DO:;DÜRDAG 12 JUNI 1930 7WEE0F BIAD F INGEZONDEN MEDEDEELING. Kreymbor*g-coupe is licht in het dragen STADSNIEUWS REGELING VAN HET VERKEER OP 25 JUNI A.S. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Overwegende, dat het met het oog op den 'Gecostumeerden Optocht der leden van het Leidsche Studentencorps op Woensdag 25 Juni a.s. noodzakelijk is bijzondere maat regelen voor te schrijven ten opzichte van het rijverkeer; Gelet op de Verordening op het Rijden: Hebben besloten: den toegang tot den bin nenstad voor rijpaarden, door paarden ge trokken voertuigen en motorrijtuigen op méér dan 2 wielen, op 25 Juni a.s. van des .vóórmiddags 7 uur tot des namiddags 7 uur af te sluiten. Deze afsluiting zal geschieden door het aanbrengen vara. afsluitboomen op: lo. den Morschweg bij de samenkomst van Lage- en Hooge Morschweg; 2o. den Rijnsburgerweg bil de Lijsterstraat; 3o. den Haarlemmer weg bij de Warmonderbrug en Trekvaart- brug; 4o. de Verversbrug zijde Oude Heeren- gracht; 5o. den Lage Rijndijk vóór Schrij versbrug; 6o. den Hooge Rijndijk bij den ingang Sportterrein; 7o. den Zoetenvoudscho Singel hoek Heerenstraat; 8o. de Koepoorts- brug zijde Heerenstraat; 9o. de Vreewijkbrug zijde Witte Singel; lOo. de Wittepoortsbrug zijde Noordeinde, terwijl de Tunnel aan den Maredijk, het Paterstraatje en den Room burgerweg aan den Kanaalweg door palen zullen worden afgesloten. Te volgen route buiten het afgesloten ge deelte der Gemeente: lo. Van den Morsch weg langs Haagsche Straatweg te Oegst geest, Hiagweg, Witte Singel, Hcerenstruat. Zoeterwoudsche Weg, Kanaalweg, Iloogo Rijndijk; 2o. Van den Rijnsburgerweg langs iWarmonderweg naar Haarlemmerweg, Groen oordstraat, Hansemstraat, Korte Hansenstr., Pasteurstraat, Maresingel, Koningstraat, Pr. Hendrikstraat, Maresingel, Heerensingel, Lage Rijndijk of langs Rhijngeester Straat weg en Haagsche Straatweg te Oegstgecst. zie verder sub. lo.; 3o. Van den Haarlem merweg, zie sub. 2o.; 4o. Van den Hooge Rijndijk langs Kanaalweg, Zoeterw. Weg, Heerenstraat, Wtte Singel en Haagweg; 5o iVan den Haagweg, zie sub lo. Zij brengen mede ter kennis van belang hebbenden: lo. dat im de nabijheid van elke afsluiting een gelegenheid bestaat tot plaat sing van motorrijtuigen, welke gelegenheid door borden zal worden aangeduid; 2o. dat rij- en voertuigen en motorrijtuigen mogen worden geplaatst in de Zijstraten van den Maresingel. den Heerensingel, den Witte Singel en de Heerenstraat; 3o. dat het steeds geoorloofd zal zijn met rij- en voertuigen en motorrijtuigen de stad door de afsluit boomen te verlaten; 4o. dat zij, die binnen de afsluiting met hunne rij- en voertuigen en motorrijtuigen wenschen te worden toe gelaten, voorzien moeten zijn van een ver gunning, afgegeven door den Commissaris v. Politie. Bij bet daartoe strekkend verzoek moet worden opgegeven de reden, waarom men wenscht te worden toegelaten, alsmede de plaats, waar het vervoermiddel zal wor den gestald. Het is ten strengste verboden met een rij- of voertuig of automobiel in de binnen stad op. den openbaren weg een plaats in te nemen. IA. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, -i Burgemeester, VAN STRIJEN. Secretaris. Eelden, 12 Juni 1930. L; REGELING VAN HET VERKEER IN VER BAND MET DE VERNIEUWING VAN DE GROOTE HAVENBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de voorloopig voor een jaar vastge stelde verkeersregeling in verband met de vernieuwing van de Groote Havcnbrug te verlengen tot aan het tijdstip waarop dio brug voor het verkeer wordt opengesteld. Tot aan het tijdstip van de openstelling van de Groote Havenbrug zijn derhalve in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer de navolgende wegen gesloten verklaard: lo. voor het berijden met alle motor rijtuigen: a. de Koestraat ln de richting naar de Haarlemmerstraat; b. de Oude Singel tusschen de Houtmarkt en de hulpbrug over de Oude Vest in de rich ting naar de hulpbrug; c. de Houtmarkt tusschen de Houtmarkts brug en den Ouden Singel in de richting naar den Ouden Singel; d. de Houtmarktsbrug in de richting naar den Ouden Singel; e. de Oude Heerengracht tusschen de Ver .versbrug