DINSDAG 17 JUNI 1930 TWFEDE BLAD PAG e GEMEENTERAAD VAN LEIDEN EEN WERKVERRUIMINGS- DEBAT DE MIDDAG ZOEK GEBEAOHT OVER EEN INGEKOMEN STUK DE TOONKAMER-COMMISSIE Gistermiddog en -avond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester Mr. A. van e Sande Bak hu yzen. Afwezig met ken nisgeving de heer Reimeringer. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een .adres van de S.D.A.P. en den Leid schen Besturenbond, waarin aangedrongen wordt op bespoediging van de in voorbe reiding zijnde openbare wrken, zooals de brug over don Rijn, de nieuwe veemarkt, de rioleringswerken, huizenbouw enz., met het oog op de werkverruiming. Wethouder Splinter meent, dat dit adres niet anders is dan een open deur in trappen. De Uit te voeren werken, die in het adres genoemd worden hebben alle de belangstelling van B. en W. Over al deze dingen zal de Raad zeer binnenkort heb ben te beslissen. Er wordt vanwege de ge ineente voor werkverschaffing genoeg ge daan, zooais spr. met de cijfers toelichtte B. en W. stellen voor het adres voor k 11 nisgeving aan te nemen. De heer Van Stralen (s.d.) kan zich niet vereenigen met dit voorstel. Spr. zou willen, dat als gevolg van dit adres bepaal de besuiten zouden worden genomen. De werkloosheid neemt sterk toe en in dezen ernstigen tijd zijn ernstige maatregelen noodzakelijk. Het program der werken moM sneller worden afgewerkt. Deze kwestie be hoeft niet in deze raadszitting te worJen besproken. Spr. zou graag zien dat B. en W liet adres in preaedvies namen en in de volgende raadszitting er hun meening over te kennen gaven. De heer Wilmer (r.k.) meent, dat het praeadvies door den wethouder reeds is ge geven, zoodat het geen zin zou hebben de beslissing over dit adres uit te stellen. Ove rigens is spr. van meening, dat een snellere uitvoering van de werken niet mogelijk is De heer Va n Eek (s.d.) is door de op merkingen van den wethouder eenigszins ontstemd. In Leiden heerscht een grooie werkloosheid, die in den winter waar schijnlijk zeer zal toenemen. Het middel daartegen is werkverschaffing. En nu geven B. en W. zulk een antwoord, een antwoord waaruit eenige prikkelbaarheid blijkt. B. en W. zijn blijkbaar niet overtuigd van den ernst van de zaak. Het is een zaak van bui tengewone beteekenis waarover het hier gaat. Als de voorteekenen niet bedriegen «taan we voor een grooie economische crisis Tot wie moeten de arbeiders die in grooten geestelijken en stoffelijke» nood verkoelen zich anders wenden dan tot het gemeente bestuur? Uit de wijze waarop B. en- W. dit adres behandelen, blijkt niet dat zij den ernst van don toestand inzien. De heer Wilmer: En er is geantwoord, dat het niet sneller kan! De heer Va 11 E c k: Dat is niet voldoende. Spr. heeft in 't geheel niet de geruststelliug gehoord, dat B. en W. alles willen doen om den nood te lenigen, omdat zij ook van mee- ning zouden zijn, dat de beste wijze van be strijding van de werkloosheid do werkver schaffing is. De heer Wilbrink (c.h.) begrijpt niet de bestrijding van het standpunt van B. en W. Het college heeft toch ongetwijfeld wel kennis genomen van de verslechtering van den economischen toestand. Uit hun stand punt ten opzichte van deze znalc is niet het tegendeel gebleken. Gezien de houding van het college tot nu toe, heeft spr. geen be hoefte de sprekers van de s.d.o.p. op hun pad te volgen. De heer Pormentier (a.r.) wijst er op dat de vertegenwoordiger in de commissie van fabricage van de s.d.a.p. geen stap kan doen zonder zijn fractie, zoodat de hoeren van de s.d.a.p. wel degelijk op de hoogte zijn van den stand van zaken wat betreft de uit te voeren werken. Deze bewuste verlegen- over de snelle afhandeling van de zaken wat betreft de werken in voorbereiding. Spr. is er voor om het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Schüller (6.d.) ontkent, dal hij van meening i6 dat de zaken bij gemeen tewerken zoo snel worden afgehandeld. Hoe langzaam gaat het niet met het uitbreidings plan. Ook nog andere zaken noemt spr. om deze langzaamheid aan te toonen. In dp commissie heeft spr. meermalen aangedron gen op snellere afwerking van de riolee- ringswerken. Dat B. en W. niet overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van de werk verruiming, blijkt weer uil liet feit, dat men in dezen tijd een aantal arbeiders aan dp Leidsche Hout heeft ontslagen. Dat spr. al tijd rnet