1 ÏC Zonnebrand PUROL EEN GELE NAPOLEON ZATERDAG 21 JUNI 1930 Di-kuE BLAU 9 Kerknieuws. WERELDBOND DER KERKEN. Het bestuur der Nederlandsche afdeeling /an den Wereldbond der Kerken heeft be sloten de resolutie, welke het vorige jaar in September door. het internationale bestuurs- iomité te Avignon in Frankrijk is aangeno- nen, te zenden aan de Synoden der ver- chillende Kerken en de besturen van ver- icheidene godsdienstige corporaties en ver lenigingen en instemming te vragen met de iarin uitgesproken beginselen. De resolutie is ook verzonden met het zelfde doel, aan alle alassicale vergaderingen Ier Ned. Herv. Kerk. Te Utrecht werd gehouden de conferentie I an de nationale comité's van den Wereld- iond der Kerken. Er waren vertegenwoordi- ,an comité's uit Engeland, Duitsch and. Frankrijk, België en Nederland. De voorzitter van de Ned. afdeeling, Prot. f for. J. A. Cramer, verwelkomde de buiten- andsche gasten. In de Micliaëlskapel van den Domtoren ontving het gemeentebestuur van Utrecht de leelnemcrs aan de conferentie. Aanwezig varen daarbij de wethouders H. A. Bekkei, dr. M. H. de Boer en H. Botterweg, bene- icns eenige raadsleden. Burgemeester Dr. J. P. Fockema Andreae lield een rede. INSTITUUT JEAN CALVIN Men schrijft ons: Het Comité tot steun van het instituut Jean Calvin" te Montauban, vergaderde lezer dagen te Amsterdam, onder leiding van Freule C. gravin v. Limburg Stirum, en einde het rapport der verrichte werk- taamheden en den toestand der kas te be preken. Lettende op den zoo hoog noodigen steun, Jen het Instituut nog niet ontberen kan, besloot men het Comité nog niet te onbin- den, doch nogmaals pogingen in het werk te stellen de kas te stijven, hetzij door het ver iameien van giften, hetzij door het houden van lezingen. Nadere bijzonderheden vol gen. HET GEBED VOQR DEN ORGANIST. Een organist in functie schrijft ons: Met veel belangstelling en instemming nam ik kennis van hetgeen gezegd werd over iet verzuim om den organist in de voorbede a gedenken. Inderdaad, een organist die zijn taak wel verstaat, voelt een zware verantwoordelijk heid op zich rusten. De predikant en de organist zijn beiden het hoorbaar gedeelte in den Eerediensi orden het scherpst becritiseerd. Bij jvereenkomst is hier toch ook weer verschil Immers de predikant heeft zijn preek van te voren ingedacht en op papier gezet en n overeenstemming daarmede zijn psalm keuze bepaald. De organist komt des Zondagsmorgens Ineens voor het feit te staan dat hij den lang der Gemeente moet begeleiden niet al leen, rfiaar de Gemeente moet voorbereiden tot den zang. Dit begint reeds vóór de predikant den kansel beklommen heeft, ln het praeludium voor den dienst in den regel weet hij. nietwaarovei preekt zal worden en het briefje van de te lingen psalmen'ontvangt hij éven voor den lanvang van den eeredienst Een goed or- anist, d.w.z. iemand die niet alleen tech isch ontwikkeld is, maar zeer zeker a» oei moet hebben voor zijn spel wil hij dai I r in kunnen leggen, zal zich dan direcf (moeten .aanpassen- bij het gesproken woord den predikant en zal niet kunnen vol staan met een fuga van Bach of wat anderen hem eedacht hebben, maar zal in h spel zijn ziel moeten leggen en het is eigen aardig dat zulks dpor de Gemeente direcf wordt aangevoeld. Zal het echter goed zijn dan moeten 6n predikant èn organist weg vallen en hei woord alleen tot ons spreken en in de klan ken van het orgel alleen dc stem des Heeren gehoord worden. is het duidelijk dat beiden dan instru menten zijn waarvan de Heere zich bedienen om Zijn Gemeente te stichten. Als de zaken zoo bezien worden is het