B Godesia Geysers BOUWCREDIETEN fOGARNË B D e variabele eenheidswoning Rotterdamsche Boaz-Bank N.V. Staalbouw meubelteekenaar djl n öLaD blo. MAANDAG 16 JUNI 1930 VOOR VOORBURG ALLEEN WONINGBUREAU „V RONESTEYN" ebouwing Oosterpark te Bilthoven Architectuur: ADR. C. LENGKEEK Wzn. te Hillegersberg. Het is niet voor het eerst dat we in onze kolommen schreven over de exploitatie van het Oosterpark te Bilthoven. Maar het is ook, een onderwerp waarover we niet heel spoe- Ga nu deze week ook eens een kijkje nemen, waarde lezer. Indien je werkelijk rustig wilt wonen en toch wilt genieten van alle comfort, die wetenschap, kunst, bescha ïIlïfCIfFWDM TYPE.O. IN HfT 003TEOTAÖ< TE G>\nüOVEH UïffiCHT dig zijn uitgepraat. Telkens doen we bij een bezoek aan Bilthoven nieuwe en mooiere indrukken op en vooral nu, tijdens de mooie zomersche dagen, is het een lust hier te dwalen. ving en techniek u kunnen geven, waarbij u heerlijk natuurschoon en gezond klimaat prefereert, dan is uw' keus voor uw toe komstige „home" gemaakt. Daar in 't Oosterpark, heeft u een groote keuze, in elke geweenschte grootte uit een complex van 50 HA.. Architect Adr. C. Lengkeek Wzn. te Hil legersberg heeft er reeds een aantal villa's neergezet, waarvan we hier een prospectief afdrukken. D gevels zijn van lichtgele klinkers op getrokken, afgedekt met blauw pannen dak De prijs van deze villa's, inclusief 2000 M grond is zeer laag te noemen. De dubbele typen zijn te koop vanai f 10.000. En Vrije villa's vanaf f 14.000. Binnenkort hierover meer. RCH1TECTENCONGRES L TE BUDAPEST Het aanstaande Architecten-Congres te Buddapest (7—14 September) belooft zonder twijfel zeer interessant te worden. Er worden vijf thema's behandeld: le. De opleiding van den architect, in het bijzonder met betrekking tot den modernen architect te stellen eischen op financieel, oeconomisch en organisatorisch terrein. 2. Architectenkamers en Gemeenschaps belangen voor de architecten. 3. De bescheming van het kunstzinnig eigendomsrecht van in tenia tionaal stand punt bezien. 4. Ue rol van den architect bij industrie bouw. 5. Acoustiek en bouwkunst. Het bestuur van den B.N.A. heeft de vol gende heeren bereid gevonden om Neder- landsche prae-adviezen op te stellen, en wel in dezelfde volgorde: Prof. Ir. J. A. G. van d. Steur te Delft; A. Otten te Rotterdam; Mr. E. P. II. Ilo6enboom te Amsterdam. lp- A. J. van d. Steur te Amsterdam en Prof. Dr. A. D. Fokker te Haarlem Met lid van .le Nederlandsche Sectie Prof.Slothouwer zal de besprekingen leiden bij de behandeling van het vierde thema. Bovendien is Ir. Joseph Cuypers op het oogenblik de voorzitter van het" C.P.I.A., zoodat Nederland een belang rijke plaats inneemt in de leiding van het congres. E outh. v/h n. Jvan Schijndel SfCo. Hoofdkantoor: Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij ANNO 18R3 Oost-Admiraliteitskade47' Rotterdam Nassauhavm - Boerengat IET NIEUWE RAADHUIS TE NAALDWIJK In vervolg op ons bericht van verleden reek vernemen wij: De ontwerpers van de raadhuisplannen x>r Naaldwijk „Libra" en „Westland" heb ben een adres gericht tot het college van B. en W., waarin zij hun misnoegen uitspreken over het standpunt dat B. en W. hébben in genomen in hun prae-advies op het rapport den heer v. d. Kloot Meyburg, den ai- ir van de gemeente inzake de plannen tot den bouw van een