DONDERDAG 19 JUNI 1930 EERSTE BLAD PAG. 7 DE INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE DE ZEVENURIGE ARBEIDSDAG VOOR DEN MIJNBOUW VERWORPEN In de comm. voor den arbeidstijd in den ïnijnbouw van de Internationale Arbeidscon- ierentie te Genève werd Woensdag het voor stel van den 7-urendag in de kolenmijnen .verworpen. Een Engelsch regeeringsvoorstel, volgens hetwelk de werktijd voor de kolenmijnen niet meer mag bedragen dan 7y2 uur per dag en 45 uur per week, werd eveneens met 27 tegen 16 stemmen verworpen. Voor het Engelsche regeeringsvoorstel stemden de vertegenwoordigers der werknemers en die der Engelsche en Nederlandsche regeerin- gen, tegen stemden de gedelegeerden der werkgevers en die der overige regeeringen, w.o. ook I)uit6chland. Behandeld moet nu nog worden het voor stel der Duitsche regeering, dat door de Franschen ondersteund wordt en betrek king heeft op invoering van den 7%-urigen arbeidsdag voor de komende drie jaren, waarna de 71/&-urige werkdag zou worden ingevoerd. De heer Maus, van de Nederlandsche werkgeversofdeeling, verklaard-de bij het debat, dat de Nederlandsche mijnwerkers reeds 46 uur per week werken en dat de Nederlandsche mijndirectie niet het voor nemen heeft aan die regeling een eind te maken. HET INCIDENT-BROMLEY Onbevredigend slot De vertegenwoordigers der Christelijke vakvereenigingen op de Internationale Ar- beidsconferentie hebben een verklaring aan de pers afgegeven, waarin zij mededeelcn, dat de Engelsche arbeidersgroep ter confe rentie heeft verklaard, de onhoffelijke woor den die Bromley op 10 Juni persoonlijk oan de Christelijke vakvereenigingen heeft uit gesproken, niet voor haar rekening te ne men, doch dat de Engelsche arbeidersdele gatie haar voortdurend geuite meening met betrekking tot de noodzakelijke eenheid in stand houdt. De vertegenwoordigers der Christelijke vakvereenigingen zijn overtuigd, dat de hou ding van Bromley voortspruit uit onvol doende inlichtingen over de Christelijke vakbeweging. Doch desniettemin kunnen zij deze liquidatie van het incident niet be schouwen als een volkomen satisfactie. De vertegenwoordigers der Christelijke vakvereenigingen laten hel over aan de be voegde organen van hun federatie, om thans de houding te bepalen, die de Christelijke vakvereenigingen in de toekomst zullen aannemen tegenover het Amsterdamsch in ternationaal verbond van vakvereenigingen, zoowel op als buiten de arbeidsconferentie. Intus6chen zal de houding der Christelijke vakvereenigingen tegenover de internatio nale arbeidersorganisatie en het internatio naal arbeidersbureau door dit incident gec- nerlei verandering ondergaan. DE BEGROOTINGSMOEILIJK- HEDEN IN DUITSCHLAND MOLDENHAUER NEEMT ONTSLAG. In een zitting van het Duitsche rijkska binet heeft minister MoTdenhauer gisteren zijn voornemen te kennen gegeven, af te treden. De rijksraad heeft zijn voorstellen verworpen, kans am in den rijksdag anngo nomen te worden hebben ze dus in de ge geven omstandigheden niet meer. Pogingen om den minister van zijn be sluit af te brengen, mislukten. De toestanJ is zeer onzeker. Uit Berlijn werd nog gemeld: In parlementaire kringen neemt men aan dat de Rijkskanselier niet geneigd is de.n Minister van Financiën Dr. Moldenhauer te zien vertrekken. Hij zou zich nog gistermid dag in dien geest tegenover vooraanstaande personen van zijn partij hebben uitgelaten Von Hindenburg vertoeft, gelijk men weet op het oogenblik op zijn landgoed Neudcck in Oost-Pruisen. Men houdt er rekening mee, 'dat de Rijks kanselier machtiging aan den Rijkspresi den zal verzoeken om tot ontbinding vnn het Huis over te gaan als het noodoffer niet wordt aanvaard. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN ENGELAND Samenwerking tusschen de drie politieke partijen in Engeland om te trachten de werk loosheid te bestrijden, is in overweging. De bladen melden, dat de regecring een uilnoodiging heeft gericht tot de conservatieve en liberale leiders, om deel te nemen aan een conferentie. Eet verluidt, dat Lloyd George de uitnoo- diging heeft aanvaard. Verder wordt gemeld, «lat het antwoord van Baldwin nog niet is ontvangen, maar dat bij, na overleg met zijn voornaamste conservatieve collega's, besloten zou hebben de uitnoodiging nf te slaan. In het Lagerhuis is over het werkloosheids vraagstuk een debat gehouden, dat eindigde met de verwerping van een conservatieve motie om de begrooting van arbeid te vermin- Ook in een conferentie met de vertegen woordigers van een aantal Engelsche gemeen ten heeft Mac Donald over het vraagstuk dei werkloosheid gesproken en daarbij aangedron gen op krachtige samenwerking, welke te meer nood»g is, aangezien de groote werkloos heid niet uitsluitend het gevolg is van de toestanden in Engeland, doch ook aan de algemcene economische en financieele wereld crisis is te wijten. