Mond- en klauwzeer g.vantoorp w LAND- EN 1U1NB0UW, Bijblai No 41 iSteutoe Hftöórï)£ Courant ji DONDERDAG 19 JUNI 1930 BROEIRAAMLIJSTEN 1 m GOED en GOEDKOOP WÊ V §H Vraapt prijs bij fH r m H. DE JONG m t m H.-I.-AM8ACHT. Oostendam 52 H L S L OE JONG m RIDDERKERK, Lagendijk 43. m I!!'.;l»"[!!i-:;!il:Ij1'.üi11''!!'"!!!'ï!i^lül; JLl!Jii!' Een ernstige bezoeking voor onze veehouders. Kwaadaardi ger dan ooit. Bestaan er middelen tegen deze bezoeking? Zijn de boeren er voor de wetenschap of omgekeerd? Vele weken en maanden gingen heen, dat' het schrikbeeld van eiken veehouder zich niet vertoonde en dat we, wat dit aanging tenminste, eenige verademing kregen. Maar wie zich al gerust waande en hoop te, dat de „tongblaar" nu wel voorgoed of althans voor langen tijd zou uitblijven, werd wreedelijk verstoord in die rust. Daar ging ineens de mare door het land: het mond- en klauwzeer is weer uitgebro ken en nog was de pers, die deze berichten drukte aan het draaien, of de enkele geval len waren tientallen van gevallen geworden en deze tientallen zijn thans tot vele hon derdtallen aangegroeid. En nog dagelijks vermeerderen de aangif ten. In de veehouderskringen is thans bange zorg voor hun bestaan, voor hun vëe. Bij al de ellende, die de landbouwcrisis, die de wereldcrisis aanbrengt, ook nog deze te moe ten ondervinden, 't is haast te veel. En tot overmaat van ramp schijnt het dat de ziekte ditmaal alle voorgaande gevallen in kwaadaardigheid zal overtreffen. Er wordt n.l. beweerd, dat de smetstof an dere eigenschappen heeft aangenomen dan Dat deze smetstof tot een andere stam be hoort, zooals de wetenschap dat noemt. Als dit zoo is, kan de kwaal veel erger zijn dan men wel zaj denken, omdat dan ook die dieren, welke de ziekte reeds ge had hebben niet meer onvatbaar voor het thans uitbrekende mond- en klauwzeer zul len blijken te zijn. Vandaar dan ook, dat het serum, dat de Rijksseruminrichting nog heeft wel geen uitwerking zal hebben bij deze aanval om dat dit serum is getrokken van dieren, die door de entstof van een anderen stam ziek waren geworden. Anders hielp nog al eens als voorbehoed middel, dat men gezonde, vermoedelijk nog niet besmette dieren met zulk serum behan delde, waardoor ze de ziekte in lichte graad kregen en voor de zware aanval onvatbaar waren geworden. Er zou nu niets anders op zitten dan te handelen volgens de voor enkele jaren ge volgde methode, die de hoeren veeartsen O verbosch van Gouda en Kuiper te Alphen a. d. Rijn met succes toepasten. Men gaat dan de gezonde dieren inspui ten met serum, dat genomen is van koeien van een buurman, die hevig ziek zijn ge weest, doch weer herstellende zijn. Natuur lijk moet de buurman, eigenaar der zieke koeien, dat goed vinden. Men vraagt echter wel eens of er geen an dere middelen zijn. Niet alleen voorbehoedende, doch ook ge nezende. Wanneer het waar is, wat we indertijd al hoorden, dat was in 1921 of 1922, dan moet er wel een heel goed middel zijn, doch dat, volgens de berichten door de hooggeleerde heeren eenvoudig genegeerd wordt, omdat het van een leek afkomstig is en niet door de een of andere professor is gevonden. Als het waar is, dan is het een kras staaltje van hooggeleerd egoïsme en moeten ze ons niet meer wijs willen maken, dat ze werken alléén voor de wetenschap, alléén tot heil der menschheid. We herhalen nogeens: als het waar is, want, heusch, zoo'n verregaande negatie kunnen wij ons niet indenken bij hoogstaan de personen. We