MAANDAG 16 JUNI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD EEN GOEDE AANTEEKENING Het is niet altijd gemakkelijk voor Anti revolutionairen deel te nemen aan het be stuur van onze groote steden. Niet alleen wijl de vragen waarvoor het leven ook hen stelt, zich als het ware met den menigvuldigen, maar ook omdat dikwijls een oplossing wordt gevraagd die lijnrecht ingaat tegen de door ons beleden beginse len. Het ligt voor de hand, dat politieke tegen standers, het den betreffenden bewindsman, soms heel moeilijk maken. Zijn tegenstand wordt meermalen toegeschreven aan reac tionaire neigingen, of door dessenteerende groepen, die dikwijls feller strijden dan ver klaarde tegenstanders, zijn compromis toe geschreven aan zijn beginselverzaiking. Ook de eigen mannen verstaan niet altoos de moeilijkheid van de positie hunner trouwensmannen. Ze vergeten, dat een stad besturen een zaak op zich zelf is, iets ders dan propaganda, iets anders ook dan getuigen, dat het altijd weer vraagt het compromis, dat het immer is, de kwestie in hoeverre op een bepaald moment te be reiken is, wat het beginsel vraagt en het ideaal eisoht. Wie van geen compromis wil weten, moet geen bestuursverantwoordelijkheid aanvaar den. Moet geen wethouder uit eigen kring aanwijzen, moet geen lid van den Raad zelfs helpen verkiezen. Want wie een stad wil helpen besturen, moet zioh realiseeren. dat het bestuur vraagt overleg en samen werking met allerlei groepen. En het stre ven moet zijn, eigen beginselen in dat be stuur plaats en ruimte te geven. In dat licht gezien had de nAtirevolutio- naiire weth. van Maatschappelijke Steun, rige week een goeden dag. Het was hem gegeven, den Raad aan te bieden, een oplos sing van het probleem voor de Oudelieden- zorg, een zaak, die reeds jaren lang drong, waarover herhaaldelijk is gesproken, diver se oplossingen aan de hand gedaan zijn, maar een begin van oplossing neg altijd was uitgebleven. Het moet voor den wethouder een blijde gedachte zijri, dat hij in den korten tijd die bij aan deze afdeeling heeft gewerkt, een oplossing heeft kunnen voorbereiden, die bij den Raad zoo groote instemming vond, die voor een reeks van jaren afdoende wordt geacht, die het lot van de oude armen be langrijk veibetert, en die toch geen verde ren stap op den weg van Overheidszorg is, maar het systeem in onze eigen richting vei betert. De bezwaren die in de raadsdobatten wel ®aar voren kwamen betroffen niet in de eerste plaats het systeem, maar het ontbre ken van een behoorlijke kostenberekening en verder enkele detailpunten. Maar de hoofdgedachte werd door allen aanvaard except de communisten die niets goed vin den wat niet extréme en onmogelijk is. En toch was de geest van de voordracht in overeenstemming met onze opvattingen. In de eerste plaats omdat men de bemoei ingen niet verder uitstrekte dan ze tot dit oogenblik reeds gingen. Wij hebben ons Armenhuis, in de wandeling het werkhuis genoemd, wij spreken nu naar mildere op vattingen van ons „Verzorgingshuis" maar het karakter is niet veranderd. Alleen, en dit lijkt ons een goede opvat ting wil men het aantal bewoners zoo klein mogelijk houden, men ds den laatsten tijd doende, zooveel mogelijk in elk woningblok een aantal kleine woninkjes te projecteeren, die tegen een geringe huur aan oud© echt paren en soms ook aan weduwen worden .verhuurd. Men wil dus deze mensdhen zoo lang mo gelijk hun vrijheid doen behouden en hun eigen leven doen leven. Dat wordt door de oudjes zelf, allereerst door de familie, maar ook door alle groepen van sociale wrekers geapprecieerd. Het is practisch vlostrekt niet een veel duurdere methode maar onge twijfeld principieel veel juister wijl het 't 9,8I eigen gezinsleven zooveel mogelijk in tact