MOOI, OUD EMMEN Gemengd Nieuws. Radio Nieuws. W. A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL EEN GELE NAPOLEON DONDERDAG 19 JUNI 1930 TWEEDE BLAD PAG, g (oop lis EEN WEINIG BEZOCHTE MAAR RIJK BEVOORRECHTE STREEK GAAT U STRAKS OOK NAAR DEZEN „PAREL VAN DEN HONDSRUG II. (Slot) In de Emmer Dennen is veel te genieten en te leeren. Wat weten wij, vaak benijde stedelingen, tooh heel weinig van de weelde en rijkdom, die de natuur met vorstelijke mildheid in bosch en veld en hei ten toon spreidt En hoe zeldzaam is in dit opzicht Emmen bevoorrecht! satiejaren gesloopt, maar eenige goedgesitu- eerde Emmenaren wisten door tij dig en aan koop algeheelèn ondergang te voorkomen. Hoezeer dat gewaardeerd wordt, bewijst een gedenksteen, verleden jaar opgericht. Later is het bosch verkocht aan den staat, die te Emmen een boschwachterij en nadien een houtvesterij vestigde. Door de goede zorgen van het Staats- hoschbedrijf bleef het nog resteerende oude geboomte onaangetast en werd met groote uitbreiding van het complex begonnen, wel ke arbeid onverpoosd wordt voortgezet. Aanvankelijk alleen dennen vertoont, het bosch tegenwoordig een kleurrijke afwisse ling van diverse loof- en naaldhoutsoorten. Het sterk geaccidenteerd terrein geeft hier en daar zeldzaam bekoorlijke aspecten; tal rijk zijn de stille hoekskes, waar de wande laar zich geheel kan overgeven aan meditee- rend alleen-zijn. Wat een genot moet 't zijn hier voor eenige De Pert bij 'I Veeribcdrijf, Wij troffen 't al bijzonder, want behalve een overschooine omgeving waren ook man- kennis en ervaring heel dien scihoo nen dag bij ons om ons met hun voorlich- iting te dienen. De heeren ir. P. W. Malech, houtvester, en R. Hemming a, bosdhwaóhter, werden niet moede onze steeds groeiende belangstel ling meer dan overvloedig te bevredigen. En voorts was er nog een gast, die ons meermalen deed geniete» door zijn groote kennis van zaken, maar vooral ook door zijn speurzin en fijnheid van opmerking. Niemand minder dan de hekeinde Prof. Dr. A. van Veldhuizen wandelde met ons mee en heeft dezen tocht voor meer dan één journalist gemaakt tot een onvergetelijk college in de indrukwekkende zaal der na tuur. Opmerkelijk: Op de lange reis naar Em- ^en hadden wij genoten van zijn pas ver schenen boek: „Uw goedheid kroont de \aargetijden". En nu mochten we dezen be kenden natuurminnaar vlak bij ons hebben hem vragen alles wat we weten walden de heerlijkheden, die Emmen op zoo onbekrompen wijze aan onzen verbaasden blik ontsloot. ..Dit werk zal denkelijk niet naar de lamp ruiken, maar iets van de geur des velds dra gen", zegt de geleerde schrijver in zijn zoo pas genoemde boek. Hoe duidelijk is ons tij dens deze excursie die teekenende opmer king geworden! Hoe rustig, hoe schoon, hoe onvergetelijk zijn de Emmer Denne»! Vroeger toebehoorende aan de markege- nooten van Emmen en Westenes oh, werd een groot deel van het bosch ln de mobili- dagen persoonlijk zouden we zelfs tegen eenige weken geen bezwaar hebben! in letterlijken zin z'n tent te mogen opslaan. Kampeeren wordt steeds meer d e vorm, waarin de heerlijke vacantie velen tegen lacht. Er is wellicht nergens beter en mooiei gelegenheid hiertoe dan te Emmen. Het Ge meentebestuur en de V.V.V. zijn gaarne be reid alle mogelijke medewerking te verlee- nen. Het secretariaat van genoemde vereeni- ging is gevestigd: Stationstraat 13, Telef. 