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Maatregelen tegen het verzet. Reuter meldt uit Bombay: Achttien posters voor winkels van huiten- landsche textielstoffen zijn tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zeventien boe ren uit een dorp op 20 mijl van Delhi zyn wegens wanbetaling van grondbelasting in hechtenis genomen. Voorts wordt uit Ahmedabad gemeld, dat toen het Gujerat College weer geopend werd, een aantal studenten postte om de anderen tc vermanen hun studie op te schorten en zich bij de ongehoorzaamheidsbeweging aan te sluiten. Vijf posters zijn gearresteerd. ONTPLOFFING VAN VLOEIBARE LUCHT Groote schade te Ongrée. Om 4 uur gistermorgen ontploften 180 fles- schen met samengeperste lucht in een fa briek van vloeibare lucht te Ougrée (België). De eerste ontploffing had plaats tegen vier ir. Na een half uur had men meer dan hon derd ontploffingen geteld. j Vijf arbeiders bekwamen lichte verwondin gen. In de geheele stad werd een groote schade aangericht. Talrijke vensterruiten zijn ge sprongen. De bewoners vluchtten in paniek, hun kleeren meenemend. De hal der fabriek werd geheel verwoest De brandweer moest geroepen worden, om den brand, die uitgebroken was, te blusschen De oorzaak van de explosies is nog niet bekend. DE AMERIKAANSCHE DRANKWET. De groeiende afkeer NEW YORK, 19 Juni. Wederom heeft zich een teeken voorgedaan, dat er op wijst dat de afkeer van de anti-alcoholwettcn in de Vereen. Staten groeiende is- De Senaats verkiezingen voor New Jersey hebben nl. tot resultaat gehad, dat gekozen is dc voor malige nmhassadeur der Vereen. Staten in Mexico, Dwight Morrow, de schoonvader van Lindbergh, Morrow, die bekend staat als heftig tegenstander van de phibitie-wetten. behaalde 408.000 stemmen, terwijl zijn tegen candidaat, die „droog" is, Fort, slechts 114.000 stemmen behaalde. NOORSCHE WATERKRACHT- ELECTRICITEIT Te Berlijn wordt de Weltkraftkonferenz ge houden. De Hollartdsche naam zou kunnen luiden: Wereldencrgicconferentie. Er is ook een Nederlandsche., delegatie, bestaan de uit zes heeren. Op deze conferentie is uitvoerig beraadslaagxl over een voorstel \an Noorwegen, om aan Duitschland elec- trischen stroom te leveren in zulk een om vang, dat daardoor stroom kan worden ge leverd voor ongeveer 20 millioen lampen. Uit de besprekingen bleek echter, dut een dergelijk plan nog niet voldoende voor bereid is, om in behandeling te kunnen worden genomen. VERGA DERING SVERBOD IN SPANJE, Uit Madrid wordt gemeld: In Spanje zijn alle vergaderingen en le zingen tot nader order door dc regeering ver- noden. Verder heeft de minister van econo mische zaken machtiging gekregen om bij zondere maatregelen te nemen, om de waar de der Spaansche valuta te verhoogen en een einde te maken aan de speculatie. HEVIGE ONWEDERS. In Engeland, Frankrijk en Italië. Een onweer zooals in vele jaren niet is voorgekomen, heeft Woensdag boven Londen gewoed. Straten werden in bergstroomen her schapen. Lage terreinen overstroomden. De rennen te Ascot moesten worden afgelost. Twee mannen werden door bliksem gedood, verscheidene andere werden gewond. Te Man Chester zyn drie mannen door overstrooming bij onweer gedood. Ook boven Frankrijk hebben weer hevige onweders gewoed, gepaard met vernielende overstroomingen. In Brioude stond het water zelfs eenige meters hoog. Soortgelijke berichten komen uit Noord- Italië. HEVIGE BRAND TE ANTWERPEN. Woensdagmiddag is tc Antwerpen brand uitgebroken in de bekende vleesch extract- fabrieken Liebig. De brand woedde hevig en de brandweer had 2 li uur werk om hem onder de knie te krijgen. De vierde verdie ping, waar hoofdzricclyk papier en reclame- artikelen waren geborgen, is over twee vleu gels van het gebouw uitgebrand. Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Zetten en Andelst (toez.) H. A. de Geus te Huizen (N.