en de Haven in beide richtingen; f. de Haven tusschen de Oude Heercn gracht en de \Vest-Ha\enstraat in beide ricb tingen; g. de Haven tussóhen de West-Havenstraat cn de Oost-Havenstraat in de richting naar de West-Havenstraat; h. de West-Havenstraat in de richting naar de Ververstraat; i. de Oost-Havenstraat in de richting naar 'de Haven; j. de Zijlstraat In de richting naar de Ha ven; 2o. Voor het berijden met alle motor rij tuigen en metrijwielenr a. de hulpbrug over de Oude Vest in de richting naar de Koestraat; b. de "hulpbrug over de Oude Heerengracht ln beide richtingen; 3o. voor het verkeer met rij t u i gen: a. de Koestraat in do richting naar de Haarlemmerstraat; b. de hulpbrug over de Oude Vest in do richting naar de Koestraat; c. de Oude Smpel tusschen dc Houtmarkt en de hulpbrug over de Oude Vest in de rich ting naar de hulpbrug; d. de Houtmarkt tusschen de Houtmarkts brug en den Ouden Singel in de richting naar don Ouden Singel; c. de Houtmarktsbrug in de richting naai den Ouden Singel; f. de Oude Heerengracht tusschen de Ver versbrug en de Haven in beide richtingen; g. de Haven tusschen dc Oude Heercn gracht en de West Havenstraat in beide rich tingen; h. de Haven tusschen de West Havenstraat cn de Oost Havenstraat in de richting naar de West Havenstraat; i. de West-Havenstraat in de richting naar 'de Ververstraat; j. de Oost-Havenstraat in de richting naar dc Haven: k. de Zijlstraat in dc richting naar de Ila DE A.S. LUSTRUMFEESTEN Men deelt ons mede dat de tekst van het istrumspel „de Vliegende Hollander" niet. zooals aanvankelijk werd gedacht door Ivo van Dijk, maar door Frits van Dijk zal wor den gelezen. Donderdag 2G Juni zullen ter gelegenheid in de lustrumfeesten kinderfeesten worden gehouden. Alle scholen zullen dan vrij heli- ben. Reeds 950 kinderen hebben zich voor deelname opgegeven. De jury ter beoordeeling van de feest- marschen ingekomen op de prijsvraag van le Lustrum-commissie, bestaande uit de hoeren Matthijs Vermeulen, componist, kapi tein C. Walter de Boer, directeur van da Kon. Marine-kapel en Joh. Wagenaar, direc teur van liet Kon. Conservatorium heeft de eerste prijs toegekend aan Mr. L. P. J. Michielse te Scheveningen voor de marsch „Fortunae cetera Mando" (Ovidius). De versieringscommissie voor de Bree- straat deelt mede, dat de geldinzameling een prachtig resultaat heeft opgeleverd, r/oodanig, dat ook aiog een stukje van de Korevaer- straat kan worden versierd en ook de klok op het kruispunt nabij deze straat tevens ersieringsobject zal worden. DE KWESTIE VAN DEN T00N- WINKEL DER LICHTFABRIEKEN LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" ln de bovenzaal van Café-Restaurant „In den Vengulden Turk" hield de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" gisterenavond een ledenvergadering, die maar matig bezocht Ongeveer halfnegen werd dó vergadering geopend door den voorzitter, den heer P. van der Hoeven, die na een woord van wel kom tot de aanwezigen een terugblik wierp op de afgeloopen vijf jaren, waarbij Spr. een hartelijk woord van nagedachtenis wijdde aan het oud-bestuurslid den heer H. W Spendel, die, aldus Spr., alles voor de ver- eeniging geweest is en die vanaf de oprich ting der vereeniging zijn groote ariieids kracht aan dc vereeniging gegeven heef» wat Spr. met eenige feiten bevestigt Hierna leest de secretaresse, mcj. Valk, de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Volgt het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Hartkamp, dat van optimisti schen toon was. Ook hierin werd het over lijden van den heer H. W. Spendel geme moreerd en werd aan het eerste lustrum herinnerd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer L. Gerverdinck» gaf aan ontvangsten f 3.868.29 en aan uitga ven f 4.252.32. Nadeelig saldo f 384.03, welk bedrag voor het grootste deel gedekt kon worden door het voordeelige saldo van het vorige boekjaar, bedragend f 336.44. Thans rest nog' een reserve van f 307.93 Namens de Controle-Commissie worden de boeken en bescheiden in orde bevonden en wordt de penningmeester gedéchargeerd De begrooting 1930—1931 sluit in ontvang sten en