratie van Mohammedaonsche Ja vanen en de wijze, waarop deze hun gods dienstplichten nakomen en zioh daarvoor offers getroosten, in dezelfde richting. Zoo worden de heidenen, zoowel als de reeds toegebrachte Christenen meer tot bezinning gebracht op hun eigen geestelijk bezit en dat komt de Christian,ieatie ten goede, wan! het is een bekend feit, dat religieus iudif ferentisrne bij de Heidenen geen winst maai schade beteekent voor den Zendingsinvloed Toch wordt er natuurlijk ook tegenstand openbaar. Een van de onverwachtste zijden •onwaar deze komt is van den kant der •rouwen. Men zou eer het tegendeel den ken, want waar het aantal vrouwen, dat een Karonees zich kan nemen alleen door den staat zijner middelen om ze te verwerven en te onderhouden begrensd wordt, is de door het Christendom gebrachte monoga mie een verheffing van de positie dor w. Toch staat in vele gevallen do vrouw vijandig tegenover den overgang van den man. Zelfs dreigde de vrouw v«.n een dorps hoofd met zeltrnoord, als haar man aan zijn voornemen tot Christen-worden gevolg gal En inderdaad liep zij weg, toen hij stand vastig bleek. Gelukkig werdJ zij na eenige dagen zoeken nog levend teruggevonden, maar deze houding, dde mogelijk in een overschot aan vrouwen haar oorzaak zou kunnen vinden, toont wel een dier eigenaar digste bezwaren die de kerstening hier te overwinnen heeft. KERKGEBOUWEN Te IJ m u i d e n heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk het voornemen een tweede kerk te doen bouwen, dienende als hulpkerk eu aan 400 personen plaats biedend. PREDIKANTEN-CONFERENTIES. Te Groningen werd in de Westerkei k gisteren de Provinciale Gereformeerde Pre- diiikamiten-conferentie gehooiden Ds. K. S p o e 1 s t r a van Mcedcn, refe reerde over het onderwerp: 1. De Godskennis van den geloovige op aarde is niet wezenlijk onderscheidon van die dor gezaligden en ook niet van de we tenschappelijke godgeleerdheid. 2. Het is een ortrechtvaardigde beperking ran het kennis-begrip als men aan deze Godskennis -het wezen van kennis ontzegt. 3. Het karakter ran deze kennis wordt door diet geloof bepaald. 4. Uitgaande van het waarheidsbegnip als „overeenstemming tusschen denken en zijn" is deze Godskennis niet adaequaat, zooals geen enkele kennis op aarde adaequaat is. Zij is louter analoge konnis. 5. Haar waarde is, dat zij is instrumenteel element des eeuwigen levens. 6. Haar zekerheid ligt in de inwendig ge tuigende werking des Heiligen Geestes. Ds. L. ten Kate, van Stodum, hield in de middagvergadering een rade over: „Ver sterking van het Kerkelijk besef" aan de hand van de volgende stellingen: 1. Kerkelijk besef gaat er van uit, dat de kerk des Ileercn als instituut niet is een menschelij'ke, maar een Goddelijke instel ling. 2. Onder kerkelijk besef, in d'it geval gere formeerd kerkelijk besef moet verstaan worden het bewustzijn, dat wij en waarom wij beliooren tot een van de Gereformeerde kerken als de ziuvere openbaring van 't Lichaam van Christus. 3. Dit kerkelijk besef moet openbaar wor den van twee zijden: in de houding die wij naar buiten aannemen tegenover andere kerkelijke instituten; en in de houding naar binnen tegenover eigen kerk. Tegenover andere kerken mag kesrklsme ons niet be- heerschen, moet de pluriformiteit der kerk erkend, hetgeen geen relativisme beteekent Ten opzichte der kerk mag niet eigen wil maar moet Gods wil ons leiden, hebben we de ambten te erkennen, de genademiddelen trouw te gebruiken en ook anderszins mei onze geestelijke en stoffelijke gaven mee te werken tot den bouw van het lichaam van Christus. 