12 Emmen. Ook kan men zich bij den bosch wachter aanmelden. En 't tarief kunnen we hier reeds meededen: 5 ct per etmaal en per persoon! De V.V.V. heeft kampeertenten beschikbaar, terwijl er pogingen gaande zijn om tot de oprichting van een kampeergebouw te komen. En eindelijk nog de mededeeling, die (we weten 't uit ervaring) voor velen zeer belangrijk zal zijn: auto's mogen hier onbeheerd blijven staan. Alleen de Dennen zijn 'n tocht naar men meer dan waard, en toch is dit nog maar een zeer klein onderdeel van de vele genietedngen, die deze Drentsche gemeente haar bezoekers biedt. We zaten al weer in de auto, op weg i Weerdinge. Onderweg werden we geboeid door een heerlijk panorama over de Venen. Wat is 't uitzicht hier wijd en ver! Daar ligt Emmer-Erf scheidenveen en Emmer- Compascuum, ginds Klazienavee». Bij helder weer blikt ge van hier tot ver over de Duit- sohe grens. Hoe vriendelijk en rijk geschakeerd in tint en kleur ligt daar het veenlandschap voor u. Hoe mooi „doet" die Weerdinger molen 't in deze omgeving. Hij staat daar als de ranke vertegenwoordiger van een vorig tijdperk schijnt vast van plan zich te handhaven in den strijd om 't bestaan, waarin zoo menige vierwieker reeds qnderging. Onze auto-buurman vestigt onze aandacht op den plotselingen overgang van zand- in -eengebied. 't. Was ons ontgaan, verrukt als ve waren over het heerlijke vergezicht, hier an den rand van het Hondsruggebicd. Maar we stappen uit om het veenbedrijf te bezichtigen, waarbij de heer H. Sikken de noodige toelichting geeft. 't Is zware arbeid, dat maken van bag- gerturf, maar de stoere kerels die 't doen, zijn ook „mannen met een ijzeren wil; 't zijn strijders voor 't slaken van den band, die do schatten kluistert, door 't moeras bewaakt", Hoe heel anders we bekennen 't eerlijk hadden we ons de veenkolonie voorgesteld 't Was voor ons een heerlijke ontgoocheling En kijk: daar in die aardige, kleurige wo ningen wonen de veenkoloniale boeren. Iloe mooi vertoonde Emmen zich aan onzen verbaasden blik zelfs in zijn veenbedrijf. Wc gingen al weer verder, want ons pro gramma was rijk en vol afwisseling, 't Ging naar de Sohimperesch, waar Dr. van Gif fen bij het Ianggraf ons weer naar een ver leden van eeuwen her terugvoerde: toen van Neerlands grootste steden nog niets be kend was, maar hier 't menschelijk leven en werken reeds opbloeide. Na een heerlijke wandeling tusschen de korenvelden hoe prachtig zal 't d&Ar over eenige weken zijn! brachten we een be zoek aan het Oosting-Instituut, vroegere bezitting van wijlen notaris Oosting en door diens erfgenamen aangeboden aan den Bur gemeester, om te gebruiken in den dienst der bevordering van de kleinveeteelt. Dit is zeker een van de merkwaardigste hoenderparken die ons land bezit; en 't spreekt wel vanzelf, dat hier Burgemeester Bouma in vuur raakte om ons te overtuigen van de groote beteekenis, die deze onderne ming voor Emmen reeds had en voor de toe komst in nog meerdere mate hebben zal. Niemand zal 't ons kwalijk nemen, dat on ze „inwendige mensch" mogen we dezen wel verkeerden maar tooh voor iedereen delijkèn term hier eens gebruiken? rechtmatige eischen liet voelen. Maar in ho tel Groothuis wachtte reeds een Drentsche koffiemaaltijd, aangeboden door de plaatse lijke pers-collega's; en aardige menschen in Dremtsoh costuum waren zoo vriendelijk ons op voortreffelijke wijze te willen bedienen. Hoe smaakte de Drentsche stoet met „schink" (ham) en hoe druk en gezellig 't aan tafel. Er was veel genoten en dies veel te bepraten. Maar ook 't middag-program was wèl voor zien en daarom zaten we weer spoedig tus schen de autowielen. Thans ging 't