uitgaven op f 3610. Hierna volgde de bestuursverkiezing, waarvoor drie vacatures waren. Attredend waren mej. Sibbes en de heer Hartkamp die herkiesbaar waren, terwijl de plaats van den heer Spendel moest worden aangevuld De voorzitter legde er den nadruk op ln de plaats van den beer Spendel zoomogelijk een katholiek bestuurslid te kiezen. Het be stuur stelt daarom voor als candidaat den heer Mr. W. Sprenger. Gekceen \verden de aftredende bestuursleden mej. Sibbes en d'e heer J. Hartkamp en in de vacature Spen del Mr. W. Sprenger. Tot leden der kascommissle werden be noemd die heeren J. v. d. Laan, H. Disseveld en P. Moelker, tot plaatsvervangende leden de heeren C. Allers, Boehmer en Kruit. De bestaande contributie werd tenslotte gehandhaafd. Na de rondvraag, waarbij door eenige led-en vragen werden gesteld, werd de ver gaclering door den ivoorzitter met een dank woord gesloten, HINDERWET. B. én W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat aan het voornemen tot oprichting van een gaskamer op het terrein van het voormalig Militair Hospitaal aan den Morschweg geen uitvoering wordt ge geven en derhalve de zitting, tot het aanlhoo- ren van bezwaren tegen de oprichting van de gaskamer, op yrijdag aa. niet zal plaats hebben. In de omgeving van Leiden werd in den laatsten tijd herhaaldelijk controle op do nummer en rijbewijzen van automobielen en op het naleven der Wegenbelastingwet go- houden. Deze controle geschiedde afzonder lijk door Rijkspolitie. Gemeentepolitie en Rijksbelastingambtenaren, zonder eenig on derling «verleg. Het kwam niet zelden voor dat op het traject Leiden- Voorschoten een chauffeur twee of driemaal werd aange houden/ De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, heeft zich tot den Comman dant van de Rijksveldwacht, de Directie der directe belastingen en den Commissaris van Politie te Leiden gewend met het verzoek onderlinge samenwerking te bevorderen, op dat tijdverlies en overlast voor chauffeurs be perkt blijven. Reeds mocht een zoodanig gunstig ant woord op deze verzoeken worden ontvangen, dat op een dergelijke samenwerking .voor taan gerekend mag worden. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf vara nieuwe aansluitingen im de maand Mei 1930: 2719 V. Bentfort v. Valkenburg, Dorpstraat 74, Leiderdorp. 396 Th. P. Beu link, H. Morschweg 58. 615 Mr. J. Bool, Warmonderweg 23. 830 Dr. W. Bruins-Slot, Regenteeeelaan 7 Oegetgeeet. 660 J. A. Bijlevedd, W. de Zwijgerlaan 10, Oegstgeest. 273 W. K. du Croix, Rijnsburgerweg 129. 522 D. Dirkse Jr., Koninginmelaan 13. 037 Prof. Dr. J. J. L. Duijvendak, Rapen burg 71. 785 H. K. Egberts, Prins Hendriklaan 21, 585 Hartwijk Jr., Burchtsteeg 4. A. Ivnijnenburg, Rh i j ng e es tere t ra a tweg 175, Oegstgeest. 77 W. de Koning, Beestenmarkt 26. 798 J. W. v. Leeuwen, Regcntesselaan 65, Oegstgeest. 2770 L. Groentenveiiling, Z.W. weg. 334 W. Z. v. d. Meij, Rijn en Schiekade 24 297 P. J. Nieuwenhuizcn. Heerenstraat 19. ■428 Nutsgebouw. Steenschuur 21. GGü J. M. de Ree. Oostdwarsgracht 23. 74 \V. JU Seeder, Leeuweriketraat 0. 461 SocietPit Minerva, Breestraat 48—50. 2960 J. II. Schiiller, Daliliaslraat 5a. 116 A, .1. Telteroo, Haarlemmerstraat 35. 465 J. M. Vos, Witte Singel 75. 430 Fa. I). II. v. d. Zeeuw, Kraaierstr. 13. 49 Mej. A. Zeestraten, Dorpstraat 30, Oegst GESCHUT Bij Dieben is een hit geschut, die onhe hoerd op den Rijnsburgerweg liep en daar aan de voortuinen nog al wat schade heefl aangericht HET RAPPORT DER COMMISSIE De Commissie ter voorlichting van het Gemeentebestuur aangaande den Toonwin- kel der Stedelijke Lichtfabrieken, heeft een erslag uitgebracht, waaraan we het volgen de ontleencn: Over de Toonwinkel werd in de laatste jaren zeer verschillend geoordeeld. Eener- ijds werd zijn nut voor de Gemeente groot geacht anderzijds werd dit in twijfel ge trokken, waarnaast gewezen werd op de schade voor den Middenstand, voorzoovcr de ze zich met den verkoop en de installatie dezelfde apparaten bezig hield, welke in den Toonwinkel verkrijgbaar waren. Een commissie werd daartoe ingesteld en iet dit onderzoek belast. Zitting namen larin de heercn Klinkenberg, Fehmers