evenzeer duidelijk dat het gebed voor- den organisi niet gemist kan worden. Wel wordt cr gebeden voor: „allen die ip hoogheid zijn gezeten", maar dat zal wol bedoeld zijn in figuurlijken zin voor magistra ten enz., en niet in de letterlijke beteekenis van „die in de hoogte zijn gezeten". Ten besluite wil jk even opmerken dat het gebed van den organist allerminst achter wege mag blijven en hieraan zal het nog wel eens haperen. Ook hier geldt het Schriftwoord: Ken mij in al uw wegen en Ik zal uw paden recht maken. GEESTELIJKE ARBEID IN RIJN- PRUISEN. Verschenen is het verslag van de depu- taten der Classis Arnhem van de Gerst'. Kerken van den arbeid in Rijn-Pruisen cn Westfalen over 1929. Vóór den oorlog had het geestelijk en ker kelijk leven zich zeer krachtig ontwikkeld onder de Gereformeerde Nederlanders in ge noemde streken, doch na den wereldkrijg werd dit leven sterk gehavend. Echter werd het niet vernietigd en de arbeid werd even min opgeheven. Thans werkt er de 66-jari- ge J. J. Boorsma. wiens arbeid voornamelijk is gericht op Ruhrort en Duisburg, waar 'ie Rijnvaart ook menig Gereformeerd schip per brengt. Te Heiligenhaus, Duisburg en Ruhrort zijn geïnstitueerde Hollandsche Ge reformeerde Kerken. Het verslag geeft van den arbeid en van den geestelijken toestand onder de verstrooi de Gereformeerden tal van bijzonderhedsn, welke alleszins het lezen en de overdenking waard zijn. DE OUDEJAARSAVONDCOLLECTE. De Oudejaarsavondcollecte voor predikants weduwen en emeriti in de Ned. Herv. Kerk heeft 58.510 opgebracht. Hiervan zijn 112 uit- keeringen gedaan tot een totaal bedrag f 57.475, waarvan 1Q2 tot een bedrag f 47.175 aan weduwen en 20 tot een bedrag van f 10.300 aan emeriti. ZENDING. Zen dings jubilea. Het Zendingsbu- renu te Oegstgeest meldt ons: Op twee zend ings veld en is er dit jaar een jubileum. In het begin van Februari was de Nieüw-Guinee-zending 75 jaren oud en over eenige weken zal de Deli-Zending 40 jaren bestaan hebben. Evenals het later van Nieuw-Guinee ge bleken is, is het de laatste jaren ook i Dell openbaar geworden, dat de Zending meer invloed had, dan men dikwijls gezii en daarvan gedacht heeft. Het.ie onweersprekelijk, dat de volksgeest allerlei christelijke gedachten en instellin gen had opgenomen de nog heidensche volkshoofden kozen bijv. eenige jaren ge leden unaniem den Zondag als rustdag, ter wijl sterke Mohammedaan6che invloed dreef Jikar.het aanvaarden als zoodanig van Vrijdag terwijl de bekeerlingen nog wei nig in aantal waen. En zie, nu zijn er in het ressort iSibolangit in het afgeloopen jaar 184 perso nen gedoopt, een toename van de gemeente mej niet minder dan .30%. Terwijl er boven dien nog, een honderdtal, in dooponderricht zijn. Dit is zeker nog niet een „doorbraak" gelijk die in Nieuw-Guinea in 1907. Maar 't zou wel'eens het begin van een doorsijpelen van het Evangelie kunnen zijn waarop een doorbraak volgt. NIEUWE GRAANSILO TE ROTTERDAM Dc eerste helft van de nieuwe graansilo aan de Maashaven te Rotterdam, omvattend 70 cellen, was 16 April j.l. gereed, ln 24 dagen was het gebouw tot een hoogte van 30 M. opgetrokken. Deze week was ook het tweede gedeelte der silo op hoogte. Deze tweede betonnen ruimte is in slechts 20 werkdagen opgetrokken. Overzicht van de nieuwe silo, thans de grootste in Europa. Op den voorgrond het lossen van een graanschip. Schoolnieuws. DE V.U. EN ONS DOOPSFORMULIER Van beteekenis blijft nog altijd het wooro ui den vriend van Mr. Groen van Prin- sterer, den heer Wormser: leer ons volk zijn doop verstaan cn ons volk is gered. In aansluiting aan flat woord kunnen we ook zeggen: wanneer ons volk maar zijn doop staat, zal het ook verstaan zijn roeping ten opzichte van onze Vrije Universiteit. Het antwoord op de derde doopvraag bevat de. belofte, dat de ouders hun kinderen zullen onderwijzen of doen onderwijzen in o»- oorzeidc leer- Met beloften moet men voorzichtig zijn. Hier geldt hot woord van den Prediker 5 3 4: Wanneer gij een gelofte aan God zul' beloofd hebben, stel niet uit dezelve te be talen. want Hij heeft geenen lust aan dp zotten; wat gij zult beloofd hebben, betaal het; het is beter dat gij niet belooft, dan lat gij belooft en niet betaalt. Hier is van kracht het woord uit Ps. 50 14: Offer Gode lank en betaal den Allerhoogste uwe cp- lnfte. En de oprechte geloovige zegt mei Ps. 116 14 en 18 dus bij herhaling zelt> Mijne geloften zal ik dern Heere betalen, "fimp.er moet elk die deze belofte aflegde op bedacht zijn haar te houden, omdat het hier gaat om een belofte, waarvai Trvuilïhg tot heil strekt. Ook wanneer het houden van een belofte schade zou brengen, bindt ze. Heeft by -oren tot zijn schade, evenwel verandert liii niet (ps. 15 4). Maar tot schade kan het houden vai. doopsbelofte niet leiden. Immers het houden die belofte brengt het kind in aanraking met de voorzeide leer; en die leer is de leer der zaligheid. Zoo toch wordt d voorzeide leer in de tweede doopsvroiag on ir.hreven. En in hun antwoord spreken de juders uit dat ze die leer houden voor de waarachtige en volkomene leer der zaligheid Hoe zouden ze dan kunnen ftrzelen hun belofte te houden. Hoe zouden ze kunnen nalaten hun kinderen in de leer der zalig heid te onderwijzen en te doen onderwijzen 7 Van hoe groote beteekenis toch die leer der godzaligheid is wordt in 't licht gesteld i de eerste doopvraag, als daar gevraagd ■ordt de belijdenis, dat onze kinderen ii zonden ontvangen en geboren zijn, en daai om aan allerhande ellendigheid, ja, aan op verdoemenis zelve onderworpen zijn- Wat die kinderen noodig hebben, bovenal noodig hebben, is de kennis van do leer der waar- beid, die hen wijs kan maken tot zaligheid. Kn men onthoudt dien kinderen ook wat hun naar het genadeverbond toekomt, wan neer men ze niet in die waarheid onderwijst. Krachtens het genadeverbond zijn ze in Christus geheiligd en ontvangen ze den doop als lidmaten van Christus' gemeente Wie nu inziet, waartoe de doop verplicht en waartoe de ouders bij den doop zich ver plicht hebben, moet wel zien het verband tusschen den doop en de Vrije Universiteit op Gereformeerden grondslag. De V.U. is ook een stichting tot beoefening der wetenschap. Maar ze is dat niet alleen Zij is ook onderwijs-inrichting. Onderwijs inrichting voor die kinderen van ons volk die hooger onderwijs behoeven. Die, hoewel ze hooger onderwijs ontvangen, toch nog kinderen zijn. Voor wie de ouders dus ver antwoordelijk blijven. Kinderen, voor wie de ouders wel bijzonder hun verantwoorde lijkheidmoeten beseffen, omdat die kinde ren aan groote verleiding bloot staan. Ooi dij! die kinderen bedreigt het groote gevaar dat zij de leer der waarheid, die de leer der za ligheid is, zullen loslaten. Als we dan ons doopsformulier verstaan en de doop dus maar niet werd gevraaga uit gewoonte of bijgeloovigheid, dan moeten we overtuigd zijn, dat we ook een heilige roeping hebben, ten opzichte van de V.U- die het hooger onderwijs wil dienstbaar maken aan de voorzeide leef der waarheid en der zaligheid. A. C. HEIJ. INGEZONDEN MEDEDEELING. Gemengd Nieuws. DE PLASMOLEN. Het bekende hotel-café-rest. „de Plea- molen" te Mook, dat het vorig jaar door brand grootendeels werd verwoest, is geheel opnieuw opgebouwd volgens ontwerp