-H.). Drietal: Te Soest (vac.-J. C. W. Kruis- hoop), F. van Asch te Randwijk; E. V. -T. Japchen te Maartensdijk; B. G. C. Steenbeek te Wierden, GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Amersfoort (vac.-F. A. den Boeft), G. C. Berkouwer te Oudehorne. Te Oud-Loosdrecht, cand. E. T. v, d. Born te Renkum. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. J. Diepersloot, van Zaandam, deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Andyk, na be- istiging door Ds. J. J. Buskes, van Oosta rend op Texel, met een predikatie over Joh. 29 en 3 30. Maandag d.o.v. deed Ds. Diepersloot zijn intrede met een predikatie over Matth. 4 23a. c-en persoonlijk woord tot zijn ouders ti vrienden en de gemeente, werd hij toegespro ken door ouderl. \V. Schuurman, Ds. J. C- Aaiden en Dr. J. G. Geelkerken, van Amster dam. De belangstelling was zëer groot, ook uit de Kerken van Amsterdam-Centrum, -Zuid en -West. Oosterend, Zaandam, Hilversum en Rotterdam. Ds. W. E. van Duin, van Amster dam, was mede aanwezig. Prop. II. Joh. Ja anus, van Bussum, hoopt Zondagnamiddag 17 Augustus e.k. bij de Evang. Luth. Gemeente te Monnikendam zjjn intrede te doen na des morgens bevestigd te zijn door Prof. Mr. J. Loosjcs, van Bussum. JUBILEA. De lieer P. Koster, voorganger bij de Geref. Kerk van Valthermond, die Zondag j.l. zijn 50-jarige ambtsbediening in een ge dachtenisrede herdacht, vierde Maandag avond in feestelijk samenzijn dit zeldzame jubileum met zijn gemeente. Van dezen avond meldt men ons het vol gende: Toon de jubilaris met zijn vrouw en deren het rnet vele prachtige bloemstukken versierde kerkgebouw binnentrad, zong me hem een welkomstlied toe. De leider. Oostcrheert, van Ter Apel, liet zinge, 48 i en nadat hij in gebed was voorgeg u las hij dien Psalm voor. In zijn inleiden woord feliciteerde hij met de ontvangen Koninklijke onderscheiding, waarop aanwezigen het Wilhelmus aanhieven. Namens den Kerkerand van Valthermond sprak een der ouderlingen een keurig, ha lelijk woord, waarna Hij als geschenk der gemeente een compleet radio-loestel aan bood. Na hem volgden tal van sprekers: Br. J rle Jongt', immer»» de School vereen.; br. Kloppenburg namens de Kiesverecniging. de heer Hofman miliums het personeel der Clir. School, waarvan de jubilaris voor zitter is. „Jnchin" was vertegenwoordigd door Pro' Grosheide van Amsterdam »-n de heer Boot van Groningen. He eerste bracht in dank bare herinnering alles wat de jubilaris voor de Zondagsscholen had gedaan en nog doet. De heer Boot, vulde op geestige wijze aan wat du Prof. had gesproken. De heer Algra, vroeger IIoof-1 tier Chi School, en de heer Bouwman, vroeger tie „lijfarts" van den jubilaris spraken als vrienden hartelijke woorden. De Geref. Kerk van Zegwaart had als af gevaardigden gezonden Ds. Versluijs en Oud. van der Spek. Beiden spraken woor den van waardeering, en herinnerden aan den treurigen toestand dier gemeente in 1887, toen de heer Koster in Zegwaart kwam Hem werd namens den Kerkeraad van Zeg waart een enveloppe met inhoud aangebo den, terwijl de heer v. d. Spek, die den ju bilaris als goed gereformeerd cn goed roo- ker kende, hem sigaren aanboord, merk .Graaf Tisza", de Geref. minister-president •an Hongarije. Ook de Geref. Kerk van Appelscha had een paar afgevaardigden ge zonden. Ds. Ploeger sprak en deed in gelij ken geest al9 de vorige sprekers. Namens de predikanten der classis Stads kanaal, die bijna allen tegenwoordig waren, sprak Ds. Kerseies van Wildervank. De heer Meijer complimenteerde namens den Kerke- arl van Nieuw-Weerdinge; Ds. Oosterheert imens Ter Apel. Een leuk moment was het, toen br. K. van den Vondel zijn naam eer aandeed, door de levensgeschiedenis wn den jubilaris in dichtmaat te vertellen. Dp rij der sprekens werd gesloten door det> oudsten zoon van den jubilaris, die mede zijn moeder gedacht, die mee jubileerde, om dat zij al dien tijd lief en leed meegedeeld had. De heer Koster dankte., op de hem eigen, humoristisch-ernstige wijze voor alles wat hij dezer dagen aan belangstelling onder vonden had, zoowel in dezen avond als daarvoor in den vorm van zeer veel tele grammen, brieven, enz. Na het zingen von don Avondzang werd het prachtige jubileumfeest door den jub; laris met dankzegging