en Schoo namens de Lichtfabrieken, en dc heeren van de Stok, Zwart en Brouwer na- i dc Installateursvereeniging en de Mid- denstandscentralc. Voorts de heeren van Stralen, van Kesteren, Schoneveld en mevr. RademakerCoucke, als vertegenwoordigers i de consumenten, in 't bijzonder van Leidschen Bestuurdersbond, den Ned. K. Volksbond afd. Leiden, den Leidschen Christelijken Besturenbond en de Ned. Ver ging van Huisvrouwen afd. Leiden. Als voorzitter trad op de heer Goslinga, wet houder van de lichtfabrieken, terwijl als secretaris fungeerde Mr. van Deventer, re ferendaris ter Gemeentesecretarie. overeenstemming met de taak der Com missie, het Gemeentebestuur een opening aan de hand te doen, bepaalde de voorzit ter er zich toe leiding te geven aan de werkzaamheden, doch onthield zich van stemming over de conclusies Het tegenwoordige bedrijf van den Toon winkel is voortgekomen uit den Gaswinkel, welke in 1885 in de Pieterskerkkoorsteeg werd geopend. In 1907 bij de oprichting der Electriciteitsfabriek ging het bedrijf zich ook op het toonen en verkoopen van electrische apparaten toeleggen. In 1912 werd het tegen woordige gebouw op de Hooigracht betrok ken. De Toonwinkel heeft ten doel het gebruik van gas en electriciteit te bevorderen. Hij doet dit ia de eerste plaats door het maken alge;«ecne propaganda, het houden van demonstraties, het deelnemen aan tentoon stellingen enz., in de tweede plaats door het toonen en verkoopen van toestellen, geschikt voor de aanwending van gas en electriciteit voor allerlei nuttige doeleinden, zooals gas kachels, gasfornuizen en comforen, electri sche strijkijzers, stofzuigers, kachels, thee lichtjes, broodroosters enz. Hoewel op den verkoop der toestellen uiter aard winst wordt gemaakt, is het behalen a ndeze winst niet doel. Hoe meer gas en electriciteit verbruikt worden, des te goed- kooper kunnen zij gefabriceerd worden. De Lichtfabrieken kunnen voorts niet vol staan met de toestellen alleen maar te too nen doch moeten het getoonde ook ter plaatse verkrijgbaar stellen: anders wordt, naar wel gebleken is, het beoogde resultaat niet bereikt Daar deze verkoop echter geen doel is inzichzelf, doch alleen middel, be staat er bij de Lichtfabrieken geen enkel bezwaar het getoonde te doen leveren via de installateurs, hetgeen op wensch van een kooper zooveel mogelijk geschiedt. De Toonwinkel moet, zoo schreven wij, oor alles als een propaganda-instrument orden beschouwd. Als zoodanig biedt de om standigheid, dat dit bedrijf jaarlijks een na deelig saldo aanwijst, ook niets vreemds Hiermede is niets gezegd tegen de gestie van het bedrijf. Nu hoort men echter veelal vragen: moet nu voor gas en electriciteit nog reclame worden gemaakt? Zijn beide niet reeds lang ingeburgerd en zijn tegenwoordig niet allerwege de nieuwste apparaten in ruime keuze bij bekwame installateurs te gen redelijke prijzen verkrijgbaar? Wie aldus redeneert, vergeet o-i., dat gas en electriciteit een voortdurenden strijd heb ben te voeren tegen andere bronnen van licht, warmte en kracht, om het gewonnen terein te 'behouden en dat voots juist we gens het bestaan van die andere bronnen wij wijzen er op, dat in Leiden vctor kook- doeleinden gas nog niet algemeen wordt toe gepast het gebruik van gas en electriciteit nog voor groote uitbreiding vatbaar is. Aldus opgevat heeft de Toonwinkel ook in den tegenwoordigen tijd ter vergrooting van den omzet van de Lichtfabrieken in het belang der consumenten nog een taak te vervullen. Den vorm 'der beoogde samenwerking tus schen toonwinkel en handel moge onze com missie als volgt uitstippelen. Er wordt in gesteld voor het Gas- en voor het Electrici- teitsbedrijf tezamen een permanente z.g. Contract-Commissie. In deze contract-eommis sie nemen onder een neutraal voorzitter een gelijk aantal leden van wege de Lichtfa brieken en van wege de betrokken instal lateurs zitting. Deze contract-commissie is het orgaan dat de regelen uitwerkt, volgens welke de samenwerking tusschen de Licht fabrieken en de installateurs door middel van den Toonwinkel zal geschieden, en dat op de naleving dier regelen toeziet. De be doelde