laai Ook waar alleen wonen niet meer moge lijk is, wil men de onnatuurlijke scheiding, die thans moet plaats vinden, zooveel moge lijk beperken, door dn het verzorgingshuis hamertjes voor echtparen te ontwerpen. Ze hunnen dan, ook al boeten ze een deel van de vrijheid in, toch nog zooveel mogelijk vrijheid behouden en de band tusschen de oudelieden blijft bewaard. Maar wij aohten het todh evenzeer in over Benstemming met onze opvattingen, dat de armlastige oude lieden niet tot een ieme- of gevangenisleven doemt, doch pro beert ook in het nu eenmaal noodzakelijke gesticht, een weinig zon en eendg comfort te brengen. Men behoeft geen bewonderaar Van de Staatsarmenzorg të zijn, om toch te Verstaan dat het menschelijke in de verple ging niet mag ontbreken. Ni-et om het mooi te maken, maar integendeel om het leelijke en ambtelijke zoo veel mogelijk te doen ver geten. Zoo kan het overeenstemming hebben, dat men niet het werk van de Vereeniging voor Onbehuisden overneemt, maar toch zich ge- roepon voelt om deze Vereeniging het werk mogelijk te maken en op iets meer moder eer leest te schoeien. Zwervers en landloopers, waren nu onder gebracht in het oude „Pesthuis", dat voor dit doel ongeschikt was. Maar bovendien werden in dit zelfde gebouw ook gehuisvest hinderen z.g.n. gashuiskinderen bijv. die uit een heel ander milieu komen, en ook bui ten dat, toch verre van deze a. sociale elementen moeten worden gehouden. Men !wil nu, het brengen van scheiding, het ver plegen in aparte huizen, mogelijk maken. oü BINNENLAND. HET GRAF VAN PRINS WILLEM I EEN KRANSLEGGING. Op het graf van Prins Willem I in de Nieuwe Kerk te Delft werd Zaterdagoohtend een krans van theerozen en Aiironskelken gelegd door dr. Kruse, musum-dirccteur te Siegcn, namens 62 Duitsche toeristen uit Dillenburg. Op de linten in de Dillenburg- sche kleuren waren aangebracht de woorden „Ihrcm groszen Sohne, die Nassau.Orani- sohe Heimat Nassau Dillenburg, Nassau Siegen". MARKTWEZEN Onder leiding van den directeur van de markten en beurzen te Rotterdam heeft te Roterdam een vergadering van de Ver eeniging van hoofdambtenaren bij het marktwezen in Nederland plaats gehad. Besloten werd de volgende jaarvergadering te Maastricht te houden. Na breedvoerige discussie is besloten tot het instellen van een commissie tot het bestudeeren van dc wijze van juist beheer der algemeene markt. In voorbereiding werd tevens genomen de mogelijkheid tot "instel ling van speciale commissies tot bestudee ring van de geschiedenis der markten en van de beteekenis der veilingen op het ge bied van voortbrengselen van land- en tuiov- bouw en pluimveehouderij in verband met het marktwezen. Tot leden van het bestuur werden her kozen de heeren L. A. Mennes te Leiden en H. Wiersma te Leeuwarden. DE KALENDERHERVORMING De Permanente Commissie tot de Alge meene Zaken van het Nederlandsch-Israëld - tisch Kerkgenootschap en de Hoofdcommis sie tot de Zaken vam het Port. Isr. Kerkge nootschap -hadden gistermiddag in de aula van het Koloniaal Instituut een groote bij eenkomst be\egd -ter bespreking van het we reldvraagstuk der Kalenderhervorming. •Het eerst werd gesproken door mr. B. E s s c h e r, voorzitter der Permanente Com missie. De tweede spreker, Opperrabbijn J. Vre- denburg, wees er op, dat bij de kalender hervorming bet religieuze innig en nauw erlxmden is met het economische. Vervolgens werd gesproken door Dr. Le vens te dn, opperrabbijn te Zurich, terwijl ten slotte Prof. J. L. Palache, boog- leeraar aan de Universiteit te Amsterdam sprak. De vergadering nam ten slotte met alge eene stemmen een motie aan, waar beslo ten werd, bij de Nederlandsche rogeering met kraöht en klem aan te dringen, dat zij zich bij den Volkenbond zal verzetten