4. Dit kerkelijk besef heeft bij velen ver sterking noodiig, gezien verschillende ver schijnselen als: toeneming van de gemengde huwelijken, lichtvaardige overgangen van een Geref. kerk naar oen niet Geref. kerk, niiet 't minst in gevallen van gemengde hu welijken en tucht, 't zonder reden bijwonen van godsdienstoefeningen in niet gerefor meerde kerken en van 6ecten, de heden- daagsdhe eenheidsbeweging onder de Chris tenen, welke beweging ook onder Gerefor meerden sympathie ontmoet en tot meerdere of mindere verachting van 't instituut der kerk leidt; 1 verzuim van de samenkom sten der gemeente om raddopreeken te be luisteren, of wanneer de HeicL Catih. ver klaard wordt; 't niet deelnemen aan het Hclliig Avondmaal, voral in het Zuiden en miid'uen van het land; 't zich geheel of ge deeltelijk onttrekken aan de kerkelijke ver plichtingen tot onderhoud van den eere- ddenst; 't niet eerbiedigen der kerkelijke grenzen! 5. De orzaken van dit gebrek aan kerke lijk besef te zoeken in: een levensverhou ding die zich niot stelt onder de tucht van Gods Woord; onkunde en onverschillig heid ten opzichte van belijdenis en historie der kerk; independentistiche en mysticisti- solie invloeden; een doorwerken van de etische richting ca de gevaren van -het mo derne leven met zijn onkerkelijk, anti-ker- kei ijk streven. 6. Middelen tot versterking: reformatie des harten als voorwaarde tot cn tevens lei dend bij 't licht van het Woord en door de genade des Geestes tot kerkelijke gehoor zaamheid; een bediening des Woords, die ook op de institutaire zijde van de kerk, als door God gewild, wijst; bespreking van 't stuk der kerk en de hoofdpunten der kerk historie op catechisatie en Jeugdvereenigin- gen; persoonlijk onderzoek van de werken onzer leidslieden uit dezen en vroegeren tijd en lectuur der kerkelijke bladen; 7. Vrucht van de versterking: daardoor wordt de verscheuring van het lichaam van Christus tegen,gegaan; een gezonde basis gelegd ver waardeering en samenwerking op niet kerkelijk terrein met geloovigen uit andere instituten en zal eigen kerkelijk le ven opbloeien. RECHTS EN LINKS. Te Schiedam heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente het verzoek van de Vereen, van Vrijzinnig-Hervormden, waarin gevraagd werd enkele doopbeurten per jaar af te staan, waarbij dan een vrij zinnig predikant zou kunnen optreden, af gewezen. EVANGELISATIE. Te IJmu id en-Oost zal de Ned. Herv Gemeente, die zelve een evangelisatietent heeft gekocht, van 22—29 Juni samenkom sten in de tent houden, waarin verschillende predikanten, ook gereformeerde, en evange listen zullen voorgaan, benevens officieren van het Leger des Heils. De openluchtzending in Ne der land zal van 316 Juli een Evangeli satietocht houden door Noord-Holland mot do nieuwe ovangelisatie-auto, onder leiding van den evangelist Kits, in samenwerking mot den heer Joh. J. van Kempen, reizend secretaris dor vereoniging voor Inwendige Zending in Noord-Holland. EEN NIEUWE BIJBELVERTALING. Naar de „Schwelzerische Preescdienst" pu bliceert is in Pu6Chlav in Zwitserland Prof Dr. Luzzi, predikant aldaar, bezig aan een Italiaansche bijbelvertaling. Men heeft den predikant van allen arbeid vrijgesteld, opdat hij zich uitsluitend aan de voltooiing van dit werk kan geven. Het wrdt een bijbel in 12 deelen die met talrijke photo's uit Palestina ploten o.a. van oude handschriften, Bijbel- sche oudheden, enz. zeer rijk versierd is. REORGANISATIE-VOORSTEL. Dr. F. J. Los, Ned. Herv. predikant te Am sterdam had den Kerkeraad der N'ed. Herv. Gemeente te Amsterdam verzocht, zijn re organisatie-voorstel door te zenden naar de Alg. Synodale