gesloten. DE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De Particuliere Synode der Geref. Kerker •n Zuid-Holland (Zuidelijk gedeelte), gehou den Woensdag te Dordrecht, verkoos tot afge vaardigden naar de Generale Synode te Arn hem de predikanten Ds. C. B. Bavinck te Rotterdam en Ds. W. W. Meynen te Dordrecht. Secundi Ds. R. Hummelen te Gorinchem en C. W. J. van Lummel te Zuidland; do ouderlingen G. de Bakker te Kralingscheveer P. Rijsdijk te Sliedrecht; secundi J. La: brnyère te Papendrecht en J. Manni te Rot terdam. Inzake het promotierecht besloot de Synode de beslissing aan de wijsheid der Generale Synode over te laten Inzake bet Geref. Weeshuis te Middelbands werd besloten dat dit een zaak is, die niet van bovenop, maar van onderop moet behandeld erden. De Classis Brielle is dus aangewezen n dc zaak nader te onderhoeken. De Part. Synode der Geief. Kerken van Zuid-Holland (Noordelijk gedeelte), vergaderd te Leiden, verkoos tot afgevaardigden naar de Generale Synode van Arnhem als primi: Dr. K. Dijk, van 's-Gravenhage-West en Ds. II. Mevc-ring, van Katwijk a. d. Rijn en de ouder lingen Mr. A. J. L. van Beeck Calk oen. van 's-Gravenhage-Oost en M. A. D. H. Schale- kamp van Wassenaar; en als secundi: Ds. A. M. van Minnen, van 's-Gravenzande en Ds. J. C. Kullmann, van Wassenaar en de ouderlingen Ir. G. de Rooy, van Voorburg eu W. Hummelen in Alphen a". d. Rijn. De Synode besloot ten aanzien van alle bi; haar ingekomen voorstellen deze zonder mees' naar de Generale Synode door te zenden. DE EVANG. LUTH. SYNODE Onder voorzittenschap van Ds. L. Schutte, an Amsterdam, werd de 118c vergadering der Evang Luth. Synode gehouden. Herdacht worden het jubileum van de con fessie van Augsburg en de conferonties van Halle—Wittenberg en van Augsburg. Het overleden lid C. J. F. Pont, evenals de over leden predikanten Schade van Westrum en van Genderen Stort worden herdacht, en het nieuw gekozen lid L. F. Pont welkom go- heeten. Herdacht wordt het 40-jarig jubileum het lid Ds. C. Th. Scharten. De voorzitter gaat daarna voor in gebed en opent do 'ergadering. Tot leden van de financieele commissie worden benoemd de aftreden leden Mr. H. J. Lohman en F- A. Moes. Tot leden van de Synodale commissie wor den gekozen Ds. C. Th. Scharten, Mr. H. Ralider en J. P. Dudok van Heel. De penningmeester Mr. H. J. Loman brengt verslag uit aangaande het beheer van de synodale fondsen en geldmiddelen. De tweede secretaris, Dr. J. A. Rust, brengl verslag uit aangaande den staat van het kerkgenootschap over 1929. De kerk van Amsterdam ontving 5(15.000 krachtens een testament van 1874. Het legaat was met vruchtgebruik belast. Zoolang een der vruchtgebruikers in leven was, moesten de renten bij het kapitaal worden gevoegd, waardoor het oorspronkelijke kapitaal aan •zienlijk is toegenomen. Het testament be paalt, dat door bestuurders der Amsterdam- sche kerk „burgerwoningen" zullen worden gebouwd; de batige saldi komen ten bate der diakoniekas. Uit het verslag van curatoren blijkt, dal de beide cursussen 1928'29 en 1929'30 door 5 alumni werden bezocht; 2 proponent-cxa mens werden afgelegd in 1929. Ds. Hoevers rapporteert over het beheer van de synodale commis sie ©92 9. De com missie verecnigt zich met het voorstel dei synodale commissie het weduwenpensioen voor 1930 te bepalen op f 500 en dc syn. com. te dechargeercn van haar gevoerd beheer. De voorzitter dankt de com. van rapport en dc financieele commissie voor baar werk Dc lieer F. A. Moes brengt verslag uit over de werkzaamheden der commissie voor de predikantstractemcnten. Do commissie doet mededeeling van een bereikt resultaat, het welk is verkregen door de medewerking van enkele gemeenten. Mogelijk zal daardoor zijn «Ie minimum-tractementen overal uit te keeren. Gestreefd zal worden allereerst naar uitkcering van periodieke verhoo gingen. Een voorstel dor synodale commissie om tweederde van het aantal leden van een groote kerkeraad te eischon om een vergade ring en haar besluiten wettig te doen zijn, wordt aangenomen. In gemeenten, waar een groote kerkeraad meer dan twintig leden telt zal de helft van het aantal geëischt worden. Verworpen wordt een voorstel-Utrecht over de regeling van het geval, dat bij de stem ming over oenig voorstel de stemmen staken. Ds. Bocrlijst rapporteert over het verslag der werkzaamheden der synodale