zijn fractie overleg moet plegen :s onjuist, zoodat het niet waar is, dat dp fractie van den stand van zaken wat betreft den voortgang van het werk in de puntjes op de hoogte is. Spr. gelooft dat de „be kwame spoed" bij Gemeentewerken min 0 meer zoek is. De heer Bosman (lib.) ie er ook van overtuigd, dat de werkloosheid grooter ai metingen gaat aannemen. B. on W. zullen ook wel doen wat zij kunnen om de werk loosheid te bestrijden, Spr. gelooft in lus schon niet dat do werken in voorbereiding sneller kunnen worden uitgevoerd. Een snel lere werking van de machine van Gemeente werken (indien dit al mogelijk was) zou bo vendien zeer weinig nut afwerpen. De lieer K ooistra (s.d.) bestrijdt hel voorstel van B. en W. om liet adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Parmentier plaatst door (lp geopende deur een interruptie, waarop dp heer Kooistra wil Ingaan. De Voorzitter wijst er evenwel op dat de heer Parmentier wordt geacht afwezig te zijn. De heer Groonevel d: Als je rookt ben De heer Kooistra gnnt clan in op een interruptie van een lid, dat niet aanwezig is. (Gelach). Spr. betoogt uitvoerig de nood zakelijkheid van dp werkverruiming. Spr begrijpt niet waar 13. en \V. den moed van daan balen om bij een zoo dreigenden toe stand niets nan werkverruiming te doen. Geroep: Het is een schande 0111 dat to zeggen. De lieer Kooistra bedoelt dat B. en \V op dit adres niets willen doen. De heer Ma urlers (r.k.) is van meening dat B. en W. deze zaak genoegzaam behar tigen. Mevr. Braggaartla Does dringt er op aan, dat B. en \V. het adres in praeadvio» zullen nemen. De heer Eikerbout fn.r.) gelooft niet dat er sprake is van een noodtoestand. Dat het noodig is danrom B. en een apsloppet te geven, ziet spr. niet in. B. en \V. zijn ge noegzaam diligent op het punt van werk verruiming. De heer Groeneveld (s.d.) is van mea ning. dat er door B. cn W. eigenlijk niets gedaan is in het belang van werkverrui ming. Alle dingen, die als zoodanig werd*n aangemerkt, waren het eigenlijk niet. Spr knoopte hier een breed betoog aan vast. Wethouder Splinter komt er tegen op dat er niets voor werkverruiming gedaan wordt door B. en W. Het is liier weer als zoo dikwijls, als men iets geeft wil men veel meer hebben. Welk nut zit er in een prae advies over een zaak die reeds de belangstel ling van B. en W. heeft, te geven? Spr houdt vol dat dit adres het intrappen is van een open deur. Er zijn op 'l oogenblik werken in uitvoering tot een zeer groot bedrag en er komen zeer binnenkort een aantal voorstellen in den Raad waarbij over verschillende groote werken zal worden be slist. En dan durft men nog te zeggen dat B. cn W. niet vooruitstrevend zijn. Spr. wijsl erop dat aan Gemeentewerken zeer hard ge werkt wordt. In plaats van op dit bedrijf aanmerking te maken past een woord van lof. De heer Van Stralen wijst er nog maals op, flat door B. en W. de ernst van den toestand niet wordt ingezien. De beer Wilmer: Waaruit blijkt dat dan? De heer Wilbrink: Jullie hebt met z'11 zessen gesproken en die vraag is nog niet beantwoord! De heer Van Stralen: Weten de raads leden dat nu nog niet? De heer Wilmer: Je draait er om heen! De heer Van Stralen zal het dan beter aantoonen en tracht eenige bewijzen bijeen te zoeken. Verschillende voorstellen wach ten maanden en jaren op praeadvies. Er worden arbeiders van de Leidsche Hout op straat gesmeten. Wat is er tegen om de werken sneller uit te voeren. Wethouder G 0 s 1 i n g a: Waar haalt u de middelen vandaan? Werkt u er toe mede om deze te krijgen? IJ kunt alleen ma.ir schrappen. De heer Van Eek is van mecning dal de Raad nog steeds niet weet, waar het hier om gaat. Spr. zet nogmaals uiteen, dat de werkloosheid steeds grooter dreigt te wor den. Er was inmiddels een voorstel ingekomen van de heeren Van Stralen en Van Eek om het adres in praeadvies te doen nemen door B. cn W. De heer Wilmer (r.k.) legde de verkla ring af, dat hij tegen dit voorstel zal stem men. omdat het geheel overbodig is. Spr sprak de wensch uit, dal, indien met som mige werken meer spoed mogelijk is, deze spoed zal worden betracht. Nadat nog de heer Schüller gesproken had, en de heer Parmentier er op had gewezen, dat het pure onzin is om aan te dringen op bespoediging van dingen, waar van men weet, dat ze niet meer bespoedigd kunnen worden, terwijl ook nog de heet Wilbrink vian repliek diende (spr. wees