Commissie. De vergadering van den Bijzonderen Ker keraad der Ned. Herv. Gemeente te Amster dam heeft echter na gehuden bespreking, afwijzend op dit verzoek besohlkt. Schoolnieuws. KINDERVERDRIET. In „Onze Kinderen" sohrijft G. van E. het volgend historisch schetsje: 't* Is bij negenen. Langzamerhand loopt de klas vol. Do juf frouw zit voor het tafeltje en ktjkt nog wat na, terwijl zij een wakend oog houdt op de woelige schare. De kleine hummels van zes en zeven jaar hebben onder elkaar al de meeste praats. Daar komt vlak op 't nippertje, een stel grootere meisjes binnen, in hun midden ton kleiner mee voerend. De kleinste snikt hartbrekend en laat haar hoofdje, waarlangs zwarte pijpkrullen neervallen, treurig hangen. „O juffruw", roept haar oouder zusje wan hopend, „die Mies loopt al den halven weg te huilen. Ze zegt, dat ze moeder niet heeft gedag gezegd. En 't is al net zoo laat". De juffrouw trekt het snikkende kind naar zich toe en zegt: „Kom, Miesje, is 't zóó erg?" „Mmaar ik heb M moeder geen zoentje gegeven", snikt het kind. „Hoe komt dat dan, Willy?" vraagt de juffrouw aan het andere meisje. „Ach, juffrouw", en Willy kleurt een beetje „we waren toch al zoo laat, ziet u en Moes was boven bezig en toen kwamen zo me ha- Ion en toen zijn wij maar gauw meegegaan. En we waren al een heel eind en toen be gon ze er ineens over te zeuren." „Nou", viel een ander uit het troepje haar btj, „en juffrouw, en ze wou maar aldoor terug, maar wij durfden niet, want anders kwamen we vast te laat. En nou wil ze maar niet ophouden.". De juffrouw keek naar het snikkende kind. Haar heele lijfje trilde. Zou 't maar niet het beste zijn, haar met Willy naar huis te sturen? D'r was anders veel kans op dat ze een uur of nog langer misschien zoo bleef zitten huilen. Maar 't was wel twintig minuten loopen en voor ze dan weer terug waren! „Miesje", zei ze. „kijk me's aan". Een paar bruine oogen, zwemmend in tranen, werden weemoedig opgeslagen. „Mies, wou jij zoo graag je moeder gedag zeggen?" Ze knikte, „Ik ben zoo maar weggegaan, zonder zoentje". „Weet je wat", waagde de Juffrouw, „dan mag je vandaag mij '6 een zoentje geven". Een blik vol blijde verrassing en een heel zacht drukje van twee lipjes op baar wang beloonde de juffrouw voor haar vondst. Tevreden gesteld ging Miesje naar haar plaats. ,,'t Is in orde", knikte de juffrouw tegen de wachtende meisje®, „Maar 't mag niet weer gebeuren, hoor. Geon tijd om je moe der een zoon te geven! Schaam je". „Nee juffrouw", lachten ze verlegen en holden de gang in. Even later ging de bel. VRIJE UNIVERSITEIT TE BRUSSEL. Maandag is een aanvang gemaakt met de openingsplechtigheid 'van de nieuwe gebou wen van de Vrije Universiteit te Brussel. Vele hoogwaardigheidsbekleders en man nen van wetenschap waren aanwezig. Na de uitvoering van de „Brabangonn?" gingen alle buitenlartdsche gedelegeerden in toga don koning groeten, waarop de presi dent van den Raad van Beheer der Umver sitei't van Brussel, Servais, het woord voerde. Na nog enkele andere woordvoerders sprak koning Albert dank uit aan allo Amerikaan sche en Belgische personen, die tot de stich ting hebben meegewerkt. De Koning her innerde aan de plechtige inwijding van de Leuvensche Universiteitsbibliotheek, tv.ee jaar geleden, eveneens onder auspiciën der vrienden van België in Amerika opgericht Tijdens de academische vergadering deel de president Servais mede dat de C. R. 13.