door *t westen en zuiden naar 't zuid oosten. Het Hooge Loo, waarschijnlijk een va vroegst bewoonde punten, In-acht vanzelf Dr. van Giffen weer aan 't woord. Toen naar Noord- en Zuid-Barge, dat op den vreemdeling een diepen indruk maakt We bezochten eenige mooie Drentsche boer derijen, wandelden naar de plaats, waar vroeger de et (landdrost) zijn rechtspraak hield. Vervolgens kwamen we terecht in de keu keu van de Wed. J. Leggedoor, waar mej. J. Huizing als „tapijtstrooister" haar vaardigheid vertoonde. Ze nam een bakje wit zand in de linkenhand, liet 't zand door de vingers van baar rechterhand glij den en een kreet van bewondering steeg op. Daar voor ons op den grond verscheen een zandtapijt vol aardige motieven. Naar men ons mededeelde duurde 't ongeveer kwartier eer 't tapijt „af is en telkens werkt mej. Huizing naar een ander „pa troon". Een staaltje oud-Drentsche kunst, die vroe ger algemeen werd beoefend, maar thans bijna niet meer voorkomt. Een volksgebruik overwaard om in eere gehouden te worden. Men ziet de foto, die wij hierbij afdrukken en vooral onze lezeressen zal interesseeren. De familie R. H adders had om de eer verzocht op haar boerderij de excursie een geurig opje thee te mogen aanbieden. Na- tuuriiik maakte niemand bezwaar en onder 't lommerrijk geboomte hebben we een aardig halfuurtje beleefd. Daarna reden we naar Den Oever. De eigenaar van dit bosch, de 8S-jarige heer Oever mans wachtte ons reeds op en ging 't talrijk gezelschap vóór Hoe Prof. Van Veldhuizen vooral hier genoot! Oer oude berken, eiken, Salomo's zegen, het ze venblad; Orchideeën, hulst en nog veel meer is hier te vinden in een omgeving, waar de natuur nimmer werd gestoord en haar eigen gang kon gaan. Pastuur Aukes van Barger-Oosterveld Landelijke idylle bij Emmen, Karakteristieke Drentsche tteenen molen. De „tapijtstrooister" aan 'f werk. stelde er prijs op, dat we ook zijn mooi kerkje, gewijd aan den heiligen Gerardus Majella, even bezichtigden. We hebben 't gedaan en moesten hem gelijk geven: Van buiten en van binnen is zijn kerkje lief en aardig en bekoort 't door zijn stijlvolle een voud. Bij de Emmer Schans zagen wc een schaapherder met z'n kudde. Een tooneeltje dat steeds weer boeit en waarvan een groote bekoring vooral op den stadsmensch uitgaat Te Zuid-Barge hebben wc ook de voormalige „scheperij" bezocht, waar we door een oud moedertje in onvervalscht Drcntsch dialect werden aangesproken, van welke toespraak we niet gaarne „verslag" zouden trachten te geven. De scheperij en de herder met. z'n kudde dat alles spreekt van een tijd, die met snellen spoed aan 't verdwijnen is. Toen wandelden wc langs het „Pad der Deugd" en spoedig arriveerden wc ln hotel Meijer, waar een zeer deugdzame maaltijd wachtte, aangeboden door het gemeentebe stuur van Emmen. Oud-minister Kan, die Emmen steeds een goed hart toedraagt, had gehoopt mede aan te zitten, maar werd in dit voornemen ver hinderd. Men is hem in Emmen voor zijn menigvuldige bemoeienissen zeer dankbaar en de Mr. J. B. Kanstraat zal zijn naam voor 't nageslacht bewaren. Aan den maaltijd werden vele goede woor den gesproken; 't was een schoon besluit van een schoonen dag. Of een „slot" was 't eigenlijk niet, want ons wachtte nog een concert van „Euterpe" en een aardig versierde Brink. Daarvan vertelden we reeds. Met zevenmijlslaarzen hebben we in ge dachten den heerlijken onvergetelijken tocht van verleden week nog eens afgelegd. We hopen u tot jaloerschheid verwekt te hebben. Wat wij genoten ligt onder 't bereik van zeer velen. Daarom nog eens: denk aan Emmen bij 't hepeinzen van uw vacantieplan. De eenvoudige maar goede hotels zullen u best bevredigen. En Emmen's schoonheid zal u ontroeren en in geestdrift brengen voor deze heerlijke plaats, ginds in 't veelszins nog zoo onbe kende Drente. 