er o.a. op dat behalve de werkloozenspecio'.i- teit de heer Van Stralen, en de fractie voorzitter, de heer Van Eek, nog 4 leden van de s.d. fractie het woord hebben ge voerd over deze kwestie) werd het voorste) van de heeren Van Stralen en Van E c k in stemming gebracht en verworpen met 21 legen 9 stemmen. Het voorstel van B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te nemon, werd daarna aangenomen. Een adres ,van de vereeniging „Kerk cn Vrede" en de Jongeren-Vredesactie, betref fende voorzorgsmaatregelen tegen een even tuelc gifgassenoorlog, stellen B. cn W. voor ter visie te leggen. De heer Van Eek kan er zich niet mee vereenigen, dat een dergelijk belangrijk adres eenvoudig ter visie wordt gelegd. In dien B. en AV. voorzorgsmaatregelen hebben overwogen, zal spr. deze zaak laten rusten Anders wenscht spr. eon voorstel in te dienen. De Voorzitter geloo-ft, dat er weinig kans op bestaat afdoende voorzorgsmaatre gelen tegen een gifgassenoorlog te nemen De politie heeft deze zaak in onderzoek Spr. zou het resultaat van dit onderzoek af willen wachten. De heer Van Eek dient zijn voorstel in om te besluiten, aan de regecring mede te deelen, dat de gemeente de mogelijkheid van de bescherming der burgers tegen een even- eele gifgassenoorlog niet inziet en dat zij daarom alle verantwoordelijkheid voor reke ning van de Regeering doet komen. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen»met 19 tegen 10 stemmen. I11 behandeling kornt daarna de Agenda. Zonder hoofdelijke stemming worden aan genomen de voorstellen tot overplaatsing van de onderwijzeres mejuffrouw M. II. S. van Ewijck van de school Iiaverstraat B naar de school Maresingel B; van mej L. G. Tuk van de school Zuidsingel B naai do school Langebrug B; van den hoer I. van Weerlee van de school Zuidsingel B naar de school Schuttersveld B. Als onderwijzeres aan de school Iiaver straat B wordt benoemd mej. M. Th. J. Reuser. Als onderwijzer aan de 'Chool Zuidsingel B wordt benoemd de heer M. D. Bergman te Leiden. Als onderwijzer aan de school Zuidsingel A wordt benoemd de heer J. B. Volkers te Leiden. Als onderwijzeres aan de opleidingsschool voor U.L.O. aan de Driftstraat wordt be noemd mej. E. G. K. Scholtz te Leiden. Als onderwijzeres aan de school Zuidsin gel B wordt benoemd mej. J. C. Aalbersberg te Benthuizen. Als onderwijzeres aan de school Schut tersveld A wordt benoemd mej. J. E. P. Vel- lekoop te I.eiden. Als secretaris van het college van cura toren van het Gymnasium werd benoemd Mr. J. Dool; als leeraar in de wiskunde aan de Il.B.S. voor meisjes de heer C. Grijpma. AVONDZITTING. In de avondzitting werd de behandeling van de agenda voortgezet. Zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen de volgende voorstellen: Praeadvies op het verzoek van Dr. D. A. H. van Eek, om eervol ontslag als leernar In de oude talen cn conrector aan het Gym nasium. Praeadvies op het verzoek van II. W. Blote, om ontslag als lid van de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk Hulp- beloon. Voorstel tot verhuring van het winkel huis en erf aan den Nieuwen Rijn 21, aan J. Worst; tot verhuring van de woning Aal markt G, aan G. Langezaal: tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van: n. eon strookje grond 011 water aan den I^agen Morschweg. Kad. bekohd Sectie F 1585; b. eon strookje grond aan den Linde- stiaal, Kad. bekend Sectie M no. i738 ged. Voorstel om aan de X.V. „Leidsche Ex- ploitatie-llij van Onroerend*) Goederen", vergunning te verleoncn tot demping van een gedeelte sloot langs don Lagen Morsch- weg, Kad. bek. Sectie P Nis 89G en 1585 ged. Voorstel tot toekenning van een subsidie ad 100 in de kosten van een door de Zwem vereniging „de Zijl" te houden Volkszwem feest. Tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw en de inrichting van een gymnastieklokaal aan de school Hoog- landsche Kerkgracht 20a, de uitbreiding van het schoolgebouw en de aanschaffing van meubilair, door de Geref. Schoolvereen. Voorstel tot aankoop van de perceelen weiland nabij het sanatrium „Rhijngeest", Kad. bekend gein. Oegstgeest Sectie B, nis *42. 