- educational foundation besloten had een gift te doen van een millioen francs voor de voltooiing van het studentenhuis, dat den naam zal dragen van wijlen Prof Heger. Na afloop van de plechtigheid werden 42 eere-doctoraten uitgeroepen. Daaronder zijn in de faculteit van Wijsbegeerte en Letteren- Prof. Sal-erda de Grave, uit Amsterdam; in de faculteit der Geneeskunde: John D. Rocke feller Jr.; in de faculteit der Wetenschappen Prof. Zeeman. EINDEXAMEI.S-CHR. KWEEKSCHOLEN. D o k k u m. Geal. dames M. Dijkstra. Lloee- (gem. ICoudekerlte)J. Gldeonse, Middelburg: rac. Lam pert. Vrouwenpolder, en M. L. Lind- lout, Tholen. Rotterdam (Kon. Wllh. Kweekschool, Hu- ringvllot 84, dir. S. Stemcrding). Geëx. G. gesl. gvliet 48. dir. H. J. r. Kralingsc J. P. v. d. i C. v. d. Mei ïesluugd 16 r Utrecht van der Spek). Geslaagd de hoi en J. Beulei mes H. E. de Bruin, a Llnschoten. EXAMENS-ONDERWIJZER Amsterdam. Geëx. 12. gesl. 7 cund.. nl M. Md G. Dremiis. E. M. H. Meurs. t TV\ h ee: 0p€ Th. Rijser (Utrecht). cand.. Utrecht; J. W. Li g e. Cc "nn. cn 7 vr ens, Rotterdu Hall. s-Gravenhi Groningen. Ge: bertl, Th. A. Manshoft. C. Walllr Zwart. Gronini - - - Smid, Slochton Zutphcn. Geëx. 12. l1, J. Nymeyer. A. J. Oosterhof. J. allen te Dedemsvaart: S. F. J. M. Wiersma. belden t© Zwo Posthui dames: W. C. A. Lab- Lykla 6 cand.. nl. de hee- A -T Oosterhof. J. Sidertus EXAMENS-MACHINIST Uit Oost-Indië DE KRAKATAU. LANGEILAND, 23 Juni (Aneta). De hoog te der erupties bewegen zioh tusschen de 300 en 750 meter. Het eilandje Anak Kra- katau is den laatstcn tijd zeer vlug ge groeid. Vermoedelijk komt de krater boven water. De uitgedrukte gassen bestaan uit zwavelig zuur, zwavelwaterstof en chloor. Series van 40 tot 90 erupties volgen er elkaar voortdurend op, daartusschen zijn pauzen van 20 minuten. De onlangs gere gistreerde aardbevingen staan welliaht in verband met de vulcaanwerking. GEWELDIGE BRAND. MALANG, 23 Juli (Aneta). Eergisternaclit is een geweldige brand uitgebroken in da Olicfabrick van Liauw Anhing to Toeren waarvan een goedan geheel afbrandde. Door krachtige maatregelen kon een groote ramp waarmee geheel Toeren werd bedreigd, den voorkomen. De schade wordt door ■zekering gedekt. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met-«en geval van brand stichting op last van den eigenaar. Er Wordt een zeer gestreng onderzoek ingesteld. •enk lende geno Ne de Gemengd Nieuws. EXAMENS. ACADEMISCHE EXAMENS Ned. HandelshooRcschool te Ri eer dam. Geel.: Handelswetenschap: doet.' Ic heer J. A. van der Staay. Rijksuniversiteit te Lelden. G' Vis- en Natuurkunde I: cand.ex.. de heeren Jacob! en J. G. Wakkie; ld. K: cand.ex., AG3emd' Universiteit te Amsterdam Gesl.: Rechtwetenschap: cand.ex., mej. G. Huls- hoff. lurkunde, hoofdv. Pharmacie: C. Jansen: ar -Zoet. D. van Br i Oort. Bijv. Wezel en E. A. seskunde: Gesl. voor do gezamennjlte ilna in de natuurwetonchappelijke vak- i Berge: mej. A. an; J. J. Fui sr; R Hendriks; J. v. d. Hombergh; mej. M. P. A. Huy- gon: B. S Hylkema: G. W. Hylkema; A. G. M. Jansen: J. Arlens Kappers; J. Keizer: Mej. A. C. Klooster; J. Koomcn: A Langendijk: J. Leeu wenburg: P. Legult: C. Majoor: mej. S. C. Meyor mej B. C. Mulders; H R. v. Noort; mevr. F. Vel- I em an—Pin to; _C. v. d. Ploeg; G Tolk: W. Vetter: A. de Vrlee en H. M. A. Woer deman. Rijksuniversiteit te Utrecht Gesl Godgoleerdheid: cand.ex., de heeren J. W. van de Hell: J. J. Ph. Valeton en G. Ph. Scheer-s; kerkel. voorb. ex., do heer K. O Flnkendleper; prop.ex., de eoren C. van den Boogert cn J. H. EXAMENS-NOTARIAAT Den Haag. 24 Juni. Gesl. voor Xste deel de hoeren P J. van Tiggolen, Breda: J. A. Derksma, OlUenzaalen H. Harmsma. Hasselt: voor het 3de deel de heeren G. Vissers, Kortenhocf, en R. F. Duivcrsloot, dc Bilt EXAMENS-GEMEENTEADMINISTRATIE. Den Haag. 24 Juni. Gesl.: voor Gemeente administratie de heeren G P. Renkema. Groote- gust; G. J. Bleumlnk. Neede; J. M. Boerenkamp. Borneren: D J, Bokhout. NIJvordal; A. J. L. van Bokhoven. Vught: J A. de Bot. Gecrtruldenbcrg: l, Fljnaiirt; E. van den Brand. Zt (N.B.)L M. H. Braui Mui it; J. Brc ten: A i den 1 .alter Oedonrode: Th. A. veon; T. Z. W. Clnrljs, Coone. 