van den heer Ch. lïstourgie te Nijmegen. Donder dagmiddag ie het officieel weer geopend. De entourage van het hotel is in etijl gehoudon en biedt overal gezellige zitjes aan het wa ter. Een uitgebeid auto-parkeerterrein ligt bij het hotel. HOLLENDE PAARDEN. Het slachtoffer overleden. Toen de landbouwer G. C. de Jong te Hol- lum (Ameland) bezig was met het lossen van een vracht hooi van den wagen, gingen de paarden, die er voor gespannen waren, plotseling op den loop. De Jong liet ziob van den wagen glijden, doch kwam te strui kelen, met het gevolg, dat de wielen van den wagen hem over het lichaam gingen Met zware inwendige kneuzingen werd hij opgenomen. Eenigen tijd later is hij aan d» gevolgen overleden. Schade geraamd op twea ton. Gisteravond te kwart over zes is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de langs de Hoogstraat te Eindhoven gelegen magazijnen der linnenfabrieken der firma G. Kersemakers en Zn. De magazijnen zijn geheel uitgebrand, alsmede de spoelerij en een deel der weverij. In de laatste afdeeling bekwamen echter alle machinerieën groote waterschade. Zoowel de voorraad afgewerkte garens als de voorraad afgewerkte goederen, linnen en kunstzijde, gingen verloren. De schade wordt geraamd op ƒ200.000 Een en ander was op beurspoÜ6 verzekerd De fabriek, waarop een 75-tal personen iverken, zal voorloopig moeten worden stop gezet, doch was ook tegen bedrijfsschade verzekerd. IN VRIJHEID GESTELD. De arbeiders J. J. v. B., M. J. d. R., en W H. T., allen te Oss, die zich sinds 2 Mei in voorloopige hechtenis bevonden als verdacht van den roofoverval te Nistelrode, einde April gepleegd, zijn ingevolge beschikking der Bossche rechtbank, in vrijheid gestel*! ONDER EEN VRACHTAUTO GERAAKT. Tienjarige knaap gedood. Te Zaandam is op den VVestzanerdijk ter hoogte van der biscuitfabriek „Vicomte" dei firma Hildering, de 10-jarige A. Schipper, die per rijwiel op weg was naar het badhuis te Westzaan onder een auto van den vracht dienst Purmerend-Haarlem geraakt, waar bij een der wielen hem over het hoofd ging Toen de knaap deerlijk verminkt werd op genomen, bleken de levensgeesten reeds le zijn geweken. Het lijk werd naar de kliniek te Zaandam overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld, maar hij '\vps zoo van streek, dat een colleea hem mdest vervangen. BRANDEN. Te Onstwedde is de boerderij van de fa milie Bots afgebrand. De woning van den landbouwer J., te Gul pen, is geheel door het vuur vernield. De brand brak uit toen het huisgezin aan het hooien was. Drie varkens verbrandden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Uit Eindhoven wordt gemeld: De 21-jarige V. uit Loevering is gister in het zwemmen in (jen Dommel verdronken Twee vrienden en zijn broer, die ook aan het zwemmen waren, hebben nog gepoogd den in levensgevaar verkeerenden drenke ling te redden, hetgeen hun echter niet ge lukte. Toen zij hem ten slotte op het droge hadden gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Uit Eindhoven wor.it gemeld: Woensdagavond is op den Geldropschen weg een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De Si- jarige reiziger, de heer A. D. G., uit .Ver.lo die met zijn auto op genoemden weg reed verloor op het gegeven moment het beheei over de stuurinrichting, en reeds in op een 6-tal jongens die langs den weg wandelden Een hunner, de 21-jarige M. P. werd ern stig gewond en brak een been. De bestuur der is gearresteerd. BRAND Gisteren brak brand uit in de hooischuur van Witjes te Reet bij Eist. Een aangrenzend perceel, dat gedeeltelijk als woonhuis werd gebruikt, vatte vlam, doch kon behouden