commissie over bet dienstjaar 1929/30. Op advies van de synodale commissie wordt bet voorstel van den grooten kerke rand te Apeldoorn aangenomen, om de filiaal-gemeente aldaar te veranderen in een zelfstandige gemeente. De vergadering brengt hulde aan Ds, C. Th. Scharten to Doesburg, aan wiens bemoeiingen eerst de oprichting der gemeente en thans de aelfslandigverkla- rine van Apeldoorn is te danken. Ken verzoek van den Wereldbond der Ker ken om instemming te betuigen met de re solutie van Avignon komt in behandeling. Er wordt besloten de zaak te stellen in han den «Ier synodale commissie, welke de reso lutie door middel van den beschrijvingsbrief ter kennis van de kerkeraden zal brengen en baar in volgende vergadering te behan delen. Na rondvraag sluit de voorzitter de ver gade ring met gebed. DIACONALE CONFERENTIE VAN DE GEREF. KERKEN IN ZUID-HOLLAND DIACONIE EN VAKORGANISATIE DE SCHOONHEID VAN HET DIAKENAMBT Vanwege de diaconieën der Geref. Kerken in Zuid-Holland werd gister de jaarlijkschd Diaconale Conferentie gehouden in de Ju lianakerk te Dordrecht. De Voorzitter, de heer J. H. Donnar, van Rotterdam, opende de vergadering. Spr. heet de opgekomenen hartelijk wel kom, betoogend hoe nauw bij het sociale le ven de praktijk van het diakenambt zich aansluit. Alleen ten aanzien van het begin- s „conservatief" onze eeretitel. Ten op zichte <ier toepassing zijn we soepel en gaan we met onzen tijd mee. Aan de orde is dan de vraag van de diaco nie te Dordrecht: Hoe moet de houding van de Diaconie zijn, wanneer een uitgetrokken lid der or ganisatie niet werken mag en daarom steun vraagt? De heer Mr. J. W. Noteboom brengt ad vies uit. Spr. zegt, dat het geval is, dat een weduwe twee zoon6 heeft, die haar, omdat ze buiten staat zijn niet kunnen steunen. De vraag is jdus eenvoudig: hoe moeten we staan t.o.v. deze weduwe. Toch zal spr. zich houden aan de vraag, zooals ze gesteld is, om de moeilijkheden niet te ontwijken. I'.en dezer zoons is lid van een bouwvak- organisatie, die een collectief arbeidsco» tract heeft aangegaan. Nu kan hij, die mo menteel uitgetrokken is van een werkloo- zenkas, wel werk krijgen, doch voor een lager loon dan het contract vraagt. Deze jonge man vraagt nu steun aan de Diaconie, omdat hij voor een lager loon niet werken wil. Spr. neemt aan, dot deze yitgetrokkenc alleen maar werk kan vinden in het bouw vak: in de tweede plaats dat de diaconie k a n steunen en ten derde lat de diaconie in het algemeen dergelijke personen m steunen. Spr. heeft bezwaar, dat een diaconie deze Steunaanvrage afwijst. Zoo zij dit toch deed, zou zijn den jongen man pressen, een werk te aanvaarden tegen loonvoorwaarden die immoreel zijn. De vraag, of de Diaconie den raad mag keven om zich aan de organisatie te onttrek ken. beantwoordt spr. ontkennend. Of steun geweigerd mag worden omdat de vakorganisatie eigenlijk moet steu nen, daar de betrokkene in deze moeilijk beid gekomen is als gevolg van haar collec tief contract? Spr. meent, dat het in dit ge val wel zoo bezien kan worden. Toch om komt ook zóó de Diaconie niet aan haar roeping. Spr. is er niet van overtuigd, dat op de vakvereeniging de plicht rust, in deze gevallen te steunen. Als de Diaconie het zich tot taak stelt in het algemeen werkloozen te steunen, clan heeft ze het ook in dit geval te doen, als anderen (de vakorganisatie) weigeren te steunen; evenals zij steunt wan neer ouders, broeders en zusters in gebreke blijven te verzorgen. Toch moet in het algemeen de Diaconie niet al te toeschietelijk zijn. Wat moet zij doen. als dit geval, dat nu nog een uitzon deringsgeval is, regel wordt? Niet steu nen zou spr. niet gaarne adviseeren. Doch clan heeft de Diaconie met de vakvereenigin gen te praten en haar eventueel te wijzen op het ongerijmde hooge harer loontarieven, en op de gevolgen daarvan voor hare leden. Resumeerend vat spr. zijn betoog saam in het advies: in dit geval steunen. Naar aanleiding van dit advies voeren het woord de heeren Beinema, van Dor drecht; Schipperus, van Rotterdam; T e e u w, van Kralingen; De Lange, van Gouda, en Smitskamp, van Den Ilaag. Mr. Noteboom beantwooidt de vragers uitvoerig. De Voorzitter stelt voor van dupliek af te zien en de conclusies va.n het rapport van Mr. Noteboom te aanvaarden. De volgende conclusies worden aange- 1. Geen advies mag van de zijde der Diaco nie gegeven worden, strekkend om arbeid te aanvaarden in strijd met bepalingen van het geldend collectief arbeidscontract; ook mag geen zijdelingsche drang worden ge oefend in die richting door onthouding van steun. 