willen de feiten zooals ze ons werden medegedeeld, zooals wij die in andere bla den vonden, even mededeelen. Een jaar of acht geleden was er een zeke re heer Van den Berg, die beweerde een middel tegen mond- en klauwzeer te heb ben gevonden, dat overal waar het toege past werd, schitterende resultaten had. Maar de veeartsenijkundige dienst moest niets van het middel hebben. PI ij stond vijandig tegenover de heer Van den Berg. En dat en nu komt )aet raadselachtige in dit geval terwijl hij nooit iets had ge zien van wat hij deed, zonder dat een po ging gedaan werd er iets van te zien. Er werden door of namens den heer Van den Berg, bij herhaling pogingen gedaan om door officieel controleerbare proeven te mo gen aantoonen, dat zijn middel goed was. Zonder iets gezien te hebben, of te willen zien werd hij een kwakzalver genoemd. Alles werd gedaan om hem onschadelijk te maken. Geen middel word onbeproefd gelaten hem te dwarsboomen. In arren moede gaat hij naar het buiten land, naar Berlijn. Daar neemt hij officieus proeven onder nauwkeurige controle van dr. Poeppel, die een gunstig verslag uit brengt Dit wordt ook in ons land gepubli ceerd. Doch alles wordt gedaan door de Neder- Zelfs werd bij Koninklijk Besluit van Juni 1929 een commissie benoemd om het' middel te bestudeeren. De directeur van het slachthuis te Madrid, de heer Egana, de voorzitter van het veeartsenijkundig colle ge, de heer Miranda, en de hoogleeraar aan de veeartsenijkundige hoogeschool, de heer Culebras, hadden zitting in deze commissie. Nog twee andere vooraanstaanden had den toegang tot de proeven, die wegens de besmettelijkheid der ziekte niet voor het publiek toegankelijk waren. Geen der heeren geloofde aan het middel, doch hadden genoeg vertrouwen in hun we tenschap om proeven te durven nemen. Wekenlang hebben de proeven geduurd en zijn ze succes voor het middel van den heer Van den Berg gebleken. In deze stal liepen zieke en behandelde dieren dooreen en de behandelde bleven gezond. Zelfs de minister en de staatssecretaris kwamen kij ken en toonden zich verbaasd. De heer Van den Berg durfde het zelfs aan de blaren van lar zieke dieren met D E LANDBOUWWEEK TE WAGENINGEN Het programma der Wageningsche Land- böuwweek, te houden van 30 Juni tot en met 4 Juli, veimcldt de volgende voor drachten: Maandag 30 Juni. Ir. J. G. Tukker, Beek bergen: Uitvoercontrole van eieren en L. G. H. Simons, Swalmen: Wat kan nog gedaan worden voor onze kippenhouders? Dinsdag 1 Juli. Dr. A. L. Hagedoorn, Soes- terberg: Samenwerking van de Genetika met fokkerij en plantenverdeeling. Ir. A. de Mooy, 's-Gravenhage: Plet wetsontwerp op het toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek- Prof. Ir. J. H. Thai Larsen, Wagenin gen: De invloed van den regenval op den grondwaterstand. Woensdag 2 Juli: Aardappeldag vanwege Iandsche heeren der wetenschap om dit ver slag als valsch voor te stellen. Men moet zich, alweer volgens mededeelingen, niet ontzien hebben, beschuldigingen tegen den heer Van den Berg te publiceeren, die ze wisten, dat onwaar waren. De heer Van den Berg verloor het Zijn middel werd verder geen aandacht waar dig gekeurd; het werd doodgezwegen. Na veel moeite gelukt het om in Beieren, zonder dat ze in Berlijn of Utrecht er iets van weten, proeven te nemen, onder leiding van dr. Schrömmer, veearts, die na afloop der proeven verkl aardde, dat het een voor treffelijk geneesmiddel was voor mond- en klauwzeer en waarschijnlijk