blijven. liet vee word gered. Eenige land bouwwerktuigen benevens een wagen gin gen in de vlammen verloren. De oorzaak van den nrand is onbekend. Verzekering dekt de schade. PLOTSELING IN DE DIEPTE VERDWENEN Donderdagmiddag omstreeks 2 uur zwom men eenige jognelui in de Barneveldsche beek te Amersfoort. De 18-jarige P. G. B., wonend te Amster dam, verdween plotseling in de diepte. Op het hulpgeroep van de andere jongens, snelde de 17-jarige F. T. toe en slaagde erin den drenkeling op het droge te brengen. De man was echter reeds buiten kennis. Op advies van een inmiddels gewaanschuwdcn militairen arts werd B. naar het militair hospitaal vervoerd. De man was hedennacht nog niet bij kennis. DOOR EEN AUTO OVERREDEN Door het plotseling oversteken van de straat is in de Kennemerlaan te IJmuidcn eei. vierjarig jognetje uit de Snelliusstraal aldaar door een pas6eerendcn auto gegre pen en tegen den grond geslagen. Met een ernstige hersenschudding werd het ventje opgenomen en ter verpleging naar het St Antonius-Ziekenhuis te IJmuidcn (Oost) vervoerd. Volgens omstanders treft d;n chauffeur geen schuld. ERNSTIGE AANRIJDING Op den Rijksstraatweg te Su6teren is het zosjarig dochtertje van den heer J. van Hul zen door een passeerend motorrijwiel aan gereden. Het kind liep een schedelbreuk op en moest onmiddellijk naar het Fransche lrioo6ter te Sittard ovegrebracht worden. VERDRONKEN Te Sas van Gent is een jongen, die goed AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN Te Mijdrecht werd op den onbewaakten overweg een vrachtauto van den heer T. Boer aldaar gegrepen. De bestuurder, een zoon, als mede eenige jongens kwamen er goed af. De auto werd flink beschadigd. De trein ondervond eenige vertraging. EEN WINDHOOS Donderdagmiddag trok boven Apeldoorn tijdens een kort doch hevig onweder een die groote hoeveelheden hooi, stof, mee voerde. Aan de Brinklaan nam de hoos een gevltop van een huis mee de lucht in, die eenige meters verder neerplofte. ONVOORZICHTIG Vrijdagmiddag omstreeks zes uur ontstond brand in een hooiberg gelegen op de boer derij van den heer P. van Dyk aan den Maasdijk, in de gemeente Naaldwijk. Het vuur, dat ontstaan was doordat een jonigetje met lucifers nabij de hooiberg speelde, greep aangewakkerd door den wind snel om zicb heen en in een oogenblik tyd sloegen dc vlamen hoog op. Met de motorspuit die uit Naaldwijk was ontboden, wist men hel vuur echter na plm. een uur te bedwingen Mede door de gelukkige omstandigheid dat de wind van de boerdery af was, bleef deze behouden. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden Doo. JOl Tubt 80 ct. A polk. 6 Drotfrtc» i Mo: klokken door Krans Hass* Concert. 9.30—10 richten. 10.10—11 308.15 Carlllonbespel J- de Kerk te 8.— Tijdsei 11—12 Gra- Rechtzaken. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Het aan den orond varen van de Batavier VIL De raad voor dc Scheepvaart stelde eer onderzoek in naar de oorzaak van het aan den grond varen van het m.s. Batavier VU op 4 Mei j.l. bij Flamborough-Head. Het schip is later nadat een gedeelte van de lading is gelost weer vrijgekomen. Ei moesteu bodem-reparaties plaats hebben. De waarn. hoofdinspecteur voor de Scheepvaart concludeerde dat door den gezagvoerder niet is gebruik gemaakt van alle middelen, die een veilige vaart waarborgen. Hij heeft on voldoende rekening gehouden met de stroo mingen in de Noordzee. Toen hy het lioht van Flambourough-Head niet zag, heeft hy gedacht, dat het wel niet zou branden. Hij had toen alle maatregelen moeten nemen om vast te stellen, waar hij was. Hy heeft dat niet gedaan en spreker rekent hem