samenwerking zal plaats vinden tus schen de Lichtfabrieken en de erkende in stallateurs. Erkend kunnen worden zij, die meerderjarig zijn. ingeschreven zijn in het Handelsregister, lid zijn vara een installa teursorganisatie en zelfstandig en behoorlijk geoutilleerd het installateursbedrijf als hun hoofdberoep uitoefenen. De erkenning ge schiedt door de Contact-Commissie en heeft uitteraard alleen betrekking op den appara ten verkoop. Dit voor wat de formeele zijde der samen werking betreft. Materieel zal zij om. het volgende inhouden. Na vaststelling van de soorten van apparaten, die dit zal betreffen, stelt de Toonwinkel zijn inkoopbronraen ter volledige besohikking van de erkende in stallateurs en omgekeerd; hierin komt dus ten volle tot tiitdrukking, dat de verkoop van apparaten voor den Toonwinkel niet dool is, doch slechts middel: mits er slechts verkocht wordt, werkt de Toonwinkel er gaarne toe mede, dat die verkoop zooveel mogelijk geschiedt door de installateurs. De bedoelde beschikbaarstelling kan plaats den doordat de installateurs in de gelegen heid worden gesteld bij den Toonwinkel of door tusschenkomst van dezen te koopen, alsook door gezamenlijken inkoop of door hot opgeven van adressen en prijzen. In de zelfde lijn ligt, dat de Toonwinkel ook zelve er zooveel mogelijk naar zal streven den koop van apparaten te doen geschieden de installateurs, welke alsdan een provisie genieten. Bovendien kan door de Lichtfa brieken aan installateurs, welke bij den ver koop een bijzondere activiteit ontiwkkelen, een omzetbonificatie worden toegekend, ter wijl de Lichtfabrieken van de winst, met eigen verkoop, niet via do installateurs, behaald, een zeker percentage voor ken van neutrale reclame voor het gebruik van apparaten beschikbaar zullen stellen. Een belangrijk punt vormen natuurlijk de prijzen, waartegen de apparaten bij den Toonwinkel en de installateurs verkrijgbaar zullen zijn. Ook hierop zal de Contact-Com- miessie toezicht uitoefenen, waarbij er ern stig naar zal worden gestreefd door gemcen- schappelijken inkoop, grooteren omzet als anderszins de verkoopprijzen ten bate van de consumenten te verlagen, cn in het alge meen prijsregelend op te treden. Uit het bovenstaande blijkt, dat het rechtstreeks verkoojien door den Toonwin kel zooveel mogelijk zal worden beperkt, als met het algemeen doel van den Toonwinkel als propaganda-instrument vereenigbaar is. Tenslotte mogen wij nog eens met nadruk vastleggen, dat bij het vorenstaande, gelijk bleek, het belang der consumenten bij voort during in het is gevat Ook in de practijk der nieuwe samenwerking zullen de Licht fabrieken en de Toonwinkel als overheids bedrijf dit belang blijven dienen, waartoe voorts Uw College in den persoon van den neutralen Voorzitter van de Contact-Commisr sie mede een waarborg moge vinden. Ove rigens z-al deze Commissie jaarlijks publiek verslag uitbrengen van haar werkzaamhe den, terwijl het aandeel van de Lichtfabrie ken in die werkzaamheden uiteraard aan de volledige controle der daartoe bestemde ge meentciijke organen onderworpen blijft. Wij geven Uw College in overweging dit rapport over te leggen aan den Gemeente raad en dezen voor te stellen goed te keu ren, dat de Lichtfabrieken werkzaam zijn en de Toonwinkel geëxploiteerd wordt in den geest van de conclusies van dit rapport. Zooals men weet hebben B. en W. den Raad voorgesteld de conclusies van dit rap port te aanvaarden. KATWIJK PERSONALIA. Tot Hoofdopzichter bij Openbare Werken is door B. en W. benoemd de heer W. Verloop, voorheen opzichter bij dien dienst. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Leiden en zijne bijkantoren werd, in den loop der maand Mei op spaarbankboekjes ingelegd 99.521,44 en terugbetaald 117.22G.L-d. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 17.704.80. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 110. Door tusschenkomst deze kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 1000 en afgeschreven 8450. Derhalve minder in- dan afgeschreven 7-450. Het aantal nieuw uitgegeven staats- sehuldboekies bedroeg 1. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 2 orders, tot een nominaal bedrag van 1500. ONBESTELBARE BRIEVEN. •ieven Binnenland: Arens, G. S.. Tiel; Ban, J. v. d., Bloksma, firma. Amtserdam; Bruising, E., Leiden; Departe ment van Defensie, Den Haag; Departement Koloniën, Den Haag; Departement van Koloniën, Den Haag; Directeur van het Delton-Instituut, Den Haag; Directeur Pa pierfabriek, Harders, mej. J. H., Lei den; Jong, Mr. S. de, Amsterdam; Kast-Bek, firma A., Leiden; King, J., Leiden; Kleef. A. W. van, Haarlem; N.V. Houthandel Dek ker, Wormerveer; Nederl. Verzendboekhan del, Amsterdam; N.V. Olanda, Amsterdam' Postma, T. A., Rozendaal; Staal, Mr. D. L., Amsterdam; Verboom, mej. M., Den Haag*. Visscher, A., Hazerswoude. -iefkaarten Binnenland: Ba- rends, fam. A., Amsterdam; Eng, v. d., Utrecht; Fransen, T., Utrecht; Gelder, J. de, Den Haag; Groeneveld, H., Amsterdaim; Hen- drikse, heer cn rpevr., Leidten; Hulshoff, Lioh ten voorde; Klapwijk, P., Rotterdam; Leeuwen, P. v., Leiden; Pol, G. v. d., Den Haag: Steegiman, Pr., Rotterdam; Wertman. B., Amsterdam. rie-ven Buitenland: Denijs, Mr., Liege; Droit, Mad., W. A. L., Lausanne. riefkaarten Buitenland: Hundt. Fritz, Frankfurt a. Main; Mullen Fraul, II Köln. HET LEVENDAAL. Voor de eerstvolgende raadsvergadering is het volgende voorstel ingekomen van de hee ren J. H. Schiiller (s.d.) en J. J. van Stra len (s.d.): Ondergeteekenden hebben de eer den Raad voor te stellen om bij de voorloopige vaststel ling van het uitbreidingsplan der gemeente Leiden, tevens te besluiten tot demping van bet geheele Levendaal, en B. en W. uit te noodigen een plan er begrooting voor deze demping te doen opma ken en aan den Raad ten spoedigste voor te leggen. NAAR AUGSBURG. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft tol prof. dr. L. Knappert alhier, het verzoek ge richt haar te vertegenwoordigen bij de vie ring van het 400-jarig gedenkfeest van de aanbieding der Augsburgsche geloofsbelijde nis te Augsburg. Tot leden van het Genootschap voor schiedenis der genees-, natuur- en wiskunde zijn benoemd de heeren prof. dr. L. van Ital lie, dr. C. J. J. van der Klauw en prof. G. J. W. Koolemans Beynen alhier, BOOTTOCHT. Zaterdagmiddag a.s. zullen ruim 500 kin deren van leden van de Coöperatieve Ver eeniging „Ons Doel" ter gelegenheid van het jubileum dezer vereeniging, dat onlangs ge vierd is, een boottocht houden naar de Ka- ger- en Brasemermeren. Vooraf zal vanaf d,> Hooglandsche Kerkgracht, waar de stoet zich zal opstellen een optocht met muziek door de stad gehouden worden. Ook bij de boot tocht zelf zal de muziek van de partij zijn BEEN GEBROKEN Hedenmorgen heeft de 36-jarige J. N. wonende Oranjestraat 41, alhier op het werk aan de Nieuwe Havenbrug een ijzeren hek, dat hij met eenige anderen bezig wa9 te versjouwen op het been gekregen, waar door d«t been brak. Hij is nadat het been gespalkt was door den E.H.D naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. WATERTEMPERATUREN. KATWIJK AAN ZEE „TER NAVOLGING". In het verslag van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers in het blad van gisteren avond kon men lezen dat het graf van Groen van Prinsterer op het kerkhof „Ter Navolging" te Scheveningen in goeden staat verkeert. „Ter Navolging" is een klein kerkhof bij het begin \an Scheveningen. Toen schrijver dezer regelen een goede dertig jaar geleden nog te Scheveningen woonde, was het van den weg af nog 'goed (zichtbaar. Sedert de Prins Willemstraat geheel bebouwd worden is het aan liet oog onttrokken. De naam „Ter Navolging" kreeg het bij de oprichting in 1779, om ook anderen aan te moedigen niet meer in kerken te begra ven. Het werd ütoor eenige familiën onder elkander gesticht en was aanvankelijk sleohts 72 kelders groot. Op deze lipgraaf plaats zijn, behalve dc groote staatsman Groen van Prinsterer, ook begraven de ver maarde romanschrijfster Elisaibcth Wolff en Agatha Deken. Elisabeth Wolff w eigenaresse van no. 27. Den lOden November had hare begrafenis aldaar plaats. Zes rlagen later volgde haar ivriendin Agatha Deken. Het graf werd den Ssten September 180/ overgeboekt ten name van wed. J. L. van Crimpen geb. Teerlink, die