nieuw raadhuis. Zij ran oordeel, dat B. en W. geheel afge weken zijn van de voorwaarden, welke in het programma vermeld stonden. Hierin toch werd gemeld, dat de bouwsom en de maten voor het te bouwen raadhuis niet mochten worden overschreden, redenen waarom zij een min of meer bescheiden plan hebben ingediend. Nu blijkt echter, dat het college zich geheel van de eischen heeft losgemaakt, en zonder meer het plan van „Lentelot" als het beste aanbevelen, hoewel het veel duurder dan de bepaalde som zal zijn en ver boven de maten uitgaat. Adres santen meenen, dat de burgerij door aanne ming van het voórstel van B. en W. niet at zijn en vragen om aan de bezwaren wel aandacht te willen schenken. Dr. Reg. Baumeister Otto Schmidt te Trier heeft een planindeeling van een woonlaag étagewoning gemaakt, waardoor het mogelijk is, met behoud van het oorspron kelijk oppervlak, de woning bij gezinsver meerdering toch geschikt tc doen blijven voor het echtpaar met ten hoogste 4 a 5 kinderen. Voor een jong echtpaar zonder kinderen, bevat b.v. de slaapkamer, groot 12.38 M2, twee opklapbare bedden, zoodat overdag deze tevens werk- of studeerkamer kan zijn; een klein vertrek van 1,80 x 3 M. naast de toi- let-afdeeling is nog beschikbaar voor een logeergast of wel voor een dienstbode. De eerste spruit van het gezin kan nog In de slaapkamer van het echtpaar worden gehouden, zonder dat de logeerkamer be hoeft te worden benut. Heeft het echtpaar 2 of 3 kinderen dan moet de thans door keuken (5.91 M2) met woon- en eetkamer (12.83 M2) ingenomen oppervlakte, op andere wijze worden on derverdeeld. De keuken wordt, door verplaatsing van den tusschen wand, vergroot tot 13.34 M2 en is dan tevens woon- en eetkeuken, terwijl de overige oppervlakte (1.8 x 3 M) met een of twee opklapbare bedden wordt ingericht tot kinderslaapkamer. Het jongste kind slaapt dan uiteraard in de kamer van het echtpaar. Is het kindertal uitgegroeid tot 4 4 5, dan eerst moet de logeerkamer in gebruik wor den genomen door aldaar twee bedden boven elkaar te plaatsen. Het groote voordeel zegt „Bouwbedrijf" dat gelegen is in deze variabele woning, moet gezocht worden in de omstandigheid dat het jonge gezin gernimeh tijd in dezelfde woning kan blijven. Wij vinden het wel heel erg gezocht! Protestantsche Kerkenbouw in Nederland Evenals "te Willemstad zie „De Bouw wereld". van 10 Juni jl. is het oudste deel van 't kerkgebouw te IJzendijke (plm 1612) een op de hoeken door steunbeoron versterkt achtkant, welks afgeknot tentdak wordt bekroond door een rank koepeltoren tje. De behandeling zoowel van het uit- als van inwendige is hier echter van den grootstcn eenvoud. Met zijn spitsboogven sters, op middeleeuwsche wijze versneden beeren en gothisch geprofileerd natuur- steenen ingangspoort je draagt het kerkje meer dan dat van Willemsstad een eenigs- zins archaïstisch karakter. Tusschen 1056 en 1659 is het regelmatig achtkant door het wegbreken der drie oos telijke zijden verdubbeld door 'een lang werpige achterkant, waarbij het interieur geheel is gewijzigd. Door dien men echter het bestaande koepeldak met zijn gunstig spitsje gespaard en het nieuwe gedeelte met een lager zadeldak heeft gedekt schaadt deze vergroptiijg niet aan de aantrekke lijkheid van het uitwendige van dit proton- tielooze kerkje. Inmiddels was gedurende deze jaren te