een voorbe hoedmiddel. Een' uitvoerig verslag werd hiervan op gemaakt en zelfs zou in een veeartsenijkun dig tijdschrift dit artikel over deze proefne mingen opgenomen worden. Maar nog juist voor het gedrukt werd, kwamen de „geleer den" erachter en oefenden zoo'n invloed op den uitgever uit, dat deze zwichtte en het artikel onder allerlei verontschuldigingen terugzond. Ploewel de uitvinder dus wel ontzettend veel tegenkanting ondervond, blijft hij ge- looven in de overwinning, die hij hoopt te behalen op de kleinzieligheid der weten schap, die 't niet aandurft -officieele proe ven te nemen, die hij telkens weer aanbied. Eenige jaren lang beproeft de heer Van den Berg nu hier, dan daar officieele per sonen tot proefneming over te halen, doch overal is al voor hem gewaarschuwd. Zelfs in Moskou. Tot hij onbemerkt in Spanje contact krijgt met enkele invloedrijke mannen. Ook zij geloofden niet in het middel, doch namen het standpunt in, dat ieder onbevan- g enals het juiste zou innemen, ze stelden hem in de gelegenheid proeven te nemen. yVIPPrUUniinrOQ PR,MA KIPPENGRIT, van eigen vlsscherlj, MlILlinUUULnu. Uit voorraad leverbaar, f 3.—p. 100 K.G. franco door het geheele land. Vraagt prijs per 500 of 1000 K.O. A. PRONK, Houtweg 26, Loosduinen E PLATTE PIJP (Ned. Octrooi 21790) De aangewezen pijp voor KASSENVERWARMING i der geheele mstallatie, gemakkelijker op temperatuur te houden en snellere circulatie van het water Hierdoor belang rijke brandstotbesparlng. Inlicht! igen en monsters ver strekt de octrooihouder W.F.VAN DER BEYL Bergstraat 6 Rotterdam Importeur der ,.ULTRA"-keteIs voor goedkoope brandstof met (langen- brandduur) NIEUWE VINDING Tomafen- sorfeermacliine Ontworpen volgens een nieuw beginsel, met een voorsortee ring en twee afzonderlijke definitieve sorteeringen, waar door met nog enkele andere nieuwe gedachten een vlugge en toch zuivere sorteering wordt verkregen. PRIJS F 250.- C. A.TREURNIET Koordeinde, Berkel, bij Rotterdam. HET BESTE IS JUIST GOED GENOEG Koopt daarom alleen onover troffen kwaliteits-Snoeige- reedschap, voorzien van het merk „De Tweeling" (J. A. HENCKELS Solingen). Altijd oit voorraad leverbaar T. V.D. BEUKEL MONSTER TELEF. 22 I Centrale Verwarming Circulatie Apparaten enz. Spiciul adres nu Tuinders n Bloemisten weten wat het doel- if. tor magere fijne kolen zonder toezicht^ en U Regelt zloh zelf. - Vraagt bijna geen bediening A.J. ZEGVELD, Rijswijk (Z.-H.) een doek open te wrijven, de zieke klauwen er mee af te wrijven en deze doek uit te wasschen in den eenigen drinkbak, waaruit de gezonde dieren, die te midden der zieke liepen, moesten drinken. Geen der behandelde dieren kreeg ook meer temperatuurverhooging. Daarna zijn in de practijk proeven geno men in het dorp Banda, waar de ziekte ern stig heerschte. Hoe het daar verging, heeft prof. Cule bras, in een verslag beschreven. Er bleek al spoedig onder de bevolking een groeiende belangstelling, die in enthousiasme over sloeg. Tenslotte gaf deze professor het volgende algemeene attest af: „Na met honderd stuks vee de demonstra ties \^an den heer Van den Berg betreffende de curatieve en profilactische waarde van het medicament Matafto te hebben geleid en waargenomen, waarover ik Z.Exc. den minister van nationale economie verslag moet uitbrengen, verklaar ik het volgende- „De heer Van den Berg is er met zijn ge neesmiddel Matafto in geslaagd, aan te töo- nen, dat het mogelijk is, het mond- en klauwzeer