er in 1826 werd ter aarde besteld. Volgens de statuten der begraafplaats moest in 1850 overgegaan worden tot ontruiming van het graf, tenzij iemand aanspraak op den eigendom maakte. In Maart 1850, 1851 en in Februari 1852 werden met dat doel oproepingen gedaan in de Haagsche en Haarlemsche Courant, doch niemand meldde zich. Dientengevolge had den 13den Maart 1852 de ontruiming plaats. De gevonden beenderen werden ver zameld en in een daartoe vervaardigd kistje, waarop de naarai en het nummer zijn ge steld, in het verzamelgraf no. 100 bijgezet Daar rusten op dit oogenblik de ovcrblijfse len van twee vrouwen, die de Nederlandsche Letterkunde verrijkt hebben met eenige ra mans in briefvorm, die heden nog gelezen orden. AUTO-BOTSING. Gistermorgen had er in Duinoord een aanrijding tusschen twee auto's plaats, be stuurd dóór A. v. d. O. uit de Zuidstraat en door C. J. v. A., tonende te Hazerswoude Het achterschot van de auto van C. J. v. A werd gedeeltelijk afgerukt. Beide auto's wa ren verzekerd. EEN VERGISSING VAN GEDEP. STATEN? Bij beschikking van Gedep. Staten zijn af gewezen de venzoeken van de N.V. Gemengd Bedrijf H. I. M. en de N.V. N. Z. H. T. M., om vergunning van een autobusdienst van Den Haag ovej; Wassenaar en Katwijk aan Zee naar Noordwijk aan Zee en omgekeerd. Gedep. Staten doen hun besl.uit steunen op de overweging, dat naast den bestaanden autobusdienst van D. Bolhuis te N. a. Zee aan een nieuwen rechtstreekschen dienst tusschen genoemde plaatsen naar hun oor deel geen behoefte bestaat. Nu, die autobus dienst miag: op papier toestaan, maar tot op heden heeft nog niet één Katwijker een autobus van den heer Bolhuis door onza gemeente zien trekken. De heer Bolhuis mag zich nu wel haasten, anders snoepen de twee tramwegmaat schappijen 't hem misschien nog wel af. De nieuwe autobusdienst wordt hiep met ver langen tegemoet gezien. BINNENLAND Het Nederlandsche parlement zal zich doen vertegenoordigen bij 't vieren van het 1000- jarig betaan van IJslands parlement. In de Eerste Kamer is gister Mr. Verkou teren herdacht. Te Utrecht is de vierde bondsdag gehouden van den Bond van Ned. Herv. Meisjesvereen, op Geref. grondslag. Opgericht is het Ned. Hervormd Verbond tot bevordering van een reorganisatie der Ned. Herv. Kerk. Overleden is Dr. J. F. de Later te Nijkeri (G.) Ned. Herv. emeritus-predikant Tholen. De Schooldag van de Chr. Geref. Kerk is gister te Apeldoorn gehouden. Te Utrecht wordt heden de vergadering gehouden van Chr. Nat. Schoolonderwijs. De vergadering van de Ned. Vereen, va Chr. Onderwijzers enz. in Nijmegen. Prof. Van Andel van Grand Rapids vertoeft Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN BENOEMD Onze plaatsgenoot, de heer K. R. Hummelen, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, i. benoemd tot tweeden ambtenaar aan de afdee- ling „Financiën'» ter gemeente-secretarie Kampen. TENTOONSTELLING B. en W. stellen aan den Raad voor een sub sidie van f750 te verleenen aan de plaatse lijke oommissie voor het houden van een ten toonstelling op het gebied van kunstnijverheid en architectuur, welke in deze gemeente zal worden gehouden gelijk met de winkelweek. KATWIJK AAN DEN RIJN UITSTAPJE GEREF. KNAPENVEREEN. Het was gisteren voor de leden van de Geref. Knapenvereen. „Samuel" een blijde dag. Onder geleide van de leiddere werd met een autobus een uitstapje gemaakt naar Apeldoorn en Omstrekera. Al dreigde het weer minder mooi te worden, toch werd des morgens om 6 uur welgemoed de tocht be gonnen. Al dadelijk was de goede stemming CIDe eerste pleisterplaats was Utrecht. Hier werd de Dom bezichtigd. Na het stilzitten in de bus viel de klimpartij «zeer in den smaak. Genoten werd van het mooie panorama, dat zich aan het oog voordeed. Ook de prachtige klokken wekten de bewondering. Van Utrecht ging het via Soesterberg naar Amersfoort Het opstijgen en neerdalen van de militaire vliegtuigen te Soesterberg trok bijzondere belangstelling. Van Amersfoort over de Veluwe naar Apeldoorn. Allereerst werd het koninklijk paleis het Loo bezichtigd Daarna ging het naar de Julianatoren met zijn verschillende attracties. De doolhof