Blokzijl de bouw der kerk begonnen, waar van de oud-rijksbouwmeester C. H. Peters in zijn studie over Protestantsche kerkge bouwen heeft trachten aannemelijk te ma ken, dat zij onze eerste Hervormde Kerk geweest zou zijn" met een Grieksch kruis tot plattegrond en dat -zij tot voorbeeld zou ■hebben gediend voor den bouw van de Noorderkerk te Amsterdam. Blijkens een gedenksteen in een nis boven den toreningang aan de Kerkstraat is de eerste steen van de kerk en den toren den 28en Juni 1609 gelegd en volgens een tweede steen heeft de eerste steenlegging van den toren den 22en October 1630 plaats gevonden Dit kerkgebouw had echter geenszins het uiterlijk der tegehwoordige Kruiskerk met ingebouwden toren in den noordelijken vleu gel. Immers deze is eerst door herhaalde vergrootingen uit de oorspronkelijke kerk ontstaan. Achtereenvolgens is de kerk naar verschil lende zijden uitgelegd. De zuidgevel heelt twee rondboogvensters en daarnaast aan de oostzijde een lager blindvenster. Dr. H. D. Osinga komt na een historische beschouwing tot het bewijs, dat de kerk van Blokzijl oorspronkelijk een éénbeukig kerkgebouw was, dat waarschijnlijk het terrein tusschen den tegenwoordigen noord gevel en een evenwijdige loopende lijn in den zuidergevel op 1.50 M. uit de kruising besloeg. De totaal-indruk van 't tot stand gekomen geheel is zeer verbrokkelend, terwijl de ar melijke architectuur der kerk niet in staat is dezen indruk op te heffen. Doch door de sterke ombouwing der kerk komt zulks be trekkelijk weinig uit en was de zuidgevcl aan de Brouwerstraat voor de jammerlijke herstelling en vergrooting in 1901 der le vendige portiek niet zonder aantrekkelijk heid, tertvijl nog thans de noordgevel met den toren de welkome dominant vormt der Kerkstraat met tal van schilderachtige oude huizen. Ook in de provincie Groningen zijn de (vermoedelijk) oudste Protestantsche kerk jes in voormalige vestingstedekens te vin den nl., in Bourtanje en Delfzijl. Ofschoon Dr. Osinga hier voor geen po sitieve bewijzen heeft gunnen vinden, is 't zeer wel mogelijk, dat omstreeks 1607 in Bourtanje het oudste kerkje is gebouwd, daar in dat jaar dit dorp zijn eersten pre dikant kreeg. In Delfzijl moet omstreeks 1613 een kerk je gesticht zijn, waarschijnlijk dus na Bour tango het oudste Protestantsche kerkje van dit gewest. In 1S30 is het door een ander vervangen. Grepen uit „De Protestantsche Kerken bouw in Nederland", door Dr. M. D. Osinga. II. J. Paris, Amsterdam. N.V. KON. VEREENIGDE TAPIJTFABRIEKEN ROTTERDAM I N.V. Rotterdamsche Fijnhouthandel j LINKER R0TTEKA0E 101-102, ROTTERDAM - TEL 12474-40358 Coromandel Coromandelffineer Tolefoon Pompenburgsingel 13 1385-1386 ROTTERDAM AVRAGT INLICHTINGEN EN CONDITIËN. VH^iN.V. MEUBILEEPINGMM H BHU1ESTNIEUUILANDI3 NL j BETIMMERINGEN] ROTTERDAM.TEL5I774 door G. DEN BRABER Langzamerhand begint het bouwen met staal van liooge gebouwen, dienend voor woningen, kantoren, werkplaatsen, fabrie ken e.d., ook in Nederland vasten voet te krijgen. Als bouwstof hebben wij hier nu sens te doen met „iets nieuws onder de :on". Voor zoover bekend, bouwden onzo roorouders, zoo vér we dit kunnen nagaan, niet in staal. Tenzij de Chineezen, met hun oude cultuur, weer roet in het eten gooien en héél vroeger tóch met deze bouwstof hun huizen en tempels en paleizen hebben opgetrokken; tot