2. Is de Diaconie van meening, dat een vakorganisatie zelve behoort te zorgen voor de uitgetrokken werklooze leden der orga nisatie, die werk moeten weigeren in ver band met de bepalingen van het collectief contract dan dient de Diaconie daarom trent met de bestuurders der vakvereeniging overleg te plegen. Doch neemt de vakver eeniging die zorg niet op zich, of kan zij dit niet op zich nemen, dan mag dit toch op zichzelf nog geen reden zijn voor onthouding van den diaconulcn steun. Daarna komt aan de orde de vraag van «Ie diaconie van Kralingcn: Hoe verkrijgen wij meer contact tus schen dc diaconieën eenerzijds en het Prov. Gereformeerd Weeshuis te Middelharnis anderzijds? De heer Teeuw, van Kralingen, licht deze vraag toe, zeggende, dat het de bedoe ling is het Weeshuis dichter bij de Geref Kerken te brengen. Spr. beweert, dat dit contact veel te wenschen overlaat. De Ker ken bemoeien er zich maar zeer stiefmoeder lijk mee. Spr. vraagt: waar blijven de ande re Kerken? De plaats op het wel wat afgele gen Flakkee mag niet als reden gelden. We krijgen meer belangstelling voor ons Weeshuis, als we beginnen ons zelf op te wekken. Spr. deelt dan mee hoe de gemeente Kralingen werkt. Spr. besluit met aan te bevelen, ten eer ste, dat de diaconieën, die weezen hebben in dit Weeshuis minstens eenmaal per jaar een bezoek brengen; ten tweede, dat de vei gaderingen zooveel mogelijk door afgevaai digden .worden bezocht; cn ten derde, dal men meer bekendheid geeft aan dit Weei huis. Aan de bespreking op dit inleidend én toelichtend woord wordt deelgenomen door den heer De Lange, van Gouda; Ds. den Boeft, van Kralingen; Mr. No t eb o o Dr. J. Hoek, van Den Ilaag, cn den heer J. T. A. Ros. van Dordrecht. De Voorzitter stelt voor de volgende conclusies te aanvaarden: 1. De Prov. Diaconale Conferentie spreekt uit, dat de Diaconieën die weezen ter ver zorging aan het Weeshuis te Middelharnis hebben toevertrouwd, het geboden contact inet liet Weeshuis zoo goed mogelijk hebben te onderhouden, opdat zij voldoen aa roeping, die zij voor de geestelijke en i rieele verzorging hunner weezen hebbt 2. De Conferentie is van oordeel, dat er een rechtstreeksch contact tusschen de Dia conieën en 't Weeshuis behoort te komen, c draagt eenige broeders op ter bereiking va dezen wensch.. hierover met de Particulier Synoden van Zuid-Holland te handelen. De conclusies worden zonder hoofdelijke stemming nangenornpn. In deze commissie worden benoemd dc heeren J. T. A. Bos, van Dordrecht; Mr. J. W. Noteboom, van Scheveningen en Teeuw, van Kralingen. Zitplaatsengeld en Ziekentelefoon. Aan de orde komen daarna de vragen van de Diaconieën van Loosduinen en Kralingen, resp. luidende: Ligt het betalen van zitplaatsengelden. kosten van aanleg kerktelefoon, alsmede abonnementsgelden voor Kerkbode, enz. ten behoeve van onvermogende leden dei Gemeente op het terrein van dc bediening des Woords, of heeft de Diaconie hier in de eerste plaats een taak? Is het de taak der Diaconie de aanslui ting aan een ziekentelefoon voor onvermo gende leden der Gémeente te betalen? De heer N ij man, van Rotterdam, leidt de vraag van Loosduinen in, terwijl ook Dr. Hoek, van Den Haag, over deze materie het woord voert, waarna de volgende con clusies worden aangenomen: De Prov. Diaconiale Conferentie, te Dor drecht vergaderd; spreekt uit, dat de kosten voor het aan wijzen van zitplaatsen, als behoorende tot den Kerkedienst; en het aanbrengen van een Ziekentelefooninstallatie, als zijnde de verbreiding van den Dienst des Woords der plaatselijke Kerk, aan en bij onvermogende leden der Kerk uit de kas der Kerk behoort tc worden bestreden, voor zoover het onder steunden betreft. Weerbericht. BAROMETERSTAND VERWACHTING Zwakke tot matige veranderlijke later Zui. FIETSERS, LICHT OP- Van 2021 Juni van 9.53 nam. tot 4. 