113, 595, 126, 117, 591 en 593 ten behoeve van de gestichten Endegeest c.a. cn tot be schikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. De heer Zi tman (v.d.) vindt deze grond veel ie duur. De grond is ƒ5000, maar geen 11.000 per I-LA. waard. Spr. brengt daar voor verschillende x_oorbeelden bij. Er ligt bovendien op dit perceel een servituut. Spr. zal dan ook tegen dit voorstel stemmen. De heer Wilbrink (c.h.) sluit zich aan bij het gezegde door den heer Zitman. Als het terrein als bouwterrein zal worden ge bruikt, dan zou het toch een open bebou wing worden. Spr. begrijpt niet wat B. en W. heeft bewogen dit voorstel te doen. De heer Berge rs (r.k.) zegt, dat de grond weliswaar op 't moment nog niet noodig is, maar dat de perceelen toch in de toekomst waarschijnlijk noodig zullen zijn. Spr. is voor het voorstel. Wethouder Splinter antwoord, dat de commissie van beheer van de gestichten met grooie eenparigheid voor dit voorstel is. In verhand met eventueele uitbreiding van de gestichten kan men de grond zeer noodig blijken te hebben. Spr. vindt de prijs niet te hoog. De heer M e y n e n (c.h.), lid van de com missie voor de gestichten, acht het bezit vap deze grond zeer van belang. De heer M anders is van meening, dat de grond te duur is. De heer Wilbrink was van meening dat de grond alleen noodig zou zijn om 0111 het gesticht de noodige rust te behouden. Nu de grond ook bestemd is voor eventueele uitbreiding, kan spr. zich wel met het voor stel vereenigen. De heer Verwey (s.d.) spreekt zich uit vóór het voorstel van B. en W. De lieer Huurman (a.r.) zegt, dat hel allerminst de bedoeling is van de commissie om als handelaar in bouwgrond op te tre den. Spr. legt de gronden uit waarop de com iniseie tot den aankoop wil overgaan. l)e prijs is niet hoog. Integendeel. De waarde zal nog veel grooter worden. liet voorstel wordt daarna aangenomen. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van het uitdiepen .an de Trekvliet tusschcn de spoorbrug in de lijn naar Woerden cn de grens van het liaven gebied. De heer Van Stralen (6.d.) zou willen dat dit werk niet bij wijze van aanbesteding maar in eigen beheer zou worden uitgevoerd Dit zou de werkverruiming ten goede komen Werklooze handdlepers zouden dit werk kunnen doen. De heer Bergers (r.k.) begrijpt den heer Van Stralen niet. Het personeel van de aan nemers moet toch ook werk hebben. De heer Wilbrink (c.h.) begrijpt 't niet» dat de heer Van Stralen dit werk door ha na- diepers wil laten uitvoeren. Daar is het eind van weg. De heer Schüller (s.d.) breekt een lans voor de uitvoering van het werk in eigen beheer. De heer Mand er s (r.k.) meent dat hel onmogelijk is dit werk te doen uitvoeren door handdiepers. Wethouder Splinter zegt, dat ge schoolde diepers hoogstens 2 M.2 bagg?/ kunnen uitdiepen. Bij ongeschoolde arbei ders zal dit belangrijk minder zijn. Voor diI werk zou moeten worden uitbetaald ƒ039 aan loon per week. Het geheele werk zou op deze manier ongeveer ƒ22000 kosten. Het voorstel 6preekt van een bedrag van ƒ700'), dat uitgetrokken moet worden. Het zou al zeer onjuist zijn om dit werk in eigen be heer uit te voeren. Het bedrag van de steun- uitkeering plus de aannemingssom i6 nog belangrijk minder dan ƒ22.000. Het voorstel wordt daarna aangenomen Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de all-risks-verzekerlng van in het museum „de Lakenhal" aanwe zige of nog te plaatsen schilderijen en an dere voorwerpen van waarde. De heer Wilbrink zegt, dat een derge lijke all-risks-verzekering toch maar tot een zekere hoogte gaat. Een juiste waardebepa ling van de schade zal dikwijls onmogelijk zijn. Spr. is van meening, dat de gemeente beter zelf het risico zal kunnen dragen. Desnoods kan er jaarlijks een bedrag op de begrooting worden uitgetrokken. De heer Goslinga (a.r.) is dezelfde meening toegedaan. Het bedrag van de pre mie i6 niet minder dan ƒ22000, dat is vier maal zooveel als de premie van de brand asuurantie. Dit bedrag komt elk jaar terug De heer Donders (r.k.) juicht hel 6ysteem toe. Het bedrag vindt spr. ook wel wat hoog. De heer Van Eek (s.d.) vindt het bedrag ook zeer hoog. De Voorzitter zegt, dat van alle voor werpen in de Lakenhal de waarde vast staat. Men moet rekening houden met wat zou kunnen gebeuren. Inbraak, vermissing, kunnen voorkomen, ook beschadiging van stukken, die zooals het bekende van Lucas van Leyden, dat 500.000 waard is, zeer kostbaar zijn. Spr. raadt den Raad sterk aan het voorstel aan te nemen. De heer Goslinga wijeter op, dat er dag en nacht bewaking is in de Lakenhal. Dit is reeds een zekere premie. En dit zal toch moeten