tegen wijziging van den bestaanden kalender door invoering van een of meer blanco dagen. EFFICIENCY IN EEN AMERIKAANSCHE AUTO-FABRIEK Industrieelen, die met hun tijd meegaan, trachten steeds door verhoogde efficiency hun product beter en goedkooper te maken. De nieuwste uitvindingen worden dientenge volge door hen aan de nijverheid dienstbaar gemaakt. Een nieuw voorbeeld hiervan vin- chine die voor hem staat, verschijnen deze in zijn handschrift aan de ontvangst stations op verschillende punten dér montagelijn ei kan de productie desovereenkomstig gewü zigd worden. Vergissingen automatisch uit gesloten, efficiency dus opgevoerd. den wij bij dé Oakland Motor Car Company, waar de Teleautograaf ingevoerd werd om orders naar de verschillende afdeelingen over te brengen. De teleautograaf neemt in een centraal zendstation een geschreven mededeeling op. Deze laatste wordt onmiddellijk in het hand schrift van den zender op meerdere punten gereproduceerd. Het voordeel hiervan voor groote fabrieken of zaken treedt sterk naar voren, waar het aankomt op het snel en ac curaat overbrengen van een uit te voeren opdracht. In tegenstelling met mondelinge orders zijn vengissingen uitgesloten, verlies en vertraging ten eenenmale uitgeschakeld Geen wondér dus, dat de Oakland Motor Car Company deze methode verkiest boven het overbrengen van een geschreven op dracht door een boodschapper. Vooral de montage-lijn (de bekende ketting-zonder einde dus) profiteert hiervan. Tot nu toe werden exemplaren der geschreven instruc ties over dé verschillende stations aan de lijn verdeeld, een methode, die niet alleen tijdroovend, maar ook niet volkomen effi cient was. Instructies voor de productie wor den immers meermalen per dag gewijzigd De teleautograaf heeft geen der fouten, die het oude systeem aankleefden. Op hetzelfde moment, dat de bedrijfschef nieuwe instruc ties neerschrijft op de electrische schrijfma- Nog andere factoren beïnvloeden de ductie op gunstige wijze. Daar ieder sta tion aan dé lijn de nieuwe instructies een of twee uren te voren ontvangt, kan hier mede bij den aanvoer van het materiaal re kening gehouden (worden. Hierdoor wordt dus in de eerste plaats vermeden een op eenhoping van onderdeelen langs de mon tagelijn door te groofen aanvoer, in de tweede plaats tijdverlies tengevolge van een tekort aan half-fabrikaten of werkstukken ter benoodigde plaatse. Op 14 verschillendé punten, zijn lant lijn ontvangst-stations voor teleautographi- sche boodschappen aanwezig. De efficienc: van dit systeem wordt nog belangrijk vei groot door de omstandigheid, dat vier de zer posten tevens als zendstation kunnen optreden. Zoo kan het voorkomen, dat een werkmeester den bedrijfsleider moet ver zoeken om de productie tijdelijk stop te -zetten wegens gebrek aan materiaal; even zeer kan hij hem laten waarschuwen, wan neer dit materiaal wederom beschikbaar is. De efficiency in de Oakland-Pontiac fa brieken is door de teleautograaf dermate op gevoerd, dat ondér normale omstandighe den thans nimmer meer dan een honderdtal nvagens in de expeditie-afdeeling aanwezig zijn. En dat bij een dagproductie van 1800 automobielen. Wetenschap. STICHTING REVEIt-ARCHIE? Teneinde aan de nog bestaande hef én der verspreide gedenkstukken over den Réveil-tijd een veilige rustplaats te bieden heeft zich, zooals wij vroeger reeds meldden de maand April een comité gevormd, dat overgegaan is tot de oprichting van de Stichting „Réveil-Archief". Wat dn het jaar 1928 tijdelijk bijeen gebracht is voor een in Hilversum gehou den tentoonstelling, die -uitsluitend betrek king had op Groen van Prinsterer, heeft het sterke vermoeden gewekt, dat er zich in particulier bezit nog genoeg boeken, portrettten en curiosa beviinden om