gaf groote vreugde, ook in den speeltuin werd genoten. Hier werd ook het vroolijke groepje op de gevoelige plaat vastgelegd. Tot aller genoegen natuurlijk. Het spreekt vanzelf, dat ook de beroemde echoput niet werd geten. Op de terugreis werd het Uddelermeer aangedaan, waarna over Putten en Nijkerk weer op Utrecht werd aangehouden. Te Alphen werd voor de laatste maal halt,ge houden, om den inwendigen mensch te ver sterken en zoo kwam men, blijde en dank baar, voor hetigeen gezien en genoten was, in opgetogen stemming omstreeks 10 uur weer in Katwijk aan. Het was voor onze knapen een dag om niet licht te vergeten. KOUDEKERK AANRIJDING Tengevolge van het niet voldoende uitwij*- ken van den veekoopman H. uit Langeraar met diens auto, werd door hem op tweeden Pinksterdag in de Hoogewaard nabij de kalkovens een fietsrijder aangereden, welke afkomstig bleek te zijn uit Warmond genaamd H. H. oud 16 jaar. De jongen werd met een lichte wond een been aldaar bij den heer v. d. Lee bin nengedragen, vanwaar hij eenigen tijd later door zijn vader met een auto naar Warmond werd vervoerd. Zijn zoo goed als nieuw rijwiel werd totaal vernield. Do bestuurder beloofde de schade te «zullen vergoeden. LJSSE. COOP. VEILING VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENKWEEKERS H.B.G. Voorveiling op Vrijdag 13 Juni 1930, 's middags 2 uur van Bloembollen. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. Het gewas siond c.xtia best, er was zeer i Het Verbond van Geref. Evangelisatie Commissies heeft te Utrecht do jaarvergade ring gehouden. Te Haarlem is het veertigjarig bestaan an Onze Tuin herdacht. BUITENLAND (blz. Z) Commissie-benoemingen op de 14de Int arbeidsconferentie. z Koning Carol van Roemenië heeft Manioe de Kabinetsformatie opgedragen. Deze heeft de opdracht teruggeven. Een ontzettende scheepsramp in Amerika Tankschip na aanvaring in brand gevlogen; 4S doo den. f 35: Ew ~t. Gert baldi f 4 elling en goede kooplust, itaande prijzen werden bei urbaak f 27: Dt Imperator leur Cardinal f 31; E\ 2 Kinley f 25: Dt Coi ende Zon f 50: Evt P us Hondlus f 14; Dw 1 Lady Moore f 45: En. Proserpine f33 onne d'Or f 21; ïs Lincoln f 30; ctolre d'Olivier» Harbinger Lady Derby f 3:1 r f 30: Er. Gen. de Wet i goed in gewas, er t jelangstelling, als wij gewoon i bij de H.C.M. Jaar er nogal goede koopers tusschen stoiv werd alles nog vlug v Er. Gertrude f Er. Marconi f 11 Lady Derby f 2! marek f 35: Er. Icm f 30: Ebl. I Blues f 22; Ebl. Gi besteed: f the Pink Eg. Yellow Hammer f 25; Er of the Pinks f r Giganthc 10: l: Ebl Que< Itre f 23; bedden van 2* R. R. nd Malt re f 23; Ew L'Inno relllni pers de gevraagde prij: i veiling omvatte 1680 wilden ge« In hoofd' als de mini ■e prijs ls. De kweekei op f 2.50. 10-11 f 2.20: 1 op f S.50: Evt Scarlet Due II tenrljl r> f 4.60: Evt La Reine z 11 op f 3 2! Diana. 10-11 f 3.00; E— le yell' l 11 1.70: i f 3.90. D Dt Imperator Rubron :ador z 9 op f 8.25: 11 f 3.50: Dw Elzia Dw Edmee 11-12 f n: Elt Ingle Blushing 1 10 op f t 2.60: loonoord 11 op f 4.90: Dt 12 f 2. 10-li Dw Prlde opland z. 11-12 f 3.—. z. 11 op f 3.3 f 4.80: Dw - ~- Wlstler 12 2.10. 12 i f 6.— Dw. Rev. Ev Sar. de la Tonnaye ige z. 11 f 1.80: Dw Dw. Mad. z. 11 op f 5 Dw. Wm f 3 80: Dw. La Tulipe Nolre ind f 3.50; Poetii f 3.10; En. Golden Spu us gewoon 9-11 f 0.50. Bartlgon f f,2.—: Dw. Elli» 10 f 30.—: Dw. Mad. Krelage Deze veiling t vlug afgemijnd. Onderstaande prlfzen werden besteed: Ew. l'Innocence f 24.—. Er. La Vlctolre f Ir. Garribaldi f 35 Ep Lord Balfour f 22—, Ebl. <frtInd Maitre f 36.—. Er. Gertrud 30.—. Ebl. Queen of the Blues f 30.—. Ebl of the Blues f 38—. Evt. Procerplo I -- -- - - -^vt. Mo: 40.—. Dt. Mr. Ondersti Poet. Hp 3n. Sprini d. Hoef f 33.- j partllen besteed: pnfire f 45. En. Sir A f 13. wD. Prof. Rauwenhof fll Will. Pitt f 15. Dw. Bartlgon f 14, Dw. C( aire f 12, Dw. Will. Copland f 12. bedden V k f21. H. I. White Excelsl Holst f 9. H. I. Imperator f 1 Nlbrig f 6. H. I. Cajar d-Or f20, V >r f 14. H I. H. I. HU van 21 R. I LEIDERDORP. KOSTFLOOZE INENTING isriag 18 Juni a.s. des middags 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6