blijven bestaan. Spr. vindt daarom deze uitgaaf niet verantwoord. De heer Groene veld (s.d.) meent, dal de gemeente het risico zelf wel kan dragen Het voorstel, in stemming gebracht wordt verworpen met 19 tegen 11 stemmen Voorstel om goed te keuren, dat de toon- winkel der Stedelijke Lichtfabrieken wordt geëxploiteerd in den geest van de conclusies van de Toonwinkel-commissie. De heer Bergers (.rk.) blijft bij zijn standpunt, dat de toonwinke-1 dient opgehe ven te worden. Spr. hoopt dat men daartoe nog eens zal geraken. De heer Wilbrink is dankbaar voor dit voorstel. De toekomst zal leeren of spr. ook voldaan kan zijn. De heer llomeyn (lib.) brengt hulde aan wethouder Goslinga, dat hij deze overeen stemming heeft verkregen. Wat de over eenkomst bel reft, gelooft spr. ook dat een afwachtende houding dient aangenomen te worden. De heer Wilmer (r.k.) zegt, dat de con clusies van de commissie zijn instemming niet kunnen hebben. Spr. is van meaning, dat het algemeen belang de exploitatie van de toonkamen- niet. eischt. Spr. ziet niet in, dat het. vertooncn van apparaten die reeds genoegzaam bekend zijn en waarin reeds een zekere concurrentie bestaat, noodig is cn in het belang van de Lichtfabrieken. Spr heeft dit even willen zeggen omdat, wan neer later over deze zaak een gestie ont staat spr, zich van de verantwoordelijkheid daarvoor vrij kan maken. De lieer Van Stralen betreurt liet dat in de contract-commissie geen vertegenwoor digen van concurrenten zullen zitting ne men en stelt voor den voorzitter dier com missie door B. en W. op voordracht van do commissie te doen benoemen. De. lieer Van Eek acht deze oplossing de minst slechtste. Spr. sluit zich in hoofd zaak aan bij wat de heer Van Stralen heeft gezegd. De lichtfabrieken zijn er voor de consumenten. Daarom dienen deze er zitting in te hebben. Wethouder Goslinga wijst er In zijn verdediging van het voorstel op dat de sa menstelling van de toonkamer-commissic samen viel met de gelukkige omstandigheid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN dat de z.g.n. koporganisaties elkander had den gevonden in liet V.E.H.I. De Lichtbe- drijven geven toe dat de verschaffing van toestellen enz. hoofdzakelijk moet worden opgedragen aan het particulier bedrijf. De gronden waarop men in het V.E.H.I. tot over censtemming is gekomen hebben tot leid draad gediend hij de onderhandelingen van dc toon kamercommissie. Men heelt hier ge tracht dc antithese te vervangen door de synthese, een streven dat over 't algemeen aanbeveling xerdiend. De uitdrukking van den heer Van Eek dat deze oplossing de minst slechte is, vindt Spr. niet erg waar dcerend. Het beste standpunt is dat van do hoeren Wilbrink en Romeyn om een afwach tonde houding aan te nemen. Het voornaamste is dat de partijen tot el kaar gebracht zijn. Het kan zijn dat er practische moeilijk heden rijzen. Dat moet men afwachten. In cl kgeva-1 is er de goede wil. Als het voorstel van den heer Van Stralen wordt aangeno men dan strandt de zaak cn daarom raadl spr. dit voorstel af. Het voorstel van den heer van Stralep wordt verworpen met 20 tegen 10 stemmen Het voorstel van B. cn W. wórdt aangeno men z.h.st. De uitvoering van de ziektewet. Voorstel inzake de uitvoering van art. 21 der Wet tot regeling der Arbeidersziektever zekering. Dc heer Schüller (s.d.) vraagt waarom B. en W. zwijgen van een derde mogelijk heid die bestaat en hoe het staat met de verzekering van de daglooncrs. Dc heer Eikerbout (a.r.) vraagt inlich tingen over dc kwestie van de grensdagen Spr. vraagt voorts of de bepalingen ook gel den voor degenen die na 1 Maart 1930 in dienst zijn getreden, terwijl hij voorts enkele technische kwesties bespreekt. De heer Bosman (lib.) vindt dat men voor zichtig moet zijn met het op zij zetten van de bepalingen van de wet. Wij hebben een prikkel noodig om aan het werk te gaan en deze prikkel wordt hier gegeven. De wet laat weliswaar toe, dat dc werkgever zelf de ri sico's geheel draagt en in sommige gevallen kan dit zeer goed zijn en begrijpelijk. In grooie bedrijven is het echter onmogelijk. Met verhaal van de premie voor de ziekte verzekering zou misschien weer kunnen worden teruggegeven door een kleine loons verhooging. Dc lieer Parmentier stelt ook eenige vragen naar aanleiding van de 20 van Centraal Beheer en de kwestie van de eigen Wethouder Goslinga zegt in zijn beant