's Hooronhoek; W. M. Dek'lc:r. Rucphc L. C. Dorenbos. Zaandam; W. J, Drlesson, C trlcum; J. M. Dulnker. Amsterdam; S. Dijks Huizum; G. v.-m K. k. Blo.-ni. minui; en H. J. glnk. Utrecht. Geslaagd voor Gemeente-fInanclën. de heeren A Braakman tc Emmen en G. Draaijer te Stad- i H. J. Eg- EINDEXAMEN CHR. H. B. S. ttordam. Lltt. Econ. Afdeellng. Ge 11 cand n.l. H. J. Blok. J. J. de Boer, EXAMLNS-NIJVERHEIDSONDERWIJS. Den H a a g. 24 Juni. Akte N 4. Gesl.: de hcc- en H. A. Maaskant, Barendrccht; W. J. Maas- EEN MOTORIST TE PLETTER GESLAGEN. De ongehuwde 24-jarige G. Uytendaal, bouwvakarbeider te Santpoort, reed met zijn motorfiets tegen een stilstaande vracht auto, die langs den -weg stond. De man was onmiddellijk dood. De motorrijder had achter zich gekeken, waardoor hij do vrachtauto niet gezien had met het ver melde gevolg. DE DOODELIJKE STROOM. Te Roosendaal (N. Br.) is bij het verrich ten van werkzaamheden in een lokaal van de school der Broeders aan do Vughtstraat de 31-jarige arbeider W. v. d. B., tengevolge van het gebruikmaken van een looplamp. welke niet aan de eischcn voldeed, door don electrischcn stroom gedood. BRANDEN. In de buurtschap Haarle (gem. Hellen- doorn) is de boerderij van den landbouwer D. geheel door brand vernield. Ook de in boedel alsmede eenige varkens en kalve ren gingen in den brand verloren. EEN STUDENTIKOZE DONDERBUS. Te Delft hebben studenten in het gebouw voor werktuig- en schccpshouwku'nde aan de Nieuwe Laan, toen eenige vrienden bin nen waren om den uitslag van een examen te vernemen, voor dc 'deur der vergader zaal een donderbus afgestoken. Een pa niek ontstond en besloten werd don uit slag der examens niet mede te deelen. KIND LEVEND VERBRAND. Het 8-jarig dochtertje van K. aan da Ieponlaan te Bussum had het ongeluk bij het spelen een koffiekan omver to werpen, waardoor zij dc lioetc koffie over 't lichaanj kreeg. Met ernstige brandwonden overdekt, werd het meisje naar de St. Gerardus Ma- jclla-stichting overgebracht, alwaar het spoedig overleed. ONDER ZIJN WAGEN GEDOOD. Te Grave (N.Br.) is in het gasthuis overleden do 50-jarige voerman J. do Bruin uit Balgoy, die daags tevoren, toen liü van zijn wagen wilde stappen, onder een der wielen terecht kwam en zwaar ver wond moest worden opgenomen, HET NOODWEER BOVEN KENNEMERLAND. Het gebied, dat Zondagavond tijdens hot hoven Kcnncmerland woedende noodweer H.A. Dc ann den land- cn tuinbouw toege brachte schade wordt op meer dan f 200.000 geschat. Een inmiddels gevormde commissie zal trachten voor de zwaarst getroffenen een schadevergoeding te verkrijgen. In Drente en zuidelijk Groningen heeft een hevig onwodor gewoed, dat onder het vee eenige slachtoffers eischte ONDER EEN WAGEN GEDOOD. In-dc Zonnebloemstraat aan den buiten kant van Amersfoort, werd de 13-jarige scholier P. T. Ran, uit Socstdijk, door on voorzichtigheid aangereden door een steen wagon. De jongen, die op de fiets reed, kwam er onder terecht, cn werd op slag gedood. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. Spr lij zon lansc. lijver lig d; 111 - - In [eblev tan z: lerspc Spr. iie gt ie Zie Patn De J ■tand mak ing VI" rei Krai >uit te Ie sar len. E lurend jn ov De n Hü v Dor Ft tonder

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2