voor een Réveil-bibliotheek en een Réveil-museum de noodige stof te leveren. Het spreekt editor vanzelf, dat deze stichting, zoolang ze niet over de noodige localiteiten beschikt, zich niet in de eerste plaats op het verza melen van zulke overblijfselen zal toeleg gen, maar voorhands haar hoofdzaak maken zal van het verzamelen van brieven en andere documenten, die tijdelijk bij een openbare instelling onder dak gebracht kunnen worden. Het bestuur is zich bewust niet opeens alles te kunnen bereiken, maar overtuigd dat gaandeweg heel wat verkregen kan worden, wanneer (het de noodige medewer king vindt Wij merken hierbij op, dat al zou men strikt genomen, het Réveil tot den tijd van 18301860 kunnen beperken, onze stichting -de grenzen zóó eng niet trekt; de periode van Bilderdijk, den „ijsbreker" van het Réveil, behoort er ook toe. gelijk anderzijds de eerste decenniën na 18 toen allerlei vooraanstaande Réveilfigur Dat is een dure maar principieel gezonde opvatting, steun aan het particulier initia tief waar dit heeft getoond goed en belang rijk werk te leveren. Het doet ons goed, dat een antirevolutio nair hier richting heeft kunnen bepalen, al zijn niet al onze wenschen vervuld. AREND VAN AMSTEL. BRAND TE IJSELMONDE IJeéïmbndé iwoedde een felle brand In do (hout-opsl-a-gpiaatsen van de N.V. Lamings - - r- v Houthandel, Een. ^^.^0, de ijvier af genomen. De New Yorksche politie "beschikt 'over 'een 'zeer goed uitgeruste vliegtuig af deeling. Bij een onlangs plaats gehad hebbende optocht door de stad werden de vliegmachines vervoerd op General Motors Trucks, Men kan de stichting steunen met een gift van F 500 en daarboven, als men er prijs op stelt als „stichter", van f 200 af, wanneer men begeert als „donateur" van het Réveil-archief aangemerkt te worden. Men kan ook donateur worden door zich te verbinden tot een jaarlijksche bijdrage van f 10. Voorts is het ook mogelijk toe te treden als lid voor f 5 per jaar. ermijding van misverstand zij er tenslotte nog op gewezen, dat de stichting geen bepaalde godsdienstige kleur draagt Wie bedenkt, welk een uitnemend werk een man als Allard Pierson, wien de ge loofsvoorstellingen van het ouderlijk huis reomd geworden waren, verricht heeft met de uitgave van het Dagboek van Wil lem de Clercq en met zijn „Oudere Tijd- genooten". zal dit standpunt kunnen begrij pen en eerbiedigen. In den Raad van Bijstand hebben de 'olgcnde personen zitting genomen; S Ancma. Haarlem. Mr A J L van 'alUoen 's-Gravenhage: Dr A. Beeta, Leid* Dr K H Boersema. Lelden; Dr. W Th. Bolai ,-aln. Ocgatgeest: N Boaboom. 's-Gravenhu! *4evr. M. Briët-Chanteple de la Saussa laarlem: Me' A' J. Callenba ihout; Mr. C van de ui Eegher ar; Prof Di iaf. Zeist: de Jong Schouwenburg. Amsterdi W J Kolkert. H de Liefde. Cu! L Oostlng-de sterdam: Prof. Dr. 11; j L Schimshei rtz. BilthovenDr. W Sneller. Rotb Vor der Hake, Baarr Prof. Mr V H rdamDr. J Jac. Ph. Wormser, Hilversum; Dr A Wumkes, Hulzum. Gelden kan men storten op de rekening „Réveil-archief" firma Heldring en Pierson, Den Haag, Postgiro nummer 1844. Tijdelijk secretaris van de Stichting is Mr. B. de Gaay Fortman, Joh. Verhulst- straat 77 b. Amsterdam. Schoolnieuws. EXAMENS. EINDEXAMEI.'S-CHR. KWEEKSCHOLEN. (Kweekschool 1 l Hoog- 1 Bijbel StrUbos. Maassluis, M C Reedijk. Rotter EXAMENS-STUURMAN. gedeelte) de lie* nd, A G Ne' d Kley, L. M Mohrmai ins. J H Re- G J Schrödc Th J Ader. NU A Tlclmlck allen J M Hol- J C Ten Oort. M j J C Frederlks. IJmuld* Vlaardlngon, O van a J C Geluk. Tlel. Rotterdar gd de heer J G Moem PROMOTIES. echnlsche Hoogesch romoveerd is tot Doctor li enschap op een proefschrift werking van de luchtllft W L H Sehmid, werkt .lng. ACADEMISCHE EXAMENS om. Universiteit te Amat. Geneeskunde cand.