9 MIDDAGVERGADERING. Te kwart over twee heropent de Voor zitter de vergadering en geeft hij het woord aan Dr J. Hoe k, van Den Haag, die een rede houdt over Spr. acht het zeer gewenscht, zich te be zinnen over de schoonheid van het ambt. Er is tweeërlei gevaar: de sleur, als gevolg van de gewoonte, en de minder aangename ervaringen, welke men opdoet, en die de schoone verwachtingen waarmee men be gon, zoo vaak in duigen doen vallen. Het diakenambt geeft in dc praktijk zoo veel teleurstelling. Tegen al deze deprimeerende gewaarwordingen is het zoo goed, zich te bezinnen over de schoonheid. Aanleiding tot het ontstaan van het dia kenambt was een fout in de eerste Christen gemeente. Toch hebben we in dit ambt te doen met een instelling des Heeren. Is dat geen sterkende gedachte, vraagt spr., in 's Heeren werk bezig te zijn. Het subject van het' diakenambt Is Christus, het object zijn de armen der ge meente. Deze laatste moeten geestelijk be schouwd worden als gekochten door Chris tus' bloed. De rechte beschouwing van de objecten werkt mee tot verhooging van de schoonheid van het ambt. De uitdrukking „de geestelijke zijde" van het diakenambt zou spr. zoo sterk mogelijk willen bestrijden. Alles in dit ambt is geestelijk. I-Iet doel van het diakenambt is algeheele bestrijding van de armoede van het lid der gemeente, dait in armoede vervallen is. Het helpen, waartoe de diaken geroepen is is niet beperkt tot het 6teunen met geld. De diaken moet de vriend der arn zijn, niet alleen om hetgeen hij geeft, maar ook om hetgeen hij zegt. Een diaken denko daarom maar veel aan de beteekenis zijn schooncn naam: dienaar. Wat ook verwaarloosd mag worden bij de beschouwing van de schoonheid het diakenambt is de bevordering van het geestelijk welzijn der armen. Armoede toch brengt niet alleen materieele schade, maar door de overmatige zorgen van het tijdelijk leven drukt zij soms dermate, dat der armen ziele leven zóó gedrukt wordt, dat er belangstelling is voor het geestelijke. Zóó beoefend, komt het arnbt ook het gees telijk leven van den diaken zelf ten goede. De man met het echte diakenhart zal gedu rig ontevreden zijn over eigen gebrekkige toewijding, en dat alles zal hem ook dage lijks op de knieën brengen. Wie met zijn heele hart diaken i9, die is de ideale diaken. Maar dat wordt men niet zonder een levend geloof, waarmee men aan Christus gebonden is. De geloovige diaken is tegen teleurstelling bestand .en kan hal idealisme behouden. Maar behalve geloof is ook noodig prakti sche levenservaring, zooals spr. verder uit eenzet. Ten slotte, om de schoonheid beter te ken nen en te beoefenen, ia vóór alles het gebed noodig. Spr. wekt op, den Heere veel te vragen orn Zijn Geest, om 't diaconaat uit te oefenen tot opbouw van het lichaam van Christus. De Voorzitter zegt den referent har telijk dank voor dit 6choone woord. Als plaats van samenkomst voor 1931 wordt Scheveningen vastgesteld. Bij de rondvraag merkt de heer J. T. A. Bos, secretaris, op, dat er van de 146 diaco nleën slechts 47 aanwezig zijn, dat is nog 13 minder dan verleden jaar. De Voorzitter zegt de Diaconie Dordrecht hartelijk dank voor de ontvangst. Ds. Gravend ijk spreekt een kort slot- w ord, waarin hij den Voorzitter dankte voor diens prettige leiding. Daarna sluiting door Ds. Gravendijk. In verband met het ontslag van een tal arbeiders der kunstzijdefabriek te Ede, waren de arbeiders voornemens om bij wij ze van solidariteit te gaan staken. Het hoofd bestuur ontraadde dit in de gehouden ver gadering ten sterkste, nadat het resultaat der met de directie gevoerde besprekingen bekend gemaakt was. Minder aangename woorden werden het hoofdbestuur toege voegd vooral ook omdat zich in dc zaal enkele communisten bevonden. Daardoor verliep de vergadering langza merhand. Het resultaat is echter geweest, dat vooralsnog niet tot staking zal worden overgegaan. Maar niettemin blijft dc span ning. CONFLICT IN DE SIGAREN-INDUSTRIE, De hoofdbesturen van de Chr. en R. K., benevens de federatie-organisaties hebben vergaderd met het personeel, werkzaam aan de sigarenfabriek van de firma W. Akse te Apeldoorn inzake een kwestie over het col lectief contract. Besloten werd a.s. Zaterdag het i bijna 25 De nieuwe Evangelisatieboot „Febe'' het Leger des Heils is Woensdagmiddag inge wijd door commandant Bouwe Vlas. Deze boot, die den indruk maakt van een luxe-jacht, is oorspronkelijk het eigendom ge weest van een fabrikant te Groningen. Hoewel zij f 40.000 gekost heeft, kon zij door het Leger des Heils in goeden staat worden overgenomen voor f 