heden zijn echter sporen over deze bouwwijze bij hen nietjgevonden, zoodat we hopen te mogen aannemen hier nu eens inderdaad de primeur te hebben Aanvankelijk bouwde men niet! Men zocht beschutting en huisvesting in holen en rotsspleten en vergenoegde zich met deze eenvoudige en zeer billijke wijze van wonen Met bouwverordeningen, gemeentelijk toe zicht e.d. had men niets te doen; ieder was zijn eigen huisheer. De ontwikkeling van het leven bracht mee, dat men zich niet bleef beperken tot de contreien, waar men gratis woningen kon vinden, maar genoodzaakt werd zich te vestigen in de dalen en vlakten, waar landbouw en veeteelt konden worden uitge oefend. Toen ontstond een gemakkelijk te leeren architectuur, n.m. die van hutten Het bouwmateriaal haalde men uit de bos- schen en héél spoedig zal de eensgezins woning in laagbouw-uitvoering wel gereed zijn geweest! Deze bouwwijze werd geperfectioneerd. In de middeleeuwen kwam de vakwerk-con- structie( wie kent ze niet van buitenland- sche reizen, die werkelijk mooie staaltjes van degelijk, eenvoudig bouwen, de eeuwen trotseerend?) en vogue, om langzamerhand plaats te maken, o.a. door het groote brariö gevaar, voor steenen huizen. Het bouwen in dit materiaal heeft op het einde van de vorige eeuw een gedeelte van zijn plaats moeten afstaan aan het beton, een bouw-materiaal waarmee zeer groote en grootsche gebouwen zijn opgetrokken. Vanzelfsprekend heeft ieder bouwwijze héél veel tijd noodig gehad om zich i burgeren. Men was aan het oude gewoon, had daarin zijn kunde en ervaring er moest bij het nieuwe van voorafaan begin nen. Hoe lang heeft het niet geduurd eer het beton eenigermate het vertrouwen had gewonnen! Hoe lang heeft men niet geaar zeld vóór men er toe over durfde te gaan massale gebouwen in beton uit te voeren! 'Hoi? is het nu? Langzaam maar zekér is het vooroordeel weg' genomen en tegenwoordig bouwt men bijna alle groote gebouwen in beton Het summum van degelijkheid (andere goede eigenschappen komen in een volgend artikel aan de beurt!) schijnt echter te schuilen, noch in hout, noch in steen, ook niet beton, maar in het STAAL. Ook hier een lang, neen langgerekt aarzelen! 'Ing. Gerderen Stort vertelde hiervan in zijn voor dracht voor de Vereeniging van Metaalin dustrie, het volgende: De eerste skeletbouw in staal (hierover later meer) werd in in Frankrijk uitgevoerd; eerst 11 jaar later ging men in Amerika hiertoe over om, de voordeelen van staalbouw inziend, deze wijze van bouwen vrij algemeen toe te pas sen; 27 jaar later werd de eerste bouw in Engelan-d uitgevoerd, terwijl een jaar of 10 later Duitschland met staal ging bouwen, Thans begint men ook in Nederland. NADRUK VERBODEN Bouwkundig Bureau J. C. Henri van Ingen Rotieraam. Vlietstr.8b. 1 el.11748 Verzorging van In- en Exterieur Hinderwet, Drankwet enz. -Alles toi hei vak behoorena- SCHUURMAN S COORS DIJKSTRAAT 114, R'dam. TEL 10411 I§§ A. VISSER ZONEN Meubelrm kers Rotterdam Woonhuis: Lambertusstr. 101 H§ WerkplaatsSchoutenstr. 131 GLAS IN LOODÏ3H Hl! GEËTST GLAS N.V. I. BROERE S ZGKEN's GlisinÉslrit DIIKSTRl«r IU-11? 119 RXMT HL. 52W LOODGIETERS- EN SANITAIREWERKEN J. F. GALL Jr. ROTTE RDAM™^^^™ 00STEINDE 96 - TELEFOON 55180 Voor Triplexplaten Een goed adres: Jac.P.v.d.Berg s FIJNHOUTHANDEL f Ridderstraat 9-15 Weenaplein 7-8 S Telefoon 41490 ROTTERDAM VESTIGT 1 TE UILLEOEESBED K. J. BOS ZOON HOUTHANDEL ROTTER DAM VUERN GRENEN HOUTLAAN 19 GEZAAGD TELEF. 