4 Ga naar Emmen! Wij wenschen u reeds bij voorbaat goede Een bezoek aan en een korter of langer verblijf in Emmen zal u niet berouwen. Dat staat voor ons vast als 't hunnebed ln de Emmer Dennen! UIT HET SOCIALE LEVEN. CHRISTELIJKE VERPLEGENDEN. Onder leiding van zyn voorzitter, de heer G Ha verhoek, vergaderde dezer dagen te Den Haag de Groepsraad Verplegenden van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. De voorzitter riep na de gebruikelijke ope ning der vergadering de leden van den groeps raad een welkom toe. Hij sprak zijn voldoening uit over het toenemen van het ledental dei- groep Verplegenden in den Chr. Ambtenaars bond en memoreerde in het kort het doe! dezer vergadering, namelijk het vaststellen van richtlijnen in verband met de conclusies van het op 20 Maart j.l. gehouden congres. De Bondssecretaris, de heer L. Vermeu len, bracht verslag uit van diverse acties van den Bond ten behoeve der verplegenden. Bij de bespreking van de toepassing van het Verplegingsbesluit bleek, dat vele directies van verplegingsinrichtingen dit besluit op benepen wijze toepassen. Een gunstige uitzondering maakt o.a. de Stichting Vrederust te Bergen op Zoom. waar het Verplegingsbesluit op royale, hoewel economische wijze wordt toegepast. De vergadering besloot krachtig ts ageeren tegen een verkorting van den wekelykschen rusttijd, die thans 36 uren bedraagt. Uit de rapporten dienaangaande bleek, dat de bezwaren tegea dezen 36-urigen rusttijd hoofdzakelijk voort spruiten uit ondeugdelijke en oneconomische dienstregelingen. ui aanzien van de op het congres aange- conclusies betreffende de opleidings- eischen werd besloten een onderhoud met den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid aan te vragen. In verband met de conclusies inzake de actieve arbeidstherapie werd beslo ten een adres aan den Minister te zenden, waarin wordt aangedrongen op meerdere invloed der verplegenden op het te werk stei len van patiënten, voornamelijk met het oog op de veiligheid der verplegenden. De vergadering sprak haar leedwezen uit, dat het .begeerde contact met de Vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Neder land nog niet tot stand was gekomen. Maatregelen werden besproken en vastge steld inzake een voortgezette actie voor ophef fing van het z.g. formatie-stelsel. Inzake de' werkloosheid onder de particu liere verpleegsters werden uitvoerige beschou wingen gehouden en richtlijnen voor ee-i actie getrokken. Na afhandeling van een aantal persoonlijke aangelegenheden van onderscheidene leden dc. groep, werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. De vorige maand steeg het ledental van de Ned. Vereen, van Chr. kantoor- en han delsbedienden met ruim honderd. In vijf maanden tijds ging het ledental met ill vooruit, zoodat einde Mei de vereeni-'ng 4560 leden telde. Wegens slapte in het bedrijf is aan de gehuwde vrouwen werkzaam bij de firma H. ten Cate Hzn. Co. te Almelo ontslag aangezegd. DE ARBEIDSVOORWAARDEN AAN DE QUENANT-TEGELFABRIEK AMSTERDAM. Dezer dagen had er een conferentie plaats tusschen de Directie van bovengenoemde fabriek en de besturen van Ned. Vereen, v Fabr. arb.; Ned. Bond v. Chr. Fabr. en Transp. arb.; R.K. Fabr. arb. Bond en