dit aan als een daad van nalatigheid. Het onderzoek werd uitgesloten en d» Raad zal later uitspraak doen. Naar aan „De Telegraaf" uit Lissabon wordt gemeld is in het proces van de Bank van Angola uitspraak gedaan. Hennis, Alver Reis en José Bandeira werden veroordeeld tot 25 jaar deportatie, de oud gezant t» 's-Gravenhage Antonio Bandeira, Ferreira en Silva tot 20 jaar deportatie. De overig» verdachten werden tot lichtere straffen ver oordeeld. INGEZONDEN MEDEDEELING. door ARTHUR E. SOUTHON. HOOFDSTUK III Harloy Fane's mislukking. Geen blaadje bewoog er. Onder de loodrechte stralen van een brandende zooi lag het geheele landschap te verschroeien. De schaduwrijke palmen hadden hun takken laten hangen in afwachting totdat de avond een welkome lafenis zou brengen voor de ondragelijke hitte. Do hardgebakken aardkorst en de rotspunten weerkaatsten de vuur gloed, welken zij niet wilden opnemen. Schitterend gevederde vogels zaten stil in hun schaduwbiedende schuilplaatsen, met hun vleugels heen en weer bewegend in vruchteloos pogen om zioh toch maar eenige koelte toe te wuiven. Zelfs de sprinkhanen hadden opgehouden met hun eindeloos gezang, terwijl de rood geschubde hagedissen eveneens een eind hadden gemaakt aan hun snelle, grillige bewegingen en een zekere mate van comfort opzochten iai hun donkere holen. Overal was er doordringende warmte van meedogenlooze zon. Het was op het heetst varn den dag ln West-Afrika, het uur, waarop de Natuur verwelkt en zwijgend wacht O rider de schaduw van een zwaren boom stond Ilnrley Fane to hijgen en to transpireeren, terwijl zijn oogen vijandig de hoogte maten van den zongesmoorden heuvel. Daar ergons boven op, verborgen achter een rotsblok of in een dichtbegroeide boschage, bevond zich de man, dien hij vervolgde, en door de inspanning van dezen menschenjacht was hij zich eigenlijk maar half bewust, hoe verschrikkelijk warm het was. Want dit was het hoogtepunt van een rustelooze, driedaagscho jacht en nu was hij op het punt van te winnen of te verliezen. Als de vluchteling den top van den heuvel bereiken kon, zou hij veilig zijn, en alle moeite van deze drie moeilijke en vermoeiende dagen zou tevcrgeefsch zijn geweest Plots strekte zich zijn lenig lichaam. Zijn spieren spanden zich tot geweldige activiteit Zijn vlugge oogen hadden een beweging bemerkt in de schaduw van een rotspunt, halfweg de heuvel, even maar, zoodat hij zich verwonderd afvroeg of de felle stra ling van de zon hem misschien parten had gespeeld. Hij bracht zijn hand aan het voorhoofd en staarde eenige oogenbLikken strek in de verte, en toen zei hij tot de magere Hausa, die zwij gend bij hem stond: „Achmed, zie jij daarginds in de schaduw van die zware rots? Daar. dat lijkt net do kop van een kerel, links van de koolpalm, halverwege den heuvel." De Ilausa keek in de richting, waarheen Fane wees, maar aangezien hem de beweging, die Fane's aandacht getrokken had, niet was opgevallen, kon hij niets ontdekken. D'r waren zooveel rotspunten, dat hij niet eens precies wist, waar hij kijken moest Zonder er bij na te denken, strekte hij zijm arm en wees linea recta in de richting van den voortvluchtigen man, die zich ver borg. Het volgende moment was er een snelle beweging waar neembaar. Zichzelf ontdekt wetend door dien uitgestrekten arm nam de verstekeling een sprong naar het pad, dat hem naar de vrjiheid leidde. Onmiddellijk hernieuwde Fane de vervolging, al schreeuwend onder het loopen. „Hug, mannen! Daar gaat hij, achter dat rotsblok. Achmed. steek recht over en ren naar dat palmboschje. Het pad loopt in zijn richting. Ali, gooi je spuit weg