met therapeutische middelen te behandelen, evenzeer als de profilaxie daar mee uitvoerbaar is. Dit is het resultaat van mijne ondervindingen in Galicië (Spanje). Het is mijn overtuiging, dat men het al gemeen gebruik van gezegd geneesmiddel ka naanbevelen". Toen de proeven in Spanje ver genoeg ge vorderd waren, om den uitslag niet meer twijfelachtig te doen zijn, heeft men er te Madrid geen gras over laten groeien. Er werd aanstonds een maatschappij opgericht (met 4 millioen pesetas kapitaal) om een fabriek te bouwen, waar het middel in vol doende hoeveelheid kon worden geprodu ceerd. Binnen enkele weken hoopt men met de levering te kunnen beginnen, en aldus aan den wensch van de bovengenoemde vee houders te voldoen. Op de groote landbouwtentoonstelling te Madrid is voor het middel reclame gemaakt en niemand minder dan do koning van Spanje heeft zijn hooge belangstelling voor het middel van den heer Van den Berg ge toond. Ook de prinsen kwamen kijken. Zoo ging het in Spanje. Nog eens, indien dit alles waar is, is het dan geen schande voor ons land, voor onze veeartsenijkundigen? Moeten onze bocren-veehouders dan maar overgeleverd worden aan de geleerden die in dwaze zelfingenomenheid alleen hun eigen wetenschap als de eenig ware beschou wen en al wat daar niet uit voortkwam te vuur en te zwaard willen uitroeien? Zijn wij, veehouders, met zulke voorlich ters gebaat? Moet het Rijksgcld, dat er zoo weinig is, naar het heet en dat we zelf door onze belastingen moeten bijeenbren gen, dan verbruikt worden op een wijze, die ons schade aandoet, waar het onze be langen moet dienen als het goed is. Moeten wij de millioenen schade, die het mond- en klauwzeer ons aanbrengt, maar zoo licht achten, dat persoonlijke antipathieën van onze voorlichters mogen overheerschen? Wat doet de regeering in dezen? Zwijgen en toezien en ons maar met de bezoeking van het mond- en klauwzeer la ten tobben. Voor de zooveelste maal, als alles zoo is, als wij hoorden, lazen en in het boven staande mededeelden, dan is het treurig, hoe met onze boerenhclangen gesold wordt. Of zijn ze aan het Departement misschien aan het kibbelen, de groot'en, omdat de eene te oud, de tweede te links, de derde te onervaren enz. enz. is en wordt er daarom het Centraal Comité voor keuring van ge wassen te velde. Th. Arts, werkzaam aan het Instituut voor Plantenveredeling: De venvanjtschapslijnen bij aardappel rassen. Dr. J. C. Dorst, Leeuwarden: Overbrenging van mozaïekziekte door beschadiging of aanraking van planten. Dr. J. Oortwijn Botjes, Oostwold: Eenige ervaringen om trent de vatbaarheid van aardappelrassen ten opzichte van virusziekten. Prof- J. Hu- dig. Wageningen: Invloed van de bemesting op de zetpieelyorming van aardappelen. Demonstraties op de proefterreinen van prof. Quanjer en den Plantenzicktenkundi- gen Dienst: Donderdag 3 Juli: Voortzetting van den Aardappcldng. Prof. H. M. Quanjer, Wage ningen: Invloed van de bemesting op het resultaat der aardappelselectie. F. de Groe ng, Wilhelminapolder: Mededeeling over proeven met Eigenheimer op zwaren en lichten grond in den Wilhelminapolder met betrekking tot de verbreiding der mozaïek ziekte. Ir- J. D. Koeslag, Wageningen: Be waring vah consumptieaardappelen in spe ciaal hiervoor te bouwen bewaarplaatsen. Ir. J. G. Maschhaupt, Groningen: Zijn wij met het kalktoestandsvraagstuk in het goe de. spoor? Vrijdag 4 Juli. T. A. S. Schoevers, Wage ningen: De beteekenis der phaenologie voor