Fed. v. Fabr. arb. Ten opzichte van de overuren was de Di rectie bereid voor de eerste 2 uur 10%, de volgende 2 25% en de daaropvolgende 50% te betalen. Op Zon- en Feestdagen zou 100% worden betaald. Vacantie zal in overweging worden ga- Betreffende een regeling voor vorstver- zuim werd aan de orgonisatiebesturen v zocht een ontwerpregeling te ontwerpen. Aan verhooging van het uurloon kon de Directie niet denken, hoewel de zaak ders zou komen te staan als het Gemeente bestuur bereid was een ecnigszins hoogere prijs te betalen voor de door de Gemeente af te nemen tegels. 100% uitkeering bij ziekte en geen toe passing van kazondagen zou de Directie in eigen kring bekijken, maar kon ten deze absoluut geen toezegging doen. Ten opzichte van het boetestelsel namei de Besturen op zich te trachten een ander regeling voor te 6tellen. In een volgende conferentie wordt een en ander opnieuw besproken. DOODELIJK MOTOR-ONGEVAL. De heer H. v. d. W. uit Wuubrugge is by Zeve-.huizen met zyn motarrywiel geslipt. Hy werd ernstig gewond opgenomen ei eenige uren later aan de gevolgen overleden. Godsdienstig Halfuurtje door Pastoor ,uln O. P. 12 Tödsein. 12.01—12.15 Poli 12.15—2 Gramofoonmuzlek. NCRV. 4 Ti 4—6 Grnmofoonplatenconcert. 5 TUdseln. I cert- KRO. 6.307 Gramofoon. 77.30 de heer L. van Lam?weerde Onderwer; Film". "VPRO. 7,30 2de eldbe* tending-. 7,30 Pershe- r». 7.30 Cyclus: Kent werp: Theologie rn T. de Gra f (Lelden) Wereldbeschouwing H _>'r. H. do Vos (Sneck) 9.85 Concert. 10-05 -Declamntic door Louis van "nsteren (Den Haag). 10.25 Concert. HILVERSUM (298 M.. na 6 uur 1071 M AVRO 10 Tödsein. 10—10.13 Morgenwijding. 12—2 Mid- dagmuziek. 2.052.45 Uitzending voor scholen. *.453 Gramofoon. 3—4 Maak h»t reli. Cursus. ,205.30 Gramofoon. 5.30fir.n Voor-avondcon- 6.30 Koersen: Vaz Dlas 6.457 Gramofoon 30—8 Gramofoon. 8 Tijdsein. 8.1S 7—7.80 Lezli floop Persbertc INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Doorzitten bij Wiel rij den en oen door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Door 30, 60, Tube SO ct. PUROL DE DROOGTE. Veenbranden in Drente. In de omgeving van Peize (Dr.) woeden thans hevige veenbranden. Daar er in de nabij heid geen water aanwezig is kan de brand eer weinig uitrichten. In de omgeving van het Bunnerveen woeden nog ernstiger branden. In de verte ziet men groote rookwolken opstijgen. In verband met deze branden is er door de nabywonenden reeds veel turf weggehaald. DE DROOGTE IN DE BETUWE. Men meldt ons: De droogte doet in de fruitstreek tusschen Rijn en Waal zich zeer gevoelen. De kersen rijpen te snel, waardoor zeer veel vruchten „nood rij pen", die niet tot hun recht komen De aardbeien lijden onder de droogte. Tal van planten verdrogen en sterven af, ter wijl elders de vruchten te snel aanrijpen, zoodat overvoering van de markt dreigt. Men komt op menige kweekerij handen voor den pluk te kort. Het is hoog noodig voor deze streek, dat er spoedig regen komt VERDRONKEN. De 62-jarige boschwachter P. K. te Neer bosch by Nijmegen werd sinds Dinsdagavond vermist. Hy was op weg van zyn woonplaats naar Overasselt, waar zijn broeder woont. Ver moedelijk is hy des avonds door het duister misleid in het Maas-Waalkanaal geloopen. Gis ter werd zyn lijk opgevischt. BRANDEN. Te Tjalleberd (Fr.) brandde de woning van J. Bakker af. Oorzaak onbekend. In het Larensche Broek (Gld.) brandde de winkel met bakkery van B. B. uit. Kinderen hadden met lucifers gespeeld. Te Witten (Assen) werd de boerderij van J. van V. door brand verwoest. Oorzaak onbe kend. MEIKERSEN NAAR ENGELAND. Gister zyn te Eist de eerste Meikersen via Vlissingen naar Engeland verzonden. Over eenige dagen wordt overal met den pluk be gonnen, terwyl een goede oogst verwacht wordt. RADIOMONTEUR VAN EEN DAK GESTORT Gisteravond tegen zes uur was een radio monteur bezig een antenne te plaatsen op een perceel aan het Haarlemmerplein te Amster dam. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam de man plotseling te vallen. In zijn val sleepte hy een groot stuk steen mede en kwam hier mede terecht op een zonnescherm, waar hy doorheen viel. Dc man is zwaar gewond en bloedend uit neus, mond en ooren opgenomen. De G. G. D. heeft hem naar het Binnen gasthuis vervoerd, en constateerde dat een arm cn pols gebroken zijn.. KINDERVERLAMMING. Te Hendrik-Ido-Ambacht heeft zich een ge val van kinderverlamming voorgedaan. VONDSTEN UIT DE OUDHEID. Verleden week is bij het bewerken van een stuk land in de nabijheid van de Ned. Herv. Kerk te Beekbergen gevonden een tinnen stoof, die in de R.K. kerken bij hel opdragen van de Mis wordt gebezigd, e n zalfdoosje waarin de zalf wordt bewaard, welke stervenden wordt toegediend en 10 zilveren munten, ter grootte van een rijks daalder, maar iets dunner. Alles dateeren- de uit de 16e en l?e eeuw. De jaartallen 1568 en 1571 en 1G18 van de jongste munt zijn nog duidelijk leesbaar. Grotrian-Steinweg - Schiedmaijer - Mannborg e.a. oVrV.Ii"! door ARTHUR E. SOUTHON. Al dc verzamelde gegevens voegde hij bijeen en smeedde daar van een allervreoselijkste eeredienst, terwijl hij bovendien zich nog wist te verzekeren van een onfeilbaar middel om geheime ziekten over het geheele Karumbana-District te verspreiden. Zijn bedoeling was een nieuwe godsdienst te maken door een synthese alle bestaande en door van elk de gruwelijkste elemen ten te nemen Bij zijn terugkeer in Benin oity vond hij zijn bestelling van de „Ju-ju" het uiterlijke symbool van zijn nieuwe godheid, dat kunstig in elkaar gezet was, gereed. Hij verpakte het zorg vuldig in groote plantenvezels en richtte zijn schreden opnieuw Mperu. Evenals bij zijn heengaan, zoo ook loeide er bij zijn terugkeer, een hevige orkaan. Niemand had gezien, hoe hij verdwenen was: niemand, hoe hij terugkeerde, zoodet iedere banneling van Mperu huiverde, toen Tulasi weer stond op de open ruimte tusschen de hutten en het langgerekte gehuil van een oro-priester aanhief. In de wetenschap dat zijn succes verzekerd zou zijn, wanneer hij er in slaagde hun bijgeloovige vrees op te zweepen tot een redelooze paniek, daasde Tulasi als maar rondom de hutten, van moment tot moment het wilde gehuil uitstootend. De storm was weer even snel gaan liggen als hij was opge stoken, en door de hoorbare stilte die volgde, klonken zijn geluiden des te angstwekkender. In de hutten sidderden en beef den de paria's, die friscli en vroolijk ten strijde gegaan zouden zijn op het eerste het beste signaal van de wachters. Het leken wel geslagen honden, ze waren waanzinnig van angst Toen de halfbloed hen rijp achtte voor het tweede bedrijf van zijn vertooning, hield hij op met zijn kreten en met een hooge, onnatuurlijke stem beval hij hen naar buiten te komen. Maar ze waren te zeer onthutst om te gehoorzamen. Daarom riep hij: „Mimba- Karo, de grootste der goden is naar Mperu gekomen. Komt en aanbidt hem, of hij zal tot u komen en zich wreken. Mimba-Karo is van verre gekomen en hem hongert; komt en brengt uw offers, opdat hij niet tot u kome en u verslinde, man nen van Mperu." Een voor' een, kropen