en vlieg hem achterna. Voor- Uit, langzame boschjesmannen, vooruit!" Het troepje blauw-geuniformde Hausa's strompelde zweetend tegen de steile helling op, vergeefs probeerend den naakten man te pakken te krijgen. Die kwam ook zoo gemakkelijk vooruit met den lichten tred van iemand, die in het heuvelland geboren is In het vlakke veld zouden ze hem gemakkelijk ingehaald hebben, maar, hoe goede loopers ze ook waren, op die steile helling hadden ze geen kans daarvoor. Losse stecncn sprongen onder hun voeten weg en troffen den man, die achter hen liep; ze struikelden in zandkuilen, cn de kale struiken, die ze grepen om zich eraan naar bóven te trekken, lieten los en deden hen nog sneller naar beneden glijden. Maar dlc bergbewoner scheen precies te weten, waar hij stappen moest, en nooit was hij er naast Achmed was vooraan, en klom in de richting van de palm boom-groep, maar toen de vluchteling de hernieuwde orders van Fane in de gaten kreeg, versnelde hij zijn merkwaardig vluggen gang en was zeker Achmed, die al achter adem was, een paar honderd meter vóór. Tusschen de palmen en de heuveltop lag een hoop rotsblokken en ln minder dan geen tijd was do vluch teling daarachter verdwenen. Fane kwam het allerlaatst bij den palmboom, want hij kon met zijn zware laarzen slechts strompelend omhoog komen. Hij stond op punt te bezwijken. Duizelig was hij cn hij had een hartklopping ge' egen van inspanning. Niet veel blanken zouden het in die hitte I 'iben uilgehouden en dan nog een kwartierian» op een sukkeldrr.l tegen een steile helling op. Een klein beetje bijgekomen, veegde hij zijn gezicht af en toen hij op keek zag hij nog net, hoe de vluchteling door een nauwe spleet heenkroop en zich in veil'gheid wi«t to cfdion. Verdere achtervolging was overbodig, moest Fanc Jammer genoeg constateeren. Hij kon ze wel niet zien, maar hij voel da toch, dat daarvan boven af een paarhonderd minachtende oogen hoonend op hem neerkeken; toch wist hij, dat jeukende vinger» daarboven speelden met dubbelloopsgcwercn en met boog en pijl. Want op den top lag Mperu, het toevluchtsoord van Rogues, waar het schuim van West-Afnka hij een vergaderd was. De eenige weg naar boven was het kurkelrekkcr-weggetj<v waarlangs die ellendeling gegaan was cn dat was maar zoo smal, dat je niet eens met z'n tweeën naast elkaar kon loopen. Voordat één van zijn mannetjes den top nog had kunnen be reiken, zouden do paria's hen wel getractecrd hebben op blauwe booncn of giftige pijlpunten; dat wist Fane drommels goed en een vijfmaal zoo sterke politiemacht kon daar nog niet tegen op. „Wel ja, boschkaffers zei hij op bitteren toon, dat is dus alweer een serpent, dien jullie naar dat nest hrb|pn gejaagd Vandaag of morgen zal hij een van jullie wed bijtcn^ullic worde veel te dik om hard te loopen. Goed leventje en niks te doen bij le politic, hè? Maar ik zal je aan werk helpen dat beloof ik je!" Dc Hausa's schuifelden wat met hun bloote voeten en keken elkaar steeisgewijs aan. Zo wisten wel, dat Fone de smoor in had, nu die vent hun ontsnapt was, want hij was niet vaak mis. Maar, de manier waarop hij 't zei, werkte op hun lach spieren. Te dik om te loopen! Zij waren het puikje van een der hoste West-Afrikaansohe rassen, machtig mooie primitieve kerels en onder Fane's tucht schitterend gedresseerd. Ze hadden zelf net zoo goed als hij het land dat de vluchteling ontsnapt was, maar was dat hun schuld? Zelfs In de vlokte zou de voor sprong van den kerel nog to groot g. eest zijn. En deze weten- schap stelde hun eerzucht gerust. AVerdt rervetgdf

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9