woording van de verschillende sprekers dat B. cn W. zich wel hebben uitgesproken over de derde mogelijkheid van verzekering. Wat betreft de daglooncrs daarvoor geldt art 23 van dc ziektewet. Het aantal personen dat verzekerd wordt is 400 ongerekend de dag looners. Of de 2 van Centraal Beheer te optimistisch is; waaraan sommige leden twijfelden is nog niet met zekerheid vast te stellen. Statistisch materiaal ontbreekt. Wel is ge bleken da verplichc verzekering het bedrag van de uitkeeringen hoog opvoert. Dat los personeel een slechter risico is voor de-ge meente dan vast, wordt algemeen aangeno men. Los persoecl meldt zich eerder ziek. Dat B. en W. de bepalingen van de ziektewet hebben opzij gezet ontkent spr. Deze waren reeds opzij gezet. Loonsverhoogin-g om het verhaal van de ziektepremie goed 1e maken vindt Spr. geen verstandige politiek. Ten slotte wijst spr. cr op dat men van den Raad van Arbeid altijd af kan. De heer Schüller stelt voor de dagloo ncrs gelijk te stellen met de arbeiders met wie een overeenkomst naar burgerlijk recht is gesloten. De Wethouder zegt dat dit voorstel practisch onuitvoerbaar is. Het zou een te zware last voor de gemeente worden. Het voorstel-Schüllcr wordt verworpen met 21 tegen 9 stemmen. Spoedeischend worden daarna nog behan deld een xoorstel tot aankoop van een perceel Vischmarkt 19 en een voorstel tot gunning van het snijden van eenige perceelen gras. Daarna krijgt do heer Romcijn gelegen heid tot het houden van zijn interpellatie, die als volgt luidt: Een „gaper"-kwestie Hierna kreeg dc lieer Romeijn (lib.) ge legenheid zijn interpellatie te houden, die als volgt luidt: lo. Welke motieven hebben B. en W. er toe geleid om de reeds vele jaren geleden aan II. J. Christiaanse, drogist, Haarlem merstraat No. G te Leiden, verleende ver gunning tot liet hebben van een gaper en een lichtbak in te trekken? 2o. Zoo.technische of constructie-bezwaren aan deze intrekking ten grondslag liggen, zijn B. en W. dan bereid den betrokkene daarmede op de hoogte te brengen en hein alsnog een redelijken termijn te geven om aan die bezwaren tegemoet te komen? 3o. Zoo fiscale redenen aan de intrekking van deze vergunning ten grondslag liggen, zijn B. en W. clan niet van oordeel, dat daar mede een onjuiste toepassing aan de betref fende verordening wordt gegeven? Wethouder Goslinga antwoordt op deze vragen, dat in de verordening op het bouwen cn sloopen een bepaling is opgeno men waarbij liet hebben vun een uitsteken dc reclame verboden is. Wel kan hiervoor een vergunning worden verleend tot weder- opzeggens toe. Hiervan hebben B. en W. ge bruik gemaakt. Ze hebben gemeend de ver gunning te moeten opzeggen. Bij arrest van den Hoogen Raad is de li effing van een be paald bedrag voor liet ihebben van zulk -een reclame niet verbindend verklaard. Hierme de is intusschen niet gezegd, dat de ver goeding niet op een andere wijze mag wor den verkregen en dat liet ongeoorloofd is de vergunning in te trekken als de vergoe ding niet wordt betaald. Als in het onder havige geval de vergunning niet was opge zegel, zou onrechtvaardig gehandeld zijn te genover degenen die dc vergoeding hebben betaald. Dc lieer Romeyn vindt liet ongepast op deze wijze gebruik te maken van een veror dening. Het lijdt tot consequenties die in strijd zijn met de gemeentewet. Do lieer Goslinga zegt, dat men zich tocli moeilijk door een winkelier kan laten ringelooren, De heer Wilbrink meent dal niet B en W. door den winkelier, maar de winke lier door B. en W. wordt geringeloord. Dc lieer R 0 in e y n stelt een motie voor, waarbij do Raad uitspreekt, dat het ant woord van B. en W. onbevredigend is. Na nog eenige bespreking wordt deze mo tie aangenomen met 206 stemmen. De rondvraag leverde niets belangrijks np Te ruim middernacht volgde daarna slui ting. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen vergunning is ,-erleend aan: a. T. C. J. den Hollander en echtverkrij genden tot het oprichten van .en kaasmakerij in het perceel Kooihof No 31. Sectie K No. 3362; b. A. Duyndam en rechtverkrijgenden tot het prichten van een banketbakkerij in het perceel Lijster straat No. 12, Sectie P No. 1286. A. VAN DE SANDEBAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STBYEN, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1930. GEEN SPREEKUUR. Det Wethouder, de heer A. L. Reimerin ger, is wegens uilstedigljeid verhinderd Woensdag a.s. spreekuur te houden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie in dit blad van de Scholen met den Bijijbel aan de Hooglandsche Kerk gracht, uitgaande van cle-Geref. Schoolver eeniging alhier. Met ingang van 1 Sept. e.lc. beginnen do nieuwe cursussen. Aan het lastige plaats gebrek komt dan een einde-, doordat het ge bouw een belangrijke uitbreiding ondergaat aan de Kaasmarkt. Men hoopt bij 't begin van den nieuwen cursus hiermee klaar to zijn. Aan de verschillende opleidingen kan alle zorg worden besteed door doelmatige splitsing van klassen. Het U.L.O. leidt op voor 't leven en ver schillende diploma's. Velen meenen, dal dit onderwijs duur is. Dit is niet het geval. Nie mand behoeft bezwaar te maken tegen de kosten. En nu de leerplicht verlengd is tot li jaar. kan een ieder dien verlengden leer tijd door zijn kinderen goed laten gebrui ken. Onze tegenwoordige tijd vraagt veel. Inlichtingen geven gaarne de Hoofden der Scholen. VACANTIE BOUWBEDRIJVEN. Door de Algemeene Patroonsvereeniging alhier cn de afd. Leiden van den Ned. R. K. Bond van Bouw patroons is inge volge de Collectieve Arbeidsovereenkomst, welke een vacantie van 3 dagen per jaar voorschrijft, de vacantie gesteld op Maandag, Dinsdag on Woensdag i, 5 cn G Augustus a.s. Alle werken worden in die dagen stilge legd. Jn dc omliggende plaatsen (Katwijk, Lei derdorp, Oegstgeest Wassenaar Zoeterwou- dp. en Den Haag, wordt op dezelfde dagen vacantie gehouden. CHR. MIDDENSTANDS VEREENIGING. Ledenvergadering. Dezer dagen werd door de Vereeniging van den Chnstelijken Handeldrijvenden cn Indüstricelcn Middenstand, afdeeling Lei den. haar laatste ledenvergadering van dit seizoen gehouden. De voorzitter de heer H. Buurman opent de vergadering op gebrui kelijke .wijze en roept den aanwezigen een welkom toe .inzonderheid do nieuwe leden. Van vijf leden was een bericht van verhin dering binnengekomen. De notulert der vorige vergadering woe den onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet medïdeeling van de namen van een 25-tal nieuwe leden dooi den heer Siebesma voor de Vereeniging ge wonnen. Voor zoover aanwezig 'worden de ze van liarte welkom gelieet.en en wordt de wensch uitgesproken, dat dit meer dan een numerieke aanwinst moge zijn, èen werke lijke aanwinst voor de Vereeniging. Verschillende ingekomen stukken passee- ren vervolgens de revue, welke voor ken nisgeving aangenomen worden. Een ver zoek om geldelijke steun wordt afgewezen. Verschillende vragen in de L. M. C. be handeld worden den leden voorgelegd en be sproken. Een en ander komt straks in de L. M. C. nader in bespreking. Voor het Con gres in Enschedé stellen zic-h dit jaar geen personen als afgevaardigden beschikbaar. De datums konden voor Leiden ook niet ongeschikter zijn, daar dan juist de Lustrumfeesten van het Leidsche Studen tencorps gehouden worden. In een commissie, door de L. M. C. aange vraagd worden benoemd de heeren, van Weeren, Roodcnburg, Ziegelaar en Pontier, welke deze benoeming aanvaarden. Van de rondvraag wordt gebruik ge maakt door de heeren van Dijk, van Wijn gaarden, van Kamp, Roodenburg en Veer man, waarna de heer Th. C. F. van Kamp met dankzegging eindigt. C. FRANCKEN. f Gistermiddag is hier ter stede plotseling, od 73-jarigen leeftijd, overleden de heer C. Francken, in Christelijke kringen geen on bekende. De heer Francken heeft jarenlang de Geref. Kerken van Leiden in het ambt van ouderling gediend. Hij woonde destijds in Warmond, dat toen nog kerkelijk bij Leiden behoorde. Zondagavond j.l. is de heer Francken opnieuw tot ouderling ge kozen. God heeft het echter anders beschikt en een eind gemaakt aan zijn taak op aarde Velen zullen met droefenis van dit heen gaan van een ouden getrouwen dienstknecht des I-Ieeren kennis nemen. EINDEXAMEN GYMNASIUM. In de tweede groep afdeeling A van het eindexamen aan het gymnasium alhier zijn geslaagd de heeren B. W. Kranenburg, J Plooy, J. L. Springer en de dames A. Brui ning, R. Huizinga, M. Karstens, T. Muys van de Moer en II. de Witte. Met één can- didaat. \yordt het examen verlengd. Alsnog is geslaagd in de eerste groep D. Pel to Leiden. VERKIEZING VAN AMBTSDRAGERS. Bij de Zondag j.l. gehouden verkiezing van ambtsdragers der Geref. Kerken zijii, behalve de heer C. Francken, die God plot seling Heeft opgeroepen, gekozen de heeren D. Kroon tot ouderling en de heer J. Veo- nendaal tot diaken. EINDEXAMENS CHR. H.B.S. Voor het eindexamen afd. A (economischo afdeeling) van de Chr. H.B.S. alhier zijn ge slaagd de heeren W. F. -I. Buys te Oegst- geest, J. P. Pluimgraaf te Katwijk aan Zee en F. Tieleman te Leiden. Een cundidaat afgewezen. STEDELIJKE WERKINRICHTING. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenenomen 10 Juni 24 volwassen perso nen, 11 Juni 30, 12 Juni 31. 13 Juni 29 en l i Juni 28. EEN FIETSENDIEF GEARRESTEERD. Door de politie is gearresteerd de 19-jarige M. de G., kellner van beroep, die zich schul dig gemaakt heefi aan verschillende diel stallen van rijwielen. De aangehoudene heef reeds bekend vier fietsen gestolen te hebben Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1.) De Haagsche gemeenteraad heeft het voor stel van B. en W. inzake een Haagsch Rotterdamsch vliegveld met 27 tegen 11 stemmen ongewijzigd aangenomen. Bij de Tweede Kamer is een weteontwer; ingediend tot heffing van een compensee rend invoerrecht op sommige soorten suiker, Een bezoek aan Mooi, Oud Emmcn. Het Urgentie-program van het Kon. Nod Landbouw-comité. Een artikel over Casper van der Heyi H. M. de Koningin en H. K .H. Prinse Juliana zijn gistermiddag per „Batavier V naar Noorwegen vertrokken. BUITENLAND (blz. 2.) De liberalen in Roemenië trouw aan dei nieuwen koning. Manioc over de politiek je gons Hongarije: geen Habsburger op dei troon. De onrust in Palestina neemt wei Kabinetscrisis in Egypte. HET MOTORONGELUK TE VOORSCHOTEjf i naam van den motorrijder, die giste bij het ongeluk te Voorschoten is omgeko men, is inderdaad Zwart. Het slachtoffe winkelbediende bij de fa. Timmerman! Breestraat alhier. De dame was de verplee: ster, mej. Braaksma, die op Enrlegeest a was. Het tweetal kwam terug va bezoek van de zuster van de verpleegste te Rijswijk. ONGELUK. Gistermiddag is op de Hax'en de 20-jarig mej. M. P., met de hand door een raam vallen, dat zij wilde openon. Vrij ernsti gewond is zij door E. II. D. naar het Acai Ziekenhuis gebracht om verbonden te woi den. WATERTEMPERATUUR. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. HANDELSREGISTER. Wijziging: 16 Juni. N.V. Eerste Leidsel Mij. van Grondbezit. Leiden, Midde-lst gracht 26. N. Comm.: J. C. Botermans, Le den; N. Pres.-Comm.: M. G. Bon, Leiden; Comm.-Secr.: W. F. K. Botermans, Leiden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W. F. "6 J. P - G L J 3 - G H Schollekei Uit den Omtrek. BOSKOOP ZONNESTRAAL-FONDS. Zaterdag a.s. zal alhier een bloempjesda ONVOORZICHTIG CHAUFFEUR. De wielrijder J. D., afkomstig uit Vleute he> werd door een vrachtauto, aan den Reijer g kooperweg in de Wetering geduwd, tervvr door die zelfde auto, een ander wielrijd 1 werd aangereden, waardoor deze kwa vallen en zich daardoor verwondde. De onvoorzichtige bestuurder is door 1 politie aangehouden. ONGEVAL. De arbeider G. v. B. alhier, kreeg een lende riek met de punten in zijn arm. man moest zich onder geneeskundige l handeling stellen. VOOR VERONGELUKTE AUTO'S. Door den heer J. Kok, auto- en motore handelaar alhier is een z.g. Kraan- of takt wagen aangeschaft voor het lichten auto'6 en andere zware vrachten. Daar Bo koop nog niet in het bezit was van een gelijk instrument, is deze aanschaffing ook ten zeerste toe te juichen. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Onze plaatsgenoote, mej. J. A. v. d. Slu: 6laagde te Gouda voor het eindexamen Gyl 1 nasium. KATWIJK ■iian RAADSAGENDA. De Raad dezer Gemeente komt Wo IS Juni des avonds om half acht in openbaj'"' vergadering bijeen ter behandeling vai de volgende punten: Voorstel tot betegeling) van grond geles langs de trambaan in de nabijheid van abri in Duinoord, alsmede tot het aanlegg van een plantsoen bij de Remise. Voorstel tot het aanleggen van een ka peerterrein. Voorstel tot herziening der jaarwedd 1 van de Hoofden der Gemeentelijke Bewaï scholen. Voorstel tot vaststelling van do Gemee schappelijke Schoolartscnregeling met structies voor den Schoolarts. Voorstel tot aanvulling der Verordenii betreffende de Straatpolitic cn van de V< ordening op de Zeebaden en liet strand. Benoeming Commisie voor onderzoek d rekening van de Gemeente, van do Gemeen' core bedrijven,, bot Grondbedrijf en den Yleesc r "ïiringsdjenst, over 1929. Wijziging begrooting 1929. ZUI dm i

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6