-ex de heer J N ie dames H. Bendien cn H H. Mogendon Kunst en Letteren. HELENE SWARTH. In de Juni-aflevering - van „Dc Nie Gids", komt een stuk voor van Willem Kloos, waar abusievelijk door de drukker: „Héléna Swarth" boven gezet is. Het art: kei is 13 bladzijden groot en bedoelt ge schreven te zijn naar aanleiding van Hélènc Swarth's laatste bundel „Avonddauw". Ieder een is natuurlijk buitengewoon nieuwsgie rig, wat Kloos over de religieuse wending van de Dichteres zeggen zal. ledereen voelt het toch als de plicht de kritikus die een boek bespreekt als „Avonddauw", dat een positieve keer in het leven der kunstenares beteekent, daar over zijn oordeel uit te sproken. Te meer, waar indertijd in de kring der oude Tachtigers reeds vrees werd geuit zake de .veranderde richting van Hélène Swarth. We citeeren hier alles wat Kloos in zijn dertien bladzijden over haar bundel zegt „Hélène Swarth heeft haar hecle lever gewerkt, altijd, omdat zij naar ziel en geest en met haar heele binnengehoor een impek- kabele dichteres is, goede en mooi-volmaak- te, ja, ontelbare malen, door hun fijnen, diepen zielstoon sterk-ontroeremie ve schrijvend, en de thans gekomen bundel doet voor geen der vroegere in dit opzicht onder, al is de toon die er overheerscht, zooals vanzelf spreekt, meer diep-in ernstig, schoon toch nog even echt-gevoeld te noe men, als die van dc uit den aard der zaak meer luchtige, en lieflijke stemmingen een verbeelding barer jonge-meisjesjaren Maar ieder, die niet voortdurend in zich zelf alleen en zijn eigen afzonderlijk binnenle ven ronddraaiend, serieus met de uitingen van anderen weet mee te gaan voor een poos, zooals elke ware kriticus en dus ik zelf ook, van zijn vroegste jaren met heel zijn wil daarnaar tracht, zal het met mij eens zijn, dat dit „Avonddauw" een der beste en meest blijvende dichtbundels van Hélène Swarth is, dit ook nog met stille vreugde door waarlijk-voelenden zal kun nen gelezen worden over, zeg maar, ovf tweehonderd jaar. En om te toonen, dat het mij niet te doen is om der Dichteres hier iets aangenaams te zeggen ik heb trouwens in mijn tieken nooit iemand lof gegeven, en ook geen blaam, of het werk zelf bevestigde die afkeuring of prijzing zal ik mij veroorlo ven, een vers hier aan te halen, zooals ei zoovele in dit boek gevonden worden, ten 'bewijze, dat Hélène Swarth is geblevei eendre groote, en alleen maar in den loop der tijden hoe langer hoe meer krachtig- ziende dus volmaakter gewordene Dichte res. Gelijk de bij. Gelijk de bij, gevangen in een glas, Waarin een kindje 't spelend, plagend sloot Den tuin wel ziet yol bloemen blank en rood, Sering en roze en goudbest©rreld gras, Maar t fulpen lijfje aan harde wanden stoot En derft de kelken, waar ze uit honig las, En zoekend vrijheid zoemt haar donkre bas Eentonig lied van onbegrepen nood. Als droeve klachten van een violoncel Doortrilt haar zang de kristallijnen cel, Tot één, meewarig, óp den beker licht Zóó zoemt mijn ziel haar smartelijk refrein Van bang verlangen, wreed gevangen zijn Tot dood den beker heft Dan vliedt ze in licht." C. M. VAN DER HEEVER. Drs. Van den Hoever, do bekende Afrikaan sche dichter en prozaschrijver, is aangesteld tot lector aan de Universiteit te Londen. DE AFRIKAANSCHE BIJBEL Bij het Ned. Bijbelgenootschap, Heeren gracht 366, Amsterdam, is tegen luttere prijs verkrijgbaar gesteld: „Die Vier Evangelies en die Psalme". VLAANDEREN EERTIJDS. "Bij Excelsior, Brugge, verscheen van O. Flanders: Toen Vlaanderen groot was. Zantingen uit vreemde landen. GEDENKSTEEN COUPERUS. Dinsdag 10 Juni werd in het geboortehuis van I-ouis Couperus aan de Mauritskade te •Gravenhage een gedenksteen onthuld. De heer Henri van Boovcn, voorzitter van hei Couperus-genootschap, heeft