1302-1303 Ir GESCHAAFD a Kent li niet de weelde van een, heerlijk warm bad Wacht dan niet langernu is het tijdMaar let U vooral op bij het aanschaffen van een geyser. Kiest een Godesia geyser, een merk met een naam en een reputatie. Godesia geysers kunnen door eiken goeden instal lateur geleverd worden. Komt ze op onze toonzalen bezichtigen o£ vraagt een gratis brochure. N.V. Handel maatschappij R. S. STOKVIS 6 ZONEN Rotterdam, Westzecdijk 507 Amsterdam, Keizersgracht 313 Groningen, Patersw.sche weg Den Haag, AJexanderstraat 8 Bovenstaande Waschtafels, Baden, Badkachels, enz. verkrijgbaar bij A. HOGEDOORN Zaagmolenstraat 93 a-b, R'dam, tel. 46161 ETONCONTROLE OP BOUWWERKEN De plicht van iederen fabrikant, om zich van dc deugdelijkheid van zijn eindproduct te overtuigen, wordt in het koopmansleven als zóó evident beschouwd, dat men er zich over moet verbazen, dat dc betonindustrie zich zoo moeilijk bij dezen cisch aansluit. De bekende betonspeclalist dr. Fritz Em perger, te Weenen, wees er indertijd in dc „Tonindustric-Zoitung" op, hoe men zicli bij de betonbereiding doorgaans vergenoegt met het door den leverancier overgelegde attest inzake de geëischte vastheid van het cement, zonder zich er van te overtuigen, of en in welke mate het geleverde materiaal werkelijk die vastheid bezit. Dit vertrouwen is bij sommige merken tot op zekere hoogte te rechtvaardigen door den goeden naam, die zij hebben. Maar het is niet to rechtvaar digen, als een aannemer van betonwerken zich niet overtuigt, welke kwaliteiten zijn eindproduct heeft. Hij moet weten, welke vastheden hij in do plaatselijke omstandig heden met het door hem verwerkte beton kan bereiken en welke verschillen daarin kunnen voorkomen, en mag zich niet, als later blijkt, dat er iets aan mankeert, op het attest van den leverancier beroepen. Het onderzoek in de proefstations heeft bewe zen, dat de vastheid van beton zelfs bij do grootste zorgvuldigheid steeds 10 pet. bene den het gemiddelde blijft; maar liet is ook wel eens voorgekomen, dat zij met 30 pet. verminderd was. De wetenschap beschouwt zulke afwijkingen als op zichzelf staande gevallen, waarbij bet materiaal om zoo te zeggen eens „uit den band springt". In de praktijk komt het echter vrij geregeld voor en kan men zoo iets maar niet laten passee- ren. Men mag do veiligheid van een bouw werk niet laten afhangen van de ideeële gemiddelde vastheid, doch moet den waar borg bezitten, dat het werkelijk aan de ge stelde minimum-vastheid voldoet. Dit schijnt des te noodzakelijker, omdat juist in dc laatste jaren dc eischen voor de veiligheid van betonbouwwerken BELANGRIJK LAGER worden gesteld dan vroeger. Wij lezen daaromtrent in „Ccntraalblad 'oor de Bouwbedrijven": Men heeft zich op het voetspoor van Bel gië in de nieuwste bouwverordeningen op liet standpunt geplaatst, dat alle bouwwer ken, onverschillig of ze van hout, ijzer of gewapend beton worden geconstrueerd, de zelfde zekerheid moeten bieden voor hun stabiliteit. Dit standpunt kan men alleen handha ven, als men vooropstelt, dat al die materiu- lcn ook een gewaarborgde minimum-vast heid bezitten. En bij het beton is die waar borg slechts te verkrijgen, als men bij de bereiding op het werk met dezelfde zorg te werk