de bestrijding van plantenziekten (Phaeno logie de leer van die levensverschijnse- ipeni en MAASSLUIS TELEFOON 156 VATEN KISTEN KRATTEN VRAAGT OFFERTE L v. d. HOEVEN'S KISTENFABRIEK MAASSLUIS - TELEFOON 121 Het aangewezen adres voor Veiling- en Exportfust 0&~ Goed en goedkoop N.V. BETONINDUSTRIE V00RH. ALB. van BODEGOM Co. SPIJKENISSE Tel. Int. No. 1 GEW. BETON DRUIVENKASSEN, WARENHUIZEN. BEWAARPLAATSEN VOOR POOTAARDAPPELEN, en vervaardiging van alle voorkomende BETON WAREN, tegen conc. prijzen Met goud bekroond 2000 centraal jer- warmde werkplaatsen as Holland kann, das können wir auch Dit bovenschrift plaatst de heer Huber, Landwdrtschaftsrat und Gartenbaudirektor Hannover, boven een stukje, waarin hij doet uitkomen, wat in Hannover reeds gedaan wordt, om aan den invoer uit Holland paal en perk te stellen. Ten opzichte van de bloembollencultuur lezen we het volgende. Het provinciaal bestuur van Hannover heeft zich gedurende de laatste vijf jaren ern stig met het vraagstuk der bollencultuur bezig gehouden. Op aanraden van den land bouwraad is in Wesermunde een aaneenge sloten oppervlakte van 13 morgen, met Tui nen, Narcissen en Hyacinthen beplant, wel ke oppervlakte dit najaar tot 30 morgen ver groot zal worden. Vervolgens zijn in totaal 3 H.A. land in Oost-Friesland met Tulpen, Narcissen en Hyacinthen beplant In tegen stelling met Wesermunde zijn de gronden in Oost-Friesland niet aaneengesloten, docb de kweekers en ook de boeren hebben min of meer groote stukken voor de teelt ter be schikking. De cultuur wordt op beide plaatsen coöpe ratief uitgevoerd. De aankoop van het plantgoed, zoowel als de verkoop der leverbare tulpenbollen, ge schiedt alleen door de coöperatie. Zij, die tot de coöperatie toetreden, mogen slechts één vroege- en één Darwinsoort telen, om op die manier de zuiverheid van het soort te behouden. Wanneer tot dusverre aan de kweekproe- ven nog geen bekendhedd gegeven werd, dan gebeurde dit, om eeret voldoende goede kwa liteit aan te kweeken, welke ook in elke ge- wenschte hoeveelheid afgeleverd kan wor den. Thans kan echter gezegd worden, dat in Wesermunde en in Oost-Friesland even goede bollen gekweekt kunnen worden als in Holland, zoodat binnen eenige jaren voor een groot gedeelte de Duitsehe markt van Duitsche Tulpen, Narcissen en Hyacinthen- bollen voorzien kan worden. Bovenstaande lazen we in „Het Kwee kersblad". Ook hier dus weer het telkens tot uiting komende streven om zich zelf te helpen. On afhankelijk te zijn. Maar als Herr Huber op zijn Duitsch zegt: ,Was Holland kann, das können wir auch" dan zeggen wij met zekere zelfvoldaanheid (waarom niet): „Dal zit nog!" RED. „LAND- EN TUINBOUW". len der planten, welke in verband staan met de wisselingen van weer en klimaat). Prof A- M. Sprenger, Wageningen: Het selectee- ren van aardbeien. Ir. R. Mulder, Wagenin gen: Het bewaren van fruit in bewaarplaat sen met en zonder kunstmatige koude, M. v. d. Broek, Boxtel: De gomziekte bij kersen. T. A. C. Schoevers, Wageningen en ir P. Hus, Wageningen: Bestrijding van enkele schadelijke insecten in de fruitteelt- Ir. N. van Poeteren. Wageningen: De bastaard satijn vlindcrplaag. priesland als bloembollenland Toen wij het vorige jaar April door Fries-' land tuften, eenige dagen aaneen en daar de veelvuldigheid en de veelsoortigheid van de boerenbodrijven in Friesland van naderbij leerden zien, kwam ik ook op een zéér zonnigen dag den weg van Sncek-Bols- ward-Witmarsum langs. De kale grintweg blikkerde in de zon, de motor zong zijn centonigcn zang in een ra zend rythme, want wij raceden met goeden vaart en de banden begeleiden dezen zang met suizend geruisch en sloegen do maat op zoo'n wijze, dat wolken stof („monde" zeggen de Friesehen) ons spoor nog langen tijd aanwezen, evenals het kielzog bij een oceaanstoomer. Ik soesde mee en had geen oog voor het voorbijdraaiend landschap. 