de bannelingen, met knikkende knieën en lijkgrauwe gezichten, uit hun lage hutten, maar toen zij het Vreemd ezagen staan;.midden op de open vlakte tusschen hun hutten, vielen zij op hun aangezichten, buiten zichzelf van vrees. De Jucht werd verlicht door een blauwachtig schijnsel van de bliksemstralen van den afdrjj venden tornado. In deze ongewone belichting zagen ze een wezen van ongeveer acht voet hoog. Op zijn schouders droeg het een masker, waarvan de inkervingen een grijnzend monster vertoonden, en met groote buffelhorens op z'n kop. Het lichaam was in een zwart gewaad gehuld, dat vreemd soortig opgeschilderd was met witte strepen, zoodat het ln de schemering den indruk maakte van een reusachtig geraamte. Om de heupen had het een gordel van bronzen platen, die bij elke beweging een dreigend en somber geluid gaven. In de stilte van doodelijkc vrees, verhief Tulasi zijn stem: „Ik ben Mimba-Karo, de grootste der goden. Dient mij, man nen van Mperu, en ik zal u groot maken. Dient geen andere goden, want anders zal ik u op vrecsolijkc wijze ombrengen in de onderwereld zullen mijn boozo geesten u onophoudelijk kwellen. Tulasi, de man in Miens lichaam het zwarte cn het blanke ras elkaar gevonden hebben, is mijn priester, en hij zal mijn wil verklaren. Dient he mzooals ge mij dient, want ik zie door zijn oogen en ik sla door zijne hand. Dood en dingen erger dan de dood zullen komen over de mannen, die kwaad tegen hem beramen, want ik lees hun gedachten. Ten teoken dat hij mijn uitverkorene is en uw koning, zult gij hem, dien ik van uw midden weg nam, morgen weer in zijn hut vinden, en met hom het Beeld, waarin ik woon, zoolang ik bij u ben. En nu terug naar uwe hutten. Terug, opdat ik u niet treffen met den blik sem mijner oogen." Zoo traag ze gewcesst waren bij het komen, zoo haastten zij zich nu om zich terug te trekken in de veilige duisternis hunner hutten. Toen ze uit het gezicht waren, wandelde Tulasi onbezorgd naar zijn eigen hut en met een zelfvoldane grijns van genoegen ont deed hij zich van zijn gewaad en van het akelige masker, dat hij op zijn schouders gedragen had om zijn hoogheid te toonen. Dit laatste verborg hij zorgvuldig onder den grond gereed om het later nogmaaals te gebrouiken, cn boven het gat plaatste hij het werkstuk van zijn vriend uit Benin Gty een ontzaglijk bronzen afgodsbeeld in den vorm van een doodskop het Beeld van Mimba Karo, den god des Doods. De volgende dag bracht hem ccn volledige overwinning van zijn zorgvuldig beraamd plan. Toen de paria's bevend uit hun hutten tc voorschijn kropen en hem zagen zitten naast den grootcn koperen god, wierpen zij zich voor hem ter aarde en huldigden hem als priester en koning. Van al degenen, die zoo luide hadden geroepen, dat ze nooit een opperhoofd in Mperu zouden erkennen, was crVB niet een, die Tulasi's recht op de heerschappij betwistte. Voor het oogenblik althans had Mimba Karo alle lagere goden ter zijde gesteld, en zij spoedden zich hem hun offers te brengen. Bijgeloovige vrees had bewerkt, wat niets anders had kunnen "uitrichten. Want voor het eerst in hun avontuurlijke historie was er een groote eenheid scheppende macht in Mperu. En even eens voor liet eerst regeerde er een strenge, scherpzinnige man met een ijzeren vuist; een man, die in zich vereenigdo de wild heid van een Afrikaan cn de intelligentie en het overleg van een Europeaan; een man die alleen wilde leven om dc wereld, di« hij zoo haatte, te wreken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7