gaat, die men ook bij elk fabricage proces als do meest natuurlijke zaak ter wereld beschouwt. Dr. Emperger haalt in dit verband een geval van instorting van een betonwerk aan, dat zich vóór eenige jaren in Duitsch land heeft voorgedaan. Daarbij was buiten landsch „hoogwaardig" cement gebruikt, dat, toen do na het ongeval nog aanwezige voorraad werd onderzocht, niet de normale vastheid bleek te bezitten. Er zaten klonten in, zoodat moest worden aangenomen, dat reeds vóór de verwerking van het bindings proces was begonnen. Dit heeft vermoedelijk zulk een nadeeligen invloed op dc verhar ding van het beton gehad, dat, toen er vijf dagen na afloop van het werk oen strenge vorst inviel, deze nog haar schadelijken in vloed op het beton kon uitoefenen, hetgeen de oorzaak werd van het o.igcval. Bij het gerechtelijk onderzoek werden alle attesten, voorschriften cn rapporten opge- öiseht cn bleek daaruit, dat de wijze van houwen, statische berekening, mengverhou- dingen, bereiding en verwerking \nn het beton geheel volgens deze gegevens had plaats gehad, zoodat slechts verklaard kon worden, dat het ongeval in hoofdzaak al leen te wijten was aan onvoldoende vast heid van het beton, wellicht veroorzaakt doordat bet cement niet meer onberispelijk was, waaraan het ongunstig weer neg hel zijne had toegedaan. In dit opzicht kon der halve aan de uitvoerende firma geen ande re schuld ten laste worden gelegd dan het veroorzaken van den dood door onachtzaam heid. Het moet een verrassenden indruk ma ken, dat d rechtbank de opvatting huldig de, dat de firma, wat de uitvoering van den bouw betreft, geen schuld had. Stel u voor zoo zegt dr. Emperger dat een schoe nenfabrikant voor het maken van zolen in- plaats van rundleer een minderwaardige ledersoort gebruikt, en zich dan veront schuldigt met de bewering, dat dat leder hem als van de geëischte kwaliteit te zijn was geleverd en hij duaniaar dus geen on derzoek behoefde in te 6tcllen. Dan zouden we niet aarzelen, zulk een handelwijze be drog te noemen, en zou het ons koud laten, of die fabrikant het onderzoek te goeder trouw had nagelaten of niet. Het feit, dat het zoolleer minderwaardig is, is voldoen de ora hem schuldig tc stellen. Dc plicht van icdcrcn fabrikant, om zich van dc deugdelijkheid van zijn eindproduct le overtuigen, wordt in het koopmanslcvcn als zóó evident beschouwd, dat men er zich over moet verbazen, dat de betonindustrie zich zoo moeilijk bij dezen cisch aansluit. Daarom te meer begroeien wij het als een verbetering in dezen toestand, dat men in de bouwwereld eindelijk een alkeer begint te krijgen van zulk een verouderde opvat ting omtrent het bereiden en verwerken van beton. Deze afkeer komt duidelijk aan het licht in een ontwerp voor nieuwe bepa lingen inzake botoncontrole op bouwwer ken, dat door de Oostcnrijksrhe Nnrmnlisa- tie-commissie voor Industrie cn Bednjf is opgemaakt Moe; de nioubelteckenaar de grondslagen an zijn kennis op doen op de ambachts chool cd op dc kunstnijverheidsschool? Deze vraag wordt in Binnenhuis ten gunste van deze lnatsto beantwoord. Want dc opleiding, welke men sinds kort op deze scholen kan krijgen voor het vak ineubel- teokenaar is zóó veel omvattender dat, bij nan bod, du leekenaar zonder atgeineeue 'choling stellig weinig toekomst heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9