'k Kende het wel, meende ik, en nu was ons doel de Zuiderzeewerken bij Zurich !u oogenschouw te nemen. Mijn vriend had, evenmin als ik, iets te praten, wat wel een zeldzaam voorkomend verschijnsel genoemd zal worden door hen, die ons kennen: wij hebben anders altijd wat tc bebabbelen. niets voor ons gedaan? Excellentie, de eigenaars van meer dan 2 millioen koeien, waaronder duizenden waar devolle fokdieren, waarop heel de wereld jaloersch is, en de eigenaars van meer dan U/2 millioen varkens, verwachten een daad van U. Vraag officieel door onzen gezant te Ma drid naar de proeven van prof. Culebras. En laat het belang van onzo duizenden vee houders nu eens zwaarder wegen dan de toom van één Utrechtscho professor, des noods van heel dc veeartsenijkundige fa culteit. Enfin we passeerden Witmarsum en daar brak in eens mijn mond open, want ik zag iets, waarop ik niet had gerekend: eenige stukken land met tulpen beplant, en die er heel mooi voorstonden. Ineens kwam het gesprek weer op gewone, d.i. volle kracht. Daar zat wat in! En juist nu deze proeven in Wilmnrsura zoo goed gelukten. En niet alleen dóór. Even later passeerden wij Arum, waar al een jaar of vier, vijf, tulpen geteeld werden en ook te Beetgum, te Holwcrd, tc Koudum, in do Bierumers (Sex- en Oosterbierum), te Oudebiltzijl, in de Parochies en andere Biltdorpen waren de proeven genomen, die met goed succes bekroond werden. Dat zou iets worden, want we kennen den Friesehen boer zoo'n beetje en weten, dat als bij iets aanpakt, dat na voorafgegane ervaringen goed lijkt, dit dan ook goed aan gepakt wordt De gevolgen zijn niet uitgebleven. Reeds meerdere boeren leggen zich op de tulpenteelt toe. Zoo zijn in het dorp Min- nertsga reeds 10 II A. met tulpen betcelri. De Frieschc klei moet bijzonder geschikt voor tulpenteelt zijn. De daar groeiende bollen zijn bijzonder hard en stevig. En dc geldelijke uitkomsten waren bevre digend. Men gelooft dan ook algemeen dat de cul tuur van tulpen in de naaste toekomst een goed loonend bedrijf zal blijken te zijn. Be ter waarschijnlijk dan de aardappelen. Maar of nu iedereen zich maar op dc teelt van tulpen en andere bloembollen moet werpen ,is een groote vraag. Er is bedrijfskennis voor noodig. Iemand, die aardappelen verbouwen kan is nog geen goed tul ponk weeker. Een bol is een ander gewas dan een knol. En die niet nauwkeurig in zijn gewone be drijf is, zorgvuldig op alles let en met de meeste correctheid zijn gewone landbouwge wassen teelt en verzorgt, behoeft niet met tulpen te beginnen. Nu, over 't algemeen is de Friesehe bouw boer nog al zorgvuldig in zijn bedrijf. Maar tevens moet men over voldoende bedrijfskapitaal beschikken, want dat is voor bollenteelt noodig. Per H.A. heeft men 100 H L pootgoed noo dig. En deze poters zijn duurder dan aard appelpoters. De prijzen zijn natuurlijk zeer varieerend doch 20 tot 50 gld. per H.L. dat is dus 2000 a 5000 gld. per H. A. is een heel gewone prijs. Er worden er ook van 300 a 400 gulden per H.L. geplant Dat is f 3(1000 óf 40.000 per H.A. Per