daarbij een rede uitgesproken. HET KORENLAND. Nr. 5 bevat weer eenige interessante op stellen. Ds. W. Meijnen schrijft over „De Christen en ziju met de strafwet botsende naaste"; H. A. Mulder beschouwt Gezelln als de „dichter der eenvoudigheid R. Hou- wink vervolgt zijn critiek op „Krishnamurti' Tom de Bruin zegt enkele goede dingen er „de hedendaagsche vredes-actie"; A. J. van Oosten draagt een ivers bij: „Achab's dood" en Jan de Groot: „G. Geaelle". Een iti- legblaadje meldt het volgende: ."'ij zijn met onze abonné's in de stij gende lijn. Zal ons tijdschrift echter kunnen blijven bestaan, dan hebben wij nog minstens twee onderd nieuiw© abonné's noodig". Het Korenland, maandblad yooc cultuur Radio Nieuws. HUIZEN (1875 M) KRO. 8.15—9 30 oncert. 11—12 Godsdienstig HalfdurtJ 'astoor L. H. rv.rquin O. I*. 1 TtJOWin de KRO-Klol 9.30—10 AVRO- INGEZONDEN MEDEDEELING. Ooos30*60,Tube 80ct.8tjApoth.en Drogisten. Gemengd Nieuws. AUTO TE WATER Zaterdagmiddag is op den weg tusschen Nieuwerkerk en Gouda de auto van den hear A. L., te Hillegersberg, waarin de heer L. en eenige leden van zijn gezin gezeten wa ren, in de Jang6 den weg loopende modder sloot geraakt doordat een boerenwagen plotseling uithaalde. Alle inzittenden kwamen er met een nat pak en den schrik af, doch de auto werï zwaar beschadigd. EEN ADVOCAAT De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een advocaat wegens verschillende verduis teringen ten nadeele van een Duitscher, tot één jaar gevangenisstraf. De eisch was 3 jaar met aftrek van een half jaar voorloo- pige hechtenis. UIT HET SOCIALE LEVEN DE NED. CHR. BLINDENBOND De zesde jaarvergadering van den Ned. Chr. Blindenbond wordt Woensdag 2 Juli te Utrecht gehouden in het gebouw voor Ghr. Sociale Belangen, Kromme Nieuwe Gracht 29. De morgenvergadering vangt te half 11 aan en wordt o.a. besteed aan bespreking en behandeling van voorstellen, als de prijs vraag voor een Bondslied, storting van 23 cent per lid en 10 cent per begunstiger in de Bondskas, uitgave van het orgaan in Braille-schrift In de middagveigadering te half 3 hoopt het Tweede-Kamerlid J. Schouten, van Rot terdam, te spreken over: „Een Chr. organi satie voor blinden". Naair wij vernemen, heeft de Bondsraad van den Alg. Ned. Di am an the werkersbon d besloten, de vacantieweek, die bepaald was voor de week, beginnende op 20 Juli a.s., in welke week alle fabrieken gesloten zouden zijn, niet te doen doorgaan. De diamantbe werkers zouden door deze verplichte vacan- ceek gedwongen worden, hun toch al zoo geringe werkgelegenheid te laten voorhij gaan. Voor zoover er thans werk is, zullen zij aan het werk blijven. Het hun toeko mende vacantiegeld, bestaande uit een we kelijks door hun werkgever gestort bedrag 2 pCt. van het loon, zal echter niette- in de week van 20 Juli aan de arbei ders worden uitbetaald. Jeugdvonming, uitg. van het Nederl Jon- gclngsverbond, verdient dat het blijit bestaan. liet beeft dat in de zes en een half van zijn verschijnen getoond, liet wordt uitstekend geredigeerd cn technisch goed verzorgd. Met aandrang moge dan ook Jongeren on der onze lezers worden aangeraden eens aan Singel 58, Amsterdam C. een proefnum mer te vragen. „HET LICHT AAN DE KIM". Reeds eerder hebben we geschreven over het driedeelig requisitoir van de Rocmeen- sche auteur Panait Istrati tegen Sovjet- Rusland. ,.De Tijdingzaal" bericht, dat dit documentaire boek thans in Nederlandsche vertaling van Marie VV. .Vos 't licht zal zien. VOLKENBONDSBEZOEK AAN WADDINGSVEEN Bezoek v»n Dr. Stampai- uit Yoogo-Sl.vzë <v.nuregu den Vrlkenhondï Mn Waddinx- ,,ve^, Van luik. rMhts: Dr. Putto. Inrp. e, d. Volkgezondheid; Dr. SU.uu.r- Burui. meister Troost

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7