8800. De boot is bemand met zeven cadet-officie ren, een officier met den rang van kapitein een schipper met zyn vrouw. Bij de opening werd het woord gevoerd door kolonel Stankuweit, chef-secretaris in Neder land, luitenant-kolonel Brouwer en comman dant Vlas. De F»Febe" js bestemd voor de Noordelijke provinciën, waar heden te Heerenveen de tent is opgeslagen. ZENDING. Classicale Zendingsdag. Op 2 Juli a.s. zal op het landgoed De Kamp by Gronin gen de Clasicale Zendingsdag worden gehou den der Chr. Geref. Kerken in het Noorden. Sprekers zullen zyn Ds. A. Oruppen, te Zwaag- westeinde; Ds. L. Holtrigter, te Maarssen; Ds. M. Holtrop, te Franeker; Ds. J. Holvius, te Nieuwe-Pekela; Ds. W. Kremer, te Kornhorn; en Ds. H. Velema,' te Drachten. Ds. J. Jongc- lecn te Groningen zal het openings- en slot woord sproken. Uit het Sociale Leven. te leggen. De staking omvat Gemengd Nieuws. RIJKSWEG HOORNBRUG-DELFT OPENING OP 15 JULI A.S. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de nieuwe Rijksweg van de Hoornbrug van Delft voor zoover het den middenweg het snelverkeer betreft, op Dinsdag 15 Juli a.s. officieel worden geopend. BIJ 'T ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag verliet dc 17-jarige J. vat t Breugel uit Groote Lindt de fabriek en gin; k na 't eten wat zwemmen. Hij geraakte in he v zuig?rzand en daar niemand aanwezig was erdronk de jongen. Gisteravond werden ztji kleeren gevonden. Bij het dreggen vond met i dicht bij de plaats waar deze lagen zijn lijk Dl SIGARENFABRIEK AFGEBRAND 250 personen werkloos. Gisteravond te ongeveer acht uur ontstoni !i door tot nog toe onbekende oorzaak bram 5' in de sigarenfabriek „Jasneva" te Valkena waard. Ook de aangrenzende garage van den heet Huybrechts dreigde een prooi der vlammet te worden. Wegens gebrek aan water kon de brand eer weinig uitrichten. I Vermoedelijk zullen door dezen brand (fi if TWEE SCHOOLJONGENS VERDRONKEtyi Uit Zaamslag wordt gemeld: Gistermiddag zijn twee schoolkinderen, d p 12-jarige J- den Engelsman en de 13-jari; W. Riemans bij het zwemmen in een kre« j( verdronken. Toen het ongeval plaats ha< 'D was geen hulp aanwezig. De lijken zijn d« ¥l middags om half drie opgehaald, BOERDERIJ AFGEBRAND Woensdagmiddag geraakte de groote boeta i(f derij „De Woeste" nabij Epc, waarschijnlij door een defect aan den schoorsteen 1 brand. Het geheele gebouw met inhoud gin in de vlammen op. Het vee was in het lanfii Een en ander was verzekerd. Lichamelijke Oefening. R la; ATHLETIEK DE LEGERWEDSTRIJDEN TE BREDA. De resultaten van den eersten dag ware ij Hoogspringen met aanloop: 1. Jelleö 1 R.I. 1.62 M.; 2. De Wilde 20 R.I. 1.60 M.; 3. I «j Haan Gren. 1.60 M.; 4. Husen Gren. 1.60 i Polstokverepringen: 1. Heerbaart 11 R jn 9.03 M.; 2. Rijndersma 9 R.I. 8.49 M.! Pasma 8 R.V.A. 8.47 M.; 4. Mostert 12 R 8.29 M. Handgranatenwerken: 1. Vos 12. R.I. punten (27); 2. De Leeuw 3 R.I. 30 p. (2( 3. Hiel Pol.tr. 29 p. (27); 4. Munsel Kol. Ri 22 punten. ;j 100 M. enelloop: 1. Neef Gren. 11.5 sec.; Van der Heide 8 R.I. 11.5 sec.; 3. Fab n K.M.A. 11.7 sec.; 4. Roeng 7 R.I. 11.8 sec. De uitslagen van den tweeden dag luid als volgt: it, 1500 M. hindernisloop: 1. Van Gulden t-a Kon. Mar. 4 m. 43.9 sec.; 2. Van Poeier j; K.M.A. 4 m. 48.5 sec.; 3. Cousant Jagt 4 m. 56.4 sec. Corpswedstrijd vijfkamp: 1. 12e R.I. 344 2 K.M.A. 353 p.; 3. 4e div. Kon. Mar. 398.5 4. Regiment Gren. 498.5 p. Personeele prijzen vijfkamp: Eerepi Tasina 8e R. Veldart. 21 p.; Ie pr. Maurt a"j brecher K.M.A. 27 p.; 2e pr. Freekes 22e I 29.5 p.; 3e pr. I-Iufen Gren. 30^2 P-l^o pr. II 0 Pol.tr. 33 p. ;fcc Personeele prijs vijfkam n 6e Inf.br. Gotaa bloed lie R.I. 65 punten. sec.; 2. 4e Div. K.M.A. 3 m. 59 sec.; 3. Grot Olympische estafette: 1. K.M.A. 3 m. diers 4 m. 1.9 sec. Beet geplaatste gedurende den gehee wedstrijd K.M.A. 3 p. t Be6t geplaatste corps derde divisie: 6e R Inf. 38 p. Totaal klassement: 1. K.M.A. 3 p.; 2. div. Kon. Mar.; 3. Reg. Gren. 7 p.; 4. R.I. 11 p. Rest nog te vermelden, dat bet 17e I gedisqualificeerd werd voor don gehee wedstrijd, terwijl het reg. wielrijders uit p schakeld werd voor de Olympische lisUift er] ROEIEN Ter gelegenheid van het lustr ':ia der Leidsche Universiteit worden op lfu da«r '2D en Znfprrlnr» '1 Tunt o e nn hol do ®V'

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2