H.A. wel te verstaan. En daarom is het niet voor iedereen. Gelukkig ook maar, want zelfs nu vree zen we al voor overproductie en zal de „ongebreidelde teelt" zooals het wel eens genoemd wordt (zie no 23 Land- en Tuin bouw) geen goed doen aan de prijzen did gemaakt kunnen worden. Wat niet verhindert, dat we op deze teelt wijzen en daarbij even de licht doch ook de schaduwzijden aanstipten. Nieuw model vogelverschrikker In het verslag over 1929 van de „Ornitho- logische afdeeling van den Plantenziek- tonkundigen Dienst", lezen we o.a. het vol gende, dat o.L van veel beteekenis kan De spreeuwenschade was in 1929 aanmeij kelijk minder dan vorige jaren, zoo zelfs, dat enkele jonge boomgaarden, waar de laatste jaren steeds in gekeerd werd, zon der toezicht en ook zonder schade bleven. In een oude boomgaard te Eist waar an ders jaren één man en twee jongens druk werk hadden en soms bijgestaan moesten worden door de plukkers, konden nu twea kleine jongens het werk verrichten met enkele dagen hulp van een volwas sene. Gedurende de eerste dagen van da pluk was het aantal spreeuwen zoo ge- ring, dat meerdere kersenkoopers spijt had den een keerdcr te hebben genomen. Later kwamen er meer spreeuwen, maar het aantal bleef ver beneden dat van 1928. De oorzaak hiervan is te zoeken in hef feit, dat het aantal spreeuwen na den strengen winter van 1929 sterk geslonken is. In den herfst van 1929 waren de roest- plaatsen der spreeuwen in het riet ook veel minder druk bezocht dan de voriga jaren., 'n Proef werd genomen met 't afschrik ken der vogels door een op een roofvogel gelijkendcn vlieger boven een boomgaard te laten staan. Het aanvankelijk resul taat was goed, de spreeuwen bleven op een behoorlijken afstand (ongeveer 200 meter) terwijl van verschillende individuen werd waargenomen, dat zij zich op dezelfde wijze gedroegen als ten opzichte van ecu echten roofvogel. Sommigeji zagen wij n.l, bij het oplaten van den vlieger zich ang stig piepend in het struikgewas verschui len, terwijl andere een schijnaanval op den vlieger ondernamen on daar na trach ten boven hem te komen, wat natuurlijk gelukte. Dnarna vluchtten zij dan snel weg Alvorens de methode voor do practijk te kunnen aanbevelen, moet nog nagegaan worden of de vogels er niet aan gewend raken zooals met nndero vogelverschrik kers ook het geval is. Wij kunnen proefnemingen in dit op zicht ten zeerste aanbevelen. Weet ge dat thans al 75000 K.G. aardbeien per K.L M. vervoerd zijn naar Londen en omgeving; dat daarvoor door exporteurs dikwijls voof eigen rekening vliegtuigen werden inge legd; dat er zelfs meermalen tc weinig vliegmate- riaal ter beschikking was; dat men op den Langendijk do ratten, dié veel schade aan den tuinbouw doen, met knippen wil vnngen, omdat de andero bestrijdingsmiddelen, die aangeprezen worden, geen voldoende succes hebben go had; dat de hooilandverpachtingen Mn 123 per- ccelen te Culemborg, ongelRr do helft opbrachten van verleden jaar; dat naar schatting voor hot paardenhool 12 gld. en voor koeienhooi 21 gld. per 1000 K.G. werd besteed; dat iée Bond van Lnndparhters in Neder- land een „open brier heeft gericht aan alle verpachters, met verzoek om den pachters een deel der pacht over 1929 kwijt te schelden; dat ze In Duitsche tuinbouwkringen dezer dagen aan de pers tomaten hebben laten zien uit Holland ingevoerd, terwijl ze het lieten voorkomen alsof het Duitsche pre-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5